2e BLAD Aan de Postabonné's PAASCHVUREN. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maagtabletten 75 ct. WEGBLING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG S AFRIL 1131 No. II. Tot Zaterdag 18 April 1931 bestaat nog gelegenheid het verschuldigde abonnements geld voor het 2e kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij- trekking van incassokosten per post aan geboden. In de schemering van den lenteavond lag de dorpsstraat stil en verlaten. En daarbuiten op( de akkers vlamden en rookten de PaasChvuren en daar krioelde de lachende en stoeien da jeugd. De kinderen braakten brandstoffen aan, takken en zoden en wat ze maar te pakken konden krijgen, als er maar vuur en rook van kwam. En zij duwden elkaar naar de vlammen, speelden krijgertje, danslen in een wijden kring en 'aongen deuntjes, die hun grootouders ook reeds zongen. De grootere jongens stonden naar t spel van de kleinen te kijken, ze hitsten ze op of Joegen xe uit elkaar en hielden onderwijl ben Wakend oog op het vuur en de jonge meis jes, die in groepjes langs hen heen drentelden. Toen het later op den avond werd zakten de kleintjes af naar huis en kwamen de meisjes diohter bij het vuur. De jongens werden driester en er werden kussen en klappen uitgedeeld al naar 't te pas kwam in. de kraam van de vrijster. Tot twee keer toe had Grietje van dm mole naar al „neen" geantwoord, toen haar gevraagd was of ze mee ging dansen en nu was het Arie, die weer beduusd stond te kijken, toen ze hem afweerde. Grietje was zoon jolige meid, ze li ad zulke verduiveld mooie oogen en bruine kroezige krulletjes dansten langs haar wangen en ze had een rose zijden blouse aan, die stond haar zoo goed. En nu wilde ze van niemand iets weten, maar lachte, stoeide, maakte pret en daagde de jongens uit. Mooie Doortje van den postbode stond weer met jaloersche oogen dat nu juist hüar Arie naar Grietje was gegaan te kijke; zij had vanavond niets geen zin meer; had haar een steek in het hart gegeven. Zij was toch de mooiste van het heele dorp; dat hadden de jongens haar al vaak genoeg gezegd op de kermis. En half onwillig liet ze zich meevoeren met de hossende en joelende troep om 't vuur. „Wie over het vuurtje springen durft, mag met mij dansen", riep Grietje in eens overmoe dig uit. Het vuurtje was een geducht vuur ge- Worden, en er was een flinke wind komen op letten en de vlammen joegen hoog op. De jon gens mompelden: „dat is gekkenwerk, je kunt er in of er naast springen, maar er over, dat gaat niet meer." Maar Grietje had Kees van den koster uit het dorp zien komen en ze wist, dat hij nu bij de jongens stond. En Kees 1 erde in de s ad voor meester, Hij kreeg gymnas iekles en won het altijd van de anderen met hoog springen en het ver springen. Kees was een flinke blonde jongen met een rechtopstaande kuif en de meis'es vonden h* m „wat leuk". Sinds een paar weken was Grietje smoorlijk verliefd op hem. Kees had er echter üiets van gemerkt; hij had ook een buurmeisje fen al had hij nog nooit met haar gevrijd, de jongens wisten wel, dat hij Lies je als zijn meis je beschouwde. „En 'wie kan en 't niet durft is een lafaard", riep Grietje weer. „Een lafaard ben ik niet", iriep Kees; hij nam een aanloop en sprong over het vuur, „maar mei jou dansen. Griet, dat doe ik niet, want dan deed ik een lief meisje vast verdriet". Met lachende oogen liep hij op Lies je toe, sloeg zijn armen om haar middel en fluisterde haar in 't oor: „wil jij met mij uil, Lies?" en toen zie hem antwoordde „ja, Kees, graag" wandelden zij getweeën weg. „Dat heeft de waarzegster op de kermis toch maar goed voorspeld", meenden de meisjes; „het vuur zou haar geluk brengen". Jelui ver geet" zei Grietje, „dat 't vuur haar ook on geluk zou brengen." Drie jaren later, Lies je is getrcutwd met taleester Kees. Zij heeft een kindje, een jongén die sprekend op zijn vader lijkt. Liesje is er dol gelukkig mee. En Kees houdt zielsveél van beiden. Grietje is door de beleediging niet van haar verliefdheid genezen. Zij maakt er geen geheim meer van. Herhaal delijk ontmoet Kees haar op zijn weg. Nu eens probeert ze met echt vrouwelijk' raffinement hem te lokken, dan weer gaat ze hem minach tend voorbij. 