WEGELING's NIEUWSBLAD Woensdag 3 December DRUKKERIJ H. WEGEL1NG Visitekaarten NIEMEUER'S FRIESCHE HEERENBAAI ST. NICOLAASNUMM1R 2e BLAD BELANGRIJK BERICHT I GEEF HEK' iT. NICOLAAS IT GESCHENK EEN LUXE DOOS van Vrijdag21 November 1930 no. 46 VI) maken onze Lezers en onze Adverteerders er opmerkzaam op, dat „Wegellng's Nieuwsblad" In- plaats van 6 Deeember op verschijnt» Advertentlfin voor dat nummer moeten Dinsdagmorgen In ons bezit zijn. De Uitgever. WAT DE VOLKENBOND IS EN DOET. OVERAL VERKRIJGBAAR den tarieven-Wapenstilstand en niet in de laat ste plaats aan de Economische conferentie. Al staat men, ook op dit gebied, nog pas in het foüjgin, betValt niet te ontkennen, dat ook hier hoopvolle perspectieven te bespeuren zijn. En in elk_gevaJ kan er to ah zieker wel gespro ken worden 'van een enorme ontwikkeling) als men bedenkt, dat de Bond pas tien jaar bestaat Onder moeilijke omstandigheden werd hij op gericht en had hij zijn arbeid aan te vangen: onmiddellijk na den grooten wereldoorlog, die ruim vier 'jaren lang gewoed had met de ont wrichtende 'en vernietigende gevolgen van "dien. De vredesverdragen schiepen tal van uiterst lastige verhoudingen en situaties etn terstond nam men, zijn toevlucht tot den Volkenbond om dezen te belasten met zorgen, waartegen men alleen deze nieuwe internationale organi satie opgewassen achtte. Zoo kWam de vrije stad Dantzïg, zoo kWam het Saargebied onder een bestuur te staan, waarop tenslotte Ben 1. Oplossing van alle internationale geschil len langs den weg van bemiddeling, arbitrage of rechtspraak en aanvaarding van het beginsel, dat elke aanvalsoorlog een internationale mis daad is. 2 Beperking van bewapening kraohtens in ternationale overeenkomst. 3. Nadere regeling van de hulpverleeming aan den aangevallen Staat 4. Verbetering van de waarborgen voor de beschermende minderheden. 5. Uitbreiding en vastlegging van het vol kenrecht 0. Opheffing van belemmeringen in hot han delsverkeer. 7. Krachtige ontwikkeling van de Interna tionale arbeidswetgeving. 9. Behandeling van den Volkenbond in het onderwijs. 10. Universaliteit van den Volkenbond. In Januari 1930 heeft men het feit kunnnan herdenken, dat tien Jaar geladen de Volkenbond tfjn werkzaamheden aanving. Vanzelf wekte dit jubileum bij velen het verlangen op eens na te gaan, wat nu eigenlijk de Bond in die eerste tien Jaar zoo al gedaan had en wat hij thans waard bleek te zijn. Bij een poging om die vraag te beantwoorden ls het natuurlijk van belang rich voor alles rekenschap te geven van het doel van 'den 'Volkenbond. Dit nu is, gelijk de aanhef van het Gnondverdrag doet kien; het bevorderen van de samenwerking tusschen de volkeren en het hun waarborgen van vrede en veiligheid. Naast de positieve taak, op de samenwer king tusschen de volkeren gericht, valt er dus ook een negatieve ta vervullen: het vermijden van gewelddadige conflicten. Naar mate de volkeren meer en meer gewend raken aan de poderlinge samenwerking en het terrein, waar op rij gezamenlijke belangen hebben, die rij gezamenlijk behartigen grooteren om\tmg ki^gt, zal het gebied, waarop zich gewelddadige ge- tcihlllen kunnen voordoen, uit den aard der taak afnemen. Wanneer dus de bond zich met tal van aangelegenheden bezig houdt, die vroeger buiten de internationale sfeer bleven, dan beweegt hij zich ontegenzeggelijk in een richting, die hij dient in te slaan met 't oog op het door hem te bereiken doel. Welnu, In de eerste tien jaar reeds vallen rr heel wat waardevolle resultaten van de Geneefsehe organisatie Waar 'te nemen op hy giënisch, humanitair, sociaal, verkeers, finan- tieel en economisch gebied. Eten reeks doel treffende internationale overeenkomsten heb ben op deze terreinen dank zij den Volkenbond roeds nuttige regelingen In het leven geroepen. Er mag nog