WEGELING's NIEUWSBLAD Niemeijer's Vö<>t^jyoJüCfeoe/c(i! ST. NICOLAASNUMMER 2e BLAD JDfiarenbaai-labak van Woensdag 3 Dec. 1930 no. 48 SI. Nicolaas-Prijsvraag Kleedingmagazij n. C Friesche 9jj) 10 ct BURGERLIJKE STAND OP DE PLANKEN Uitvoering „Er staat geschreven....,." MUZIEKNIEUWS PEP HALF ONS Hoogwater te Vlissingen op Dec. WIELRIJDERS, LICHT OP: Te Middelburg: Tot morgenavond 4 December kunnen de op lossingen voor deze prijsvraag nog aan onze Bureaux te Vlissingen en Middelburg ingezon den worden. Het „Vaderland" had dezer dagen een eigen handig verhaal van een vrouiw, die getrouw jis aan de waarheid, dat zij den man moet volgen. De politieagent, die des nachts half een op den Nesserdijk te Rotterdam surveilleerde, zal eerst wel niet geda-cht hebben dan een demon stratie der vrouw voor deze waarheid. Stel V voor: een juffrouw, die op dat uur en in dezen tijd „pootje" baadt in het Maaswater. Tusschen de puntige steenen, glasscherven en rommel, welke een rivierbodem bedekken, trachtte zij een weg te vinden. Aardig teekent het blad de ontmoeting van den agent met de Jaargetijden: immers ri)o zegt het, de vrouw was nog vrij jong en met eenige hoffelijkheid zou men kunnen zeggen, dat rij nog in de lente des levens stond. Haar bloote heenen beeldden den zomer uit, de donkere lucht, de gure wind en het meer dan kille water zorgden voor de herfststemming en de dikke mantel en het bontje om den poezel en hals der poedelende (da-me deden aan den winter denken Maar de agent zou nog meer zien. Hij hoort het klotsen der golven, verder op het breede •water. Hij keek en zag een naakten man met forsche slagen het water doorklieven. Had volgens het „Vaderland" de agent eerst gedacht aan „Maasoord", nu dacht hij aan „Medem- blik". Verder verhaalt het blad: De zwemmer naderde den wallekant en bij de ondiepte ge komen rees hij op uit het groezelige water. Zoo stonden zij een wijle, in het nachtelijk duister: de man gehuld in éên zWembroekje, |de vrouw met de bloote beenen en de diep in zijn kraag gedoken agent en er was aarze ling van weerskanten. De man Wilde graag zijn kleeren aantrekken, de vrouw haar bee nen drogen en de agent wilde ingrijpen, maar tjonge, als je zoo heel alleen staat in den nacht met vermoedelijk twee ontsnapten uit een inrichting van geesteskrankenToen vermande hij zich en met 'de nooSige barsch- head 'om bangheid te verbergen, vroeg hij, wat of dat moest? En toen kwam het verhaal, dat wat wonderlijk klinkt, maar toch slechts de naakte waarheid moest bevatten. De man en de vrouw zijn kort getrouwd. Hij wilde zich bekwamen voor het vaardigheidsdiploma zwem- jmen. Het gfeld, om in een inrichting te gaan Zwemmen, had hij niet en daarom had hij de Maas tot oefenterrein gekozen. Omdat hij vrees de, dat er overdag te veel belangstellenden zouden komen, ging hij bij voorkeur des nachts jïwemmen. En liet vrouwtje? Ach, als je pas getrouwd bent, wil je zoo veel mogelijk in eikaars gezelschap zijn. Zwemmen kan zij niet, tataar zij toonde haar goeden wil, door in de onmiddellijke nabijheid van haar lieer gemaal te gaan pootje baden. Zoover het verhaal. Zij zal er in ieder geval meer eer van heb ben, dan het jomgie meisje, dat haar vriend wilde volgen, waarvan verhaald wordt, dat rij met hem in de auto er van door ging. Moeder wist raad. Gaf de politie er kennis van. De auto werd aangehouden en de juffrouw, die haar geliefde volgen wilde, werd weer thuis gebracht. Haar zal toen wel aan het verstand gebracht rijn, dat ieder volgen nog niet altijd Wordt goedgekeurd. Ze was nog te jong om te weten, wat ze deed. Later, als ze wat ouder is, laat ze dan haar man maar volgen, desnoods tot aan de oevers van de Maas, om er heel genoegelijk te gaan pootjesbaden, als hij lust heeft zich in de edele zwemkunst te gaan oefe nen. Misschien dat moeder er dan niets meer van zegt Het laatste woord is dan aan den agent. En dat valt