'I Zijn evenwel slechts korte oogen blikken, dat zij zijn aandacht trekt; zijn jong bloeiend gezin neemt zijn leven in beslag. Maar als de Paasdhvuren weer opvlammen en Kees met de jongens van de klas er weer heen gaat en hen helpt het vuur voedsel te geven, hoort hij Grietje roepen: „Hé, meester Kees, met je stramme beenen, ga maar gauw weer he nen; uit is 't nou met vuurtje springen, ga jij maar een wiegeliedje zingen". Als door een adder gebeten springt hij op, neemt een aanloop, wipt over het vuur en rent Grietje achterna. Hij komt pas tot bezin ning, als hij ziet, dat zij door de dorpsstraat hollen. Hij ziet zijn huis, vóór de open deur staat zijn vrouw met zijn jongen op haar arm. Hij staat stil en hoort Grietje roepen; „Nu is het heelemaal uitgekomen Lies. wat de waar zegster voorspeld heeft: het vuur zou je ook aoe*iuk brouwen" „Maar het vuur van het geluk was grooter dan het vuur van het ongeluk is het niet, Kees? zei Liesje toen zij alles gehoord had. „Ja", zei Kees. .en 't blijft grooter ook daar zal ik voor zorgen" H. Over Malaise schrijft A. E. in „Ons Kerkblad" een behartigwaard woord. Hij vraagt: Zou er wel iemand gevonden worden, die dit woord dagelijks hoort uitspreken? Iedereen heeft het over de malaise en naarmate de ontwikkeling geringer is, worden de middelen ter verbete ring met te meer gemak en met te grooter vrij moedigheid aain ieder die het hooren wil, ten beste gegeven. Wlaar echter de groote economen met het vraagstuk verlegen zitten, begrijpt een ernstig mensch, dat We hier te maken hebben ïnet het meest ingewikkelde probleem, waar voor de inenschheid zich gieplaatst ziet. Het vraagstuk der werkeloosheid kan ons benauwen. Wlanneer We ons deel van het geheel gevoelen, laat ons pi et niet los. Zeker, we kunnen en mo gen dankbaar zijn, wanneer we nog tot de geluk kigen behooren, die, verkwikt en gesterkt, hun dagtaak mogen aanvaarden. Maar wanneer we denken aan de vele duizenden, die vergeefs dag a an dag, om werk aankloppen, aan wordt het ons wel bang te moede en angstig vragen we: „Wachter, wat is er van den nacht?" Welke dag 'wordt aan den kim verwacht?" En nog angstiger worden we, als we een bericht lezen als dit ,Sledh(s een misoogst kan verbetering in iden toesland brengen." Dan vraagt het be klemd gemoed: „Hoe nu?" Heeft God ons met een rijken oogst gezegend, om die te lal en bederven in de voorraadschu ren, terwijl millioenen handen zich er vergeefs i.aar uits rekken?.; Terwijl de Amerikaansch graanhandel om een misoogst vrangt, heerschl er in China hongersnood. Wie dit alles over denkt, moet wel tot de conclusie komen, er is iets stuk in onze „Christelijke" maatschappij. o Ja er is iets stuk in onze maatschappij. Ook in geestelijk opzicht heerscht er malaise. En het is nog de vraag welke grooter afmeting heeft aangenomen. De geestelijke malaise is piel minder verontrustend dan die op stoffelijk ge bied. Er is een geestelijke, inzinking, die den mensch doet vergeten, met welk doel hij in de samenleving is geplaatst. Duizenden schijnen te meenen, dat zij slechts voor hun p^zier op de wereld gekomen zijn. En het wordt een jagen naar genot, zonder te bedenken, dat er iets hoo- gers, iets heiligers in de wereld is; de mensch- heid te dienen met alle krachten en alle gaven waaro ver men beschikt. Na uurlijk' misgunnen we niemand de ontspanning, die voor ieder ge- iweinscht is. Maar het is de aard der ontspan ning, die op den mensch zijn stempel zei. Wlaar is de tijd gebleven, dat de huiselijke kring de gezelligheid bracht, waaraan ouders en kinde ren behoefte