üraagenrfanbcd Ie BLADpH V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Uw Zenuwen 36e JAARGANG VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 No. 42 DRUKKERIJ H. WEGELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. eling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlisslngen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg lik. ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN DRUKKERIJ H. WEGELINQ VLISSINGEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop i WegelingsTJieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I Rubie Conn schrijft in het „Geïll. Volks blad" over Typen. Sommige mensohen houden vol, dat ze aan iemands gelaatstrekken, aan den vorm van Zijn kin, den stand zijner oogen, den groei zijner wenkbrauwen, het karakter kunnen opmaken, dat sommige eigenschappen en hoedanigheden een bepaalden stempel drukken op het gezicht. Vooral de mond schijnt bij velen expressief te zijn: als de hoeken naar omlaag trekken, ver raadt dat een neerslachtig, geme ijk karakter, wippen de mondhoeken een weinig op, dan is de gelukkige 'bezitter een optimist. Schedelkundigen daarentegen maken den fiüïikg en het karakter van hun objecten op uit de ontwikkeling van bepaalde knobbels, zichtbaar söms en voelbaar altijd onder de st liedelhuid. Zelfs voorliefde en geschiktheid voor een of andere studie blijkt uit deze knob bels We laten de beoordeeling der waarde, die men aan zulke uitspraken hechten kan, even in 't midden, waar het deskundigen geldt, doch als wij leeken, ons er aan wagen, tasten we heel vaak mis. Dat bleek nog onlangs op treffende wijze In een ^..lustrherd blad kwamen twee foto's voor, beide vau jongelieden, nog geen twintig jaar oud. De céne was 't portret van een knaap, die reeds drie malen een menschenleven uit hel water lnd gered, de ander dat van een jeugdig inhr'l<er, die zelfs voor moord niet terugge deinsd was. Naam, 'ouderdom en verdere bijzonderheden vormden het onderschrift 't Waren géén Ne derlanders. Met aandacht en belangstelling bekeek men de foto's. Mijn huisgenooten bijv. waren 't roe rend met elkaar eens, dat nobele karakterei genschappen zich op 't gezicht weerspiegelen eu slechte hoedanigheden eveneens. Wat een vrijen, moedigen oogopslag had die jonge menschenredder. Kijk eens naar dat open voorhoofd, breed en gewelfd! Naar dien rusti- gen en toch vriendelijken mond! En dan de inplanting van het haar! Dat was nu juist het kenmerkend verschil met den moordenaar-inbreker! 't Haar groeide hem dicht op de oogen, die klein en sluiw1 on der de zware wenkbrauwen gluurden1! Wie moesten eens letten op de uil staande ooren, op rle kin, die vooruit sprong en de wreede lijnen om neus en mond. Een type, het type van den misdadiger. En als ik me zelf ook even in de beschou wing verdiepte, moest 'ik toegeven, dal het on derscheid gróót was. 't Onderscheid tuisschen den boef en den menschenredder. Toen 't volgende nummer der 1 lustratie ver scheen, trof een .Verbetering" op de fotopa gina mijn aandacht. De redactie moest een fout herstellen, zij had den vorigen keer bij abuis de onderschrif ten verwisseld: moordenaar was levensredder en levensredder was moordenaar. We keken vreemd op na onze stellige uitspraken: had men ons er in laten loopen? Als de onderschrif ten juist waren geweest, zouden we dan op 't knappe gezicht van den inbreker zijn slechle neigingen en öp 't onregelmatig ge'.aat van den menschenvriend zijn goede inborst hebben ge lezen? Suggereert wat We weten, da'gene wat we méénen op te merken en te zien? Moeten we niet heel voorzichtig zijn met vorens 't uit wendig voorkomen te besluiten tol het inner lijk onzer medemenschem? Zijn onze gelaatstrekken niet vaak familie trekken, die we erfden van 't voorgeslacht, zonder er eerngen invloed op te kunnen uit oefenen? Hoeveel is er in ons gezicht, in de uitdruk king der oogen, in de welving van ons voor hoofd nog over van 't Goddelijk Beeld, waar naar we geschapen zijn? Draagt de één zijn knap uiterlijk tot een valstrik voor zichzelf en anderen, terwijl menig