üraag en£anbod Groote Jaarlijksche Opruiming. Ie BLAD V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week rWinter handen- Kloosterbalsem Jf FIRMA J. PERVOOST, VLISSINGEN Ziek 37e JAARGANG VRIJDAG 16 JANUARI 1931 DRUKKERIJ H. WEQELINQ VLISSINGEN No. 2 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat, uit,, 10 pagina's MGeen goud zoo goed" Op alle andere Goederen 10 pCt. KORTING Speciale aanbieding Ameublementen Ml|ntiardf's Poeders Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wi] goed en goedkoop i ^gelingsTïieumsblm Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs i BINNENLAND. Mailaise. Staking in Jipsinghuizecu Am sterdam sche dakloozen. Zigeuners aan de grens. De winnaar van Hastings. Conflict in de muziekwereld. Wetsont werp tot verhooging drankaocajns. On gelukkig verkeersongeval. Ook in de afgeloopen week waren er geen teekenen, die op een spoedig einde der heér- schende malaise, zelfs op een ommekeer, We- sen. Integendeel. De werkeloosheid nam toe. Zoo schijnen b.v. de Philipsfabrieken In Eind hoven nog tot meerdere ontslagen te moeten overgaan. De directie spreekt van enkele hon derden, berichten van andere zijden spreken selfs van eenige duizenden. tijdsomstandigheden oorzaak zijn geiworden, dat het aantal aanvragen om opnemingg van dakloo zen in de inrichtingen van het Leger des Heils zoo groot is, dat velen moeten Worden afgewe zen. Alléén in de Mannen-toevluclht op het Ra penburg, die voor 85 mannen besteed is, zijn thans reeds 102 opgenomen. Ook de toe- vluchten van andere instellingen zijn over vol. Thans heeft het gemeentebestuur een schoolgebouw tijdelijk afgestaan ten einde dit voor nood-toevludht in te richten. Hier zullen 50 dakloozen worden ondergebracht. Nederland krijgt ook nog. bezoek van dat eigenaardige zigeunersvolkje. Altijd zwervend, dag in dag uit, jaar in jaar uit, geslacht na ge slacht; van het eene land trekkende naar het andere, overal uitgebannen, nergens rust vin dend, zijn de zigeuners op den duur ongeschikt geworden voor het verrichten van welken maat schappelijk nuttigen arbeid ook en zijn zoo wel verplicht hun leven op denzelfden voet voort te zetten. Bedelen, diefstal en wat handel ziedaar hunne middelen van bestaan. Geien enkele re geering is natuurlijk bijzonder op hun komst gesteld; iedere staat tracht zich van die paria's «onder vaderland te ontdoen en ze indien mogelijk, buiten de grenzen te houden. In den Euwe, dat spoedig een serie wedstrijden tus- schen hem en Capablanca te verwachten ls, zal de Nederlandsche schaakliefhebbers zeker wel verheugd hebben. Al schijnt Capablanca niet meer over het cjombinatieveftnogen van Aljechin te beschikken, toch moet hij nog al tijd tot de allergrootste scihaakgenieên van do zen tijd gerekend worden. U behoeft niet bang te zijn, ook win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akkers Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker'* In de muziekwereld is het ook al hommeles. Er is n.l. een conflict -ontstaan tusschen de B. V. M. A. eenerzijds, de groote concertVer- eenigingen anderzijds. De conoertinstellingen een berm af te rollen. Hij vloog door de ruit van den auto, daarna door het venster van eern huis. In de kamer waar hij terecht kwam, stond een lijkbaar opgesteld. De baar viel om en het lijk rolde op hem. De man verkeerde na het gebeurde in overspannen toestand, luid den de berichten. Geen wonder ook. BUITENLAND Groote werkstakingen in Duitsdhland «n Engeland. Rondetafel-conferentie China. Liefdesdrama in St. Mori'tz. Strijd in Litauen tusschen regeering ejn geestelijk heid. Italiaan sche vliegtuigeskader. In Duitsdhland dreigen een paar stakingen van ongekende grootte. Duitsdhland wordt nog steeds bedreigd door een staking in het Roer gebied in Engeland's oudste industrie, de Weef industrie, zijn de onderhandelingen tusschen patroons en werknemers zoowat vastgeloopen. Op enkele fabrieken is de arbeid reeds neerge legd, jnet