3e BLAD Van Week tot Week BURGERLIJKE STAND VER K O O P ING EN MIDDELBURG van 18—25 Sept. 1930 Ondertrouwd: J. D. Coumou 28 j. en A. J. Burrink 20 j. A. D. H. Broeksma 26 j. en L. Roth 26 H. Couzijn 43 j. en E. Frank 31 j. Bevallen M. Alewijnse|agt d. G. Gilbert—Ros-Gilbert d. Huijbregsen Bodbijl z. OverledenA. Verhage 44 j. geh. met j. J. du Bois. WEGELING'9 NIEUWSBLAD TAN YRIJDAÖ 26 SEPTEMBER 1930 Na 38. BINNENLAND. Als wel elk jaar "bet geval is,'heeft ook thans weer de troonrede aanleiding gegeven tot ve lerlei bespiegeling, en in verschillende bla- den is op den inhoud van het gewichtige staats stuk commentaar geleverd in meer of minder gunstigen zin: uitingen van ontevredenheid van wat er in de Troonrede gezegd of niet gezegd is en daartegenover blijken van waardeering. Wat in de Troonrede al duidelijk opvalt is dit: dat er naar de meening der regeering naar beperking gestreefd zal moeten worden, van die maatregelen welke offers van de schatkist zouden vergen van den toestand van 's Rijks financdên, hangt een donkere schadulw,. tot die conclusie komt men wel, doch de regee ring is van meening dat de moeilijkheden, niet van dien aard zijn, dat ze met vereende krachten niet overwonnen zouden kunnen wor den. Volgens haar zullen regeering en Kamer, zich gezamenlijk duidelijk rekenschap moeten geven van de situatie waarin wij ons nu be vinden. Voor bezorgdheid, voor overmatige be zorgdheid, moet echter volgens den minister geen reden zijn, des te meer evenwel voor ver zorging en daatroe doet de regeering een be roep op de medewerking van degenen die voor het verleen en van die medewerking zijn aan gewezen. Bij de Rijksbegrooting van 1931 is rekening gehouden met de tot stand gekomen wijziging in de financdeele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente, Welke wijziging dus van kracht wodrt. Bij de behandeling van de verschillende gemeentebegrootingen in ons land is daarmede trouwens rekening gehouden. Het eindcijfer van de ingediende begrooting van het Wegenfonds bedraagt rond vijf millioen meer dan van het jaar 1930. Dit houdt verband toet de bedoeling der regeering, den bouw van bruggen over onze rivieren krachtig te bevorderen. Zoo moet het o.a. in het voorne men der regeering liggen nieuwe bruggen te bouwen over de Lek bij Vianen, over den Rijn bij Arnhem, en zoo mogelijk, indien overeen stemming kan worden verkregen, met de '"ge meente Nijmegen, een brug bij laatstgenoemde plaats over de Waal. We. maakten een vorige maal reeds melding van het ïeit, dat de regee ring, blijkens de Staatscourant toestemming heeft verleend, tot het gebruik' van aardappel zetmeel als grondstof voor de bereiding van brood. Het doel van dezen crisismaatregel, is den landbouw, speciaal wat betreft, de verbou wers van aardappelen, een ruimer afzetgebied te verschaffen. Het Broodbesluit waarbij het vermaken van 'aardappelmeel in brood werd verboden, is dus nu opgeheven. En nu zou het in de bedoeling liggen, binnen zekeren tijd, den hierbedoelden maatregel verplicht te stel len. De bakkers zouden dus niet langer de vrij heid hebben, al of niet in hun brood aardappel meel te verwerken ze zouden tot het toevoegen van een zeker percentage aardappelmeel ver plicht Worden. Nu, blijkt het dat men in de landbouwkringen niet onverdeeld gunstig over de hier bedoelde maatregel gestemd is, en wel idaarom niet, omdat er tarwe genoeg