MKJNHA BURGERLIJKE STAND YERSTOPPI M. A. VAN WIJNEN Rubriek VRAAQ EN AANBOD tabletten WGELING'S NIEUWSBLAD YAN YROTAi* 16 APRIL lift, No. U wegens nations al-sodaJistische kuiperijen bij de rijksweer in de gevangenis zittende officieren tot de communistische partij. Hitier heeft de extreme elemen en niet kunnen bevredigen. Dé eerstdaags te houden- verkiezingen, voor den Thüringschen landdag zullen het bewijs leveren voor de juistheid dezer verwachtingen. De Belgische finantieele Kamercommissie be sloot om de vergoeding der Kamerleden, welke thans 42.000 francs, dit is dus ongeveer f2940, bedraagt met 10 pCt. te verlagen. Voortaan krij gen dus de Kamerleden maar f2646 per jaar. Van verschiïende kanten wordt nu hier in Nederland op actie aangedrongen, om ook de Nederlandsche Kamerleden te bewegen vrij willig van een deel van hun salaris, dat f5000 per jaar bedraagt, afstand te doen. De Zweedsohe luoiferstrust beschikt Over reusachtig kapitaal en menige regeering is er door dezen trust ai bovenop geholpen, teij het dan tegen het verieenen van een monopolie van lucifersfabricage. Ook de Roemeensche re geering schijnt in dezen vorm steun te hebben ontvangen. Want anders kunnen wij ons niet voorstellen, dat er in Roemenië een Wetsont werp in behandeling komt, dat het gebruik van sigarenaanstekers op straffe van boete van 200.000 lei en drie maanden opsluiting Ver biedt. Wanneer de malaise de zaak1 niet in de war stuurt, zal in het voorjaar van 1933 een (Zeppe- lmdienst tusschen Europa en Amerika Worden geopend. Dr. Eckener heeft verklaard dat het bedrijf gemakkelijk winstgevend kan worden gemaakt. Hij heeft berekend, dat de passageprijs van JEuropa naar Amerika ongeveer 2000 2500 gulden zal moeten kosten, een som die niet bepaald hoog te noemen is. De reis van Ame rika naar Europa duurt twee, de terugreis twee en een halve dag. De opening van internationale luchtverbin- dingen zit anders in de lucht. Zoo vertrok uit Nanking een vliegtuig met bestemming voor Berlijn, waarmede de geregelde dienst Berlijn- Nainking een aanvang nam. Het traject zal in vier dagen worden afgelegd; de route gaat over Peking, Moekden, en Mantsjoeli naar Irkoetsk vanwaar de luchtdianst der Sovjets het verkeer overneemt tot Mosoku. Daar zal echter de Luft Hansa den dienst overnemen tot Berlijn. Een correspondent van de N.R.Ct. wijdt eeni- beschouwingen aan de Turksche verkiezingen. Interessant is hetgeen hij daarbij zegt over de vrouwen, die het kiesrecht bezitten voor de gemeente- en provinciale raden echter niet voor de Groote Nationale Vergadering. Ben vrouw, zoo schrijft hij, o.a. „behoeft niet te kunnen lezen of schrijven, anders bedriegt ze haar man, is nog steeds het oordeel van verreweg de meeste Turken. De positie der Turksche vrouw in de gemeenschap wijkt nog zeer sterk af van die van haar zusters in West-Europa. De huwelijkswetten mogen veranderd zijn, de huwelijksgebruiken bleven, tenminste op het platteland en ook wel in de meeste kringen der bevolking in de steden, dezelfde. Nog steeds worden vrouwen gekocht, zooals ik weet door mijn verblijf buiten de centra van beschaving. De prijzen, die door den bruidegom aan den vader van het meisje worden betaald, loopen zeer uiteen. Deze prijzen worden bepaald door de algemeen