W „EEN LAMP" „PHILIPS LAMP" I King 2e BLAD Vraagt niet vraagt een T TMim •Springende Handen Kloosterbalsem Tot de laatste seconde brandt zij op volle sterkte, en houdt zij de stroom- rekening laag. pepermunt „Geen goud Zoo goed" ■LEEUWARDEN- WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 30 JANUARI 1931 No. 4. Martelingen. Als we dat woord noemen den ken wij waarschijnlijk aan de martelingen, uit vroeger en later tijd, waarbij menschen op de pijnbank werden gelegd en gefolterd werden, omdat ze op eene of andere wijze in strijd waren gekomen met 'de publieke opinie Inzake andere geloofs- of politieke opvattingen, dan die In die tijden algemeen golden. Wie gruwt niet van de MiddeleeuWscihe folterwerktulgen, toen men werd geradbraakt, de duimschroeven werd aangelegd, gegeeseld, geslagen'/ Men wordt er koud van als men de verhalen leest. "O, die uitingen van het mensohenhart, als het zich verlustigen gaat In de wanhoop van zijn mode rn etnsch, als men uit lust tot plagen zich aller lei Indenkt, om zijn lust te kunnen botvieren. Wat moet het er in de ziel van zulke menschen niet zwart uitzien. Gelukkig, zoo zeggen wij, dat dit althans tot het verleden behoort. Ten minste, hier, in onze omgeving, waar men be schaafd genoeg is, om tot zulke middelen zijn toevlucht niet te nemen. In minder beschaafde streken kan de wraakgedaohte nog zijn invloed oefenen en is de pijnbank nog het gloriepunt in het denken dergenen, wier helsche wellust zich kan uitvieren. Toch is het onlangs ge beurd in het 'bij uitstek beschaafde wietenen, dat een wraakzuchtige dienstbode kans gezien heeft hare meesteres op de pijnbank te leggen en haar aldus te folteren, zóó, dat ze zielsziek is geworden. Deze dienstbode, die een duivel- schen aanleg heeft om haar slachtoffer, dat haar fn handen komt, te martelen, was de gedienstige van de vrouw van een bankdirco- :eur. Hoe ze hare dienstien vervulde, zegt'het verhaal niet, maar wel, dat mevrouw haar na Vier maanden den dienst opzei. Wij vermoeden, dat zij in dien tijd wel heel veel heeft onder vonden, om eeniger mate bang voor haar te zijn, want 'de dienstbode vertrok niet zonder goede getuigen. Eveneens is ons het afscheid onbekend, maar uit wat verder volgt, moet dit zóó geweest - zijn, dat mevrouw blij was van deze gedienstige verlost te zijn en zij zelve dacht: „je bent nog niet van mij af". En als een echte furie zon ze op wraak. Hoe graag zou zij deze mevrouw eens op de pijnbank leggen, hoe graag zou zij zich verlustigen in het aanschouwen van ondraaglijke pijnen en het Wegkrimpen in ziele-angsten. Liefde zij nog maar in een wereld, waarin dj zoo Iets zou kunnen bereiken. Maar dat kon in Ween en niet. Behalve zij zelve, waren alle menschen daartoe te mensohelïjk. Zij dacht en peinsda En eensklaps "komt w een duivelsche lach op haar gelaat. "Zij had het gevonden. Geen letter lijke pijnbank is binnen haar bereik, geen fol- terwerktuigwn, die je doen ijzen, alleen nog maar bij het zien daarvan. Maar een onnoozel ding als een telefoon zal het martelwerktuig •wefzem. En toen begon het. De telefoon roept mevrouw, en telkens was er de vraag om in lichting over de vertrokken dienstbode. Altijd waren het weer anderen, die vroegen, steeds onbekenden. Mevrouw werd er moede van en weigerde de inlichtingen te verstrekken. Zij was toch al niet zoo sterk, haar dochter was onlangs gestorven èn dat had haar aangepakt. De zenuwen plaagden haar. En nu daarbij de telefoon. Óf beter: zij, die dit werktuig als haar folterwerktuig gebruikte. Geen oogenblïk van den dag stond zij stil. Al maar ratelde zij al maar. 