De Gruy ter's &ja£aqe - Siec0xme cM&e n de Joh. de Heer HEERENBAAI Purol RADIONIEUWS De Voorjaars-Reclame is op Waschmachines Wlaschfornuisjes Fornuizen Het gebruik van neemt dagelijks toe "£n !0{ytoc&nt Amer. Organ f 195.— MUZIEKNIEUWS OP DE PLANKEN Hoogwater te Vlissingen op WIELRIJDERS, LICHT OP: 39 c.M. prima f 5.75 LOCARBITS GROENE KRUIS HOESTBONBONS 3*. de. Qcuytec Zoon. I KOOPJE. Rotterdam Oostzeedijk 324/32 Drukkerij H- Wegellng Drukkerij De Lange Jan WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 No. 8. Als de plicht my roept tot werken. Dan ben ik niet langer lui; Niets kan mij dan- tegen houden. Zelfs geen pypestelenbui. Dan steek ik mijn paraplu op, Niet voor hoed of beste pak, Maar 'k bescherm myn trouwe pijpje DOUWE EGBERTS, myn tabak. ClingeDoortnlqc> 20-50 ct. per ons verschaft U wvlken vun penot De jaarlijksche muziek- en toon eel uit voe ring van de Vlissingsehe Postfanfare had Za terdagavond plaats in „Britannia". De A. G O. gaf In het Concertgebouw weder een avond, gewijd aan instrumentale muziek. OOSTKAPELLE De Chr. Zangver. „Halle lujah" vierde Vrijdagavond haar 23ste jaar feest in de Chr. School, DOMBURG. De Chr. Zangvereenlging „Looft den Heere", gaf een uitvoering voor begunsti gers en genood igd en. Voordrachten en samen spraken wisselden een elftal nummers af. VLISSINGEN. De Jeugdbond voor Onthou- Idlng (J. V. O.) geeft Zaterdag 28 Februari' een Feestavond in de zaal voor Chr. Sodafle Belangen, Palingstraat De Vlissinffsche Tooneelvereen. „Koningin "Wilhelmina" gaf in „De Oude Vriendschap" haar eerste uitvoering In dit seizoen. TREKKING JOODSCHE INVALIDE-LOTERIJ ZEELAND. y Maandag heeft in het gebouw „Mercurius" te Middelburg de trekking plaats gphad van de loterij Zeeland ten bate van „De Joodsohe Invalide". De pakkende opwekkingen op groote doeken: „Heeft het geluk U uitgesloten, geen nood er zijn nog enkele loten", „Het lotenspel helpt slechts vandaag, Het lidmaa'schap helpt mij gestaag" en „Als uw poging heeft gefaald, Hier opnieuw loten gehaa'd" gaven een goed idee van wat te wachten stond. Van de hoofdleiding d-r J. I. waren aanwe zig Mevrouw Stranders-Wolff en de heeren S L. Knap. H. Boas en H. van der Poorten. De leden van het dagelijksCh b stuur der afd Zee land. de heeren Dr. L. We ijl, M. H. Boasson en I. P. J. de Groot hadden evenals de herrem Polak en Hiegenlich ook op het podium plaats genomen. Precies acht uur heette Dr. Wieijl als voor zitter der afd. Zeeland de aanwezigen, di" in grooten getale waren opgekomen, we'kom. Spreker wees op het voor Zeeland mooie feit„ dat reeds hier de derde trekking mocht plaa's vinden. De loterijen van 8 9 provincies zijn zoo goed als uitverkocht. Dankbaar was spre ker voor de belangeloozo wijze, waarop notaris Hioolen het werk voor deze verloting op zich heeft genomen en den heer de Groot voor het afstaan van de zaal. Jammer dat wij één man moeten missen, n.l. de directeur der stlch'tng de heer Gans, die zijn spijt betuigd heeft, niet hier te kunnen zijn. Nog zeide spreker, dat zij, die geen prijs mochten winnen, overtuigd kun nen zijn hun penningske te hebben geofferd voor een groot sociaal doel, de steun aan vele arme invaliden. Hierna gaf spreker de leiding aan notaris Hioolen, die na voorlezing van het prooes-ver- baal tot de trekking overging. Hier oe werd gebruik gemaakt van twee buss "tl, een met de lotnummers en een met de 1010 nrs.., corres pond eerende met de lijst der prijzen. Bijgestaan door zijn staf en de dames Mevr. Polak-Driels- ma