geldende Wet van vraag en aanbod, waarbij natuurlijk ook de „kwaliteit" der waar de schoonheid van het meisje in dit geval, een rol speelt. Er worden sommen van 25 tot 50Q Turksch ebooden (29.25 tot 585 gulden) betaald. Daaronder en daarboven gaat men zelden. Van een werkelijke genegenheid is bij een Turksch huwelijk inu nog gewoonlijk geen sprake. Het oordeel van de vrouw wordt niet gevraagd riet is aan sterken twijfel onderhevig of de Turksche vrouwen, die bij de keuze van een levensgezel geen woord hebben in te brengen, zich bijzonder gelukkig zouden voelen, indien zij tenminste het recht van medespreken kregen bij de keuze van de volksvertegenwoordiging. De vorige week beloofden wij een en ander te zeggen over de oorzaak der ontbindingsver schijnselen in de groote Engelsche partijen. Plaatsruimte belet ons er veel over te schrijven tnaar wij gelooven den spijker op zijn kop te slaan, wanneer wij de tegenstelling vrijhandel- protectie als de hoofdoorzaak der verdeeldheid alom aanwijzen. Graag of niet Engeland moet en weg der protectie op. Vrijhandelaren van uis uit als Stamp, Simon, Keynes en de La- bourman Ken worthy, steunen momenteel de beweging, welke om algemeene verhooging van de invoertarieven vraagt. De werkmethoden der Engelsohen zijn nog zeer ouderwietsch, waar door de Engelsche industrie tegenover de bui tenlandschc concurrenten voortdurend terrein verliest. Iedere partij, die „Real politik" wil voeren dient mot een en ander rekening te houden en dan is protectionisme de eenigste weg, die blijkbaar behandeld kan worden. A. W. van de Wocstijne. geb. Nagtegaal, z. Overleden: A. Busquet. 80 j., wed. van A. Noest C. J. de Mul, 69 j., vrouw van L. W. Nederhand J. Dourleijn, 72 j., wed. van A. C. Huijbregtscn. MIDDELBURG, van 2-8 April 1931 OndertrouwdW Roelse 22 j. en A. H. Pluijmers 21 j.—L. Simpelaar 24 j. en J. C. van der Bliek 21 j.A. I. Wisse 21 j. en M. de Munck 22 j.—H. L. Vader 26 j. en J. S. julianus 24 j. Getrouwd: j. Langedijk 29 j. en J.A. P. van Bijlevelt 23 j. BevallenA. Pouwer geb. Koole z.—P. P. Vermeulede Rooij z.E. de Veijvan Dijke z.—T. Koster—de Mooijer z. Overleden F. Zeevaart 83 j. wed. K. C. de BaareBoelen 51 j. geh. met E. Mtil- ler—W. Vinke 83 j. wedn. A. M. Moorman j. j. Kousemaker 72 j. geh. met P. Meij- ers—H. A. Wichman 1 jaar z.j. de Wolff 91 j. geh. met C. W. Dikkenberg VLISSINGEN, van 2-9 April 1931. Ondertrouwd: J. H. Kromjong, 23 j. e»n K. Stapel, 20 j. P. M. Pluijmers, 23 j. en M. Cor- melis, 21 j. E. L. Riekwel, 35 j. en I. K. Bausz, 23 j. Getrouwd: J. Marijs, 31 j. en E. C. M. van der Hoeven, 28 j. M. Reijerse, 24 j. en E. F. van Zuijlekom, 22 j. G. H. KI upper, 22 j. en H. J. Harting, 20 j. J. J. de Ruijter, 30 j. en i. Huijbregtse, 27 j. Bevallen: M. C. Spaans, geb. Robers, d. C. J. M. Braat, geb. Schümaker, d. L. P. Bosselaar geb. Kroon, d. M Antheunisse, geb. La Brujeere, z. A. Polderman, geb. Kareis», s. T. M. Gillissen, gok Ueuwen, d. SOUBURG, van 2—9 April 1931. Ondertrouwd: Janus Johannes van Boven, 26 j. en Johanna van Gemert, 22 j. Getrouwd: Marinus Johannes Hollestelle,jm. 25 j. en Maatje Arendse, 26 j. LEIDING. Een tooneelcriticus schreef „Het publiek In Holland moet opnieuw worden opgevoed". In dien de belangstelling voor deze kunst in Ne derland