Abdijsiroop 2e BLAD PROVENDINE goed groeiende varkens Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! Aan de Postabonné's maakt van stijve varkens en achterblijvers „Voor de Bor&tT MUZIEKNIEUWS WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 9 JANUARI 19S1 No, 1. Tot Zaterdag 24 Januari 1931 bestaat nog gel'egenheid het verschuldigde abonnements geld voor het Ie kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij trekking van incassokosten per post aan geboden. Staande aan het begin van een nieuw jaar, het nieuwe is nu al weer enkele dagen oud, Vragen wij ons altijd af: wat zal het ons bren gen? Wij denken dan aan allerlei. Aan hui selijke omstandigheden, aan den kring onzer faqiilie en kennissen. Daaraan allereerst, maar dan toch ook aan allerlei andere verhoudin gen en betrekkingen: Wat zal het jaar brengen voor ons land'en volk, voor onze partij en ridhting, wat zal het brengen aan de wereld? Wat ligt er in die laatste vraag veel opgeslo ten. De wereld. Wie denkl daarbij niet aan de Vraag van oorlog en vrede. Wie berekent er Hjet de verschillende kansen, welke beide hebben? De Paus heeft zijn Kerstbood schap de wereld ingezonden. En het hoofd der Roomsch-Katholieke kerk gelooft niet in de mogelijkheid van een nieuwen oorlog. On danks alle mogelijke bewapening, alle denk bare twisten en veeten die er onderling zijn. Omdat een nieuwe oorlog te onmenschelijk, te gruwelijk zou zijn. Maar dan zal de mensch ook niet langer het 'stoffelijke als het hoogste levensdoel moeten beschou'wen. ^perechtigheid, liefde en arbitrage moeten de plaats innemen van de thans nog heerschende haat, willekeur en star nationalisme, wat niet anders is, dan verkeerd opgevatte vaderlandsliefde. Bovenal moeten de volken zich in betrekking tot el kaar veilig gevoelen, want zoolang ze zich be lch i igd achten, zullen ze zich wapenen. Vanwege de Evangelische Alliantie werd deze week over heel de Protestantsche wereld een „Week der Gebeden" gehouden. Een dier sa menkomsten was gewijd aan de Internationale broederlijke samenwerking en er werd gespro ken over het internationale wantrouwen en het gebrek aan kennis ten opzichte van andere volken, vanwege de gedachte dat ieder volk een ander volk gebruiken kan tot vermeerde ring van eigen welvaart, zonder acht te geven op zakelijke en geestelijke Waarden. Dat dit zoo is, dient een blos van schaamte te verwek ken. Gelukkig kan het program van dien avond ook wijzen op gunstige verschijnselen, waar voor te danken is, n.l. voor het feit, dat er stroomingen zijn, die tegen den oorlog ingaan, begeeren op te komen voor betere verhoudin gen onder de volken, zich krachtig verzetten tegen tyrannie en godsdienstvervolging en een gebed om juister waardeering van zedelijke en geestelijke waarden in de onderlinge nationale Verhoudingen, ook voor de pers en haar in vloed en 't doorwerken van het Évangelie, waardoor betere verhoudingen kunnen ont staan. Het ware te wènschen dat de gesheele menschheid den moed had en de liefde om dit program te helpen verwezenlijken, want daarin alleen toch ligt de weg aangegeven tot onderlinge vriendschap en vrede en „de uit banning van den krijg. „Het gaat om samen- Werking, broederlijke samenwerking, interna tionale broederlijke samenwerking", zoo ver klaart B. v. d. B. in zijn aanteekening op dit program en verder verzucht hij: Reeds meer dan 150 jaar geleden zong een groot dichter „Allle menschen worden broeders", in een tijd toen veel onrecht en verdrukking heerschte e;n