fi J// au m WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1330 No. 43. AVONDJAPONNETJE. Wij naderen nu den tijd, dat de dames voornamelijk de jongere editie zich hoofdza kelijk gaan wijden aan ,,avond"lijke genoegens, hetgeen vanzelf de noodzakelijkheid meebrengt, het aanschaffen van 'n avondjaponnetje te overwegen. Daarom beginnen "wij hier met een lief mo delletje, waarvan de dames, die handig met de naald ^ijn, heel veel plezier kunnen hebben. Het ligt voor de hand, dat voor dit sierlijk toiletje verschillende stoffen gebruikt kunnen wonden, waarbij men zich echter wèl aan moet passen aan den üèrd der vlindergarneering. Neemt men daarvoor fijn kraalwefc, dan leent zich daartoe het beste een ondergrond van georgette; voor zijden borduursel is daar entegen cirepe-de-chine weer beter en bij an- pliques doet men het beste, ninon te gebrui ken. Ook kunnen de vlinders handgeschilderd wonden, in welk geval aan te raden is, de figu ren op de stof dóór te drukken zoodat men zéker is van de juiste omtrekken der vlinders. De rok is.zeer wijd en valt geheel rond; aan de onderzoom is een diep uitgeschulpte strook, welke zoo wijd mogelijk uitvalt. Aan den bovenkant is de rok op de heup bevestigd aan het geheel gladde bovenstuk. De uitschulping in het front aan den onderkant der taille is gegarneerd met een vlugge strik van zijde of fluweel. Aan de rugzijde hangt van de schouders iets als een kleine cape, die het effect geeft van vleugels. Knippatroon voor dit alleraardigste japon netje kan men aan onze bureaux bestellen on der no. 310, in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. MANTELTJE VOOR KLEINE MEISJES. Uw kleine dochtertje, dat naar school gaat', is zeker niet het minst belangrijke lid van uw gezin, waar het kleeding betreft Zij ziet er, o, zoo graag, óók netjes uit. Waarom zouden wij U dan ook niet in staat stellen, haar een keurig manteltje te verschaffen volgens bo venstaande afbeelding? En wat 'n aardige stof jes kunt U er voor gebruiken. Wollen „tweed" in lichtbruin met klein blauw en donkerrood dessin, of diepblauw met bruin dessin. Het model is met cape, voor „best" en zonder cape, voor „school", maar wij zijn haast zeker, dat de jonge dame altijd de cape erbij zal willen hebben. Knippatroon voor den leeftijd 9—10 jaar is to bestellen aan onze bureaux onder no. 312. Kosten 55 cents. HERFSTMANTEL VOOR JONGE* MEISJES WERKZAAMHEDEN IN DEN TUIN. Er is een oude tuinman in de buurt bij mij komen wonen; hij verzorgde vroeger den tuin aanleg op een groot landgoed en is nu gepen sioneerd. Zijn dochter, met haar man en kind, woont hier vlak bij en de oude papa is bij hen in gaan wonen. Het ligt voor de hand, dat hij zich voor bloe men en planten hevig interesseert en als wij iets op dit gebied weten willen, is hij onmid dellijk bereid, ons met goeden raad te dienen. Laatst vertelde iemand me, dat het zoo goed was voor aspidistras, wanneer ze nu en dan met koude thee werden begoten. Ik voel niet veel voor dergelijke proefnemingen en ging daarom eerst mijn lich' opsteken bij den ouden baas. „Ach wat", zei hij, „al die praatjes over dat begieten met alle mogelijke rommel, met koude thee, en ricinusolie, en aspirine, en Epsomzout, allemaal nonsens. Geeft de plan ten water, in November heel weinig, en heele- maal niets als het vriest. En zorgt er voor, dat het water van te voren 'n uurtje in de kamer heeft gestaan, zoodat het voldoende op temperatuur gekomen is". „Weet U, waar