WEGELING'S NIEUWSBLAD msr, Abdij siroop ST. NICOLAASNUMMER 3e BLAD Van Week tot Week Bestrijdt toch die Bronchitis! RADIONIEUWS van Vrijdag21 November 1930 no. 46 BURGERLIJKE STAND DRAISMAVAN-VALKEMBUR' Voor de Borst BINNENL AND. Malaise In de cultures. Geen politiek in den aether. „Boekendag". Belgische strategische werken aan de Nederland- sche grens. De Graaf Zeppelin boven ons land. Jac. Hylton en zijn band. In onze Oost gaat het met de cultures om het op z'n zachtst uit te drukken niet naar wensch Op Java zijn 4000 Europeanen werkeloos. En wat nog veel meer zegt, zelfs aan de Oostkust van Sumatra, het land dat altijd gebrek had aan arbeidskrachten, zijn op het oogenblik te veel koelies, welke natuurlijk een lastpost voor de betreffende cultuurondernemingen vor men. Immers werden deze koelies uit verre oorden Java en China hierheen gebracht en rust op de cultuurondernemingen de plicht hen bij het beedndigen van het arbeidscontract naar h un plaats van herkomst terug te brengen (koelieordonnantie.) In de Indische bladen leest men nu, dat verschillende administrateurs zich aan hun verplichting tot terugzending naar Java en China willen onttrekken. Het wordt dan voorgesteld, alsof het voor den koelie nog wel mogelijk is in het Gewest werk te Vinden en de administrateurs sturen de koelies naar de politieposten om daar een verblijf pas te vragen. Met het gevolg, dat er vele werkelooze koelies zonder middelen van bestaan rond zwerven en van diefstal moeten leven. Het deed ons aangenaam aan toen wij lazen dat de politie voortaan niet meer bereid is door de verstrekking van verblijf passen haar medewerking bij de onwettige verbreking der arbeidscontracten te verleenen. Door den minister van Waterstaat is aan den radioraad advies gevraagd over de kwestie van de politiek in den aether. Wij zijn benieulwd hoe dit advies zal luiden. Immers zal dan de radioraad de werkelijk niet gemakkelijk te be antwoorden vraag, wat eigenlijk; wel onder politiek te verstaan is, hebben op te lossen. Iedereen heeft over dit vraagstuk zijn edgen gedachte en het komt ons voor, dat wanneer men de politiek uit den aether wil weren en dan aan alle verrlangens Wil voldoen er niet veel meer dan muziek overblijft. Maar wie zegt dat er straks geen menschen gevonden worden die ook in de muziek nog politiek ontdekken. Trouwens is 't niet alleen mogelijk maar zeer waarschijnlijk, dat er over de muziek kwestie zal komen. De meeste christelijke menschen 'zullen na een godsdienstoefening Wel ongaar ne de Internationale" hooren, terwijl wij ons nog herinneren de klacht van de V.A.R.A., dat door de A.V.R.O. op 30 April, na afloop van de wijdingsbijeenkomst voor den eersten Mei, militaire marschen werden uitgezonden. Wij zijn werkelijk blij, dat wij die kwestie niet op te lossen hebben. Ter herdenking van zijn 50-jarig1)estaan heeft 'de Uitgeversbond op 15 November een „Boekendag" georganiseerd Op breede schaal werd in de Pers en vooral In Jeugdtijdschriften over de groote beteeke- nis «Jan het boek geschreven. Uit een artikel van den Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Dr. J. Th. de Visser verna men wij, dat zoowel hier als in het buitenland, de lust om een boek te lezen, kennelijk afneemt, wat Italië er toe bracht ©enige jaren geleden een boeken „slag" te organiseeren om het boek tegenover allerlei blaadjes en prulletjes