WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 No. 45. HANDIGE OVER-ALL. MANTELPAKJE VOOR JONGE FIGUREN. 'n Buitengewoon handige dracht, zoo'n over all. Men varieert de blouses, welke men er onder draagt, en heeft op die wijze steeds iets frisch. Het spreekt van zelf, dat dit patroontje heel gemakkelijk is, terwijl toch het pracli- sche nut ervan zeer groot is. Trouwens, daar kunnen de dames zelf het beste over oorciee'.en. De rok is in twee gedeelten, en springt met klokplooien eenigszins uit. In het middel is hij bevestigd aan het bovenstuk, dat om de spits toeloopende halsopening een belegsel heeft dat langs het middel lol op den rok doorloopt en de sluiting maskeert. Het knippatroon kan men bestel'en aan onze bureaux onder no. 309 in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. ALS VADER 'S AVONDS THUIS KOMT. Is dat niet een van de aardigste oogenblik- ken voor vader, als hij 's avonds van zijn dag taak thuiskomt om zich met vrouw en kroost aan den huiselijken disoh te vereenigen, en de kleintjes hem met gejuich ontvangen en hem onmiddellijk deelgenoot maken van de gebeurtenissen en gebeurtenisjes, die ze in den loop van den dag hebben beleefd. Hoort ze kraaien, ziet, hoe zij zich verdringen, om toch maar vooral de eerste te zijn, naar wiens nieuws pappa luistert. ^Gelukkig de vader, die dan met volle op gewektheid zich aan zijn kinderen kan wijden. Hoevelen, die den geheelen dag onder een steeds terugkeerenden druk van zorgen en be kommernissen hebben geleefd, die hun gedach ten niet kunnen afhouden van wat 'n angstige toekomst hun en hun gezin brengen zal. Zij komen thuis, moe, lusteloos, zenuwachtig en haken naar een rustig oogenblik om althans te trachten, de nijpende zorgen even te vergeten. En daar korden de kinderen vader met op getogen gezichtjes tegemoet en eischen zijn belangstelling onverbiddelijk op, onbewust van het leed, dat hem drukt, de angst, die hem beheerscht. Heel vele vaders verkecren tegenwoordig in dergelijke omstandigheden, 'n Groot aantal 'n héél groot aan!al. De steeds aanhoudende ma laise op elk gebied, het 'wegkwijnen van be drijven; die in, normale tijden een rustig be staan opleverden, dat alles opent sombere pers pectieven, waaraan slechts enkele gelukkigen zich kunnen onttrekken. En toch laat uw kinderen niet lijden on der uw eigen sombere gedachten. Dooft het zonnetje niet uil, dat nu nog hun levenspad beschijnt. Overdenkt, da,t ook hun in later le ven het leed niet zat worden bespaard en ver mijdt alles, waardoor hun jonge zieltjes te vroeg_ met 's levens zorgen worden gekweld. Het is dikwijls 'n zware taak, die op U rust. Die jonge oogen speuren al zoo scherp, zij zien al zoo gauw door de oppervlakte) heen,v zij trekken zich schuw terug van den vader, die zich blijkbaar slechts noodgedwongen met hen bemoeit en zich voor hun kinderlijke belan gen 1 rtteresseerten de éérste schaduw op hun. levenspad is geworpendoor den va der wiens plicht het n, hen voor elk leed te behoeden. Daarom toont uw kinderen een opgewekt gezicht, hebt belangstelling voor al het ge wichtige nieuws, dat ze den heelen dag zuinig voor hun lieven pappa hebben bewaard, stoot hen niet af onder den druk uwer eigen zorgen. GERUITE JURK VOOR JONGE MEISJES. 'n Alleraardigst patroon voor *n vlugge jurk, die voor alle weder d<an dienen,, in overeen stemming met de slof, welk© men kiest, hetzij 'n geruiten wol of 'n fijne tweed stof of iets dergelijks. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd pp de nieuwe manier, waarop de rok uit springt. Ten eerste precies in het midden de stolpplooi, eindigend in een quasi overslag met knoop, en verder aan weerszijden van voor- en achterbaan uitspringende 'plooien. Juist doordat de rok verder naar boven glad is, zonder wijdte, geven die eigenaardige plooi en een levendig effect. Iets nieuws op dit gebied is het in ieder geval. Het bovenstuk is eveneens geheel glad, met uitzondering van een zelfde overslag als op den rok. Het ligt voor de hand, dat een der gelijke geruite stof niet de minste extra gar neering vereisoht. De mouwen zijn smal en eindigen in een manchet met omslag, waarvoor men gevoege lijk wat effen stof kan gebruiken. Een lakceintuur past zich bij het geheel het beste aan. Het knippatroon voor deze jurk kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 307, tegen betaling van 55 cents. Maten 42, 44, 46 en 48; DE APPELS VAN DIT JAAR. In den boomgaard zijn de eerste