r~r~7rr~ziïi] ZEELAND 2e BLAD Bl| Hoof dpi |n f w RBenmatiek^k Na de Wasch Mljntiardt's Poeders f De pjjn is te verzachten, ^H| het lijden te verminderen! 9 Wacht niet tot de kwaal vei* m trgertf matteer direct met jm WEGELÏNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 No. 3. BEVORDERING VAN DE VREDESGEDACHTE OP SCHOOL. TWEETAL PRIJSVRAGEN. De Jeugdonderwijsoommissie van de „Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede" heeft be sloten, ook dit jaar twee prijsvragen uit te schrijven en wel a. een voor jonge leerkrach ten van het O. L., b. een voor a.s. leerkrachten van het voortgezet onderwijs. Het Hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" stelt dit jaar 3 prijzen beschikbaar van f150.— voor de best geoor deelde opstéllen, Welke bedragen zullen moeten worden aangewend om, ongeveer eind Augus tus, de bekroonden in staat te stellen, een reis naar Genève te maken, daar 10 k 12 dagen te verblijven, onder deskundige leiding alles te bezichtigen en verschillende belangrijke confe rences bij te wonen, georganiseerd door het bureau van de „Union Internationale des Asso ciation pour le S. d. N." aldaar. Voor geleide naar en van Genève zal tevens worden gezorgd. De onderwerpen luiden als volgt: „WAT KAN EEN ONDERWIJZER BIJ HET LAGER ONDERWIJS DOEN - IN DE SCHOOL - TER BEVORDERING VAN DE VOLKENBONDS-EN VREDESGEDACHTE''" „HEEFT HET KELLOGG-PACT INDER DAAD WERKELIJKE BETEEKENIS VOOR DE BESTRIJDING VAN DEN OORLOG'' ZOO JA, IN HOEVERRE?" Voor beantwoording van de eerste vraag komen in aanmerking kweekelingen en jonge onderwijzers(essen) tot en met den leeftijd van 25 jaar; voor die der tweede vraag jonge a.s. leeraren(essen) in de geschiedenis, studeerende aan een onzer Universiteiten. Ter toelichting van de eerste prijsvraag dlene dat deze vraag uiteraard verschillend kan wor den beantwoord o.a. lo. met als basis het sen timent, het ideëel voelen voor Volkenbond en Vrede ©n 2o. op den grondslag voor intellect de feitelijke karmis van oorzaken, gevolgen, ont staan van den Volkenbond enz. De bedoeling is, beide kanten van het vraagstuk tot uiting te laten komen. Zoo zal b.v. een ruzietje in de eerste klasse reeds aanleiding kunnen geven tot het leggen der eerste grondslagen van Wat men op den duur wensoht te bereiken, terwijl de hoogste klasse bij het verlaten der school allicht toegerust kan zijn met eenige feiten kennis. De antwoorden moeten uiterlijk 1 Juni a.s. zijn ingezonden bij den heer J. Bastiaans, Zon- nelaan 8 te Hilversum. Zij mogen ten hoogste bedragen 3000 woorden. Hoofddoel is niet: feitenkennis over den Volkenbond ten toon te spreiden, hoewel natuurlijk degelijke kennis uit de opstellen zal moeten blijken, maar te toonen, dat men de internationale gedachte van den Volkenbond en wat daarmede samenhangt, verstaat en zoodoende ook in staat is om die gedachte op de leerlingen over te brengen. Bevordering van de vredesgedachte op de school. Een tweetal prijsvragen. Hier is een prachtig idée. Hier kan men zijn gedachten geven, hoe men het meest vruchtbaar op school de geschiedenis kan behandelen en die gebruiken ter bevordering van de vredesge dachte. Het zou de mSeite loonen al die ver schillende gedachten bij elkaar, te zien, in boek werk uitgegeven, opdat men van elkaar leeren kan. De geschiedenis is mooi, maar zij kan maar al te zeer dienen, om den vrede tegem te staan. Men kan, om maar één ding te noe men, de oorlogsfeiten te verheerlijken, voed sel gevend aan een nationalisme, dat „bij zich zeiven vertrouwt, dat