HANden 3* mE" Abdijsiroop KING 2e BLAD ruw of stuk Van Week tot Week Helpt Uw kinderen bij Kinkhoest! Bij gevatte Koude™ RADIONIEUWS BURGERLIJKE STAND draisma-vanValkehburq-s- e 4 -'iLEVERTR/ PEPERMUNT weer spoedig jacht en heel met Purok MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maagtabletten 75 ct. Bij Apoth. «n Drogisten. „Uoof de Borst" MIDDELBURG van 6—13 Nov. 1930 Ondertrouwd I. S. Blokpoel 33 j. en L. T. Jentink 24 j. H. H. van Dierendonck 28 j. en C. M. Kampman 24 j. W. A. Minderhout 29 j. en M. Joosse 26 j. j. H. Drescher 22 j. en j. Provoost 28 j. GetrouwdC. Brozius 24 j. en C. de Looze 25 j. J. C. Poerstamper 25 j. en P. de Nooijer 22 j. A. M. Wondergem 23 j. en L. P. van Noppen G. j. P. M Neijenbuur 25 j. en P. van Hoorn 21 j. C. Huijbregtse 26 j. en P. W. Meijers22j. Bevallen A. M. de KoningFranken z. L. S. Everaars—Kampman d. j. Haaze Spruijt z. M. j. EloresseVermeulen d. C. J. SmitMontenarie z. P.Schoon- aardRoeda z. Overleden A. Buize 87 j. weduwn. S. Baart Meliefste 71 j. wede. D. Wie- lemaker L. J. Zegers 86 j wede. P Haccou Ml|nhardt's Poeders. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1950 No. J5i BINNENLANÖ. Do X. Eerste beeldtelegram. Overstroo mingen. Een voetbalpraatje. Valsohe munters te Amsterdam. Inbraken en diefstallen. Varia. Wij zijn in de afgeloopen week in de gelegen heid geweest fciet nieuwste technisch wonder met eigen oogen te beschouwen, de Do X. Wie gehieend had, dat de overwinnaars in den wereldoorlog door hun geperfectioneerd sy steem van bloedaftapping der overwonnenen - de kwestie der schuldvraag en, in verbard daarmede, van de rechtmatigheid der hande ling laten wij buiten beschouwing ook den geest van het Duitsahe volk zouden dooden, moet toch wel ontgoocheld zijn. Hetgeen Duitschland immers in de laatste jaren alleen reeds op het gebied der aviatiek presteerde, deed ons zien over hoe oneindig veel initiatief dit Germaansche volk nog be schikt. Met meer dan buitengewone belang stelling, zoo vermelden de kranten, wordt de tocht van de Do X door de Engelschen en Fran- schen gevolgd en alle details van het vliegtuig worden uitvoerig beschreven. Men verwach' n.l. van deze vliegbooten buitengewone dingen. Straks, wanneer de boot naar de nieuwe we reld gaat, zal midden in den Atlant Oceaan worden overnacht en olie worden ingenomen Eene prestatie, die niet te onderschatten is. Italië wil niet achterblijven; de tweede vlieg- boot zal aan het land van Miissolini geleverd worden. Laten we nu maar hopen, dat de nieu we uitvinding slechts werken des vredes zal dienen. Een novum voor Nederland was het ook het1 eerste beeldtelegram, dat uit Ned. Indië out- vangen werd. Het is een verheugend verschijn-j sel dat ook Nederland zijn deel wil bijdragen in de technische ontwikkeling van dezen tijd. Als een dergelijke bijdrage is bok te beschou wen, dat de technische dienst van onze Rijks- telefoon er in slaagde om het vergaderen per telefoon mogelijk te maken. Alleen is metn, i bij zooveel technisch kunnen, een beetje te- j leurgesteld Wiamneer men weer leest van de' vele onheilen, welke het hooge water in Ne derland nog altijd kan veroorzaken. Het aan tal overstroonjingen was weer legio. Is het nu; yoor onze wereldberoemde waterbouwkundi- gen zoo vraagt men zich onwillekeurig af j absoluut onmogelijk eens voor goed een eind te maken aan die jaarlijks terugkeeren.demoei lijkheden? Wij erkennen gaarne van de tech nische zijden van het vraagstuk niet het minste verstand te hebben. Maar het wil er bij ons blaar niet in, dat de oplossing van het vraag stuk onmogelijk is. Het zal natuurlijk geld, veel geld kosten. Evenwel zal het zijn nut afwerpen. De arbeidskracht is bovendien zeer goedkoop te krijgen. Er zijn. zoovele werke- loozen. Maakt men van hunne diensten ge bruik, dan zal men wellicht meer uit moeten keeren dan thans. Maar ze verrichten dan in leder geval productief werk; de lanterfanterij houdt op en Nederland krijgt een stelsel dij ken en een systeem van afwatering als nooit te voren. De voetbalmatch van Nederland tegen Zwit serland is een