NIEUWJAARSWENSEN Vcrdrjjf dien Koest ™r'Abdijsiroop 2e BLAD NIEMEUER'S Wegeling's Nieuwsblad DRAlSttlA-vANVALKErfBURQ'S-- e 4 mLEVERTR; die Uw ouden dag vergalt HEERENBAAI .VOOR FUN PROEVERS BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 No. 50. Evenals vorige jaren, staat de gelegenheid open om door middel van „Wegeling's Nieuws blad" aan vrienden en cliënten de Nieuw jaar swensch en over te brengen. doet dat bijzonder goed, want het komt in ruim 9000 gezinnen op geheel Walcheren, bereikt dus ook Uwe kennissen en klanten. De gelukwensch per Advertentie kost 10 cent per regel, minimum 40 cent, het opnemen van een naam onder den ALGEMEENEN GELUK WENSCH 15 cent per naam. Het Oudejaarsnummer verschijnt op 31 Dec. De advertentiën en wenscihen daarvoor moei ten uiterlijk Dinsdag 30 Deo. vóór 3 uur in ons bezit zijn. DE UITGEVER Kerstfeest. Vredesfeest Feest der zingende engelen. In de kerken zal de eigenlijke beteéké- nis van het Kerstgebeuren in het licht worden gesteld, zal gesproken worden over den inhoud van dien engelenzang, die zoo heel veel omvat, véél meer dan bijv. in een enkel Courantenar tikeltje kan worden weergegeven. Velen zullen op dezen dag onder anderen, vooral denken aan de bekende woorden: „Vrede op aarde!" en met droefheid wordt dan gedacht aan het feit, dat er nog altijd zooveel onvrede heersCht. In de Volkerenwereld is het nog steeds rUmoer, naijver, zich teweer stellen tegen vermeende of Werkelijke pogingen, om den vrede weg te bannen door het gekletter der zwaarden. En de oude vraag tot de wachter: „Wachter, wat Is er van den nacht? De morgen is gekomen en nog ïs het nacht", wordt zeker weer herhaald. Maar niet alleen in de Volkerenwereld, ook in de 'Wereld onzer familiën en buren, is het nog niet altijd zoo: dat men „van goeden wille is", zooals "het laatste gedeelte van den Engelen zang ook wordt weergegeven. Zouden wij dit althans niet kunnen bereiken? Van goeden wille zijn tegenover elkander! Eikaars tWisten bij leggen, voortaan niet meer zoo tegenover elkaar staan, alsof het geluk der wereld afhangt van ons succes, van ons „gelijk" hebben. Men spreekt van de „donkere dagen voor Kerstmis", terecht, maar wat is er ook niet veel donker heid, waarin wij ons misschien zelf hebben ge dompeld „en die in waarachtige vredesstem- mlng door ons ook kan worden weggenomen. Kerstmis is lichtfeest. Midden In den nacht schijnt het hemelsche licht Zouden wij daarvan niet willen leer en, dat ook wij, naar ons ver mogen, licht moeten brengen in zooveel duis ternis, als er nog rondom ons is? Het Kerstver haal spreekt van de hand der Verzoening, die ons van Boven gereikt wordt, zouden wij ook niet zoo doen met onze medemenschen en hun die hand der verzoening reiken, ook al is hef, dat wij meenen gansch onschuldig te zijn in Wat men tegen ons heeft? Om verzoening en licht en warmte en blijdschap te verkrijgen, is er één noodig, die ze aanbiedt. Laat ieder on zer die één zijn. Dat zal ons ook de waarachtige voldoening geven, dat er althans in onze eigen kringen iets van de blijdschap van dezen feest dag kan worden gevonden. Liefdeloosheid, boo ze, slechte gedachten en gevoelens van haat te genover onzen naaste, kunnen - den Kerstzegen rooven. Laat ons dat alles van ons weg doen. Laat ons niet langer vragen: „Wie is schuldig?" of „Wie heeft gelijk?". Laat ons de minste wil len zijn, laat ons vrede maken, nog vóór het Kerstfeest dóór is, laat ons niet meer denken aan de harde woorden, die er misschien geval len zijn, laat ons onze kleinzielige eer aan den kant zetten en vrede maken. Men zal ervaren, hoeveel vreugd er ligt in het -vredestichten en ook, dat het waarheid is, wat Hij gesproken heeft, Wiens komst tot de Wereld straks, wordt gevierd: „Zalig zijn de vredestichters, want zij zullen Gods kinderen genaamd worden", VLISSINGEN. Het Eng. stoomschip „Aspe rity" is van hier naar Great Yarmouth vertrok ken, na een lading melasse voor Bergen op Zoom te hebben 'gélost. Onze vToegere stadgenoot, de heer C. H. C. Vierhout, slaagde voor het examen voor 2e stuurman, voor dat van 3e stuurman zijn ge slaagd de heeren W. N. Boorsma en C. Kuiper. Voor de C. K. W. O. Werd in de Nieuwe Kerk een lezing gehouden door Ds. Tazelaar uit Rotterdam over.