2e BLAD T Kloosterbalsem RUWE HU/O Voor allen die sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten Doe er waf Kloosterbalsem op „Geen goud zoo goed" MUZIEKNIEUWS BURGERLIJKE STAND Hoogwater te Vlissingen op WIELRIJDERS, LICHT OP: WEGELING'S NIEUWSBLAD TAN TRÏJDAG 18 DECEMBER 1930 No. 49. Men kan zich vergissen. Daaraan dachten wij, loen we een artikel in de „Waarheids vriend" lazen, dat belangrijk genoeg is om er de gedachten aan te geven. Een en ander ne- tnen wij er uit over. Het blad schrijft dan-. Een van de oorzaken van de crisis in den land bouw en de industrie, is gelegen in de over productie van goederen, waardoor ook in niet geringe mate de werkloosheid toeneemt. Deze oorzaak, de overproductie, komt wel in een zeer bijzonder licht te staan, als wij er aan herinneren, hoe in het begin der vorige eeuw juist een groote bezorgdheid Werd opgewekt, dat uit hoofde van de vermeerdering der be volking in de toekomst hongersnooden niet' zouden uitblijven. Het was de Engelsche staat huishoudkundige, tegelijk predikant te Albury, Thomas Robert Malthus, die op Wetenschappe lijke gronden het betoog leverde, dat een steeds sterkere aanwas der bevolking het gevolg zou hebben, dat 'deze de Uitbreiding der bestaans mogelijkheden der volken binnen afzienbaren tijd zou overtreffen. Wtant naar deze geleerde in het licht Stelde, vermeerderde de bevolking zich volgens een meetkundige (1, 2, 4, 8, 16 enz.) toe te nemen. De sombere voorspellinglein van Malthus dat er naast een toenemende over bevolking zich een toenemende armoede onder de volken ,£ou openbaren, tenzij oorlog of epidemische ziekten ".daartegen inging, bracht de gemoederen der menschheid dermate in be weging, dat alles moest worden vermeden, wat de vermeerdering der bevolking in de hand zou kunnen werken. Vandaar, Rat som mige economen als hoogste wijsheid de leer van de beperking der kindergeboorten verkon digden om tot verheffing van het stoffelijk levenspeil der arbeiders te geraken. En wat Is' nu van die sombere voorspellingen van Malthus en in navolging van dien geleerde van het werk van het moderne intellect uitge komen? Dit, dat "gebleken is, dat voor al die pessimistische beschouwingen geen goede grond aanwezig was. De bevolkingsaanwas is niet gegaan in de richting van de meetkundige reeks en in de Deze omstandigheden hebben er toe medege werkt, dat de goederenvoortbrengïng, in belang rijke mate is kunnen opgevoerd worden, zoodat het opmerkelijke verschijnsel valt te constatee- ren, dat bij een snellen groei der bevolking er toch een overproductie van goederen ïs. Het is dus met de bevolkingsleer van Malthus, op welken grondslag zijn vereerders het stelsel van de geboortebeperking bouwden, falikant uitgeloopen. Zoo zien wig dan ïn onze dagen, dat de rreeselijke gevolgen van overbevolking niet an ders dan hersenschimmen zijn geweest. VLISSINGEN. Door de politie is een minder jarige jongen aangehouden, waarvan de ouders in Utrecht wonende, opsporing hadden ver zocht. Hij is derwaarts heengebracht Het Portugeesche stoomschip „Inhambon" van Antwerpen naar Lissabon, zette een Fran- echen stow-away aan wal. De politie zette hem over de grenzen des lands, evenals een Belg, die onderdak verzocht en die zonder mid delen van bestaan was. Het "nachtverblijf werd hem verleend. Geslaagd voor het examen staathuishoud kundig middelbaar onderwijs