üraagenJïanbod in uw pup: v.ROSSEM's TROOST Ie BLAD VI C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Dif nummer besfa* 10 pagina's J|M Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 9 APRIL 1991 DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 19 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Sproeten komen vroeg In het Sprutol. Bij alle Drogisten Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop WegelingsJJieutvsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs tl 'j 1 BINNENLAND. Amsterdam-Rijnverbinding. De heer vain Tijen terug. Broodleverantie aan Amsterdamsche gemeente-instellin gen. Poiitieoverval op speelhuis. Ac'ie tegen de kalenderhervorming. Jubi'e- um van Dr. Wl. Mengelberg. Ontslag overwaahteres. De rechten van den man. Geen gouden tientjes meer in de circulatie. Atlanta. Vredesactie. Amsterdam heeft van de Week feest ge vierd. De klokken hebben gieludd en er wapper den vlaggen van de openbare gebouwen, van de trams en van vele particuliere huizen. De Eerste Kamer had het Wetsontwerp betreffende de Amsterdam-Rijn verbinding aangenomen. En daarmede aan eene door onze hoofdstad lang gevoelde behoefte voldaan. Geregeld lezen Wij over verbetering van de verbinding van Ant werpen met den Rijn, over uitbreiding; .en vernieuwing der havenwerken van Antwerpen; men wensoht deze groote havenstad aan alle eischan des t ijds te laten voldoen. De Wensche- lijkheid dat Amsterdam, in dit opzicht niet achterblijft behoeft wel niet te worden be toogd. De heer van Tijen, export-manager van vaD Houten's Cacaofabrieken «die per Pander vliegtuig alleen den vliegtocht naar Ned. Indië gemaakt heeft, is weer in Nederland terug. De huldiging werd echter voor een deel een strop. Immers zon hij op Schiphol gehuldigd worden en nu verscheen hij, geheel onver wacht nog wel, op Waalhaven. Intusschen heeft het den heer van Tijen toch niet aan geluk- vvenschen ontbroken, ook op Schiphol niet.. In onze hoofdstad is een knoeierijtje bij de levering van brood aan gemeeute-instellinge;n aan het licht gekomen. Of knoeierij was het ei genlijk niet., maar de gemeente betaalde in ieder geval te veel. Het brood werd geleverd door drie groote verbruikscioopera ies: Samen- Werking, Assumptio en Eigen Hulp tegen een prijs, die 4 i 5 cent per brood hoogetr Was dan elders; de coöperaties hadden vcior de le vering aan de gemeente de prijsdaling op de bloemmarkt niet gevolgd. Het slot van het lied je is geweest, dal de gemeente in het vervolg openbare inschrijvingen voor de broodleveran tie zal houden en dat de genoemde coöperaties slechts dan kunnen deelnemen, wanneer zij de 6000 a 8000 gulden, door hen te veel bere kend, in de gemeentekas storten. Een ander nieuwtje uit Mokum is de inval1 in een speelhuis in de Waalsteeg. Er Werden niet minder dan 22 spelers aangetroffen, waar van 4 bekenden der justitie werden vastgehou den. Herhaaldelijk kreeg de politie klachten van spelers, die natuurlijk verloren hadden én de exploitanten beschuldigden van valsch spel. De portier die da spelenden bij gevaar moest waarschuwen werd door de politie volkomen verschalkt en daardpor werd het gezelschap op heeterdaad betrapt de gieldpot stond nog op tafel. In de kringen van speel- en nachthuis- houders schijnt de overval nogal beroering te hebben gewekt en de schrik is er meer of hiin ingebracht. Zooals men Wellicht weet, bestaan er plan nen voor kalenderhervorming: de Nederland- scheprofessor in de sterrenkunde te Utrecht Nyland heeft meenen wij daarin nogal een werkzaam- fiandeel. Van, verschillende kanten komen er echter protesten; zoo schijnen de spoorwegen er niet veel voor te voeten, maar veel minder nog de Israëlieten. Deze laatsten hebben zelfs een comité van actie gevormd, dat al meer dan 50.000 handt eekeningen ver lam eld heeft en deze week vergaderde. Dr. Willem Mengelberg is ter gelegenheid A'an zijn zestigste verjaardag gehuldigd, nadat hij zijn jaarlijks wederkeerende taak. de vertol king van de Matlhaus Passion, voor de zoo- veelste maal volbracht had. De groote dirigent had naast vele hartelijke gelukwenschen ook fiog een stoffelijk bewijs van waardeering in Ontvangst te nemen: 121 vrienden hadden de fondsep voor een fraaien auto verschaft. De overwachteres in Blerik, die het autobus- ongel"k op 14 Februari i.