en Mevr. M. J. Willemsen-Prince en dank zij de uitstekende regeling he ft de no arts kans gezien in ruim twee uur de 1010 prijzen te trekken. Op het twaalfde nr. was reeds het heerenhuis te Amsterdam geval1 en, de Essex - Auto was ongeveer het 50ste ge rokken nr. De belangstelling was tot het einde toe groot. De heer Boas bracht aan het slot hartelijk dank en hulde aan den heer Hioolen voor zijn belangelooze medewerking en de heeren de Groot en Hiegenlich voor hun vele werk. Spre ker eindigde met een compliment aan Zeeland voor het spoedig plaatsen der loten. RADIO IN HET JAAR 1865. 30 JAREN VOOR MARCONI. Geen enkele gedachte is absoluut nieuw e*. geen enkele mensdhe'jjke poging is volkomen vrij van reeds vroeger ge lane gelijksoortige proeven. Zou men daarom allen, wie de eer toekomt de radiotelegrafle te hebben „ui ge- Vonden", als uitvinders willen eeren, dan zou men een lange reeks krijgen van honderden, misschien wel van duizenden namen. Van enkele pioniers op het gcb:ed van radio techniek zijn de namen algemeen bekend; e'k weet. dat mannen als Hertz, Branly Lodge, Marconi en vele anderen zich diepgaand met theoretische en practisehe onderzoekingen om trent het wezen en de eigenschappen van de electromagnet is che golven hebben bezig gehou den en hierbij prachtige resultaten hebben weten te bereiken. In het volgende willen wij melding maken van een pionier der radiotechniek, wiens naam tegenwoordig vrijwel is vergeten, ofschoon de resultaten, die hij wist te behalen en ook de overwegingen, op grond waarvan hij zija proe ven deed, zeker de belangstelling waard zijn. Deze man was een Amerikaan, een zekere Dr. Mahlon Loomis, die omstreeks het midden van de vorige eeuw in Cleveland het ambt van leeraar bekleedde en daarnaast in de omgeving van die stad gedurende zijn vacanties het be roep van reizend tandarts uitoefende. La'er vestigde hij zich als tandarts te Philadelphia en te Cambridge (Mass.) Uit dien tijd daleeren eenige patenten op het gebied der land'ech- niek. Dr. Loomis hield zich veel bezig met het doen van proefnemingen op allerlei ter rein; zoo deed hij ook proeven om den groei van planten te bevorderen door de aarde met behulp van een electrischen stroom te ver swannen. Deze methode wordt in de laatste jaren, na een tijdlang vergeten te zijn, weer op groote schaal toegepast. Verder (rachlte Dr. Loomis met behulp van luchtballons, die ge heel verguld waren, uit de hoogere luchtlagen electricitedt af te tappen. Want volgens hem was de aarde omgeven door eleCtridtleitsia- gen (Dr. Loomis spreekt van een „electrische zee"), met welke hij in contact kon komen, door een luchtballon op te laten aan een ge leidenden draad. Langs den draad kon hij door electrische krachten invloed op de „zee" uitoefenen en deze daardoor in trilling bren gen, welke trilling zich dan voortplantte,, even als, zooals hij het uitdrukte, „de golven, die ontstaan, wanneer men een steen in stilstaand water werpt". De opgewekte electrische gol ven werden dan opgevangen door een geleider (weer een ballon of een vlieger aan een ge leidenden draad) en met behulp van daartoe geschikte toestellen geregistreerd. Deze opvat ting, hoewel in den grond foutief, heeft onmis kenbare moderne trekken. Dr. Loomis noemt daarin onder anderen de golfbeweging der electriciteit, waarvan hij bij zijn proeven ge bruik maakt, terwijl in dien tijd hieoomtrent nog vrijwel niets bekend was. In tegenstelling met Heiiz en Marooni later, die hun proefne mingen opbouwden op