het gevolg, dat de patroons tot Uit sluiting zijn overgegaan. In de weverijen te Burnley zijn reeds 20.000 arbeiders uitgeslo ten, 70 textielfabrieken liggen stil. "Een strijd dus, welke met den strijd in de mijnindustrie van eenige jaren geleden te vergelijken is. En dat in Engeland met zijn 2.543.000 werkeloo- Het ls natuurlijk onmogelijk al die werkeloo- aen te werk te stellen. En dat aan dit te werk stellen ook nog vele moeilijkheden vastzitten bewees wel het gebeurde te Jispingshuizen in de provincie Groningen. Er is daar eene staking uitgebroken, ongeveer 275 van de 1200 man hebben er het bijltje bij neergelegd en wachten tiu op eene beslissing van den minister. Ver schillende zijn naar hunnen Woonplaatsen teruggezonden. Volgens de berichten zou een communist Wegens het voeren van communisti sche propaganda ontslagen 'zijn, wolk ontslag 275 er toe bracht den arbeid te staken. Dat deee staking uit pure solidairiteit met den com munist ontstond, weigeren wij aan te nemen. Het komt ons voor, dat de geest onder de te werk gestelden alles behalve goed was en dat dit ontslag als motief voor de staking*werd aan gegrepen. Wat dan Wel de oorzaak van dien slechten geest is*' Wij geloovm, dat deze .niet in de eerste plaats moet worden gezocht in de slechte betaling. Ook niet in de misschien wel wat primitieve hulsvesting der te werk 'ge stelden. Maar veeleer in de omstandigheid, dit de te werk gestelden missen den huiselijken kring, gescheiden leven van vrouw en1 "kinderen, waardoor eigenlijk van hun leven maar weinig overblijft. Met dit al wordt het probleem der werkverschaffing, toch alhaast onoplosbaar, nog gecompliceerder. De armoede neemt toe. ïn een bericht uit Amsterdam vernemen wij, dat de zeer moeilijke laatsten tijd schijnen troepen zigeuners het onzen grensbewakers, versterkt met militaire politietroepen, speciaal, die in Wlest-Brabant, weer uiterst moeilijk te maken. Vermoedelijk daartoe aangespoord door de Belgische gen darmes pogen ze herhaaldelijk de Nederland sche grens te passeeren. In de afgeloopen week zijn ettelijke van die pogingen door de Waakzaamheid onzer grenswacht verijdeld ge worden. Heel anders werd Dr. Max Euwe, de winnaar van het tournooi van Hastings, ontvangen. Aan huldebetoon heeft het deh Amsterdam- schen schaakmeester heusch niet ontbroken. Welke intusschen ook alleszins verdiend is. Wat hij presteerde, heeft tot heden nog geen en kele Nederlandsche schaker gepresteerd. Het is gerust geen kleinigheid Winnaar te worden van eon tournooi, waaraan ook geroutineerde en wereldkampioen Capablanca deelneemt. Om nog niet te spreken van den genialen Britsch-Indischen sultan. De mededeeling van door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, influenza, Qriep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest In al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bi] Uw Drogist. hebben haar contracten met de B. V. M. A. niet hernieuwd, omdat zij de condities van dat Bu reau te hoog en onaanvaardbaar achten, Met het gevolg, dat thans geen enkel Werk van Nederlandsche componisten kan ten gehoore worden gebracht. In verband met dft conflict werd reeds door de B. V. M. A. eene „verklaring?' 'afgelegd: de tegenpartij acht het, in verband met het ver loop der onderhandelingen, betier 'niet tot on tijdige publicatie over te gaan. Het Is maar te hopen, dat de zaak spoedig geregeld is. Dat het Wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd destijds door de lie Kamer Werd aangenomen, sproot voort uit een belangrijk deel, dat minister De Geer daar bij de portefeuillekwestie stelde. Zooals blijkt uit de verschenen memorie van antwoord heeft de Eerste Kamer maar Weinig zin het wetsont werp op deze wijze te schikken. Den minister Werd tenminste verweten, fiat hij een zeer inoonstitutioneele houding liad aangenomen. Eene aantijging, waarmede de minister natuur lijk niet acooord ging. Het benieuwt ons in tusschen, of de Eerste