Mej. H. Jansen. Ds .R. Torenbeek, oudste predikant in dienstjaren bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, heeft eervol emeritaat aangevraagd tegen 8 Maart 1931. Van 1902—1909 was Ds. T. toeneming der goederenproductie is groote ver snelling ingetreden. De onderzoekingen van de economische en financieel© afdeeling van den Volkenbond heb ben te dien aanzien belangrijke gegevens ge bracht. Zoo is van 1913 tot 1926 de bevolking van de wereld met 10 pat. toegenomen, terwijl de productie van voedingsmiddelen en grond stoffen met 25 pot. vermeerderde. Na 1926 ging het in dezelfde verhouding verder. Malthus en zijne volgelingen hebben voorbij gezien, dat er factoren konden ontstaan, die tot grootier productievermogen zouden leiden. En inderdaad hebben de factoren zich voorge daan in verbeterde landbouw- eu verbeterde in- dustrieele techniek, in verbetering der ver keerswegen en in verbeterde arbeidsmethode in landbouw eu nijverheid. predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Aan "H, ,J. Tichelman, ontvanger der in voerrechten en accijnzen te Arnhem, vroeger alhier, is op verzoek met ingang van 1 Januari 'a.s. eervol ontslag verleend. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Kapelle komt voor Mej. J. M. Stecher alhier. Maandag herdacht onder veel belangstel ling de heer S. M. Polak zijn 75sten jaardag. „Ons Genoegen" en „St. Gaecilia" brachten den jubilaris een ovatie. ïn den ouderdom van 69 jaar is te GorsseiL overleden de heer H. P. J. Tutein No 1 thenius, oud-burgemeester van Apeldoorn, voordien hungarn gaeter aJkier «n luitenaat ter bm De met verstoppfng of moeilijken, tragen en onregelmatigen stoelgang 7ijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. overledene was ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw en Officier in de Oranje-Nassau- orde. Donderdag had de begrafenis plaats. MIDDELBURG. In de Tweede Kamer werd z. h. s. aangenomen een Wetsontwerp tot ont eigening enz., noodig voor den aanleg en de verbetering van een weg van Westkapelle naar Middelburg in de gemeenten Westkapelle, Zou- telande, Biggekerke eu Koudekerke. De autobusdienst op Zoutelande wordt aldus gewijzigd, dat alleen op da marktdagen alhier van en naar Zoutelande wordt gereden. De overige dagen tot Koudekerke. Met een kleine boot kwamen door den Domburgscjh n watergang verleden Donderdag een tweetal jonge mannen uit Aagtekerke. Des middags wilden zij weer vertrekken met nog een ander" uit Aagtekerke. Voor drie personen was het bootje echter te zwaar beladen, het sloeg om en allen geraakten te water. De derde persoon verdween in de diepte. Een paar uur later is zijn lijk met dreggen opgehaald. Op 8 Maart 1813 richtten eenige leerlingen van „de Latijnsche school" alhier Op, het dis puutgezelschap „Fide, Amicitia et virtude". Toen na eenige jaren enkelen van hen „tot hoogere lessen waren bevorderd" en naar het „Leidsch Atheen" gingen, Werd in Leiden ook een afdeeling opgericht. Dit gebeurde 3 Dec. 1815. In 1829 kwam het tot een vriendschap pelijke scheiding met het Gymnasiastendispuut en de studenten doopten hun dispuut om (iu „Non Sordent in Undis". Dit gezelschap van te Leiden studeerende Zeeuwen vierde 6 en 7 Deo. haar 23ste lustrum en wel volgens ge woonte in eigen provincie. Met den trein van 12.14 kwamen zij alhier aan, waar zij in de lste klasse stations;wachtkamer werden ont