rechtschapen, edelaardig karakter een men- schenleeftijd lang gebukt gaat onder de we tenschap, dat zijn gezicht afstootend is van lee- lijkheid? Eindigen We met een uitspraak, die door ervaring wordt gesteund. Op den duur zullen onze karakterhoeda- nigheden hun kenmerk drukken op ons gelaat en spreken uit onze houding. Als ons innerlijk mooi is, kan voor die ons kennen, ons* uiter lijk nooit weerzinwekkend zijn en 't mooiste gezicht verveelt of staat tegen, wanneer ge drag en inborst er steeds mee in strijd zijn. En zoo beschouwd, kan het Framsche spreek woord waarheid bevatten: „Le visage se rap- porte au caractère", of, in goed Hollandsen: „Er is verband tussahen 't uitwendige en 't inwendige van den mensoh". Geschapen naar Gods Beeld hoeveel is er van over bij u? Bij mij? Bij den mensch in 't algemeen? RUBIE CONN. komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tekens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten VLISSINGEN. Door de Spuistraat bewoners wend in de bovenzaal van het Beursgebouw een vergadering gehouden, ter bespreking van de havenfeesten. Het comité, dat gekozen werd, bestaat uit de heeren M. F. vau Hijfe, voorz'.; A. E. Goormachtig, 'secr.; J. Q. Brand, pen ningmeester; A. HaneWinkel, A. Geelhoed en C. Smit, Commissarissen. In het Militair Tehuis werd vanwege de afd. Vlissingen van den Ned. Chr. Vrouwen bond, een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer C. van Allen, met het onderwerp „Hoe men in 't 'huilenland denkt en schrijft over de Hollandsche vrouw''. Door de Vlissingsche Ath 1 eiek-veneeniging „Marathon", is aan de Kon. Ned. Alhletiek- Unie toestemming gevraagd voor de organisatie van een Internationale Marathonloop (42195 M.) welke Wedstrijd men wil houden Ier gele genheid van de feestelijke opening der nieuwe haven. Geslaagd voor het examen hoofdonderwij zeres Bewaarschool de dames N. J, Stroosnijder en J. J. Lems. Ook in de Wialstraat-Kleine Markt is een buurtvereeniging opgericht met als besIuur: A. J. van Ockenburg, voorz.A. R. Mülïer, secr.; F. van de Velde Fz., penningm.; P. G. Laernoes en D. A. Schrijver, commissarissen. Enkele sub-oommissies werden benoemd. In den avond van 17 dezer is de 22-jarige matroos S. een Duitsoher, van het toen hier liggende Duitsche zeemot ors chip „Albatros" gaan passagieren. Hij keerde niet terug aan boord. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat hij dien avond in meerdere café's is geweest. Circa 10 uur kwam hij op het terrein; van de Kon. Maatsch. „de Schelde", waar hij toen is weg gejaagd. Daar liet hij zijn jas met porlemonnaie achter. Zaterdag is uit de Dokkade het lijk van een onbekend man opgehaald. Men vraagt zich af, of het identiek is met den vermisten matroos. In de bovenzaal van café Vermeesch had een gezellige bijeenkomst plaats van de Ver eniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. Belanglooze medewerking werd verleend door de mandolineclub» „Apollo". Het bestuur van de Buurt oom miss ie Scbuitvaartgracht en omgeving beslaat uit de heeren J. B. Danckaerts, voorz.; A. Overweel, 2e voorz.W'. Klopmeijer, secr.J. P. Kempe, 2e- secr.; M. Wbndergem, penningm.; Joh. J. Kroon, 2e penningm. en J, Geertse, comm. Door de stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de Rotterdamsche Lloyd zijn le Ant werpen zeer mooie diorama's tentoongesteld, o-.a. één, dat vanuit zee gezien, eeni zeer goed gezicht geeft op Vlissingen met de Schelde. Dit diorama is nu den burgemeester aange boden, die het met veel dank voor het gemeen telijk havenbedrijf heeft aanvaard. Bij den brigade-commandant der Kon. Marechaussée alhier, is bericht ingekomen uit Oudenbosch, dat te Slandaardbui'en een auto band is gevonden, afkomstig van een vracht auto uil Missingen. Den eigenaar wordt ver zocht zien met bovengenoemden commandant in verbinding te stellen. De Ned. motorschoener „Henderika" ko mende van Antwerpen, is met motorschade op de haven alhier aangekomen. Het Duitsche zeilschip „Pamir" op weg van Gent naar Ham burg, heeft' bij het uilgaan in het Oostgat een anker verspeeld en is