appels ge plukt en 'n kleine g^oep belangstellenden be kijkt ze met gespannen aandacht. Hier staat een jonge kerel, die vindt, dat de appels béter zijn dan die van verleden jaar. Naast hem staat echter 'n oude man, die hel hoofd schudt en zegt, dat het jongmensch. het totaal mis heeft. Als U deze menschen kende, zoudt U het eens zijn met de meening van den jonge man. De oude man heeft onveranderlijk ieder jaar hetzelfde ooi-deel uitgesproken; iederen herfst heeft hij opnieuw de appels slech'er genoemd dan die van twaalf maanden ge'eden. Had hij gelijk, dan zouden de vruchten van dit jaar too klein zijn, a's kersen en zoo verschrom peld als gedroogde erwten. Er zijn 'n massa menschen zoo als dez*1 oude manverzuurd, verbitterd. In hun oog is elke oogst slechter dan de voorafgaan de. Ieder geslacht vinden zij minderwaardig aan het vorige. In het oog van dergelijke menschen zijn de jongens en meisjes niet, zooals zij vroeger parein; minnenden zijn minder standvastig, echtgenooten en vrouwen minder toegewijd. In de oogen van den menschenhater zijn onze boeken slecht; in zijn ooren klinken onze muziek en onze poëzie onverdraaglijk. Werd i k honderd jaar, i k zou niet zoo ge- reedelijk den tijd, waarin ik dan 7eefde en het geslacht om mij heen veroordee^n. Ik geloof absoluut n<e', da' het tegenwoor dige geslacht en zijn prestaties minder zijn dan: fcet vorige; over het geheel genomen ge- loof ik ze'fs, dat zij aanmerkelijk béter zijn. Tk houd van de openhartigheid van den hul digen tijd, van het zeldzaam voorkomen van geveinsde zedigheid, van de bereidwilligheid de harde werkelijkheid onder de oogen te zien. Er is minder huiohelarij dan vroeger; de ge dragingen zijn natuurlijker zonder minden be schaafd te «ijn. De kerken worden minder goed bezocht dan vroeger en dat is bedroevend. Doch ik lel lie ver tien ernstige geloovigen dan dat ik er honderd zie, waarvan er negentig slechts met hun lichaam in de kerk zijn en met hun geest eiders, menschen, die gekomen zijn, omdat het nu eenmaal zoo hoort, geloovigen uit con ventie, geen geloovigen in God. En bovendien, tie schuld, dat hun schaapskooi zoo leeg is, ligt keker in vele gevallen voor een deel bij de herders zelf. Het is onjuist te beweren, dat ons tijdperk ér een is zonder fouten. Integendeel, er zijn er genoeg. Er kan inderdaad een periode zijn, die een duidelijk© achteruitgang vertoont Ten opzichte der ware levensprincipes; een ver keerd inzicht kan op zeker moment de massa beheerschen en de wil van het gepeupel doen zegevieren over het gezonde versland. Doch jdie dingen kunnen slechts lijdelijk zijn. De juiste begrippen 'worden weer in eere her steld en de lijn van vooruitgang beweegt zicih wederom opwaarts, steeds opwaarts. Mijn vurig verlangen Is, het jonge geslacht nog eens te kunnen begroeten als baanbrekers voor een beteren tijd en als de bewoners van een zuiverder gelukkiger wereld. Ik zal al thans de appels van de nieuwe oogst steeds met een helder en onpartijdig oog beschou wen en ik hoop, tiat ik ze telkenmale béter zal vinden dan die van het vorige jaar. Eerst als wij in Alle boomgaarden een blik iverpen, zullen wij weten, hoe de oogst in doorsnee is, en als die in onze onmiddellijke nabijheid minder uitvalt, zou dat dan mis schien niet aan onze veronachtzaming le wij ten zijn? EEN SODA-WATER KUUR. Ach, die roode neusjes bij de dames. Wat wondt daar tegen gevochten. Met creams, met poederen dikwijls is het middel erger dan .de kwaal, want men vergeet, dat de roode neus uit het gestel voortkomt, zoodat men met al dat gepoeder het verschijnsel zélf niet wegneemt. Het resultaat is gewoonlijk, dat de neus inplaats van rood vlèkkerig wordt, en dat is nog wèl zoo 1 eel ijk. Weineen. Drinkt voor eiken maal lijd een glas sodawater; het zal aan uw uiterlijk ten goede komen. In de eerste plaats zal het geregeld drinken van sodawater tengevolge hebben, dat 'n droge stugge huid soepeler wordt, doch in de tweede plaats en dat is belangrijker - zal die kuur de spijsvertering in de juis'e banen leiden en dAArdoor het euvel der roode neusjes voor komen. Héél eenvoudig derhalve en practischer don die andere lapmiddelen, welke op den langen duur niet zullen na-lal en, een ongunsligen in vloed op de huid uit te oefenen. Er is 'n groot aantal dames, dat zicih alleea werkelijk „gekleed" vindt in ©en manteloos- tuum. De groote moeilijkheid Is echter, dat voor zélf maken 'n mantel cost uum zich. door gaans wel het minste leent. Het hierbij gegeven model is echter de een voud zelve en de dames behoeven niet bevreesd te zijn, dat zij voor onoverkomelijke moei lijkheid en geplaatst zullen worden. Het knip- patroon wijst alles van zelf. De rok bestaat uit twee stukken, heeft vier stolpplooien, in het midden voor en achter en aan weerszijden, welke alle tot ongeveer halverhoogte doofloopen. Het manteltje is gegarneerd met stiksels, die van de schouders af naar beneden loopen, van voren en van achteren precies eender. De vlugge lange revers maken een geheel uit met den liggen den kraag. De momwen zijn niet te nauw en lang. 