Draag en Manbod Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week Bij Griep 37e JAARGANG VRIJDAG 80 JANUARI 1931 drukkerij h. weoeling vlissingen drukkerij de lange jan middelb. No. 4 drukkerij h. wegeling vlissingen advertentieprijs 20 cent rer regel ingez. mededeel. 40 cent contracten spec. tarief WEEKBLAD VOOR WALCHEREN abonnementsprijs 40 cent per 3 maanden franco per post 45 cent losse nummers 5 cent drukkerij de lange jan middelb. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat 8 pagina's Mfijnharcft's Poeders Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zqn wi] goed en goedkoop I W eg e ling s 7!ieumsblm Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNENLAND. Spoorwegongeluk op station Gronin gen. Overval vaneen 16-jarige kantoor bediende. Ontslagen bij Philips. Door braak van den Dongedijk bij Raams- donkveer. De 21e R.A.I. tentoonstel ling, Miss Holland 1931 gekozen. De planetoïde Eros nadert de aarde. Nederland is weer eens opgeschrikt door een spoorwegongeluk op het station Groningen. Er zijn verschillende gewonden, terwijl daar naast drie dooden te betreuren zijn. Waarschijn lijk is de oorzaak te zoeken in nalatigheid van ^ïen rangeerder en den machinist van denj rangeerenden trein. De rangeerder zou n.1. de trein door een onveilig signaal hebben laten rijden, waardoor deze gedeeltelijk van baan vak 7 op baanvak 6 gekomen is. Dientengevol ge Is een wissel versohoven, hetgeen weer tengevolge had, dat de uit Nieu'wéschans bin nenkomende trein door dezen verkeerden Wis selstand op verkeerde rails is gereden en 'zoo doende tegen den rangeerenden trein opvloog. Er is een öommissie aangéWezen, die de oor zaak van h et ongeluk zal onderzoeken, t Een 16-jarige kantoorbediende in Amster dam liet niet met zich sollen. Door zijn pa troon uitgestuurd om geld te halen werd hij overvallen door een viertal gentlemen-boeven.. Toen hij n.l. naar het kantoor terugkeerde met f2000.-- aan bankpapier in zijn actetasch werd hij, zoodra hij binnen was, door twee mannen, die zich achter de straatdeur hadden opgesteld, tegen den grond geslagen. Een derde man die eveneens in het portaal stond, hield de tochtdeur dicht, welke toegang geeft tot een trap, en een vierde individu bleek buiten op den uitkijk te staan. De mannen bewerkten den jongen geducht en rukten hard aan den tasch, doch deze liet niet los. Hij verweerde zich zoo hard hij kon. onderwijl luidkeels om hulp roe pend. Hot kantoorpersoneel werd hierdoor ge alarmeerd en schoot te hulp. waarna de 4 man non hot hazenpad kozen. Inderdaad een kranig staaltje. Een extra promotie heeft het jonge- monsch zeker verdiend. De aandeelen Philips kwamen weer eenige punten lager aan de beurs. Een ontslag van eenige duizende arbeiders schijnt weer voor do deur te staan. Daarbij schijnen ook nog een 2f)-ta1 Ingenieurs ontslagen te worden. En de gom oen to Eindhoven heeft nu maar de moei lijke taak al die werkeloozen aan het eten te houden, eene taak die op den duur Wel eens onmogelijk vervuld zou kunnen worden. Wie la zen dat de directie van Philips spoedig een opleving verwacht. Hetgeen wij hopen ech ter op zijn zachtst uitgedrukt betwijfelen. Tengevolge van den storm is de Dongedijk bij Raamsdonkveer kort achter elkaar tweemaal doorgebroken. De reparatie, welke als gevolg van de eerste doorbraak aan den dijk was ver richt, bleek niet voldoende om den Noordwes terstorm weerstand te bieden. Schijnbaar was de onderste laag niet met zand, doch