naar de reede alhier teruggesleept door de Duitsche sleepboot „Schutau". De afd Vlissingen van Volksonderwijs hield een huishoudelijke vergadering. Het le dental steeg tot 122 Tot afgevaardigde naar de algemeen© vergadering te recht werd be noemd dé beer L. J. van Oorschot. Men wil dezen winter een propaiganda-feestr avond houden. Op 11 Nov. wordt overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar het wacht schip alhier, de schipper A. J. de Boel'. Ook de Noordstraatbewoners hebben ver gaderd in verband met de Havenfeesten 1931. De opkomst was evenals in andere buur!en niet groot, de stemming onder de aanwezigen echter zoo, dat de Noordstraat en omgeving ook dezen keer zeker niet achleraan zullen komen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren De Leeuw, voorzitetr; Grool, vicie-voorzitter; Santi- fort, scjc{r.Veerkamp, 2e secr.; Wiegeling!, penningm.; Peeman, 2e penningm.; tot commis- sairssen de heeren Rnuijt, Mercy en Van Stee. Het bestuur rekent er op dat de volgende ver gadering veel drukker bezocht zal worden. Waarschijnlijk kunnen dan de voorloopige plan nen bekend gemaakt worden. MIDDELBURG. Tot 1 Nov. zal de P. Z. E. M. voor de verlichting bij de hulpbrug over 't werk bij de Langeviele buitenbrug zoggen. Na dien tijd zal dit moeten geschieden door het gemeente- of polderbestuur. Besloten is tot oprichting van een perma nente buurtcommissie der Lajnge- en Korte Delft. Geslaagd voor arts de heer J. de Graaf. Naar de „Midd. Crt." verneemt, wordt de toestand bij de Stalionsbrug werkelijk onhoud baar. Verspheidene personen, die naar den trein moesten, hebben tot hun ergernis voor de brug moeten wachten De vereeniging „Han delsbelang" heeft den Minister van Waterstaat (Vrij naar het EngelSoh")'. 3. „Barbara had het recht niet om zoo iets te zeggen". „Maar mag ik hem hebben? Het ^jiag hè?" hield Dick vol. „Helm hebben? Welnee, zeker niet. Wat zou jij nu met zoo'n ding willen doen? Het is belachelijk; geef hem mij n-aar". Dick gaf hem tamelijk onwillig. Er was niet veel aan te zien; een on bete e kenend1, uitziend vierkante grijsgroene steen, aan één hoek doorboord en aan beide kanten stonden er geheimzinnige letters of symbolen op», die de tijd had uitgesleten en dus niet meer ge makkelijk te onderscheiden waren. HOOFDSTUK II. Daul Blind er $ton zette zijn bril op om den steen te onderzoeken, want hel was al ©enigen tijd geleden, dat hij hem gezien of er over gedacht had. Vervolgens keek hij op en zei nog eens: „Wiat zou jij nu aam zoo'n ding hebben?" Diok zou het inderdaad als een zeer kostbaar bezit beschouwd hebben, hij zou het aan be wonderende vrienden getoond hebben na- tuurlijk onder de les, wanneer het een alleraan genaamst tijdverdrijf zou zijn, hij zou er mee htbben kunnen spelen, verbazingwekkende ver halen er bij verzonnen hebben van zijn macht; en ten laatste, als hij er genoeg van gekregen had het verruild hebben tegen een ander be- geei enswaardig voorwerp. Hij dacht aan al die voordeden, maar hjj kon noch moed noch woonden vinden om ze te verlellen. Dientengevolge zei hij verlegen: „Och, ik weet zelf nie! waarom, maar ik zou hem graag willen hebben". „Nu, in elk geval", zei Paul krijg je hem vast niet Wat het ook is, hij moet bewaard worden, daar het het eenige ding is, dat je oom ooit aan iemand heeft gegeven". Duke Paradine, zijn zwager, was nu juist niet iemand, die veel reden gegeven had om trotsoh op te zijn Hij was, na eénige vruchtelooze pogingen gedaan te hebben om bij het leger te komen, naar Bombay gezonden als agent voor een Manchestersche firma en in die hoe danigheid was hij gemengd geworden in eenige twijfelachtige handelszaken, die leidden tot 'n oneervol ontslag. Hij had dien steen uit Indië meegebracht als een gedachtenis en hij was met vergeving ontvangen en ging weer in den handel, totdal zekere andere verdachte handelingen Paul ge noodzaakt hadden hem den toegang tot zijn huis te verbieden. „Is het dus een talisman" zei Dick. „Ik kan het je niet met zekerheid zeggen", geeuwde Paul, „hoe bedoel je dat?" „Ik weet niet, ook Duke