3e BLAD Van Week tot Week Bieten rooien BURGERLIJKE STAND RADIONIEUWS PLATER BTSBB m smLwmrtmm WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 No. 41. BINNENLAND. Het huidige banditisme. De pers heeft maar al te veel ruimte over voor sen satie! edtuur. Daling van den eerbied over andermans oordeel. Radiocieinsuiiir en de ambtenaar die er in liep. Matafto. De overval op Curacao. Diefstal aan het Rokin. Het petitionnement tegen de Vlootwet. Slecht betaalde burge meesters. Maalgebod voor inlandscbe tarwe. Nachttreinen. Postvliegtuigen. Nederland kende reeds lang het slagveld van den arbeid. Later voegde zich daarbij het slagveld van het verkeer; auto-ongelukken'zijn aan de orde van den dag, Er is nog een derde slagveld bijgekomen: het slagveld van het ban ditisme. Wlant er gaat tegenwoordig haast geen Week, wij zijn geneigd te spreken Van geen dag, voorbij, dat ook hier in Nederland niet iemand naar een mes, vuurwapen of ander moorddadig instrument gegrepen heeft, om aan andermans toch al kortstondig leven een einde te maken. De bandiet of bandieten, die die een moordaanslag op den Rotterd. sejhilders- patroon beraamden en de dronkaard alias ser, die op het leven van een paar doodonschul dige Amsterdamsche politieagenten gemunt hadden, vormen de schotel van deze week. Een klein variant vormden de ontvluchting en achterhaling van twee gestraften uit de gevan genis te Scheveeingen (intusschen hadden ze nog den tijd gehad om eene Inbraak! te plegen) en de geheimzinnige verdwijning van f13.000, uit de tasoh van een loopjongen. Een ongeluk kige., $iet heel normale vrouw in Rotterdam pleegde een aanslag op haar man, terwijl zich in Amsterdam een drama afspeelde, waarbij een chauffeur zijn stiefvader doodschoot. Tot •slot me more eren wij nog het vergiftigingsge- val in Rottendam, dat den vader van het onge lukkige gezin het leven kostte. Ruimte belet ons al die tragiek hier nog eens uiteen te rafelen, 't Is trouwens onnoodig, want onze groote pers wijidt aan zulke dingen vrij (veel misschien wel te veel aandacht. Al gaat hier het sensatieigeschrijf -gelukkig nog niet zoover als in Engeland en Vooral in Ame rika. Een Amerikaansche courant is doorgaans onleesbaar, in Engeland moesten zelfs de recht banken maatregelen nemen tegen de sensatie- ledtuur. Speciaal eohtscheidings-prooessen in kleuren en geuren beschreven, vormden zoo 'langzamerhand het eenjgst Wat aan de lezers werd opgediend. Wais in de laatste tien jaren de toename der Criminaliteit onrustbarend, daalde ontstel lend de eerbied voor andermans Leven ook om het oordeel, de gedachten van anderen geeft men tegenwoordig niet veel meer. Er dreigt van die altijd zoo geroemde Ned. Vrijheid 8 Oct. herdachten 'wij Alkmaaris ontzet niet zoo veel meer over te blijven. Dit gevaar wordt natuurlijk grooter, wanneer de regeering vóór gaat in den strijd tegen de vrije meeningsuiting fWe bedoelen, wanneer niet opgehouden wordt met die radio-censuur, Welke vandaag deza mor gen gene treft. Wat ervan te denken de Nieu we Groene merkt dit zeer terecht op wan neer iemand als de heer Alberda, alvorens een rede door de radio te kunnen houden, eerst de goedkeuring van een radiocommissie moet verkrijgen. Tot Welke dwaasheden zoo'n radio-oensuur overigens leidt wanneer niet door intellectu- eelen gecontroleerd wordt, wordt ons duidelijk, Wanneer we den secretaris der V.A.R.A., de heer ZWetbroek, wiens rade de vorge week door de Radio-Controle-Commissie werd afge broken omdat ze critiek op de regeering inhield, ho.ooren vertellen, dal hij in stede van haar aan te vallen, de Regeering vrijpleitte van alle schuld aan den radiostrijd. De ambtenaar der Radio-Contr.