- „De Verborgenheden van het Paradijs". MIDDELBURG. Het comité tot behoud Van het garnizoen alhier, zal zich weder met een brief tot den minister van defensie wenden, Waarin op gewezen wordt, dat het comité niet gerust gesteld is, door hetgeen in tie memorie van antwoord is medegedeeld, en waarin de x*aag Md Warden gaatrid, ml Am ministar kui ,T LEEUWARDEN- toezeggen, dat het garnizoen wordt versterkt, als het comité krachtige pogingen aanwendt, om uitbreiding van oefenterrein te krijgen en daarin slaagt. De politie kreeg mededeeling, dat bij de Langevielebrug een man trachtte kinderen naar het Bolwerk te lokken. Inderdaad was dit zulks het geval. Het bleek een gehuwd man te zijn, vader van een groot gezin, woonachtig te Vlis- singen. Ook vrouwen had hij op ongepaste wij ze aangepakt. In de gehouden vergadering van "aandeel houders van de N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel werd tot commissaris herko- zein de heer Jhr. P. J. Boogaert. Naar voren kwam een voorstel tot likwidatie, er werd ech ter nog geen beslissing genomen, mede omdat niet voldoende aandeelen vertegenwoordigd wa- rein. Voor de marktkooplieden ls een extra trein ingevoegd op Donderdag, die 17.16 naar Vlissingen vertrekt. Donderdag heerschte er opgewekte drukte aan het station. "Een 65-tal kooplieden vereenigden zich in de 3e klasse wachtkamer en verzochten den stationschef zich bij hen te voegen. De woordvoerder gaf zijn dank te kennen en noemde het een unicum dat voor koöplieden een extra trein wordt in gelegd. Den chef werd een blijk vain waardee ring aangeboden. Even voor het heenrijden nam de heer B. van Gigh het woord, die den heer Witmond t dankte voor zijn werk in dezen, hem werd een eversharp en een opschrijf boekje aangeboden, met het kruis van verdien ste op de borst. Te Vlissingen kon de stations chef zich aan een huldiging evenmin onttrek- kefa, De Ned. Chr. Bouwarbeidersbond kwam in feestvergadering bijeen in de Bogardzaal ter herdenking van het 15-jarig bestaan. Het aantal leden klom van 29 tot 61. De feestrede werd uitgesproken door den bondsbestuurder, den heer G. Moll. De voordracht voor een benoeming van een gemeente^vroedvrouw bestaat uit: Mej. F. C. Hummel te Gorinchem, Mej. P. Bas te Smilde en Mevr. G. Renken-de Visser te Rotter dam. De „Staatscourant" no. 242 bevat 'de Sta tuten van den Zeeuwschen Prov. Brandweer- bond, gevestigd iflhier. Beroepen te Rotterdam-Zuid Ds. A. Ver hagen, Geref. predikant alhier. De Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Ar cheologische Commissie heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarbij zij, in ver hand met de a.s. beslissing over de voormalige vleeschhal verzoekt er in ieder geval voor te waken, dat aan de karakteristieke architectuur der hal geen schade worde gedaan. De commis sie verzet zich uit monumentenoogpunt, zoowel tegen het aanbrengen van lambrizeering, als tegen het beschilderen van het plafond dat bij een Gotisch gewelf misplaatst is. ARNEMUIDEN. Nabij de Arne reed een vrachtauto door slippen achteruit in een water put. De takelauto der firma De Dreu Co. uit Middelburg haalde de drenkeling weer op deh wal. Wegens groote slapte in het bedrijf, werd de lompenhandel van Polak en Zonen gedeelte lijk stopgezet, waardoor enkele mannen en vrouwen Werkloos zijn geworden. De gemeente stelt Werkeloozen om de beurt te hulp. BIGGEKERKE. Onze vroegere predikant Ds. C. G. Postma, secretaris van het Ned. Jong. Verhond, nam een beroep aan naar de Ned. Herv. gemeente te Oudenbosch. DOMBURG. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente Ds. P. F. van Noort te Oud-Loos^- drecht. GRIJPSKERKE. De Chr. Landarbeidersver. hield hare gewone jaarvergadering. Aftredende bestuursleden werden herkozen. Ook werd be sloten een collectief contract 1930-'31 ongewij zigd den werkgevers voor te leggen. De ver eniging telt 43 leden. NIEUW- ST.