Draag en Aanbod S n Van Week tot Week Ziek 37e JAARGANG VRIJDAG 29 JANUARI 1931 DRUKKERIJ H. WEOELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 3 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vilssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 8 pagina's wl Ie BLAD Mijntiardt's Poeders Stop vlug dien GRIEP-aanval t^VooT do Borst** VICE-VERSA Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zQn wij goed en goedkoop Wegeling sJïieuwsblm Wij zorgen voor nette uitvoering yan uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNENLAND. Er in geloopen. Anna Pawlona. Rede van dein heer Colijn te Genève. Afslui ting van de Zuiderzee. Tragedie in een huis van bewaring te Amsterdam. Het baat niet veel verwondering meer, wan neer men leest, dat een oplichter op geraffi neerde manier zijn slag heeft weten te slaan. We weten immers maar al te goed, dat het aantal stommelingen, dat steeds in de val loopt, legio is. Maar wat er in de afgeloopen week, wij meenen, dat het in Den Haag ge beurde, was een dergelijk verbluffend staaltje, dat zeker waard is, vermeld te worden, in de annalen over menschelijke domheid en lichtge- loovigheid ©enerzijds, over speculatie hierop anderzijds. Wij hebben het oog op die geschie denis van het verdubbelen van bankbiljetten Van één bankbiljet Wist iemand door middel van een pers en vloeistof er twee te maken. Het geheim zal blijkbaar in de vloeistof, wes halve onze psycholoog en dat was de op lichter joonder twijfel de geldschieter dan ook zorgvuldig aan het flesohje, waarin zich de vloeistof bevond, liet ruiken. Met het ge volg, dat de grappenmaker de 10 bij elkaar gebrachte briefjes van 1000 niet onder de "beWuste pers behoefde te leggen, tot dat doel andere papiertjes gebruikt en zicih met die goede bankbiljetten uit de voeten kon ma ken. Al heeft de politie den misdadiger thans ook te pakken, degenen die ten behoeve van de niet bedoelde maar door de geldgevers wel gewenschte valsche munterij hun geld gaven, rijn het kwijt. Haast zouden wij spreken van „gelukkig". Dergelijke stommiteiten, nog Wel met ïmmoreelen inslag, moeten maar gestraft worden. En men verbaast er zich nog over, dat de gedupeerden de oplichterij bij de politie hebben durven aangeven. De laatste groote ster van het voormalige Russische keizerlijke ballet, Anna Pawlona, gaat verdwijnen. En daarmede verdwijnt een stukje oude cultuur, de cultüür van Versail les en Winterpaleis. Zooals eens de landjonker moest plaats ma ken voor den groot-industrieel, zoo moest Anna Pawlona het veld ruimen voor de school van Isadora Duncan. De stijldans behoorde bij het oude, de vrije dans bij de nieuWe Cul tuur. En deze vrije dans komt thans in allerlei variëteiten voor. Thans maakt de groote Anna Pawlona haar laatste tournée door ons land en, ware het niet dat door haar ziekte, het tournée eenige dagen moest worden uitgesteld, dan zou haar taak voor Nederland reeds be ëindigd «rijn. Heeft onze Minister van Buitenlandsche Za ken Beelaerts van Blokland in September j.L zijn stem tegen het in zoovele landen hand over hand toenemende nationalisme verheven thans was het de Nederlandsehe anti-re vol u- tionnaire staatsman Colijn, die In Genève over 'één uitingsvorm van dat super-natïonalisme een overdreven protectionisme de fiolen van zijn toorn heeft uitgegoten. Onlangs zeido de groote geleerde Einstein: „Hoe diep verfoei ik die verfoeilijke bombast van patriotisme". Ook al is men het hiermede niet geheel eens een ernstige waarschuwing aan het adres der ultra-patriotisten is zeer zeker op haar plaats en noodzakelijk om te voorkomen, dat we over eenige jaren voor een nieuwen Wereld oorlog staan. Ten einde bij te dragen tot opheffing der werkeloovsheid heeft de regeering in uitzicht gesteld den bouw van verschillende bruggen over onze groote rivieren. Het onteigenings wetsontwerp voor de nieuwe Waalbrug bij Zaltbommel werd reeds ingediend. En deze