het rechtvaardig is en de anderen niets acht" em men kweekt een hoogmoedig, opgeblazen geslacht, dat weinig in staat is, om naastenliefde ook uit te strek ken tot hen die buiten de grenzen des lands zijn. Men kan ze ook in het rechte licht plaat- Ken, in het licht van hun tijd en er dan de scherpe belichting onzer tijds op laten vallen, gebruik makend, van wat de laatste oorlog ons geleerd heeft èn van wat men weet, dat een toekomstige oorlog ons brengen zal. In de kinderziel moet ingeprent worden de liefde tot den naaste, in den zin van de gelijkenis van <ien barmhartigen Samaritaan, naar het grooie gebod des Meesters: „Hebt Uwe vijanden lief, zegent ze die u vervloeken, doet wel degenen die u haten en bidt voor degenen, die u geweld aandoen en die u vervolgen". Wij weten wel, dat het er nog verre van daan is, dat dit woord alom in toepassing wordt gebracht Het „ruzietje in de eerste klasse", waar de oproep over spreekt, zal dit al direct kunnen bevestigen, en de groote ruziën der menschen onderling, bevestigen dit nog ster ker. Temeer moet daarop den nadruk worden gelegd en het onderwijs in de geschiedenis moet doorzuurd worden van den geest der baasten- en vyandsliefda Waar dit geleerd en ziek door gevatte koude, alsmede bij ijnen van velerlei aard, zullen een van de ieronder genoemde U spoedig helpen Mijnhardt's Orieppoeders Hoofdpijnpoeders Verkoudheidspoeders Kiespijnpoeders Hoestpoeders Maag poeders Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist wordt, als het eenig onfeilbaar middel, om den vrede te bestendigen en den onvrede uit te bannen, zal de grondslag gelegd Worden voor een reeks van tijden, waarin de een tegen den ander het z!waard niet zal opheffen, en anders dan zitten we zoo weer in de hel van den strijd, met al den aankleve van God- en mensch-onteerenden gruwel. De vredesgedachte moet worden aangekweekt, als iets dat hoog moedig is, eisch van het geweten, van het ge loof, van het waarachtig mensch-zijn, of hoe het mag "worden genoemd en daarom is het te prijzen, dat de Volkenbond en Vrede-vereeni- ging, onze jongere onderwijzers(essen) aan het werk wil zetten, hun gedachten te scherpen en die neer te leggen, zoodat anderen ze kun nen overwegen en er winste meedoen, 't Gaat ten slotte niet om den prijs al is die begeer lijk maar om het diepst bedoelen, de vol ken op te voeden tot de gedachte, dat men er niet is, om elkaar te bestrijden, en de aarde te maken tot een hel, maar om in eendracht vreedzaam naast elkander voort te leven, elkaar een plaats gunnend onder het licht der zon, die allen beschijnt, om niet langer te leven uit het beginsel der ouden, dat zegt: „Oog om oog en tand om tand", want wie dit nog hand haaft, is schrikkelijk ouderwetsch. Bijna twee duizend jaar geleden werd dit reeds ter zij gezet, door Hem, die vijandsliefdé predikte, In stee van den haat. En dit beginsel moet toch eindelijk eens heel onze wereld doordringen, in de huizen, in de maatschappij, in de wereld der volken ook. En daarom allen tot wie deze oproep komt aan het werk! Het Hoofdbestuur wil gaarne aan eventueele deelnemers gelegenheid geven, kennis te nemen van een literatuurlijst, die waarschijnlijk bij de beantwoording van dienst kan zijn. Moge dit vredeswerk rijke vruchten dragen. Men late zich bij de beant woording dezer prijsvragen leiden door de echte vredesgedachte: „Wie den vrede wil, bereide dien!" VLISSINGEN. Naar de „VI. Crt." verneemt, zal met ingang van 1 April het bureau van den rijkswaterstaat alhier worden opgeheven en naar