Vraag en Jhinbod in uw pup: v. ROSSEM's TROOST Ie BLAD V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week Bij Hoofdpijn 37e JAARGANG DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN VRIJDAG 10 APRIL 1931 DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 14 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegullng, Noordstr. 44, Teief. 130, Viissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat- ih^ 10 pagina's Mljnhardt's Poeders Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst ^n prijs I BINNENLAND. Paasdhfeest. Maansverduistering. Be- leedigend© anonieme briefschrijverij1. De tolmisére. Tentoonstelling te Am sterdam. „De Suiker". Schoolkwestie te Krimpen aan de Lek. Opgepast voor geysers. Schitterend staaltje van zeemanskunst. Invoer van Deensch vlcescih. Wat de heer Go lijn over hel Duitsah-Oostenr. tolverbond zegt. In dische ambtenaren. Teruggave Rijks- sieraden aan Boni. Over de steden en dorpen hebben de Paasoh- klokken hei zegelied, der hoop, het jubellied der opstanding, geluid. Ontwaakt, zoo riep der klokkenklank ons toe, ontwaakt en gelooft in de onvergankelijke macht van het goede. Laten wij hierop de hoop uitspreken, dat lucht en vrijheid zal krijgen al datgene, Wat de wereld opwaarts zal voeren en haar bewoonbaar maakt Met die maansverduistering is het op ver schillende plaatsen, een strop ge'Worden. Toen de maan door den schaduw der aarde verduis terd werd, was de lucht bewolkt en toen de wolken weg waren, was de maansverduistering opgehouden. Wie zullen nu maar moeten wach ten tot eene volgende gelegenheid, om het wer kelijk interessante schouwspel waar te nemen. Voor de Utrechtsche rechtbank Werd be handeld de zaak tegen. ds. R., predikant te Win terswijk, beschuldigd beleedigende brieven aan den directeur van het opvoedingsgesticht Zand bergen te Amersfoort te hebben geschreven. Hoewel de predikant wel toegaf van meening te zijn, dat er in Zandbergen onvoldoende toe zicht op de kinderen werd uitgeoefend en daardoor verwaarloozing voorkomt, ontkende hij toch de schrijver der anonieme brieven te zijn. Deswege heeft de rechtbank de zaak ge schorst en een nader onderzoek gelast. De tolbazen hebben het in de laatste dagen weer hard te verduren. Zoo. werden in de afge- loopen week de tollen in Jutfaas ern Vreeswijk die reeds lang een doorn, in het oog zijn van duizend© autobezitters, door oen. paar honderd demonstranten belegerd. Te Vreeswijk was het pleit 'spoedig beslecht. De tolboomen werden geopend, zoodat er eigenlijk Weinig meer te bestormen viel. Anders was het te Jutphaas, waar de noodige dorpelingen te hoop geloopen warein en de politieambtenaren, aanwezig waren. Er werden daar nog klappen uitgedeeld maar ook Jutphaas zette, zij het tijdelijk, de slagboo- hien opzij en liet den weg vrij, waarna de triomphtocht der auto's volgde. Van 10 tot 26 April wordt er in Amsterdam eene internationale tentoonstelling „De Sui ker", gehouden, waar alles vertoond wordt, (Wat maar eenigszins met suiker te maken heeft Het doel der expositie is voornamelijk te doen uitkomen van welk een omvang het ver bruik van suiker in allerlei vorm is, en op welke wijze dat verbruik nog bevordert kan worden. Een zeer belangrijke plaats zal worden ingenomen door de verschillende bedrijven in werking. Zoo zal b.v. een onzer groote cacao fabrieken de vervaardiging van alle soorten chocolade en bonbons toonen, enz. enz. In Krimpen aan de Lek werden twee onder wijzers geschorst. Volgens dem Burgemeester wegens het vervalschen van rapporten en het opzetten der ouders tegen het hoofd der school. De Geschorste leerkrachten zouden verder naast hun officdeele rapporten aan het hoofd der school op grond waarvan een tiental kinde ren niet bevorderd is zelfstandig rapporten aan de ouders hebben verstrekt, waarin de cij fers anders waren gewaardeerd dan in de of ficdeele rapporten. Dat onder de ouders een geest van veront waardiging heerschte, laat zich begrijpen. Intusschen is dit eene belichting van één kant. We zullen daarom het resultaat van het onderzoek van Ged. Staten van Z.