's Morgens, 's middags en 's avonds. Slechts de nacht bracht verademing. Totdat - ook dan de -roep komt, de nachtrust, zoo hoog noodig. voor iemand die over-stuur raakt, wordt geroofd. Alsof de kwelster het in haar zin gekregen had, mevrouw geen enkel uur meer rust te geven, haar steeds te roepen als het haar beliefde, van haar werk, van haar gedachten, van haar conversatie, van haar rustbed zelfs. Geen rust voor de arme geplaag de. Dit was de eerste reeks van martelingen, daarna volgde een tweede, nog erger, nog ge raffineerder, De telefoon gaat angstig luis tert de dame wat nu weer gevraagd zal wor den en tot hare ontzetting hoort ze een vrou wenstem die informeert of ze haar dochter ook even kan spreken'/ Ze was een vriendin van haar weet U? Een huilbui overvalt de geplaagde. Haar moederhart wordt schrijnend gewond, want haar dochter was immers niet meer? En aan de andere zij de helsche vreugde van haar, die de smart van haar beproefd slachtoffer begreep en èr zich in vermaakte. Arme vrouw! En alsof dit ook nog niet genoeg was, ge beurde het verder, dat een commissaris van politie zich meldde, die inlichtingen winnen wilde over een diefstal, welke tn mevrouw's huls zou zijn gepleegd en wel ten nadeele van de ontslagen dienstbode, en waaraan mevrouw schuldig was, omdat ze aan haar een niet af te sluiten kast had gegeven. Bij nader Onder zoek bleek, dat de politiecommissaris van dim naam niet bestond. Het ergste is, dat de pleegsfer van dit alles niet te vinden Is, dat men ook alleen maar vermoeden heeft qp de dienstbode, maar niets kan bewijzen. In ieder geval is het spel der wraak geepeeld. En da pijnbank harlnafaLa als '♦/.«SS. 1 in vorige tijden en een kijkje fs gegeven in het wüd-woelende lage en gemeene van sommiger menschenhart, dat geen hart van een measch tneer is, maar van een duivel. 1 Het is wel waar, dat „wie zijn broeder haat een doodslager is", en dat de haat een der scherpste, meest wondende wapenen is, waar mede men den tegenstander kan tq lijf gaan, al zal niet ieder dit op zulk een ontzettende wijze ondervonden hebben, als de vrouw van den Weensóhen bankdirecteur en al zal niet ieder dit wapen op zulk een wijs kunnen han- teeren als de dienstbode van deze vrouw. Als menschen duivelen worden De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit uan VLISSINGEN. Benoemd tot tijdelijk opzichter bij de gemeentewerken, de heer H. van Hoef- laken te Goes, Geslaagd examen boekhouden de heeren P. "WMijermans, G. P. Feij, J. P. Ventevogel, I. de Veij, en G. Huilmand. Engelsche Handel s correspondentie de h.h. M. J. van Hoelje en J. Hendrikse. Voor examen Fransche Handelscorres pondentie de heer Chr. Draeck. Met 2 Maart is de officier van den tna- rinestoomvaartdienst le klasse K van Dorsten, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. Geslaagd voor candidaats-examen land!