BIJ Griep BURGERLIJKE STAND Rubriek VRAAG EN AANBOD Te koop aangeboden WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 Nb. 6. al is dc Engelsche Zondag nog een andere Zon dag als bij ons in den loop der tijden is van de heiliging van den sabbath veed verloren gegaan. In de eerstvolgende dagen zullen wij wel vernemen op welke wijze de "Engelsahe fegeering de gerezen moeilijkheden zal op lossen. Wat In Oostenrijk gaande is, kunnen wij op het oogenblik nog niet beoordeelen. Maar dat de fascisten daar gevoelige klappen krijgen, is haast wel zeker. Het is thans tot eeno splitsing in de burgerwachten gekomen. En deze bewe ging, die toch reeds veel van haar glans heeft ingeboet, is door deze scheuring nog meer in discrediet gebracht. Tijdens de verkiezingscam pagne heeft Prins Starkemberg het in alle toonaarden uitgeroepen, dat hij zich het heft van de macht iïiet zou laten ontrukken. Wlelnu, het Oostenrijksohe vólk heeft duidelijk te ver staan gegeven van eene dictatuur niet te wil len weten. De spits van de huidige regeering, bondskanselier Ender, en viee-kanselier Dr. Schober, zijn zich de werkelijke stemming der bevolking bewust en het rusüge, gemaügde systeem, dat de regeering thans volgt, b'ijkt het wijste en rationeelste. Niet met bajonet'en, maar met onderhandelingen en wederzijdsche concessies is Oostenrijk te regeeren. Reeds geruime® tijd, met tussChenpoozien eigenlijk al sinds 1918, houden de Duitsche kranten zich bezig met de vraag of de Duitsche keizer in 1918 uit eigen beweging en alleen om zijn persoon denkend naar Nederland is gevlucht, dan wel op aandringen der legeraan voerders hierheen gekomen is. Een gewezen majoor Anker beweert thans weer, dat generaal Hindenburg in een onderhoud met hem gezegd zou hebben, dat het ver!rek van den keizer zonder zijn medeweten geschiedde en dat de generaal later de verantwoordelijkheid voor deze daad op zich genomen heeft. Hindeburg burg heeft nu in de „Kreuzzeitung", een ver klaring laten publieeeren Tolgeins welke het besluit Aran den "keizer niet alleen met zijn voorkennis maar ook op zijn raad en dien, van andere heeren is genomen en zulks t n einde de voortzet!ing van den oorlog of eetn burger- Öorlog te verhoeden en bijgevolg het vaderland nood en ellende te besparen. Ondanks de geruststellende berichten der re geering schijnt de toesland in Spanje allesbe halve frisch te zijn. Zoo schrijft een corres pondent van de „N. R. C." aangaande den staat van zaken o,m. het volgende: „Politie en gen darmes blijven tot de tanden gewapend; alle posten zijn versterkt; huiszoekingen en gevan gennemingen zijn aan de orde van den dag. En in werkelijkheid is niet alleen de staat van beleg geahndhaafd gebleven, doch Verergerd, daar onder het militair bewind de vooruitstre vende elementen ten nïinste nog een zekér 6 mate van rust genoten, waarvan nu, vlak voor de verkiezingen, geen sprake meer is. En daar deze feiten in Spanje natuurlijk bekend zijn, is de houding van de linkerzijde, om niet aan de verkiezingen deel te nemen te begrijpén, Wat aan de verkiezingen zal deelnemen, geeft fcelfs den koning weinig hoop op een parlement! van beteekenis. Door nood etn haast gedwongen tiet men candidaten die nooit eenig poli!lek terrein betreden hebben, noch zelfs hun di strict gezien hebben, en heeft men voor den Senaat zelf zijn toevlucht gezocht in genatura liseerde vreemdelingen. Zonder uitzondering rulled de vertegenwoordigers bestaan in broers,, neven, ooms, vrienden van de ministers van den koning en hun "aanhang". evatte koude, alsmede bij en ziek door fijnen van veler! gevi enei aard, zullen een van dé iferonder genoemde MlJnhardt's^Poeders U spoedig helpen Mijnhardt's Qrieppoeders Hoofdpijnpoeders Verkoudheidspoeders Kiespijnpoeders Hoestpoeders Maag poeders Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist