Vraag en rfanbod ST. NICOLAAS NUMMER Ie B LAfcv DRUKKERIJ H.WEGELING| i sitekaarten DRUKKERIJ DE LANGE JAN j V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ,r Van Week tot Week RADIONIEUWS 36e JAARGANG WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 DRUKKERIJ H. WEGELINO VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 48 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 12 pagina s mm Noordstr, 44 Vlissingen Noordstr. 34 Middelburg Wordt vervolgd. Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling sïïieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BI NNENLAND. Storm- en overstroomingsrarnpen. Ont ploffing op een motorboot te Dordrecht. Nieuwe radioverbinding Kootwijk—New- York in aantocht. De wethouders der 4 grootste gemeenten bespreken het werk- looz en vraagstuk. Relletjes te Haarlem eh Rotterdam. Een bijkantoor van de Rolt Bankvereeniging te Eijsden geplunderd. De in het begin der vorige week woedende stormen en den hoogen waterstand van Rijn, Maas, Waal, enz. hebben averal groote ver woestingen aangericht. Te "IJmuiden werd de Noorder strekdam door Zware zeeën ernstig be schadigd. Honderden woningen in Sliedrecht, Hardinxveld, Papendrecht en Giessendam ston den tot het dak onder water. In de Rotterdam- sche havens zijn vele schepen losgeslagen en op drift geraakt. Bij Lobilh dreigde een ern stige dijkbreuk. Bij Bergen op Zoom is de Saheldedijk bezweken en zijn 'enkele polders onder water geloopen. Bij een ontploffing op een motorboot lig gende te Dordrecht, werd de kapitein gedood en de dekknecht gewond. De oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk te zoeken in onnaden kendheid van de bemanning. Op den spoor wegovergang in Maassluis werd een auto door den trein .gegrepen en verbrijzeld doordat de auto bij het te veel naar rechts uithalen met de rechter wiel en tusschen de spoorrails vast raakte. De inzittenden hadden zich inmiddels in veiligheid gesteld. Op den Groninger straat weg nabij Leeuwarden botste een autobus lo gen een boom. Drie passagiers werden tamelijk ernstig verwond. De nieuwe verbinding van de radiodienst Kootwijk—New-York zal spoedig in Werking treden, ftadat de noodige verbeteringen gereed zijn. De kosten dezer verbinding wor den bestreden uit reclame. De wethouders van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht met de directeuren van diensten voor Maat schappelijk Hulpbetoon hebben besprekingen gevoerd in verband met de toeneming der werk loosheid. In een tweetal brieven aan den Mi nister van Arbeid werd er de aandacht op ge vestigd dat de stijging niet beperkt is tot en kele gemeenten en bedrijven en de verwachting uitgesproken, dat de Rijksregeering het hare wil doen om den toestand het hoofd te bieden. De N.V. Handels- en Landbouwbank te 's- Gravenhage is in betalingsmoeilijkheden ge raakt en deswege hare betalingen gestaakt De betrokken spaarders „zijn, voorloopig de gedu peerden. De "Winkelsluitingswet is door de Eerste Kamer met 25 tegen 13 stemmen aangenomen. Te Haarlem hebben vrij ernstige relletjes plaats gehad. Talrijke groepen werkloozen en opgeschoten jongens1' hebben het de politie en ook voorbijgangers danig lastig gemaakt Een agent werd door een hamerslag, een tweede door een geworpen steen gewond. De politie voerde verschillende charges uit en maakten met succes van de hondenbrigade gebruik. De publieke opinie was dit middel echter niet gunstig gezind. Plet gebruik van honden voor dit doel is dan ook later door den burgemeester