vangen door een commissie, bestaande uit oud- leden. Behalve vele andere feestelijkheden, wérd in de sociëteit „St. Joris" een diner gegeven. In hotel Oosterhuis werd 7 Dec. het feest met een lunch besloten. De classis Middelburg heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de Evangelie bediening in de Geref. Kerken den heer J, C. J. Kuiper, cand. te Haarlem, die Zondag 4 Jan. a.s. des nam. Zijn intrede hoopt te doen in de Geref. Kerk te Oost- en West-Souburg, na des morgens bevestigd to zijn door Ds. J. E. Goud appel te Emliaheim. Op voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Kapelle komt voor Mej. J. L. R. Net alhier. Naar verluidt zullen de heeren v. Beke Callenfels en Kakebeeke zich volgend jaar niet herkiesbaar stellen als lid der Prov. Staten van Zeeland. Ook van andere heeren wordt Zulks gezegd. Mej. B. Geense Is benoemd tot onderwijze res aan een Chr. school te Eindhoven. In de vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk werd medegedeeld, dat de nieuwe Hofpleinkerk op 29 Dec. des avonds 7 uur in gebruik zal worden genomen. De Noorderkerk zal telefonisch verbonden worden met de Hof pleinkerk, zoodat zij, die geen plaats kuinnen vinden, den dienst in die kerk kunnen volgen. Des middags van 2—4 uur is de nieuwe kerk voor de leden te bezichtigen. Zaterdagmiddag hield de afd. Walcheren van de Ver. van Chr. Onderwijzers in 't MilïiLair Tehuis een algemeene vergadering. De heer P. J. Vergers, hoofd der Chr. school te Domburg, hield een lezing over: Gaspard de Coligny. Bij de stemming voor een lid van het hoofdbestuur werd met op een na algemeene stem gekozen de heer A. Janse te Biggekerke. Mej. Stuij van Koudekerke, die naar elders vertrekt, werd Gods zegen toegewensciht. ARNEMUIDEN. Ds. E. van Asch, Ned. Herv. predikant alhier is beroepen te Sommelsdijk. Door een palingvisscher zijn in de bin nenwateren, in een watergang 16 palingen ge vangen, die een gewicht "hadden van 20 K.G. Men schrijft dit toe aan de vele regens. BIGGEKERKE. Het zoontje van J. S., dat een eindje meereed met de vrachtauto van bode Janse, had het ongeluk van dein auto te vallen en zijn sleutelbeen te breken. KOUDEKERKE. De kolenvereenigfrig „Ons Belang" vergaderde met 69 leden van de 390. Aan hen is blijkens het jaarverslag 665 ton brandstof geleverd. In kas is een batig slot van f 316.09. De bewaring der zakken werd aan Q. de Korte opgedragen. Tot ouderling bij de Geref. Kerk werd ge kozen de heer J. Simonse Jz. inplaats van den heer W. Aarnoutse, aftredend. Tot diaken de heer J. de Kam inplaats van den heel» P. Aar- noutse, aftredend. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat Vrijdag door een landbouwer alhier bij het spit ten op het land, twee meikevers werden boven gespit. MELISKERKE. Tweetal bij de Geref. gemeen te: M. Heikoop te Utrecht en Wl C. Lamain te Leiden. Vrijdagavond Werd door de afd. „Vrede rust" een jaarlijksche ledenvergadering gehou den. D«. B*kk«r »oéar—rd« »v«r *J««i#' Barm hartigheid". De aftredende bestuursleden wer den herkozen. NIEUW-- EN ST.