Draag en Aanbod ST. NICOLAAS- NUMMER Woensdag 3 December NOG EEN PRIJSVRAAG UITNOODIGING JACQ, PLOUVIER Ie BLAD BELANGRIJK BERICHT I V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week 36e JAARGANG VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 No. 47 drukkerij h. wegeling vlissingen drukkerij de lange jan middelb. advertentieprijs 20 cent rer regel ingez. mededeel. 40 cent contracten spec. tarief abonnementsprijs 40 cent per 3 maanden franco per post 45 cent losse nummers 5 cent Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg ""drukkerij de lange jan middelb. Dif nummer bestaat uit 18 pagina's f Wi) maken onze Lezers en onze Adverteerders er opmerkzaam op, dat „Wegeling's Nieuwsblad" in- plaats van 5 December op verschijnt. Advertentiên voor dat nummer moeten Dinsdagmorgen in ons'bezit zijn. De Uitgever. Zie 3e en 4e blad voor Prijsvraag „Het Speciaalhuis TAN A-CRÊME VOOR ELEGANTE MODESCHOENEN In het nummer van volgende week, dat op WOENSDAG 3 DECEMBER verschijnt, wordt ook een prijsvraag opgenomen. Mooie prijzen houden wij daar voor beschikbaar. De Uitgever Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs BINNENLAND. Storm en regen. Voe'.balma'ch te Blok zijl. Nog eens Uitspraak van. Alberda. Oorlogsvrees. Een Dultscher veroor deeld. De Handels- en Landbouwbank te Den Haag. De stormen van de vorige week, gepaard met een ongekenden regenval, hebben op ve e plaatsen, zoowel hier. als in het Buitenland, ontzeLend veel schade aangericht. Overal hoog water, te hoog water, zoo hoog als in geen tientallen van jaren gekend en op verschil lende plaatsen dijkdoorbraken en overstroo mingen. Toevallig wanen we in Maastricht en we hebben er ons werkelijk over verwon derd, hoe h et mogelijk was dat die oude Maas brug nog (altijd aan die met een ontzettende snelheid voortstuwende watermassa's wist weer stand te bieden. Vooral ook bij Antwerpen schijnt het gespookt te hebben. Het was daar, alsof de wereld verging. Een geheel plein ver zakte en er ontstond een kuil van minstens 6 M. diepte, hetgeen Wel voldoende zegt In (Duitschland Werd vooral Beieren getroffen, terwijl ook in Wieenen groote verwoestingen wenden aangericht. Bovendien vergingen er verschillende schepen op zee, waaronder de „Luise Leonhardt", waarbij waarschijnlijk de 30 leden der bemanning om het leven kwamen. Een storm van bijzonderheden heeft ge woed over de> bevolking van het zoo goed als onbekende plaatsje Blokzijl. Op het verzoek van een bestuurslid der plaatselijke voelbal- vereeniging om toestemming tot het orgaini- seeren van een voetbalmatch op Zondag (19 Oat.) werd door den burgemeester afwijzend beschikt. Dat was allerminst naar den zin der talrijke voetballiefhebbers en er werd door hen besloten den wedstrijd, tegen hel verbod in, toch doorgang te doen vinden. Vóór den aanvang waarschuwde de politie den scheids rechter nog, dat men den voetbal in beslag zou nemen. liet baatte echter niet en er werd begonnen. Met het te verwachten gevolg, dat de veldwachter den bal in beslag nam. Toen volgde d e aanval van spelers en publiek den veldwachter-spelbreker werd "de bal af genomen en de politieman moest door colle ga's uit de netelige positie, waarin hij ver keerde, worden ontzet, waarbij gevoelige klap pen moesten worden uitgedeeld., De wedstrijd fwerd natuurlijk afgelast. Een strafrechtelijk onderzoek is gaande. En of het resultaat van een en ander zal zijn, dat de voetballers van Blokzijl in ,het vervolg hun spel op Zondag mogen Spelen, lijkt ons op z'n minst genomen hoogst twijfelachtig. Ook de storm in de Tweede Kamer over de bekende uitspraak van den heer Alberda in zake de houding der S.D.A.P. bij een eventu- eele mobilisatie was in1 de afgeloopen week nog niet geluwd. Naar wij lazen schijnen de sociaal-dem. burgemeesters in Nederland zich ten zake reeds onderling te hebben beraden en is hun conclusie, dat zij, in het geval van mobilisatie, onmiddellijk hun ontslag zullen nemen. Het komt ons voor, dat al dat praten int vollen vredestijd over de vraag, hoe de houding der S.D.A.P. in geval van oorlog zal fcijn, eigenlijk van weinig beteekenis is. In (dagen, onmiddellijk jgfgn den oortogvooraf- gaande is de geestesgesteldheid der bevolking dus ook de Soc.