vertelde er eens iets van. Barbara hoorde het hem aan moeder vertellen. Als U hem mij gaf, zou ik het mis schien kunnen ontdekken, weet U" „Dat zou je kunnen" zei zijn vader droogjes, „maar je zult de gelegenheid er niet toe heb ben. Als er een geheim is, wil ik het zelf ont dekken (weinig wist hij nog, boe wal hij zeide, zou gebeuren); daar is je rijtuig eindelijk". Er klonk een geluid van wielen buiten en toen Dick het hoorde, werd hij wanhopig, een wensoh, die hij reeds heimelijk onuitgesproken gekoesterd had, maar w'aarvoor hij nognooit den moed had gehad ze uit te spreken, zei hij nu aan zijn vader: „Vader", zei hij „er is iets, wat ik U zoo heel graag wilde zeggen, voordat ik wegga. Mag ik het U nu vragen?" „Goed, wat is het dan?" zei Paul. „Mug wat, want je hebt niet veel tijd". „Het is dit, dat ik zoo graag had, dat ik bij Grimby weg mocht na afloop van deze termijn". Paul staande hem boos en ongeloovig aan. „Je bij Dr. Grimby Weg laten gaan (je zult me een genoegen doen als je van hem spreekt zijn titel te noemen) zei hij langzaam. „Wat be doel je? Het is een uitstekende school, in mijn heele leven zag ik nooit een bel ere. En mijn oude vriend Bangle, mijnheer 'Benjamin Bang e die lid is van de schoolcommissie, en iets om trent scholen behoort le welen, raadde haar sterk aan, zou zijn eigen zoon er heen gezon den hebben, als hij hem niet naar Elon had laten gaan. En ik belaal bovendien voor alle extra dingen, zooals dansles, vleesch bij he! ontbijt. Ik zou vast niet weten, wat je zoudt willen hébben". „Ik zou graag naar Marlborough of Harrow gaan of ergens anders", huilde Diak. „Jolland gaat met Paschen naar Harrow. Jol'and is een van de jongens bij Grimby bij Dr. Grimby beidoel ik. En wat weet die oude Bangle er nu van af? Hij behoeft er zelf niet* heen le gaan En en Grimby is aardig tegen jongens, waarvan hij houdt, maar hij mag mij niet en ik haat een paar van de jongens daar, en heele- maal is het er afschuwelijk. Toe, laat mij weggaan. Als U mij niet naar een andere school wil doen, zou ik thuis kunnen blijven en een privaat onderwijzer hebben nel als Joe Twil- terley" „Het is allemaal belachelijke onzin, dat zeg ik je", zei Paul boos, „belachelijke onzin. En eens en voor al, ik praat er niet meer over. Ik vind volksscholen voor jongens zooals jij, niet goed. En wat privaatonderwijzers betreft, dat is becpottelijk. Dus denk er nog maar eens over om te Chrichton House te blijven, zoo lang als ik denk dat het goed voor je is em daar komt een eind aan". Met dit laatste gezegde was Dick's hoop to taal vervlogen en begon hij op een wanhopige manier te snikken; dit was meer dan zijn vader kon verdragen. Om Paul recht te laten weder varen, had hij niet bedoeld zoo streng te ifljn, toen de jongen hem vertelde, dat hij graag van school wilde. Zijn vader schaamde zich nu een beetje over zijn geprikkeldheid en trachtte zijn besluit te rechtvaardigen. „Kom je moet niet zoo schreien", begon hij. „Maar ik weet wel, dat is zoo de gewoonte van schooljongens. Zij verbeelden zich onrecht vaardig behandeld te worden en voe en zich ellendig en wat er nog meer bij hoort, alsof mensohen van mijn positie hun zoons opvoeden om hen onaangenaam te zijn. Het is een van die kleine verdrietelijkheden die alle jongens ondervinden. En let op mijn woorden, jongen, als zij de wereld ingaan en werkelijke beproe vingen krijgen en mensohen van middelbaren leeftijd zijn geworden, zooals ik, wel, dan. zien zij, wat een dwazen zij geweest zijn Diok; alle onnoozele spelletjes en vreugde van him jon gensjaren en al die pretjes, die jij ook kent, ko men dan in hun herinnering en dan zien zij op die schooldagen terug als de meest geluk kige tijd in hun leven". „Nou", zei Dicfk, „dan hoop ik dat het de gelukkigste lijd in mijn leven niet is. En U kan het misschien pretlig gehad hebben op school, waar U was, maar ik geloof toch niel, dat U graag weer een jongen zou willen zijn zooals ik, die weer naar Grimby moest, ik weet ze ker, dat U het dan niet zou willen". (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1