-Holland moeten afwachten, om een juist oordeel te kun nen vellen. Een eigenaardig geval is het echter zonder twijfel. Bezitters van geysers dienen op hun hoede te zijn. Eenigen tijd geleden, lazen we, dat in Den Haag zich een geval van gasverstikking had voorgedaan, nu verloor een Amsterdamsche po litieagent het leven. Het afvoerkanaal, waar door de verbrandingsgassen een uitweg moeten vinden, was verstopt er. toen de agent zich door de langzame bedwelming onwel begon te voelen had hij blijkbaar niet meer de kracht zich uit de badoel te verwijderen. Oppassen Is dus de boodschap. Een kranig staaltje van zeemanskunst moet ten beste zijn gegeven door kapitein Krol, die op zijn jongste toerist enreis van de Statendam naar West-lndië zijn schip de haven van Wil lemstad heeft binnengebracht. Menigeen had het van te voren voor onmogelijk gehouden, dat een schip van deze grootte in deze haven kon komen en tot dusver zijn alle groote sche pen in Caracas Bay, op, 8 mijl van Willemstad Kapitein Krol Was echter van meening toe gedaan, dat het wel degelijk kon. Op 7 Maart verscheen de Statendam voor het Stobbengat en kort daarna lag Naderlandsch, grootste schip en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen Mijnhardt's Hoofdpijn- poeders—Grieppoeders Verkoudhefdspoe- ders—Kiespijnpoeders - Hoestpoeders-Maag poedersRheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist onder het spontane enthousiasme der honder den kijkers, aan een van de oliepieren van de Shell gemeerd. Naar het schijnt komt er veel Deensch vleesch over onze grenzen. De kwaliteit is be duidend minder dan die van het Hollandsche vleesch. Nochtans wordt het blijkbaar In de groote sleden verkocht tegen gewone prijzen en doet het Hollandsche rundvleesch eigenlijk oneerlijke concurrentie aan. Verschillende boe renbonden hebben nu bij de gemeentebesturen daartegen geprotesteerd. Een Oostenrijksche persvertegenwoordiger heeft den heer Colijn geïnterviewd, over het Duitsch-Oostenrijksch tolverbond. Uit het inter view blijkt, dat de heer Colijn, van economisch standpunt uit gezien, de douane-overeenkomst toejuicht, omdat alle van Geneve uitgaande po gingen om een economische eenheid in Europa te verkrijgen mislukten terwijl de leider der Anti-revolutionairen niet geloofde, dat de tol linie tegen de vredesverdragen indruisciht. Er was hem geen enkel artikel bekend, dat een dergelijke overeenkomst zou verbieden. Wij meenden goed te doen de zienswijze eens wéér te geven van dan man, die misschien meer dan iemand anders zich heeft uitgesloofd om te voorkomen dat Europa stikt binnen zijn tariefmuren. De malaise in Indië is oorzaak geweest, dat de regeering tot eene loonsverlaging van alle civiele en militaire landsdienaren is moeten overgaan. De maatregelen worden gemotiveerd door een financieel overzicht, blijkens het welk het geschat tekort voor 1932 nog f135 millioen bedraagt. In 1934 moet de begrooting weder kloppen. Eene blijvende verlaging van het Salarispeil was onafwendbaar. Oudere lezers herinneren zich nog wel de Boini-expeditie van het jaar 1905 onder kolonel van Loonen, welke eindigde met de bezetting van Watampone en de gevangeneming van den zelfbestuurder La Powowoni Kraeng Segari, die zich op fftlerlei wijzen aan zijn contractu- eele verplichtingen jegens ons gouvernement had onttrokken. Sedertdien is het bestuur over het landschap uitgeoefend door den inheem- sohein Hadat of Raad van Landsgrooten, onder toezicht van het Europeesch bestuur. Nu in Boni weder volledig zelfbestuur werd ingesteld, zullen ook die rijkssieraden, die in 1905 als krijg- buit werden meegenomen, op plechtige wijze aan Boni worden teruggegeven.. BUITENLAND. Aardbeving in Nicaragua. Bloedregen. Veertien en een halve dag geslapen. Ruzie der Nazzi's. Salarisverlaging der Belgische Kamerleden. Verbod ge bruik sigarenaanstekers in Roemenië. Geregelde vlicgdiconst Amerika-Europa Lucht verbinding Rerlijn-Nanking. Ver kiezingen in Turkije. Engeland wordt