Abdijsiroop 2e BLAD Verdrijf dien Koest Van Week tot Week BURGERLIJKE STAND die Uw ouden dag vergalt DRAISttlA-vAN-VALKENBURG'S1- A -'i LEVERT Ry AKKERT WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 No. 43. Een nieuwe mijnramp. Het jodenvraag stuk. Belg. invoerverbod van Neder land soh vee. Russisch graan. Vermin derde belangstelling voor Oceaan- en Indiëvluchten. Radio in de treinen. Staking in het typograf enbedrij f voorkomen. Gouden jubileum der Vrije Universiteit te Amsterdam. Vlootwet. De „zwoegende werkers in den eeuwigen nachv", zooals Clinge Doorenbos ze noemt, worden wel zwaar getroffen. Nauwelijks had den de mijnwerkers in Alsdorf hunne honder den dooden grafwaarts gedragen bijna de helft der slachtoffers van den mijnramp waren dermate verminkt, dat het onmogelijk bleek hunne indentiteit vast te stelllein of er kwa men uit Saarbruoken berichten van een in zijne gevolgen bijna even funest ongeluk in één der Pruisische staatsmijnen 'bij Quierschied, krach tens het Vredesverdrag van Versailles in exploi tatie bij den Franschen Staat. Wlederom hon derd en misschien meer nog dan honderd doo- den Het is een goede gewoonte het bij dergelijke gelegenheden den overlevenden niet aan 'be langstelling te laten ontbreken. Wie wel eens een sterfgeval in zijne f ami'ie meemaakte Weec maar al te goed hoe in dergelijke uren ieder blijk van belangstelling wordt op prijs gesteld Evenwel weten we ook maar al te goed, hoe gauw de belangstelling der menschen in het leed van anderen verflauwt 't Is begrijpelijk men kan nu eenmaal niet blijven stilstaan bij de dooderi; het leven roept, stelt ons telkens weer voor nieuwe vraagstukken, wier oplos sing voor ons noodzakelijk is en de vroegere ellende wordt naar het onderbewustzijn ge drukt, om met Freud te spreken. En zoo is het te verwachten, dat wanneer straks de rapporten van de commissies welke bij rampen ats in Alsdorf natuurlijk steeds worden ingesteld verschijnen, deze niet meer die belangstelling genieten, welke zij. inderdaad behoeven. Zooveel er geschreven en gesproken werd toen de mijnramp plaats had, zoo minitieus alle mogelijke bijzonderhe den werden vastgesteld, door illustraties ver duidelijkt (zoo las ik, dat aan persfotograven verboden moest worden de verkoolde lijken te fotografeeren) zoo weinig aandacht zal er straks worden geschonken aan de rapporten welke de Corzaxen van den mijnramp zullen aan het licht brengen. „Met ruwe hand heeft het noodlot ingegre pen en de almacht der natuur doen gevoelen, ondanks de wetenschap der menschen en den vooruitgang der techniek" sprak de directeur gen. van den Eschweiler-Bergwerksverein. Westermann. Blijkbaar zijn bij het mijnbedrijf de verweersmiddielen van de menschen nog niet voldoende om aan alle krachten der natuur weerstand te kunnen bieden. Aan allen mijn- arbeid zijn nog altijd risico's verbonden. Maar het mag niet voorkomen, dat om finan- tieele redenen wordt nagelaten die maatregelen te nemen, welke genomen kunnen worden. De mijnwerkers hebben recht op al de bescher ming, welke mogelijk is. En aan zoodanige be scherming schijnt zelfs den Nederlandschen mijnwerker het te ontbreken. Zoo is het eene bekende zaak, dat de Limburgsche mijnwerkers liever werken m oe mijnen van den Staat, dan in die van particulieren, onder meer omdat men in de eerste meer veiligheid smaal regelen neemt dan in de laatste. Men versta mij goed niet, dat het in de parlicuiere mijnen met de veiligheid niet zoo nauw genomen wordt er bovendien controle. Maar toch speelt de finan- tieele kwestie om begrijpelijke redenen bij de particuliere mijnen grooter rol dan bij de Staats