-Dem. immers zoo geheel anders dan thans. Uit te maken, wat de S.D. A.P. dan zal doen, lijkt ons uiterst speculatief. Ter zake deze materie vonden wij in de „Haag sche Post" een zeer lezenswaardig artikel. Het werd door dit blad gedeeltelijk overgenomen uit het bekende „Journal de Genéve". Er heerscht, zoo wordt gezegd, een algemeen 3£= =3&==3g= Het'ls ons aangenaam U mede te deelen, dat wij verkoop- demonstraties houden met de wereldvermaarde Tana-crême om lichtkleurige, elegante modeschoentjes op afdoende wijze te verzorgen en wij raden U ten zeerste aan om onze demonstraties bij te wonen. Tana-crême diant voor het onderhoud van elegante mode schoentjes in alle kleuren; het beteekent een nieuwe wijze van verzorgen, waardoor de oorspronkelijke kleur en charme van het kostbare leder volkomen behouden blijft. Tana voorkomt en verwijdert vlekken, reinigt en glanst. Wij zien Uw bezoek aan onze verkoopdemonstratie met da meeste belangstelling tegemoet. Hoogachtend, NIEUWENDIJK 14-16 - TELEFOON 111 VLISSINGEN ig==flS==gB verschijnsel, dat bestempeld kan worden met de psychiatrische karakteristiek „La Peur de Guerre" (oorlogsvrees). Het is deze vrees, zoo betoogt het blad, welke zoo uiterst gevaarlijk is voor het behouden van den Wereldvrede. Uit de angst wordt zoo licht de daad geboren. Een legeraanvoerder behoeft eigenlijk niets anders te doen dan de vrees-spanning der sol daten te doen uitbarsten in een vlucht. (Ik geloof, dat de militairen spreken van het „stormrijp" maken der troepen). Is de vrees spanning voldoende sterk, dan heeft de aan voerder slechts met de punt van zijn degen in de richting te wijzien, waarheen de „vlucht" zal moeten plaats hebben en de stormaanval is en. Het zou natuurlijk dwaasheid zijn te bewe ren, dat de oorlogsvrees thans reeds een zoo danige (Spanningg bereikt om den oorlog te doen losbarsten. Maar dat wij langzamerhand die richting uitgaan, lijkt ons niel tegen te spreken. Wij zullen dus al het mogelijke dienen te doen om hel ontslaan dezer spanning te voorkomen. Door de Amsterdamsche rechlbank werd we gens oplichting een Duilscher tol anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld* De veroor deelde had medelijden met de werkeloozen en wilde hen aan een betrekking van „verte genwoordigers helpen. S'echts hadden ze te zorgen voor het stellen eener caulie. De re venuen der betrekk'ng waren na uurlijk bui tengewoon groot. '1 Was al een maar jammer dat de onderneming, milsgaders de revenuen slechts in het brein van onzen Duitschen vriend bestonden, om nog maar het gunstig ste te veronderstellen, en de cauties (één sollicitant had zelfs f2000— geslor') noodig waren voor de bestrijding der administratie kosten, zoo die er waren. Nieuws is dit alles niet. Men verwonder! er zich alleen maar over, dat het publiek zich (Vrij naar het Engelsch). 7. Maar Dick verwarmde zijn jaspanden bij 't vuur, zooals hij zijn vader vaak zag doen en zei: „Je gaat naar een uitstekende inrichting, waar je alle genoegens van thuis zult hebben. U zal weer deelnemen aan de spelen en lessen van uw gelukkigen jongenstijd. En U zult ge makkelijk genoeg kameraden vinden om mee om te gaan, als U tenminste geen airs aan neemt, want dat kunnen ze niet uitstaan. Nu, goedendag jongen". Paul kon zelfs nu nog nauwelijks gelooven, dat het wreede ernst was. Voordat hij iets kon zeggen ging de deur open en - verscheen Boaier „Ik had moeite om een rijtuig te krijgen, mijnheer, op een avond als deze", zei hij tot den verkeerden Paul, „maar de bagage is al opgeladen en de man zegt, dal we nog ruim den tijd hebben". „Nu goeden dag, mijn jongen", zei Dick met geveinsde teederheid, maai- mei een ondeu gende schittering in zijn oogen. „Mijn compli menten aan den do-cior, denk er aan". Paul keerde zich verontwaardigd van hem naar den huisknecht; hij zou lenminsle bij hem blijven. BosLei zou het niel kunnen aan zien, dat zijn meesier, die altijd goed voor hem geweest was, op zulk een koelbloedige ma nier van huis verdreven zou worden. Hij deed twee of drie pogingen om te spre ken. Hij zou de zaak aan de kaak stellen, hier en overal. De heele huishouding zou gedag vaard worden om tuaschen die twee recht te doem. Zonder twijfel, als hij genoeg, zelf beheers chin g had gehad en Diok niet zoo als nu tij d had gehad zich geheel en al voor zijn veranderde omstandigheden voor te bereiden, kon hij den toestand vanaf het begin gewijzigd hebben en zichzelf ©enige pijnlijke ondervindingen hebben gespaand. Maar heel vaak