teleurstelling geworden; met 6 tegen 3 bleven ons de Zwitsers de baas. Het is niet zoozeer het buitengewoon goede Zwitser- sche spel, dan wel het slechte Nederlandsche spel geweest, dat als de oorzaak der Neder landsche nederlaag is aan te merken. Inlus- schen wint Nederland geen enkele internatio nale voetbalmatch meer. En de Nederlandsche scribenten over voetbal amusecren thans don lezer voetbalenthousiast met hun vele, vele artikelen aangaande de oorzaken der inzinking. Ook wij wenschen over deze materie gaarne eens een en ander te zieggen, Jaren lang heb ben wij zelf gevoetbald en zijn daarom met een en ander op de hoogte. En wanneer wij dan ons oordeel uitspreken, dan kan dit niet anders zijn dan dat ons die inzinking volko men koud kan laten. De voetbalsport heeft een geheel verkeerde richting ingeslagen, en waarvan het gevolg is geweest, dat de tegen woordige voetbalclubs, voor een belangrijk deel althans, absoluut niets met de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling der jeugd te maken hebben, of beter gezegd, evenveel als dekrui- Hdnier met de cultureele ontwikkeling der Aziatische volken. Ouders kunnen daarom op hun voetballende zoons nooit genoeg aontrole uitoef enen. Zij meenen van hen, flinke, ge zonde, krachtige kerels te maken, in staat in de 'wereld carrière te makeri. En zij loopen de kans instede dit te worden, worden opge leid tot niet veel meer dan publiek© verma kelijkheid. 4 De valsohe munterij dateert al vanaf het tijdstip, dat ar voor het eerst munten werden geslagen. Zooals de historie ons leert hebben zelfs vorsten, wanneer zij in geldverlegenheid zaten, er zich bij herhaling aan schuldig ge blaakt. Het is ook een verleidelijke, immers zeer winstgevende bezigheid. Alleen kan zulks althans in den tegenwoordigen tijd na tuurlijk onmogelijk worden geduld. Het zou een rare geschiedenis Worden, wanneer men niet meer wist, of het geld, dat men ontving, echt was of niet. Nochtans hadden een paar heeren jjL Amsterdam, het voor hen weinig Rendabele meubelmakersvak er aan gegeven en een nieuwe munt voor rijksdaalders opge richt. Gelukkig was hun een melkboer te slim af en op diens aanwijzingen kon de Valscih- geld-Centrale, een aparte politie-afdeeling, tot arrestatie der beide booswichten overgaan. In- tussdhen zijn diegenen, die van die valsche rijksdaalders hebben, maar gedupeerd. Aan inbraken en diefstallen was er in de afgeloopen weck ook weer geen gebrek. Zelfs drie op één dag (misschien nog wel meer) In Rottendam werd een geldzieke vrouw, die haar spaarpotje steeds bij zich droeg, en de anbeidersaoöperatie „Voorwaarts" de dupe, in BLarioum de familie W. K. In N. O. Noord- Brjabant schijnt het 'in dit opzicht bar te zijn, want het Tweede Kamerlid Schaepman vroeg aan den Minister van Justitie, om meer politie in verband met de vele inbraken en roofover vallen. BUITENLAND, Verkiezingen in Oostenrijk en de Ver. Staten. Diefstal der Duitsahe gj-ondNvet, Jhr. Loudon in Genève slaags met de Russen. Turkije treedt toe tot den Vol kenbond. Mevr. H, RoLand Holst over Rusland. Met groote belangstelling werden de verkie zingen in Oostenrijk gevolgd. Algemeen was de verwachting, dat de sociaal-democraten hier bij een geduchte nederlaag zouden lijden. Het is echter juist tegenovergesteld uitgekomen. De regeering-Vaugoin leed een volledige nederlaag en )iet is te verwachten, dat zij zal aftreden. E enige maanden geleden had de Chr. Sod Partij de regeering-Schober ten val gebracht Men hoopte nu met de hulp der burgerwachten bij de verkiezingen een 2/3 meerderheid te behalen en dan een einde te maken aan het zgn. Austro-Marxisme, naar de meening der Chr.-Soc. heel veel gelijkenis vertoont met het Russische bolsjewisme. De opzet der Chr.