WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 No. 47. WINTERMANTEL. De dames verdringen zich voor de mode-ma gazijnen nu de nieuwe creaties van winterman tels worden geëtaleerd; men wijst elkander de gracieuse modellen, de prachtige boni garnee ring, de elegante lijnen en.... de flinke prij zen, als men iets goeds wil hebben. f.n waarom zouden de dames, die de naald handig kunnen hanteeren, zich zelf niet zet ten aan het maken van een wintermantel? Het ts niet zoo moeilijk als men denkt, als men slechts nauwkeurigheid betracht. Wij beginnen derhalve met een eenvoudig model, dat .het ongetwijfeld doet. (Als stof kan een goede „tweed" genomen worden, of laken of iets dergelijks; in ieder geval 'n stof m«*t stévigheid erin). Zooals men ziet van onze afbeelding, Js de mantel vrij lang en tamelijk smal. De revers, zijn lang, evenals de mouwen, die in tweeën zij ii gesneden. De bontkraag zal geen moeilijk heden opleveren, indien men er slechts voor zorgt, een voldoend aantal insnijdingen te ma ken, welke het rond vallen v,an den kraag moe ten teweegbrengen endie insnijdingen op de juiste plaatsen aan te brengen. Het knippatroon voor dezen mantel kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 313 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. IS DAT VERWENNEN? Onlangs vertelde mij een dame enthousiast over haar zoontje van een maand of achttien dat hij zoo bij-de-hand was en zoo lief, enfin, 'n jonge moeder raakt over dit geliefkoosde onderwerp nooit uitgepraat. Het jongemensch had j uist 'n eigen ledikant jegekregen In de slaapkamer 'van vader en moeder en eiken tnorgen om zes uur werd hij wakker, ging rechtop zitten en verlangdein het grootë bed te komen. Daar nestelde hij zich in moo ter's armen en sliep opnieuw in. „Ach, hij doet dan zoo schattig", zei het jonge moeder* tje, „en anders hlijft hij den geheeten morgen zeuren. Ik verwen hem daar toch niet mee, vindt U welr' Wat kon mijn antwoord anders zijn, dan dat moeder's opvat!ing absoluut verkeerd was? Hel doet er geweldig veel aan toe, zoo'n kleinen dreumes in een dergelijke kleinigheid niet zijn zin te geven. Reeds nu is het bij hem een kwestie van discipline en wanneer men hem in dit opzicht nu ai verwent, wordt de kiem gelegd voor een slapheid van karakter, die hem in later leven 'n bron van veel moeite en zorg zal zijn. Och, zoo'n enkel keertje den kleinen schat bij moeder in bed nemen om hem eens heerlijk 'n paar minuutjes te knuffelen, d&t zal hem geen kwaad doen, integendeel, maar er een gewoonte van maken, omdat 't het gemakke lijkst en zoonlief anders uit zijn humeur is, dèt is een ernstige fout. Later zal de jongen het hoofd te bieden krijgen aan verleidingen, welke hij moeilijker zal kunnen weerstaan, naar male hij in zijn prilli jeugd meer toegegeven heeft gekregen. Zijn wil en zijn gevoel voor discipline zijn dan ni'voldoende getraind en hij zal gereedelijk „j >ggen, waar het „neen" moet zijn. Men wi; ;djn jongen toch tot een sterken man laten op oclen, en om sterk te zijn, moet hjj lee- rai „neen" te zeggen, Vergeet dan niet, jdat hem dat In. later leven moeilijker wordt ge- maakt, telkens wanneer hij in zijn jeugd "ver wend wordt. Neen, laat het jongmensch in zijn ledikantje maar gerust uit zijn humeur zijn en bereid vader erop voor, dat hij 'n paar morgens ach tereen 'n huilconcert zal hebben, maar.