Draag en Jïanbod in uw pup: v.ROSSEM's TROOST Ie BLAD V I C E-V E R S A Wie zenuwachtig is WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Dit nummer bestap 8 pagina's Van Week tot Week Wrjjfüw Mijnhardt's Zenuwtabletten 37e JAARGANG VRIJDAG 20 FEBRUARI 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VL1SSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Teief. 130, Viissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN No. 7 DRUKKERIJ H. WEGELING VL1SS1NGEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT pijnlijke spieren KLOOSTERBALSEM (Wordt vervolgd). Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop i Wege/ing s nieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNENLAND. OverstroomiageiL Ongeluk tü Blerik. Conflict tussrii.n <1 iiij.vSerzeko- ringsbank en de Maatschappij tot be vordering der geneeskunst. Vermis sing van het passagiersvliegtuig der K.N.I.L.M. Het verstrekken van cre- dieten aan de Duitsche spoorwegen Nederlandsohe Bankiers. Het Cenlraal Bureau uit het Ned. Landbouw-oomi- té koopt Russisch graan. Het geval Thoenis. De benoeming van den Gou verneur-generaal. Radiorede van den Paus. Op een reis naar het Zuiden werden wij bij 's-Hertogenbosch eraan herinnerd, dat er op hel oogenblik in Nederland nog,zoo iets als watersnood heerscht. Onafzienbare watervlak ten, waar zoo even nog groenland een stukje Hollandsch landschap schiep. Water, niets als water, waartusschen hier en daar een klein huisje de aanwezigheid van menschen ver raadt. Mensohen, die zich al bijzonder een zaam en verlaten moeten gevoelen, In Blerik gebeurde een vreeselijke ramp. .Een autobus werd door een trein gegrepen fnet het noodlottig gevolg dat verschillende inzittenden gedood en velen gewond werden. Het meest tragische ervan is nog, dat een baanwachteres, moeder van veertien kinde- ven, de oorzaak van het ongeval is. Zij had Fergeten de sluitboomen neer te la'en, wat misschien wel toe te schrijven is aan haar drukke werkzaamheden binnenshuis. Veertien kinderen te verzorgen is geen gemakkelijke taak en het verwonderde ons tenminste, dat de spoorwegen dergelijke personen in dienst neemt. Waarschijnlijk is dit echter omdat haar man .ploegbaas bij de spoorwegen is; men wilde het gezin tegemoetkomen. Maar dan rijst de vraag of dit niet op andere wijze had kunnen gebeuren. De medische wereld Is eenigszins in beroe ring door de uitspraak van eene commissie, bestaande uit de heeren Kooien. Slotemaker de Bruine en v.d. Waerden. betreffende een conflict tusschen de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en het bestuur der Rijksverzekeringsbank hoofdzakelijk gaan de over het huisartsentarief voor spreekuur visites van door een ongeval getroffenen. De R.V.B. wilde f 1— betalen, terwijl de vereeni- ging der geneeskundigen f 1.50 per visite ver langde. Genoemde commissie, waarin de ge neeskundigen dus niet vertegenwoordigd zijn, heeft nu uitgemaakt, dat het door de R.V.B. uit te keeren bedrag voldoende is te achten. Eene uitspraak waarmede de medische wereld alles behalve ingenomen is, en welke wel eens oorzaak zou kunnen zijn van een guerilla- oorlog, vooral ten plattelande, tusschen ge neeskundigen en het bestuur der R.V.B. Het bericht, dat hel passagiers-vliegtuig van de K.N.I.L.M. van den dienst Batavia-Medan vermist werd, schrikte ons even op. Gelukkig was er geen aanleiding voor angst, want Ctn later bericht meldde, dat het vliegtuig weer terecht was en dat de geheele bemanning in goeden Welstand verkeerde. In de financieele wereld verwekte het feit. dat Nederlandsche bankiers credi ten van vrij grooten omvang zullen verleenen aan de Duit- sche spoorwegen, groote consternatie. Van al- gemeene bekendheid is het, dat de Duitsche tarievenpolitiek tegenwoordig allesbehalve in het voordeel is van ons land. En dat bovendien