Is, en de prijs der tarwe laag is. En in de b akkers kringen moet men ook al niet zoo heel bijster met de bedoeling van den maatregel ingenomen zijn. Het is ook nog de Vraag, of de bakkers er in het algemeen wel toe over zullen gaan, aard appelmeel in hun brood te verwerken, zoolang nog de mogelijkheid wordt opengelaten het niet te doen. Beweerd wordt, dat het brood in kwaliteit zal achteruitgaan, en dat het althans zooals het nu ïs, niet goedkooper zal worden, daar het aardappelmeel niet goedkooper is dan zuiver tarwemeel. In verband met het een en ander zal men in de bakkerskringen, het ver plicht gebruik van aardappelmeel dan ook niet gaarne zien. Naar We lezen moet men jn de kringen van bakkers en meelfabrikanten de meening toegedaan zijn, dat het meer aanbevze- ling zou verdienen als de regeering de aard appelverbouwers zou helpen, propaganda te maken voor ruimer gebruik van aardappelen, inplaats van een maatregeling te nemen, die niet in het belang van den broodverbruiker is In de mobilisatiejaren werden ook verschil lende maatregelen genomen, dat is bekend. Of dip maatregelen toen allen dankbaar door het publiek werden ontvangen? Zeker niet, maar we ha'dden in die iami ongetwijfeld het mes wp 'va'tdpn rn rttp *aren ongetwijfeld 't mes meer lende noodmaatregelen werd allicht meer en sterker gevoeld dan nu het geval is. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht, en toen er bijv. geen koren genoeg was, viel over de verschillende voorschriften, de brood- bereiding betreffende, in elk geval minder te redeneeren dan in den tijd van nu, dat er koren genoeg moet zijn, en de meergemelde maatre gel alleen (genomen jjou worden, om een ge deelte van den landbouwenden stand te helpen aan een ruimer afzetgebied. Of nu, de propa ganda voor een ruimer gebruik van aardap pelen ''waarover we boven spraken) véél effect zal hebben? Misschien niet. Er zijn maar Wei nig voedingsmiddelen meer omtrent het ge bruik waarop tegenwoordig niet op méér wordt aangedrongen: Eet meer brood, eet meer ba nanen, eet meer vleesch, en nu nog- eet méér aardappelen Zeker maar het menschelïjk eet- vermogen is beperkt, en het geval zou zich kunnen voordoen, dat een vermeerderd ge bruik van het eene voedingsmiddel een ver minderd gebruik iets anders tengevolge had. Hoe 't zij. 't blijkt wederom, hoe het zelfs voor een regeering moeilflk ls, het allen naar den zin te maken. Van deskundige rijden ia er dezer dagen gewezen op het groote verschil van voedingswaarden van aardappelen, tegen over tarwemeel. En er 'is ook op gewezen, dat de toevoeging van een hoeveelheid van tien percent aardappelmeel (welke toevoeging is toe gestaan) neerkomt op een niet onbeteekenende vermindering in voedingswaarde. En de ver menging (indien verplicht gesteld) Wordt een Wettelijk gesanctioneerde vervalsching genoemd, in strijd met de volksvoeding. Wat toch naar onze meening niet juist is, daar juist als er toevoeging van aardappelmeel verplicht gesteld is, ieder consument weet wat hij te eten krijgt en er dus van „vervalschen" in den gewonen zin, geen sprake is. Deze week Donderdag was de dag van de heropening van de luchtpost dienst op Indië. Het is thans wat den dienst op Indië betreft, met de proefnemingen go- daan, al zullen natuurlijk de thans te maken vluchten, ook benut Worden om zooveel mo gelijk ervaring op te doen. Dit laatste zeker ook met