^.. geef niet toe. Verzet desnoods het bedje naar 'n andere kamer, verhuis méé daarheen voor enkele dagen, tot ge overwonnen hebt. Het zal moeilijk zijn, het zal U hoofdpijn bezor gen, maarhet zal de moeite loonen. MANTELTJE VOOR JONGE MEISJES. Een practisch manteltje van stevig „tweed" of „waterproof" voor uw schoolgaand doch tertje. Het knippatroon geeft voldoende aanwijzing; zooals Tl van de afbeelding ziet, heeft het manteltje aan weerszijden onder de opgestikte zakken een stolpplooilje, evenals in het midden van den rug, als voortzetting van het beneden waarts in een punt uitloopend rugstuk. Voor dit manteltje, voor meisjes van onge veer 12 jaar, kan het palroon besteld worden aan onze bureaux onder no. 315. Prijs 55 ets. KERSTPUDDING. Weten de dames, dat de Kerstpudding al geruim en tijd vóór het groote feest gereedge maakt kan worden? Al wel 'n maand ervóór? En dat de pudding smakelijker is, wanneer hij eenigen. tijd gestaan heeft? Neem echter steeds de allerbeste bestand- deelen. Zeef de droge ingrediënten zoo zorg vuldig mogelijk en. let er vooral op, dat de te gebruiken reuzel heel fijn gehakt is. Grof- gehakte reuzel zal den pudding totaal beder ven en onsmakelijk maken. Kerstpudding moet ongeveer zes uur ge stoomd worden, al naar male de grootle, en dan daarna gedurende twee of drie uur ge kookt, onmiddellijk vóór het gebruik. Gewoonlijk wordt Kerstpudding opgediend met brandewijnsaus. Daarvoor maakt men 'n papje van beste bloem en melk, hetwelk men zachtjes kookt tot het dik wordt; dan langzaam laten afkoelen, 'n geklop'e eierdooier er door heen roeren en 'n wijnglasvol brandewijn. Roe ren. tot de saus dik wordt; dan opdienen. Voor 'n gewone Kerstpudding neemt men 2 ons zelfrijzend meel, mengt daardoor li/» ons broodkruimels, U/a ons keukensuiker, 3 ons gehakte reuzel, de fijngerasple schil van een citroen, 3 ons groote rozijnen, 3 ons krenten, 2j/2 ons sucade. Voegt daarbij he' uitgeperste sap van den c:troen, 2 peklon'e eieren en vol doende melk om de goede substan!ie te krijgen. POLITIEK. „Zulk een handelwijze zou héél slechte po litiek zijn", schreef een zakenman onlangs in antwoorêi op 'n wenk, welke men hem gege ven had. Het is 'n eigenaardig woordpolitiek. Op zich zelf is het een goed woord, 'n krachtig woord, maarhet kan aangewend woadaco als een fraai masker voor bedrog en onwaar dige .practijken. „Neen, dat was niet in overeenstemming met mijn politiek", antwoordt de aangeklaagde bij zijn verhoor, als hem gevraagd wordt, waarom hij bij de bewuste transactie van den normalen, den juisten weg is afgeweken. Zijn woorden klinken den man zélf heel goed in /ie ooren en hij denkt, dat hij er inderdaad indruk mee maakt. Doch de echo zal antwoorden: „Eérlijk- heid is de beste poliliek" voor diegenen, wier geest op de juiste wijze is afgestemd. Elk individu moet, evenals een politieke partij, evenals eèn regeering, een bepaalde po litiek volgen. Hij moet, evenals zij, een ideaal hebben, een doel, en hij moet wéten, welken weg hij te volgen heeft om dat doel Ie berei ken, èn welke wegen hem uit zijn koers zullen brengen. Die wetenschap zal hem lei den bij het bepalen zijner „politiek". Zonder een bepaalde politiek, zonder een afgebakend doel of programma zal het individu gelijk zijn aan een losgeslagen schip, zonder genade overgeleverd aan de stooten, welke ons gedurende ons leven van alle kanten worden toegediend. Ik ken een jong meisje, dat wat zij noemt haar uiteindelijke ambitie koestert, 'doch tege lijkertijd haar „tussohentijdsche" ambities. Zij is zich zeer bepaald de positie bewust, welke zij ten slotte wenscht te