schrikkelijke revoluties, met ontziettende gruwelen en bloedstortingen gepaard, op komst waren. En sindsdien? Tijden van vrede en maatschappelijke rust zijn telkens weer afge broken door oorlogen, en van den laatsten groot en oorlog zijn nog nergens de sporen Weggewischt. En dat er maar altijd weer over een „aanstaanden oorlog" wordt gedaaht en gepraat, soms op onverschilligen, ijskouden toon, dat is wel 't allervreeselijkst. En wijzend op het egoisme haalt hij aan wat een bekend Fransch staatsman nog onlangs zefsr „Ongetwij feld wenscht thans geen enkele regeering meer oorlog. Maar de toestand wordt buitengewoon moeilijk, doordat er zooveel belangen zijn, die bewust of onbewust tegen den vrede ageeren. De groote munitiefabrieken en wapenprodu- oenten ageeren voortdurend tegen het Volken bondspact. Zij financieren de voortdurende perscampagne tegen den vrede". En tegen zul ke duivelsche machten is de strijd ontzaglijk zwaar, laat de schrijver hierop terecht volgen. Toch is bij hem de hoop niet weg. Er is, zoo zegt hij een Wereldbond voor de bevordering van goede verhoudingen onder de volken door de kerken, er zijn tarlijke vereenigingen, die als ten onzent bijv. „Kerk en Vrede", de oor logsgedachte bestrijden. En al kan niet ieder in allee eens «jw met de uitingen dia* or- PrQd fL ts75 per pak Indien ntet trv Uw plaats verkrijgbaar, schrijft dan aan de lm pa Kuypers Ca, Maastricht ganen, zij doen heilzaam werk". Inderdaad aan dat heilzame werk moeten wij allen m-ede arbeiden. Maar dan is het allerdroevigst als we in het „Geïll. Volksblad," lezen een art. van H. B. die er tegen opkomt, dat een theoloog met de bewering aankomt, dat Jezus in de oude dagen in den vorm van een engel hier op aarde zou hebben verkeerd en als leger-aaü- voerder zou zijn opgetreden van het Israëliti sche leger. „Hij was het, die met het zwaard in de hand Kana&n veroverde". Bitter stemt het H. B. deze dingen te lezen en bitter is ook zijn vraag of Hij dan ook de „dfcke Ber tha's" plaatst en ordent en regelt de „gasaan vallen, zoowel aan den eenen als aan den anderen kant", waarop hij volgen laat: „Laten wij de zaak niet verder uitspinnen. Het is al te pijnlijk en al te droevig. Hier kan men niet riebatteeren en er niet tegen schrijven, hier' kan men alleen in stomme ontzetting stil voor blijven staan". Over deze dingen zou nog veel te zeggen feijn, laten wij dit ook niet doen, maar laat ons liever, dan met alle mogelijke en onmogelijke redeneeringen den oorlog te verdedigen hem bestrijden en zoeken wat tot den vrede dient. VLISSINGEN. Als gevolg van de uitbreiding van de gelegenheid tot het betalen van directe belastingen op verschillende post-, bijpost- en hulppostkantoren, postagentschappen en post stations, o.a. ook in de gemeenten Oost- en West-Souburg en Ritthem, zal de ontvanger •der directe belastingen alhier, voortaan in diè gemeenten geen zitdag meer houden. Door de directie Van het „Alhambra"-thei- at er is aan de kinderen der leden Van den Speeltuin een bioscoopvoorstelling met passand program aangeboden. Op 1 Januari herdacht de heer A. J. F. Hanssen, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in betrekking kwam bij de firma C. R. C. W'ibaut Co., thans Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. kantoor Vlissmgen. Directeuren en per soneel wenschten den jubilaris geluk en over handigden hem stoffelijke bewijzen van belang stelling. Ten behoeve van het Belgisch Loodswezen is uit Antwerpen een motorboot aangekomen voor den