Draag en Aanbod •""Abdijsiroop Ie BLAD* V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 't Dreigend gevaar bij hoesten 36e JAARGANG WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 No. 52 DRUKKERIJ H. WEQELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. k_A ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 1 Jfaj „Voor de Borst** Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop i Wegeling sllieumsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I Wat leven we snel. Dit is ongetwijfeld de verzuchting van menigeen. En vooral als er er zoo'n reeks van gedenkdagen elkaar op volgen, komt men onder den indruk van den 6nellen wiekslag van den tijd. Kerstmis met zijn licht en vreugde ligt weer achter en nog een oogenblik, en ook het jaar is weer voorbij gesneld. Dan staan we weer bij een nieuw begin, voor een jaar, dat lang schijnt en toch ook weer even spoedig voorbij gaat, als zijn voorganger. Inderdaad, we kunnen den tijd niet vasthouden. Men spreekt dan ook van het rad van den tijd. Het draait al maar door. Gewoonlijk denkt men er niet aan, maai* als de Oudejaarsavond in aantocht Is en ten slotte öok komt, dan willen we ons toch graag daar even bij bepalen. „Even". Ocih, wij weten het wel, ook dan is het maar een oogenblik, (al klinken de twaalf slagen van den toren nu ernstiger en plechtiger dan anders. Ook maar een oogenblik, maarer kan dan toeih heel wat aan onzen geest voorbijgaan, als we „even" indenken, ^vat het voorbijgesnelde jaar ons bracht, aan lief en leed, aan vreugde en droef heid, aan winst en verlies. En in dat een©, haast ondeelbr© oogenblik, kan er ook heel wat aan onzen geest voorbijgaan, als we „even" indenken wat wij brachten in het nu voorbij gesnelde jaar. Brachten wij heil en zegen, ge lijk we dit bij den aanvang elkander toewenscih- ten? Kwam daar veel van terecht*''. Of was daar bitterheid en boosheid, koelheid en lief deloosheid V Het jaar bracht wat, en het stemt ons ernstig, maar ook wij brachten wat, en d&t moet ons nog ernstiger stemmen, want nietwaar, dat was ons werk. Anderen zullen op dit oogenblik misschien aan ons denken. Is het met een gevoel van grooten dank of van diepe teleurstelling''' De»ken ze aan ons met een lach of met een traan'' Gelukkig als we ons bewust mogen zijn, dat we een lach hebben gebracht, dat we de zon deden schijnen, dat we harten hebben verwarmd en gesterkt. Maar als het omgekeerde het geval is, dan moet deze mijlpaal ons wel zeer bepalen bij wat we „be ginning" noemen, want het gedane is niet ongedaan te maken en de traan kan wel wor den gedroogd, maar zij i s er geweest. Ach, wie telt de tranen, niet slechts gervveend, door wat het jaar ons bracht maar evenzeer, door wat wij in dit jaar hebben gebracht. Die tranen roepen tot inkeer en vragen om een nieuw jaar anders in te gaan en beter door te gaan. En gelukkig de mensch, die anderer tranen begrepen heeft, die zich bezint, met smart over wal hij bracht en die nu met be tere voornemens den nieuwen jaarkring in gaat. Mogen het niet alleen voornemens zijn. VLISSINGEN. Vorige week werden alhier twee rijwielen van den openbaren weg gesto len. Verdacht werden twee Engelsche matro zen, die ter beschikking der justitie zijn ge steld. Ds. Hartjes maakte in het „Vliss. Pre dikbeurtenblad" bekend, dat het geld voor den grond voor de nieuw te bouwen Ned. Ilerv. Kerk bijeen is. Totaal werd f8000 on'tvangen. Tot onderwijzer aan de Chr. Ulo school te Wassenaar is benoemd de heer J. P. Ver- heule alhier. Voor het voorloopig machinis t en diploma slaagden de heeren J. M. Stoopman, W. van Beveren, J. J. Doves, D. Hendriks. De luit. ter zee 2e kl. Wf S. vain Braam, uit Indiê teruggekeerd, wordt 2 Januari aan boord van Ilr. Ms. wachtschip te Vlissingen geplaatst. Geslaagd voor het macihinls'tfene(xamen, •diploma C de heer P. Cornelisse. Ds. J. van der Giesen, vloofpredikant alhier, zal voor eenigen tijd