Getrouwd P. Flipse jm. 19 j. en M. Geensen jd. 18 j. D. Leeuwenburg jm. 26 j. en N. D. Besuijen jd. 25 j. N. P. Bosschaart jm. 23 j. en C. E. Groenen- berg jd. 24 j. Bevallen C. van Breda geb. Kesteloo d. N. Reijnierse geb. Besuijen d. A. de Witte geb. Besuijen z. j. Cijvat geb. de Potter z. Overleden j. Zachariasse 63 j. vrouw van M. Poppe A. Keij 60 j. vrouw van P. Schrier, wedr. R. Kammeraad M. j. Verhage d. 8 j. L. Verhage z. 14 j. M. Knuijt d. 80 j ongeh. VLISSINGEN van 5—12 Februari 1931. Ondertrouwd: H. Niss 27 j. en M. W. Ledjnse 25 j. Getrouwd: A. Bode 28 j. en A. J. Korff 28 j. L. de Nooijer 21 j. en M. Meulmeester 22 j. A. J. J. Temmerman 26 j. en J. "van Eenennaam 20 j. J. C. Korndörffer 22 j. en M. Steenaard 18 j. Bevallen: S. J. Th. J. Nierijnök geb. de Vos z. E. Sommeijer geb Jacobs d. P. Ste vens geb. Veriodt d. S. Tabak geb. de Ridder d. G. Poppe geb. de Ridder d. A. Lijn- berg geb. van Gemert d. (lervenl.) OVerleden: J. van der Meer 58 j. wedr. van J. de Jong C. de Smit z. 18 dagen Miran jm. 22 j. A. Roose 84 j. wedr. van M. Maas. SOUBURG van 5—12 'Februari 1931. Ondertrouwd: Pieter Melis 46 j. en Jacoba de Troije 39 j. MIDDELBURG van 5—11 Febr. 1930. Ondertrouwd K. van Waarde jm. 24 j en jac. Tilroe jd. 27 j. A. P. Adriaan- sen jm. 29 j. en A. H. Plenckers jd. 25 j. Getrouwd N. P. Adriaanse jm. 29 j. en A. H. Plenckers jd. 25 j. Bevallen: Poppe-Petiet zoon. Overledenj. P. Lorier 43 j. wed. van G. de Smit L. Tolbroek 29 j. ongeh. dochter van Tolbroek en de jonge van Dijk 11 mnd. dochter van P. van Dijk en A. C. Schout K- Dingemanse 76 j. echtgenoote van M. van Oosten |o7. Botting 78 j. weduwe van j. Marsie C. van der Weel 65 j. dochter van A. van der Weel en A. v. Hoeve. KOUDEKERKE over januari 1931. OndertrouwdW. de Klerk jm. 28 j. en G. de jonge jd. 23 j. INDIÊ LOS VAN NEDERLAND. Het is van algemeene bekendheid, dat de politiek der Stalen, waar sociaal-democraten aan de Regeering zijn, maar weinig verschilt van de politiek der kapitalistisch geregeerde Staten. Ook de koloniale poliliek der Engel - sche Labourregeering onderscheidt zich in niet veel opzichten van die van vroegere Engel- sche regeeringen. Evenwel hebben sociaal-de mocraten naast een program voor de practische politiek behoefte aan een program, in over eenstemming met wat ik zou willen noemen het socialistische geweten. In theorie is er natuurlijk maar één program, in feit zijn er twee. Voor tegemoetkoming aan de verlangens van het evetngenoemde socialistische geweten der arbeiders is daarom in het koloniaal program der S. D. A. P. opgenomen, dat de S. D. A. P. onvoorwaardelijk erkent het reciht der Indo- i nesiërs op nationale onafhankelijkheid. Opgemerkt zij, dat ook onder de niet-sociia- lüstiscihe Nederlandsche bevolking velen ge vonden worden, die de Nederlanders liever vandaag dan morgen uit Indië zouden zien vertrekken. Wat is nu zoo vragen wij ons af de reden, dat zoo'n leuze, als „Indië los van Nederland" kans heeft in te slaan bij zoo'n groote groepen der Nederlandsche bevolking Reeds zoo vaak werd gewezen op de vele belangen, welke Nederland bij het behoud zij ner koloniën heeft. Hoeveel Nederlandsch ka pitaal werd daar niet belegd, hoeveel winsten worden daar niet gemaakt, hoeveel Nederlan ders verdienen daar niet hun broodenz. enz. In den loop der tijden zijn Nederland en Indië saamgegroeid: een verbreking der banden zou voor Nederland de meest funeste gevolgen hebben. Het komt mij voor, dat dergelijke betoogen eigenlijk totaal onnuttig zijn, omdat de beant woording van de vraag, welke ik boven stelde, niet op economisch doch op psychologisch terrein te zoeken is. De menscihelijkheid, het medelijden met den armen verdrukten Javaan, is het, welke de Nederlandsche bevolking zoo toegankelijk maakt voor