mijnen. Én met deze wetenschap wordt eene verwijzing naar de almacht der natuur slechts onder zeker voorbehoud a anvaard. Nog te meer wianneer men leest hetgeen de correspondent van „Het Volk" te vertellen heeft. Een stille woede, een diepe wrok bezielt vele der over levenden. De arbeiders verklaren, zoo schrijft hij, dat nergens meer dan in de mijnen van de Eschweiler-Bergwerksverein er alles wordt op gezet om niet direct produelieven arbeid waaronder het opvullen met steen van verlaten gangen te rekenen is uit te schakelen. In de ongeluks-mijn nu moeten veel van die niet met steenen opgevulde ruim'en met gas gevuld zijn geweest. De krachtige ontploffing zoo wordt dan verder verklaard heeft de ruimten en gangen doorgeblazen en het daar opgehoopte gas mee uitgedreven. Daardoor werd de ramp zoo ontzettend in omvang. Hier Zwijgt alle politiek en spreekt slechts het hart", schrijft de „Haagsche Post". En het blad heeft gelijk mits maar het in te stellen onderzoek grondig zij. Een andere zaak, welke in de afgeloopen week heel wat gemoederen in beroering heeft gebracht is hel Jodenvraagsluk, Men kent de plechtige verklaring van Lord Balfour, waarin Engeland verplichtte naar al zijn vermogen mee te werken aan de vestiging van een Joodsche nationale woonplaats in Palestina. Dat deze plechtige belofte ook steeds werd nagekomen kan niet wonden gezegd Reeds de wijze, waarop de P.alentijnsehe regeeiing bij de onlusten van verleden j,aar in gebreke bleef de veiligheid van leven en bezit van de Palentijnsohe Joden te waarborgen, was een ernstige grief van het Joodsche ras, die ook door de mandaten oom missie van den Volkenbond als rechtmalig er kend is. Maar wat het nieuwe wetboek der En- gelsohe Labourregeering thans tem. beste geeft. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. moet de Joden wel alle vertrouwen in Enge- land's gegeven woord te ontnemen. „Wat de economische en sociale ontwikkeling betreft moet geconstateerd worden", zoo wordt gezegd, „dat op het oogenblik met de huidige methoden van den Arabischen landbouwer er geen marge van beschikbaar land is voor nederzetting ,in den landbouw van nieuwe landverhuizers". En een deskundige medewerker van de „N. R. C." teekent hierbij aan: „Dus omdat de Arabieren hun land op verkeerde wijze bebouwen en hon derden dunams ongebruikt laten liggen, mogen geen Joden, wier toekomst in Palestina de En- gelschen onder garantie van alle volkeren be loofd hadden te willen helpen bevorderen, hel land meer binnenkomen. Ze moeten wachten, totdat de Arabieren na vele, vele jaren van hen geleerd zullen hebben, hoe het land op behoor lijke wijze te bebouwen en indien er dan een stukje overblijft, waarmede de Arabieren geen raad weten, mogen er dan in de verre toekomst misschien een paar Joden binnengelaten wor den. Met andere woorden, het wordt den Joden onmogelijk gemaakt land te koopen en het land binnen te komen". Des te meer ongelegen komt voor de Joden deze nieuwe Engelsche regeerings-politiek nu in bijna heel Midden-Europa met het ultra- nationalisme, 'het anti-semiüsme den kop op steekt. „Groote bezorgdheid", schrijft Prof. Dr D. Cohen in „De Nieuwe Groene Amsterdam mer", wekt het groeiend anti-semiiisme 'in de Landen van Midden-Europa". En de hooggeleerde spreekt zlijn vrees uit, dat straks de ontevredenheid over de hechte oeconmische toestanden zich op de Joden zal Wreken. Het komt ons voor, dat deze vrees'al leszins gegrond is. Wlanneer de fascisten in Duitschland en Oostenrijk er in mochten sla gen het roer in handen te nemen, ziet het er voor de Joden slecht uit en zijn progroms zooals wij die uit Rusland kennen geenszins