-JOOSLAND. De werkgevers- vereeniging besloot het loon der arbeiders voor dezen winter niet "te verlagen. Mocht echter de regeering in de toekomst de landbouwers niet steunen, dan zullen de landbouwers nood gedwongen tot loonswijziging moeten overgaan. SEROOSKERKE. Bij 't begin van een nieu wen cursus zal de omgezette school (van open baar tot bijzonder onderwijs) op 1 April ge opend worden. De oproeping voor een hoofd is reeds geschied. SOUBURG. In plaats van den heer P. Pol derman, die wegens periodieke aftreding werd herkozen als ouderling der Ned. Herv. gemeen te, maar die bedankte, werd de beer W. Koole gekozen, die de benoeming aannam. Herkozen Werd ook de heer A. Poortvliet ZOUTELANDE. De Anti-Rev. Kiesver. hield Vrijdagavond een algemeene vergadering. Een ingewonnen advies van de Dr. Kuyperstiohting inzake de houding, die de gemeenteraad tegen- pver het vreemdelingenverkeer behoort aan te nemen, werd medegedeeld, waarin er op gewe- lx het gewone gezegde, alt men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekeni. zen werd, dat de Overheid geroepen is de Zon dagsrust te handhaven door het sluiten der café's en het verbieden van allen verkoop op het strand. Verder moet het vreemdelingenver keer bevorderd worden, o.a1. door het subsidi eeren van noodlijdende veraenigingen, die dit verkeer willen bevorderen. Besloten werd de contributie af te schaffen en vrijwillige bijdra gen van de leden te vragen. Het Kinderkoor van de Gemengde Zangver- eeniging „De Volksstem" heeft weer een jaar van studie achter den rug' en het is en zal wel een gewoonte zijn geworden, dat élk jaar in de St. NicolaasWeek opgetreden wordt Woensdag 3 December woonden we den ou deravond bij in het Concertgebouw en met genoegen hebben we geconstateerd, dat, onder de leiding van Machgeels, reeds veel goeds naar voren wordt gebracht. De uitvoering be gon met het geheele koor de Jeugdmarsch te laten zingen: Ons stroomt nog friscih het bloed door [d'ad'ren, Wij zijn nog jong, en kennen geen verdriet welke met enthousiasme gezongen werd. Klasse A zijn heele jonge snuiters, 't Is mé ben werk, om bij die kleinen er wat „in" te krijgen. Hier moet veel geduld voor noodig zijn. Het spreekwoord „Geduld overwint alles" heeft de leider van het koor zich hier zeker eigen gemaakt; de gezongen liedjes waren heel lief. Klasse B zijn de middelmatigen. Voor hen is de keuze niet zoo gemakkelijk, omreden ze toch immers niet gelijk gesteld kunnen wor den met de allerkleinsten. Echter is de direc teur goed geslaagd met zijn keuze. „Het Middag slaapje" van J. Worp was wel het beste. Klasse C zong a capella. Een prestatie, die we niet onderschatten. Van de 4-tal liederen vernoemen we vooral „De Nacht" van Fr. Abt, dat uitmuntte door goede nuanoeering. .Mede met de mooie sonore jongensstemmen, hoor den we van deze klasse een bevredigenden drie klank. Ook de opvoering van de cantate „St. Nico- laasfeest" van Bernard Zweers is ëen succes geweest. Het groote huisgezin, met Vader en Moeder in het midden, wacht de komst af van St. Nicolaas met fcijn gevolg, 't Is een massaal geluid als de heele schare hun stembanden te ;vverk stellen, zonder dat het echter ruw wordt. De Vader (baryton) vertelt in zijn zang-mo tieven van 'den goeden ouden Bisschop. Hoe wel deze heel goed op toon bleef, is zijn stem wat zwak voor solo-zang. De kinderen beant woordden nu en dan met hun zang, terwijl er nog een heel best sopraantje een solo zingt. De verschijning van St. Nicolaas is een ge beurtenis. Zouden er onder de jeugdigen géén bange oogenblikken hebben geweest, toen Zwar te Piet dichterbij kwam? De cantate zelf beslaat uit betrekkelijk ge makkelijke wijsjes; de pianobegeleiding is min der