eene leuze als „Indië los van Nederland". Men wil den zwakken Ja vaan helpen en meent in deze leuze het too- vermiddel tegen alle kwalen gevonden te heb ben. Wij zijn de laatsten, die beweren, dat die arme Javaan niet met alle ten dienste staande middelen gehoipen moet worden, omhoog moet worden gebracht en erkennen gaarne, dat wij van meening zijn, dat Nederland in dit opzicht vaak in gebreke geweest is. Maar wij ontken nen ten sterkste, dat de meergenoemde ver drukte ook maar eenigszins gebaat zou zijn, wanneer de Nederlanders vandaag of morgen vertrokken. Uit overwegingen van menscihe lijkheid is voor eene leuze als „Indië los van Nederland" niets te voelen. Ja toch, maar op één voorwaarde, dat men n.l. de consequenties der communisten aanvaardt en aan die armen verdrukte zelf de macht overgeeft. We weten echter maar al te goed, dat die macht spoedig in handen van anderen zou overguan. Aan vaardt men echter dc consequen'ies der com munisten zelf, en dit is aan geen twijfel on derhevig, dan zal, wanneer men het gezag aan de nationalisten overdraagt niet alleen een chaotische toestand ontstaan, maar bovenal de onderdrukking van den armen Javaan eerst recht een aanvang nemen. De Nederlanders zijn te lang in aanraking met de Indonesiërs geweest, om niet te welen, dat al die inland- sthe potentaten gerust geen zoete jongens zijn Moeten de Nederlanders niet dao' in dag uit de massa der Indische bevolking beschermen tegen hun meesters. Maar bovendien stel al eens, dat de nationalisten, in staat zouden zijn de chaos te voorkomen gebiedt dan de menscihelijkheid, hetgeen men met zooveel moeite en opofferingen heeft opgebouwd, zoo maar prijs te geven, zoo maar over te geven aan anderen, zonder waarborg, dat een nieu were, betere opbouw zal plaats hebben V Slechts op één voorwaarde zal Nederland uit menschelijkheidsoverwegingen verplicht zijn het veld te ruimen, wanneer n.l. de garantie gegeven wordt, dat de verdrukking in Indië zal ophouden. deze garantie niet worden gesteld, dan heeft Nederland juist evenveel recht te onderdrukken als de Indonesiërs, die het gezag zouden overnemen. Zooals U ziet zijn wij uitgegaan van de on derstelling, dat Nederland de Indonesiërs ver drukt en dan nog is er geen redelijk motief om Nederland van het land, dat mede door de activiteit onzer voorvaderen een gordel van smaragd werd, te scheiden. H. HOE DE KALENDER ONTSTAAN IS. De Romeinsche tijdrekening was te danken aan Romulus, die een jaar van 300 dagen 'gan- nam, verdeeld in tien maanden. Zijn opvolger Numa voegde hieraan de twee andere maanden aan toe. In het jaar 708 van het bestaan der stad Rome, Wijzigde Julius Cesar den kalender om hem in overeenstemming met het zonnestelsel te brengen. Een dag werd elke vierde jaar ingevoegd. Na 900 Jaar bleek men echter nog een verschil te hebben van 7 dagen, zoodat in 1582 door Paus Gregorius XIII gelast Werd, dat den 5den October zou geacht worden 15ee October te zijn. De tijdsrekening versprong dus 10 dagen, "en kwam aldus gelijk volgens de astronomische berekeningen van dien tijd. "Al dus ontstond de Gregoriaansche kalender, die door alle Europeesehe volkeren werd aanvaard met uitzondering van de Russen, de Grieken en de Turken. Latere onderzoekingen hebben uitgewezen, dat ook na deze laats'e wijziging van 1582 nog een afwijking met het zonnestel sel blijft voortbestaan, die eohfer zeer gering is, namelijk één dag op 4090 jaar. De Grego riaansche kalender verschilt thans 12 dagen met de tijdrekening, die in Oost-Europa nog gevolgd wordt. In don loop der tijden hebben verschillende ontdekkingen bewezen dat onze tijdindoeling duizenden jaren voor de Christelijke tijdrege- ling reeds gekend was door de oude Egypte- naren. Dit volk stond reeds op zoo hoogen trap van beschaving, dat het de noch'ans niet geringe