uitgesloten. Verweer acht Prof, Cohen onmo gelijk: hij ziet slechts uitkomst in het vormen van een eigen gemeenschap. Wlanneer echter de woonplaats dezer ge meenschap in Palestina moet worden gezocht, dan zal die uitkomst, zooals wij boven aan toonden, nog lang op zich laten wachten.. Om het woord Sint-Juttemis niet te gebruiken. We werden in de afgeloopen week opge schrikt door het 'bericht, dat België een in voerverbod uitgevaardigd had van alle Neder- landsche koeien. Thans blijkt echter, dat België alleen maar bezwaar maakt tegen invoer van besmet vee. Voortaan zal bij het bewijs van den veearts nog een bewijs noodig zijn, dat het vee afkomstig is uit eene gemeente en provincie, waar geen besmetting heerscht, en eene ver klaring, waaruit blijkt, dat de verzender iedere aanraking met besmette haarden heeft uitgeslo ten. Zooals te verwachten was hebben de Ant- werpsohe readers zich tegen de maatregelen der Belgische regeering inzake den invoer in België van Russisch graan verzet. Rusland is van Antwerpen een goede klant geworden. Al leen in Augustus kwamen in Antwerpen 120.000 ton graan aan, bestemd voor Zwitserland, den Elzas en Duitschland. Thans liggen te Antwer pen -300 binnenschepen met Russisch graan. En ook al deze sohepen zullen, evenals de on derweg zijnde, waarschijnlijk naar Rotterdam worden gedirigeerd. Langzamerhand schijnt de belangstelling voor de Oceaan- en Indiëvluchten minder le worden. Ondanks het feit, dat men in Parijs alle schoolkinderen vrijaf gegeven had, is de triomf tocht van de Fransche Oceaan vliegers Co-s les en Bellonte eigenlijk een beetje in het water ge vallen. En in Nederland heeft Evert van Dijk als bestuurder van het postvliegtuig, dat dit sei zoen het eerst naar Indië vertrok en een re cordtijd van 8i/2 dag maakte, bij zijn terugkomst niet die lauweren geoogst, welke men verwacht te. Evert van Dijk heeft 240 K.G. mail meege bracht. Eenigen tijd geleden liepen er geruchten, dat men ook in Nederland proeven wilde nemen om de treinen van radioinstallalies Ie voorzien. In Frankrijk schijnt men zeer enlhousiast Ie zijn over de ontvangst der radio-programma's, 'thans lezen we echter dal in Italië niet zulke gunstige res ul tal en verkregen werden. De dreigende staking in hel typografenbe- drijf is gelukkig voorkomen kunnen worden. De rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn., heeft dus succes gehad. Van beide kanten gaf men iets toe en de zaak kwam in orde. Vermelding verdient de feestelijke herden king van het gouden jubileum der Vrije Uni- versitéit te Amslerrfam. Aan belangstelling heeft het zeker niet ontbroken ook niet var de zijde der andere Universiteiten in Ne derland. Vermelden wij tenslotte nog de zeer rumoerige Tweede Kamerdebtaten bij de be handeling der vlootplannen van minister Dec kers. De communist De Visser moest zelfs den toegang tot de vergaderzaal worden ont zegd. Tenslotte werden de plannen van den minister met groote meerderheid van stemmen aanvaard. VLISSINGEN van 23—30 October 1930. Ondertrouwd: J. Posahmann 27 j. en B. E. van Duijse 23 j.. G. L. van Assen 21 j. en G. Ladosie 19 j. J. de Bart 23 j. en S. M. van Aalst 24 j. F. Ovaa 26 j. en C. de Rijke 25 j. Getnouwd: A. H. van der Sloot 23 j. en J. M. M. van Hercules 23 j. J. Mieras 27 j. en A. T. E. W. de Raad 26 j. G. B. Gerrit sen 36 j. en A. R. Engelse 34 j. J. "Wl van den Berg 21 j. en J. de Ridder 19 j. Bevallen: J. H. Meulmeester geb. vajn de Runstraat z. W. Michielse geb. 