met een meer lichter en grond opgevuld. Deze grond spoelde weg, waardoor de zandzakken omlaag stortten en nog sledhts gedeeltelijk het water konden tegenhouden. Vele landerijen staan thans Weer blank. In Amsterdam is de 21e R.A.I. tentoonstel ling geopend. Er bestaat voor deze tentoon stelling van Automobielen buitengewoon veel belangstellingg en speciaal Zondag 1.1. wterd zij door (duizenden, meest natuurlijk kijklustigen niet-koopérs 'bezocht. Niet minder dan 151 merken van personenauto's, bedrijf auto's en motorrijwielen zijn er tentoongesteld. Voor een liefhebber natuuriijk om van te smullen. Wlij hebben persoonlijk nog geen tijd kunnen pinden om de tentoonstelling te bezoekien, Waarom wij even het woord geven aan de „Haag- sdhe Post". Het is, zoo schrijft het blad, alsof deze geweldige auto-show doelbewust allen ma- Taisegeest tart, zoowel in de overtuigende uiter lijke schoonheid van haar producten, als in de onovertroffen belangstelling van de exposanten. Nog staan de dragers van hét moderne wereld verkeer er in ruste: maar staande aan den in gang van de wijdoverkapté ruimte en zijn ein- ddooze rijen van stille getuigen overziende, ,v^it tp a^s het ware de ingehouden spanning van bun on natuurlijken ruststaat en verwacht ge ieder oogenblik hef commando: „Rijden". De Rla- wp Prins", de motor waarmede im- fn epn minimum van tijd een maximum' aantal K M verredenwerd. schijnt al bijzonder de nhuwcrfjorirheid te nrikfcelen. Natuurlijk heeft men hem niet' schoongemaakt. Men lief hem, fcooals Tui er uit zag na het gevecht. En één dertdrfe berijders staaf er bij om de gevraagde inlichtingen te verstrekkenHaast zouden Wij vergeten zim melding te maken van de wereld- schokk«mdp gebeurtenis, dat Nederland hare schoonheidskoningin voor 1931 gekozen heeft. On een lR-iari«e leerlinge van de Am sterdam- sehe H.B.S. fs de keuze gevallen en dit jonge meisje. Marie Lelvveld genaamd, zal straks de eer van ons vaderland in Parijs, misschien ook wel in Amerika, hébben hoog té houden. Ze heet immers Miss Holland 1931. Begrijpt gie goed, welke verantwoordelijkheid niet op zoo'n dreumes rust? Mei. Lelvveld zal, als wij goed zijn ingelicht, met hare rivalen over een zilve ren brug moeten loopen en een elite gezelschap heeft dan den duren plicht haar gezaghebbend oordeel uit te spreken, of deze dan wel die sohoone het in schoonheid van de overigen; wint. Protesteert niet, vader, moeders, groot- en influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist vaders of grootmoeders. Het is een nieuwe tijd met een nieuwe menschheid. Hebt ge Mars en Jupiter 's avonds wel eens aan den hemel zien prijken? Mars is die roode, Jupiter de niet ver van Mars staande groote heldere ster. Het zijn 2 planeten, die evenals de aarde, om de zon heenloopen in ronde bijna cirkelvormige ellipsen. Niet met het bloote oog zichtbaar is één der vele planetoide, Eros genaamd. Haar baan ligt tusschen die van Mars en Jupiter in. De geheele wereld der sterré- kundigen is er vol van. Op 30 Januari bereikt Eros zijn allergunstigste positie en nadert dan op slechts 22 millioen K.M. de aarde. In dezie maand worden duizenden waarnemingen en fotografische opnamen gedaan, welke dienen voor evenveel plaatsbepalingen van het lichaam De kwestie, waarom de sterrekundigen zich. voor Eros nu zoo bijzonder interesseeren, is, dat men met behulp van deze plaatsbepalingen in staat zal zijn, den afstand van de aarde tot de Zon nauwekuriger vast te