het oog op den wekelijkschen dienst, Waarmede de K. L. M. aan het eind van 1932 hoopt te beginnen. De tarieven van de ver zending van poststukken zijn of worden vol doende bekend gemaakt. En met rede. De K. L. M. heeft het hare gedaan, en blijkt be reid dit in nog ruimere mate te doen, maar de medewerking van het groote publiek kan niet gemist worden. Het publiek moet nu maar be wijzen, dat de postvluóhten, veertiendaagsche nu, later wekelijksche in een gevoelde behoefte voorzien. De Post maakt het ons wel gemakke lijk. Niet iedereen bezit ben brieven weger, in daarom ook zijn aan de postkantoren verkrijg baar gesteld enveloppen, inhoudende een vel letje papier, te zamen wegende vijf gram, het gewicht dat van het laagste tarief meegenomen wordt. (Envelop met papier twee cent, gewoon luchttarief zes cent, luchtrecht dertig cent samen acht en dertig cent). De dienst wordt zoo ingericht, dat er steeds ook een vliegtuig van de retourvlucht aanwezig zal zijn, en in dezelfde Week dat men in Indië een brief per luchtpost ontvangt, zal men het antwoord met een retourvliegtuig kunnen meegeven. Er rijn bij de K. L. M. al verscheidene aanvragen bin nengekomen, van menschen, die als passagier de reis willen meemaken. Maar de K. L. M. moedigt het passagiersvervoer naar Indië nog niet bepaald aan. Op de pleisterplaatsen, Waar de toestellen een iiacht verblijven, moet de toestand nog niet zoo heel sahitterend zijn. Doch, al is de Post hoofdzaak, iemand die er nu op staat mee te vliegen kan medegenomen worden. In de toekomst zal de K. L. M. door organisatie op den grond (waar overnacht Wordt) en door geriefelijker in richting der vliegtuigen, met de belangen van de passagiers zeker meer rekening kunnen houden. BUITENLAND. De nieuwe Duitsche Rijksdag zal bijeenko men op 13 October. Inmiddels wordt in af wachting van de opening de noodige of liever de mogelijke voorbereidingen getroffen' van Wat de Duitsche regeerders in verband met de ver kiezingsuitslagen te doen staat. Naar in Ber- lijnsche politieke "kringen Wordt verwacht, zou een voortzetting van de tot nog toe door Duitschland gevoerde buitenlandsche politiek verzekerd zijn en die meening zou gegrond zijn op het feit dat "de oppositie tegen die politiek ofschoon belangrijk in sterkte toegenomen, toch nog ver beneden de helft van het aantal Rijks dagafgevaardigden blijft. De uitslag van de verkiezingen, is zoo. dat de beide uiterste par tijen in sterkte vooruit gegaan rijn. De commu nisten als uiterste linksche partij en de nat. socialisten als uiterste rechtsche partij hebben groote Winst te boeken gekregen. Deze laatste partij die in een vorigen Rijksdag vertegenwoor digd Was door een fractie van 12 leden komt er in terug met 107. Door velen Wordt in dit feit reden tot ongerustheid gezien. Niet in fle eerste plaats echter ongerustheid over het toe nemen van 3e communistische fractie in den Rijksdag. Vermoedelijk Zullen de zeer slechte economische toestand waarin Duitschland ver keert, en o.a. ook de groote en nog steeds toe nemende werkloosheid als factoren te beschou wen rijn die hebben meegewerkt in sterke mate tot de groote winst der communisten. Aangenomen wordt dat vele soc.