week lazen wij, dat nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt met den bouw van een brug over de Waal bij Nijmegen. De kosten van den bouw dezer laatste brug, welke één van de grootste van ons land zal worden, bedragen niet minder dan zeven inillioen gul den. 2,1] wordt 620 M. lang en 20 M. breed en rust op 6 pijlers. De bouw zal heel wat handen werk versohaffen. Den laatsten tijd is er veel te doen over de Zuiderzee-werken. Dezer dagen werd het denk beeld geopperd in den afsluitdijk Wleringcn- Friesland ©ene opening lang 8 K.M. te laten blijven, waardoor- de vrije communicatie met de Wadden en de Noordzee niet zou worden overbrugd door ongeveer 75 bogen van gewa pend beton, elk ongeveer 100 M. lang en rus tende op pijlers. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Haagsche Post" onder meer: „Werd dit fantastisch voorstel werkelijk uitgevoerd, dan zou het meest essentieel© gedeelte van de geheel© Zuiderzee-onderneming worden op geofferd. Immers, door algeheele afsluiting van de Zuiderzeekom wordt een zoetwatermeer ge schapen dat, met het oog op inlating van zoet water in droge tijden, van zeer groot belang zal zijn o.a. voor landbouw, veeteelt en scheep vaart in de omliggende provinciën. Nu die af sluitdijk binnen een paar jaar voltooid zal zijn en men dus op het punt staat de voor- deelen te oogsten van hetgeen met opoffering van honderden millioenen tot stand zal zijn gebracht, zou het in strijd zijn met het alge meen landsbelang, indien men in dit opzicht van het vastgestelde programma van uitvoering der Zuiderzeewerken ging afwijken. De Zuider- door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Qriep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoestin al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. zce-yisschers vermogen blijkbaar de portee van hun eisch niet in te zien: in hun overdreven angst voor de toekomst komen zij met een eisch, welke, indien er aan werd voldaan, de Zuiderzeewerken op hun kop zetten". In „Het Volk" treffen we aan het verhaal van eene tragedie, welke zich in het Huis van Bewaring te Amsterdam moet hebben afge speeld. Het betreft een bekend inbreker, in wiens leven een oogenblik was gekomen, waar op hij zich met groote kracht uit het inbre kers-milieu probeerde los te worstelen en door arbeid in het onderhoud voor zich en zijn gezin wilde voorzien. Evenwel slaagde hij er Griep !s een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest Griep r Bronchitis t Asthma* iilWi Atom trerttrljgbaas. Prijs Fl L50. Fl 2331 Fi4£50 Gebruik buitenshuts Abdijsiroop-Bonbons <60 cLX Dan bespoedig» Ge Uw genezingA ABDIJSIROOP-BONBONS (GestoMs Abdijsiroop! niet meer in aan den slag te komen; door een reclasseeringsambtenaar werd hij volgens zijn schrijven van het kastje naar den muur gestuurd. En in den nacht van 21 op 25 September pleegde hij Wederom eene inbraak, waardoor hij opnieuw werd opgesloten. Dins dag 23 December verzocht hij aan den Direc teur der gevangenis een oogenblik uit de kooi te mogen bij het bezoek van zijn vrouw en kind, teneinde zijn kind dien dag in zijn armen te kunnen sluiten. De kleine meid was n.1. den Eersten Kerstdag jarig. Het verzoek werd ech ter door den Directeur afgewezen, Wlaarop de inbreker beproefd heeft uit te breken, wat hem echter mislukte. Na deze mislukte poging Werd hij in de strafoel opgesloten, waar liij op den Tweeden Kerstdag de hand aan zichzelf slo<eg. BUITENLAND. John Clarke in een roofdierenkooi. Uit sluiting in Lancashire. Charly Chaplin, Schijndood. Wanorde in China. Corrup tie bij de Amerikaansche politie. Sedert eenigen tijd is in het Engelsche La gerhuis een wetsontwerp aanhangig, dat een nieuwe regeling bevat voor het tentoonstellen van dieren in menagerieën, dierentuinen en circussen. Blijkbaar was het Labourlid John Clarke geen tegenstander van het gevangen- houden en laten kunsten maken vfan roofdie ren, en wilde aantoon en, dat