afhaaldienst. Zij is grooter en moder ner dan de andere booten. Nog twee van zulke booten zullen worden afgeleverd. Drie oudere worden dan naar Zeebrugge en Nieuwpoort overgeplaatst. De heer P. G. Laernoes stelt zich niet meer beschikbaar voor een candidatuur voor de a.s. Statenverkiezingen. Wegens verschil met het hoofdcomité, heeft het onlangs opgerichte comité in Tuin stad besloten, voor de a.s. havenfeesten geen Verdere medewerking te verleen en, ook van wege de geringe deelname der bewoners. In een pakhuis annex stal van v. d. B. in de Slijkstraat werd brand ontdekt, waarvan de oorzaak onbekend is. Twee paarden kon men nog redden. Door de S. D. A. P.-raadsfractie zal bij de Kroon worden aangeteekend tegen de door Ged. Stalen verleende goedkeuring aan het raadsbesluit der gemeente, waarbij deze zich garant verklaarde, voor het benoodigd kapi taal en voor de huur van het terrein, benoodigid voor d<*n bouw van een slachthuis op coöpe ratieven grondslag. In de timmerfabriek van de Kon. Maatsch. „de Schelde" had het afscheid plaats van den heer De Buck, die den dienst met pensioen gaat verlaten. Het woord werd gevoerd door baas Lodder, die hem namens de aanwezigen een cadeau overhandigde, n.l. een fauteuil en rookstel. In het jaar 1930 zijn in het St. Joseph-zie^ kenhuis verpleegd 796 patiënten met 16.496 verpleegdagen. Er hadden 310 operatiën plaats. Het Duitsche stoomschip „Morea", komen de van Antwerpen, dat alhier aan de accumu- latorenfabriek, een gedeelte der lading heeft ingenomen, is naar Triëst verIrokken. x De firma A. J. Geysen werd voor haar speciale Swan-et al age met een derden prijs bekroond. Een aantal jaren geleden is in de direc teurskamer van de De Ruyterschool alhier een apparaat aangebr^pht, door middel waar van de directeur zich op de hoogte kan stellen van de manier van onderwijs-geven, en in het algemeen van het optreden der leeraren in de klas. Thans Is al eenige weken in het „Weekblad voor gymn. en middelb. onderwijs" een discus sie gaande pro en contra de wenschelijkheid van een dergelijk „luisterapparaat", zooals het genoemd wordt. De meeste ingezonden stukken zijn contra. Dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer- lyceum verdedigde deze wijze van controlee- reu, waarop Dr. D. E. Bosselaar, rector van hei gymnasium te Leiden, schreef, dat dit „een moed bewijst, die zelfrespect afdwingt". De schrijver is van oordeel, dat het lui ster toe stel voor geen enkele school te verdedigen ïs, maar dat het onvoorwaardelijk uit onze on derwijsinrichtingen moet worden gebannen. De sfeer, die in iedere les heerscht, zou verstoord worden, als de leeraar zich beluisterd weet. Scih .is van oordeel, dat een directeur of rector, die zich van zoo'n instrument bedienen moet, geen eerbied afdwingt, maar zich integendeel een brevet van onvermogen afgeeft bij leeraren en leerlingen. Hij is het er met Dr. De Vletter eens over, dat een schoolleider op de hoogte tnoet zijn van alles, wat in de school geschiedt, maar dat daarvoor andere middelen noodig zijn, dan een luistertoesteL Over dit toestel hebben nog tal van anderen zich geuit. Geen hoestaanvailen, <Öe U martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossendc wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen. Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor Jong en oud onschadelijk en be- 1 proefd bij: Hoest» Bronchitis» Asthma* Alom verft rij gbaar. Prijs Pt 1.50. fa 275, F». 