het nu de goede tijd voor is", vervolgde de oude heer, die nu. natuurlijk op zijn praatstoel kwam, „om klimrozen te plan ten". „Van natuurhouten staken welke van te voren flink geteerd zijn bouwt U 'n paar bogen, of misschien een klein prieeltje; als U er maar aan denkt, de staken goed in den grond te stampen, en de gaten met steengruis aan te vullen, want anders zakken ze bij den eersten den besten storm op zij. Aan den voet van elke staak plant ik dan 'n klimroos". Net kwam de dochter de kamer in, die 'altijd flink meehelpt in den tuin. Ik sta altijd ver* haasd, dat zij desondanks zulke keurig ver zorgde handen heeft en ik kon niet nalaten, een opmerking daarover te maken. „Ach, antwoordde de jonge vrouw glimla chend, „daar heb ik *n heel eenvoudig middel tje voor. Als ik in den tuin zal gaan werken, krabbel ik eerst met alle tien vingers over 'n stuk huishoudzeep, zoodat mijn nagels met zeep gevuld zijn. Ben ik klaar met mijn tuin- werkzaamheden, dan wasch ik mijn handen in warm water en er blijft geen spoor van vuil of aande over. Heel eenvoudig, vindt U niet? Ik moest toegeven, dat het werkelijk „het ei van Columbus" was; het neemt een groot deel van het plezier van werken in den tuin weg, dat men altijd met zulke onfrissche handen loopt en dat de nagels steeds extra verzorging van noode hebben. Het schrapen over zeep lijkt me inderdaad een praolische oplossing. GEBRADEN VARKENS RIBSTUK. Het ribstuk wordt eerst ontbeend, waarna het been met gesnipperde ui in 'n pan met water wordt gedaan, om daarin gedurende 'n uur heel zachtjes te koken. 'n Pond uien wordt gedurende vijf minuten opgekookt; daarna het water afgieten, versdh kokend water er overheen en koken, tot de uien gaar zijn. Goed laten uitlekken en fijnhak- ken, daarna mengen met gekruimeld brood, bo ter en binden met 'n geklopt ei. Deze substantie wordt dan verdeeld over het uitgebeende stuk vleescih, waarna dit stevig wordt samengerold en met 'n touwtje dicht gebonden. Vervolgens gaat de rollade lil een hééte oven gedurende een kwartier, waarna men. de hitte vermindert; daarin houdt men de rollade zacht bradende, en die voortdurend bedruipend, ge durende 25 minuten voor elk pond gewicht, en dan nog 25 minuten extra. Het vleesch wordt opgediend met bruine jus, gemaakt van het nat, dat bij het uitkoken van het been is achtergebleven. De bovenomschreven bereidingswijze lijkt mij iets geheel nieuws, doch ik geloof, dat het re sultaat een uiterst smakelijk vleeschgerecht zal zijn. MIJN OUDE PANTOFFELS. Ik houd van ze van mijn oude pantoffels. Ze zijn niet opzichtig, allesbehalve, maarJT...- gemakkelijk. Ze zijn één met den ernst van een gemakkelijken stoel, van het knappend vuur, nu de koude avonden gaan aanbreken, van dat uur van rustige overpeinzing voor men zich ter ruste begeeft. Ik beklaag den matt, Iflie dergelijke „oude pantoffels"-genietingen niet kent. Want zij ver tegenwoordigen het ware Tiuiselijke leven.y.. het tehuis, waarheen wij na volbrachten ar beid terugkeeren, waar wij ons onbelemmerd aan ontspanning kunnen wijden, de eenige plaats ter wereld, waar wij kunnen zijn „king of the oastle". Men beweert, dat het huiselijk leven in verval genaakt, dat het dansvermaak, de bioscoop, de schouwburg en andere vermakelijkheden den „huiselijken haard" langzamerhand op den achtergrond dringen. Zeker het is mogelijk, dat dit in beperkte mate het geval is. Ik óók ken wel menschen, die zich alleen met derge lijke „hevige" ontspanning kunnen vergenoe gen, maar ik ben overtuigd, dat wanneer men de harten zou peilen, zelfs van dezulken, die 's avonds en 's nachts hun vermaak steeds bui tenshuis zoeken, men bij hen in heel veel ge vallen een sluimerend verlangen zou ontdekken naar 'n rustig thuis, naar den huiselijken haard, naarde oude pantoffels. 