de Duitsche spoorwegen niets onbeproefd la ten om door middel van reductie van vrachten de Nederlandsohe havens Amsterdam en Rot terdam zooveel mogelijk uit te schakelen. Het lag nu zeker niet in de lijn om aan dezeJDuit- sche spoorwegen de gelden der Nederlandsche spaarders ter beschikking te stellen. Bevreemding verwekte de houding van het Centraalbureau uit het Nederlandsch Land- bouw-comité. Had dit Bureau destijds verze kerd het Russisch graan te zul'en b'ijven boy cotten, nu de prijzen blijkbaar in zijn voordeel waren trok het zich van die plechtige verze kering maar weinig aan. Het bureau ging al thans tot den koop van Russisch graan over. Een sympathieke daad was die van het ope rettegezelschap Hirsch, zooals men weet een Duitsch. De vorige week maakten wij al gewag Van het feit, dat de Nederlandsche zanger Thoenis na gefingeerde beschuldigingen uit Saksen gezet- werd en dat de Nederlandsche gezant te Berlijn stappen gedaan heeft om voor den heer Thoenis herstri van het aange dane onrecht te krijgen. Welnu, het operette- gezelschap Hirsch heeft den g-dupeerde direct een plaats bij zijn troep aangeboden. Evenwel heeft de heer Thoenis het aanbod moeten af wijzen. De benoeming van een nieuwen gouverneur- generaal voor Ned.-Tn^ië heeft al h^el wat pennen in bewering gebracht En aan de hoo- gere regeeringskringon zal de vaag. wie voor dat belangrijke ambt in aanmerking komt, heel wat zorgen baren. Te oordeelen naar hetgeen Mr. Westerman in het „Haagscihe Maandblad" schrijft, zou er tegen de benoeming van een katholiek te veel oppositie beslaan en zoodoen de zou de keuze moeten vallen op één van de heeren Colijn, van Kamerheek of Beelaerts van Blokland, allen personen die hunne spo ren reeds verdiend hebben. Mie ten slotte gekozen wordt, wie de zware taak op zich zal nemen Indië door den criris, welke deze we reld doormaakt, heen te helpen, is nog niet te zeggen. Vermelding verdient ten slotte nog de radio rede van den Paus, welke door middel van den K. R. O. aan het Nederlandsche volk werd ten gehoore gebracht en waarvoor schijnbaar nogal belangstelling bestond. Van den radio-omroe per in Leuven vernamen wij, dat Russische zenders gepoogd hadden de uitzending dezer rede onmogelijk te maken. Hetgeen natuur'ijk niet onmogelijk is, gezien de gespannen voet, waarop beide machten staan. f en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pfc'oen van rheu- i l matiek en spit met de beroemdej AKKER'. versacht ▼enra.send^ •neL ZCee/r goad £00 goed." BUITENLAND. Spaansche crisis. De Pan-Europa-con ferentie. Fransche credieten aan de Duitsche spoorwegen. De uittocht der nazzi's. Einde van de uitsluiting in de Engclsche textiel-industrie. Opposi'ie le gen de vertooning van het tooneelspel „De zaak Dreyfus". Chantage van een New-Yorkschen agent van poli!ie. De positie van den Spaanschen koning is op het oogenblik allesbehalve benijdenswaar dig en het zal een heele toer voor hem zijn het benarde sohip der dynastie door de woe dende stormen te loodsen. Bcrenguer is daartoe niet in staat geweest en voor de koning wordt het nu een lastige vraag een persoon te vin den, die deze taak wel vervullen kan. Zoo langzamerhand zijn hem alle steunpunten ont vallen en degenen, die eens aan het parlement Onrustig en Overspannen en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten een rol naast den koning wilden zien toebe deeld, blijken thans met dezen toes and reeds geen genoegen fneer te nemen en van Span jé een constitutioneele monarchie, als in ons land, te willen maken. Terwijl verder veel ster ker zijn geworden de politieke groepen, welke van den koning in het geheel niets meer willen weten en het aftreden van den kon'jig, vor ming eener republiek, eisohen. De toekomst is uiterst onzeker, de tijd zal moeten uitwijzen welke politieke maar bovenal