ï veroorzaakte, u Weet Wel, de vrouw met al die kinderen, is door de Nederlandsohe spoorwegen op staanden voet ontslagen. Veel ciomsidiralie heeft men dus niet gebruikt. Wij lazen dat de ontslagene tegen deze beslissing een beroep heeft ingesteld bij liet scheidsgerecht Uit eene circulaire, verspreid door de Liga voor de handhaving van de rechten van den man in Nederland, liohten wij het volgende: '„Er zijn reeds pantoffelhelden genoeg, ook vrijgezellen, die den angst om het hart slaat, als zij de tegenwoordige mondaine zelfbewuste dikwijls arrogante vrouw gadeslaan. Het is geen wonder dat zij terugschrikken voor een huwe lijk. Wij Willen zijn vrije mannen niet geknecht gekweld en gekneusd in dein huwelijksband. Wij' zullen pal staan voor onze natuurlijke rechten. De vrouw en de man zijn nooit gelijk te maken; wij zullen de vrouw blijven eeren als moeder en opvoedster van de kinderen, maar wij willen geen kemphanen van haar gemaakt zien". Hel klinkt inderdaad alles heldhaftig. voorjaar, koopt tijdig een pot Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct, De Nederlandsdhe Bank wil geen gouden tientjes meer afgeven. Volgens hare bewering gaat er te veel naar het buitenland en dat aöht zij ongewenscht. Blijkbaar is met den uit voer van gouden munten nog wel wat te verdienen. De Rotterdammers hebben er een reusachtig hotel, genaamd „Atlanta", bij gekregen dat aan 'de hoogste eischen des tijds voldoet. Men zal ihet zelf moeten gaan zien, om er zich een be- 'grip van te vormen. Maar enkele dingen kunnen ons dienen om er een denkbeeld van te krijgen Zoo lazen Wij, dat in dit gebouw 55 K.M. buis gelegd zijn voor de electrische installatie, een afstand Rotterdam-Amsterdam, en ongeveer 200 K.M. igcisoleerd draad, een afstand van Rotterdam tot Keulen. Men moet moed hebben om in dezen malaisetijd een dergelijke onder neming op touw te zetten. Ook de Nederlandsohe geneesheeren gaan naar het schijnt eene vredesactie begin'neo!. Een 65 tal leden van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst hebben daartoe het initiatief genomen. De zaak is bij het hoofdbestuur der Maatschappij in behandeling Wij achten, evenals de heeren zelf, een derge lijke \a etie van het grootste belang. W7lanneer de geneesheeren, die den oorlog meemaakten eens spraken, wanneer zij het onmenschelijk lijden der gewonden eens onder het oog brach ten van de 'wereld, al hetgeen zij gezien heb ben eens wereldkundig maakten, dan gelooven wij, dat zij goed werk verrichten zouden en zeker iin staat 'w'aren om „dein weerzin tegen den oorlog op te wekken en te versterken", meer inog om de volken van den oorlog af te houden. Vermelden wij tenslotte nog dat in Amster dam oen voetbalmatch tusschen een Nedcr- landsdh en Belgisch elftal gespeeld werd, die veel belangstelling trok en Waarin de Hollan ders met drie tegen twee de baas bleven. BUITENLAND. Britsch-Indië. Criüek op de tolunie tusschen Duitschland en Oostenrijk. Balkainisatie. Euro-peesche Federatie. De Noorsche walvischvangst. Nw. Z. Wales staakte zijn rentebetalingen. Apen in dienst van inbrekers. Tarwe- Conferentie te Rome. Hetgeen wij de vorige week voorspelden is uitgekomen. De execulie van de drie Britsch- indiërs, die den moord op den commissaris van politie pleegden, heeft eene averechtsche uitwerking (£ehad en talrijke relletjes tot ge» volg gehad. Op verschillende plaatsen zijn ver scheidene dooden gewallen. Maar desondanks is de invloed van Gandhl, in tegenstelling met de verwachting, eerder versterkt dan verzwakt en zelfs extieme ele menten schijnen thans zijn partij te hebben ge kozen. Dat bleek uit de stemming der Pan- Hindoesohe conferentie, welke dezer dagen in Karachi geopend Werd e indie haar goedkeuring aan de tusschen, Gandhi en den Onderkoning