stellen, dan ooit langs anderen weg is te bereiken geweest. BUITENLAND. Er is nog geen mensch, die weet wat de Bel gische regeering ten aanzien der defensie eigén- lijk van plan is te doen. De door den minister van landsverdediging, graaf de Broqueville, ge geven uiteenzetting van de plannen der regee ring heeft de Wereld ook niet veel wijzer ge maakt. Vandaar, dat verscheidene leden van de parlementaire commissies voor de landsver dediging zich tot minister de Broqueville heb ben gewend met het verzoek om nadere inlich tingen te verstrekken. Maar in ieder geval houdt de- regeering vast aan het herstellen en moderniseeren van de vestingen Luik, Namen en Antwerpen. De herstelde forten, ook het fort te Eben-Emael, gelegen bij de monden van Albert-kanaal, op ongeveer 5 K.M. van Maas tricht en enkele honderden meters slechts van de Nederlandsche grens, worden bewapend met 22 K.M. ver dragende kanonnen. Een groot deel van het Zuiden van Nederlandsch-Limburg Maastricht, de sluizen van hét Julianakanaal, Valkenburg, enz. komen aldus onder het vuur te liggen van dit laatste fort. Ook andere forten van de vesting Luik zullen hun vuur kunnen richten op de verbindingswegen Maastricht- Heerlen-Kerkrade en Valkenburg-Aken. Het is niet alleen een verheugend verschijn sel, doch ook een bewijs van juist beleid der Engelsche Labourregeering, de gevangen geno men leden der zgn. Congrespartij, met name Gandhi en Nehroe, in vrijheid te stellen. De spanning in Indië zal er zeker door verminde ren. Al moet men niet denken dat de congres partij acooord zal gaan met hetgeen de Engel- ,sche regeering ter Rondetafelconferentie aan de Indiërs heeft aangeboden. In het 'Britsche aanbod zijn verschillende punten die vooral den uitersten linkervleugel der Congrespartij huiverig zal maken het te aanvaarden. Speci aal de groote invloed, die de vorsten voortaan zullen hebben op de al-Indische wetgeving, waarmee zij zicih tot dusver in het geheel niet mochten bemoeien, zou wel eens den doorslag kunnen geven. Met dat al is het een meester lijke zet van Mac Donald geweest. Immers zul len nu de Indische leiders huin verkregjen vrijheid moeten gebruiken voor het uitvechten van een conflict in eigen boezem. Van hetgeen er op het oogenblik in Rusland gebeurt, is het al heel moeilijk betrouwbare gegevens te krijgen. Feit is echter, dat er in den laatsten tijd een toenemende belangstel ling voor het economische leven van dat land valt waar te nemen. Ook ter beurze staat de Russische concurren tie dikwijls in het middelpunt der gesprekken. Petroleum, suiker, tarwe, ja zelfs gloeilam pen zouden binnen afzienbaren tijd veel goed- kooper uit' de Vereenigde Sovjetrepublieken dan uit West-Europa en Amerika komen, zoo schrijft de „N. R. C." En in „Het Volk" gaf de heer Wïbaut eens eenige cijfers, welke inderdaad frappant zijn. Zoo bedroeg bijv. de productie van ijzererts vóór de revolutie 4 millioen ton, thans be- draagt- zij 10 millioen ton. De steenkolenpro- ductie, vóór den oorlog groot 23 millioen ton, is thans 46 millioen ton. De productie van de landbouwmachines was in het jaar 1929—1930 vijfmaal zoo groot als vóór den oorlog, enz. Erg bang voor de Russische concurrentie is de „N. R. C." echter niet „al valt niet te ontken nen, dat de laatste beetjes, welke Moskou thans op de markt verzet, de prijzen kunnen drukken en een herstel tegenwerken". Het Fransche kabinet is maar weer eens af getreden. De aankondiging in de Fransche Ka mer door den