bereiken, maar heeft bovendien bij zichzelf de stadia vastgelegd, waarin zij tot dat doel zal geraken. Zij heeft haar eigen „politiek" en al is zij misschien minder knap, minder handig dan een ander, zij zal zeer waarschijnlijk gemakkelijker sla gen, als die ander géén vaste politiek volgt. Mijn jong kennisje heeft haar kompas in eigen hand, zij wéét de juiste richting, De duister nis der onzekerheid zal bij haar niet overheer- schen. Déveibe en onvoorziene gebeurtenissen zullen haar misschien tijdelijk tegenhouden, na korter of langer tijd zal zij het oude spoor weder terugvinden. Zulk een vrouw, zulk een man, zullen vlug kunnen besluiten, wanneer zij aan verleiding het hoofd te bieden hebben. Zij vragen zich zelf eenvoudig af, of Wat zij overwegen te doen, hen zal helpen, 'den juisten koers te blijven volgen, of het hunne belangen zal dienen kortom, of het „goede politiek" zal zijn. Hoe oneindig veel beter dit spontaan be sluiten dan het stuurloos ronddrijven, waarbij het nemen van een besluit afhangt van de stemming van het oogenblik, van een slechte spijsvertering misschien ponder dat er eenige rekening gehouden wordt met de gevolgen van het genomen besluit. Jonge mannen en vrouwen zouden hun le- venspolitiek moeten vasts!ellen, zoodra zij daar toe in staat zijn, hun poll'lek, "welke moet zijn hun marsohroute door het leven, naar de bestemming, welke zij wenschen te bereiken. Ouderen zullen zich een politiek vormen in overeenstemming met de rijpe ervaring, welke zij hebben opgedaan zullen daarin getuige nis afleggen van de verkeerde inzichten, welke zij h ebben gevolgd en zoodoende tot leering strekken aan die jonge mensohen, die hun voorbeeld zoo gaarne zouden volgen. Zijn gedragslijn vaststellen. Welk een steun zal het U verkenen, als ge dat bijtijds gedaan ,hebt. Als ge niet als een op drift geraakt schip meegesleurd wordt door elke strooming, zoodra het er op aankomt, een gewichtig besluit te nemen. Hoeveel gemakkelijker zal het leven U zijn, wanneer ge U in dergelijke omstandigheden eenvoudig hebt af te vragen: „Is dit of dat in overeenstemming mef de politiek, welke ik mij heb voorgenomen te volgen? EERST KRIMPEN, DAN STOPPEN. Als men wollen goederen, kousen of sokken te «toppen heeft, is het aan te bevelen, de sajet of de wol. welke men denk* te gebruiken, eerst een poosje boven den stoom van een ketel koeknd wa'er te honden, teneinde te bewerken, dat ze krimp*. Men kan de sajet zelfs wel 'n kort oopenblikje in warm watefc* leggen ,en daarna laten drogen. Doordat 'de draden gaan krimpen, voorkomt men onaange naamheden na het stoppen: het gerepareerde voorwerp kan dan niet meer krimpen en het gestopte doet 't wèl. Men zal dan ook dikwijls bemerken, dat het stopsel in een kous hoe mooi het stoppen overigens gedaan is klei ner wordt en de randen van het gat meetrekt. Pit heeft ten gevolge, dat de slijtage weer spoe dig optreedt en men kan op den duur „Vei aam et stoppen blijven". De behandeling met stoom of heet water heeft ook nog het voordeel, dat he* gestopte gedeelte niet zoo erg opvalt, daar de kleur van de nieuwe sajet of wol a1 dadelijk iels ver schiet en de oude kleur daardoor meer nabij komt. GEBRUIKT DE OUDE WOL. Alhoewel men tegenwoordig kousen en sok ken goedkoop genoeg geheel gereed kan koo- pen, geven vele huismoeders nog de voorkeur aan zelfgebreide kousen, vooral als het de kleeding van de jongens betreft. Deze kousen van eigen maaksel zijn altijd steviger en rekken meer mede1; twee héél