's Zomers kan men buiten wandelen en aan het geopende venster zitten, maar in den herfst en 's winters, dan is de tijd gekomen voor de oude pantoffels. Overdag heeft men zijn zaken, zijn huishoudelijke taak, heeft men zijn strijd te voeren voor het bestaan, heeft men moeilijk heden van allerlei aard op te lossen, doch 's avonds, na volbrachte dagtaak, dan zette men zijn zorgen op zij, dan vergete de huisvrouw haar beslommeringen dan trekke men zijn oude pantoffels aan. Tezamen voor het haardvuur, tevreden eai eendrachtigis er zoeter vreugd? Er is ook tooverknaoht in die oude pantof fels. Gezeten voor het flakkerend vuur ziet men allerlei beelden in den vroolijken gloed. Droombeelden van wat had kunnen zijn, visi oenen van wat de toekomst wellicht zal op leveren. Gedachten aan al diegenen, die vèr Weg van ons zijn, van ons gescheiden door oceanen en zeeën, doch die ons nader gebracht worden doordat wij in liefde aan hen denken. Herinneringen aan weer anderen, die dit leven hebben verlaten, en Wier gelaat, dat wij later weder hopen te aanschouwen, ons in den ros sen gloed van het vuur wordt voorgetooverd. Er is geen kwaad in,zoo nu en dan naar schouwburg of bioscoop te gaan. Zulke ont spanning is onder omstandigheden meermalen een weldaad voor ons. Doch voor rustig ge nieten, voor dat heerlijke gevoel van vrede en behaaglijkheid, geef mij daarvoor mijn oude pantoffels, de gemakkelijke stoel, het gezellige interieur met den vroolijk brandenden haard. De waarheid van het oude spreekwoord: „Oost *West thuis best" is er nog niets minder op geworden en zelfs in deze ultra-moderne tijden geldt nog steeds: „Eigen haard is goud waard". Mijn oude pantoffels het zijn voor mij de zinnebeelden van een volbrachten dagtaak, doch tevens van een rustigen avond van stil genieten. En moet ons streven er niet op gericht zijnj ook de jeugd, de rijpere jeugd, van de aantrek kelijkheden van die huiselijke sfeer te doordrin gen, haar af te houden van de onrustige ver maken, die de moderne wereld biedt, vermaken, welke juist door hun hevigheid een snelle climax vereischen en daardoor zoo vaak tot excessen voeren. Gelukkig de ouders, die erin geslaagd zijn, dien huiselijken geest in hun kinderen te leg gen; zij smaken genoegens, welke door niets overtroffen kunnen worden en smeden hun gezin met onverbnekelijken band aaneen. f.V T-Ji WINTERKWAALTJES. Als men veel last heeft van winterhanden en wintervoeten is dit in de meeste gevallen een gevolg van een slechte bloedsomloop en ook hier geldt het dus, dat men een kwaal gemakkelijekr voorkomen kan dan genezen. Een flinke dagelij ksche wandeling zal dik wijls mede helpen om de pijnlijke kwaaltjes te voorkomen, daar men natuurlijk door niets zoo Zeer de bloedcirculatie bevordert, als door veel beweging. Om den anderen dag moet men handen en voeten baden in zoo heet mogelijk water, en waarin men twee theelepels gewoon keuken zout heeft opgelost. Na t e bad droogt men de behandelde liohaamsdeelen zorgvuldig af, terwijl men door een stevige massage van on geveer vijf minuten den bloedsomloop regelt. Verder is het raadzaam voor menschen, die spoedig