Kamer het Wetsontwerp ten slotte toch zal aanvaarden. Diat zij door verwerping £en groote verantwoordelijkheid op zich neemt, is aan geen twijfel onderhevig. Een buitengewoon ongelukkig verkeersonge val Was dat wan dien chauffeur; wij meenen dat het niet ver van Arnhem plaats had. De chauffeur had het ojpgeluk met zijn auto van. zen (200.000 meer dan de vorige week en 1.333.000 meer dan het vorige jaar om desem tijd) en zijn vele koloniale problemen van den eersten rang. Want wat ter Rondetafelconferentie gebeurt, is werkelijk een zaak, welke eenig is in de geschiedenis. Het machtige Albion, het rijk waarin de zon nooit ondergaat, is verplicht te onderhandelen met <*Cn gekleurd volk op voet van gelijkheid. En bij die onderhandelingen Ia feitelijk, ontdaan van alle vermomming en ver doezeling, niet het blanke volk de leider, maar het gekleurde. Welke veranderingen zijn er Jn de verhouding tusschen blank en bruin na dem wereldoorlog niet ontstaan. Wat kan er fn «em kleine twintig jaar niet gebeuren. Ook hetgeen er in China gaande Is, geeft aanleiding tot ongerustheid. Zoo lezen Widat de veldtocht welke de centrale regeering tegen de communisten onderneemt ook allerminst gunstig verloopt. Ten Zuiden van Hankau werd een brigade regeeringstroepen door de commu nisten omsingeld, terwijl een divisie Sjansitroe- pen zich aan de communisten moet overgegeven hebben. Trouwens leest men herhaaldelijk dat r< geeringstroepen naar de communisten ovar ii open. De ongeregelde en slechte betaling zijn hier van Waarschijnlijk de oorzaak. Men vergete \ooral niet, dat al die troebelen In China een .Ier voornaamste oorzaken zijn der wereld ma laise. De wereld vormt nu eenmaal een eoono- (Vrij naar het Engel ach). 14. Hij had gehoopt in veiligheid le komen, voor dat de beide anderen hem zouden hebben In gehaald; maar hij kwam al gauw tot de ontdek king dat het hek gesloten was en al zijn po gingen om binnen het bereik van de bel te komen waren vruchteloos, hij was te klein. Hij ging in berustende wanhoop op de stoep voor de deur zitten en wachtte zijn vijanden af, die al spoedig bij hem kwamen, en toen ze zagen, dat hij nog niet gebeld had namen zij de gelegenheid waar om hem op hun ge mak een goed pak slaag te geven, voordat zij hun aankomst aankondigden. Toen werd de deur geopend en traden de drie het wraakzuchtige tweetal met het voorkomen van een onnoozel lam de vesti bule binnen, waar zij verwelkomd werden door Mevr. Grimby. „Wel, zijn jullie daar", zei ze verrast, ter wijl ze hen met oprechte vriendelijkheid kuste. „Wat zien jullie er koud uit. Als gewoonlijk moesten jullie dus loop-en. Geen iojtuigen aan het station. Jullie arme jongens. Kom binnen en verwarm je. Al jullie oude vrienden zullen jullie In het klasselokaal vinden". Mevrouw Grimby was een flinke knappe vrouw, heelemaal niet begaafd of indrukwek kend, maar met een warm hart en met een manier om tegenover haar jongens te spreken, dat haar ma*r hat moederlijk vertrouwen vwr- «eiMwda, dan het meest heeehaafde geepeek gedaan zou hebben. Zij opende 'een deur en bracht hen in een groote hooge kamer, waar lessenaars en schoolbanken tegen de muren en een schrijftafel en een rij tafels in het midden waren geplaatst. Tegenover de ramen stond een merkwaardige kast met pi an km, waarop stapels vuile en gescheurde schoolboeken la gen. Er hingen Jcaarten aan de muren, die met Inkt bespat waren, de tafels waren ook bezaaid met inktvlekken van allerlei groote en ouderdom, terwijl de atmosfeer, ondanks de brandende kachel, vervuld was met de geur van zeep en water, inkt en potlood, wat een "kille en neerdrukkende uitwerking had. Op de ban ken, die tegenover de kachel stonden, zaten tien of twaalf jongens waarvan sommigen hun vacantie-ondernemingen vertelden. De overigen de handen in de zakken en de voeten nahr het vuur uitgeslrekt, schenen in droef gepeins ver zonken. „Nou", zei Mevr. Grimby vroolijk, „jullie zul len wel veel met