- bouwkundig ingenieur de heer L. J. A de Jonge. Aan wal is gezet een verloofd paartje, de man 27 jaar en de vrouw 24 jaar oud, die als verstekelingen met èen Deensch schip Z. Afrika wilden bereiken. Zij verklaarden Dene marken te hebben verlaten, waar de man in de machine-industrie Werkloos was. Voor ouders en belangstellenden gaf Mej. W. de Hondt m „De Oude Vriendschap" een muziekavond. Een der leerlingen bood Mej. de H. een vaas van kunstaardewerk aan. Voor de afd. Vlissingen der Ned. Chr. Vrouwenbond sprak de heer G. M. Laernoes over het leven der Javaansche vrouw, In de bovenzaal van café Vermeesch had weder een gezellige .samenkomst plaats van de Ver. tot bevordering der belangen van Sledht- hoorenden. De heer Van Wtesten hield een lezing over Noord-Afrika. Op de gehouden ledenvergadering werd geconstateerd, dat het aantal leden iets is gedaald en werd afscheid genomen van het bestuurslid Mevr. G. S. Smit- Coster, die de stad gaat verla'en. Tot nieUWe bestuursleden werden gekozen Mevr. G. van Blerkom-Chevalier, Mevr. H. M. van Loo-Ger ming ^en Mevr. A. Detmar-Icikler, die tevens het secretariaat zal waarnemen.- Uitgaande van den Vliss. Bestuurdersbond werd in het ..Alhambra"-Theater een filmavond georganiseerd met de jubileum-film van "het Ned. Verbond van Vakvereenieingen „Triomf". De heer J. van der Peijl sprak een inleidend woord Ook dp sprpker van den avond, de heer N. Vijlbrief, secretaris van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond sprak over doel en werkwijze van het 'N. V. V. Bij de firma A. Polderman Zonen, zijn de prijzen geëtalieerd voor de Konijnen- en Plupm veetentoonstelling „Nut en Sport", In de Willem III-kazerne. Door Ged. Staten is de datum voor de stemming der leden voor Prov. Staten bepaald op Woensdag 22 April a.s. Het Duitsche stoomschip „HedWlg Fi scher" dat averij heeft bekomen, door aanva ring met het Engelsche stoomschip „Durham Castle" is alhier op <je haven gekomen, om de schade voorloopig te herstellen. In de afd. timmerfabriek der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" is aan ongeveer 30 tim merlieden definitief ontslag aangezegd. In de afdeeling scheepsbouw zullen weder een aan tal persoom de maand gaas waalsan. MIDDELBURG. Mej. H. J. Engels, schrijf ster bij den post-, telegraaf- en telefoondienst van het inspectiebureel alhier wordt 1 Maart verplaatst naar Roosendaal, Op de algemeene begraafplaats werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. P. de Jonge, in leven ouderling! der Geref. Kerk. Aan de groeve werd gesproken door de predikanten D. Scheele en D» Ring- nalda. Doe het <Öt Jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker'* Kloosterbalsem In hul* hebt en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en Vocht door haar lederen avond voor het Baar bed gaan. In te smeren met Akker's [DRAlSIflA-vAisVMKEMBURQ'S- A ••iLEVERTR; In de Anti-Rev. Kiesver. werden tot can- didaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. W. van 't Hoff, Mr. L. van Andel, J. Bosse- lapr, W. A den Hollander, J. F. Heemskerk, A. D. Littooy, Dr. K. Huizinga, A. Bakker, L. J. van Voorthuijzen, P. Meliefste. Het aantal werkloozen breidt zich uit. Op de Arbeidsbeurs stonden 17 Januari 553 werkloozen ingeschreven. Met de Staatscourant no. 14 zijn verzon den afdrukken van de acten der Zeeuwsche Beleggingsbank N. V. alhier. In de Bogardzaal werd een vergadering gehouden van de Ned. Chr. Reisvereeniging, in welke na een propaganda-woord van den heer S. Caljouw, de heer Graziano, propagan dist van de Zwitsersche Verkeerscentrale plaat jes en films van