2e BLAD Voor Zelfscheerders Uitslag Schietwedstrijd. „De Voetbalwereld11. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 Na 38. Zaterdagmiddag jl. hield de af deeling Serooskerke van den Bijz. Vrijw. Landstorm gecombineerd met de schietvereniging „Prinses Juliana" haar jaarlijkschen wedstrijd, daartoe mede in "staat gesteld door vele giften der in gezetenen, en door het welwillend afstaan van een terrein door den heer Wondergem, wethou der dezer gemeente Uitslag is als volgt: Personeele baan K.S.O. Landstorm. Ie pr. S. de Visser, 96 punten, 2e J. Wondergem Azil 95, 3e J. Zwemer 95, 4e W» Joziasse 94, 5e H. L. Meijers 94, 6e J. de Visser Gz. 93, 7e W. Vogel 93, 8e C. Dekker 92, 9e J. Meijers Cf. 91, 10e S. A. Versluijs 90, lie J. v. d. Putte 90, 12e P. Joziasse 89, 13e M. Janse 89, 14e Jan Meijers 88, 15e H. Allaart 87, 16e H. Gel dof 87, 17e G. van Keulen 87, 18e J. Wattel Johz. 87, 19e J. Muizelaar 87, 20e P. Hubrechtse 86, 21e K. Meijers 86, 22e J. Wattel^ Sz. 85, 23e P. Abriahamse 85, 24e J. Geldof 84, 25e P. Coppoolse 84, 26e C. Meijers 84, 27e M. Izeboud 82, 28e A. Vreke 82, 29e J. van Schaik 79, 30e A. Langébeeke 79, 31e K. Melis 78, 32e A. Cervaal 76, 33e M. v. d. Slot 76, 34e L. Cevaal 72, 35e Jac. Sturm 71, 36e D. Kodde 70, 37e P. Melis 69, 38e P. Provoost 68, 39e J. de Vis ser Az. 65, 40e Janus Wondergem 65. Pers. baan sahietvereen. Max. 200 p.: Ie prijs H. L. Meijers 196 punten, 2e H. Geldof 189, 3e Adr. Wondergem 185, 4e J. Wondergem Az. 184, 5e J. Meijers Cz. 182, 6e J. Wattel Johz. 181, 7e J. Wagenaar 173, Se e. Meijers 172, 9e Abr. Wondergem 16Q 10e Johs. Kodde 153, 11e F. Wondergem 146, 12e J. Houterman 143, 13e P. Ton 140, 14© C. Hudjssoon 131 p. Vrije baan K.S.O. Maximum 180 punten: le P. Joziasse 170, 2e J. Meijers Cz. 170, 3e S. A. Versluijs 168, 4e J. Wattel Johz. 167, 5a H. L. Meijers 167 p. Eerebaan K.S.O. maximum 60 p.: le H« L. Meijers 57, 2e J. Meijers Cz. 57. Vrije baan Buks max. 300 p.: le J. Won dergem Azn. 286, 2e J. Meijers Cz. S35, 3e H. Geldof 278, 4e F. Wondergem 278, 5e HL L. Meijers 276. Eerebaan Buks, max. 100. H. L. Meijers 95, J. Meijers Cz. 95. Vrije baan Cyl. max. 180 punten: le J. Meijers £z. 170, 2e Abr. Wondergem 170, 3e P. Ton 169, 4e J. Wattel Johz. 166, 5e Adr. Wondergem 165 p. Eerebaan cylinder max. 60 punten: le J. Wlattel Johsz. 56, 2e J. Meijers Cz. 55 p. Wij kwamen in het bezit van de eerste uit gave van het Zeeuwsche sportblad „De Voet- balweredl". Het 4s ©en heele onderneming om een specifiek Zeeuwsch voetbaluitgave in het leven te roepen. Het ligt in de "bedoeling der uitgever, verslagen, overzichten, foto's, etnz. be treffende Zeeuwsche voetbalverenigingen on der de aandacht der honderden voetbal-enthou siasten te brengen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij onze lezers naar de advertentie In dit blad. STILTE. „En rij werden stil en zwegen". Deze regel treffen we herhaalde malen aan in de zangen van Homerus, den legendarisch en Griekschen dichter van Ilias en Odyssee. Drukkend kan soms zoo'n stilte wezen, als niemand spreekt en alleen het tikken van de klok verraadt, 'dat het leven onweerstaanbaar voortgaat. Als een verlossing uit een obsessie is dan de banale opmerking, dat er een dominee voorbijgaat Tot zulke flauwe gezegdes moet men rijn toe vlucht nemen om het spook der stilte te weren. Waarom? Omdat men bang is in de stilte, zoo- als een kind bang is in den donker. Men vér- brtekt het zwijgen, omdat men verleerd is. stil te rijn. Ons leven is zoo vol rumoer, zoo haas tig en gejaagd. Er is geen tijd en geen gelegen heid om stil te rijn. Het natuurlijke gevolg is, dat men niet meer stil rijn kan. Vaak wordt dan het gesprek gaande gehou* den met banaliteiten, of de tijd wordt doorge bracht met spreken over "die en gene. Onze tijd heefi behoef le aan .s:ilte, bezinning, moet echter weer leeren stil te rijn. Verkeerd Is de meening, die Schiller geeft, dat