grooter geweest ware, indien daardoor bovenstaand zinnetje door een grooteren kring van lezers gelezen was, zou de verontwaardi ging algemeen geweest zijn. Thans beperkte zij zich slechts tot dat deel van het publiek dat zich voor kunst en de uitspraken daarop inte resseert, zoodat het met een „sisser", afliep. Een van deze enkelingen uitte zich echter, giftig sissend, in de volgende bewoordingen: „"Wlat denkt die vlerk wel, die spreekt me daar van „opvoeden", alsof het heele Nederlandsche publiek uit enkel ongelikte beren bestond, die niet weten hoe 't hoorthij schepte even adem en ik zag eindelijk mijn kans schoon hem •sussend (niet sissend, zetter) in de rede te vallen. Beste kerel, wèt er precies in je lijfblad afgedrukt staat weet ik niet, maar zeker is, dat je het verkeerd begrepen hebt Lees hét artikel er nog eens op over en stel dan. voor 't woord opvoeden, „leiding geven" in de plaats. Of hij tnïjn raad nog heeft opgevolgd V Ik heb er niet meer naar geïnformeerd. Hij is er niet meer op teruggekomen, dus ik denk van wel. Het zou in 't algemeen niet ondienstig wezen, indien men zich van deze omzetting rekenschap gaf. Zeker, generaliseer gerust, Op voeden is leiding geven aan. Beschouw uw kind niet als een beizit, in dien geest, dat gij er met willekeur over beschikken kunt Tracht het te zien als een zelfstandig, levend wezentje. Dat het beschikt over een zeker inzicht, hoe naïef dan ook, dat het een eigen oordeel vormt, hoe verkeerd dan ook, dat het een eigen ge- voels- en karakter-leven heetf, hoe verschillend dat ook zijn moge van het uwe. Geef uw kind leiding, krachtige, liefdevolle leiding doch ver geet niet dat het een zelfstandig Menschje is, een zelfstandig Mensch worden zal. Moeders denken hier dikwijls in het geheel niet, meermalen te laat bijna. Hoe gebeurt het niet telkens en telkens weer, dat een uit gesproken verbod herzien wordt, in eén Nou ga dan maaromdat zij eerst na het le snel uitgesproken neen, bedenken, dat het haar jongen is, die het verzoek deed en hij dus een ander en grooter genoegen moet zien in bijv. voetballen, dan zijzelf. Dat haar kleine meid een genoegen vindt in het knoeien met water «n zand, waaruit de heerlijkste taarten ont-< staan, terwijl Moeder op het eerste gezicht haar dochtertje een standje geeft voor de vuile boel, die zij er alleen nog maar in ziettot zij zich Inééns herinnert, hoe zijzelf de verruk kelijkste gerechten placht samen te stellen uit een rauwe aardappel, met de sdhil als gar- neeringvroeger, thuis. En verteederd door haar eigene herinneringen, buigt ze zich voor over en het oorspronkelijke standje vindt zijn verzachting in een liefdevolle kus. Verbiedt niet te snel, niet te veel en nooit ondoordacht. Het kind dat geregeld verboden wordt, terwijl het later toch toestemming krijgt, tracht invloed te gaan uitoefenen op de genomen beslissing en gaatzeuren. Hebt gij daarentegen uw woord eenmaal uit gesproken, hetzij ja of neen, laat het dAn ook onherroepelijk blijken. Het gehoorzaam zijn van een kind is minder een deugd van het kind zelve, dan wel van de betrokken ouders, dio in consequentie hun kind vertrouwen brengen in de rechtvaardige uitspraak van het toestem mend of ontkennend antwoord dat zij eenmaal gaven. Neem uw kinderen onder uw leiding, met