-Comm. had den zin van het be toog niet begrepen. Meer vrijheid is dus gewensoht, al beeft zij ook hare schaduwzijde, zooals iedere medaille een keerzijde heeft. De alom bekende Britsch- ffndische wijsgeer Tagore waarschuwt in een zijner brieven de Japanners voor de overname Hier Europeesche cultuur, o.m. omdat hier vrijheid van reclame bestaat. Iedereen, zoo sehrijtt hij, heeft in Europa het recht zijn artikel als het beste aan Le grijpen, terwijl er toch maar één artikel het best kan zijn. Aan zulke, we zullen maar zeggen noodleugens zijn wij al gewend geraakt, we letten er niet meer op. Maar soms loopt men toch tegen den lamp. Zoo hebben we werkelijk gemeend .dat het be kende middel tegen mond- en klauwzeer „Ma tafto" ook werkelijk een geneesmiddel tegen die kwaal was, 'terwijl het vorige week gepubli- peende rapport van Dr. Freukel duidelijk aan toonde, dat al die reclame slechts verlakkerij was. Het zal Iedereen verheugen dat het Hoog mi litair Gerechtshof den geheimzinnigen sluier Wil oplichten, Welke hangt over de kwestie aan gaande den overval op Curacao. Ook al is men het dan ook niet eens met den opzet dier mili taire rechters, dat hel noodig is „reclame" te maken voor de versterking der Nederlandsdhe 'Weermacht in onze kolonieën. Steeds maar ver school zich de heer Fruijtier achter de regee ring; de rechtbank heeft hem ondubbelzinnig duidelijk gemaakt (ze dreigde met gijzeling) hier niet van gediend te zijn. Intusschen werd kapitein Borren tot 1 dag gevangenisstraf ver oordeeld. Wij lijn benieuwd naar hert resul taat der aangekondigde interpellatie van den heer Floris Vos in de Tweede Kamer. Zooals Wij ook wel gaarne het fijne zou den willen weten van dien diefstal in lèen goudsmidswinkel aan het Roikn te Amsterdam Te oordeelen naar hetgeen de „Telegraaf" dien aangaande publiceerde de inbeslagname der gestolen goederen in een hotel te Arnhem enthétgeen daaraan vastzit zou volgens dit blad gewoonweg door de Amsterdamsche re chercheurs in elkaar zijn gezet valt eigenlijk moeilijk anders te besluiten dan dat de politie schuldig was aan dien diefstal, althans er meer van wist. Al weigeren wij zulks voorloo- pig te gelooven klaarheid is in ieder geval ten zeerste gewenscht. Volgens de opgaaf van „Het Volk" bedraagt het aantal handteekeningen ten gunste van het petitionnement tegen de vlootwet, door S.P.A.P. en N.V.V. verzameld, het respectabele getal van 1.465.245. Wie dienen nu maar af te wachten of al die aan den dag gelegde energie ook hare belooning vindt. Voor het baantje van Burgemeester van den Haag zal Wel niet veel belangstelling zijn, al thans niet tegen de vergoeding, welke daar thans voor gegeven wordt. De afgetreden burger vader, de heer Patijn, heeft er volgens zijne verkLaring handenvol geld bijgelegd. Slechts kapitaalkrachtige menschen kunnen zich echter een zoodanige luxe permitteeren. Te hopen is h et maar, dat aan dien bngelwensdhten toestand een einde Wordt gemaakt. Want de taak van een bestuurder eener gemeente als den Haag is toch werkelijk te veelomvattend dan dit maar aan den eersten den besten man van geld kan Worden opgedragen. Teneinde den crisis in het akkerbouwbedrijf eenig'szins te lenigen, is de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw van plan een maalgöbod in te voeren voor Nederlandsche tarwe. Vorige week heeft hij in verband daar mede een onderhoud gehad 'met tal van organi saties in het meel- en bakkersbedrijf. Veel succes schijnen de spoorwegen met de ingevoerde nachttreinen niet te behalen; het aantal reizigers bedraagt gemiddeld slechts 