mogelijk wel mee. Er zijn nu eenmaal wonderlijke menschen op de we reld! zoo zal hij zeggen. Of zou het dan misschien anders gaan? Het kon ook een volgen worden, om den man van zijn dwaasheid te genezen en hem terug te roepen uit het zilte nat en hem terug te halen naar huis en hem naar bed .te sturen, wat toch werkelijk verstandiger is, dan wat de juffrouw uit het eerste verhaal onder het volgen van haar man verstond. Een dwaze man is het best gediend door een verstandige vrouw Daar 'zou nog een aardige St. Nioolaas-verteL- ling van te maken zijn. VLISSINGEN. De heer Van Spanning richtte volgens „Het Volk" tot het college van B. en W. enkele vragen, naar aanleiding van o-n- gewenschte toestanden bij de vrijwillige brand weer. Het corps, dat boven lof zijn werk ver richt, staat z.L niet onder goede leiding, ter wijl het materiaal gedeeltelijk onvoldoende is en voor een deel ontbreekt. Verschillende hee- ren richtten aan den gemeenteraad een adres inzake de kwestie-Teerling, om nog1 een on derzoek in te stellen en de gemeenteleden daarvan op de hoogte te brengen. Indien dit niet gebeurt, protesteeren rij en ls hun ver trouwen in den raad ten zeerste geschokt. Vanwege het Instituut voor Arbeidersont wikkeling werd in het Luxor-Theater een filmavond gegeven. De heer J. M. Stedher alhier, komt 'Voor op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Rilland-Bath. Tot inspecteur van politie is benoemd (de heer A. A. de Winter, door den Bond van Hoogere Politieambtenaren in Nederland gediplomeerd als adjunct-inspecteur van po litie, Voor de afd. „Patrimonium" trad in "het Militair Tehuis op de, heer A. de I,ange uit Goes, met het onderwerp „Sociaal Gemeente beleid". Dg turnvereeniging V. T. V. gaf in „De Oude Vriendschap" een paar welgeslaagde avon den. MIDDELBURG. Ds. D. Ringnalda, Geref. pre dikant alhier, komt voor op het viertal bij de Geref. Kerk te Rotterdam. De heer C. J. Do-ets staat op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Rilland-Bath. Het bestuur van het Middelburgsch Zie kenfonds heeft aan den gemeenteraad verzocht, de regeling, die nu bestaat met het bestuur der "Godshuizen ten opzichte van de chirurgi sche en interne behandeling in het gasthuis Van 3e klasse patiënten, met ingang van 1 Januari 1931 te willen uitbreiden to-t alle kli nisch specialistische behandeling in het gast huis. De Goesche Schaak vereeniging speelde te gen de Middelburgsche club, waarbij door Goes aan de oneven borden met wit werd ge speeld. Bord 1A. J. C. Nordlohne Va, H. Stroo- band V2, 2. J. Bonnet 1/2; P. M. de Kleijn 1/2; 3. L. C. Van Vijven V2, J- F. Heemskerk V2; 4. Mr. C. M. Kegge 0, Wl de Graaf 1; 5. W. G. Van Hartesveldt 0, S. Wl Weisfeit 1; 6. J. C. v. d. Velde 1/2, P- J- Bouwman 1/2; 7. H. J. Molhoek 1/2,. J. Vos 1/2; 8. H. Wassington 0, Dr. A. Snethlage 1; 9. Dr A. Looyen 0, H. Olde- tnan 1; 10. E. Zwaan 1, Mr J. Adriaanse 0; 11. Ir. C. Reedijk 1, J. C. Arnoldus 0. Middelburg behaalde 61/2, Goes 41/2 winstpunt'. De uitzending van werkelooze arbeiders naar Drenthe is tot het begin van het volgend jaar stopgezet, omdat vooral voor de arbeiders ifTt deze streek, naast de kortere werkdagen ook nog een groot verlet ontstaat, door heen en Weer reizen van en naar het werk. In de Schutterszaal van het Schuttershof werd door eene oommissie het bestuur „Uit het Volk—Voor het Volk" gehuldigd. Men had gelden ingezameld, waarvoor een fraaie, solide boekenkast was aangekocht voor de opberging van muziekbibliotheek van de zangschool, waar op een zilveren plaat met inscriptie: „Herin nering Koninginnefeesten 1930", verder een fwiare kist tot berging van het vaandel en enkele nieuwe zangbundels. Verschillende au toriteiten voerden het woord. Aan Mr. J. A. E. Rink, kantonrechter plaatsverv. in het kanton Middelburg, is eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de "bewezen diensten. In de gehouden vergadering van