-dem. aan de communistische partij ten goede gekomen zijn, bij de laatste verkiezingen wat nog niet zeggen wil, dat later als Duitschland er economisch weer eens wat beter voorstaat, de winst der oommunist°n bestendigd zal blijven. Wellicht wordt ook hpt groote gevaar, dat door velen in den uitslag der verkiezingen wordt gezien, min der gezien als een communistisch gevaar, dan als een gevaar van de andere zijde, van het andere uiterste. Wat de nationaal-socialisten willen, de partij die zoo verbazend gegroeid is dus, is niet zoo precies te zeggen. Blijkens de door hen in de verkiezingsdag aangeheven leuze keeren zij zich tegen de democratische republiek en om. tegen het plan-Young. Het zou de nationaal-socialisten tenslotte te doen rijn om een omverwerping van de Duitsche republiek. Wat de nat.-soc. willen komt vol gens Hittler (den man van Wien de nat-soc. den naam Hittlerianen ontvingen) voor een deel hierop neer dat zij eischen verbreking van den band van het Verdrag van Versailles en van het plan-Young het betalingsplan van de ontwapeningsbepalingen en het weder op de been brengen van een groot nationaal leger. Hittler wil dus een machtig Duitsch leger. Volgens Hittler zijn de nat.-soc. als zij dan revolutionairs rijn, slechts revolutionairs van den geest die ge en .omWenteing wen schei, doch langs wettelijken weg, de macht han den willen krijgen. Dat klinkt süioite nogal vreedzaam, zou men kunnen zeggen. ïn hoeverre he* door Duitsche bladen v*rnaéMde geval juist is van een voorraad ontplofbare stoffen in het huis van een nationaal socialist in betrekking kan staan van meer of minder afwijken van den wettelijken weg; wagen wij niet te 'beslissen. In verschillende Duitsche bladen wordt er op gewezen, dat talrijke eige naars van wapeningsmagarijnen lid van de nat. socialistische partij zijn. Doch ook dit behoeft tenslotte nog niet op gewelddadig optreden te wijzen, al zal dit wellicht de bedoeling zijn. van die bladen, die met de hier gemelde mede- deeling kwamen aandragen. Zooals te hegrijpen is, werd de uitslag der Duitsche verkiezing ook in Frankrijk met belangstelling tegemoet» gezien en zeker is de vooruitgang van de nat- socialisten in Frankrijk als een onaangename verrassing gevoeld. Een verrassing waarvan in sommige persorganen, Briand ten deele aan sprakelijk gesteld werd. Wat is toch het geval? De nationale pers in Frankrijk reeds tegen Briand gekant om velerlei maatregelen en met betrekking tot de buitenlandsche politiek, zet haar campagne tegen hem voort, en zoo wordt er niet meer of minder beweerd dan dat de overwinning van de nationaal-socialisten de revanche partij, zooals het heet een onmiddel lijk gevolg is van de ontruiming van het Rijn land (waarvan Briand aansprakelijk wordt ge steld). Woorden van geruststelling tot de onge ruste Franken (die in het tegenwoordig) Duitschland den geest van wijlen Stresemann meer en meer zien verdwijnen) zijn gesproken door een der Duitsche soc.-dem. afgevaardig den. Naar zijn verklaring zijn de nat.-soc. niets anders dan verdreven patriotten, die het ge loof ingang willen doen vinden, dat het lijden van het Duitsche volk een gevolg zou zijn van het Verdrag van Versailles. En bedoelde afge vaardigde, Dr. Breitschneidt, heeft er ook op gewezen dat evengoed als Duitschland bijv. Italië en Engeland te lijden hebben van een economische crisis en van groote werkeloos heid. Doch genoeg over den uitslag der ver kiezingen. De toekomst zal leeren, wat er van de geuite beweringen waar is. In den loop van deze week zouden besprekingen gehouden worden betreffende