10 per trein. Het ongerief bij het reizen -en het verbod tot in- en uitstappen op tusschengelegen stations zullen wel als de oorzaak van het ge ringe vervoer moeten aangemerkt worden. Vermelden we tenslotte nog de aankomst op 4 October van bet eerste postvliegtuig te Ban doeng en het oponthoud van het tweede post vliegtuig te Sofia doordat de Turksche regeering nog geen vergunning verleend had ovtir Turksdh gebied te vliegen, BUITENLAND. De R101. De revolutie in Brazilië. Pa- leissKbanidaal in Roemenië. De eerste Zitting van 'den Duitschen Rijksdag. De Russisdhe graan export. Richten Wij het oog paar het buitenland,, dan dient het rampzalig ongeluk aan: de R101 over komen het eerst vermeld te worden. Dompelde het Engeland in rouw, het heeft ook "in Neder land diepen indruk gemaakt en de hartelijkste •gevoelens van mededoogen gewekt. Naar schat ting zijn ongeveer 100.000 menschen langs de te praal gestelde lijkkisten in de Westminster Hall getrokken om aan de slachtoffers de laatste stille hulde te brxShgen. Degeen, die zich voor "de Wereldpolitiek inter- resseert, kan aan hetgeen er zich in Zuid-Ame- rika afspeelt niet 'genoeg de aandacht schenken. Engeland en de Vereenigde Staten ontmoeten elkaar hier op hun weg naar Kapitaalsbeleg ging en achter bijna iedere revolutie is dat we relddeel in een strijd tusschen die 2 machten verscholen. De economische toestand wordt er steeds slechter en elke week wordt Latijnsch Amerika dieper in de revolutiezee gedompeld. Vorige Week was de grootste der zgn. A.B.C. Sta ten (Argentinië, Brazilië, Chili) aan de beurt. Er werken daar krachten, die San de opper macht der koffieplanters van Sao Paulo (één der Staten van de „Vereenigde Staten van Brazi lië) een einde willen maken en de opstand dezer liberalen schijnt zeer ernstig te zijn. Dei 5 Sta ten, die Sao Paulo en Rio de Janeiro omringen Rio Grande do Sul, Muias-Geraes, Parana, Mal ta' Grosso en Santo Catherina, zouden reeds in handen dier liberalen zijn. Overigens dime men wel te bedenken, dat Brazilië eene oppervlakte heeft van bijna half Z. Amerika, dat de afstan den er dus groot zijn en wanneer er b.v. in Matto Grosso gevochten wordl, dc republiek! daarom nog niet 'n gevaar is Want Mat o Gros so is een afgelegen wildernis, waarop voor een onmetelijk gebied slechts 300.000 zielen wonen. In Roemenië is de boerenleider Manix met zijn Kabinet afgetreden, waarschijnlijk als ge- gevolg,van zijn strijd met het Roemeensche Hof Manix is een trouwe aanhanger der kleine En tente, terwijl koning Carol aansluiting zoekt bij Italië en Hongarije. Als bijkomende omstandig heid is nog te beschouwen, dat Manix niet de verantwoording wilde dragen van die eindelooze hofschandalen. De gescheiden echtgenooote van den koning weigert beslist wederom met hem in den echt te treden. Met alle geweld wil de "koning des ondanks in Alba Julia met groote praal laten kronen met de koningin. Reeds meer dan eens werd de kroning uitgesteld, maar Carol schijnt thans vast besloten deze in ieder geval in het voorjaar te doen plaats hebben. Van een derge lijke handelwijze moest Manix echter niets heb ben. De eerste zitting van den Duitschen Rijksdag is niet zonder het Hoodige tumult verioopen. De Nazi's (fascisten) verschenen in hun bruin Hitier uniformen. Reeds h«t traditioneelb af lezen der namen gaf aanleiding tot incidenten. Toen de naam Breitscheid (soc.-dem.) werd af geroepen schreeuwde een communist: „Nog al tijd geen minister". Bij de oproeping van Brü- ning Werd er geschreeuwd: „Hongerdictatuur". De nat.