'n Soepele mantelstof of 'n aardig* visqh- graat tweed zijn het meest geschikt. Een knippatroon kan men bestelden aan onze bureaux onder no. 308 in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. EKSTEROOGEN FIN LIKDOORNS. WAt 'n middeltjes daartegen ziet men te genwoordig niet aangeprezen? Zou het euvel üzich zoo uitbreiden, dat telkens weer een andere fabrikant aanleiding vindt, een nieuw preaparaat, een nieuwe pleister of iets derge lijks op de markt te brengen? Waarschijnlijk Wel. Daarom laten wij hieronder nog eens een ouderwetsch middel volgen. Men neme een hal ven liter azijn en een pond gewone soda, waarna men de soda in de heet- gemaakte azijn totaal oplost. Men stort de azijn over de soda en schudt zoo lang, tot de soda geheel is verdwenen. Na afkoeling van de vloeistof kan men haar in een flescjh be waren. De likdoorns en eksteroogen moe'en nu el- ken avond en morgen goed worden gebet. Na 'n paar dagen zullen zij loslaten en dan kunnen zij natuurlijk gemakkelijk verwijderd worden. OM MOOI PORCELEIN TE REP^REEREN. Om ornamenten en mooi porcelein !e repa- reeren bestaat er geen beter middel dan rijsle- poeder. Men maakt de lijm heel gemakkelijk zelf door de rijstepoeder te vermengen met water en het daarna zachtjes Ie laten prutte len op fornuis of kachel, net zoo lang, tot het een dik papje is geworden. Men heeft dan een lijm verkregen, welke zéér lang houdt en zoowel heet als koud gebruikt kan worden. LAAT DE KINDEREN MEE-WINKELEN. Iedere moeder ziet verlangend den tijd te gemoet, dat zij haar kinderen bij de hand kan nemen om met hen naar de mooie winkels voor St. Nioolaas en Kerstmis te gaan kijken. Het doet iemand goed te zien, hoe de klein tjes met groote, bewonderende oogen. naar al het moois van speelgoedland staren, en zelfs wanneer de beurs geen groote uitgaven toelaat en juist de vurigste wensohen onvervuld moe ten blijven, heeft dat winkelen toch zijn vele voordeelen. Door winkelen ontwikkelt het kind zijn waar nemingsvermogen. Handige jongens en meisjes zullen in de uitstallingen aardige dingen op merken, welke zij zelf met eenige moei Ie kun nen namaken. Bijv. het eenvoudig© kunstje van het beplakken van sl ukken carton met ge kleurd papier, waarop dan een aardig plaatje van een prentbriefkaart komt, of het plakken van een klein kalendertje. Zulk een zèlfge- maakte surprise is toch altijd een welkome ^verrassing voor ouders of gróotere broers of zusters. Zelfs de heel klein© kinderen hebben dit waarnemingsvermogen reeds. Zij hechten veel meer waarde aan iets, dat eq zelf maakten*.,, of kapot maakten (de stukgetrokfeen speen desnoods) dan aan iets, dat gloednieuw uit een winkel komt. Men doet daarom goed, dit vermogen te versterken en te ontwikkelen, want in hun later leven zullen de jonge man en het jonge meisje ervan kunnen profilee- ren in dagen van strijd. INKTVLEKKEN VERWIJDEREN. De eerste melhode is: Soppen in ammonia. De tweede melhode is, de stof ergens over te spannen (over 'n pannetje bijv.) en de ge vlekte plaats te bedekken met borax, waarover men later peroxyde uitstrooit. Gebruik vooral geen water. Borax en peroxyde helpen onmid dellijk en zijn bij eiken drogist verkrijgbaar. EVEN LACHEN. De opgeschoten knaap uil de stad, mocht een tijdje op de boerderij meehelpen en vond dat nieuwtje zeer naar zijn zin. Op een kou den morgen, toen 't nog donker was, zou hij friet den boer ui (rijden en deze droeg hem «>p, 't paard "in te spannen. De jongen belandde bij ongeluk in den don- keien koestal en begon op den 'ast hot kop titel van het paard over een koeienkop te doen. uNou komt er nog wat van?" riep nu een poosje de boer, die ongeduldig werd. „Ik kan het kopstel niet over het paaitt zijn kop krijgen", antwoordde de jongen, ^zqk ooren zijn bevroren".

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 10