wel eens tn herinnering 'gebracht worden, hoe de Volkenbond met succes activi teit ontplooid heeft op hygiënisch terrein, Wat betreft de bestrijding uit Rusland, van de uit Rusland ln 1922 West-Europa bedreigende vlek- tvphus-epidemle, op humanitair gebied het na den oorloc weer naar hun land terugbrengen van honderd ulzend en krijgsgevangenen uit Rusland, de hulp en steun aan een klein mil- lloen GHeksohe uitgewekenen verleend. Zijn sociale bemoeienissen betreffen o m. den strijd tegen den handel ln vrouwen en kinderen, zijn strijd tegen het opiumkwaad. Wat de verkeers- zorg aangaat, op initiatief van den Bond zijn tal van conventies tot stand gekomen, die be trekking hebben op de vrijheid van doorvoer- verkeer, op de verkeers vrijheid op waterwegen van internationaal belang, op de vergemakke lijking van het internationale spoorwegverkeer. Mef eerv moge voorts gewag gemaakt van den on<-ehatb"rrn tin an titelen steun, dank zij' Ge- nëvp, nan vprc,dbi11en^p landen ("waaronder Oos tenrijk, Honoariie Griekenland. Bulgarije) ver- T<*enid die er economisch en financieel zoo rincbt a-»n toe waren, dat zij er alleen 'door ln- fprnationalp samenwerking weer bovenop zijn kntmen komen En wat "de economische werk zaamheden aangaat denken wij aan de conven ties betreffende de (Touane-formalltiedten1, be treffende de tn- en uitvoerverboden, In zake Volkenbond het beslissende toezicht uitoefent. Zoo handelde men ook met de vroegere Duit- sche kolonies en de aan Turkije ontnomen ge bieden, die als mandaatslamden aan bepaalde Staten werden toevertrouwd, welke -foor de ricbtige uitvoering van het hun verstrekte man daat aan den Volkenbond verantwoordelijk'zijn, die dan ook geregeld controle op hun hande lingen en op hun beleid uitoefent. Op soortgelijke wijze heeft men den Volken bond belast met het beschermen der nationale minderheden, waar deze op grond van alge- meene of bijzondere bepalingen zekere rechten hebben gekregen binnen den staat waartoe zij behooren. Vooral "de overweging, dat zoo lidht het bestaan van minderheden gevaarlijke brand stof kan vormen, waaruit het vuur van een in ternationaal gewapend conflict kan oplaaien, leidde er toe den Volkenbond ook deze taak op te dragen. Immers, de Bond moet niet alleen dienst doen voor het bevorderen van de samenwerking tusschen de volkeren, hij heeft ook werk van groote beteekenis te vervullen als instrumenten om geschillen te voorkomen en tenslotte ziet hij zich geroepen het nood ice te verrichten^ om, wanneer er zich eenmaal een geschil voor doet, zulk een conflict op vreedzame wijze tot een oplossing te doen brengen. Welaan, het heeft In de éerste tien jaar al geenszins ontbroken aan geschillen, die te Ge- nève voorkwamen en die dank zij den Volken bond en zijn organen tot een bevredigend' einde rijn gebracht. Meer dan eens zag het er zelfs zeer dreigend uit, cBbch dan bleek het ingrijpen van Genëve tenslotte goede vruchten te dragen. Bovendien, dit mag vooral niet vergeten, heeft in dit opzicht het door den Bond in het leven geroepen Internationaal Gerechtshof in Den Haag, welks gezag in sledhfs korten tijd hand over hand is toegenomen vooral ook dank rij het feit, dat in de waarlijk niet zoo weinigle gevallen, dat het Hof aan den Volkenbondsraad juridisch advies uitgebracht, de Raad die ad- vlezen steeds heeft opgevolgd zeer waarde- voll en arbeid verricht De groote waarde van den Volkenbond is ongetwijfeld gelegen in het feit dat er heden ten dage een vast adres is, waartoe men zich kan en moet richten, wannenr internationale verwikkelingen een bedenkelijk karakter zou den kunnen krijgen en dat geregeld de leidende staatslieden elkaar in Genève ontmoeten, waar rij zoowel de gemeenschappelijke belangen als de tusschen hen 'bestaande tegenstellingen en de zich voordoende