4.50 f - Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbon* (60 cLX Dan bespoedigt Ge Uw genezing ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Dit staat in verband met het feit, .dat met 1 SeptemDer van dit jaar de betrekking van directeur der De Ruyterschool vacant komt. De heer Brander te Vlissingem schreef nu in het „Weekblad" van 10 Deo., dat deze direc teursbetrekking begeerlijk zou zijn, als aan de school niet dat luisterapparaat was. Hij meent, dat het aantal en het gehalte der gegadigden wel eens zou kunnen tegenvallen. Dr. De Vletter heeft nogal wat te hooren gekregen op zijn verdediging van dit oontrole- hiiddel. Hij antwoordt nu in het nummer van 31 Dec. Hij schrijft: le. Wat ter wereld is er toch voor bezwaar tegen, dat een les, die volledig goed is, waarin door den lesgever voor 100 of althans een zeer hoog procent zijn leeraarsplicht wordt ver vuld, zonder stoornis van die les wordt bijge woond door den ouderen collega, den „baas", ■mits deze er uitsluitend een goed, een fatsoen lijk, een vriendschappelijk gebruik van maakt? Of gelooft men in onzen leeraarskring niet meer aan fatsoen, eerlijkheid, kameraadschap- pelij kheid? 2e. Verkiest men werkelijk boven het mecha nische, betrouwbare luislerapparaat in dis cussie, het in alle scholen aanwezige, onmecha- nisohe, volslagen onbetrouwbare luisterappa raat van leerlingen en ouders? Dit apparaat werkt, oncontroleerbaar en ongecontroleerd da gelijks met volle kracht, op verraderlijke ma nier, met vaak allerbedenkelijkste gevolgen voor huisgezin en kind en school. Een bericht aan lucht varenden deelt mee, dat het westelijke der drie landingslichten op het luchlvaartterrein alhier, tot nadere aan kondiging buiten werking is ges eld. Het verkeer over de schutsluizen van het kanaal door Walcheren was Dinsdag een paar uur gestremd evenals het verkeer met rij- en voertuigen over het Marinedok. Zaterdag had in de kelelmakerij van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" nog een afscheid plaats en wel van A. Verschoore de la Houssaye en J. J. Elieh, die den dienst met pensioen gingen verlaten. Baas J. Slroo voerde het woord, waarna hij aan den heer Verschoore een schoorsteengarnituur en aan den heer Elich een gouden horloge met inscriptie aanbood. De politie bluschle een paar schoorsteen branden in de Paul Krugerstraat, Nijverheid straat en Oranjestraat. De heer L. J. H, Brengers, gemeentengefc neesheer alhier is door het bestuur der Gods- hui** t« UidrWlburg hwnnwmd tert fotoofet ia - Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het Mannenkoor „D. O. U.", directeur de lieer Adriaan Hollaers, wordt Zaterdag 10 Januari 1931 een feest-uitvoering gegeven In het Concertgebouw, Emmastraat Vlissingem. Welwillende medewerking verleent de Man- doline-vereeniging „Apollo" en de Gemengde Zangvereeniging „Zang Veredelt" van Koude- kerke. WESTKAPELLE. De wegens riekte uitge stelde uitvoering van de Gemengde Zangver eeniging „Looft den Heere", directeur de heer M. P. Ventevogel, zal nu plaats hebben op Woensdag 14 Jannjari a.s., in het Evangells*- tiegebouw, des avonds 7.30 uur. het gasthuis. Tegen 1 Maart vroeg dr. B. èü- hier eervol ontslag. Aangekomen het Amerikaansche stoom schip „Trimoultain" met een lading olie. Bij het plaatsen van een ketel door Werk lieden der Kon. Mij. „de Schelde" in de Bier brouwerij „De Meiboom" had een ernstig on geluk plaats. De ketel 'kantelde n.1. en kwam op den werkman W. uit Arnemuiden terecht De ongelukkige was op slag dood. MIDDELBURG. Wegens den velen tegenslag is door Ged. Staten