-soc. Goebbels, die weigert voor "het ge recht te verschijnen, kreeg te hooran: „Weg met den moordenaar", en herhaaldelijk klonken scheldwoorden als: „moordenaar, fascist", enz. De benoeming van een voorzitter schijnt zelfs onmogelijk; wie gelooft dan nog .aan andere mogelijkheden? Een ware paniek op alle graanbeurzen ver oorzaakt de Russische graanexport. De Russen vragen zulke abnormaal lage prijzen, dat al ger en een van een „bederf van de marktprijzen" wondt gesproken. Na hetgeen ik in de verschil lende bladen over deze materie las kwam ik tot de conclusie, dat men met het vellen van een oordeel over deze zaak zeer voorzichtig moet zijn. Begrijpelijk is, dat de boeren van dien ver koop beneden wereldmarktprijzen niets moeten hebben en licht geneigd rijn te spreken van „dumping", terwijl andere groepen der bevol king bijv. reeds (die dat gaarne vervoeren) wed willen zullen aantoonen, dat van dumping geen srpake is. In de financdeele afdeel ing ^van de „N. R. C." vonden We tenminste een betoog in den laatsten geest. Rusland, aldus de schrijver, produceert door den groot eren omvang der be drijven en kan daarom ook tegen 1 ageren prijs verkoopen. In de „Haagsche Post" is de 'heer Treub aan 't woord. Hij schrijft: „Men vraagt zich waarschijnlijk af hoe het mogelijk is, dat Rusland zooveel goedkooper dan andere export landen leveren kan. Dit zou niet mogelijk zijn, indien de fegeering er voor het land zelf en rijn bewoners had Le zorgen, maar dit is zoo weinig het geval, 'dat de loonen der zoogenaamd mje arbeiders er lager rijn dan in welk ander land van Europa ook. De grootste uitvoerpro- ducten (hout, petroleum, steenkool) worden bo vendien verkregen door arbeid van verbannenen die behandeld worden als slaven aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 00 ct. PUROL VLISSINGEN van 9—16 October 1930. Ondertrouwd: G. B. Gerritsen 36 j. en A. R» Engelse 34 j. A. H. W. Pawlowski 26 j. en M. J. v. Oijen 21 j. C. A. de Beste 26 j. en G; M. Bosselaar 23 j. Getrouwd: J. de Lange 28 j. en K. Hendriks© 26 j. G. C. Hazenbosch '27 j. en M. J. Dis sen 28 j. J. A. Limaire 20 j. en N. P. Kusse 21 b Bevallen: C. van de Walle geb. Mbrijn z. A. Acda gCb. van Dijk d. S. A. G. de Roos geb. KoLyn d. E. J. Dekker geb. Bakker 2, A. J. Coppejans geb. Friesema z. C. M. Visser geb. van de Grijp z. H. S. van der Lin den geb. van der Maden z. D. H. de Baar geb. Lambert z. Overleden: E. Jorens vrouw van C. van Steenkiste 88 j. F. K. Kooper wedr. van S, M Crince 44 j. MIDDELBURG van 9—16 October 1930 OndertrouwdG. J. P. M. Neyenbuur 25 j. en P. van Hoorn 21 j. A. Scheij- grond 20 j. en S. ]onk 29 j. Getrouwd H. Couzijn 43 j. en E. Frank 31 j. Leijnse 31 j. en Coppoolse 31 C. P. de Vos 24 j. en W. J. Vink 24 H. A. v. d. Heuvel 28 j. en P. v. a. Broek 28 j. Bevallen W- M. Fondsete Groen d. A. M. SinkeDijke z. j. Schuilwerve Kloet z. K M. de MooijerWanderer z M. E. de Koning—Back z. en d. M. J. JeremiassePieterse d. OverledenJ. Westerveld 80 j. geh. met M. van Olphen P. Taal 76 wede. C. v. d. Werf W. van Oosten 75 geh. met L. Baljé ARNEMl'IDEN van 1-15 October 1930 Geboren: 1-Dingenus z. v. Robbert van Bei zen en vain Willemina Blaasse 1. Daniël z. v. Casper Caljouw en van Theuntje van Belzen 8. Cornelis Adriaan Hendrikus z. v. Hendri- kus van Beek en van Wilhelmina Hagens 13. Willemina d. v. Cornelis Schuit etn van Geer tje Schroevers 12. Willem 2. v. Blaas van Belzen en van Cornelia Theune 11. Willem 7,. v. Dingenus vam Belzen en van Maatje Mulder. Getrouwd: 15. Abraham Francke 25 j. jm. en Jacoba Maria Lagendijk 22 j. jd. SOUBURG van 9—16 October 1930. Getrouwd: Daniël Polderman jm. 24 j. en Lourina Tannetje Arendse jd. 22 j. Overleden: Johanna