ook sociale krachten de overwinning behaalden. De huidige leider der Eransche buitenland- sche politiek Briand is de schepper der Pan- Europa gedachte. Bedoeld werd tot nauwere samenwerking tusschen de staten van Europa te komen, waardoor het oorlogsgevaar natuur lijk sterk verminderd werd. Dat aan Frankrijk bij deze samenwerking een voorname rol zou fnoeten worden toebedeeld, zooiets als van een vredesrechter, was begrijpelijkerwijze de wensch van den heer Briand. Alleen was het niet te verwachten, dat de Staten die In den Wereldoorlog overwonnen werden en aan wier hoofd Italië gaat, met deze bevoorrechte po sitie der Fransehen genoegen zouden nemen. En zoo ontstond er een k\vestie over de vraag, of de niet-Ieden van den Volkenbond, speciaal Rusland én Turkije, tot deze Pan-Europa-con- ferentie zouden moeten worden toegelaten. En Frankrijk meende van niet. Italië tan wel. Tn den gevoerd en strijd heeft Frankrijk het on derspit moeten delven: Rusland en Turkije zullen tegenwoordig zijn. daar de Sowjetregee- ring de uitnoodiging ook heeft aangenomen. De tijd, dat deze Taatste voorwendsels zocht, om zich buiten iedere voeling met Genèv te houden is voorbij. Integendeel, de Sowjetre- geering zoekt thans de gelegenheid, om met de andere regeeringen in contact te komen. Overigens schijnt er tusschen Frankrijk en Duitschland wel van eenige toenadering sprake te zijn. Dat bewijst wel de deelneming van Fransch kaiptaal in de leeninff voor de prefe rente aandeelen der Duitsche Rijks-Spoorweaen, Eene daad welke door de Fransche pers goed gunstig is opgenomen, vooral ook omdat tot heden toe Duitschland zijne verpachtingen Is hagekomen. Van een zoodanige toenadering moeten de nazzi's in Duitschland natuurlijk niets hébben; hun strijd tegen het Young-plan (Vrij naar-het Engelsoh). 19. Mijnheer Blinderston kon zijn ooren nauwe lijks gelooven. Zijn geheim was dus ontdekt; de beleediging, die hem door Dick aangedaan was zou goed gemaakt worden en openlijk her stel zou hem aangeboden worden. Het was van den dokter nu wel niet heel kiesch om er zoo'n openbare zaak van te maken, maar als alles maar een goed einde had, zou hij daar niet op letten. Bij ging gemakkelijk in een schoolbank zit ten met zijn rug tegen een lessenaar en zijn beenen gekruist. De uitdrukking van zijn ge zicht toonde duidelijk aan, dat hij ist wat komen zou en dat hij er voldaan over was. „Sinds ik mij aan het onderwijs gewijd heb", vervolgde de dokter, ,is het altijd mijn doel geweest de jongens onder mijn dak zoo over vloedig en smakelijk van voedsel te voorzien, dat zij geen verontschuldiging zouden hebben om van buiten af lekkernijen te verkrijgen. Ik heb zelf het toezicht gehouden bij hunne maaltijden; ik heb hun spelen met een vader lijk oog gadegeslagen" Hier hield hij op en keek een paar van de genen, die het diahtst bij hem zalen op zulk eem wijze met het vaderlijk oog aan, dat zij ineenkrompen van verlegenheid. „Hij dwaalt weer van zijn onderwerp af", dacht Paul. „Ik heb dit alles gedaan piet dien verstande dat de krachtigheid van jullie gestel, ver kregen door het eenvoudige doch overvloedige voedsel, niet benadeeld zal worden door eenige snoeperij. Deze is beslist en zonder eenige voorwaarde verboden, zooals iedere jongen, die nu naar mij luistert, heel goed weel. En wat moet ik nu ontdekkenV Er zijn van die lage naturen, die zoo ongevoelig zijn voor vriendelijkheid, zoo dood voor eergevoel en edelmoedigheid, dat zij niet aarzelen zich te verze'ten tegen de wijze voorzorgen, die voor hun bestwil geno men zijn. Ik wil nu geen namen noemen; zij kunnen zelve in hun hart kijken om hun schuld te zien". Bij deze woorden trachtte iedere jongen een onschuldig gezicht te zeilen (de meerderheid mislukte jammerlijk). „Ik wil nog maar niet denken, dat het kwaad een grooteren omvang heeft