Irwin gesloten overeenkomst zal moeten hech ten. Intusschen houdt de strijd tusschen Moham piedainen en Hindoes aan, hetgeen natuurlijk Allerminst bevorderlijk is voor het bereiken van hun gemeenschappelijk doel. Mogelijk, dat het dreigement dat Gandhi zich, bij het voort duren van twisten, uit de beweging terug te trekken en den hongerdood te sterven zijne uitwerking niet mist. De tolunie tusschen Duitschland en Oosteo- ri|lc heeft veel beroering verwekt'. Voorall I-rank rijk schijnt er zich hevig tegien te verzet ten Briand verklaarde in den Senaat de tot standkoming der Unie niet te zullen dulden en Jrcigde zelfs piet den oorlog. Engeland is er niet zoo erg tegen, mits er slechts geene juri dische bezwaren tegen de unie aan te voeren zijn, welke restruo ie natuurlijk niet veel om het lijf heeft. Verwonderen doel' ons deze hou* ding van Engeland niet. Immers zal de tolunie niet weinig bijdragen tot vergrooling van de economische kracht van Duitschland. Als tegen wicht van den in militair opzicht machtigsten staat op het vasteland. Frankrijk, kan deze Duitsche krachtsvergrooting Engeland niet an ders als aangenaam zijn. Aan dergelijke overwe gingen zijn Wij reeds gewend geraakt. Intus schen wordt of liever blijft Europa een waar Wespennest, een Balkan in het groot. En mid delerwijl versterkt zich het Russische monster wakkert de tegenstellingen aan, speelt de par tijen tegen elkaar uit en straks wanneer het zoo hopeloos verdeelde Europa zelfmoord gaat plegen zijn slag te slaan. Bolsjewistisch Rus land 'wordt met den dag sterker; nu de Duit sche industrieelen zulke goede resultaten tn Moskou bereitkan, willen de Frainsohe, Itali- aansohe, Poolsche en Unie industrieelen ook naar Rusland. Van alle kanten krijgt het bolsje wisme hulp en zoo bouwt Europa in het Oosten bene macht op, die straks dit zelfde Europa zal vernietigen. Maar hoe staan nu eigenlijk de kansen voor eene Europeesohe federatie'/ Slecht, zegt Mr. Struycken, de adjunct-secretaris van het Hof Arbitrage: „Europa bestaat uit een glroep sta ten, die in politiek, economisch en cultureel opzicht zeer ongelijkwaardig zijn, zulks in tegenstelling tot de V. S. van Amerika. Binnen •het kader van een Europeesohe Federatie, Waarin het nationaal isolement als betrouw- (Vrij naar het Engelsch). 25. „In het geheel niet", zei PauL „Je hadt geen vermaak in hun genoegens „Geen zier" Zij van hun kant begrepen je gebrek aan belang stelling niet. Zij kunnen niet zien hoe zouden zij? dat je je levenswijze ver anderd hebt en als zij het verschil tusschen jou en Richard Blinderston, die zij kenden, begrijpen, zijn zij geneigd het je kwalijk te nemen". „Dat is zoo", stemde mijnheer Blinderston toe, „zij nemen het mij op een zeer onaange name manier kwalijk, weet U. Wel, ik verze ker U, dat alleen deze nacht al, ik „Ho" zei mijnheer Blinderston, terwijl hij zijn hand ophield, „klachten zijn onmanlijk." „Maar ik zie, dat je je er over verbaast hoe ik dat allemaal weet?" „Ja", zei Paul, „ik ben er erg verrast door", „Wat zou je zeggen, als ik vertelde, dat ik vroeger net zoo iets ondervonden heb?" „U wilde me toch niet vertellen, dat er twee Garudasteenen in deze ellendige wereld bestaan", riep Paul uit, ten hoogste verbaasd. „Ik begrijp niet wat je bedoelt, maar ik kan met waarheid neggen, dat ik ook mijn ervarin gen heb gehad mijn beproevingen. Maanden geleden al maakte ik uit zekere teekenen. op, dat dit je overkomen zou". „Dan", zei mijnheer Blinderston, „zou ik zoo mdamp, 4mt U Mg mui InaMR WtaaMkmwaa. Fen briéfkaart zou voldoende zijn geweest. Ik zou dan beter voorbereid zijn geweest". „Het zou vruchteloos geweest zijn te trach ten de crisis vooruit te loopen. Hel: zou zelfs tegengehouden hebben datgene, wat naar ik hoop, nu gebeuren zal. Je ziet, dat ik Dicik Blinderston, die je was, door en door kende; hij was vroolijk, zelfs ondeugend, maar onder, dat alles lag een zuivere, reine aard verbor gen". „Een zuivere reine natuur" riep Paul uit. „Een schelm, ik verzeker U, een hartelooze, zelfzuchtige, jonge