een karakter zich vormt in den stroom der wereld. Dat ïs niet geheel waar, zooals niets geheel waar is. De geheele waarheid 'is, dat het karakter vbltooid moet worden in de stilte, iti het eigen gemoed. Daar kan de indruk van tie wereld worden verwerkt, daar is niet de verwarrende opeenhooping van indrukken. Daar is de rust, die nieuwe .krachten schenkt. Het leven is een strijd. Strijd om het be staan, om leven. Maar èr moet een plekje rijn, om zich te herstellen van geslagen Won den, om uit te rusten, om tot zichzelf te ko- tneri. Dat is niet te vinden op het front zelf, temidden van den strijd. Dat is slechts te vinden in de stilte. DE HEDSJRA Dit Arabisch woord dal letterlijk vertaald „vlucht" beteekent, geeft meer in het alge meen de jaartelling der Mahomedanen aan, wier begin wordt bepaald door Mohammed's vlucht. Deze vond plaats in 622 n. Chr. Mo- ham ed had zich aan zijn verwanten geopen baard, als de opvolger der profeten en als God's gezant op aarde. Na zijn nieuwen Gods dienst gesticht te hebben, den Islam, of de algeheele ontwerping aan God's wil, keerde hij zich heftig tegen den afgodendienst der stammen, die rondom Mekka woonden. Weldna stond hij dan ook bloot aan den wraak van de Hoofden dier jstammen en liep rijn leven groot gevaar. Hij week daarom overhaast uit Mekka uit, en vluchtte naar Y^treb, waar hij goed ontvangen Werd fen rijn zending kon ver vullen. Deze stad, die tot den Stad der pro feet 'werd, heette dan ook weldra Medinelél- Nabes of kortweg Medina. Dit vlucht jaar 622 n. Chr..werd door de Mohamedanen ij^schouwd als het belangrijkste jaar der wereldgeschie denis. Zij maakten het tot het eerste jaar hun ner jaartelling, die sindsdien Hedsjra heette. Het Islamitische jaarcijfer is hierdoor 622 jaar lager dan het onze. Daarbij komt ook nog dat dit jaar korter duurt dan jiet onze. JAN DE TIMMERMAN. Hersens en vakkennis rijn even goed mate riaal en kapitaal als geld. Houdt ze dusineere. Denk alvorens te doen en niet omgekeerd. Veel" gereedschap breekt, omdat het bot gebruikt wordt. Als er twee manieren rijn om iets goed te doen, kies dan het eenvoudigste van beide. De hoeveelheid en de hoedanigheid van het werk, dat men met een stuk gereed schap verricht, hangt af van de zorg waar mede het geslepen is. Kom met uw handen nooit te dicht bij de werkende draaibank, of bij een cirkelzaag. De meeste ongelukken gebeuren door onacht zaamheid. Houdt een hamer steeds aan het einde van den steel vast. Er is geen enkele reden om te hameren, met de handen om het midden van den steel. Als de hamer te zwaar is, kunt ge even goed een lichteren nemen. j GEDACHTEN EN IDEEËN. Wanneer een eeuw bezield door een ge dachte, in beweging komt, is rij als een leger op marsch in de woestijn. W'ee, den achterblij vers. Achterblijven beteekent sterven. Ieder die geluk zoekt, moet bereid zijn het te deelen. Want, Geluk is géboren als een tweeling Een boek dntleent rijn waarde niet aan de gedachte van den schrijver maar aan het be grip van den lezer. Weldadigheid, hoe nobel haar drijfveer ook mag rijn, bevordert geen zelfvertrouwen. En het is juist zelfvertrouwen, dat wij noodig heb ben. Wie Wijsheid gaarde en niet oeJfcnt door de [daad, Heeft wel geploegd, ipaar laat de voren zonder [zaad. Het waarachtig schoone, wordt bij iederen nieuwen aanblik schooner, dat wat enkel inte ressant is, verliest bij herhaalde beschouwing in schoonheid. „Die Herrschaft über den Au- genblick, ist die Herrschaft über das Leben". De Oorlog maakt meer 'Slechte menschen, dan hij wegrukt. Elke gedachte helpt het wordende lot op bouwen, zoowel In goeden, als in slechten zin. ORDE Orde Is het tegengestelde van chaos. Chaos is een "Grieksoh woord. Dat beteekent, „ver warde massa". Daar tegenover 'Staat kosmos, Mat niet alleen orde beteekent, maar ook sieraad. Die twee bet eekenissen, zijn natuur lijk gelijkwaardig. Orde is schoon, zooals een sieraad schoon is. Zoo