te ver dedigen. Ter huldiging van Dr. F. E. Posthuma voor 5yn werk op de wereldtentoonstelling te Ant werpen "had in het hotel „De witte brug" te Den Haagv een maaltijd plaats, waarbij tal van personen waaronder de minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, Mr. Verschuren het voord voerde. U'l de tafelrede van Jr. Kalff vermelden wij het volgende: „Gij, (d.i. Dr. Posthuma) hebt U vele vrienden gemaakt in België. Het is uw werk, dat de Antwerp- sche tentoonstelling ertoe heeft bijgedragen, dat wij elkaar beter zijn gaan .begrijpen, onder ling meer gaan zijn vertrouwen en zijn gaan zoeken naar hetgeen ons samenbindt. Meer en meer blijkt, dat de economische krachten over de geheel e wereld een wisselwerking vormen De toestand is ernstig en er moet voorden ge zocht naar de kracht om staande te blijven. Die kracht moet men zeker in de eerste plaats zoe ken in de samenwerking van landen, die door ligging en belangen zoozeer op elkaar zijn aangewezen als Nederland en België". Nu kan dit allemaal wel 'waar wezen, maar wij moeten eerlijk bekennen, dat wij aangaande de (strategische?) werken van België aan onze grens ©enigszins ongerust zijn na hetgeen wij er over lazen. Wiel verklaarde de Belgische minis ter van verkeerswezen Lippens, dat er geen sprake was van verdubbeling van de lijn Turn hout— Baarle-Nassau, omdat zij nog lange iaren voldoet aan de behoefte van het verkeer. Maar daar tegenover constateert het „Dagblad van Noord-Brabant", dat de werken, welke, thans worden uitgevoerd het mogelijk maken in een minimum van tijd een tweede spoor aan te leggen en dat deze maatregel niet door econo mische en verkeerstechnische motieven kan zijn uitgegeven. Ook de berichten over het plan van een vierdubbel spoor tusschen Antwerpen en Essohen zijn geenszins „volkomen onge grond", zooals de heer Lippens het uitdrukte, Nederland heeft ér zeker niet over te klagen, dat het door de Duitsche vliegers vergeten wordt. Op den dag, dat de Do X Schellingwoude verliet vloog de Graaf Zeppelin boven ons land en nam te Venlo post in en wierp post voor ons land uit. Het tournée van Jack Hylton met zijn boys is een ware zegentocht geworden. Stampvolle zalen met buitengewoon enthousiast publiek. Naast uitstekende muzikanten schijnt de „band" ook allerlei Acrobaten rijk te zijn en zoo is het geheel in staat het publiek op meer dan ge wone wijze te amuseeren. Gaarne gelooven wij, dat dit succes een doorn in het oog is van alle „ernstige" musici, maar zij zullen het met ons eens zijn, dat een goeden jasz beter is dan een slechte symphonic. la dooieq van 30-60 en 90 c». Tube 80 cl. Bij Apoth. en Droflieten BUITENLAND, Jean Nioot. Landdagverkiezingen in "Po len. Aardverschuivingen in Lyon. Het gist in Spanje. Indische conferentie te Londen. Genève, Kepler. In Frankrijk heeft men op feestelijke wijze het feit "herdacht, dal 400 jaar geleden Jean Nioot te Nimes geboren werd. Als Fransch ge zant In Portugal leerde hij daar de tabaksplant kennen, welke hij in Frankrijk invoerde van waaruit het "kruid, misschien zijn sommigen wel geneigd te spreken van „onkruid", over de geheele bewoonde wereld verspreid 'werd. De invoering van het rooken is niet zonder strijd geschied. Zelfs zijn de eerste rookers als mar telaars naar den brandstapel gevoerd. In Parijs werd de meest gracieuse rookster gekozen en we kregen eene „Koningin der Tabak". In Polen werden Landdagverkiezingen gehou den, noodig door de parlementsontbinding van 30 Augustus j.l. Op het "oogenblik, dat wij dit schrijven zijn de uitslagen nog niet bekend, maar de regeeringspartijen zullen wel de over winning hebben behaald. Met alle mogelijke middelen, het ongeldig verklaren van kiezerslijsten, gevangenneming van candidaten der oppositie, het "afstand doen van het geheime kiesrecht door de aanhangers der regeeringspartijen heeft Pilsoedski ge werkt. De verkiezingen kunnen daarom zelfs niet als graadmeter voor de bepaling van de grootte der oppositie dienen. Slechts hier en daar is het tot incidenten gekomen. De ontzettende ramp in Lyon toonde ons weer eens tot welke daden van opofferingsge zindheid de mensch bereid is. Zoo Werd het lijk van een brandweerman gevonden die het lijk van een vrouw in de armen hield. Tijdens het redden van de vrouw, was de man zelf het slachtoffer geworden. Eenandere brandweer man werd dood gevonden met een touw in de hand. Aan het andere eind van het touw werd het lijk gevonden van een man, dien de brand weerman blijkbaar naar beneden had willen hijschen. Tijdens zijn levensgevaarlijk reddings werk heeft de moedige man zelf den dood ge vonden. Er werden reeds veertien lijken gebor gen, waarvan acht brandweermannen. Als oor zaak van de ramp wordt aangenomen de breuk van een groóte rioolbuis. Het uitstromende wa ter heeft de aardmassa's onderspoeld eu daar door de aardverzakkingen veroorzaakt. In Spanje gist het geweldig, Al schijnt de van een groote rioolbuis, 't Uitstroomende wa- slaagd te zijn zich tegenover de republikeinen en arbeiders te handhaven, benijdenswaardig is zijne positie allesbehalve. Nog nooit heeft eene staking eene intensiteit bereikt als de zoo juist geëindigde 48-uursche proteststaking te Madrid. Veel indruk heeft gemaakt een artikel van professor José Ortega y Gasset, dat een scherpe aanval op het huidige regiem inhield en eindigt met de woorden: „Spanjaarden, Uw staat bestaat. Maak hem. De monarchie moet verwoest worden". Inderdaad krachtige taal. Met groot ceremonieel Werd in de Koninklijke galerij van het Hoogerhuis de Indische confe rentie door den Engelschen Koning geopend. Of zij ook resultaten zal opleveren valt le bezien. Om tot samenwerking met de Moslems te ko men schijnen de Hindoo's tot veel concessies bereid te zijn. Zoo zijn zij, volgens berichten, genegen om Punjab als Mohammed aan sch te erkennen en ook de scheiding van Bombay en Sind te aanvaarden. De positie van Engeland wordt dus niet zoo fraai en wordt hachelijk wanneer men bedenkt dat de grootste Indische partij tevens de in haar ei sch en het verst gaand in Londen in het geheel niet vertegen- woondigjd is( Kan algemeene bekendheid is het immers, dat wanneer de Indische volkeren één lijn mochten trekken Engeland tot het verlee nen van zelfbestuur wel verplicht zou zijn. In Genève heeft men Weer heel wat gepraat over ontwapening. Intusschen maakt Duilsch- land bekend, dat in 19311936 den laatsten 10.000 ton kruiser op stapel zal zetten van de zes, die het Verdrag van Versailles veroorlooft gelijktijdig in dienst te hebben. Drie dezer sche pen, welke in werkelijkheid geconcentreerde slagschepen zijn, bevinden zich nog drie in aanbouw en twee zijn er reeids in dienst en wekken, waar zij komen, bewondering, vanwegle hun vernuftige constructie en hooge gevechts- waande in verhouding tot hun waterverplaat- sing. Een bekend wijsgeer heeft eens gezegd, dat woorden dienen om gedachten te verbergen. Wanneer men let op de steeds meer doorgaande bewapening zou men haast gaan denken, dat {wat in Genève als maar gesproken wordt slechts dient om de ware bedoelingen der Sta ten te verbergen. 