'Janssen d. C. den Outer geb. de Nooijer z. T. Braam geb. Bos z. J. Roelse gieb. Verhage d. E. de Ridder geb. van Beusichem z. E. C. Cramer geb. de Wiaal d. T. C. Weststrate geb. Kroon z. M. E. Hintzen geb. van Leeuwen d. M. C. Vrijer geb. Bakkum d. Overleden: C. H. L. Moiet vrouw van F. Naerébout 69 j. C. Machielse man van P. Minderhoud 76 j. Wl JSchülke jm. 22 j. E. Leeman d. 6 mnd. C. J. de Houdt wedr. van M. A. P. Vosse 54 j. Met de Jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bi) Hoest, Bronchitis, Asthma* „Voor de Borst99 ATom vericrijgoaar. Prijs Fl. 1.50, Ft 275, Fl. 4.50 T LEEUWARDEN Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbon» (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing, ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop SOUBURG van 23—30 October 1930. Ondertrouwd: Adriaan Krijger 26 j. en Jo hanna Apoloma de Priester 22 j. Geboren: Johanna Cornelia Adriana d. v. Anthony Pieter Leenhouts en Maatje vanSpar- rentak Abraham Izaak z. v. Johannes Bruljn- ooge en Susanna Francana de Jonge. Overleden: Adam Pieterse 88 j. wedr. van Wtilhelmina Wouters. MIDDELBURG van 23—29 October 1930. Ondertrouwd A. M. Wondergem 23 j. en L. P. van Noppen 21 j. J. C. Poer- stamper 25 j. pn P. de Nooijer 22 j. Getrouwd C. H. Net 23 j. en Dinge- uianse 21 j. A. Scheijgrond 30 j. en S. j. Jonk 29 j. BevallenA. j. de Veer-Berdenis van Berlekom d. B. de Craene-de Smet z. E. de Wijze-Jobse d. A. Gillissen- Neufégliese d. j. C. Huiszoon-van Iren a. - H. A. P. Antheunisse-de Bruijne d. OverledenTh. M. A. Voerman 52 j. geh. met H. Cornelius CohenP. Brou wer 80 j. weduwn. v. Louwerse. LEVERTRAAN EN VITAMINEN. Het is een vreemd verschijnsel, da' de mo derne wetenschap als resu' aat 1 arer onder zoekingen, vaak to co »cl s es kon, ve' k1 de ervaringsWijsheid onzer grootouders op me disch gebied, gelijk' geven Hun huismid de tjes" waren vaak nog zoo nis n e Hel schijn dat, zonder den s eun der weienschap, de mensch als bij intuïtie voelt, wa goed voor hem is en wat niet. Men heeft hel altijd voor goed en natuurlijk gehouden, versch vleesch, groenten en fruil le e'en en men schuwde instinctmatig voedsel, dal te lang gestaan" had. De vitaminen-theorie lost he waarom van deze voorkeur Op. Niet zoo heel lang geleden, toen de moderne techniek middelen vond om alle mogelijke soorten van voedsel voor ombe paalden tijd te bewaren, meende men, dat al die „blikjes" even voedzaam waren als de versche stof, waarvan zij bereid waren. Men meende dat sardines of zalm uit blik even voed zaam was. Immers, chemisch onderzoek had uitgemaakt, dat al deze conserven volkomen dezelfde bestanddeelen bevatten, als het ver sche voedsel. Thans weten wij dat „blikjes" lang niet evenwaardig zijn aan de versche waar, Zoo staat margarine ver achter bij natuur boter, gecondenseerde melk bij versche melk enz. En dit verschil in voedingswaarde berust slechts op één enkel punt. Er bestaan uiterst kleine lichaampjes, zoo klein, dat ze tot dusver niet geïsoleerd kunnen worden, doch die zich geducht laten gelden. Zij komen alleen voor in versch voedsel en gaan te niet door koken, steriliseeren of inleg gen. Wanneer voedsel geneel fabrieksmatig lot stand komt en geen bestanddeelen van dierlij ken aard bevat (zooals sommige margarinesoor ten) ontbreken zij natuurlijk ook. Zij worden vitaminen genoemd en in drie klassen ver deeld, namelijk de vitaminen A, B en C. Elke soort vitaminen speelt bij de voeding haar eigen rol, zij zijn alle drie noodzakelijk voor ons welzijn en Wanneer één er van in ons voedsel ontbreekt, treedt er een of andere ty pische storing in. Neem bijv. vitamine A. Zij ontbreekt in margarine en komt slechts voor in natuurboter. Zij komt echler ook voor in de meeste dierlijke vetten, doch niet in spek. Ook