-JOOSLAND. Op de weegbrug alhier zijn in de afgeloopen campagne gewo gen 5.966.360 K.G. suikerbieten (bijna D/2 mil- lioen meer dan verleden jaar) en 96.110 K.G pulp. OOSTKAPELLE. De landbouwvereen. „Al gemeen Belang" hield een algemeene verga dering, in welke de rijkspluim veeconsulent een lezing hield over pluimveeteelt", verduide lijkt door é£n serie lichtbeelden, De Jong'ed. Ver. op Geref. Grondslag „Martha" hield in de consistoriekamer der Geref. Kerk haar openbare vergadering. Ver schillende onderwerpen werden behandeld en vervaardigde kleedingstukken aan de Diaconie overgegeven. SEROOSKERKE. Alhier had vanWege de Ned. Iffa Minimax Mij. van Amsterdam op de „Zoetpndaalsche dreef" een goed geslaagde de monstratie gehouden met haar snelbluschappa- raten. Onder deze gemeente is de boerderij „De JViüiaebuj*" afgahmnd. Woei. ook machines gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Door den heer. A. Wattel is over 'het jaar 1930 20 pet. korting verleend op de pacht van het bouwland der publieke verpachting van de voormalige hofstede „Noordhout". SOUBURG. Een paard dat voor een wagen met kolen voor het gemeentehuis stond, schrok' van een motor en holde de stoep voor het gemeentehuis op, om voor de bewaarschool tnet wagen en dl weer van de stoep te vallen. Gelukkig bekwam niets eenig leisel, een oogen- blik later ontstond een begin van brand in een wfnkel in de Paspoortstraat. Gelukkig kon men dien tot de etalage beperken. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Marnixsohool de heer D. G. de Voogd te Veere. Voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging trad op de heer J. Wl van 't Hoff van St. Laurens met het onderwerp: „De hand aan het klokken touw". WESTKAPELLE. De hakkers hebben den broodprijs met L Cent per 8 ons verlaagd en gebracht op 15 cent. 'T ZAND. Op de vergadering der Anti-Rev. Kiesvereeniging hield de heer K. Schout ,een inleiding over: „Ontwapening". Besloten werd tot het vormen van een strijdkas in verband met de verkiezingen. ZOUTELANDE. Het veefonds „Onderlinge Hulp" vergaderde. Er werden 43 ongelukken Vergoed, totaal f 2117.46, Het batig slot be draagt if 7.53. Inplaats van de heeren L. van Sluys en Jb. Kleinepier, die niet langier be stuursleden wenschben te zijn, werden gekozen de heeren Js. Koppejan Ezm. en L. de Voogd. Besloten werd nog om voor nieuwkadvende koeien, die afgekeurd Worden meer schade ver goed itng te geven dan tot heden geschiedde. Met de Jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gy vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop, Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossead en borstversterkend. Beroemd by Hoeat» Bronchitis, Asthma* „Voor de Borst** Atom verkrijgt)aar. Prfjs Fl. 1.50, Fl 2.75, F!. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestalde Abdijsiroop) MUZIEKNIEUWS UITVOERING MONDORGELCLUB „EXCELSIOR" SOUBURG. Zaterdagavond gaf bovengenoemde vereeni- ging haar eerst© openbare uitvoering in „Reho- both". De voorzitter opende met gebed en heette daarna de aanwezigen hartelijk welkom. De leider, de heer Labruijère ontving een mooie dirigeerstok als herinnering aan dezen avond. De Voorzitter wekle verder de aanwezigen pp toe te treden als donateur en de jongeren als lid der vereeniging, waarna hij den heer Labrui jère verzocht de verdere leiding in handenTe nemen. Het is nog een jonge en niet groóte vereeni ging, want ze bestaat nog maar sinds Mei 1930 en telt 17 leden. Wat er bereikt is na zoo'n betrekkelijk kor ten oefeningstijd verdient zeker een woord van lof. We hebben eenigszins verwonderd gekeken naar het programma, want dit bestond niet uit een „bekende mop", of een „jasz" enz., maar we zagen grepen uit „MarLha", „Carmen", „Wil helm Teil" enz. En de diverse nos. werden verrassend goed ten uitvoer gebracht. De crescendo's en decresendo's waren zieer goed en ook „piano" en „forto" werd juist genomen. Het voldeed zoo, dat zelfs vóór de pauze „Wlalzerlust" en na .de pauze Strauss' „Blauen Donau" gebiseerd