SuzaAna Meijers 68 j. wed. van Willem Izeboud. WEET GIJ? dat goed spreken een groote kunst is, maar goed luisteren en zwijgen nog moeilijker is? dat men bij de jongste opgravingen van een Egyptisch graf, van 400 jaar oud, een primi- tieva vulpen vond? «n KMöWtffttprai PAS8EPA8TOHT8» uum 450 SOQBTBU STAAJPL^STBN dat Wie meer eerzucht heeft dan talent, ,rijp is voor de afgunst? "en dat het beter is een ons voedsel te weinig dan te veel te gebruiken? dat Wie meent dat de eerste stap in ver keerde richting nog niet zoo erg is, reeds den tweeden doet? en dat He ware rozenkrans is een Tevensdraad met koralen van reine gedachten en hartelijke liefde? dat Koning George van Engeland een post zegelverzameling heeft, welker waarde nog nooit geschat is en die in 200 albums is aan gebracht? dat neer te zien op anderen U niet helpt omhoog tp komen? dat de meeste menschen de groote beteekeuis der matigheid nog niet beseffen? en STENTOR REDIVIVUS. PHILIPS' „STEM VAN DEN REUS" TE ATHENE. Stentor, de Grieksche held, die eertijds met daverende stem voor Troje den volke toesprak, heeft een opvolger gevonden in de Philips' „Stem van den Reus"-installatie. Deze geluid versterker-installatie is thans weer met groot succes toegepast bij de opening van de Balkan Olympische Spelen, die in het stadion te Athene plaats vinden. Venizelosi, de Minister- President van Griekenland en verschillende af gevaardigden van andere Balkanlandem, die in verband met de Balkan-conferentie te Athene verblijven, hielden toespraken voor de micro foon. De meer dan vijftig duizend aanwezigen konden ieder Woord uitmuntend verstaan. DE INTERNATIONALE PROGRAMMA-UIT WISSELING. De omroepleiding van de zenders Stuttgart Toulouse en Barcelona hebben besloten in de toekomst nu en dan eikaars programma's uit te zenden. Hierbij zal een nieuw systeem wor den gevolgd Vroeger was het gewoonte, dat bij een dergelijke programma-uitwisseling, een der zenders het programma voor een heelen avond verzorgde en de andere dit overnamen. Dit zal nu echter niet het gjeval zijn. Elke zen der zal een half uur lang een bijzonder pro gramma brengen, dat ook door de andere sta tions wordt uitgezonden. De eerste avond, waarop de zenders zulk een programma hebben samengesteld 'is Donderdag 16 October geweest DE WOONKAMER ALS STUDIO. Bij Wijze van proefneming heeft men te Lille onlangs een radiospel uitgezonden, waar bij twee spelers van hoofdrollen niet in de studio aanwezig waren, doch in hun woning voor een microfoon spraken. Alle andere spe lers bevonden zich in de studio le Lille. Om het geheele verloop van het stuk goed te kunnen volgen luisterde ieder mei een hoofd telefoon naar de uitzending van het radiospel. Volgens berichten slaagde deze proefneming goed. RADIO IN CEYLON. Reeds in 1923 zag men in Ceylon het be lang in van den radio-omroep en werd er algemeen op aangedrongen, dat .uitzendingen zouden worden georganiseerd. De regeering besloot daarom de telegjrafinzender te Co lombo ook voor den radio-omroep geschikt te maken. De zender werd dus zoo ingericht, dat op 800 M, de radio-omroep kan plaats vinden en op 600 en 2300 M radio^xridhk ten voor schepen konden worden uitgezonden. De energie van dezen zender, die nog steeds gebruikt wordt, is 2 K W. Na de radio^aooh ferentie te Washington, was hel noodzakelijk dat de zender weer eenigszins werd omge bouwd, daar het omroepstation op een kor tere golflengte moest gaan Werken. Het pro gramma van den radio-omroep is gewoon lijk vrij beperkt. Gemiddeld zendt het omroep station fleehts vier k vijf uur per dag.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 9