Zwitserland vertoonde. Ds. Lindeboom van Serooskerke sloot met dank zegging. Hier zijn aangekomen een tweetal zeer groote bankkluizen, die met veel moeite zijn binnengebracht in de Provinciale Bibliotheek, ten dienste van de meest zeldzame boekwerken, De vereeniging „Onderlinge Vrouwenbe scherming" alhier heeft zich uitgebreid tot een afdeeling dezer vereeniging voor geheél Zeeland. Zij houdt zich bezig met het lot der ongehuwde moeder, de verlaten vrouw en hare kinderen. Het bestuur bestaat uit Mevr. L. C. van Hoek-van Hoek, presidente; Mevr. B. Boas- son-Sanders, secr.; Mevr. A. A. van der Veer- van Wijk, penningm.; Mevr. M. Koekebakfcer- Lens, Mevr. M. C. Mantz-Belderok, Mevr. A. J. Snoep-van Stam, Mevr. G. C. Zijlstra-Witte- veen, allen alhier, Mevr. T. van Blerkom- Chevalier, Mevr. A. Grippeling-ten Hove, Mevr. B. Louis-Zijlstra. allen te Vlissingen, Mevr. R. Vaandrager-van der Grient te Domburg, Mevr. E. J. van den Broecke-de Man te Aardenburg, Mevr. Dr. Plantevdt te Goes en Mevr. A. Bar- nonw-Reyst te Zierikzee. Dinsdag wrd in de bovenzaal van café Ver meesch te Vlissingen een lezing gehouden over het werk dezer vereeniging. Op 76-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer I. K. van Heuven, oud-hoofdcommies ter prov. griffie in Zeeland. In Juni 1921 heeft hij den dienst met pensioen verlaten, Hier is een lijk opgehaald van een man die volgens opgegeven signalement vermoede lijk de persoon is, die sedert de vorige week vermist. De landbouwver. „Middelburg" hield haar jaarvergadering waarin medegedeeld werd, dat er geen sprake was, dat de jaarrekening kon worden afgesloten, omdat de secr.-pennm. zon der kennisgeving vertrok naar Schagen en alles meden am. Men zal hierover den voorzitter der Z. L. M. raadplegen. De 1ste luitenant W. K. de Feijter, van het 14e reg. infanterie alhier, wordt van 2—21 Februari gedetacheerd bij de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug tot het volgen van een wapencursus. AAGTEKERKE. In het gemeentelokaal had MC vergadering plaat* ru de aid, der Ver. tot Chr. Verz. van krankzinnigen In Zeeland. De afd. heeft een batig slot van f 10.15. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering op „Vrederust" werden gekozen de heeren Joh, Dekker en A. Jobsa ARNEMUIDEN. Op de gehouden vergadering der Anti-Rev. Kiesver. werden in de vacatures gekozen de heeren P. van Belzen en I. Corne- lisse. Op verzoek der Geref. JongeL Vereen, zullen enkele leden der Kiesver. voor haar en kele politieke lezingen houden. De Anti-Rev. Kiesver. stelde tot candlda- ten voor de Prov. Staten de heeren J. W. van 't Hoff, J. Bosselaar, Mr. L. van Andel, J. F. Heemskerk, Dr. K. Huizinga, A. D. Littooy, H. Dronkers, L. J. van Voorthuijzen en Wl A. den Hollander. BIGGEKERKE. Met meerderheid van stem men besloot men de benoeming van ouderlin gen en diakenen en de beroeping van predikan ten bjj de Ned. Herv. Kerk zelve aan zich te willen houden. Uitgemaakt moet nu nog wor den, of het kiescollege zal bestendigd worden of niet. De kolenvereeniging „Helpt Elkander" kwam in jaarvergadering bijeen. Het lendental bedraagt 135. Aangekocht waren 168 H.L. mo- tenkolen, 1028 H.L. stnkkolen, 1545 H.L- eier kolen, 127 H.L. anthraciet, 10740 KG. bruin kool en 6000 stuks turf. De kas sloot met een batig saldo van f242—. Het bestuursvoorstel, om 200 nieuwe zakken aan