LAMP „EEN PHILIPS LAMP" Abdijsiroop tilNG 2e BLAD n Vaagt niet 'aagt een en Uw stroom rekening blijft laag! l' pepermunt BURGERLIJKE STAND Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 No. 6. De dagbladen zijn den laatsten tijd vol van geweest van het overlijden der danseres Anna Pawlona, den dood van Van Speyk en de film „lm Westen nichts neues". Alle drie geven ons te denken. Over de eerste lezen wij in het „Ned. Weekblad" een uitnemend artikel, dat na al den wierook wel mag worden overdacht. Het blad schrijft dan: De neutrale dagbladen waren er vol van: eerst van de ernstige ziekte, toen van het overlijden der danseres Anna Pawlona Wanneer een koningin was heenge gaan, zouden ziektebulletins, zou het doodsbe richt niet van grooter verslagenheid hebben kunnen getuigen. Eén verslaggever ging zelfs zóóver, te beweren, dat het heengaan dezer kunstenares een leegte naliet, die nimmer kon worden aangevuld, maar dat zij toch eigenlijk niet dood was, omdat de echte kunst niet kan sterven en Anna Pawlona was zulk een bege nadigde. Hoe kan men ooit spreken van een niet aan te vullen verlies? Laat zij een echtge noot achter, die haar diep betreurt, een vrien denkring, die haar weenend nastaart? Niet om hetgeen zij dééd, maar om 't geen zij was? Voor zulk een vrouw hebben wij diepen eerbied. Doch de dood van de danseres kan ons zoo fel niet ontroeren, schoonheid des lichaams is vergankelijk. Menige toegewijde verpleegster menige zorgende huisvrouw, ja zelfs menige vlijtige dienstbode verricht een taak, waarop Gods engelen met meer welgevallen neerzién, dan op de meest ingewikkelde en bekorende danspassen, die immer werden uitgevoerd". We zijn het er volkomen mee eens, evenals met anderen die opkomen tegen de manier van schoonheidskoninginnen, een verderfelijke ma nier voor de functionarissen in de eerste plaats. Wanneer houdt men met die malligheden toch eens op? Over de daad van Van Speyk' geeft de „Standaard" een nuchtere beoordeeling. Het blad wijst er op, dat sommigen haar hebben veroordeeld als ongeoorloofde zelfmoord, wat dan ook moet slaan op de bemanning, die met den commandant instemde. Anderen hebben haar hoogelijk geprezen en de dichtkunst ran voor een eeuw heeft haar in alle mogelijke toonaarden bejubeld. Maar dit blad kan die daad niet 400 buitengewoon zien. .,Hij heeft gedaan, wat men van een aanvoerder rede lijker wijze verwachten mag, die in gelijke omstandigheden verkeert". Het wijst er op. dat de tijden van Tromp en de Ruvter ver achter lagen en dat men in Nederland nu. juist niet verwend was met opzienbarende helden daden. Het vergelijkt de laatste maanden van 1R30 met de da oen. toen zich op Curacao „sma delijke" gebeurtenissen afspeelden. In zulk een atmosfeer moet de daad van Van Spevk als een verlossing worden doorvoeld. En als men moreele bedenkingen aanvoert', dan zijn die volgens de ..Standaard" niet houdbaar. Immers, „wie ten oorlog trekt, moet bereid zijn het leven te offeren". En daarom steekt hij uit boven zijn tijd en heeft zijn daad grooter be- feekenis dan Wanneer zij verricht warer in den tijd onzer gouden eeuw en verdient zij mitsen nok de büzondere waardeering van hrt naee«daeht 'Aldus wordt dit gebeuren door bpf anti-re", "hoofdorgaan tot ziin ware pro porties teruggebracht' en We denken aan hef spreekwoord Th het land der blinden is 6éu- 00<1 kornpe" rn daarom heeft' men zulk een huldiefng gehou<ien in <ie Ni en'we Kerk te Am sterdam, wat o.i. wel vreemd aandoet, als men gewoon is, andere dingen in dit gebouw te hooren verkondigen, die een flagrante tegen stelling vormen met al wat in den oorlog ge bruikelijk is. Juist die schrille tegenstelling doet dan ook velen opgaan naar de plaatsen, waar de beroemde anti-oorlogsfilm wordt vertoond. Deze voorstellingen, zoo zegt de ,,Kijkjes"- schrijver van het „Geïll. Volksblad" verliepen tamelijk kalm. 't Is immers het Hollandsche leger niet. dat we op het witte doek in actie zien. 