gemakkelijk. De heer Haaze begeleidde verdienstelijk. En aan het hoofd van het koor stond Machgeels, die zeer zeker met genoegen kan terugzien op de uitvoering dezer cantate. Het kan ons nog uit de pen vloeien, dat we bij het gezongene een goede en duidelijke uitspraak hebben gehoord, die van groote waar de is bij de muzikale opvoeding van het kind. SOUBURG. De Mondorgel club „Excelsior", onderafdeeling van de C. K. V. „Samuel" geeft Zaterdag 13 December een uitvoering in de zaal „Rehoboth" alhier, des avonds 8 uur. Op het programma komen voor gedeelten uit ope ra's, o.a Carmen, Martha, Fraifcahüta, enz. Kan tooneelstukje in één bedrijf zal ter afwisseling gegeven worden. WESTKAPELLE. Naar we vernemen bestaart „Het Westkapelsche DNameskoor" dezer dagen, 10 jaar. Dit 2de lustrum zal o.a gevierd wor den met het geven van een feestconcert op 17 en 18 December des avonds half acht in het „Koffiehuis". Behalve verscheidene goede num* mers k capella, zullen er ook werken met orkestbegeleiding worden gegeven. O.m, prijkt ook op het programma „An der schönen blauea Donau" van Joh. Strauss (voor vrouwenkoor met orkestbegeleiding). Ten overvloede zal na de zangnummers nog een heel mooi tooneel- stuk opgevoerd worden getiteld: „Jan Ongeluk". We twijfelen er niet Aan of het koor zal zich ondeir de eminente leiding van den heer P. de Rooij uit Vlissingen, in een groote belang stelling mogen Verheugen. RITTHEM over Noember 1930. Overleden: 25. Cornelia Dina Meliefste 40 jaar oneghuwd. Ingekomen: E. Joosse molenaarsknecht van Souburg Krijna van Sluijs zonder beroep t. Koudekerke. Jan Janse en gezin landb. van Souburg. Joh. Janse landb.kn, van Souburg. Vertrokken: C. P. van der Endt, dienstbode naar Souburg. Pa. Wa. de Wijze, dienstbode naar Souburg!. Hendrik Brasser en gezin landbouwer naar Grijpskerke. Lev. Schout landb.kn. naar Grijpskerke. WESTKAPELLE over November 1930. Geboren: 20. Kornelis, zoon van Jan de Witte en Johanna 'Cijsouw. Ondertrouwd: 7. Maarten Tanker 43 J, «n Adriana Verstraate 35 j. 28. Janis Huibregtse 27 j. en Adriana Westerbeke 20 j. Getrouwd: 7. Willem Gabriëlse 24 J. en Lou* rina Minderhoud 21 j. —.21. Maarten Tanker 43 j. en Adriana Verstraate 35 j. 21. Aar- nout Gabriëlse 26 j. en Pieternella Hedjt 22 j. Overleden: 18. Jakob Cijsouw 54 j. ongeh.» 23. Lour us Kaland 78 j, ongeh. MELISKERKE over November 193a Ingekomen: 4, Pietersons Lamain van Zoutelande, 7. Elizabeth Koppejans van Vrouwepolder, Vertrokken: 10. Joos Meijer en geain naar Bfggekerka. Sc/7 ra /e Lippen Gesprongen Handen DECEMBER Z Op N Onder Zaterdag 13 Dec. 8.03 3.45 Zondag 14 8.04 3.45 Maandag 15 8.05 3.45 Dinsdag 16 8.06 3.45 Woensdag 17 8.07 3.45 Donderdag 18 8.08 3.45 Vrijdag 19 8.08 3 46 Vrijdag 12 December L.K. Zaterdag Zondag Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 13 Dec. 14 v.in 6,44 n.m 7,32 ii 7.56 ii 8 43 9.11 1» 9.51 ii 10.19 t» 10.57 ii 11.17 >i 11 49 ii 12.04 ii 12.— 12.34 H 12.47 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 13 Dec. te 4.15 uur 14 te 4.15 ii 15 to 4.15 ii 16 te 4.15 ii 17 te 4.15 it 18 te 4.15 ii 19 te 4.16 Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag a.8. is geopend de Apotheek van ENGERING, Nieuwstraat—hoek Hendrikstraat, Te Middelburg: Zondag a.a. ii geopend de Apotheek van VAN DE GARDE, Korte Naordafcratl

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5