Middelburg worden overgeplaatst. In de vacature van hoofd-ingenieur, wegens overplaatsing van ir. Wl H. Brinkhorst naar Utrecht, wordt dan ook niet meer voorzien, er wordt een tijdelijk ingenieur geplaatst Geslaagd voor het examen als derde stuur man de heer P. J. Marchand Benoemd tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de middelbaar technische school te Leeuwarden de heer Ir. J. C. Heine, vroeger leeraar aan de Zeevaartschool alhier. Geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma de heer. N. Nobel. Tengevolge van den mist is op de Nolle- plaat een Zweedsch stoomschip vastgeloopen. Enkele sleepbooten vertrokken ter assistentie. -—De „Dempo", het schip van de Rotterd. Lloyd, dat met een 300-tal genoodigden Vrij dag naar den Nieuwen Waterweg vertrok, ter wijl onderweg de overdracht van de directie van de Kon. Mij. „de Schelde" aan de Rotterd. Lloyd zou plaats vinden, bevond zich Zater dagmorgen nog voor Vlissingen tengevolge van den mist. Maandag werd in de Nieuwe" Kerk alhier de Valkenheidefilm vertoond, verleden Don derdag de Borneo-film. In „De Oude Vriendschap" hield de afd. Walcheren van den Bond van Politieambte naren een openbare vergadering, waarin de heer Hoogstra, dierenarts uit Middelburg, een lezing hield over Dierenbescherming. Vanwege het rechtskundig bureau van den Chr. Besturenbond werden in 1930 50 zittingen gehouden, bezocht door 312 personen waaronder 54 leden van bij den Chr. Best. bond aangesloten organisaties, aan wie gratis advies werd verstrekt. In een perceel in de Reinler Claeszen stra at, is een binnenbrand uitgebroken, die door vlug ingrijpen der bewoners en met be hulp van eenige buren kon worden geblusoht. Vanwege de afd. Zeeland der Ver. van Koc.-dem. Staten- en Raadsleden, Werd een groepsvergadering gehouden met de raadsle den op Walcheren over de Werkloosheid. Met het oog op de tijdsomstandigheden is het de wensch van H. M. de Koningin, dat voor Haar Koninklijk bezoek, blijk gevende van zoo groote belangstelling in de nieuwe haven werken, geen bijzondere kosten zullen worden gemaakt. De plannen voor een feestelijke ope ning van het nieuwe havenbedrijf der op te richten N. V. Haven van Vlissingen, eind Augustus 1932 blijven echter onverkort be staan. Vrijdag 27 Februari zijn de dagelij ksche besturen der buurtoommissies door den Bur gemeester tot een bespreking uilgemoodigd. Naar het Haagsche Correspondentie-Bu reau aan de „VI. Crt." meldt, zal H. K, H. Prinses Juliana H. M. de Koningin vergezellen bij de plechtige opening van de nieuwe haven werken op 17 April a.s. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse, N. M. de Vos, wordt 5 Maart overgeplaatst van Hr. Ms. wachtschip alhier naar dat te Willemsoord. MIDDELBURG. Ds. A. Verhage, Geref. pre^- dikant alhier, staat op het tweetal naar 's-Gra- ven polder. Mej. H. A. Chevalier alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Othene (Zaamslag). Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „The Hero in the Feminine Novel", mevrouw G. M. Kooi- man-M idd endorp. Mr. A. Leijdesdorff, rechterlijk ambtenaar alhier, is bestemd voor uitzending naar Indië. Vrijdagmiddag vergaderde in hotel „Du Commerce" de vereeniging V. P. Z. Medege deeld werd, dat de veevoederfabriek 1 pot. uitkeert en dat een nieuw contract is geslo ten, en dat dit sedert 1 Mei f 173.12 bedroeg!. Het ledental daalde van 1221 tot 1141. Afge leverd werden 21.166 broedeieren tegen 25.992 in 1929. De rekening bedroeg in ontvangst f884.55 en uitgaaf f894 47, dus een