ftlkaar te praten hebben. Ik zal Tom eens bij jullie sturen". En zij verliet hen met een geruststellend knikje, ofschoon het 'gezelschap van Tom niet zoo bij hen in den smaak viel, als dit verwacht werd. Mijnheer Blinderston gevoelde zich, alsof hij plotseling in een berenkuil gevallen was, en ging in een hoek zitten, van waaruit hij zijn nieuwe kameraden met eenige vrees gadesloeg. „Ik zeg, zei een jongen het onderbroken gesprek weer opvattende, „ben je in Drury Lane geweest? Was het niet prachtig?" „Waarom kon je niet op onze partij komen", vroeg een ander. „We hadden erg veel plezier. Ik wou, dat je er ook geweest was". „Ik moest naar Slidmore", zei een bleek* joajpn met zorgvuldig bs heit middeas geaeheidew haar. „Hij w«« boo brutaal m# te vragen, maar ik dacht, dat ik maar gaan moest, weet je, juist eens om te kijken hoe het er was". „En hoe was het?" vroegen er één of twee naast hem. „O, vreesdijk vervelend. Ze hebben een armoedig klein hufsje ergens In Brompton, en er werd niet gedanst, alleen van die onbenullige spelletjes. Ook was er een goochelaar, maar zonder cadeautjes, „En. o, laat ik dat eens vertellen, bij het avondeten stond er een groote koek op tafel, maar niemand mocht er van snijden, omdat ze gehuurd was. Ze zijn zoo arm, weet'jei De vader van Skidmore is maar een kantoorbe diende en je moest zijn zusters eens zien". „Wel. zien ze er zoo aardig uit?" aardig?" Ze lijken precies op den jongen Skidmore alleen nog een beetje leelijker en verbééld jé eens, zijn moeder vroeg me of ik zijn beste vriend was en of hij mij hielp bij mijn studie". De ongelukkige Skidmore had al gauw spijt van zijn gastvrijheid, want hij moest nogal eens gesprekken over de koek aanhooren. Er werd gelachen om de groote aanmatiging van mevrouw Skidmore; toen on;stond er een lang stilzwijgen, waarna plotseling iemand vroeg „Weet iemand of Chawner deze keer werke lijk de school verlaten heefl?" „Ik hoop het", zei een dikke jongen en deze wensdh vond algemeen bijval. „Hij is al zoo vaak van plan geweest weg 1e gaan, maar ik geloof, dat hij het nu werkelijk gedaan heeft. Hij schreef en vertelde mij, dat hij niet terug kwam. „Gelukkig", zeiden verscheidene stem men met klaarblijkelijke opluchting en juist zei er een dat hu genoeg had van zijn geklik, toen zij een rijtuig aan hoorden komen en er 9*b»ld werd, wmjb* jsmaVkelgk» houding verend«rd« «a «Ja kradht scheen verzamelen voor een vervelend onderhoud. „Pas op daar is Grimby" fluisterden z», toen er voetstappen en stemmen werden ver nomen. Nu werd de deur van de klas geopend en nog een jongen kwam binnen. Het "bleek achteraf, dal Dr. Grimby niet In het rijtuig gezeten had. De zoo juist binnen gekomen» was een lange smal geschouderde jongen met een voorover gebogen gestalte, een ziekelijk ongezond uiterlijk, dunne lippen en kleine diepliggende bruine oogen. „Wel. jongens, hoe gaat het? zei hij. Allen stonden op en gaven hem een hand. „Chawner, riepen ze, „hoe gaat het met je, ouwe jongen? Wie dachten dat je niet terugkwam". Er was een hartelijk heid in hun spreken, die ©enigszins in tegen spraak was met hun zoo even uitgesproken woorden; maar zonder twijfel hadden ze een. geldige reden hiertoe. „Wel", zei Chawner, met een diepe zachte stem, „ik was van plan weg te gaan, maar ik dacht, dat jullie moeilijkhe den eouden krijgen, als jullie mij niet had om voor te zorgen. Ik weel, dat Appleton, Lenah en Coher slecht voor jullie zorgen. Daarom, zie je ben ik teruggekomen". Hij lachte terwijl hij sprak en de drie genoemde jongens lachten ook, ofschoon niet van harle. Hierna kwijnde gesprek weer to'dat Tom Grimby verscheen.. Tom was een kleine bruine jongen, niet 'erg door zijn kameraden bemind. Zijn eerste op merking was: „Hebben jullie je vacantietaak afgemaakt jongens Pa zegt, dat hij iedereen zal schoolhouden, die ze niet afheefi, Ik heb de mijne afgemaakt". (Wefdt Verrelgi).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1