verboden. Ook in Rotterdam hadden relletjes plaats en Werd "de politie met steenen bekogeld. Tot ernstige botsingen is het echter niet gekomen. Een tweetal gemaskerde personen drongen het bijkantoor van de Rotterdamsohe Bank vereeniging te Eijsden binnen en hebben den kantoorhouder, die alleen in het gebouw aan wezig was een prop in den mond gestopt. De roovers hebben voor een waarde van f 4000 k f5000 meegenomen. Nog denzelfden avond werden «de bandieten in de bosschen nabij Eijs den gearresteerd. Jan Hoek. veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens den moord te Bennekom, vraagt cassatie aan. BUITENLAND. Stormen, overstroomingen en Aardbeving. Senaatsverkiezing, in Polen. Scherpere buitenlandsché politiek van Duitschland. Overhaast vertrek van Litwinof uit Ge- nève. Geen aanslag op Stalin. Moeilijk heden hi de Engelsche mijnen. Als de voornaamste gebeurtenissen der afge- loopen week zijn te noemen de stormen en overstroomingen. Doorbraken in de Schelde- dijk veroorzaken in België groote overstroo mingen en daardoor belangrijke schade. Ook het Seine-gebied in Frankrijk heeft veel van overstroomingen te lijden. In Duitschland ztijn verschillende dorpen 'door het water geïsoleerd Een aardbeving in Albanië eischte 30 slacht offers, meer dan 200 mensohen in Japan ko- tnen om hfet leven bij een aardbeving. Bij Guxhaven is het Duitsche stoomschip „Louise Leonhardt bij Zware storm vergaan. Van de bemanning, uit 30 man bestaande, werd nie- Ptiand gered. Bij de Senaatsverkiezingen in Polen krijgt het regeeringsblok een groote meerderheid. Minder goed bracht de stemming voor den Silezischen Landdag het er af. Deze Groote Sorteering Mooie Letterkeuze Nette Afwerking I Groote inkoopen Stijgende Omzet UW VOORDEEL!! nationaal-socialisten blijkt Duitschland een scherpere buitenlandsche politiek te gaan voe ren en met meer klem doet uitkomen, wat Duitschland's verlangens zijn, ook ten op zichte van de grens met Polen. De financieel e zorgen van Duitschland wegen echter wel het zwaarst, vooral door tegenwerking van enkele partijen. Zoo weigert de Duitsche Economi sche Partij steun aan de rijksregeering en roept .hlaar minister Prof. Bredt terug. De Britsche regeering bestelt 200 van de snelste vliegtuigen Yn verband met een plan om de Britsche luchtmacht in de eerste 15 maanden nieuw uit 'te rusten. De mijnwerkers in Wales stellen looneischen, waarvan stil stand^'an het bedrijf het gevolg kan zijn. In de meeste kolendislricten werd een s aking voorkomen. De Sovjet-regeering zet /den graan uitvoer voorloopig stop. Men zegt, dat de voorraden zijn uitgeput. In Moskou begint het hoogver- ra,ad-proces tegen de industriepartij. Wat zich daar den laats!en tijd heeft afgespeeld, is een raadsel. De meeste geruchten, welke van ve- scheidene kanten werden verspreid, bleken, on juist. Zoo sprak Stalin zelfs in een persge- sprek tegen, dat een aanslag op hem gepleegd is. Er blijken echter wel politieke moeilijk heden in de Sovjet-Unie te zijn, gezien het plotseling verlaten van Genève door Litwinof, leider van 'de Sovjet-delegatie in de voorberei dende ontwapeningscommissie. Voor zijn ver trek heeft Litwinof nog een onderhoud gehad met zjjn Italiaanschen collega Grandi, vermoe delijk ter verinniging der Italiaansch-Russt- sche betrekkingen. Als kleine berichten melden wij nog de go-ede aankomst van de Do X te Lissabon, een koude golf in Amerika, welke 12 slachtoffers eischt en een besluit van Ierland, om van alle bui tenlandsche ingevoerde boter het