berekeningen had kunnen maken op sterrekundig en wiskunstig gebied, die aan leiding gaven een maand van 30 dagen, afwij kende van den vroeger gevolgden eenigen grondslag der maangetijden. Onder de Fransche Revolutie werd een po ging aangewend om de tijdrekening op anderen grondslag te brengen.Volgens besluit van de Nationale Conventie zou op 22 September 1793 een nieuwe tijdrekening beginnen, zijnde 12 maanden van dertig dagen, en bovendien vijf bijgevoegde dagen, die zouden gewijd zijn aan de republikeinsche feesten. Elke maand werd verdeeld in drie „décades" van tien dagen, welke tien dagen de namen droegen, die af geleid Werden van hu® nlimmerprimidl,. duodi, enz. (eerste, tweede, enz.) De republi keinsche kalender werd gedurende dertien ja ren gebruikt, en toen opnieuw vervangen door de Gregoriaansche tijdrekening. Ook thans wor den besprekingen gehouden om te trachten een nieuwe verdeeling van het jaar te verkrijgen. DE REGENBOOG. De regenboog is zooals iedereen weet, louter een optisch verschijnsel dat ontstaat door bre king en terugkaatsing der zonnestralen in de waterdruppels, welke zich in de regenlucht bevinden. Deze stralenbreking ontleedt het licht in de hoofdkleuren van het zonnespeotrum, met het rood aan de bovenzijde etn het violet aan den onder- of binnenkant. Waarnemers, die op verschillende plaatsen tegelijkertijd den regenboog zien, zien hem niet hetzelfde, daar de vorm en plaats van dit optisch verschijnsel afhankelijk is van de plaats welke men inneemt ten opzichte van de plaats der stralenbreking en de zon. Het middelpunt van den cirkel, waarvan de regenboog een stuk is, is het tegenpunt van de zon of wel het snijpunt van de lijn; door de zon en den waarnemer gaande, met de regen lucht. BEZINT VOOR GE BEGINT. Jezus, die ongetwijfeld de opvoeder bij uit nemendheid is geweest, zeide eens tot zijne dis cipelen: „Wie uwer, die een huis wil bouwen zet zich niet eerst neder en berekent wat het hem kosten zal, om te weten of hij ook het bouwen zal kunnen voleindigen? Opdat niet, nadat hij begonnen is en niet eindigen kan elkeen die hem zag .beginnen lache en zegge: die man begon en was niet in staat den bouw te voltooien". Jezus bedoelt hier de menschen, die overijld tewerk gaan, en daardoor soms meer hooi op hun vork nemen, dan zij kunnen dragen. Zij houden geen rekening met hun kracht, en als een gedachte zich in hun hoofd genesteld heeft, dan moet die direct uitgevoerd worden zonder dat het vooraf het voor en tegen over wogen is. ROEM. Roem heet dit stuk. Het had net zoo goed Eer of Macht kunnen heeten. Want die drie zijn altijd de hartewensch geweest van ieder een. Ieder is op zijn tijd wel eens even eer zuchtig. Ieder droomt wel eens van macht én van roem, van eer, die hem dan liefst gebraaht Wordt door diegenen, aan wie hij nog eer ver schuldigd is. Men vergeet daarbij, dat macht eer en roem tnaar niet zoo uit de lucht te grijpen zijn en dat ze de onaangename eigenschap bezitten' wankel en vergankelijk te zijn. Toch begeert men ze, zooals het kleine kind de maan begeert, en het kan de maan niet grijpen. De meeste menschen kunnen de macht en de roem ook niet bereiken: die is weggelegd voor enkele stervelingen, die men gaarne gelukkig noemt, doch die in wezen niet zoo heel gelukkig zijn. Het zijn sterke beenen, die de wereld kunnen dragen Toch is de kinderdroom van macht' en eer en roem niet zoo onbereikbaar, als het Wel schijnt. Een ieder kan macht verkrijgen, een macht die hem roem en eer brengt. Het is de macht over het eigen-ik, Hij, die zichzelven overwint en zichzelven beheerscht is machtiger dan welke vorst ook. Zonder strijd en moeite kan men zelfs deze macht niet verkrijgen, maar toch: te bereiken is ze. Met die macht komt ook de roem. Wel geen roem die wijd uitschalt-over de groote aarde maar toch