moeilijkheden met elkaar kunnen bespreken. Wanneer in 1925 verdragen als die van Locarno tot stand zijn gekomen, die in onmiskenbare mate tot de versterking der vreedzame verhoudingen in Europa geleid hebben en o m. tengevolge hadden, dal ook Duitschland op voet van volkomen gelijkheid met de vroegere overwinnaars in den Bond bin nentrad, wanneer tenslotte een bevredigende regeling van het herstel vraagstuk ter Haagsche Conferentie bereikt werd, wanneer alom het besef baan brak, dat voortaan oorlog niet meer mocht ^Zijn Óen geoorloofd instrument van nationale politiek (Kellogg-verdrag), wan neer het aantal stalen, dat in alle rechts geschillen bereid is zich aan de rechtspraak van b^t Internationaal Gerechtshof te Den Haag te onderwerpen sterk toenam, dan zijn dat allemaal uitvloeisels van datgen© wat door de werking van den Volkenbond in slechts tien jaar tijds bereikt kon worden. Nog Staan we pas ln het begin van deze nieuwe ontwikkeling, fclie in de plaats van de vroegere wanorde tusschen de siaten, welke het grootste gevaar voor het uitbreken van gewelddadige botsingen vormde, een internatio naal rechtsorganisatie aan het scheppen is. Nog blijkt veelvuldig, "dat de volkeren in tal ■vfan opzichten niet zoover rijn, 'als in het belang eener zoo deugdelijk mogelijke interna tionale rechtsorganisatie onontbeerlijk; is. Van daar bijv. het feit, dat op het stuk van de in ternationale vermindering van ontwapening, on- Hanks de vele moeite daaraan besteed, feitelijk zoo weinig bereikt is, dat men zou kunnen keggen, dat men ten dien aanzien eigenlijk nog nagenoeg met leege handen staat. Het is goed, de oogen voor dit verschijnsel geopend te houden, al zou men aan den anderen kant een gï^öve fout begaan door nu maar meteen tot de conclusie te komen, dat dus heel die Volkenbond en wat hij doet toch niets waard blijkt te rijn. Het tegendeel ls het geval. Dat hebben de feiten, Waarop in enkele algemeene lijnen ln dit geschriftje de aandacht ls gevestigd, wel overduidelijk bewezen. De Volkenbond staat heelemaal niet met leege handen. Tal van niet hoog genoeg te schatten vruchten heeft hij der internationale samenleving reeds aangedragen. Willen die vruchten In aantal en hoedanigheid steeds waardevoller worden, dan is het noodig, dat alom in de wereld alle krachten zich inspan nen om den Bond tot steeds grooteren bloei te brengen. Dat is bovenal een zaak van opvoe ding, van zelf-opvoeding van alle individuen. Al diegenen, die het hunne willen bijdragen tot het verheven en der mensehheid tot zege ning strekkende doel, dat de Volkenbond be oogt, hebben tot plicht zich aaneen te scharen opdat de beginselen, Welke de Bond moet die nen. krachtiger en krachtiger in heel de sa menleving tot uiting zutien komen Hoe men een eerste stap ln die richting kan doen? Door zich aan te sluiten bij de Ver voor Volkenbond en Vrede, Jan van Nassaustraat 93 Den Haag De minimum contributie bedraagt slechts fl per Jaar. SINDS WANNEER GEBRUIKT MEN POST ZEGELS? De uitvinding der postzegels ligt niet zoo dicht bij ons, als men wel zou „denken. Het eerste denkbeeld ervan komt uit Frankrijk en dateert van 1653. Toen daar in dit jaar te Parijs de eerste plaatselijke postdienst werd ingericht, besloot men frankeering verplich tend Je stellen en dat hiertoe op -den buiten kant van eiken brief een biljetje geplakt moest wonden, voorzien van kwitantie voor betaald porto en den dag van verzending. Deze bil jetjes waren overal in de stad verkrijgbaar, Zij kostten een stuiver. Later verdwenen deze voorloopers der postzegels- weer. Zij bleven tot 1832 in het vergeetboek, toen een Zweedsch parlementslid het voorstel deed ze opnieuw in te voeren, doch hiermede geen succes had. Doch de Engelschen maakten rich wel van dit denkbeeld meester en brachten het in 1839 in