belangrijke eigensehap- EENVOUDIG JAPONNETJE VOOR JONGE DAMES. !U 0 - imn 'a Groot aantal dames hebben voorkeur tóor liet aanbrengen van uitschulping als garnee ring. Men kaïn er dan ook een aardig effect mede bereiken en daarom geven wij hierbij ..een modelletje, waar deze wi^ze van garneearing is toegepast. Tevoren willen, wij er U even op attent ma ken, dat dergelijke uitschulping steeds nauw keurig en stevig opgeslikt moet worden terwijl de uitsnijdingen tusschen de schulpen extra voorzien moeten worden, teneinde trekken te voorkomen. Onze afbeelding laat zien, dat de zijbanen aan voor- en achterzijde uitgeschulpt zijn* wel ke uitschulping zich op de vier plaatsen naar beneden voortzet in stolpplooien, teneinde aan den rok de vereischte wijdte te geven. De lange lijn, die sommige figuren van noode hebben, wordt verkregen, doordat de voorbaan van den rok zich als het ware via het middel tot aan de schouders voortzet. De halsopening loopt spits toe, het liggende kraagje is uitgeschulpt, met 'n smal kantje langs de schulpen. Ditzelfde geldt voor de manchetten. Als stof voor dit japonnetje wordt aanbevo len een soepele wollen stof met klein rutldes- sin, waarbij men ervoor zorgt, het dessin in de mouwen schuin te nemen. Knippatroon voor dit eenvoudige doch sier lijke japonnetje kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 314 In de maten 42, '44, 46 en 48. Kosten 55 cents. pen, welke de zelfgebreide kousen in het bij zonder voor het dragen door jongens meer go- schikt maken. De kinderen groeien echter heel spoedig uit hun kleeren en niet het minst uit hun kou sen. Daarom zullen vele moeders van tijd tot tijd pro be eren, nieuwe voelen aan oude kousen te breien. Wij raden in dergelijke geval len aan, „geen nieuwe wol te gebruiken, maar liever de uitgerafelde wol van een reeds gedragen kous. Die wol is sterker, rekbaarder en in alle opzichten meer voor het doel ge schikt. PAST OP VOOR HET GLIJDEN VAN MATTEN. 1 i? De moderne vloeren, welke zoo'n prachtigen glans geven als men ze geregeld met was en wrijflap behandelt, zijn in meer dan één opzicht gevaarlijk. Men kan er n.l. leelijk op uitglijden, waarlegen echter nog wel iels te doen is: voorzichüg loopen. Iets anders is hel echler me de malton en matjes. Deze glijden onder de voeen weg en men kan daardoor een gevaarlijken val doen, waarvan de gevolgen zich nog'ang laten gelden. Men kan voor deze mat en bij den stoffeer der koperen pennen koopen, welke in kleine busjes sluiten. De busjes slaat men in het hout van de vloeren en de pennen steekt men, door de matten heen, er in. Vele menschen vinden het echler jammer, hun vloeren op die wijze te beschadigen. Zij hebben een andere manier gezocht en die ook gevonden. Men plakt strooken rubber of canvas onder de matlen, welke strooken zich aan de vloeren vastzuigen, waardoor wegglij den zoo goed als voorkomen wordt. Volst k'e znkerheid vrrkrijgt men'door deze wijz- va.n doen niet al'ijd. Daarom geven wij nog een derde manier in overweging. Deze be haal ui! he' naaien van z>er ^erk touw aan •'■én zijd der maten; on afslan'ou van lien centimeter drijft men nu eenige 'rapoogljes in den grond, een bewerking waardoor de vloer al heel weinig te lijden heef*. Het 'ouw van de matten wordt nu door deze oogjes gehaald precies alsof men schoenen dlchtrijgt, en Strak aangetrokken. Het loshangende eind van het touw wondt door de mat gestoken en daar met een knoop vastgemaakt.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 6