Vraag en Jïanbod Ie BLAD V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOQR WALCHEREN Van Week tot Week rWinterteenen- Kloosterbalsem Na «Se Wasch 37e JAARGANG VRIJDAG 9 JANUARI 1931 No. 1 DRUKKERIJ H. WEGELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ^tCeen goud zoo goed" DRAlSrtlAvAiM-VALKEriBURQ'S-' e A. ••iLEVERTR^ -LEEUWARDEN- „Ik wou dat ik kon", zei 'de arme heer Blin derston „maar ik kan niet". .V,--™,- - v Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I Wegeling sMi Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNENLAND. Volkstelling, Werkeloozenrellet j es in Amsterdam. Economische angst-voor stellingen. De studenten, die het paleis op den Dam binnendrongen tot een •week gevangenisstraf veroordeeld, Suö- ces van Dr, Euwe. Brusselsche suiker- conferentie. Jubileum N.V.V. De film „lm Wlesten nichts neues" wordt in Nederland vertoont. Liefdesdrama in Groningen. Eén van mijn kennissen is in het gelukkige bezit of zoo men wil ongelukkige bezit (het is maar de vraag van welken kant men de zaak bekijkt) van 13 kinderen en moet niet minder dan 17 volkstellingkaarlen invullen. Ge zien de vele vaak onmogelijke vragen, wel ke men te beantwoorden krijgt wordt zoo iets een kwestie, welke aan den administratief ge schoolden eenige uren arbeid kost. Voor het niet schrijvend gedeelte der menschheid wordt zooiets een heele karwei, waarbij in vele ge vallen het geheele gezin nog eens een woordje meespreekt. Het doet me denken aan dat geval van dien Vader-kantoorbediende, die een spij kertje in den muur moest slaan om een nieuw schilderij op te hangen. Het inslaan van het spijkertje en hi.et ophangen van het schilderij werd haast een familiedrama. De volkstellers zullen dan ook vaak hunne diensten moeten bewijzen. Maar dat geroutineerde werkelooze kantoorbedienden tot dat werk niet in staat zo a den zijn, achten wij buitengesloten. Thans zijn er vele onderwijzers en studenten als volkstel lers in dienst genomen, naar ik hoorde tegen een loon van f 10.per dag. Had dat nu niet anders gekund? Zeventig gulden is voor een werkelooze heel wat hij en zijn gezin kunnen er bijna drie weken van eten. Waar de student het geld laat, weten we maar al te goed, De goe den natuurlijk niet te na gesproken. Zelfs bij de volkstelling is de tragiek niet achterwege gebleven. We bedoelen het geval van zelfmoord in Groningen, waarbij de zelfmoordenaar op de kaart had ingevuld: „Om vier uur overleden" Nu we het over werkeloozen hebben, denken wij aan de werkeloozenrelletjes in Haarlem en Amsterdam. Hadden de demonstraties in Haarlem in het einde van 1930 tot een <,krach- tig ingrijpen der politie geleid, het nieuwe jaar zag een optreden der Amsterdamsche wer keloozen tegen de poli! ie. Het wachten is nu maar op verdere communistische actie. Eene actie, Welke zoo lang verwacht kan worden als de economische malaise blijft voortbestaan. En eene reactie ten goede is vGorloopig mqg niet te verwachten en zeer zeker niet zoolang nog breede lagen der bevol king door geheel ongemotiveerde economische angstvoorstellingen zijn bevangen. De bekwa me schrijver van „Schetsen van geld- en fond sen markt" in de „N. R. C." vertelt ons, dat 'n effectencommissionnair van een zijner cliën ten een opdracht kreeg tot het koopen van 60(1 gouden tientjes. De cliënt wenschte zijn saldo niet meer in effecten te beleggen. Of de man ook nog vertrouwen in herleving had. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de in hooger beroep de beide studenten, waar over destijds zooveel te doen is geweest in ver band met hun aanval op en een binnen dringen in het Paleis op den Dam in Amster dam, tot een week gevangenisstraf. Wat men dronken doet, wordt nuchter geboet. We mo gen wel aannemen, dat deze 'heeren zich in het vervolg van het plegen van dergelijke „lol letjes" zich zullen onthouden. Het zou hun anders al heel slecht vergaan. Neen, dan Dr. Eeuwe, het Nederlandschei schaakgenie. Dat is een andere. kereL Op het toogenblik heeft hij nog alle kans als no. 1 van het lournooi te Hastings, waar onder meer ook Capablanca aanwezig is, te