te koopen, werd aangenomen. Medegedeeld werd dat de vereeni ging van Oostkapelle uit den kring is getreden, DOMBURG. Woensdag werd alhier de derde Winterlezing gehouden door Ds. A. G. Barkey Wblf, die sprak over „Karl Friedricih Nietsche". GRIJPSKERKE. De afd. van den Chr. Boe- ren- en Tuindersbond hield een vergadering, in welke de secretaris, de heer W. de Buck een inleiding gaf over „Enkele vraagstukken van dezen tijd", waarop een leerzame bespreking volgde. KOUDEKERKE. Met no. 14 van de „Staats courant" zijn verzonden afdrukken van de ak ten van de Coöp. Melkinrichting en Stoomzui- velfabriek „Walcheren". ST.-LAURENS. De prijs van de electriciteit is door de P. Z. E. M. verlaagd van 37 cent op 35 cent, vanwege de meerdere aansluitingen Ook hier stelde de Anti-Rev. Kiesver. de candidatenlijst vast, hetgeen ook geschiedde te Grijpskerke en Biggekerke. MELISKERKE. Op de vergadering der Anti- Rev. Kiesvereeniging werd adhaesie betuigd aan een ingekomen verzoek der kiesvereeniging té Giesen Oud- en Nieuwkerk, om er bij de Tweede Kamerdub op aan te dringen om niet tnet 1936 in te voeren de regeling, dat vóór de lagere scholen moet beschikbaar zijn een*~lo- kaal en terrein voor lichamelijke oefeningen. De candidatenlijst werd als volgt samengesteld; P. G. Laernoes, G. v. d. Putte, W. de Buclk, L. Simonse, A. Bakker, C. Davidse, A. Jobse, A. J. Huijsman, F. de Rijke, en J. Koppejan. De secretaris hield een inleiding over „De verhouding van Staat en Maatschappij". MELISKERKE. De kolenvereeniging hield haar gewone jaarlijkscihe vergadering. Er werd Aangekocht 31411/2 H.L. kolen, n.1. '156 H.L. 'notenkolen, 802 H.L. steenkolen, 1902 H.L. eierkolen, 44 H.L. anthraciet, 237V2 H.L. bruin kool, en 7450 stuks Friesche turf. Er was een goed slot van f 193.38. NIEUW- ST.-JOOSLAND. In de vergade ring van „Helpt Elkander" varkensfonds werd medegedeeld, dat de kas sloot met een batig slot van f95.74. Het kapitaal bedroeg op 1 Januari 1931 f102.34. Eén aandeel in de ge leden verliezen bedroeg f2.58. Besloten werd alle varkens te laten inenten door den heer Biere, veearts te Middelburg, met behulp van 't lid Joos Joosse. Er waren op 1 Januari 49 leden en 11 begunstigers. SEROOSKERKE. Vrijdagavond was de Land bouw vereeniging in feestelijk samenzijn bij een ter viering van baar 40-jarig jubileum. Er is in kas een batig saldo van f247.06. De pootaardappelplaats had een goed slot van f5.75. De secretaris, 'de heer B. Meijers Sz. gaf een historisch overzicht, de heer W. van Hekken, landbouwonderwijzer hield een lezing over: „Landbouwwetenschap", waarna de heer Loef, vertegenwoordiger van het Landbouw bureau der I. G. Farbenindustrie Aktiengesell- schaft te Amsterdam een film op landbouwge bied gaf. SOUBURG. De afd. Souburg-Ritthem der ver. voor kinderherstellings- en vacantiekolonies hield Woensdag een algemeene vergadering. Dit jaar werden twee kinderen met succes uitge zonden. Het ledental bedraagt 60. Enkele pro pagandamiddelen werden besproken, om de vereeniging meer bekendheid te geven. Bij het Wissel werd een bejaarde visoh- venter uit Vlissingen aangereden door een auto van iemand, eveneens uit Vlissingen. Binnen gebracht bij een der omwonenden, werd de man na enkele uren per auto naar zijn woning verroerd. Hjj bekwam verwoediag» au% «gn

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5