naar Curasao vertrekken. Gedurende diens afwezigheid zal Ds. Vaandrager van Den Helder hem vervan gen. In het lokaal Palingstraat hield verleden week de Vlissingsche Stenografenvereeniging „Steeds Sneller" een propagand a-a vond. Als sprekers traden op de heeren I. Sinke alhier en Carton uit Amsterdam. Voordrachten en muziek wisselden het gesprokene af. Voor het diploma privé-secretaresse, af genomen door de Ver. van leeraren in steno grafie en machineschrijven is geslaagd Mej. D. C. Siegers, voor onderwijzer in machine- schrijven de heer H. B. Woltering, voor steno typiste) de dames J. van den Bergen, met lof, S. G. Sturm, L. D. J. Groenenberg, jnet lof, de heer P. F. de Bruijn, voor kantoorste nograaf Mej. C. E. Stam, voor kantoorsteno graaf Duitsche taal Mej. H. A. Riewerts en voor kantoorstenograaf le klasse, Mej. D. C. Siegers, met lof, voor het voorloopig machi nistenexamen de heeren H. A. J. Meijer en K. J. Hoogerheide. Hr. Ms. pantserschip „Brinio" is van hier op 's rijks werf te Helle voetsluis aange komen tot het ondergaan van noodige her stellingen. Het Prov. Kerkbestuur fan Z.-Holland verleende eervol emeritaat aan Ds. R. Toren beek, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Dordrecht, op diens verzoek, wegens 40- jarige dienstvervulling, met ingang van 8 Maart 1931. Ds. Torenbeek diende ook de Hervormde gefmeente te dezer plaatse. MIDDELBURG. Op 15 Januari 1931 is het 2(5 jaar geleiden, dat de heer I. A. Willem sein. een Dienstboidenkanloor begon. Voor dien tijd fwia.s het een heële onderneming zich op dat pad te wagen. Het -groote succes evenwel, dat de heer Wïllemsen reeds spoedig wist te bereiken was twel het bewijs, dat hij in een groote behoefte 1 Hoesten Is de grootste vijand der adem- 1 hallngsorganen, omdat die daardoor zwaar der moeten werken. Slijm is de oorzaak van het hoesten. Abdijsiroop werkt tot i in de uiterste hoekjes op de slijmhaardjes, die zich overal in Uw luchtwegen hebben gevormd, hetzij door ziektekiemen, hetzij door aangroeiing. Millioenen kiemen broeien en kunnen oorzaak worden van borstkwalen. Abdijsiroop nu maakt de slijm los en neemt dc oorzaak zachtjes weg, zonder de teere weefsels te beschadi gen. Daarom zoo geroemd bij i Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Influenza, Griepj Atom veritrijgbaas. Prfjs PI L50,1*1 275, Pk 4.90 Qebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et). Oan bespoedigt Ge Uw genezing ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde AbJijsirooo) 'voorzag. Immers het was toen evenals nu niet gemakkelijk voor de dames een goede dienst bode en voor de meisjes een passende betrek king te vinden. Dat de heer Wïllemsen er in geslaagd is beide partijen van dienst te rijn, spreekt wel uit de in deze 25 jaren geplaatste 3027 dienstmeisjes. Ook in deze is de 25-jarige ervaring een goede leermeesteres geblékén èn oorzaak geweest van het groote succes. Ter gelegenheid vain dit 25-jarig jubileum heeft de heer Wïllemsen een brochure met gegevens over het Dienstboden vraagstuk samen gesteld en een gedicht gemaakt, waarin zijn wederwaardigheden beschreven worden. Op aanvraag worden deze aan belangheb benden gaarne toegezonden. Wij wensohen den heer Willemsen nog vele goede en succesvolle jaren voor zijn Bemid- d tilings-Bureau. MIDDELBURG. Ds. H# J. Kastein denkt Zon- 8 Februari afscheid te nemen, als voor ganger bij de Vrijz. Hervormden alhier. Zondag 8 Maart hoopt Ds. Landstra zijn intrede te doen, na bevestiging door Ds. J. P. Cammegieter. Tot leden van den Raad van Beroep zijn door Ged. Staten benoemd: a. tot leden-werk lieden J. W. den Hollander, J. C. Pluijmers, L. Jaciobsen, G. Bank; b. tot plaatsvervangende leden-werklieden: W. Huiszoon, N. Baljeu, A. van Dalen, C. P. A. de Graaf; a tot leden- wrrkgevers: G. Mes, Jhr. A. E. Boddaert, C. A. Mantz, R. van Roo; d, tot plaatsvervangende led en-werkgevers: L. I.eijdesdorff, J. M. Huij- bregtse, M. Hofman, P. Kooman. Aan den heer Midavaine, koster der oude Iiofpleinkerk, is door den Kerkeraad der Ger. Kerk, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend, wegens hoogen leeftijd en tot koster der nieuwe Hofpleinkerk is benoemd de heer G. Drost. Geslaagd voor steno-typist de heer F. Nieuwenburg en voor kantoorstenograaf Mej. L. Geense. De inschrijvingen op de emissie f2.000.000 4 o/o obligatiên gemeente Middelburg is tem volle toegewezen. Op de elfde nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen, gehouden in de Vleesch- hal van het raadhuis alhier, werden in de afdeeling hoenders de volgende prijzen toege kend: J. J. Antheunisse twee le, twee 2e en 1 derde prijs en 1 e.v., J. Boone één 3e pi», en R z.av.; J. Neve 2 z.e.v.; H. M. van Keulen twee le en één 2e pr.; J. Mei se le pr. en z.e.v.; F. E. Hendriks twee le en één 2e pr.; A. Goedbloed 3e pr.; W. Joxiasse 2e en 3e pr.; H. van Boven z.e.v.; L. J. Basting tvtee le 2e en 3e pr.; A. Koster le pr.; L. J. A. Hoo- gemboom twee le, twee 2e en twee 3e pr.; J. C. v. d. Boudt le pr.; J. Simpelaar twee le pr.; G. J. de Nood twee lis pr.A. Frangois le pr.; C, Baas vier le en 2e pr.; Wl de Ragt er le en 2e pr.; R. A. Bastiaanse vijf le pr. en z.e.v. Aan de volgende inwoners van VHssingen: M. J. Rottier le en vijf 2e pr.; A. Rijkse le e(n 2e pr.; I. J. Luteijn 2e pr. Aan de vol gende inwoners van Oost- en West-Souburg: J. van Splunder twee le pr.; Wl Bosschaart le pr.; L. G. v. d. Broecke le pr. en 2 z.e.v.; J. Nieuwdorp 2e pr.; M. Pierens 2e pr.; J. Wtolters le pr.; J. Vos le en twee 2e pr. Aan de volgende inwoners van overig Wlal- (Vrij naar het Engelsch). 12. „Ik waarschuw je, Blinderston, zei hij dal je zeer voorzichtig handelt. „Dat doe ik dacht Paul; Goed, dat hij mij er aan herinnert. Deze onplezierige geschiedenis, moet niet bekend worden. Ik zal mijn mond houden tot wij er zijn. Dan durf ik wedden, dat Grimby, mij naar den volgenden trein zal brengen, als er nog een is, en anders mij genoeg geld zal lee- nen, om een nacht in een hotel te slapen. Of hij kan mij een bed op school aanbieden. Als hij dat doet zal ik het zeker aannemen. Het kan beter zijn. De andere jongens sloegen hem heimelijk met groeiende bewondering gade; zij trachtten zijn blik op te vangen en hem aan te sporen tot meerdere onverschrokkenheid, maar natuurlijk wees den heer Blinderston, al zulke voorstellen met koelheid en gestreng heid af. Ten laatste nam zijn zonderling gedrag, een vorm aan, die hun geestdrift aanmerkelijk verminderde. Kiffin, de nieuwe jongen, zat naast Paul; hij was een zenuwachtig kereltje, met een bleek gezicht en groote gevoelvolle bruine oogen, en als hij aan het huis dacht, dat hij een uur of twee verlaten had, dat hem nu zoo onbereikbaar toescheen, Werden zijne oogen vochtig, en voelde hij de noodzakelijk heid, iets te doen, wat een gedeeltelijke op luchting aan zijn gevoelens gaf, om aldus een openbaar vertoon van verdriet te voorkomen. Maar ongelukkig voor hem, vond hij die veilig heidsklep, in een onderdrukt maar duidelijk hoorbaar snuiven van zijn neus. Mijnheer Blin derston, verdroeg dit eenigen tijd, maar op het laatst konden zijn zenuwen het niet meer uithouden; „Dr. Grimby, zei hij met beleefde beslistheid, „ik ben niet iemand om zonder grondige reden te klagen, maar nu moet ik werkelijk uw tusschenkomst inroepen. Wïlt U aan dien jongen die rechts naast me zit, zeg gen zijn gevoel te beheerscihen, of zijn neus te snuiten, zooals ieder gewoon mensch doet. Een luid snikken kan ik besrijpen, maar dit miserabele gesnuif, kan ik niet langer aanhoo- ren. Het is iets onnatuurlijks in een jongen van dien leeftijd." „Kiffin", zei de dokter, „schrei je?" „Neen, neen, mijnheer", stamelde Kiffin; ik ik denk dat ik verkouden ben geworden, mijnheer". „Ik hoop dat je waarheid spreekt, want het zou me spijten, te moeten gelooven, dat je je nieuwe