wetenschappelijke fei ten, tastte Dr. Loomis eigenlijk in den b'inde en waarschijnlijk is dat mede oorzaak geweest, dat hij niet heeft bereikt, wat hij verwachtte en ook niet de waardeering heeft gevonden, jiie hij verdiende. Toch waren de resultaten, die hij behaalde, aller aandacht waard. In 1865 gelukte het hem, telegrammen te wisselen over een afstand va 23 K.M. tusschim twee bergtoppen in Yirgi ïi'i. Bij di ze proeven verkreeg hij le nooiigc e'.eo trioitvit ui de lucht, doordat hij aan een ko perdraad een vlieger op'i t, waarbij dan de draad als antenne diende. Ongeveer terzefd r- tijd wisselde hij telegrammen tusschen twee schepen. Onvermoeid werkte hij ver er aa rijn uitvinding en in 1872 verkreeg hij in de Vereenigde Staten het „eerste pa ent. dal b trekking heeft op een systeem voor draad- looze telegrafie. Jammer genoeg zijn vele bij zonderheden omtrent de toes ellen, waarvan Dr, Loomis zich b diende verloren gegaan bij een brand in het patentbureau !e Washington Uit de behouden gebleven sche'sen en aa itee keningen kan men opn aken, d t Loomis wei kt met dezelfde middehn. dL tegenwoordig ook nog worden toegepast, n.l. antenne, indue leve antennekring en aarde. Verder scuijnt hij een magnetisclien detector gebruikt Ie hebben, tvaarvan echter nadere bijzonderheden niet meer zijn te vinden. Veel genoegen heeft Loomis niet van zijn uitvinding beleefd. Een jaar na de ver eeuing van het patent werd te Washington de eerste Maatschappij voor Draadiooze Te egrafie op gericht, die echter al spue lig weer werd ont bonden tengevolge van de financicele crisis na den burgeroorlog. Pogingen de zaak werr op de been te helpen, faalden en ook de 50 000 dollar, die de regeering aan Dr. Loomis had toegezegd, werden niet uitbe aald, daar op de toestemming niet was vermeld ui welke bron de middelen moesten worden geput Door al deze tegenslagen was Loomis ten slotte ontmoedigd, en toen ook een deel van de pers hem in het openbaar tot een voor werp van spot maakte, zijn vrienden «n zijn vroulw hem in den steek lieten, gaf hij zijn Ruwe Huid RuweHanden Ruwe Lippen Doos 30 oent verdere plannen op. In het jaar 1886 stierf hij als een gebroken man. Van de groote waarde van zijn uitvinding bleef hij vast overtuigd. Kort voor zijn dood nog heeft hij de profetische woorden uitge sproken: Als de tegenwoordige genera'ie oud genoeg wordt, zal zij het nog be'evcn, dat mijn plannen verwerkelijkt worden. Dan zal men zich met verbazing afvragen waarom men dit niet reeds vroe"er voor mogelijk had ge houden. Ik zelf zal dat niet meer be'even, maar ik ben er van overtuigd, dat het eens zoover zal komen. Dan zullen and°ren aanspraak! ma ken op den roem van mijn ontdekking. Uit de annalen van het Congres zal echter b'ijken dat mij de eer toekomt. KOMT ER EEN ORGEL IN HET „BROADCAS TING HOUSE V" De leiding van de B. B. C. bespreekt op het oogenblik het plan om een groot concertor gel in het nieuwe omroepgebouw te Londen te plaatsen. In het bui'enland heeft men dL ook in verschillende nieuwe studiogebouwen gedaan en sommige autoriteiten m-enen, da' Engeland hiermee niet mag aohtcrb'ijven. Aan den anderen kant heeft men in Londen zoo veel goede orgels, die met de zend rs door middel van telefoonlijnen verbonden kun Men worden, dat het de vraag is, of de kosten voor een orgel eigenlijk niet overbodig zijn Bovendien vreest men. volgens een bericht in „The Wireless World", dat vooral de lage tonen van het orgel in het geheele gebouw hoorbaar zullen zijn, ondanks