het niet waar is, dat de roofdieren door de zweep in bedwang worden gehouden. Weshalve hij zich eerst met, later zonder begeleiding van een dierentem mer, ongewapend in de kooi begaf. De beesten begonnen te brommen, zij lieten, hun tanden ziem en deden alsof zij een sprong gingen ma ken. Maar zij deden den sprong niet en lieten den heer Clarke, die rustig tusschen hen in stond, ongemoeid en gaapten naar het voor de kooi verzamelde publiek. John Clarke toon de dus experimenteel aan, dat de beesten zon der zweep worden geregeerd en is door zijn ongetwijfeld moedige daad een der populair ste mannen van het eilandenrijk geworden. Kon Engeland zich verheugen over het feit, dat het conflict bij de Zuid wel sche kolenmij nen werd bijgelegd, de uitsluiting in de we verijen van Lancashire, welke thans vrij al gemeen is en meer dan 200.000 arbeiders wer keloos maakt, heeft veel van die vreugde ver loren doen gaan. Er is op het oogenblik nog hoop, dat het tot een schikking komt. Immers hebben de vak vereen igingen een stemming on der de leden gehouden, welke Zaterdag eerst bekend zal zijn. Wij vree zen echter, dat de strijd wel weer tot het bittere einde zal wor den gevoerd. Onze oude vriend Charly Chap lin,'waarvan wij geruimen tijd niets meer hoor den, heeft eenige jaren noodig gehad voor de vervaardiging van zijn nieuwe film „City Lights". Maar het schijnt wel een kolossaal werk te zijn geworden. Te oordeelen althans naar hetgeen koopman Chaplin wèl te onderscheiden van den kunstenaar voor het vertooningsrecht vraagt van die film. Zoo lazen wij, dat hij voor Duitsohland en voor Rusland vraagt 150.000 dollar, terwijl slechts bet tiende gedeelte door deze landen geboden wordt. En wanneer U deze getallen nog niet veel zeggen, diene, dat de goedkoopste plaats in een theater in Ame- (Vrij naar het Engelsch). 15. On noodig te zeggen, dat het vacantlewerk eest uitgesteld was geworden, toen vergeten en cr toen te laat aan gedacht. Temidden van een algemeen stilzwijgen, zag Chawner den "heer Blinderston, en hij komt hem de hand geven. Ben je niet van plan tegerl mij te spreken'' Raul bromde iets onverstaanbaars, zich niet op zijn gemak voelende. „Wat scheelt hem?" vroeg Chawner, „weet iemand het soms?'„Heeft hij zijn tong vergeten?" „Hij had hem niet ver geten toen hij In den trein zat", zei Coher. „Ik wou anders dat het waar was. Ik zal het jullie eens vertellen jongens. Hij daar is Grim eindelijk. Ik zal jullie in de slaapkamer er alles van vertellen. Op dit oogenblik kwam Dr. Grimby werkelijk binnen, zeer tot Paul's vreugde, gaf een hand en sprak eenige woorden tegen de jongens die hij nóg niet gezien had, Biddleoomp, Tipping en de overigen kwa men gelijk met hem binnen en het kl assemlokaal werd spoedig gevuld met anderen die met een later en trein kwamen. Hieronder waren ook de twee onderwijzers, Mr. Blinkhora en Mr. Tinkler; toen ontstond er oen druk gesprek dat duurde, totdat Dr. Grimby een kleine bel luidde en hen beval rond de tafel te gaan zitten, omdat het avondmaal werd binnen ge bracht. Hfct spart dan haar Blindsrston niat hat „AVMdnutr to haaraa. Otartaooe kat nog niet lang geleden was, dat hij gedineerd had, daciht hij dat een weinig koud rundvleesch en bier of het een of ander opgewarmd scho teltje hem misschien moed zou geven om alles voor bedtijd te vertellen. Van één ding voelde hij zicsh zéker. Niets zou hem bewegen om zich te wagen in een slaap kamer, tezamen met een van die wraakzuchtige jongens of hij er in slagen mocht alles dien avond nog te vertellen of niet, hij zou in elk geval op een afzonderlijke slaapkamer aandrin gen. Het avondmaal, dat zoo Indrukwekkend was aangekondigd, bleek uit niets meer te bestaan dan twee schotels, gevuld met kleine, schraal van boter voorziene boterhammen, die een jongen in livrei rondgaf met glazen wa ter. Paul, in zijn teleurstelling, bedankte voor deze verfrissohing met meer beslistheid dan