eindigen. Zijn /zwaarste tegenstander isSultan Khan, den Britsch-Indische en Britsche kampioen, die zoo zwaar van Capablanca wist te winnen en dat wil thans nog heel wat zeggen. Voor Nederland en Nederlandsch-IndiS was van groot belang de Brusselsche suikerconfe rentie, die evenwel als mislukt moet worden beschouwd. Reeds spoedig na het Aanvangen der besprekingen werd het duidelijk, dat de onderhandelingen met Duilschland niet al te zeer zouden vlotten. Ten slotte is dan ook de conferentie uiteengegaan, zonder dat de Duitsovhers tot kapituleeren te bewegen wa ren. Waarschijnlijk worden de onderhandelin gen tusschen Chadbourne en de vertegenwoor digers der Duitsche suikerindustrie deze week hervat, om alsnog tot overeenstemming te ge raken. Nieuwjaarsdag was het juist 25 jaar gleleden, dat het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen (N. V. V.) de zgn. moderne bond, Werd opgericht. Men behoeft gerust geen socialist te zijn om oog te hebben voor hetgeen dit Verbond in zijn 25-jarig bestaan heeft tot stand gebracht. De organisatie-gedachte, Welke tegenwoordig leeft bij iedere arbeider en .Wel ke dezen sterk gemaakt heeft in Zijn 25-jarig bestaan economischen strijd, is voor een zeer groot gedeelte te danken aan de actie, welke door het N. V. V. Werd ontplooid. We waren verheugd toen wij lazen, dat door de Nederlandsche Centrale commissie voor de filmkeuring de film „lm Westen nichts Neu es" zonder eenige coupure werd toegelalem voor openbare vertooning. En zoo zuilen wij er ons dan van kunnen overtuigen, dat van eenigen anti-Duilschen of anti-Oostenrijkschen geest in de film in het geheel geen sprake is. We zullen dan kunnen zien, dat de film slechts een anti-oorlogsgeest heeft, maar juist daarom door al wat fascistisch is, denkt en doet werd aangevallen. tn Groningen heeft zich een ontzettend liefdesdrama afgespeeld. Hierboven vermeld den Wij het reeds terloops. Een monteur poog de reeds geruimen tijd liefdesbetrekkingen aan te knoopen met zijn hospita, die gescheiden leefde van haar man. Klaarblijkelijk bleef zijn genegenheid voor haar onbeantwoord. Met het gevolg dat hij meende de hospita te moeten doodschieten. Heigeen hij dan ook gedaan heeft, waarna hij de revolver op rich zelf richtte en ook aan zijn eigen leven een einde maakte. U behoeft niet met winterteenen te blijven loopen. Maar U moet er wat tegen doen. )Ea U kunt er wat tegen doen. Akkers Kioosterbalsem herstelt de cellen der Jiuid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schijnen houdt dadelijk op door Purol, BUITENLAND. Overlijden van Joffre. Muiterij opsche pen. Staking in het Roergebied. Ttali- aansch vliegtuigeskader over den Oce aan. Nieuwe verkeerswet in Engeland. Uitwijzing van misdadigers uit de V.S. Revolutie in Pan am?.. Wat algemeen verwacht werd, is geschied. Aan het leven van maarschalk Joffre is een einde gekomen en met Joffre is de man van de slag aan de Marne heengegaan. Hoe geheel anders zou waarschijnlijk de Wereld er thans hebben uitgezien, wanneer Joffre 6 September 1914 en volgende dagen niet de slag aan de Marne gewonnen had. We weten immers allen, dat daar Duilschland de beslissende nederlaag geleden heeft. Aan de Marne is de theorie van von Sohlieffen ten spoedigjsie in het Westen een verpletterende slag te slaan, teneinde la ter de handen vrij naar het Oosten te hebben, verbrijzeld. Nu is het later wel heel gemakkelijk met cijfers en ander materiaal te willen aantoo- nen, dat aan de Marne Frankrijk en de En tente de overwinning moest behalen. Maar aan dergelijke praatjes heeft men niet zoo -Ceel. Wanneer een opperbevelhebber op een gegé- yen oogenblik het te zijnen dienste staand materiaal, waaronder ook menschen te reke nen zijn, niet behoorlijk weet aan te wenden, verliest hij den veldslag en daarom rust op hem een ontzettende verantwoordelijkheid. Het gelnie Joffre heeft de taak vervuld, welke hem opgedragen was. Frankrijk is hem 'ontzet tend veel dank verschuldigd. In den laatsten tijd leest men telkens van muiterij op de schepen. Zoo lazen we deze week bijv. dat zich aan boord van de „Lucia", een Engelsch moederschip voor duikbooten een incident had voorgedaan. 