de Ge schied- en Letterkundige Vereeniging, waarin de heer Huib Lus toprak over Velasquez^ her innerde de voorzitter, de heer Dr. L. A. J. Burgersdijk er aan, dat de vereeniging thans 25 jaar bestaat. Aan Mej. M. M. Jungius, die al dien tijd secretaresse waSj werd een'bloemen hulde aangeboden. Met de Staatscourant no. 232 zijn verzon den de afdrukken van de statuten der Ver. van Vrijz. Hervormden alhier. Voor de vacature van hoofd der centrale 7e klasse school wordt de volgende voordracht aangeboden: L. Minderhoud, C. M. Roozemond, W. yan Liere, hoofden der openbare school resp. te Bruinisse, N. en St.-Joosland, en Tho- len. Tot leden van het bestuur der „Ver. ter bev. van Ghr. Middelb. en Voorber. Hooger onderwijs in Zeeland" werden gekozen de hee- iren Mr. L. van And el, alhier, A. Bakker en Ds. A. G. Heij te Koudekerke, Dr. Wl. L. Pel, Ds. P. J. E. van Voorst Vader en Ds. D. Scheele allen alhier. ARNEMUIDEN. De toestand van dm aange reden arbeider op den Sloedam, is gelukkig bevredigend. Men is den dader echter nog niet op het spoor. BIGGEKERKE. In deze gemeente is onder het vee van twee landbouwers mond- en klauw zeer uitgebroken. —Tot raad van den Polder Walcheren is benoemd de heer L. Simonse aJhier. KOUDEKERKE. De Anti-Rev. Kiesver. „Ne derland en Oranje" vergaderde Vrijdagavond. Besproken Werd het concept-reglement waarin enkele wijzigingen werden aangebracht. Alge- meene instemming vond de gedachte^ dat langs organisatorischen weg ieder zijn invloed aan wende bij de samenstelling van Staten en Ra den. In December hoopt de heer A. de Lange uit Goes een spreekbeurt te vervullen. MELISKERKE. Ter bespreking van „Zieken huis verpleging op Walcheren", werd in de Chr. School een vergadering gehouden, in wel ke de heer L. Onderdijk secretaris dier ver eeniging, doel en yerking omschreef, waarna met een 12-tal leden een afd. werd opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren: J. Geschiere, voorz., A. Komejan, secr., P. Harpe, penningm. Als bode werd benoemd de heer J. de Bruijne. OOSTKAPELLE. De broodprijs is verlaagd meet 2 cent per 8 ons en gebracht van 16 op 14. SEROOSKERKE. Alhier vergaderde de A. R. Prop, club Dr. A. Kuyper. De voorzitter be handelde het onderwerp: „Christendom en Oor log". We waren niet in de gelegenheid de eerste opvoering van „Er staat geschreven..,." bij te wonen, alzoo was het ons een genoegen» dat jJL Vrijdag een tweede opvoering plaats had, 't Is en blijft altijd een groofe verdienste van de afdeeling tooneel van de Gemengde Zang- vereeniging „De Volksstem" om met een too- neelstuk naar voren te komen, "dat niet alleen het publiek bevredigt, maar ook de spelers zelf een volle voldoening geeft. Het stuk speelt zich af gedurende en na den oorlog, die ach ter ons ligt. Juist in dezen tijd, dat een groote massa zich opmaakt, om 'te trachten een. ko- fnenden oorlog te verijdelen, gaat er van dit tooneelwerk een groote propagandistische kracht uit. Want nog versch ligt in het geheu gen, de afschuwelijke menschenmoord, die plaats heeft gevonden, „Er staat geschrevenv." roept weer de herinnering in ons op. De auteur Jaap v. d. Poll plaatst scherpe contrasten tegen el kaar. De spelers hebben die momenten weten bat te beelden met volle overgave. En dat uiterst goede spel is dan ook zeer logisch, omdat de spelers(sters) in hun geest bezield zijn met de heilige gedachte van: Nooit meer oorlog. En als vanzelf komt dit in hun spel tot uiting,, dan gaat immers het gevoel een woordje meespreken. De treffende momenten geven dan ook de medelevenden1 mensch steun in zijn volhardenden strijd tegen het oorlogs geweld. Aan het slot van dit werk geeft de auteur een oplossing van wat er eigenlijk geschreven "staat, dat 'door den gruwelijk verminkten In validen jongeling op prachtige wijze werd uit gebeeld. Daarom: een warme hulde aan speelsters, spelers en regiseur voor het gebodene. WESTKAPELLE. Woensdag 