uitsluiting van willekeur die doorgaans haar oorsprong vindt bovendien In een goede of minder goede stemming van de opvoeders zelve. VASGO DE GAMA. Onder de zeevaarders der aan avonturiers zoo rijke vijftiende eeuw, was, na Christoffel Columbus, Vasco de Gama de zeevaarder, wiens reizen het meest bijdroegen tot de kennis van den aardbol. Niettegenstaande hij bij zijn leven reeds beroemd was, kent men zeer weinig nauwkeurige feiten uit het eerste deel van zijn bestaan. Men weet slechts, dat hij in 1469 in da Portugeesoh» stad Sinnas uit aan aanzien- TBCEN lijk geslacht werd geboren en dat hij, op 18- jarigen leeftijd, reeds zulk een roem als zee man genoot, dat zijn vorst, Jan II, er over dacht, hem een vloot toe te vertrouwen, welke, om Afrika heen, den weg naar Indiê moest vinden. Deze tocht vond niet plaats en Vasco de Gama moest tien jaar wachten, alvorens Jan's opvolger besloot het plan weder op te vatten. Aan het hoofd eener vloot van zestig schepen, bemand met honderdzestig koppen, kon Vasco de Gama in 1497 eindelijk zee kie zen. Hij had een gelukkige vaart Hij ontmoette weinig bezwaren, tenzij de vijandschap van enkele negervorsten op de oostkust van Afrika. Hij omzeilde de Kaap de Goede Hoop, en ver kende den Indischen Oceaan. Toen hij na een tweejarige afwezigheid te Lissabon terugkeerde, gCleek zijn intocht In de Portugeesche hoofdstad, een waren zege tocht. Hij verkreeg den titel van „Admiraal van Indië", het recht, het koninklijk wapen bij het zijne te voegen en tevens belangrijke han- delsvoorrechten op Indiê. Vasco de Gama wilde onmiddellijk profitee red van den door hem ontdekten weg en ver trok hetzelfde jaar opnieuw, ditmaal aan het hoofd eener echte vloot. Gedurende dezen tocht wreekte hij zich op de negervorsten, die hem bij zijn eerste komst belaagd hadden en stichtte factorijen op Afrika's oostkust en in Indië. In 1503 keerde hij naar Portugal terug, doch vond niet het onthaal dat hem eenige jaren tevoren was te beurt gevallen. Het gelukte hem zelfs niet, de geringste nieuwe expeditie uit te rusten. Half vergeten leefde hij voort tot 1521, zonder ook maar het minste te kunnen berei ken. In dat jaar Werd hij tot onderkoning van Indië benoemd en verkreeg hij het bevel over een belangrijk eskader, waarmede hij koers zette naar Cochin. In Indië aangekomen, begon Vasco de Gama de door hem gestiohtte factorijen te organisee- ren. Hij kon zijn taak echter niet voleinden, daar de dood hem kort na de landing kwam wegrukken. Zijn lijk werd in 1538 naar Portu gal gebracht JEUGDBEWEGING. „Je bent maar éénmaal jong". Dat wordt zoo vaak gezegd, en zoo weinig begrepen. Het is zoo makkelijk te gebruiken als een excuus voor den dollen streek, het wordt zoo gauw gezegd om aan Jonge menschen zelfs het ongeoorloofde toe te staan. Het beleekent voor velen alleen maar^dit; de jeugd duurt maar kort, haal er dus van wat je krijgen kunt. En ais men dan werkelijk jong geweest is in dezen zin, dan is later het gevolg een leven zonder inhoud of doel, verbitterd in den strijd, waarvoor geen krachten meer over waren. Ook dan zegt men: Ik was eens jong, maar dan zegt men het weemoedig. De jeugd is vergooid. Dat is wel een van de ergste verliezen die men lijden kan, vooral, omdat het absoluut niet noodig