hadden? In „De Opsiandigen" van Jo v an Ammers-Küller wordt het moderne ge zin vergeleken bij een pension, waar men Jslechts komt om te eten en te slapen. Ouders en kinderen komen en gaan, maar van een band, die allen verbindt, i's niets te bespeuren. Is in het gezin vaak alle onderlinge waardee ring zoek, in do groote maatschappij is het al niet beter. Wbre kunstenaars treden veelal op voor leege zaien, maar een „beroemd" bok ser wordt in triumf binnengehaald ein een haag vian nieuwsgierigen is geschaard langs den \weg, dien zoo'n curiositeit moet p'asseeren. De namen van hen, die door hun studie de menschheid tot zegen zijn geweest, kent men (niet; maar des te beter kent men die vain de record-houders op allerlei gebied. Dat er dwa zen zijn, die 'het verdienstelijk vinden zooveel uren aaneen te kunnen dansen of in een lan taarnpaal zitten, is niet het ergste; het pijn lijkst is, dat er een publiek is, die dergelijke zotten tot helden van den dag maakt. Dat nufjes onverstandige ouders het mogelijk makeu dat er sclhoomheidswedslrijdein gehouden worden is bedroevend; maar dat zulk een „schoonheids- koninginnetje" de belangstelling trekt van zeker publiek, is een bewijs, dat de zin voor ware ver dienste ontbreekt. Wie zouden op deze manier verder kunnen gaan om aan te toonen, dat er inderdaad van een geestelijke malaise gesproken kan worden Ook hier staan we voor oen probleem, dat maar niet zoo dadelijk op te lossen is. Gelukkig ziet de schrijver ook lichtpunten. Hij denkt aan de jeugdbeweging, en dat de jeugd weer in ziet, dai de mensch bij brood alleen niet leven kan. En hij eindigt met de opwekking de jeugd beweging te steunen in het vertrouwen, dat zij bouwt aan een maatschappij, waarin de mensch weer meer dan- nu „mensch" zal blij ven. En wij voegen den wensch er aan toe, dat de woorden uit de Paasch-verhal en: „Als het begon te lichten „als de zon opging", ook voor deze dingen moge. waar worden. VLISSINGEN. Door de S.D.A.P.-raadsfractie zijn aan B. en Wl. de volgende vragen gesteld: „Is het B. en Wl bekend, dat de koel-inriöh- ting voor het in aanbouw zijnde abattoir in het buitenland wordt besteld? Zoo ja, zijn B. en Wi. dan bereid, hun invloed aan te Wenden, dal alsnog deze bestelling in. ons land plaals vindt? In een vergadering van d« rijkscommissie n Ml Bij Apoth. en Drogisten. voor de werkverruiming werd o.a. de volgende mededeeling gedaan: Ondanks de bemiddeling van de commissie en het feit, dat de Nederl.sche fabrikanten ziah voor deze opdracht veel moeitei lh: ebben gegeven, viel deze voor een koelinstallatie voor het s.achthuis ten behoeve van de Ver. tot exploitatie van een Coop. Slacht huis te Vlissingen aan het buitenland ten deel. In het CoCertgebouiw hield Volksonderwijs een propaganda feestvergadering. De heer By- molt uit Amsterdam sprak over „De Openbare richten". Verder werden muzikale nummers fechten". Verider werden muzikale nummers en een tooneelstukje gegeven, „De Stille kracht" Z.K.H. de Prins hoopt bij de opening van de haven op 17 April a.s. tegenwoordig te zijn. De, Lettische viermast-motorschoeiner „Eurasia" is, na in het droogdok alhier enkele voorzieningen te hebben ondergaan, naar Mel- hil vertrokken. JOe sergeant-machinist H. J. Kramers, wordt overgeplaatst van wachtschip Vlissingen naar de „Heemskercik". De Kapitein ter Zee C. Ruhl, onderciom- mandant der Marine alhier, is door den Koning van België benoemd tot commandeur bij de Kroonorde van België., De uitvoering van de uitbreiding der Vüissingsche Zwemclub in het kanaal door Walcheren met 30 cabines, is opgedragen aan den heer F. van der Peijl, alhier. De damesafdeeling van de VI. Athletiek- v ere en icing „Marathon" hield een onderlinge wedstrijd in hoogspringen met aanloop, ver springen met aanloop en kogelstooten 5 K.G. De uitslag voor de leden Was: le prijs mej. A. J. Bos 27 p., wisselbeker, 2e mej. A. v.d. Weijde 