den parlementairen toe stand, besprekingen tusschen de leiders van de verschillende partijen. Door de gedelegeerden van zes internationale vrouwenorganisaties is een oproep gericht tot den voorzitter van den Volkenbondsvergadering en cïe daar aanwezige delegaties om te protesteeren tegten de in den laatsten tijd aan den dag gekomen tend enz om opnieuw over de mogelijkheid vhn een oorlog te spreken. Gewezen wordt door de vrouwen op het bestaan van het Kellogg-Pact, dat eiken oorlog verbiedt. Inderdaad als we bedenken dat er een verdrag als het Kellogg-Paat gesloten Is, Waardoor de oorlog .uitgebannen wordt ver klaard, kan men er toe komen met eenige verwondering te vragen, waarom men toch nog zooveel en bij herhaling over den oorlog spreekt als iets dat niet alleen nog wel dege lijk mogelijk geacht wordt, maar zelfs af en toe als iets waarschijnlijks geacht, in elk geval als iets heel denkbaars wordt beschouwd. Mis schien dat de oorzaak, de onvermijdelijkheid van het spreken over oorlog of van een oorlog voor een deel ligt in het feit, dat het Kellogg- Pact, ondanks den goeden wil van alle onder teekenaars niets meer dan theorie is, maar tegenover de nuchtere practljk staat die bijv. te oonstateeren is in de nog altijd toenemen- den bewapeningsijver, die dan hier dan daar kWaad bloed zet. Frankrijk en Italië hebben onderhandeld over de vlootbeperking, maar beWeerd wordt, dat de onderhandelingen, zon der resultaat rijn gebleven. En als gevolg hier van Wordt verwacht, dat de kansen verslech terd zijn, dat Frankrijk en Italië volledig tot het vlootverdrag van Londen zullen toetreden. En als Frankrijk en Italië beide tot groote versterking van hun vloot overgaan, zou dat van invloed kunnen rijn, op de houding der mogendheden die het verdrag van Londen slo ten, in dien zin, dat het "Qoor hen gesloten vlootverdrag weer voor revisie in aanmerking zou komen en zoo zou men aan den gang kun nen blijven. De Duitsche minister Dr. Curtius heeft in de Volkenbondsvergadering te Genève een redevoering gehouden, daarin heeft hij er o.a. op gewezen, dat de eerste eisch van alle internationale pogingen is ook moeilijke vraag stukken onder de óogen te zien. En al is ook op de mogelijkheid gewezen, dat de huidige toestand in zijn verdere ontwikkeling tot oorlog zou kunnen leiden,'dies houdt Curtius het voor ih«oluut noodzakelijk, dat dezelfde simpele tfe- darhtn ?ar zulk een mogelijkheid wordt ultge- ehakeld Dit blijkt dus nog meer te zijn, dan door de zes vrouwenorganisaties verlangd wordt Als het niet spreken over, en het niet denken aan oorlog of oorlogsmogelijkheid nu maar helpt. VLISSINGEN van 1825 September 1930. Ondertrouwd: J. Wiel inga 30 j. en T. J. Christiaans 23 j. K. W. Torenvliet 28 j. en P. C. Krieger 24 j. Getrouwd: O. A. F. Glaeser 34 j. en. 'H. W. Jtfüller 22 j. E. van der Plank 30 j. en S. A. van Gelder 24 j. J. L. Schroots 30 j. en C. H. M. van Dierendpnck 28 j. H. van den Berg 27 j. en J. Schuit 27 j. J. Schout 27 j. en J. C. Franke 21 j. N. Fiegen 23 j. en P. M. Taelman 22 j. Bevallen: M P. M. Pluijmers geb. de Vos d. -• F. W, Belfroid geb. Kole z. L. C. Theure Sv-'.k? 4: G. C. A. Somers geb. de Wiaard T. A. /re geb. Bosman d. L. J. Seien geb. Bruggeman z. Overleden: C. Kooenaa m&n van K Niauwse- huize 83 j. M. Selie Wed. van C. F. G. EL Alleda 81 j. L. Castel man van K S. Flo- russe 38 j P. M. de Munck vrouw van L. J. Jansen 67 j. A. H. Schraven jd. 30 j. SOUBURG van 18—25 September 1930. Ondertrouwd: Gustavus Jagt 20 j. en Louw- rina Vis 22 j. Gerard van Soelen 24 j. en Maria van Vlaanderen 25 j. Getrouwd: Jan Wilhelm van Kogelenberg jm. 31 j. en Jacomina Goud jd. 25 j. Geboren: Johanna Magdalena d. v. Jan van Schaik en Maria Magdalena van Gemert 10 PAARDEN en 18 stuks Hoornvee te Klevers- kerke op Dinsdag 30 September 1930. Notaris Blaupot ten Cate Middelburg. Miskenning. 