de ^eluidsiso- leerende muren, hetgeen ten gevolge zou héb ben, dat de andere studio's niet gebruikt zou den kunnen worden, wanneer het orgel be speeld werd. ONDANK IS 'S WERELDS LOON. De beroemde vioolvirtuoos Jasdha Heifetz kreeg onlangs voor het optreden gedurende een half uur voor een der Amerikaansche om- roepstations een honorarium van 15000 dollar. Het moge eenigszins verwonderlijk klinken, Vnaar de artist verklaarde na afloop van het concert, dat hij in de toekomst waarschijnlijk niet meer voor de radio zou spelen, daar hij vreesde, dat dit afbreuk zou doen aan zijn reputatie. Waarschijnlijker is echter, dat hier in een soort reclame gezien moet worden, ter wijl de viool-virtuoos ook wel rekening zal hebben gehouden met het feit, dat de Ame rikaansche stations enorm hooge bedragen be talen voor het optreden van kunstenaars, die beweren niet voor de microfoon te willen spelen. HET „ZINGENDE LICHT" IN ENGELAND. Na de „radio-hond" maakt het „zingende licht" een triomftocht door heel de Wereld ter demonstratie van de Philips foto-electrij- sche cel. Over dit interessante experiment ver scheen ook een belangwekkend artikel in het Engelsche radio-technische tijdschrift „The Wi reless World". Naar wij thans uit dit tijdschrift vernemen, heeft de assistent-redac'.eur van 't blad het experiment herhaald op een tentoon stelling te Southend-on-Sea. Het „zingende licht" vormde hier een van de belangrijkste attracties. MAART Z O Op N Onder Zaterdag 28 Febr. 6.52 5.34 Zondag 1 6.50 5.36 Maandag 2 6.48 5.38 Dinsdag 3 6.46 5.40 Woensdag 4 6.43 5.41 Donderdag 5 6.41 5.43 Vrijdag 6 6.39 5.45 Woensdag 4 Maart V.M. v.m. 10.56 Zaterdag 28 Febr. Zondag 1 Maart Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 Donderdag 5 Vrijdag 6 v.m 0.23 n.m 10.15 10.52 11.17 11.55 M 12- 12.16 12.48 1.01 1.32 1.42 2.11 2.21 f» 2.48 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 28 Febr. te 6 04 uur 1 Maart te 6 06 2 te 6.08 ii 3 te 6.10 ii 4 te 6.11 i# 5 te 6.13 ii 6 te 6.15 ii Apotheken geopend te VHsslngen: Zondag a.s. is geopend de Apotheek van OCKENBURG, Walstraat. 2 jaar gegarandeerde Electr. Machine Flandria No. 14 van f 85.kost con- tant f 80.— en elke cliënt die een cliënt aan brengt, krijgt f 5.— premie. U kan dus zonder moeite een prima machine krijgen voor f 75.— Wij hebben ook diverse andere soorten fabricaten. Een van drie vooraanstaande fornuis bv. van f 48,— kost con tant f 44,50 en de premie voor elke nieuwe cliënt is f 8.50, zoodat U voor f 41. een prima gegarandeerd fornuis kan hebben met circulatie en 3 zijden geëmailleerd AU DOOM Langeviele Middelburg, Tel. 330. Haerdenmegazfjn - Machines - Gloeilampen - Mangelt V. RUU IX, en wringers 5 J. gar. f 10.- - Staalwaren - Electr. Strijkijzers 2 J. gar. f 4,50. eni. Jot en met Woensdag, cus. 3tii 1 pond J(offie d 130 cis. 1 ons Jhee a 50 ets. geatis. ii Ipond Jioffie a 110 ds, 1 ons Jhee d 45 ets. geatis, JBii 1 pond Jioffie d 95 ets. 1 ons Jhee d 40 ets. geatis. A OELEGENHEIDS- Door inruiling kwamen wij in het bezit van een prima Amer. Orgel, ver schillende registers w.o. Vox Humana enz. Mooie donker Noten houten kast en eerste klas koper tongwerk met garantie Contant of f 5.- p. mnd. Het aannemen van orders op alle soorten Hand-, Zak en Datumatempela, alsmede op Emaflle Deur- en Naam platen, is bij ons scheering en Inslag. Waarom Omdat wij niet duur zijn en vlug afleveren Noordstraat 44 Vlissingen Noordstraat C 84 Middelburg 4

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 6