2G p.. 3e mej. J. de Jong 2(> p., 4e mej. C. H. Sandifort 25 p. Voor de adspiranten le fliej. C. Fritz 23 p., 2e mej. N. van Maris 19 p. en 3e mej. J. Brasser 17 p. De beste prestaties Waren: hoogspringen mej. Sandifort 1.37 M. verspringen mei. Bos 4.71 en kogelstooten mej. v. d. Weijde 7.03 M. De direktie der Miss. Blanche sigaretten zond 20 doozen sigaretten ter verloting onder de aanwezigen. Voor de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- tn Handelsbedienden, afd. Vlissingen, sprak de heer J. Nauta over Werktijdenbesluit voor kantoren. De afd. Vlissingen van den Chr. Ambte- naarsboiid hield haar 11e jaarvergadering. Do Boindsbestuurder, de heer Kurpershoek hield een rede, De vereeniging telt 37 leden. Donderdagavond hield de afd. „Patrimoni um" een druk bezochte vergadering in welke Ds. W'iersiinga sprak over „Jezus ein het kind". MIDDELBURG. De Conoert-Veiceniging gaf een uitvoering, met als gast de talentvolle violist Henri Temianka. Pianist was de heer Earl Fox. Aan de Theologische School te Kampen slaagde voor het cand.examen de heer D. J. Coumou, alhier. Het Dames-comité om gelden te verzame len voor den nood der Christenen in Armenië doet een vernieuwd beroep op den steun van belangstellenden. Mej. Van Offenbeek verzond reeds een groote kist kleercn. Penningmeester esse is Mevr. Van Voorst-Vader. De vereen, voor Geref Onderwijs hield in het Schultershof een ouderavond. Ds. K. Hui- zinga, sprak over den twaalf-jarigen Jezus, de heer IAsselstein over het kindergebed, de heer L. van Wlallenburg over een geschrift van Joh, de Swaef, schoolmeester te Middelburg van 16211633. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en thee geschonken. De heer Otlen sprak nog over: Het onwaarheid spreken. Aan het personeel der meelfabriek is, maar „Het Volk" meldt, ontslag aangezegd, waardoor de werkloozen weder met eenige tien tallen vermeerderd worden. In een gehouden vergadering van Handels belang, deelde de voorzitter mede, dat een cursus voor etaleurs kans van slagen had. Aan de Openbare Leeszaal werd f 15.subsidie per jaar toegekend, Een commissie werd be noemd. die trachten zal slechte betalers tot hun plicht te roepen. De secretaris hoopt in zijn jaarverslag, dat 1931 over heel de linie verbe tering mag brengen en zijn verslag dan gunsti ger mag luiden. Het aantal léden bedroeg 281. Van het in formatiebureau werd maar ma ig gebruik ge maakt. De canaidatenlijst der S.D.A.P. voor de Raadsverkiezing luidt als volgt: J. Onderdijk, 2 W1. P. Co-melisse, 3 P. Ph. Paul, 4 J. Mondeel, 5 J. Wóndergem, 6 C. Blank, 7 L. J. Geers, 8 L. A. Bouwman, 9 L. J. P. Sulkers, 10 E. de Priester. In de gehouden vergadering ran de N.V. Izaak Boasson en Zonen's Bank werd de balans en de winstrekening over 1930 goedgekeurd en het dividend op 5Vt°/o bepaald. Maandag is brand ontslaan in de boven woning van den groentehandelaar W Verstrak ten, Het woonhuis Is geheel uitgebrand. De winkel en aangrenzende panden bekwamen wa terschade. RITTHEM. De heer J. Lijnse. Chr. Hist, lid van den Raad wensoht voor een nieuwe candi- daatstelling niet meer in aanmerking te komen. Vanaf 1 April—30 Juni mag het fort Ram- mekens niet worden bezocht uit oorzaak van vogelbescherming. KOUDEKERKE. De prijs van den eledtri- sohen stroom bedraagt vanaf 1 Januari 39 cent per K.W.U. De heer A. H. van Laer, vroeger alhier, slaagde voor cand. en electr.