15 November was het drie honderd jaar gele den, dat "Johannes Kepler stierf. Copernicus Kepler Galleleï Newton, het zijn de mannen, die de moderne sterrenkunde hebben opgebouwd en een einde maakten aan de on feilbaarheid van Aristoteles. Wij hebben geen plaatsruimte om aan het werk van Kepler aan dacht te besteden en moeten daarom volstaan met de mededeeling, dat hij door zijn levens werk zijn naam onsterfelijk heeft gemaakt. Als elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert Jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma* Atom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, FL 2.73, PI.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing., ABDlJUrOOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) VLISSINGEN van 13—20 November 1930. Ondertrouwd: H. C. A. Evelaar 23 j. eu A. J. Ral jé 29 j, P. de Wispelaere 24 j, en A. Kesteloo 19 j. H. Mijnsbergen 25 j. en N. J. Post 25 j. K. H. de Kok 29 j. en J. M. de Wispelaere 23 j. P. M. Mulder 24 j. en J. J. Gillissen 23 j. Getrouwd: J. Boogaard 23 j. en M. L. Hoog stad 20 j. J. H. Koolwijk 28 j. en A. P. van üe Velde 20 j. J. A. Tax 48 j. en G. F. C. Klijnsoon 55 j. J. de Bart 23 j. en S. M. van Aalst 24 j. Bevallen: M. Dingemanse geb. Schroevers d B. C. S. de Rijcke geb. Snaaijer d. R. J. A Arts geb. Roos z. J. Frederix geb. Mariek' z. J, A. Millenaar geb. Elenbaas z. H. Saai; geb. Verhoeven z. E. C. de Nooijer geb. Smit z, P. Adriaanse geb. Schroevers d. J. M Blinkhof geb. Gooijen 2 d. (levenl.) J. J van Sabben geb. Poppe d. (levenl.) H. Saai, geb. Verhoeven z. (levenl.) Overleden: J. A. Demoor man van E. L. Bul- teel 52 J. A. Lefeber jm. 20 j. W. Weug d. 18 mnd. G. de Vos man van J. A. Brugge- man 67 j. N. Kamminga man van J. L. J W. Klomp 74 J. SOUBURG van 13-20 November 1930. Ondertrouwd: Hendrik Mijnsbergen 25 j. eo Neeltje Johanna Posh 25 j. Jan Frauciscus Aerssens 29 j. en Martina Smallegange 25 j. Getrouwd: Johannes Jacobus Pundke jm. 21 j. en Johanna Laurina Wilhelmina Goedhart jd. 23 j. Geboren: Jan, z. v. Marinus Koole etn Pieter- nella Maria Po uwer Cornelis, z. v. Pieter Willem Davidse en Jacoba Prina Abrahamse Pieter Adriaan, z. v. Cornelis Heindrikx en Maria Elisabeth "W'estplate Willem, z. v. Hendrik van der Hoek en Adriana Ventevogjel. Ingekomen: Mej. C. P. van der Endt Braamstr. B 124 van Ritthem. Mej. C. j. Hendrikse Nieulwe Abeele C 259 van Middelburg. Mej. C. W. de Wijze Zandweg C 37 v. Ritthem. Mej. P. Lokker-Hijnstra en kind van Teijlin- genstraat B 223 van Batavia. Mej. Woltering-Borgman en kind Vliss. straat E 8 van Vlissingen. Mej. W. Abeleven-Labberton Groote Abeele A 244 van Goes. Mej. C. Ovaa-de Rijke Nieuwstraat B 76 van Vlissingen. Schout en gezin Middelb. weg A 264 van Serooskerke. Mej. A. A. M. Stemmler Kanaalstraat A 52 van Rotterdam. J. Vreeke Paspoortstraat B 363 van Geleen. W. J. Bouff Vliss. straat B 302 v. Dordrecht. L. Botting Nieuwstraat B 79 van Rotterdam. Vertrokken: E. Joosse Ritth. straat B 386 naar Ritthem. H. Bakker en