minister van landbouw, dat hij den graanprijs zal verhoogen, waardoor de on der-minister van landbouw besloot heen te gaan, is er de oorzaak van geweest. Het was echter reeds bij zijn eerste optreden te voor zien, dat het kabinet-Steeg geen lang leven zou hebben. De communisten, die zooals men dat noemt „op de wip zaten", hebben den door slag gegeven. Tot groote ontevredenheid der socialisten. Waardoor er bijna een handgemeen ontstond. Intusschem is er weer een nieuw kabinet gevormd door den senator Pierre La- val, dat vrijwel overeenkomt met het in DeC. afgetreden kabinet Tardieu. Waarschijnlijk zult U wel gelezen hebben, dat de gezondste man van Londen gestorven is. Op 64-jarigen leeftijd is in den slaap de apotheker Morgan Davis aan hartverlamming overleden. Hij droeg nooit ondergoed behalve een \overhemd en op de koudste dagen kon men hem in zijn apotheek zonder jas of vest aan het werk zien. Hij gebruikte slechts één maal tijd daags, maar koos zijn voedsel altijd zorg- (Vrij naar het Engelsah). 16. Er brandde een kachel, omdat het de ©erste avond was en verscheidene jongens zaten er drukpratend, omheen. „Daar is hij Hij gaat ons nog meer verhaal tjes vertellen", riepen zij uit, toen Paul ze nuwachtig binnenkwam. „Nu, mijnheer Blin derston, wat heb je nu te verdedigen?" Mijnheer Blinderston voelde zich machteloos onder deze jonge wolven. Hij had geen kennis van jongens, noch eenlg begrip hoe hij ©eni gen invloed over hen moest krijgen. Hij kon ze slechts stilzwijgend hopeloos aanstaren. „Jullie zien, dat hij niets weet om zichzelf vrij te pleiten", zei Tipping. „W!at zullen we hem nu doen? „Zullen we hem in een deken de hoogte in probeeren te gooien. Ik heb het nog nooit gedaan, maar als jullie hem niet te hoog op den vloer gooit, kunnen we hem niet ernstig pijn doen". „Nee, ik zeg laten we dat niet doen", pleitte Biddleoomp, en Paul was hem dankbaar voor die woorden, „.ieder een, die naar boven komt, zou kunnen zien, wat er gebeurde. Ik ben er voor, dat wij hem met handdoeken slaan, „Begrijp jullie dat goed", zei Paul, die niet zonder reden bedacht, dat dit soort van behan deling wel eens pijnlijk zou blijken te zijn. „Ik protesteer er tegen om met handdoeken geslagen te worden. Nog niemand heeft mij in heel mijn leven zulk eene beleediging aange daan. Denk er aan, dat ik niet veel zin heb, om do«r «ra b«md« j«u£di0» kwajo&#Maa aan gevallen te worden". Daar deze woorden nu juist niet van vrede- lievenden aard waren, vormden zij dadelijk een cirkel om hem heen en met groote nauw keurigheid hun afstand bepalende, begonnen zij met zulk een duivelscihe bedrevenheid hun handdoeken naar (h;em te slaan, dat de natte punten hem overal raakten. Hij sprong en danste als een tol in de rondte en het spijt me, dat ik zeggen moet, hevig vloekende van pijn. Toen hij bijna tot een graad van krankzinnig heid was gekomen, riep de zachte stem van Biddleoomp: „kijk uit jongens. Ik hoor Grim. Laat hem zich nu uitkleeden, dan kunnen we hem daarna met pantoffels slaan". Na deze woorden trokken zij allemaal hun kleerein uit en kropen heel zedig en vreedzaam in bed, juist toen de groote gestalte van Dr. Grimby zich op den drempel vertoonde. Mijnheer Blinderston haastte zich zooveel hij kon, maar kon een berisping van Dr. Grimby toch niet ontgaan, toen hij het gas uitdraaide. Zoo gauiw als hij de rondte in de slaapka mers gedaan had en men zijn zwaren stap de trappen had hooren afdalen, begonnen de be woners van