schelm". „Neen, neen", zei mijnheer Blinkhorn „die buitengewone zelfverachting is niet goed. Hij bezat geen werkelijke ondeugden". „Geen werkelijke ondeugden. Wel lieve help, noemt u ondankbaarheid de laagste, verra- derlijkste ondankbaarheid geeu ondeugd, mijn heer? U mag een zeer brave jonge man zijn, maar als U voor zulke dingen een verontschul diging vindt, moeten uw denkbeelden over goed en kwaad toch in verkeerde richting ge gaan zijn, mijnheer". „Er moeten van weerskanten fouten geweest zijn, vrees ik", zei mijnheer Blinkhorn, die een weinig geërgerd werd door het eigenaardige! vuur, waarmede de jongen dit zei. „Ik heb iets gehoord, over wat je te ver dragen hebt. Aan den eanen kant een vader, streng, gemakkelijk boos te maken; aan den anderen kant een zoon, zorgeloos, vergeetach tig en bij tijden zelfs weerspannig. Maar je bent te gevoelig: je denkt te veel over wat mij een niet onnatuurlijke (ofschoon natuurlijk onge past) protest lijkt tegenover koelheid en on- «■•«htvawiighato. Ik ém iaatato «ja tm kind tegenover zijn ouders aan te moedigen, maar om je zelfverwijt te troosten, geloof ik dat het goed is, je te zeggen, dat volgens mijn meening, een uitbarsting zeer vergeeflijk was". „O", zei Paul, „gelooft U dat? U noemt dat troost? Wel, wat bedoelt U mijnheer? U be spreekt nu den anderen kant". „Dit is geen taal, die van berouw getuigt, Blinderston", zei de arme mijnheer Blinkhorn, ontmoedigd en verlegen, „denk er aan, dat je nu je vroeger zelf afgeschud hebt". „Dat zal ik niet gauw vergeten", zei Paul. „Ik zou alleen maar willen, dat ik een weg zag om hem weer terug te krijgen". „Je zou je oude zelf weer willen zijn?" vroeg mijnheer Blinkhorn verbaasd. „Wel, natuurlijk zei Paul boos; ik ben geen idioot". „Ben je den strijd zoo gauw moede?" zei de ander verwijtend. „Moede? Ik wil U wel zeggen, dat ik er ziek van ben. Als ik maar van te voren geweten had, wat er met mij zou gebeuren, eer ik zulk een dwaas van mij zelf maakte". „Dat is verschrikkelijk" zei mijnheer Blink horn „ik behoorde niet meer naar je te luisteren". „Maar U moet", zei Paul; „ik zeg U, ik kan het niet langer meer uithouden. Ik ben er op mijn leeftijd niet geschikt voor. U moest dat zelf inzien, en U moest maken, dat Grimby dat ook inzag". „Nooit", zei de heer Blinkhorn op beslis ten toon. „En ik zie ook niet in hoe dat je helpen zou. Ik wil je niet terug laten gaan op zoo'n treurige wijze. Je moet moed schep- ■ptm «m. varéar to gnaa ém wafc «bum ja gekozen hebt; je moet je schoolkameraden dwingen van j ete houden en je te eerbiedigen met je nieuwe karakter. Kom, vat moed. Alles wel beschouwd, is er, niettegenstaande je ver anderd leven, geen reden, waarom je niet een oprechte, vroolijke jongen zou zijn, weet je". „Oprecht en vroolijk gestemd", riep Paul ruw uit, „praat toch zulken onzin niet mijn* heer. Ik dacht dat U mij een weg zou wijzen om uit dit alles te komen en inplaats daarvan, staat U daar en raadt U mij heel kalm aan hier te blijven en oprecht en vroolijk te zijn". „Je moet bedaard zijn, Blinderston, of anders ga ik weg. Luister naar rede. Je bent hier voor je bestwil. Jeugd is er ergens heel mooi gezegd, is de lente van het leven. Ofschoon je het niet zal gelooven. zal je nooit gelukki ger zijn dan nu. Onze schooldagen zijn Maar mijnheer Blinderston kon zich maar niet zoo kalm laten bespoten met de onbedui dende opmerkingen, die hem al' deze ellende gebracht hadden hij viel den leeraar met vuur en heftigheid in de rede. „Dat Is veel te veel", riep hij uit, „U wilt mij toch niet Wijs maken, dat die nonsens waar zijn. Ik doorzie het. Het is een complot om mij hiel* te houden, waarin U ook betrokken bent. Het is valsche inhechtenisneming en ik zal een stuk in de krant er over schrijven. Ik zal alles blootleggen". „Die heftigheid is alleen maar belachelijk", zei mijnheer Blinkhorn. „Als ik er geen moeite mee zou hebben, zou ik het mij tot mijt* plicht rekenen die taal van je aan dén doctor mede te dealen".

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1