beleefdheid, zooals Dr. Grimby opmerkte. „Je kreeg de laatste keer straf, Blinderston", zei hij ernstig, „voor de zelfde kieskeurigheid. Je brave vader heeft mij ingelicht over je ongemanierdheid en gulzigheid aan zijn tafel. Laat me je hiervoor niet weer moeten straffen". Mijnheer Blinderston, die de noodzakelijk heid voelde om Dr. Grimby vriendelijker je gens hem te stemmen, haastte zich om de twee grootste boterhammen van den scholel te ne men. Ze waren dik en hij had moeite om ze op te eten, naast het genoegen zich door zijn buren een varken te hooren noemen. Eindelijk werd het tijd om naar bed te gaan. De jongehs gingen achter elkaar de kamer uit en de Dr. stond bij de deur om een hand te geven, als zij voorbij kwamen. Mijnheer Blinderston bleef achter, tot de anderan wsrso irsagsfiaa, want hij wu vm plan van deze gelegenheid gebruik te maken, de oogen van den Dr. te openen voor de fout, dien hij maakte. Maar hij voelde zich onver klaarbaar zenuwachtig; de diplomatieke en goedgekozen inleiding, die hij zoo zorgvuldig voorbereid had, was hij heelemaal kwijt op het kritieke oogenblik; zijn denkvermogen was weg en hjj ging bevende naar den doctor. „Dr. Grimby", begon hij. „voor ik naar bed ga, moet Ik er op aandringen lk bedoel verzoeken wat ik wou zeggen is - „Ik zie", zei Dr. Grimby scherp, „dat je je verontschuldigingen wil maken over je zonder ling gedrag in den trein? Wel, ofschoon je later je slecht gedrag goed maakte, is een oprecht! berouw altijd goed. Zeg er maar niets meer van". „Dat is het niet", nei Paul wanhopig; „ik wou verklaren „Je gedrag ten opzichte van de boterham men? Als het enkel gebrek aan eetlust was, valt er niets meer over te zeggen. Maar ik heb een. groote afkeer van „Geheel juist", zei Paul, zichzelf weer mees ter zijnde, „ik haat lekkerbekkerij ook, maar er is iets, dat ik U moet verl ellen, voordat „Als het over dat onhebbelijke gedrag van Coher is", zei de dokter, „kan je verder spre ken. Morgen zal ik die zaak onderzoeken. Ben je een soortgelijk geval van ongehoorzaamheid te weten gekomen? Als dat zoo is, verwacht ik, dat je het mij dadelijk vertelt. Heb je een an dere jongen gevonden, die snoepgoed in zijn. bezit had?" „Lieve help, mijnheer" zei Blinderston, uit 4Jn humeur rakende. „Ik heb de heele school niet éomoékt naar lekkam. fk fecfe «tooa din gen om mijn geest mee te vullen, mijnheer. En nog eens, ijc dring er op aan, dat U naar mij luistert. Dr. Grimby, er zijn van die geheimen waar alleen onder vier oogen over gesproken kan worden. Ik z>e. dat één van uw onderwij zers hier aan zijn tafel zit te schrijven. Kun nen wij niet ergens heen gaan, waar we minder kans van gestoord te zullen worden hebben? Ik veronderstel, dat U een studeerkamer heeft?" „Jawel" zei de doctor op een verschrikkelijk bars oh en toon. „Ik heb een studeerkamer en ik heb een rotting. Ik kan je van allebef overtuigen, als je dat wenscht. Als je me weer beleedigt door je onbeschaamde grap pen en streken, doe ik het". „Ga naar je slaapzaal, jongeheer, voordat je me zóó boos maakt, dat ik je straffen moet. Geen woord meer. Ga". En hoe ongelooflijk het schijnen mocht voor allen, omdat zij nooit in zoo'n toestand geweest zijn, mijnheer Blin derston ging. Zijn moed was hij opeens heele maal kwijt, en hij klauterde de trappen, op zonder loopers. „Wel te rusten, mijnheer Blin derston", zei een dienstmeisje, dat hem boven op de trap tegenkwam: „U weet uw slaapka mer, no. 6, met mijnheer Coher. en mijnheer Biddleoomb en de anderen". Paul sleepte zidh naar boven tot de hoogste verdieping, met een voorgevoel of er iets naars gebeuren zou eti opende de deur, waarop het cijfer 6 was ge schilderd. Het was een groote kale kamer met ramen, waarvoor geen gordijnen hingen en waarvoor de blinden gesloten wareneen lange rij was oh.- tafels en acht kleins witle bedden tegen dsn muur. (Wondt vervslgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1