dan ik weet. Maar als het zoo mocht zijn, zal nu me niets meer verwonderen. Als er soms onder jullie mochten zijn, die hun geweten door schuld bezwaard voelen, laat die jongens zich dan aanmelden op eein eerlijke en mannelijke manier. Op dit verzoek ging niemand in. Zij waren te veel op hun hoede geworden^ en verkozen nu liever een afwachtende houding aan te ne men. „Dank zij de eerlijkheid van een jongen", •vervolgde de dokter, ,iiie zeer zeker op een zonderlinge wijze, maar ongetwijfeld met de beste bedoelingen mij de oogen opende voor het kwaad, dat ik gelukkig ia den beginne kon uitroeien. Richard Blinderston. was te boos en teleur gesteld om te spreken. Hij had gedacht dat zijn pad glad gemaakt zou worden en nu werd al die belachelijke drukte gemaakt om een paar pepermuntjes. Hij wou, dat hij het nooit gezegd had. Hét zou niet de laatste keer zijn, dat hij deze laatste wensch uitsprak. „Wat jou betreft Coggs", zei de dokter, plotseling een bruine stok te voorschijn halen de, „ik zal je tot een openlijk voorbeeld s'el- len". Coggs staarde met een afwezigen b'ik en zijn oogen en protesteerde, maar na een kort en pijnlijk tooneel werd hij 'naar zijn slaapkamer gestuurd, huilende als een pasge boren kind. „Nog één woord" z i de dokter, die nu bijna kalm was. ik weet dal juTie allen he' bme- den jullie achten zooicts Ie doen. Jullie zijn verlangend dat te bewijzen en ik zal je de ge legenheid daartoe geven. Ik heb een volmaakt vertrouwen in jullie laat elke ko s soli ooi- leerling naar beneden gaan en zijn Voorraad doos te voorschijn halen en hier voor mij openen". Zij trokken lange gezicliten bij dit onver wachte besluit; maar zij gingen uit de kamer en over de speelplaats naar de provisiekamer. Paul bevond zich ook onder de jongens en te midden van algemeene verwarring opende ieder zijn voorraad doos, en haalde er zorgvuldig al zulke lekkernijen uit, waarvan verwacht k >n worden, dat zij hun bezit er moeilijkheden kon den bezorgen. Maar zoo gauw had hij het deksel niet op gelicht, of hij week met walging ach er ui L De doos was gevuld met allerlei soort van koekjes, potjes jam en zelfs een flesoh gem- berwijn. Hij was begonnen met koortsaeh'igen haast alles er zoo gauw mogelijk uit te halen, maar Tipping was hem te vlug af. „Hallo", riep hij. „Komen jullie eens hier jongens. Kijk nou eens. Hier zit die onbeschaamde jonge bede laar, die den armen Coggs verklapte omdat hij op een jujubes zat te zuigen en die ons al len zooveel moeilijkheden bezorgde met zijn eigen doos vol met boterballen en jam en gemberwijn. Je moet alles we-r teruggeven, hoor je. iij jeugdige bedrieger'-'" „Bezig ie die woorden tegen mii, mijnheer'/" zei Paul boos, want hij willde geen bedrieger genoemd worden. ..Jawel mijnheer, zeker mijnheer", zei Tip ping op een sarcastischen 'toon: ,,ik waagde 't die vrijheid te nemen mijnheer". „Dan »vfloeide dat voort uit je efgen onbe schaamdheid", bromde Paul. „Je wilt zeker wel zoo vriendelijk zijn om mij met mijn za ken alleen te laten". „Ben je van plan dat allemaal terug te geven?" vroeg Tipping ongeduldig. „Noen mijnheer, dat doe ik niet. Bemoei je niet met dingen, die je toch niet zult he grijpen". „Welnu, als je het niet wilt doen", zei Tipping? geloof ik, dat wij het moe'en doen. Biddlcoomb, sla hem vriendehjk tegen den grond en ga op zijn hoofd zit'en, terwijl ik zijn doos weer voor hem vul". Dit werd gauw en netjes gedaan. Biddlecomp deed mijnheer Blinderston op den grond vallen door plotse ling diens voet op te lichten en ging stevig op hem zitten, erwijl Tipping zorgvuldig de dingen weer in Dick's doos dec^, waarna hij deze sloot en beleefd de sleutel teruggaf. „Daar de doos zwaar is", zei hij met een knipoogje, „zal ik de doos voor je dragen". Zoo gezegd, zoo gedaan.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1