-Soc. Partij is echter volledig mislukt en wat haar wel het meeste zal grieven is, dat thans de so cialisten in alle districten van het roode Wee- nen de meerderheid hebben gehaald. "Wij zijn benieuwd naar wat er nu in Oostenrijk gaat gebeuren. Ook de verkiezingen voor het huis van afge vaardigden in de Vereenigde Staten zijn niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zij brachlen eene groote overwinning van de democraten o?» de republikeinen, welke laatsten aan het bewind zijn. Er zijn maar weinig Amerikanen die eigen lijk het verschil tusschen beide partijen ken nen en daarom moet de republikeinsche neder laag hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de thans in de Vereenigde Staten heersdhende malaise, waarvoor de regeering verantwoorde lijk wordt gesteld. Uit de bibliotheek van den Duitschen Rijks dag werd de Duitsche grondwet gestolen. Wat iemand in 's hemelsnaam daar aan heeft, be grijpen we niet. Tenzij het een nat.-soa of communist mocht zijn, die op deze wijze denkt de grondwet buiten werking te kunnen stellen. Maar zoo onnoozel achten we hem toch nog niet. In Genève heeft jhr. Louidon kwestie gehad met de Russen. Deze laatsten hadden voor hunne redevoering te veel tijd noodig, waar tegen jhr. Loudon als voorzitter protesteerde. De Fransche omzetting der rede kon niet wor den voorgelezen, waartegen weer de journalis ten hun protest deden hooren. Gelukkig had den de Russen reecis voor deze Fransch'" ver taling gezorgd en was de zaak daarmede iii der minne geschikt. Een overwinning Van den Volkenbond was de toenadering van de Turken tot den bond. Wellicht volgt nog toetreding, Een en "ander zou een geduchte nederlaag voor de Russen beteekenen, die de toetreding van Turkije tot den Volkenbond steeds 'hebben weten te voorkomen. In „Bevrijding" schreef de Nederlandsche dichteres Henriëtte Roland Holst, eertijds een verwoede voorvechtster van het Russische com munisme o.a. het volgende: „De vrees voor broodeloosheid en honger maakt in het Staats-Sodalistisch Rusland de aanwending van politieke machtsmiddelen in vele gevallen overbodig, nog meer dan in de kapitalistische staten het geval is. Behalve in de zeer sterk gekartelleerde industrieën, heeft de arbeider in Europa en Amerika nog altijd de keuze tusschen verschillende patroons en de mogelijkheid om, als ongewenscht element ont slagen zijnde, elders aan het werk te komen. In Rusland is die mogelijkheid feitelijk uitge sloten. Elk nieuw gebied dat de „socialisatie*' ver overt, beteekent niet groei van collectieve zelf' bepaling, arbeids- en levensvreugde van onde ren op, maar ten eerste graai van de parasi- teerenide bureaucratie, die de 'Russische arbei ders en boeren aftapt, en ten tweede verdere toename van de macht der sovjet-feodaliteili Rusland bereidt dan gasoorlog en den chemi- schen oorlog voor, het vermilitariseert de vrou wen en de jeugd op groote schaal en met ge raffineerder methoden dan zelfs de burgerlijke staten dit vermogen te doen. Het stelt de slecht ste middelen, van misleiding en bedn^g en flwang, in dienst van de hoogste idealen wat een waarlijk duivelsche handelwijze is". VLISSINGEN van 613 November 1930. Ondertrouwd :v F. Manssens 27 j. en G. J. Minna and 23 j. Getrouwd: J. Ie Clercq 35 j. en N. Dekker 22 j. I. van Dam 27 j. en N. E. Meijer 20 j. G. L. van Assen 22 j. en G. Ladosie 19 j. Bevallen: H. Vader geb. van de Voorde z. G. Meulmeester geb. van Eenennaam z. J. Teirlinck geb. de Vries z. M. Voogdt geb. Ramon d. S. Muller geb. van Steveninck d. .-r- C. M. Pleijte geb. Koolwijk z. M. Ver hagen geb. Laernoes d. (levenl.) Overleden: D. Florusse vrouw van P. Castel 63 j. Het middel dat U zoekt Is Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slijmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet Geef vandaag nog voor dien akelig en kinkhoest de uitkomst brengende Atom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, FL 235, F!.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing^ ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) •LEEUWARDEN- W. A. Abeleveïi Gr. Abeele A 244 v. M'burg. Mej. J. E. Comelin-van de Vijver Vliss. str. B 260 van Oostburg. J. de Smit en gezin Kanaalstr. A 52 v. Rot terdam. Vertrokken: J. van den 'Rosse Zandweg C 40 n. Vlissingen. Mej. M. Sinke Abeelsche weg C 229 naar Biggekerke. D. Pica vet en gezin Tuindorp D 89 naar Vlissingen. A. W. Geluk Kanaalstr. A 50 n. Wemeldimgiel. N. de Pagter en gezin N. VI. weg C 171a naar Ritthem. ARNEMUIDEN van 18 Oct.