protectionistisch. Een vreeselijke aardbeving teisterde den mid den-Amerikaan sche Staat, vooral bekend door het Panamakanaal. Nicarague en speciaal zijn zijn hoofdstad Managua. Volgens de berichten zijn er niet minder dan 2000 doodem, benevens fcen groot aan: al gewonden. En om den chaos volledig te maken zijn er ook nog rooverbenden op weg naar Managua die hun slag willen! slaan. Reeds werden eenige lijkenschenders gefusileérd Iin een Hongaarsch dorp heeft zich een eigen aardig verschijnsel voorgedaan, dat met den naam „bloedregen" gegeven heeft. Een roode vacht bedekte huizen en. schuren en kleurde de op de bleek liggende wtasdh rood. Men ver moedt, dat de oorzaak van. den bloedregen was, dat bij het invallen van het zoele lenteweer te bijen de korven verlieten en deze bijen het roode vociht hebben afgescheiden. In La Chéze, een plaatsje in Frankrijk, heeft een jonge vrouw niet minder dan veertien en een halve dag achtereen geslapen. Bij haar odtwaken was zij niet in staat haar oogleden op te lichten en gaf naulwelijks teekenen van ie vein. Men hoopt haar nog in leven te kunnen houden. De Duitsche fascistische partij staat Voor groote moeilijkheden, 't is er hommeles. „In de stormafdeeling Oost werd een complot ge* smeed, dat tot een zware, ja zelfs een defeml- tieve catastrophe voor de geheel© partij zou kunnen leiden" schrijft Hitier zelf. In Berlijn hebben de oppositioneel© groepen zelfs gerui- men tijd het vereenigingsgebouw bezet gehou den. Het schijnt dat de Berlijnsche nationaal- socialistische stormtroepen, alsmede verschil lende andere afdeelingen in Pruisen, het optre den van Hitier t#slap vinden en hem weg wil len hebben. Zij strijden, volgens hun verklaring niet voor de partij en partijbonden, maar voor Duits oh land. En Hiller staat hun bij dien strijd blijkbaar in den weg. De aantrekkings kracht der nationaal-sodalisten schijnt niet meer zoo groot te zijn. Verschillende dingen wijzen daarop. Zoo b.v. het toetreden van drie, (Vrij naar het Bngelsch). 26. „Zooals de zaken nu staan heb je mij bit ter teleurgesteld. Ik kan het nog niet begrij pen. Je leek zoo zacht géworden den laatsten tijd. Maar totdat je bij me komt en zegt dat je er erg spijt van hebt, moet ik er van af zietn nog één woord tegien je te spreken. Neem je boek en ga op je plaats ziiten." En hij ging wieer terug naar «zijn schriften. Nu kwamen de jongens evenals den vorigen dag ©en voor een naar benedein en keken hun lessen na voor den dag. Het koude onvoldoende ontbijt en het halve uur dat bestemd was om te spelen, volgden op den zelfden tijd en daar- bevond Paul zich in een klasse om den Duit- schein leeraar, Herr Stokwaaser op l© wachten. Hij had nogmaals getracht moed te vatten en den doctor met zijn protest te naderen, maar het was tevergeefs ©n hij berustte in nog een dag van onwelkom onderwijs. Het lokaal was een kleine kamer, gelijkvloers gelegen, met eenige kale witte tafels en stoel én én aan de muren eenige gekleurde Duitsche platen. Zij zaten daar te praten en t© lachen terwijl zij geen notitie van den heer Blinder ston namen, totdat d© Duitsche leeraar ver scheen. Hij nam zijn plaats in met een gebaar alsof hij ©en verschrikkelijk besluit genomen had, n.l. om hen een ochtend hard te laten werken, of liever werk te geven over het boek, dat zij aan het lezen waren, een tooneelstuk van Schil ler, van welks inhoud (het is onnoodig dit te zeggen) geen van de leerlingen eenig begrijp had, daar zij reeeds lang het stuk als zijnde „nonsens" veroordeeld hadden. Gedurende de lessen waren Paul's gedachten bij Dick. Vreemd genoeg was het van te voren nauwelijks bij hem opgekomen, wat Dick tijdens Izijn afwezigheid zou doen; hij had hoofdzakelijk aan zichzelf gedacht. Maar nu begon hij hieraan te denken; wat een nieuwe verschrikkingen openden zich voor hem. Wlat kon er al niet ge worden zijn van zijn goed ingerichte huishou ding onder het roekelooze bestuur van een dwa ze schooljongen? Het kan!oor ook wie zou zeggen, wat de ondeugende Dicik daar niet uitgevoerd zou hebben, onder