moesten worden. Het lijkt ons een gelukkige gedachte een groote trekharmonica aan het orkest toe te voegen. Dit is een instrument in dezelfde lijn als een mondorgel, maar met mooie diepen grond toon. We hebben bij een dergelijke uitvoering wal mm* mm pimo gmkomtrd, biut mm hojmm- Friesche 10-18 cents per half ons nicta doet het veel beter door zijn aanhoudende en dus niet wegsmeltende grond!onen. De uitvoering was goed, behalve enkele kleine opmerkingen. Voor het nemen van halve tonen is er méér dan één mondorgel noodig. Dat weten we wél. Maar hier was dit gej>rek haast niet merkbaar en zeker niet storend in Strauss' „Blauwen Do nau"; waarom was 'dat in „MarLha" wèl hinder lijk? Verder liet „Carmen" nog al wat te wenschein over. Deze grepen uit „Carmen" gaan zoo dik wijls in andere toonaarden over, dat dit voor een zoo jonge vereeniging nogal wat zwaar is. Het Russisch volkslied met taptoe, eerst als duet en later ensemble was zeer goed. De harmonica deed het goed, maar het leek ons, dat hij niet genoeg heeft kunnen repetee- ren, want we hoorden zoo nu en dan nogal eens een onjuiste greep. Een aardige afwisseling was een samenspraak in één bedrijf. De zaal was geheel bezet. „Excelsior" kan terugzien op een avond van welverdiend succes, wat zeker het vele applaus heeft bewezen. K SEROOSKERKE (W.) over November 193a Geboren: 6. Adriaan, zoon van Jan Matthijsse en van Cornelia Hoefkens 16. Jacob, zoon van Piet er Willeboords© en van'Jacoba Boone 21. Pieter Cornells, zoon van Gerrit Chris- tiaanse en van Cornelia Pieterse Ondertrouwd: 13. Klaas Houterman 24 j. jm. en Pietemella Cijvat 19 j. jd. 13. Adriaan Will dm Karei se 28 j. jm, (van Biggekerkej) en Pieternella Sinke 29 j. jd. Getrouwd: 7. Johannes Cornells Verton 23 j. jm. en Klazina Joanna de Regt 26 j. jd. 218. Adriaan Willem Karelse 28 j. jm. (van Bigg&kerke) en Pieternella "Sinke 29 j. jd. Overleden: 13. Leunt je Gilde 85 j. weduwö van Gerrit Melse 23. Cornelis Willeboords© 74 j. echtgenoot van Maatje Vader. DOMBURG over November! 1930. Ondertrouwd: Hubrecht Brand oud 58 j. en Pieternella de Voogd oud 49 j. Jan de Voogd oud 46 j. en Pieternella de Kam. Getrouwd: Johannes Egbertus Mouw 27 j, en Suzanna Provoost 27 j. Willem Bommeljé 23 j. en Johanna Lourense 23 j. Hubrecht Brand 58 j. en Pieternella de Voogd 49 j. Overleden: Christina Geertruida van den Arend 52 j. Ingekomen: Mej. M. de Troye en dochter- van M'burg. A. Burgers, rijksveldwachter-brigadier met ge zin van Stolwijk. Vertrokken: J. M. Wildriks, J. Provoost, A. Provoost, al len naar Middelburg. A. Hoogstad naar Amsterdam. E. Minderhoud naar Oostkapelle. B. van Dijk naar Huizen, OOSTKAPELLE over November 1930. Geboren: Pieternella Elizabeth, dochter van Jacobus Harthoorn en Francina Pieternella de Putter Gillis, zoon van Krijn Poppe en Jaciomina de Visser Johanna, dochter van Willem Vos en Maatje Antheuinisse, Ondertrouwd: Adriaan Jobse 21 j. jm. en Suzanna den Hollander 22 j. jd. Adriaan Rotte "25 j. jm. en Maatje Lampers 23 j. jd. Getrouwd: Johannes Bernardus Goeman 23 j. jm. en Jannetje de Visser 25 j. jd. Willem Hoogedeure 21 j. jm. en Christina' Schoe 21 j. jd. Abraham Roose 22 j. jm. en Catharina Maljaars 22 j. jd. Ingekomen: D, Constandse van Rotterdam. A. M. Schaberg van Rotterdam. E. Minderhoud van Domburg. M. W. Ch. van Oirschot van Noordwijkerhout J. de Visser van Aagtekerke, A. Maljaars en gezin van Aagtekerke. A. de Voogd van Hilligersberg. Vertrokken: C. J. Goeman en gezin naar St. Laurens. Chr. Schoe naar Veere. Kr. Cyvat naar Serooskerke. L. Pattenier naar Middelburg. Wed. K. Brouwer en gezin n. Grijpskerke. P. Goozen naar Oost-Souburg. Wed. M. J. Lievense naar Den Haag. BIGGEKERKE over November 1930. Geboren: Maria, dochter van M. de Steur en J. Kal jouw. Overleden: Lour us van Keulen 11 jaar. Ingekomen M. de Steur van Oost- en West-Souburg. J. Meijer van Meliskerke. A. Maljaars van Middelburg. Vertrokken: J. Geschiere naar Vrouwepolder. Pa. da Kam naar Ga^pakaeba.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5