pmidtij'k. Men kan dus zeggen, dat onze moderne postzegel van Engelschon oorsprong is. VISCHNOE. Vischnoe is een der grootste goden der Indische mythologie, een godheid, die het best de natuur schijnt voor te stellen, omdat rijn voornaamste functie, hem door Brahma zelf geschonken, bestaat In scheppen en ver nietigen. Hij wordt afgebeeld met vier ar men, waardoor hij rijn fier emblemen kan vaisthouden, namelijk: een knots, een schijf, eesn schelp en een lotus. Vischnoe is de mensehheid welgezind. Hij gebruikt zijn ver nietigende kracht slechts om boo zie wezens te doen verdwijnen. Men kent hem een groot aantal zichtbare vormen toe, doch hij nam deze slechts aan in bepaalde omstandigheden, wanneer zijn tusschenkomst nuttig was voor de aarde. Een twaalftal zijner Incarnaties zijn bijzonder vermaard, vooral 'de eerste en de tweede hij verscheen toen in de gedaante van een visch pm van den bodera der zee de Veda's te brengen, die daar na den zond vloed gebleven waren. Zijn tweede gedaante tons die eener schildpad, die de nieuw ge schapen aarde schoorde. Een enkele zijner incarnaties heeft nog niet plaats gevonden. Men Verwacht namelijk de komst van Vischnoe, om de ongeloovigên te vernietigen en aan Indië zijn vrijhedd em geluk te hergeven. Tijdens de zondvloeden de Hindoesche sagonleer kent er verscheidene, waarvan er eenige nog moeten plaats vinden slaapt Vischnoe, terwijl hij op de watenen ronddrijft, en de slang Secha hem tot steun dient. BELACHELIJK. „Van het verhevene naar het belachelijke is slechts één schrede", zeide Napoleon op rijn terugtocht uit Rusland. En diepe Waar heid Schuilt daarin, die tevens wrang en tra giek is. Is Napoleon zelf niet een voorbeeld van het belachelijk-verhevene en van het ver- heven-belachelijke? Er is een godsdienstig-lïed, dat sprekend over het Koninkrijk Gods regt: „Uw rijk wordt gebouwd door vrijen". Natuur lijk is hier bedoeld: door vrije menschen, maar hoe gemakkelijk komt de gedachte op: door het vrijen van twee gelieven En daar steekt het belachelijke reeds rijn hatelijke tronie om den hoek. Drukfouten ma ken van de verhevenste gedachte, gedrochte lijke nonsens. Alles slechts één schrede. Zou het hieraan ook niet liggen, dat zooveel wat ernstig bedoeld is, dood loopt op den spotlust der omgeving? Ik geloof van wel. Maar tevens moeten we dan toch constateeren, dat het belachelijk is. Het is belachelijk dat velen door hun spot zich de diepste diepten van het leven niet eens bewust worden. Zoo vergaat hun heele bestaan in één lachen, maar het eindje draagt den last. Want verheven, be lachelijk en tragisch rijn on af scheidenlij k ver bonden, overal en altijd. Toen de Amerikanen onlangs bleven produoeeren ondanks den «lach ten verkoop, leek hun dat een verheven ge dachte: ieder bleef aan het werk. Maar de tyd leerde, dat het belachelijk was, er kwam pro ductie. En thans? Thans ls het tragisch: wer keloosheid, armoede, verminderd vertrouwen. Het is belachelijk. IS IODIUMTINCTUUR GEVAARLIJK? Neen, maar het mag niet te lang staan en moet bewaard worden in een zuivere herme tisch. Iodiumtinctuur is een m,engsel van Iodi- um en alcohol. Wanneer deze alcohol ten deele verdampt, wordt het Iodium te geconcen treerd en wordt het te scherp en te bijtend. In geval van twijfel kan het nooit kwaad, het mengsel tot de helft te verdunnen. Hierfoe gebruike men alcohol van 90 o/0. Men kan de tinctuur nog meer verdunnen, vooral als ze moet worden gewreven op een gevoelige huid, bijv. van kinderen. Over het algemeen kan Iodiumtincluur zonder bezwaar bij open won den worden gebruikt. Het sleriliseerl onmid dellijk en is het beste droog verband. Eerst 1 door het verdampen van den alcohol kan de tinctuur te scherp en bij lend op het weefsel inwerken.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5