eieren, kaas, graan, kool, bananen, noten, versch vleesch en versche visch bevatten deze vitaminen. Doch levertraan staat bekend als het rijkst te zijn aan vitaminen A en dit is de reden, dat deze niet zeer smakelijke vloei stof altijd hoog in eere is gehouden als verster kingsmiddel voor kinderen in hun groeiperiode en als geneesmiddel tegen hoest, verkoudheid, zwakte en dergelijke kwalen. Voor de gezond heid van volwassen menschen is de aanwezig heid van vitaminen A noodzakelijk én natuur lijk zooveel te meer voor kinderen. Gedurende de eerste twee jaren van een kinderleven roept de afwezigheid van vitaminen A, rachi'is-ver schijnselen (Engelsche ziekte) te voorschijn. In dien na die periode, de vitaminen blijven ont breken, wordt de groei sterk belemmerd. Daar om is het noodig, kinderen, die niet willen groeien, voedsel te geven, dat rijk is aan vita minen A, bij voorkeur levertraan. Men begrijpe wel: chemisch onderzoek kan nog geen vitaminen aantoonen. Geen schei kundige kan zeggen of een monster levertraan inderdaad de noodige vitaminen bevat en het is zeer gemakkelijk in levertraan de vitaminen geheel te dooden. Zij behoeft daartoe slechts eenige uren op kookhitte verwarmd te worden en geen scheikundige zat het verschil bemer ken. Zijn we dus in dit opzicht geheel op de goede trouw der fabrikanten aangewezen? Tot voor kort wel. Thans wordt echter in Amerika en ook in Engeland een methode van vitami nen-meting toegepast. Zij komt hierop neer. Wanneer men een gezond onvolwassen dier neemt en dit voedt op een normaal diëet, zoo danig, dat de A vitaminen geheel ontbreken, dan'noemt men dit een minus-A-diëet; en men zet nu het proefdier (bij voorkeur een jonge rat) op een minus-A-diëet en houdt dit eenige dagen vol Zonder het zoover te laten komen, dat. het dier ziek wordt en sterft. Dan wordt het dier weer op een ABC diëet gezet, waarbij de te beproeven levertraan, in een bepaald quantum verstrekt, de vi'amine A vormt. De Rnelheid, Waarmede het dier groeit, is dan de best mogelijke toets voor den vi^aminenrijkdom der levertraan. Wanneer deze methode op een reeks ratten wordt toegepast, die tot hetzelfde lichaamsgewicht gereduceerd zijn en de hoe vefelheid levertraan aan efke rat verstrekt, wordt nauwkeurig gemeten en opgerekend, dan kan met iuistheid worden nagegaan, in hoe groote mate in het te beproeven merk le vertraan de vitaminen A voorkomen. En zoo kwam men tot de conclusie, dat goede lever traan minstens 50 vitaminen A eenheden per) gram moet bevatten. Verschillende oliesoorten en „kracht voed- sels" worden voor kinderen als den groei be vorderend aangegeven 7oo, buvoorbeeld, orijf- olie in emu«die-vorm Deze bevat echter geen spoor van de A-vitaminen en kinderen der gelijk goed te geven is groove dwaasheid. Levertraan-emulsie is goed, doch lang niet zoo voortreffelijk ats de gewone levertraan. Het rvrnd met! e nro ee der te ver' man -em u' sie werkt nnrnmriig nr> hnt nanfat eenheden der vi'amine Woirf-t^v^e'rasm versch is ook buitesn- rt—non ,ii« t" ho-Alvr) Onda«V" bo'-en b^dhreven kenrtngsme- thndo HlhT teveriraan in al ziin vormen toch nor» fn-n zeerste oen ar'ikel van ver'rouiwen en wie ziin kinderen lief heeft, koooe van dit ver sterkingsmiddel sieoTRs die merken, van welke hii steRirr weet, dat ze goed zijn WEET GIJ? dat sport een bezigheid is, waaraan men zich niet zonder medische toeslemming mag. overgeven? en dat de uitvoer van groenten en fruit en vruchtenpulp in 1928 f86 482.000 bedragen heef t tegen f61 940.000 in 1927? en dat Amsterdam in het jaar 1300 nog maai een klein vissohersdorp was? en

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5