42 matrozen Werden aan wal gezet en door anderen ver vangen. Admiraal Brand, die een onderzoek instelde, verklaarde dat de toestand „niet ern stig" was. Een bericht uit Stamboel vermeldt, dat al daar het Amerikaansohe stoomschip „Hopat- ohong" zonder bemanning was aangekomen. In Odessa waren de mannen, na de lading te hebben gelost, aan wal gegaan. Toen zij terug kwamen begonnen zij te schreeuwen, dat zij communist waren geworden en vielen den kapitein met messen aan. En tenslotte loopen er in de Russische emigrantenpers ge ruchten over muiterij op de roode vloot. Er zouden zelfs 22 matrozen gefusileerd zijn. Naar het schijnt is de staking in het Roer gebied aan het verloopen. Zelfs zou er van staking nauwelijks sprake zijn geweest, heitgeen als een geweldig echec van de communisten moet worden beschouwd. Een Slaking In het Roergebied, ..een waar menschenpakhuis, neemt heel spoedig scherpe vormen aan en is dan al heel gauw ecu gevaar voor den Staat. Trou wens heeft in de tegenwoordige omstandighe den Duitschland al in de allerlaaiste plaats behoefte aan scherpe conflicten. "Wanneer de storm bezworen is, dan zal dit naast de socia listen voor een voornaam deel aan de bemid-- delende rol van minister Stegénwald te danken zijn geweest. Dinsdag j.L is het Italiaansche vliegtuiges kader, de trotsdh van Mussolini, in Bolama (Portugeesch West-Afrika) opgestegen voor zijn vlucht over den Allantischen Oceaan naar Natal in Brazilië. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, "weten wij nog niet of de vlucht een suc ces geworden is. (Zoo juist vernemen wij dat 11 van de 12 vliegtuigen geland 2$n). In Engeland is een nieuwe verkeerswet in werking getreden. Een eigenaardige bepaljng daarin is het verbod van zgn. „joy rides", dat zijn de tochtjes van diegenen, die, wanneer zij ergens een auto vinden staan, dezelve van zijn eigenaar „leenen", zonder vragen „leenen" na tuurlijk, maar hem inderdaad leenen, want dit niet doen om zich het voertuig toe te eigenen, (Vrij naar het Engelsch). 13. „Zoo Coker", (Coker droeg een blauwen das) zei de dokter, „je hebt met den wilden ezel meer eigenschappen gemeen dan domheid en koppigheid; je slaat je achlerbeenen naar een argeloozen schooljongen uit met de kwaadaar digheid van een kangoeroe. Schrijf alles wat je in Buff'on's natuurlijke historie over deze twee dieren vindt, twaalf maal over en breng het mij morgenavond. Als ik wilde ezels stal len moet. dam zullen ze getemd worden". Zes paar booze oogen waren gedurende het verdere van den reis op Paul gevestigd; ver ontwaardigde protesten en wraakstemmen wer den geuit, die men door het geratel van den trein niet kon hooren. Het voorwerp van dit alles hoorde er tenminste niets van; hij had zijn kalmte weer terug gekregen door de goed keuring van Dr. Grimby en hij besloot in "het rijtuig alles aan den dokter te vertellen. Eindelijk stond de trein stil voor een ver licht perron, waar conducteurs op en neer lie pen, die met luiden stem riepen: „Market Rod- well". Paul stapte met de anderen uit en liep naar de bagagewagen, waar hij stond te huiveren in de koude en vochtige avondlucht. „Ik zou hem nu toch wel alles willen ver tellen, als hij het niet zoo druk had", dacht hij. „Ik zal alleen met hem in een rijtuig zien te komen, en het hem dan vertellen, voor dat fc«t huw feMïW. Dr. Grimby scheen nu juist niet in een stemming om vertrouwelijke mededeelingen aan te hooren. Er waren geen rijtuigen te bespeu ren, wat hij als een persoonlijke beleedigiing scheen te beschouwen. In hevige verontwardi- ging zei hij tot den stationchef: „Het is schan dalig. Geen rijtuigen aan den trein. Zelfs geen omnibus. Ik zal aan het hoofdkantoor schrijven £n hen dit meedeelem. Laat iemand onmiddellijk een rijtuig halen. Jongens, ga nu de wachtka mer in en blijf'daar totdat ik bij jullie kom. Blijf eens staan, er rijn er ie veel voor één rijtuig. Coher, Coggs en laat eens kijken, ja Blinderston, jullie kennen allen den weg. Gaan jullie loopen en vertel mevrouw Grimby dat we