't zijn geen Hollandsche officieren, die vaak een zoo weinig eervolle rol spelen, de kreten van smart, woede en ellende, de niet te smoren vloeken en verwenschingen worden geuit in een taal. die de bioscoopbezoekers misschien wel verstaan, en althans begrijpen, maar die toch de hunne niet is. Daarom zal het hier wellicht niet komen tot betoogingen, noch van militairistischen, noch van pacifisti- schen kant, wat ook zeer gewenscht is, Want dan zou de stedelijke overheid zich misschien genoopt 'zien, af te keuren, te verbieden Wat de Rijkskeuringscommissie heeft goedgekeurd. Dit goedkeuren van een in 't Buitenland ver boden film, gaf ons een gewaarwording van stille voldoening. En dan dringt de sëfhrijver er op aan, deze film ook te gaan Zien. Vooral zij moeten gaan, die nog op twee gedachten hinken, zij, „die uit godsdienstige overwegin gen den krijg als wettig en geoorloofd, 'ja zelfs, als van God geboden, in bescherming nemen". „Een Engelseh soldaat, die deze film gezien had, werd krankzinnig en pleegde zelfmoord" meldde een nieuwsblad. Vermoedelijk werd de herinnering aan doorgestane gruwelen hem te sterk. Maar als de vertóóning reeds deze uitwerking heeft, hoe moeien wij dan straks aan met de werkelijkheid? Misschien kan het juist doorvoelen van deze film een toekomst van hernieuwden en steeds gruwzamer krijg vertragen of zelfs verhinderen! De schrijver ver haalt dan verder, hoe sommigen meenen, dat de voorstelling van het lugubere schouwspel ongeschikt is voor meisjes en vrouwen, om hun zwakke zenuwen, maar dan vraagt hij Mag de Hollandsche vrouw niet meer van de moderne oorlogvoering weten, dan wat haar courantenberichten vertellen en verouderde his- torieboeken leeren? Zij moet kunnen beoordee- len of de prijs het offer waard is. Indien ooit een vrouw zich van haar rechten bewust moet wezen, dan is het van haar reciht, een komen den krijg te verhinderen. Want héér bloed zal vlo eien, wanneer dat van echtgenoot en, broe ders en zonen vergoten wordt. Hun lijden, hun lichaamspijn, hun verminking en invaliditeit is de hare, met haar vrouw-zijn op 't nauwste verbonden. En dan eindigt hij zijn kijk op dezen film met de woorden: O.i. moet het be zoekers stróómen naar elke plaats, waar hij wordt vertoond. Niet uit zucht naar sensatie, niet veilig gezeten in de schemerachtige inti miteit van zaal of balkon, eens echt te huive ren en te griezelen, zonder een schijn van ge vaar of risico, maar om met ernstige, eerlijke oogen, vervuld van onuitsprekelijke deernis en onzegbaren afschuw, te schouwen naar de tril- beelden, die 't besluit in haar moeten wekken of bevestigen: „Nooit, nooit, nooit meer oor log I" VLISSINGEN. Aan boord van Hr. Ms. wacht schip „Vlissingen" is geplaatst de luitenant ter zee 2e klasse A. A. Fresco, ingang! 18 Febr. en de majoor-konstabel H. de Smidt. Aan den sergeant-majoor-administrateur K. M. Pol derman van de 2e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie alhier, had de uitreiking plaats van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst, in een der zalen der Bomvrije kazerne. De belangstelling voor de bezichtiging van het motor-mailschip „Dempo" is bijzonder groot geweest. Het aantal bezoekers beliep voor Dinsdag en Woensdag tusschen de 5000 en 5500. Alhier kwam van Antwerpen een tweede nieuwe motorboot voor het Belgisch loodswe zen, om in dienst gesteld te worden. Van Speyk is alhier herdacht geworden met een taptoe der marinekapel. Door een deurwaarder is beslag gelegd op het in de binnenhaven liggende stoomschip „Hedwig Fischer" van de Duitsche N.V. Schrö- der en "Fischer, gevestigd te Hamburg. Het eerste beslag door de S. H. V. op het tweede schip gelegd, was opgeheven, waarna een twee de beslag is gevolgd. In het Militair Tehuis hield Ds. H. A. Wiersinga voor de Chr. Besturenbond de eerste der drie te geven lezingen en wel over „De arbeidende jeugd". De heer J. W. Kommers is tot tijdelijk onderwijzer aan de school met den Bijbel te Kruiningen, benoemd. Geslaagd voor het machinisten-diploma C de heeren G. H. Vierhout én J. L. Legemaate. De schipbrug over het Marinedok was Maandagmorgen weggenomen tot het doorlaten van de „Dempo". Zulks is echter wegens de slechte weersomstandigheden niet geschied en is derhalve dan ook uitgesteld tot Woensdag. Ook het verkeer over de schutsluizen was ge stremd. De Feestvereeniging „Het Eiland" riep de leden ter bespreking op, om het kinderfeest te laten doorgaan, nu de havenfeesten worden uitgesteld. Geslaagd voor examen tweede stuurman de heer J. C. Lagaay, derde stuurman de heer D. van Hoepen. MIDDELBURG. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bij den inspecteur der directe be lastingen ontvangen f 500.f 495.68, f 71.95, f 13.17, f 11.77 en f9.78. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft aan den geméénté- raad een uitvoerig adres gezonden, waarin ver zocht wordt, het bedrag der toegekende jaar- lijksche subsidie te verhoogem, tot het totaal bedrag van de oontributiën, zoo mogelijk hoo- ger. Deze oontributiën bedragen f1245.—. Met 374 stemmen voor en 89 tegen voor den kerkeraad, terwijl 6 stemmen van onwaarde bleken, is het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk alhier gehandhaafd. Het nieuwe gebouw der Industrie- en Huishoudschool op het Molenwater heeft zich in druk bezoek mogen verheugen. Dinsdag kwa men vele genoodigden en Woensdag daarop betaalden 210 personen entrée, terwijl op Don derdag, den gratis bezoekdag 717 bezoekers kwamen kijken. Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bi): Hoest, Bronchitis, Kinkhoest» Asthma. „Voor de Borst Atom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. FL 2.75, F!. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons^- (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) De scheikundige analyseert, het publiek proeft t de aparte kwaliteit van Geslaagd voor proponents-examen schei kundig ingenieur de heer H. F. van der Laan. Op verzoek is aan W. Kosten met ingang van 1 September 1931 eervol ontslag' verleend als leeraar aan de R. H. B. S. Op aansporing' en met financieelen steun van de Vereeniging tot instandhouding van oude gehouwen te Middelburg, heeft de eige naar van den f raaien en belangrijken trapgevel in de Brakstraat dezen doen restauraeren. Mej. H. A. Chevalier alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de open bare lagere school te Oostburg. Alhier is het varkensvleesch door de slagerspatroonsvereeniging wederom met 23 at. per K.G. verlaagd. Vrijdagmiddag had in een der vertrekken van het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland alhier de vierde verkeersconferen- tie plaats, welke werd voorgezeten door den Commissaris der Koningin. Met ingang van 1 Maart wordt de adjunct- commies bij de post, telegraaf- en telefoon dienst A. Brik verplaatst van het kantoor te Goes naar het bureel van den inspecteur alhier. Mej. H. J. Beenhakker alhier is aange steld tot leerling-telefoniste bij den interlo- calen dienst ten kantore te Goes. In de maandelijksche bijeenkomst van het Zeeuwscih Genootschap der Wetenschappen heeft de heer Mr. A. J. van der Woèl, secreta ris-penningmeester van het bestuur der Gods huizen, een lezing gehouden over het burger weeshuis. In de fabriek der N.V. The Vitrite Works was Zaterdag aangeplakt, da wegens Slapie, ingaande 20 Februari niet meer 48 uur, doch 371/2 uur zal worden gewerkt, en wel de eerste 5 dagen der week telkens 71/2 uur. Des Zater dags zal de fabriek stilstaan. Zonder dezen maatregel zouden weer velen ontslagen moeten zijn. Zaterdagmiddag had een vergadering plaats van de Chr. Besturenbonden in Zeeland. Breedvoerig werd besproken de groote nood zakelijkheid om te komen tot meerdere ont plooiing der Chr. Vakorganisatie ten pla! te- lande. Ook bleek de urgentie voor een vrijge stelde. Sedert de vorige opgave heeft het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen voor zijn museum scherven van omstreeks de 16e eeuw en beenderen van huisdieren, ge vonden in den Biezelingschen Ham, geschon ken door den heer J.y Jongepier te Hoedeken s- kerke en een militair zakboekje, afkomstig van Isaéc 'Boes, geschonken door den heer