weigeren juist de woorden, die wij op een oogenblik noodig hebben, over onze lippen te komen. Mijnheer Blinderston ondervond dit in zijn ongelukkigen toestand. Hij deed nog meer pogingen om alles te ver klaren, maar het gevoel van gevaar maakte, dat hij niet meer denken kon. Toen "Werd afle vender© strijd hem gespaard. Er kwam een donkere mist voor zijn oogen; de wanden van de kamer weken terug; en met een luid ge gons in zijn ooren, viel hij, en leek het hem toe alsof hij al dieper en dieper in de aarde zonk. Toen sloot de duisternis zich over hem en hij wist van niets meer. HOOFDSTUK III. Toen mijnheer Blinderston het bewustzijn weer terugkreeg na dit langen tijd ie zijn kwijt- geweest, bemerkte hij, dal hij al heksende en schokkende in een duf en ni"t frisch ruikend vieiwielig rijtuig door een breede goed ver lichte straal reed. Zijn hoofd was nog lang niet hel der en eenige minuten zou men moeilijk hebben kun nen zeggen, dat hij dachi, maar toen hij heele- maal bij was, vond hij het prettig over de opeenvolgende gebeurtenissen Ie denken, die hij in zijn nachtmerrie met den talisman on dervonden had én te lachen over de parten, die zijn verbeelding hem gespeeld had. „Ik zou wel eens willen weten, hoe ik er aan kom zulken onzin te droomen", zei hij bij zichzelf, want zijn droomen waren gewoon lijk binnen de grenzen van het waarschijnlijke." „Wlat een indruk heeft die droom op mij gemaakt", dacht hij. Toen kwam langzaam, maar met onweer staanbare kracht, de overtuigiug bjj hem op, dat hij gedineerd had en goed ook. „Als ik al gegeten heb", zei hij bij zichzelf, „ga ik dus niet naar huis om te elen, en als ik niet naar huis ga om te eten, wat wat doe ik dan in dit rijtuig?" Alleen de 'gedachte al, dat er iets niet met hem in orde zou zijn, deed hem een eind aan alle onzekerheid en vrees maken. Het rijluig reed langs p'einen en woonhui zen, zoodat mijnheer Blinderslon wachten moest totdat de zwakke slralen van een straatlantaarn voor een oogenblik in het rijiuig schenen. Toen zette hij zijn voet op de tegenoverstaande zit plaats en bekeek zijn schoenen en broek met ademlooze nieuwsgierigheid. Die schoenen waren plomp, met vierkanle neuzen en dikke zooien, één was zelfs opzij gelapt. De broek was zwaar en grof, met rafels aan de pijpen en glad schandelijk glad óp de knieën. In hevigen wanhoop, ging hij vlug met fc'jn hand-n over zijn ge ;tal e en ij voe de zich ongewoon klein en dun en met groo e sinar cfk bij zulk een ontdekking zeden gevoeld woidt constateerde hij voor cie eers e maal ge durende twiniig jaar, dal hij .egenwoordig een middel had. Vervolgens nam hij als laats e redmiddel zijn hoed af en bevoelde de breede, gladde oppervlakte, aan den kanl met dun haar begroeid. Maar het was zoo niet. Zijn kale bol was verborgen onder een dichte massa krullend haar. Deze laatste ontdekking was hem te machtig. Er ging een' lichte schok door hem heen, toen hij zich weer bewust werd van de bittere waarheid. Slechts met de grootste moeite kon hij zijn gedachten meester blijven. „Ik moet kalm zijn", sprak hij met trillende lippen heel kalm. Daar zal nu alles van afhangen". Het was een geruststelling voor hem in zijn uiterste nood, dat hij op den. bok den welbe kenden breeden rug van Cl egg herinnerde; een koetsier, dien hij gewoonlijk bij slecht weer begunstigde. Clegg moest hem kennc in weerwil van zijn belachelijke gedaanteverwisseling, Zijn plan was het rijtuig te doen s'ilhouden, terug te keeren en naar huis te rijden, waar zij zouden merken, niet zoo gemakkelijk van hem af konden komen. Als Dick zich voorstelde, dat hij zich dit soort van behandeling zoo ge dwee zou 'laten welgevallen, had hij het erg mis; hij zou weer onbeschaamd thuiskomen en zijn rechten opeischen. Geen een redelijk mensch zou aan zijn identiteit iwijfelen als hot lol een onderzoek kwam. Zijn kinderen, zijn klerken en zijn bedienden zouden gauw aan zijn u'terlijk gewend zijn en leeren verder dan den ui terlij ken vorm 'e kijken en ook be stond al ijd nog de mogelijkheid otn ah es weer do don too vers een goed to naken". ïk wil geen scoorde veriezei" zei bij hard op i n t rwij l ij e i aan p:e ie zakken, leunde hij or uit on riep: S a siil" ot hij er heesah van was g.-wonden. Maar Clegg kon of wilde hem niet hooien hij reed in vluggen draf voort. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1