leven, met een geest van verzet begon. En wat jou betreft, Richard Blinderston, ik kan geen woorden vinden, om mijn verdriet en afkeuring uit te drukken over de hartelooze oneerbiedigheid, waarmede je doorgaat een lief hebbend en uitstekend vader na te bootsen en belachelijk te maken. Indien ik niet bemerk jongeheer, dat je binnen zeer korten tijd, je verkeerd gedrag inziet, en je een levendig be rouw toont, zal mijn afkeuring een meer daad werkelijken vorm aannemen". Mijnheer Blinderston viel met open mond en nauwelijks in staat om te spreken op zijn plaats terug. Het was hard, beschuldigd te worden, zijn eigen persoon belachelijk gemaakt te hebben, vooral wanneer men zich bewust is, van totale onschuld in dit opzicht. Maar dit was nog licht te verdragen in ver gelijking met de ontdekking 'dat hij zich zoo blindelings vergist had. De dokter had zijn vermomming klaarblijke lijk niet doorzien en de verklaring moest 'dus nog gedaan worden. De jongens (met uitzonde ring van Kiffin) hadden erge pret over dit zonderlinge en origineel© gedrag en wachtten nieuwsgierig verdere proefnemingen met het geduld van den dokter af. Zij werden spoedig voldaan. Als er één ding wias dat Paul meer verfoeide was het de lucht van pepermunt niet minder dan die kan toorjongens waren door hem ontslagen, omdat zij, zooals hij verklaarde, de atmosfeer van het kantoor er mede verontreinigden en nu vervulde langzamerhand de doordringende geur van de gehate snoeperij de coupé. Hij keek naar Coggs, die tegenover hem zat en zag zijn kaken en lippen bewegen. Het bleek dus duidelijk dat Coggs de schuldige was. Moe digt U uw jongens aan om zich in een open bare gelegenheid onaangenaam te maken, Dr. Grimby? vroeg hij al rookende. Sommigen, schij nen geen aanmoediging daartoe noodig te heb ben, Blinderston, zei de dokter. „Wat is er nu weer?" „Als hij het als medicijn gebruikt, zei Paul, kon hij een anderen tijd en plaats uitzoeken. Indien hij dat verschrikkelijke goed lekker vindt, zorgt U er dan alstub'ieft voor, dat hij het n:e' eet op plaatsen, waar het een ander hindert." v,Verklaar je nader. Over wien en wat spreek je?", vroèg de dokter. Die jongen tegenover mij", zei Paul. met een beschuldigend en vinger naar den verbaas den Cogigs wijzende, „zuigt op een klein peper muntje dat sterk genoeg is om den trein te doen ontsporen". „Is het waar wat Blinderston mij daar ver telt Coggs," vroeg den dokter op een barschen toon. Coggs stamelde, na eenige pogingen ge daan te hebben de verboden waar door te slik ken, waardoor hij rood werd en begon te hoes ten, op schorren loon, dat hij pepermunt bij een apotheker had gekocht, dat hij als een verzachtende oms. andigheid scheen te beschou wen. „Heb je nog meer van dat vleze goed bij je?" vroeg de dokter. Heel langzaam en onverschil lig haalde Coggs uit zijn zak achtereenvolgens drie of vier kleine witte plakjes en gaf xe aan dokter Grimby die ze plechtig één voor één open maakte, met groote walging naar den inhoud keek en alles vervolgens uit het raamp je gooide. Toen wendde hij zich tot Paul, die hij vriendelijker aankeek, dan hij tot nu toe gedaan had. „Blinderston", zied hij, „ik dank je wel. Een neus verkoudheid maakte mij onge schikt deze daad van ongehoorzaamheid te be merken, waarover ik op een andera gelegenheid meer zal zeggen. Je zedelijke moed èn vlugheid om het kwaad in het openbaar te veroordeelen pleiten voor je karakler". ,.Dat is niet heelemaal waar" zei "Paul, „niet heelemaal mijn waarde heer. Ik zed het omdat ik toevalUg bui'ongewoon gevoeligHier hield hij op met een schreeuw en begon zijn enkel te wrijven. „Een van die jeugdige woes telingen geeft me daar aein harde schop; het is die jonrren daar, met dien bauwen das. Ik heb geen reden tot boosheid gegeven en hij valt mij op deze brutale manier aan, mijnheer; ik roep uw bescherming in". (Wlordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1