j^ezin Keijzersbaan A 58 nl naar Den Helder. M. de Steur Abeelsche weg C 234 n. Biggekerke. Mej. C. v. Overbeeke Nieuwe Vlissingsohel weg C 171d naar Voorburg. Mej. A. Hijman-de Ridder en kind van Turn houtstraat E 28 naar Vlissingen. C. Pitstra en gezin van Teijlingenstraat B 225 naar Vlissingen. Mej. D. L. Dorleijn Middelb. weg A 269 naar Middelburg. Mej. F. J de Pagter Vliss. straat B 182 naar Vlissingen. M. Baard Keijzersbaan A 58 naar Vlissingen. Mej. J. C. de Visser Kaaaalstr. A 68 naar Se rooskerke. MIpDELBURG van 13—20 Nov. 1930 Ondertrouwd P- R. de Fouw 20 j. en C. Radder 22 j. J. de Rijke 24 j en P. A. Vermeulen 23 M. C. Wirtz. 25 j. en M. F. den Boer 23 j. GetrouwdL. C. Korstanje 30 j. en H. C. Beekman 28 j. J. Goedbloed 25j.en C. W. Broodman 23 j. h. H. van Die- rendonck 28 j. en C. M. Kampman 24 j. I. S. Blokpoel 33 j. en L. T. jentink 24 j. BevallenC. |ansePoppe z. S F. DirvenGei^nan d. F. S. Baljeu—joosse z. A. C. WeemaesKant d. j L. RothGabrielse z. A Steutel—Per- voost d Overleden N. Perduin 70 j. weduwe W. de Priester J. Geldof 11 mnd z. E. F. Rasp 31 j. ongeh. z. Wij ontvingen uit Ned.-Indië afschrift van een door den Bond van Ned.-Ind. Radio Ver. aan den Minister van Waterstaat giericht re quest, hetwelk luidt als volgt: Weltevreden, 3 October 1930. Aan Zijne Exoellentie den Minister van Waterstaat, te 's-Gravenhage. Geeft met versohuldigden eerbied te kennen: De Bond van Nederlandsch-Indische Radiover- eenigingen te Weltevreden, dat als gevolg van het in de maand Mei 1930 door den Radioraad in Nederland geopperde voorstel, tot verdeeling van den zendtijd, aan leiding gevonden werd tot het telegrafisch pro- testeeren van bovengenoemd en Bond; hetwelk heeft plaats gehad op 29 Mei 1930 aan het adres van den Radioraad, dat door den Bond eene protest-actie op touw is gezet ter bekrachtiging van bovenge noemd telegram, dat als resultaat hiervan een 9.538 tal hand- teekeningen werden verzameld, welke uit ge heel Indië en van personen van allen rang en stand afkomstig zijn. dat de Bond van Nederlandsdh-Indische Ra dio vereenigingen Uwe Excellentie hierbij be leefd aanbiedt de inteekenlijsten, schriftelijke edhaesie-betuigjngen enz., opdat Uwe Excel lentie ervan overtuigd moge zijn, dat de Indi sche Luisteraars zich in grooten getale abso luut tegen eenige verdeeling van den <#.Phohiw zendtijd en de daarmede in verband staande verpolitieking van den Radio Omroep verklaard hebben. 't Welk doende, Namens den Bond van Ned. Indische Radiover eenigingem. KRIJGT KDKA 1200 K.W.? Verschillende berichten in de pers omtrent het feit, dat de Amerikaansahe zender KDKA proefnemingen zou gaan doen met een energie van 400 K.W., hebben de algemeene belang stelling opgewekt. „The Wireless World" weet thans echter te berichten, dat de ingenieurs van dezen zender momenteel bezig zijn het sta tion om te bouwen, zoodat het met een ener gie van 1200 K.W. zal kunnen werken. Dit zal dan de grootste energie zijn, die ooit door een zender werd gebruikt. LUISTERAARS KIEZEN HUN EIGEN OM ROEPER. De zender te Barcelona had e enigen tijd ge leden een nieuwen omroeper noodig. 116 per sonen melden zich hiervoor aan. Zes van hen bleken wel over voldoende bekwaamheid voor omroeper te beschikken. Men liet vervolgens elk der candidaten het programma gedurende - i

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 11