is. Wanneer we onze jeugd wer kelijk genieten willen, moeten we hem niet vergooien aan dolle, onbesuisde dingen, waar we later spijt van hebben, maar we moeten hdm gebruiken als een fakkel, die kort en fel brandt, maar door haar licht goed doet. Haal uit uw jeugd, wat er uit te halen valt. Gaat over de velden en langs de wegen, in ieder jaargetij; dans uw dansen, zingt uw lie deren: weest jong. Je bent het maar éénmaal, de jeugdbeweging staat open, en wie zich bij haar aansluit, haal uit de jeugd uw krachten, welke U steunen in het leven. Dit is geen re clame voor de jeugdbeweging als zoodanig. Want een goed gebruik van de jeugd is ook mogelijk buiten vereeniging of bond. Als maar het hart bewogen wordt en in ons leeft het be sef: steeds hooger, steeds beter, steeds verdér. Düm heeft de jeugd waarde. NIET WEERSTAAN. Alle groote geesten van alle groote tijden hebben geleden, en als vrucht van dat lijden hebben ze de berusting gevonden. Zij bieden geen weerstand aan onrecht, ze dragen gedul dig hun kruis, omdat ze weten dat men meer kwaad sticht dan weg neemt door tegen de bierkaai te vechten. Christus spreekt van: gij zult den booze niet wederstaan, zijn groote vol geling Paulus vindt qp ander terrein de waar heid: verblijdt U ten alle tijden. Luther in rijn bekend lied: „Een vaste burgt" zegt: „delf vrouw en kinderen het graf, neemt goed en bloed ons af; het brengt U geen gewin. Tol stoi spreekt: Evenmin als het vuur het vuur kan blusschen kan ook het kwaad het kwaad overwinnen". Gandhi leidt een gansch volk in dit besef: geen weerstand. Multatuli laat spotters en hen die niet begrijpen staan met: publiek, ik ver acht U. Nog vele andere voorbeelden waren gemak kelijk te vinden. Maar we willen even verder zien, of wel dat niet weerstaan goed is. Wd weten toch, dat tot nu toe altijd het geweld, of de macht van de massa heeft geregeerd. Ja, maar hoe is het resultaat? We zien toch, dat alleen een straffe hand de teugels kan houden. Ja, maar vraag dan niet tiaar het stille verzet. Wte voelen toch zelf, dat de We reld in alle opzichten en verschijnselen hard is en koud. Ja, maar we weten ook dat een ruwe bolster een blanke pit heeft We weten in één woord, dat niet weerstaan grooter invloed heeft, sterker macht ten goede Is, dan geweld en onrecht Of zooals een dich ter zeide: „De zachte krachten zullen zekear winnen In het end". VAN WANNEER DAGTEEKENT HET „ROODE JKRUIS?" Het bestaan van den tijdens den oorlog zoo nuttigen dienst van het „Roode Kruis" dagtee- kent eigenlijk van 1864, toen een te Genève gesloten overeenkomst tusschen verschillende landen alles wat de verpleging van gewonden, gekwetsten, ambulanoes, en militaire hospita len betrof, alsmede het verplegend personeel, bescherming toezegde op denzelfden grond als aan niet-oorlogvoerenden. Grootendeels was deze conventie van Ge nève het gevolg van de geschriften van den Zwitser J. H. Dunant, die de ellende van de op het slagveld achtergebleven gewonden in ruwe werkelijkheid had doen kennen. In 1916 werd de conventie herzien, en werd ook aan de vrijwillige hulpverleening, die uit ging van de door Dunant In 1863 gestichte Roode Kruis vereeniging. dezelfde bescherming verzekerd als aan de militaire verplegers. Sinds dit jaar vervult ze eigenlijk officieel een