-technisch ingenieur WESTKAPELLEt Zaterdagavond gaf de Eer ste Vlissingsche Acoordeonvereeniging „Crescen do" haar tweede welgeslaagde uitvoering. VROUWEPOLDER. De Anti-Rev, Kiesvereen. stelde de volgende Candidatenlijst 1 L. Dinge- mamsej, 2 M. Arendse Pzn3 A. de Nood Az., 4 A. Aarnoutse, 5 J. Looi se Sr. Vrijdagavond werd de eindles gehouden van de 2-jarige tuinbon w wint eraursu,s. Alle leerlingen werd het diploma uitgereikt, n.l. aan M. J. de Vlieger, alhier, L. Joosse, J. Joosse, H. Huber, A. Ton, Jac. Vermeulen, P. Wonder- gem en J. Wagenaar te Serooskerke. Den beiden onderwijzers, de heeren W. van Hekken te Vrouwepolder en A. de Jager te N. en St. Joos- land werd een prachtig aandenken aangeboden. Door Ds. Tjebbes is een Herv, Jongelings- vereeniging „O bad ja" opgericht OOSTKAPELLE. Tot hulp-keurmeester voor den Vleeschkeuringsdienst kring Oostkapelle, werd benoemd de heer M. Hundersmarck te Zierikzee. „Gemeentebelang" stelde de volgende c\an- didaten: Joh. Poppe, K. Janse, C. Maas, Z. Maljaars, Jan Maljaars, F. C. de Roo, J. Koo- man. AAGTEKERKE. Door de NV. en P.Z.EM, is alhier tot meteropnemer benoemd de heer P. Faassen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Maasseveen (U) Mej. C. H. Stoet. SEROOSKERKE. In een vergadering van de Anti-Rev. Kies vereeniging trad als spreker op, de heer J. Wl. van Franckenhuizen uit Den Haag. In de gehouden jaarvergadering van do Boerenleenbank bleek, dat aangesloten waren 224 leden. De reserve steeg met een winst van f 466.72 tot f 7730,40 Het .eindcijfer der reke ning bedroeg f 866.110.85. Als nieuw lid van de commissie tot nazien der rekening werd gekozen de heer C. Melis Pz. Aangenomen werd, dat spaarders boven een zeker bedrag en meerder jarig zijnde, lid van den bank moeten worden. St. LAURENS. De woningbouw-vereeniging „muis en Hof" hield haar jaarvergaderng. Het ledental steeg tot 36. In kas is een geod slot vain f 2Q.05. ïn de vacature Francke Werd ge kozen de heer J. Wbndergem. Benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school met den Bijbel, Mej J. Oldemain te Middelburg, In een goed bezochte vergadering herdacht •de vereeniging „het Vleeschfonds" haar SJj- jarig bestaan. Men besloot over te gaan tot be strijding van T.B.C. bij het rundvee. In kas was f 34.64. In verband met het feit. dat de penning meester reeds 25 jaar deze func'ie vervulde bood' hij den aanwezigen verversdhingien aan. Hem zal een aandenken worden gegeven. De heer P. Gilde gaf een overzicht van het verloop der vereeniging in deze 25 jaar. De Chr. Meisjesver. „Dient Elkander" door de liefde" hield een feestelijke bijeenkomst in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Ds. van 't Hof sprak een openingswoord. In de pau/e werden de vervaardigde kleedingstukken ter be zichtiging gesteld. Verder waren er samenspra ken, tableaux en zangstukjes. ARNEMUIDEN. Een inwboinster alhier ge raakte in de Arne. Door het politievaartuig uit Veere werd zij bewusteloos opgehaald. Het mocht gelukken haar levensgeesten Weder op te wekken. De Herv. Meisjesvereeniging „Ken den Heere in al uw wegen", hield haar 14e jaar vergadering. Verschillende armen kregen kle dingstukken en werden getraoteerd. Uitge deeld werden 132 kleedingstukken. Ds. E .van Ascih werd in zijn nieuwe ge meente te Sommelsdijfk bevestigd door zijn broe der Ds. F. van Asch te Randwijk met Matth. 15 32-37. De intreètekst was Rom. 1 16b. MELISKERKE. Woensdagavond kwam het- zoontje van bakker de Pree alhier, zoodanig te vallen, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden 'ingeroepen De dok er consta teerde, dal het been gebroken was, DOMBURG. Dond* rdagavond vergadirde het „Groene Kruis" Uit he verslag van het Zuige- lingenbureau bleek h^t groot succes van die instelling, hel hield 50 zittingen. Met algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen dat voor inwonende meerderjarige personen een extra-contributie van f 0.50 moet worden be taald. Medegedeeld werd nog dat er in het na jaar een lezing zal worden gehouden en dat er kans bestaat, dat er een baker beschikbaar cal komen. N.- en ST. JOOSLAND. In de Bijz. School werd een bijeenkomst gehouden van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Het woord werd gevoerd door de heeren P. G. Liernoes en overate Bier man. Mej. van Leerdam wekte op. da jeu*?d

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5