invoerrecht te verhoogen tot fl.32 per kilogram, wat ei genlijk op verbod van invoer neerkomt. stemming, welke met verschillende incidenten vooral tusschen Duitschland en Polen gepaard ging, gaf de regeering geen meerderheid, dank zij het succes der Korfanty-groep. De Duit sche regeering acht het noodig, het vaak hard handig optreden in Opper-Silezië tegen de Duit sche minderheid tot een internationale aan gelegenheid te maken en daartoe stappen te doen bij den Volkenbond. Na het .succes fler DE PRINS VAN WALES VOOR DE MICROFOON. De nauwkeurigheid van dein Prins van Wales komt wel duidelijk tot uiting in de zorg, waar mede hij de manuscripten van zijn toespraken voor de microfoon samenstelt. Hij laat het manuscript steeds zoo typen, dat op eiken re gel dat deel van een zin staat, dat in één adem moet worden uitgesproken. Gedurende het laat ste jaar is de Engelsche kroonprins ongetwij- (Vrij naar het Engelsch). 8. Indien hij gedurfd had, zou Paul het por tier geopend hebben en er Uitgesprongen zijn, maar de moed ontbrak hem en gezien de snel heid waarmede het rijtuig reed zou de sprong zelfs voor een vlugger persoon gevaarlijk ge weest zijn. Hij was dus genoodzaakt berustend te wachten tot de plaats van bestemming be reikt zou zijn, en dan was hij van plan in zoo kort mogelijken tijd alles aan Chcgg uit te leggen. „Ik mag hem wel wat extra's geven", dacht hij. „Ik zall hem een rijksdaalder geven, als hij me weer terugbrengt". En hij zocht in zijn zakken naar geld. dat hij gewoonlijk in genoegzame hoeveelheid bij zich had, maar hij vond niets. Wel vond hij een verscheidenheid van an dere dingen, die hij stuk voor stuk uit onge kende diepten te voorschijn haalde een merkwaardige verzameling. Er zat een nikke len potloodhouder, een gebroken glazen prisma van een lamp, een kapotlen tinnen soldaat, eenige koperen munten met gaatjes er in en een hoeveelheid radertjes van een horloge, terwijl een verder onderzoek beloond werd door het vinden van een hopje, dat netjes in bruin papier was gepakt, en erg kleverig aan voelde. Al deze schatten wierp hij met onbeschrijf lijke walging uit het raampje en toen hij iets dat een beurs geleek in een zijzak voelde opende hij het nieuwsgierig. Er «at geld in, dat hij zulk een korten tijd geleden aan zijn zoon gegeven had. Het leek hem nu niefr meer zoo'n groote som toe. Het bleek duidelijk, dat de steen zijn ge dachteloos uitgesproken wensch precies ver vuld had. Hij had verlangd of gezegd te ver langen weer een jongen zooals Dick te zijn en hij was werkelijk een volmaakt duplicaat geworden, ook wat de inhoud van zijn zakken betrof. Niets vertoonde het minste verschil. Toch was hij zich bewust, dat hij, niettegen staande dit alles zjjn vroegere zelf was ge bleven, dat in tegenspraak was met zijn jeug dig uiterlijk. Het rijtuig hield nu bjj het station stil. Paul sprong er uit: „Clegg, waarom stond je niet stil, toen ik het je vroeg?" Clegg was een stevig gebouwd persoon, met een roode kleur, een h-eesche stem en in zijn geheele manier van doen een indruk gevende dat hij de ge heelonthouding als principe, niet met goed keuring beschouwde. Waarom ik niet ophield", zei hij, zich stijf vanaf den bok voorover buigende, „omdat ik een goeie klant niet graag zou verliezen, daarom hield ik niet op". „Wil je dan zeggen, dat je me niet kent?" „U niet kennen?" zei Clegg, „Ik heb U al twee keer naar het station gereden. U niet kennen?" Paul zag in dat het nutteloos was om met hem over de zaak te spreken. „Rij mij dadelijk