10 Ded. hoopt ide Christelijke Gem. Zangvereenigiiig „Looft den Heere", directeur de heer M. P. Vente- vogel, een openhare uitvoering.te geven in het Evangelisatiegebouw alhier, des avonds 7.30 uur. Het programma biedt weer een groote verscheidenheid van, liederen, terwijl het geheel afgewisseld wordt door een samenspraak. SOUBURG. De Mondorgelcluib „Excelsior", onderaf deeling van de C. K. V. „Samuël" geeft Zaterdag 13 December een uitvoering in de zaal „Rehoboth" alhier, des avonds 8 uur. Op het programma komen voor gedeelten uit ope ra's, o.a. Carmen, Martha, Freischütz, enz. Een tooneelstukje in één bedrijf zal ter afwisseling gegeven worden. SOUBURG. De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" gaf in de Geref. Kerk een uitvoe ring. Het strijkorkest van Mej. De Homdt uit Vlissingen verleende Welwillende medewerking. Aan een vijftal zangeressen werden bloemen aangeboden. Overleden: 15. Marinus de Kuyper wedr. v. Jannetje Polderdijk 83 j. Ingekomen: Maria Cornelia Hage. Helena Huberdina Carmejoole, en Jacoba Keur, allen uit Middelburg. Vertrokken: Janneke Haarten naar Arnemuiden. Magdalena Maatje de Kater naar Ierseke. ST.-LAURENS over November 193a Geboren: Abraham, zoon van P. J, Baas en P. C. Wülemsen Jan, zoon van M. Janse en M. de Nooijer. Overleden: Elizabeth Marinissen, echtg. van D. Loiïer 62 j. Ingekomen J. W. Minderhoud z.b. B 69 uit Westkapelle. M. Minderhoud z.b. B 69 uit Westkapelle. C. J. Goeman en gezin z.b. B 158 uit Oostkapelle J. Andriessen en gezin z.b. B 20 uit M'burg. L. v. d. Broeke landb.kn. A 102 uit Koudekerke, P. Leijnse huishoudster A 7 uit Middelburg. A. P. Huijsman en gezin landb. B 127 uit Grijpskerke. f P. Wisse dienstb. A 31 uit Middelburg, Vertrokken: P. van Vlaanderen z.b. van B 84 n. Middelburg, P. Luitwieler landb.kn, van B 94 el Grijps kerke. M. Sturm dienstb. van B 179 naar Middelburg. J. Louws dienstb. van B 37 n. Serooskerke (W.) M. R. Bourdrez z.b. van B 164 n. B. op Zoom, LEVENSWIJSHEID. Niets eischen, beteekent piet slechts, niets verwachten, maar ook niets wekken; in verhou ding tot de vraag daalt immers gewoonlijk hot aanbod. De hoogte, waarop groote mannen wonen, Werd niet in plotselinge vlucht bereikt Dat zij, verheven, boven anderen tronen, Danken zij arbeid slechts eai noeste vlijt. (Indische wijsheid). Arbeid en volharding scheppen bloeiend le ven, welvaart en voorspoed, waar dorheid, ar moede en verlatenheid heerschten. VLISSINGEN van 27 Nov.—1 Dea 1930. Ondertrouwd: C. Joosse 33 j. en M. S.- L. Didrickx 22 j. C. M. Francois 22 j. en P. Zeeveld 20 j. P. Poppe 38 j. en A. Koster 46 j. C. G. Strudjke 24 j. en L. M. Huil- mand 22 j. Getrouwd: H. Mijnsbergen 25 j. en N. J. Post 25 j. J. H. W. Kolijn 23 j en C. E. Lameijn 25 j. F. Manssens 27 j. en G. J. Minnaard 23 j. P. M. Mulder 24 j. en J. J. Gillissen 23 j. K H. de Kok 29 j. en J. M. de Wispelaere 23 j. Bevallen: H. A. Korff geb. de Bruijne z. A. Kloprogge geb. van Schagen z. C. J. Voogt géb. van Ettinger z. S. L. M. de Rid der geb. van Quekelberghe z. N. EN ST.-JOOSLAND over November 1930. Geboren: 7. Jozina Hendrika de Kraker, d. van Aarnoudt de Kraker en Maatje Baurdoux. DECEMBER Zaterdag 6 Dec. Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Vrijdag 12 December L.K. ZON Op Onder 7.55 3.47 7.56 3.46 7.57 3.46 7.59 3.45 8.— 3.45 8.01 3.45 8.02 3.45 Zaterdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 v.m 1.01 n.m 1.22 O 1.42 2.03 M 2.21 2.45 it 3.01 3.33 a 3.52 n 428 a 4.45 5.20 a 5.41 II 6.26 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 6 Dec. te 4.17 uur 7 te 4 16 ti 8 1, te 4.16 9 i, te 4.15 ii 10 te 4.15 11 11 te 4.15 11 12 te 4.15 a Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag a.8. is geopend de Apotheek van OCKENBURG, Badhuisstraat Zondag a.s. is geopend de Apotheek van NONHEBEL, Kotre Delft

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 7