no. 6 den ongelukkigen Paul te slaan, totdat zij moe werden en toen lieten zij hem vol pijn en bevende van woede en angst in zijn koud, hard bed kruipen. Vervolgens na nog even gesproken te hebben, werden zij één voor één stil en vervielen weldra in een diep gesnurk, terwijl Paul alleen wak ker lag, zich verwonderende over de wonder bare verandering, die in de laatste paar uren in zijn leven gekomen was. Hij stelde hartroerende smeekbeden samen om het hart van den doctor te treffen en hem te overtuigen ven rijn r«eht. HOOFDSTUK V. Eindelijk kwam dan toch de slaap, die hem alles deed vergeten. Het grauwe morgenlicht scheen al door de blinden, toen mijnheer Blin derston wakker werd en alle zorgen hem weer te binnen schoten. Het was bilter koud in de kamer en hij bleef nog een poosje bibberend in bed liggen om zich voor te bereiden van zijn veranderde omstandigheden. Hij was de eenige die wakker was. Nu en dan hoorde men uit een van de andere bedden eten jongen praten of lachen in zijn slaap. Kiffin, de nieuwe jongen werd met een schrik en een diepe zucht wakker, maar hij schreide zichzelf bijna weer onmiddellijk in slaap. Mijnheer kon niet langer werkloos blijven. Hij dacht, als hij opstond, zou hij zijn onge- lukkigen toestand misschien minder hopeloos inzien, en daarenboven, oordeelde hij het voor zichtiger om vele redenen, zijn toilet te vol tooien, voor dat de slapers opstonden. Heel zachtjes, vreezende iemand wakker te maken en de aandacht te trekken, brak hij de ijskorst in een van de waschkommen en en waschte zijn gezicht en handen. Hij maakte een scheiding in zijn haar, wat hij om natuur lijke redenen de laatste jaren niet had kunnen doen. Vervolgens sloop hij de donkere trap af, toen juist de huisknecht de bel in de gang begon te luiden, die met haar eentonig de harde werkelijkheid in de slaperige ooren boven liet hooren. In de klas had een geeuwend meisje de kachel aangemaakt, waaruit gele wolken rook kwamen, die het noodig maakten, dat de ramen geopend werden en aldus de temperatuur aan merkelijk verlaagd werd. Paul stond eenige minuten bibberend bij den schoorsteenmantel in een zeer slechte stem ming. Als de doctor toen was binnengekomen, zou hij in zijn verontwaardiging moed hebben gevonden om zijn ellende te vertellen en zijn vrijheid als een recht op te eischen en te ver krijg; ti. Maar het gebeurde zoo niet. De deur ging echter wel open en er kwam een klein meisje binnen, een heel aardig meisje; gekleed in een donkere jurk. waarvan de eentonigheid verbroken werd door een frisch, wit schortje. iij had donkergrijze oogen en glanzend bruin hf-ar dat over haar voorhoofd hing, en in dikke vlechten op haar rug Haar gezicht was meer ovaal dan rond en had een ernstige uit drukking, ofschoon haar glimlach vroolijk was. Z rende met een vroolijke kreet op mijnheer Blinderston af, terwijl zij haar handen uit strekte. ..Dick, lieve Dick" riep ze. „Ik ben zoo blij. Ik dacht wel, dat je vroeg beneden zou zijn, z< oals je gewoonlijk bent. Ik wilde gisteravond zoo graag opblijven, maar ik mocht niet van modder". Menigeen zou verheugd geweest zijn op zoo'n •wijze verwelkomd te worden, voor de jongens moest het inderdaad een zeer slechte school zipi. Maar mijnheer Blinderston hield echter nu l van kinderen. Hij was verrast door de storing, ofschoon hij er heel geduldig onder was. „Ben jij het dochtertje van Dr. Grimby? Hoe gaat het met je?" (Wlordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1