terug", zei hij. „Ik moet naar huis, waar ik iets heel belangrijks ver geten heb". „Jongen", zei Clegg met bewondering. „Wat een ondeugende rakker ben je toch. Maar Clegg doet dat niet meer". „Doet wat niet meer", vroeg Paul. „Rijdt geen jongens meer naar huis terug, als zij naar school gestuurd worden", mi Clegg. „De laatste keer werd je plotseling ziek toen je in het rijtuig zat. Ik was zoo dom je te gelooven en ik reed je terug. Ik heb er nooit het geld voor gehad en uw vader maakte zicih boos en zei, dat als het nog eens gebeurde, hij mij niet meer gebruiken kon. Ik durfde daarom nu biet omkeeren, uw vader is een veel te goeie klant van mij". „Ik zal je een rijksdaalder geven als je het doet", zei Paul. „Als je er met niemand over spreekt, zal ik' je bij den hoek afzetten", zei Clegg, „maar laat eerst je rijksdaalder zien. Wat, riep hij vol verachting, toen hij aan Paul's gezicht zag, dat hij den rijksdaalder niet toonen kon: „Ga weg en tracht een arme koetsier, die zijn kostje moet verdienen, niet te verleiden, Hoe denk je nou over dezen witkiel? Hela man, hier is een jongeheer, die van school tracht weg te blijven inplaats van dankbaar te zijn en blij, dat hij de zegeningen van een goede opvoeding ondervindt". Clegg sprak met veel gebaren en op luiden loon, wat bij de witkielen indruk maakte en mijnheer Blinderston zeer mishaagde. „Ga heen", zei hij, „het is nu genoeg; je bent dronken". „Dronken", riep de beleedigde Clegg uit, terwijl hij in zijn woede van zijn bok opstond. „Hoor jullie dat, dronken, nadat ik zijn vader al Wel 15 jaar of meer nog met leelijk en mooi weer gereden heb. Het verbaast me, dat je niet zegt, dat het oude paard dronken is; dat kan je de volgende keer zeggen. Dronken, jazeker, jawel. Ik zal het aan je vader vertel len, dat zal ik, dronken". En met veel gevloek en gebrom paikte Clegg de teugels op en verdween in de mist. Boaier had hem blijkbaar al betaald. „Waar naar toe, mijnheer?" vroeg een wit kiel, die, gedurende de ruzie, de koffer op een wagen had gezet. „Nergens" zei mijnheer Blinderston. „Ik ga hiet met dezen tjrein, haal een rijtuig voor me met een koetsier die niet dronken is". De witkiel keek om zich heen. Een o ogen blik geleden waren er veel rijtuigen geweest, die hun vrachtje aan het station hadden af gezet en daarna waren ze leeg weggereden. „Misschien dat U er eentje vinden kan in de omgeving van het station, maar als U ©ven wachten wilt, kan er elk oogenblik Weer een komen". Paul besloot te wachten. Hij liep de hooge vestibule in, waar de lo ketten geplaatst 'zijn en wachtte daar bij de kachel op het rijtuig, dat hem lerug zou bren gen naar Westbourne Terrace. Plotseilng kwam er uit de menigte een kleine jongen te voorschijn, die Paul gedurende eerti- gen tijd scherp had aangeeekkn en die naar de kachel liep en hem op familaire wijze begroette. „Hallo, Blinderston", zei hij. „Ik dacht al dat jij het was. Daar zijn wij weer hè?" en hij lachte droevig. Het was een jongen met een bleek gezicht, dat vol sproeten zat, met zwart haar, heel llchtgi-oene oogen, een zware, lompe wijze van loopen $n een domme lach. Mijnheer Blinderston was ten hoogste ver baasd over de onbeschaamdheid van zoo'n kleinen jongen, die het waagde hem aldus aan, te spreken. Hij kon slechts heel vanuit de hoogte hem aankijken. „Kom hier en ga je bagage aangeven". „Ik wil ze niet aangegeven hebben", zei Paul stug, blij eindelijk iets gevonden te hebben om te spreken.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1