van den winter onaangenaamheden ondervinden, zooveel mogelijk zuiver wollen kousen en handschoenen te dragen, terwijl een warme kruik in bed natuurlijk niet vergieten Misschien is U er altijd voor teruggedeinsd, U aan het zelf maken van een mantel te wagen, doch daar is toch allerminst reden voor, als U tenminste de vereischle bedrevenheid hebt in het knippen volgens patroon. Het model van bovenstaande afbeelding ls héél eenvoudig en zal niet de minste moeilijk heid opleveren, en wanneer U alles zorgvuldig hebt gedaan, zult U er werkelijk plezier in heb ben en spijt, dat U er niet eer aan begonnen bent. De voorbanen van den mantel zijn geheel recht; de achterbaan is tamelijk smal. Het fi guur van den mantel wordt verkregen door de zij b anen. De aardige bontkraag, In passend model •geknipt, geeft den mantel cachet. Een stevige „tweed" stof is o.i. wel het meest aan te be velen. Het knippatroon kan aan onze bureaux be steld worden onder no. 311 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. mag worden. Het is beter, een warmen kruik eenigen tijd vóór het slapen gaan in bed te leggen op de plaats, waar de voeten zullen rusten, dan tegelijk met het naar bed gaan den kruik mede te nemen en tegen de voeten te leggen. De bedoeling van den kruik is, dat de voeten warm zullen blijven, doch het is ver keerd, de voeten al te heet te maken. Het drinken van een glas warme melk voor het naar bed gaan is eveneens zeer aan te be velen. HET HINDERLIJK DRUIPEN VAN FLES- SGHEN, Inplaats van onder elke flesch een scho teltje te plaatsen, kan men beter een stukje watten om den hals wikkelen. Hierdoor voorkomt men niet alleen, dat de druppels niet op de keukenplanken vallen, maar de flesch zelf blijft óók schoon. Voor slaolie-, azijn- en levertraanflesschen vooral late men dit niet na. i LEKKEN IN DE GASLEIDING. Dat is een euvel, dat in vele huizen voor komt, en waardoor geregeld een flinke hoe veelheid gas verloren gaat. Waar de fout tn de lefiding schuilt, is niet altijd met juistheid te .zeiggen, vooral niet, als het lek onder- den vloer zit en zoo klein is, dat de hoeveelheid gias, welke in de kamers dringt, niet opgemerkt wordt. Lekken worden echter grooter en ook uit het kleinste gaatje onlsnapt op den duur veel gas, waarvoor men toch betalen moet. Om uit te vinden of men lekken in de leiding heeft, ls een tamelijk eenvoudi?e zaak. Op elke gasmeter n.l bevindt zlcth een klein register, dat geplaats' is onder de twee of drie groot r- regis'ers. Hierop worden de kleinste hoeveelheden gas, welke uit de leiding ver dwijnen, geregistreerd. Men moet nu. 's avonds voor hot naar bed gaan, als overal de gasbran ders buiten gebruik zijn, den stand van dit kleine register opnemen, en 's morgens bij het ontwaken, als nog nergens het gas is aange stoken, de cijfers eveneens controleeree. Bemerkt men, nu, dat eenig gas gedurende den nacht uitj de leiding is ontsnapt, flan is het tijd, dadelijk den loodgieter te ontbieden, aangezien er met de leiding iets niet in orde is. De jonge dominé kwam voorbij de mooiste viPa van het dorp. He1 aardige ionge' je nam beleefd zijn petje af en zei„Wilt U alstu blieft even aan de bel trekken?" De dominé trok aan de bel ern 'oen keek het jongetje hem aan met zijn onschuldige kinderoogen en sprak met groo'en nadruk: „Nou moeten we loopen als hazen, want als de hond ons te pakken krijgt, zijn we nog Lang niet lekker".

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 10