tekort van f9.92 Verdedigd werd een voorstel der afd. Schouwen inzake het propageeren van i AKKER'. M L KLOOSTERBALSEM M lil verrastenaJSt «neL gotttf hoendermeel vanwege de V. P. Z. Deze zaak zal aan een commissie worden voorgelegd, met eindbeslissing aan het bestuur. De Industrie- en Huishoudschool Middel burg, afdeeling Vlissingen, houdt alhier op Donderdag 26 Februari van 3—5 uur en van 7—9 uur een tentoonstelling. In het Militair Tehuis trad op uitnoodS- glng der A. R. Prop.clubs te Grijpskerke en Serooskerke, Donderdagavond op, de heer R. A. den Ouden van 's-Gravenhage, sprekende over „Eenzijdige Ontwapening" „Kerk en Vre de". Enkele hoorders stelden vragen. De heer J. van Oss, hoofdbestuurslid van den Ned. Slagershond wendde zich tot de ge meentelijke autoriteiten met het voorstel een kwantum spek, reuzel en ander dierlijk vet onder de werkloozen te doen distribueer en,. In plaats van margarine, daar het goedkooper is en meer voedingswaarde bezit De Chr. Besturenbond kwam in jaar vergadering bijeen. In 1930 werden 6 bestuurs- en 5 ledenvergaderingen gehouden. De b'oemp- jesdagen brachten f478.11 op. Het aantal aan gesloten afdeelingen bedroeg 16 met 861 leden. De rekening sloot met een batig saldo van f 1.58. De lijsten voor een Kerstgift brachten f 206.94 op, waardoor aan 92 werkloozen een Kerstgave kon worden verstrekt. Aan steun sinds 1920 een som van f 8405 uitgegeven. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen als gewetensgeld, bij den inspecteur der directe belastingen alhier f 23.02; bij den ontvanger der successierechten wegens „Gift voor ouderdomsrente" f100. De Commissaris der Koningin in. Zeeland •maakt bekend, dat in het jaar 1931 de kooi eenden door den kooiman moeten worden op gesloten of gehokt van 1—30 April en van 16 Juni—31 Augustus. Geslaagd voor machinisten-examen voor loopig diploma de heer M. M. van der Werff alhier. Zondagavond had in de Nieuwe Kerk een wijdingssamenkomst plaats, waarin Prof. Dr H. Th. Obbink voorging, een der oprichters van de stichting „Kinderzorg", welke vereeni ging haar 25-jarig jubileum herdacht. Maan dag werd de algemeene vergadering geopend door Ds. R. ten Kate. De feestvergadering had des middags plaats. Het aantal verpleegden bedroeg 103 kinderen en 1 meerderjarige en 39 buiten de stichting op 1 Januari 1930 en op 1 Januari 1931 resp. 116, 1 en 23. Tot eere-lid werd benoemd Ds. J. de Voogd. De rekening toont een eindcijfer van f 66.005.341/2 met een kassaldo van f443.88i/2. Zekere B. alhier, kwam Zaterdagnacht' in dronken toestand thuis, en ging in gevecht met een denkbeeldigen tegenstander. Hij trok daarbij dusdanig aan zijn halsdas, dat hij zich verworgde. AAGTEKERKE. Voor den Kerkeraad werden uitgebracht 73 stemmen, voor het kiescollege 4, zoodat de bestaande toestand blijft gehand haafd. Dit is ook het geval te Vrouwepolder en Gapinge. ARNEMUIDEN. Tot ouderlingen der Geref. Kerk zijn gekozen de heeren. J. de Ridder en B. Mulder en tot diaken de heer J. van Belzem. De heer Mulder bedankte echter voor deze benoeming. Geillustreerri Weekblad Ook deze week geeft „Zeeland", het steeds meer populaire geïllustreerde weekblad, vele mooie kieken uit onze provincie. In dit nummer plaatsten wij: Een aardig kiekje van Westkapelle. De Middelb. Harmonicaver. „Crescendo". Een mooie kiek op de Balans te Middelburg. De Middelburgsche Ver. „Medioburgum" la feestdos. De overname van de „Dempo" door den Rotterdam schen Lloyd. Verder een massa mooie foto's uit Binnen- en Buitenland. Mooie en interessante verhalen, aardige aneodoten, leuke humor enz. Abonneert U voor slechts 6 centen per week, sluit U aan bij de duiaende enthousiaste lezers. Vraagt proefnummer. DRUKKERIJ H. WEGELING, VLISSINGEN. DRUKKERIJ DE LANGE JAN, MIDDELBURG. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. De heer J. van Bel zen, gekozen als diaken der Geref. Kerk, heeft voor deze benoeming bedankt. BIGGEKERKE. Op de vergadering van de afd. van „Patrimonium" leidde de heer W. Geschiere het onderwerp „Het Overheidsbe drijf" in, aan de hand van een 6-tal stellingen. Als afgevaardigde naar de komende jaarver gadering van het Gewest werd de heer J. Jobse benoemd. DOMBURG. Ds. A. Dönszelmann te Almkerk, bedankte voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier; Vrijdag had in de Ned. Herv. Kerk de Vierde winterlezing plaats, in welke Dr. H. W, Obbink van Middelburg sprak over „Oud- Testamentische toekomst verwachtingen". GRIJPSKERKE. Aan de Koningin Is opnieuw vrijstelling gevraagd van de verplichting tot het geven van openbaar onderwijs in deze ge meente voor een termijn van 5 jaren. Vrijdagavond vergaderde de Landbouw- vereeniging. Besloten werd adhaesie te betuigen óm een andere regeling te treffen bij het slachten van varkens. Voor de plaatselijke vee keuring zal een subsidie gegeven worden. Uit het verslag blijkt, dat voor veevoeder en zaai en pootgoed en kunstmest een bedrag van f28.539.57 was uitgegeven. Tot bestuurslid werd gekozen "Wl Coppoolse. Tot bestuurslid vin den kring Walcheren A. W. Cevaal. ST.-LAURENS. Tengevolge eener hartaan- doening overleed Zondagmiddag de wethouder J. Francke. De overledenè was een zeer gezien man en genoot algemeen het vertrouwen. OOSTKAPELLE. De Landbouw vereen. „Al gemeen Belang" vergaderde Vrijdagavond. Bij ontvangst en uitgaaf van resp. f 10.562.58 en f 10.514.18 was er een goed slot van f48.40. Getracht zal Worden de keurloonen te zien ver minderen. Vv'lanneer de heer G. de Visser Jr. tot aankoop van een stamboekbecr overgaat, zal hem een bijdrage verleend worden. SEROOSKERKE. Voor den Kerkeraad wer den bij gehouden stemming 19 stemmen uit gebracht, tegen 34 voor een kiescollege, zoo dat voortaan het beroepingswerk, eta door een kiescollege zal geschieden. SOUBURG. Geslaagd voor het examen cou- peuse-leerares Mej. D. Krijger alhier. Zaterdagavond gaf de afd. „Volksonder wijs" een propaganda-avond in ,,De Zwaan". De heer J. van der Peijl uit Ter Neuzen hield een rede over: „Waarom de Openbare School de beste is". Schoolkinderen zongen enkele liederen en voerden een tooneelstukje op. VEERE. Ds. P. van Strien nam het beroep aan naar de Geref. Kerk van Haarlemmermeer O. Z. VROUWEPOLDER. De Ver. voor Chr. On derwijs hield Vrijdag een vergadering, gecom bineerd met een ouderavond. In plaats van den heer C. Mesu, die om gezondheidsredenen als bestuurslid bedankt had, werd de heer C. de Voogd gekozen. Het hoofd der school refe reerde over „Een greep uit de geschiedenis der paedagogiek", de onderwijzer A. Versluijs over „Straffen". ZOUTELANDE. Vrijdagavond hield de Chr. Meisjesver. „Martha" haar 11de jaarvergade ring. Het verslag deelde mede, dat 63 kleeding- stukken zijn vervaardigd. In kas was 174,60. Er werd een memorisatie-wedstrijd gehouden, Waarvoor 3 prijzen waren gesteld. Verder sa menspraken en een tableau. WEET QIJ dat de menschheid de diensten van al haar kinderen van noode heeft en dat het schepsel, dat niets verricht een uitwas is van het »o- tiale leven. t

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5