komen". I Paul Blinderstom voelde zich misschien meer verlucht dan teleurgesteld door het uitstel van een onaangenaam onderhoud, ofschoon hij ge zien had, dat Goher, Coggs een duw in zijn zij gaf met een zegevierend lachje. Paul besloot die twee zijn geheim mee te deelen. „Zij zullen waardevolle getuigen zijn", zei hij in zichzelf, „dat wie ik dan ook mag zijn, ik Dick filet ken". Hij ging opgeruimd op weg en spoedig voegden zijn metgezellen zich bij hem, die, na even wat gefluisterd te hebben, ieder aan een kant van hem gingen loopen. „Wel jongelui", zei Paul daar zijn jullie weer. De vaoantie is weer voorbij. Werk zoolang je jong bent en dan maar ik kan jullie niet bijhouden. Wacht eens even; ik ben niet zoo jong als toen ilf—" „Kan Grim ons hier zien Coher?" 'vroeg Coggs. „Neen" zei Coher. Goed zoo. Nou Blinder- ston, je was den laatsten ttijd een vrij behoor lijke kerel, ofschoon je wel een beetje ver- «xund wan. Dauran vwaag ill weer tom Mel der gaan, wat bedoel je met deze wijze van handelen?". „Omdat", voegde Coher er aan toe, „als je niet goed bij je versland bent, omdat je oude vader je gedurende de vaoantie als een bruut behandeld heeft, wat hij naar je zelf gezegd hebt, doet, zeg het dan en wij zullen je niet hard vallen". „Ik hij was altijd een uitstekend vader", stamelde Paul. „Wat moet ik verklaren?" „Wel, waarom ging je praatjes van hem ver- koopen door te vertellen, dat hij snoepgoed mee naar school bracht?" vroeg Coher. „Ja en het uit te schreeuwen toen hij tegen je scheen schopte?" voegde Coggs er ^an.toe, „en Grim te vertellen, dat die nieuwe jongen zat te hui len? Wat is daar nu voor grappigs aan?" „Jullie moet niet "denken dat ik verplicht bon om kalm te blijven zitten en jullie toe te laten, dat je die vreeselijke pepermunt onder het bereik van mijn neusorganen opzuigt", zei Blinderston. „Waarom zou ik niet klagen, als een jongen mij verveelt met zijn gesnuif of tegen mijn enkel schopt?" Vertel me dat eens. Veronderstel eens dat mijn buurman een drukte makende hond of een rookende schoor steen heeft zou ik hem dit dan niet zeggen? Maar deze argumenten, hoe overtuigend ze ook mochten zijn, hadden geen uitwerking, dan dat Coher achter hem aan sloop en hem een har den slag op zijn rug gaf, waarvan Paul hevig schrikte. „Jij kleine bruut", riep Paul, „ik zou je daarvoor wegens aanranding kunnen aankla gen". Na deze woorden deed Coggs hetzelfde alleen ©en beetje harder. „Vroeger zou je wel om kleinere dingen ge vochten hebben", merkten zij beiden ernstig op, als mb uldiging woor het haMhakan van het proces. „Nu zal je voortaan misschien, laten", zei Coher. „Kijk eens, wil je ons op je eerewoord heioven, weer een behoorlijk© jongen te zijn, zooals je den laatsten tijd was?" „Jullie begrijpt het niet", protesteerde Blin derston zwakjes. „Als ik jullie maar eens „Wij willen geen mooie verhaaltjes van je hooren, begrijp je", zei de onmeedoogenlboze Coggs. of neen". „Wil je beloven wees net als vroeger te zijn?" „Nou goed dan zei Coggs beslist, „dan moe ten wij de pijnbank toepassen. Coher, wil jij de rug van zijn hand stevig vasthouden, dan zal ik hem toornen hoe ze gerste suiker maken. En hij gaf Paul een interessante illustratie van deze tak van industrie, door Zijn rechter arm in de rondte te draaien, terwijl Coher zijn linkerhand greep en deze krachtig met den top van zijn wijsvinger geregeld besireek, wat maakte dat de ongelukkige Paul om genade begon te roepen. Op hét laatst kon hij het niet meer uithou den, en van zijn plagers wegloopende, rende hij als een dolle langs den stillen weg naar het huis dat "hij kende van vroegere bezoeken aan Dr. Grimby. Hij werd slechts langzaam achtervolgd en daar de afstand maar kort was. kwam hij al gauw aan een hek, waarop hij, bij het licht van een dichtbijstaande lan taarn „Crichton House" kon lezen. „Dit is wel een aardige manier voor een vader", dacht hij, toen hij buiten adem en bevende de plaats van bestemming bereikte, ,.om de school van zijn zoon een bezoek te brengen". rtUoadt vervVvlgd) i

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1