rol in oorlogstijd en zoo niet de belangrijkste, toch de mooiste. - De Nederlandsche vereenfdng „Het Roode Kruis" werd opgericht in 1867. waaruit blijkt, dat men in ons land niet achteraan kwam met het omzetten van de mooie ideeën van Dunant In practïsche daden. DE LAATSTE KANIBALEN. Ofschoon hef kannibalisme In het algemeen aan het verdwijnen is. rijn er nog zekere streken, waar de inboorlingen zich er nog aan schuldig maken. En dit is het geval op NleuW- Guinea, het grootste eiland ter wereld, dat, dat bergachtig en met rware wouden bedekt als het is, tot dusver nog slechts langs de kusten is onderzocht. De meerderheid der bevolking bestaat uit Papoea's, een negerras, welks oorsprong men niet kent, doch dat, blijkens rijn lichaams bouw, verwant ls met de Afrikaansche negers. Het rijn wel de ergste wilden, die men op onze planeet kan ontmoeten. Men kan de dap pere zendelingen, de al te stoutmoedige hauK delaars, de ongelukkige schipbreukelingen, die zij sedert anderhalve eeuw vermoord hebben en verslonden bij honderden, tellen. Een ontdekkingsreiziger heeft onder hen een dwergras ontdekt, waarvan de mannen hoogstens 1.25 M., de vrouwen 1.10 M. lang worden. Deze wilde Papoea's zijn geheel on bekend met alle kleeding, en hebben geen andere wapens dan pijl en boog, lans en knods. LIJKDIENAAR Kasteelstraat 11 Vlitiingan Schaap met lammers, G Schout. Biggekerke. Jonge vette koe, en voorge- kiemde bonte en blauwe zet- aardappels. P. Langebeeke Gapinge. Sla- en bloemkoolplanten. Wattel, Oude Veersoheweg Middelburg. e, 7 treden, beele A 252. Friesche pootaardappels le nabouw. F. Harpe, Koudek. Mooi Vaarskalf. Boone, Duin >ord, Biggckerke. 2 vaarsjes, 1 jaar. Wed. Hollebrandse. Seroos- kerkê. Springstier van stamboekou- ders. W. de Buck, Meiiskerke. Een ram en een voedster. C. Polderman, Zand, Breewcg O 144 Vot stierkalf' pauwen, brood 1029 Arnestcin Middelburg, Melkschaap (Belt) tm 2 slac varkens, ongev. 100 K.G. S. Minderhout, Wast kapel ie bij Prelaat, Jonge konijnen. J. de Korte, Meiiskerke. Keukenkacheltje C. H. Maas, ïeitie i, Koud ekerke A 42. Vaarskalf en loopvarkens J Poppe, Koudekcrke. Mooie Cadzaodsche biggan, M, v. d. üosae. Gaging» Vaarskalf. H. Brasser. Koudekerke. Gekiemde blauwe zetpoters, 2 Vleesohvarkens. Jan Louwerse. Gapinge. Mooie speenvarkens A 77, Meiiskerke. Stroo en mangels. Heijboer, Nieuwlandscheweg Mldde b. Beste melkgeil of in ruil voor vare. N. Vl.weg C 175, Souburg Princesseboontjes Bijl. A. Dorleijn, Gr. Abeele. Boode kralen met slat Gr. AfeaaL» A*^ Broedsche kippen. Rottier, Bosch weg, Vllss, Eikenh, Pathéfoon met 40 rummers. Spotprijs f 15. Plet Hekslraat 2 VUssmccm fcalfvaar» hij rekening en biggen, K. Os Vrouwepolder. Vleesch varken A Looyse, Gapinge. Mangels, a'. Cnljé, Btggekerke Gekiemde blauwe eigenhef- mers. J. Marinissein, Noordw Middelburg. L)rie vette varkens A10, St. Laurens. Circa 10 mud bl. aardappelen, een partij uien, spruit- en roo- koolzaad en stam snij boonen bij Jan Kasse, Veere, Half Transportrijwiel Bra vo-zetaardappel en C. Geerse, Brigjdamme. Vare koe. Wed. Francois Vrouwepolder fFap" voor naaimachine A 7, Vrouwepolder. Vet kalf. Mesu. Bosch weg Veere. Twee vleesch var kens. A. JLottpejjp, Gr. M A HM

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 2