den dekmantel van zijn eigen eerbiedwaardige gedaante? Ook kon het hem goed voorgekomen zijn op den een of anderen dag de Garuda steen in duizend stukken te breken en dan zou er geen hoop meer zijn, dat alles nog weer eens goed kon komen. En nu, ellendige dwaas en lafaard die hij was, •kon hij niet genoeg moed bij elkaar rapen om de woorden uit te spreken, die hem zijn vrijheid weer terug zouden geven. Opeens kwam er een gedachte bij hem op. Hij had gelukkig het geid nog dat hij Dick had gegeven. Hij had dit niet gelijk met de andere voorwerpen, in zijn dwaze •drift weggegooid. Het geld was niet veel, maar meer dan genoeg om er een derde klas kaartje naar de stad voor te koopen. Hij moest alleen het juiste oogenblik afwachten, om naar het station te sluipen en dan kon hij weer thuis zijn voordat iemand te Chrichton House zijn afwezigheid ontdekt had. Hij zou dezen dag nog kunnen gaan en de vreugde van deze gedachte was zoo groot, dat hij niet nalaten kon heime lijk oinder de bank in zijn handen te wrijven. Als wij het opgewoedenst zijn is er altijd een tegenwerkende hand, die ons weer tot onze ge wone stemming, of nog daar beneden, terug brengt. Er zat ©en klein vlasharig jongetje naast mijnheer Blinderston, schijnbaar een heel on schuldig wezentje, die maakte dat Paul ^zijn geestdrift verloor door hem in een nog moei lijker omstandigheid te brengen. „Wlat ik zeggen wil. Blinderston". zei hij met een hoog dun stemmetje in Paul's oor, „ik vergat het heelemaal, maar waar is mijn konijn?" Het vreemde van zulk een vraag erger de hem buitengewoon. „Is dit nu een tijd", vroeg hij, „om over konijnen te spreken. Denk aan ej boek, jongeheer. „Ja, maar ik zeg", bromde kleine Porter zoo heette de jongen; het is allemaal goed en best. maar ik moet mijn konijn hebben, denk je dat ik er op zli". ,Loop heen, jongeeher", zei Paul 4>oos, 'e beloofde een konijn voor mij mee te bren gen", hield Porter aan, „je woel best, dat je dat gezegd hebt en je moet mij dat konijn geven of anders krijg je van mij ©en pak ransel." Op dit tijdstip kwam plotseling de doctor binnen en zei, dat het tijd was om de klas weg te zenden. De Wbensdag was ©en halve vacantiedag op Criohton House en aldus bovond Paul zich na het middagmaal in een troep, die naar het Voetbalveld ging. Zij liepen twee aan twee, Chawner en drie van de andere oudste jongens "borop met den bal en. vier goalpalen, die met gekleurde vlaggen versierd waren en de heeren Blinkenhorn en Tinkler volgden achteraan. Mijn heer Blinderston liep met Tom Grimbij, die na hem ©enigen tijd van terzijde aangekekejr te hebben zijn nieuwsgierigheid niet langer be dwingen kon. ..Zeg eens Dick", zei Paul stijfjes. „O, als je zoo raar wiit doen", zei Tom, „maar zonder gekheid, wat scheelt er aan?" „Zie je dan een verandering in me", zei Paul. „zie je een verschil?" „Nogal", zei Paul na drukkelijk. „Je bent teruggekomen als een ver klikker en verrader. De jongens houden daar niet van, ze zullen je links laten liggen en net doen alsof je niet bestaat, als je niet oppast." „Ik wou dat ze het deden", zei Paul. „Ook praat je heel anders dan vroeger: je gebruikt zulke deftige woorden en altijd ben je in een slecht humeur en je verdedigt jezelf niet, zooals je dat vroeger placht te doen, kijk eens hier, vertel mij eens wij waren altijd Zulke dikke vrienden is het een grap van je?" „Een grap." riep Paul uit, „ik ben nogal gestemd daarvoor; hel is heelemaal gein grap. „Misschien is je oude vader niet aardig voor je geweest en ben je daardoor in een slecht humeur." „Ik wil niet hebben dat je in mijn tegenwoor digheid op zulk een wijze over hem spreekt", zei Paul. "Nou, bromde Tom, „den laatsten keer vertelde je anders genoeg van hem en ik geloof dat je hem nu aan het nabootsen ben." „Zoo", zei Paul en hoe denk je dat zoo?" „Wiel je loopt even trotsch als hij, toen bij hier over je kwam spreken om je op deze school te doen. Wil ik je eens zeggen, wat moe der zei, toen hij "was weggegaan?" (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1