roem: roem in eigen kring, die bet- staat in die onzegbare attentie, die een omge ving U schenkt, wanneer ge macht bezit over uzelven. Want door die macht over eigen-ik staat men ook boven de andere menschen uit. De eer ontbreekt nog aan het drietal. Welnu, die eer wordt niet van buitenaf geschonken, maar die eer bestaat uit een goed geweten, niet uit beuigingen van anderen. Eer is voor ons eenr ;Van de hoogste zaken, die we bereiken kunnen. Een goed geweten gaat nog hooger, en geeft nog grooter eer. Dat goede geweten komt niet vanzelf, doch moet voort komen uit een harmonie in het leven, die we betrekkelijk ge makkelijk verkrijgen kunnen. Die harmonie moet bestaan tusschen onze innerlijke en uiterlijke beschaving. Bestaat deze harmonie, dan is ons leven rustig, dan bereiken we een van de hoogste trappen van 'levens kunst. Beide, uiterlijk en innerlijk, moeten ge lijkelijk verzorgd worden. Verwaarloost men een van beiden, dan is de ander onvolledig. Niet een gezonde geest in een gezond lichaam is het hoogste, maar een goed geweten in een harmonisch leven. Dat Is ons doel. Wat kost een advertentie in deze rubriek Voor abonné's op vertoon van kwitantie van 1—5 woor den 10 cent, ieder woord meer 5 cent. Voor nlet-abonné's1 tot 5 woorden 40 cent, de rest5ct, perwoord.Advertentiën uitgroote letter gezet en handelsadverten- tiën worden 40 cent por regel berekend. Adres Bureau v. d. Blad of Br. no... kost voor iedereen 25 cent extra. Een hoek-Winke huis annex Woonhuis. Te bevragen Bur. Wegeling's Nieuwsblad. Nieuw lakensch pak. Kpzee, Welzinge Rittbem. Slaplant'n iedere hoeveclh. J. den Hollander Oostkapelle. Poeljes en Sierduiven. Koudekerksche weg B 177d Koudekerke. Prima bakbloem A f6— per 50 kilo. Bakker Vergouwe Seisweg Middel burg. De helft van een varken we gende plm. 125 K.G. J. Francke Koudekerke B 128 Een mooie eikenhouten Tafel voor f 15 en koperen Petro leum hanglamp voor f10. Zuid straat A 21 Westkapelle Vier volbloed Stieren, 2, 7 12 en 15 maanden oud. P. Langebeeke Gaplnge. 450 roeden Erwtenstroo, 150 roeden Bruineboon-stroo prijs f20. J. Sinke Serooskerke. Boonenpiksel en Tarwestroo Geschiere, Poppendamme. Stalmest, Mangels. Reijnierse 't Zand P 135 Poters en Gerstestroo. G. Geschiere, Zoutelande. Eigenheimers 1ste nabouw. J. Koole Jz. Brigdatnme. Drachtige Geit. J. Kaljouw, Groote Abeele. Drachtige Geit, S;rijkijzers. Marie kerke B 52. Koe aan de rekening. A. Francke, Serooskerke. Twee Jaarlingvaarzen. W. *Duvekot, Vrouwepolder. Goedgekeurde Eigog r t f5.- Paardenboonen 'f 4.50 'per 5u K.G. J. J. Louwerse Grijpsk. Stierkalf. Ta venier Leeuwendamme te Serooskerke. Vet Kalf. A. Boone Veere. Savoye Kool. I. Kluijfhout, Koudekerke. Vleesohvarken, prachtige Geit J. Meijers Gapinge. Circa 1000 slaplanten Meiko ningin 25 cient per 100 Walehersche Fruitteelt Maat- schappij Middelburg. Varkens niet zwaar en te koop gevraagd Paarsput zet poters. J. Minderhoud Chrzi Domburg. Groote Dekbeer. Boschzieht Ritthem. Meisjesfietsen leeftijd *8—9 j. Domb. Schuitvlot Q 212 te Middelburg. Vaarskalf. J. de Visser Zwa nenburg Koudekerke. Vette Vaars en ,yet Varken. E. de Korte, Biggekerke. Vette Vaars. Wijkhuijs St.-Laurens. Vroege zetaardappels. A. Clarisse, Souburg. Achtweeksehe Biggen. Plantlust Oostkapelle. Ü^Tooie Aka zaaiboonen Jac. de Visser Aagtekerke. Biggen. Joh, de Visser Domburg. Mooie Biggen 12 weken oud en 4 5000 K.G. Wëihooi. Jan Boogaart Mellskerke. Vaarskalf. Paauwenburg Koudekerke. Stierkalf. P. dc Visser Boschweg Vliss. Broedmachine, hcete lucht, groot 100 eieren, zoo goed als nieuw. K. van Bclzen 't Zand D 4. Droogvor derbakkon. W. den Hollander Oostkapelle Duinen. Speenkonijne®. Joosse Veerscheweg 230 Mid- delburg. Huisorgel. Van Sluijs Seishol- Middelb werk urg.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 2