de vergunning tot afslui ting van den openbaren Weg, waar het werk aan de Langevielebrug plaats heeft, tot uiter lijk 29 Maart verlengd. Het verkeer over die brug kan dus eerst begin April weder plaats hebben. In de Schuttershofzaal trad verleden week op de bekende voordrachtkunstenaar Arie Post van Scheveningen met een programma van ernst en humor. Op den hoek Balans-St. Pieterstraat reed een auto in kalme vaart, toen een melkwagen in draf kwam aanrijden. Signalen had de be stuurder van dien wagen niet gehoord. Het paard trapte, al steigerend, de ruiten van den auto in. Gelukkig bleven persoonlijke ongeluk ken uit. De heer'J. A. Vertregt vierde zijn 70em jaardag. Reeds gedurende 18 jaar is de heer V. lid van den gemeenteraad en mede, als voor zitter van de Commissie van Financi&i, een invloedrijk lid. Het Chr. Muziekgezelschap speelde Oude jaarsavond tusschen 9 en half tien uur op da Markt enkele koralen. Tegen 12 uur kondigde de Lange Jan het nieuwe jaar aan. De Commissaris der Koningin en Mevr. Quarles van Ufford gaven een drukbezochte receptie. Ook uit Vlissingen waren verschil lende autoriteiten hun gel ukwenschen kpmeu aanbieden. In de nieuwe Hofpleinkerk gaf de heer T. Ferwerda een orgelbespeling. Meer dan 500 personen waren aanwezig. Ds. Scheele sprak een openingswoord. Ds. A. Verhage, Geref. predikant alhier, bedankte voor het beroep naar Rotterdam-Zuid. Aan de Chr. school voor Ulo aan de Hee rengracht nam de heer J. Hage, hoofd dier school, afscheid wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd van ouders en kinderen. De heer H. werd 1 Mei 1910 als hoofd benoemd. ARNEMUIDEN. Op Nieuwjaarsdag Ontstond in een café tusschen twee personen ruzie. Ze kere S. werd ernstig verwond, doordat hem een bierglas op het hoofd werd stukgeslageh. De heer L. J. Florusse, tijdelijk onderwij zer aan de Chr. School is met 1 Januari alt zoodanig voor vast benoemd. BIGGEKERKE. Vergadering had plaats van de afd. van de Z. L. M. Als subsidie voor een ploegwedstrijd werd f5.— gegeven. Als aftre dend bestuurslid werd herkozen "de heer A. Janse, als afgevaardigden naar eventueele ver gaderingen evenzoo de heeren G. Wljnand en C. Polderman. Als spreker op de komende jaarvergadering zal worden uitgenoodigd de heer Ir. J. Siebenga met het onderwerp „Ver koop der landbouwproducten". Loop der bevolking. Op 31 December waren alhier 880 inwoners. Te Nieuw- en St- Joosland 1148. te Grijpskerke 918, Domburg 12T79, Aagtekerke 762, Zoui'elande 826, Oost- kapelle 1366 en Vrouwepolder 1039 inwoners. DOMBURG. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, door Ds. P. F. van Noord te Oud-Loosdrecht. MELISKERKE. Gedurende 1930 had in deze gemeente geen enkel s'erfgeval plaats. Alleen een kind van het mannelijk geslacht werd levenloos aangegeven. SEROOSKERKE. De heer L. is op het land voorovergevallen en aan een hartverlamming overleden. SOUBURG. Zondagmorgen werd cand. J. C. J. Kuiper bij de Geref. Kerk bevestigd 'door zijn schoonvader Ds. J. E. Goudappel van Em- licjhejm met 1 Thess. 5: 12, 13a. Des namid dags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente met een prediking over 1 Thess. 3: 11, 12, 13. Z.Eerw. werd toegesproken door Ds. Wiersinga, namens den Kerkeraad en alt consulent. WESTKAPELLE. Tot kerkvoogden bij de Herv. gemeénte zijn gekozen de heer Jb. Roelse Kz., M. Heijt Hz. en L. Minderhout Lz. Geko- |en voor notabel de heeren J. van Rooijea Chra. en Joh. Dokkar Ja. Jr.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5