F. W. Boes. Dezer dagen nam een onbevoegde uit de vestibule van een hotel alhier een rijwiel weg. De man is te Bergen op Zoom aangehou den, toen hij het rijwiel trachtte te verkoopen. Hij is naar hier owergebraciht en naar de justitie geleid. BIGGEKERKE. De vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs hield met 21 leden hare jaar vergadering. Door den gunstigen toes'and waar in de vereeniging verkeert, kon weder worden overgegaan tot het uitloten van 2 aandeeleru Het aantal leerlingen is thans 47. Aangekocht zijn enkele platen, de lokalen zijn geschilderd en geven een frisschan en aangenamen indruk! In de Ant'i-Rev. Kiesvereeniging hield de heer G. Laernoes, onderwijzer uit Indië, met verlof te Vlissingen, een rede over „De Indi sche politiek". DOMBURG. Voor het eerstvolgend 10-tal ja ren zal in de Herv. gemeente het beroepings- en benoemingswerk worden opgedragen aan den kerkeraad. De bestaande toes'and blijft dus gehandhaafd. Tot ouderling is gekozen de heer C. Louwerse en tot diaken de heer W. Provoost. KOUDEKERKE. Vanwege de Schoolvereeni- ging op Geref. Grondslag werd een ouderavond georganiseerd, in welke de hoer J. de Kroo Cz; een stuk voorlas, getiteld: ,Er staat geschreven en er is geschied". Een zestal leer1 in gen zon gen enkele versjes, het Hoofd der school las uit het boek van Prof. Ruitenbeek over be roepskeuze. OOSTKAPELLE. Onze rijksveldwachter hield een, uit het R.-Kath. Psychopalengesticht te Ileilo ontvluchte patiënt aan, die sedert 2 Januari werd vermist Hij was reeds 10 dagen in een logement te Middelburg geweest. RITTHEM. In de zaal van de Wed. Westdorp Was door den Chr. Landarbeidersbond eetn propaganda-avond belegd, waarin als spreker optrad de heer R. Siemons, voorzit'er van den Chr. Landarbeidersbond te U'recht, met het onderwerp: „De crisis en de landarbeiders". Een drietal personen stelden vragen, welke uit voerig beantwoord werden. SEROOSKFRKE. De heer J. H. Brevet be haalde het diploma Boekhouden bij de A. S. S. O. te Arnhem. SOUBURG. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het cand -examen klas sieke letteren de heer C. J. Haai!sen alhier. VEERE. Met 19 leden hield de Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs haar jaarverga dering. De finantieele toestand is niet ongunstig. Aftredende bestuursleden werden herkozen. Het Varkensfonds vierde zijn 25-jarig be staan. De vereeniging telde 92 leden met 233 •aangegeven varkens. Er waren slechts 7 on gelukken te vergoeden. In kas waS f62.76. Be sloten Werd om bij noodslachting nu ook 1 K.G. voor de snuit af te trekken. Over 1930, werd medegedeeld, dat circa 115 varkens bij de Onderl. 'Slachtverzekering waren verzekerd. Men hoopt de keurloonen met de helft te zien verlaagd. Door den secretaris en penningmees ter werd in dichtvorm het 25-jarig bestaan her dacht. De gezellige avond was dóór 53 leden bezocht. WESTKAPELI.E De afd „Westkapelle" van de Z. L. M. hield haar iaarvergadering. Het aantal Ied°n bedraagt 67 De ontvangsten en uit gaven waren resp. f8588.36 en f8333.31. Aan- gpkocht waren in totaal 98570 K.G. kunstmest stoffen. Granen, poters en voedingsmiddelen voor f 8333.31. Men besloot een adres te rich ten tot verlaging van de keurloonen. ZOUTELANDE. Vrijdagavond "hield de „School met den Bijbel" haar jaarvergadering. Het afgeloopen jaar was een druk jaar door de verandering van schoolhoofd en de zorgen voor een woning. De balans gaf een achteruit-^ gang ,aan van f365.81. Inplaats van den heer P Leijnse, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd als bestuurslid gekozen de heer S van Slmjs. SEROOSKERKE (W.) ovor Januari 1931. Geboren: 11. Cornelia Wilhelmina doohter v. Pieter Cornelis Ingelse en Tannrt-'e de Later 11. Willem zoon van Bartel Watlel en Gen- tina Cornelia van den Broeke. Ondertrouwd: 22. Jan Wbndergem 25 j. jm. en Leuntje Geldof 22 j. jd. Overleden: 1. Elizabeth van Velzen 72 j. weduwe van Willem Meijer 4. Cornelis de Rijke 82 j. weduwnaar van Cornelia Schoe.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5