't Genie op elk gebied, al is het nog zoo groot, Wbrden zelden gewaardeerd, door d'eigen [tijdgenoot. En Rembrandt, die zijn werk, zoowaar ge- [weigerd /ag? Werd Beethoven geëerd, en Mozart, Dante^ [Bacli, Wlat weet het nageslacht, van "Shakespaefre's [beeltenis af? Een slechte koperdruk, een 'borstbeeld op [zijn graf, Zoo mogelijk, (|1 echter nog, daar moeten wij [het mee doen. En toch, de schilderkunst, stond nooit zoo [hoog als toen; Geen kosten werden voor een goed portret [gespaard, De reden is: Men vond hem niet de moeite [waard. (Sc(hopenhauer). UIT ANDERE BLADEN. De verlichte Gemeenteraad. Het Gemeentebestuur van Lutterade, werd met Koninginnefeest «prachtig verlicht en ver sierd. „Ons Zuiden". Trekwagentjes voor kinderen op twee wielen, mogen medegenomen worden. „Ned. Sp". Snelzwemmen voor jongens met blaas. „Utr. Dgbl." Bezoeker (komt een slagerswinkel binnen): Heeft U een goed hart? Slager: Puik, mijnheer. Bezoeker: Prachtig. Leen me dan een gul den van je? (Humorist). Geneesmiddel voor Werkloosheid. Het geneesmiddel tegen werkloosheid is kapi taalvorming, omdat elke bespaarde gulden ar beidskracht vraagt om hem productief te ma ken. WEET GIJ? dat Madrid, de hoofdstad van het warme Spanje, .9 maanden winter heeft tengevolge van de £iooge ligging? en dat de Amerikaansche archeoloog Reisner de sarcofaag van de Egyptische Koningin Hete- feres heeft opgegraven en daar een scheermes van 5000 jaar oud gevonden heeft? en dat er in Duitschland enkele menschen tot de ontdekking zijn gekomen dat ze, als uitzon deringen, van geen enkele vereeniging lid zijn? dat ze daar een vereeniging hebben opge richt van vereenigingslooze? en dat er onlangs in Kopenhagen iemand 15 jaar lang gratis de voorstellingen van den schouw burg bezocht door zich voor eledriclen uit te geven en zoodoende de stad 12500 kronen schuldig is voor 4500 voorstellingen? dat het Amerikaansche volk elk jaar Wig. 52 500.000.000 gulden uitgeeft voor ontspanning, tijdverdrijf en vermaak? en wel voor 12500 millioen voor autotochten, 7500 millioen voor avondpretjes, 5000 millioen voor vacantiegenoegens, 3750 millioen voor bios coopbezoek, 2500 millioen voor dag- en week bladen, 1875 millioen voor radio en 1250 mil lioen vöor schouwburgen? en dat het Werkloozenleger (het duurste leger) in Engeland en Wales 3.618.450 gulden per dag kost? dat de bamboe-plant de snelst groeiende plant ter wereld is? en dat in Nederland een bedrag van 2600 mil lioen gulden oorlogswinst gemaakt is? en dat in totaal door ons land de ui'gaven ver oorzaakt door de wereldoorlog op 2275 millioen geschat worden? en dat er gedurende den geheelen oorlog door mijnen en torpedo's 88 Nederlandsohe stoom schepen verloren gingen? en dat de Nederlanders 1250.000.000 guldens verloren hebben aan Russische fondsen? en dat men veel kan ontberen behalve rijn medemeosch?

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 9