-8 Nov. 1930. Geboren: 19. Geertje d. v. Jan van Belzen en v. Dina de Nooijer 24. Jacobus z. v. Joos Schroevers en v. Elizabeth van de Ketterij 28. Adriana d. v. Hendrik Siereveld en v. Grietje Gal jouw. Getrouwd1. Jan Siereveld 21 j. jm. en Johanna de Nooijer 20 j. jd. Overleden. 28. Cornel is Poppe 67 j. echtg. van Pieternella van den Broeke. SEROOSKERKE (W.) over October 1930. Geboren: 2. Adriaan Krijn, zoon van Ja cobus de Jonge en Suzanna den Hollander 15. Cornelia, dochter van Cornelis Christiaanse en CLazina Cornelia de Visser. 17. Marinus, zoon van Marinus van der Slot en Pieternella Maria Coppoolse 27. Krijn, zoon tam Krijn Coppoolse en "Wllhelmina Neeltje Koster. Ondertrouwd: 16. Pieter Matlhijsse 26 j. en Jans van der Vorst 25 j. jd. 16. Cornelis de Voogd 23 j. jm. en Maria Jacoba Jakobsen 28 j. jd. 23. Johannes Cornelis Verton 23 j. jm. en Klazina Joanna de Regt 26 j. jd. Getrouwd: 29. Cornelis de Voogd 23 j. jm. en Maria Jacoba Jakobsen 28 j. jd. 29. Pie ter Matthijsse 26 j. jm. en Jans van der Vorst 25 j. jd. Overleden: 8. Adriana Lampers 61 j. erihtge- noote van Jan Alewijnse 8. Poulina van de Putte 69 j. weduwe van Pieter van Hekken 8, Cornelia Paulina Louwerse 30 j. erihtge- noote van Pieter de Buck 15. Maria de Buck 62 j. echtgenoote van Jakobus Goozen 17. "Maatje Melis 68 j. weduwe vari Abraham Meijers 30. Pieter Abrahamse 67 j. echtge noot van Maria Kwekkeboom. In hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn en zware of vastzittende Hoest, gebruike men beze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hieropVraagt ze Uw Drogist het b.este daaelijksche middel ter opwekking en verfrissching. SOUBURG van 6—13 November 1930. Ondertrouwd: David Joziasse 27 j. en Sen- tina Bosscha art 26 j. Geboren: Koenraad z. v. Adriaan Maarten Broere en Aaltien Sturoh. Overleden: Louwerens de Pagter ongeh. 43 j, z. v. Simon de Pagter en Elizabeth Louws. Ingekomen A. van den Broek en gezin Lood weg A 158 van St.-Laurens. Mej. M. C. Pies Vlissingsche straat B 292 v. Den Haag. J. Dingemanse Nieuw str. B 83 v. Middelburg. A. J. de Beer Tuindorp D 72 van N.-Indië. P. de Wijze Zandweg C 31c v. Koudekerke. J. Westerbeek en gezin N. Vliss. weg C 176 van Koudekerke. D. Comelrn Vliss. straat B 260 van Vlissingen. EEN RADIO PRIJSVRAAG IN FRANKRIJK. De leiding van den zender Paris P. T. T. heeft een prijsvraag voor de luisteraars uitge schreven. Verschillende bekende Fransche per soonlijkheden worden voor de microfoon ge- interviewd; men noemt den naam van deze sprekers echter niet, maar verzoekt den luis teraars hiernaar te raden. OPERA-UITZENDINGEN VAN ROME. Het beste gedeelte van de programma's van den nieuwen zender te Rome, die ook in Ne derland uitnemend Ie hooren is, bestaat uit opera-uitzendingen. De uitzendingen worden ze ker door alle liefhebbers van dergelijke muziek met groote belangstelling gevolgd. Uit Rome wondt thans medegedeeld, dal in de maand December de volgende uitzendingen ui! „La Scala" zu.l n plaats vinder. 7 December „II Lombards" van Yerdi. 8 December „Don Pasquale" van Donizetti. 11 December „Tristan en Isolde" van W'agner. 17 December „MePhistopheles" van Boiti. 18 December „Rigoletto" van Verdi. 26 December „Die Lorelei" van Galatini. Ongetwijfeld is dit een reeks zeer belangrijke uitzendingen die voor bezitters van een go-ed radio-ontvangtoestel eenige genotvolle avonden kan beteekenen, DE STRIJD TEGEN DE RADIOSTORINGEN IN DENEMARKEN. Met vereende krachten is men thans ook in Denemarken den strijd tegen de radiosto ringen begonnen. De Minister van Verkeer zal fende de tegen de radiostoringen te nemen binnervn- een wetsvoorstel indienen betref- maatregelen. terwijl ook de omroep en do 1 u i st o na ars v ereen i ging en een aandeel in den strijd nemen. Regelmatig worden er lezingen over het bestrijden van storingen door de Deensche zenders uitgezonden. Lezingen en demonstraties worden overal in het land ge houden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5