leeren ons de mythen van de schepping, dat uit de chaos de kosmos is voortgekomen, de schoonheid uit de wan orde. Die wanorde is vol onrust, en uit deze onrust komt nu de rust voort. Want orde is rust. Niet die rust die dood is, en geen bewe ging kent, maar die rust die vol leven is, en voortdurend aan verandering onderhevig is, zonder ooit weer tot verwarring te vervallen. In ons leven heerscht dikwijls een chaos. De indrukken van de ons omringende wereld hebben zich opgestapeld tot bergen, die vol spanning rijn, welke ten laatste uitbarst in een volledige instorting. Alles wat we beleef den, ons geheele leven wordt een chaos. Maar uit de chaos, komt de kosmos voort. Dus ook uit de chaos van ons leven? Helaas niet altijd. Want als we ons dkps e wez>n, hebbei iaën verpletteren bij de inslor ing, dan blijven we in den chaos, die practisch den dood betee kent. Maar als we ons innerlijk bewaard heb ben, heeft het ook de kracht in zich, om de chaos weer te ordenen tot orde. Die kracht is de oer-kracht van het leven, die in .elk men- techenhart woont. Maar die kracht sterft b| den chaos, en wordt gevoed door de orde. Want alleen de orde kan leven, alleen de orde houdt het leven, alleen de orde houdt het leven vast. Zorge dan een ieder voor orde in zijn leven, en houde hij rijn levenskracht werkzaam. PEPER EN ZOUT. Eusebius en Polydoros Vergilius, geschied schrijvers der oudheid, verhalen, dat de Phóe- nicaërs Misor en Selech de eerste fijnproevers waren die door het toevoegen van zout de spijzen smakelijker maakten en dat dit het begin van het gebruik der kruiderijen was. Het gebruik van peper, om de spijzen pittiger te maken is sinds onheugelijke tijden bekend suptropiscli Azië. In Europa weH .r- streeks 800 v. Chr. peper gebruikt. M&ar ge durende zeer langen tijd is pepar in onze stre» Eerst een weinig Purol goed in de huid wrijven en daarna pas inzeepen Dat scheert schoon, zacht en pijnloos. ken een teer zeldzaam voorkomend artikel ge^ weest. Nadat Kaap de Goede Hoop omgezeild Was, tegen het einde der 15e eeuw dus, werden de Europeesche markten er overvloedig van voor zien. In de middeleeuwen was peper de meest voorkomende kruiderij. Een tijdlang zelfs wer den alle kruiderijen onder dezen naam samen gevat. Men denke maar aan onze woorden, „peperkoek", en „pepernoten" die niets met peper uitstaande hebben. Het groote peperver- bruik en de betrekkelijk geringe toevoer ervan, deden den prijs voortdurend stijgen. Vandaar de uitdrukking „peperduur" welke wij vaak gebruiken zonder er den oorsprong van te kennen. DE TUIN IN 1930. Wel zelden zal men zoo. Weinig pietzier gehad hebben van het vele gedane werk in den tuin als dit jaar. Er rijn eigenlijk maar twee dingen, die er ondanks de geweldige stormen en regenvlagen niet minder op ge worden rijn, n.l. het gras en het onkruid. De gnaspartijen staan er over het algemem Wel fleurig bij, vooral nu eindelijk op de aanhou dende regens een paar warme dagen rijn ge volgd; En het onkruid Verder is alles misgeloopen. De vele bloe sems, Welke ons in het voorjaar overladen ap pel- en pereboompjes voorspelden, hebben ons bedrogen. Deden eerst ,de rupsen hun vernie lend werk, daarna kwam het weer en in de maand Augustus rijn de appels en de peren en de pruimen bij ritsen van de boomen ge waaid. Het oprapen der vruchten om ze nog een paar weken te bewaren heeft weinig zin gehad, want over het algemeen wemelde het fruit van ongedierte. Een appel die even in den tuin gelegen had, was meestal reeds door drie of vier oorwormen aangevallen, om van de kleine maden nog maar te zwijgen. Merkwaardig is het echter, dat men dadelijk na. het opklaren van het Weer, de tuinlief- hebbers weer aan den arbeid kon zien. Zelfs zag ik er een paar, die twee dagen nadat het zes weken achtereen geregend en geonweerd had, druk bezig met sproeien.... Zij waren zeker bang, dat de bodem door het zonnetje in een etmaal of wat leeggezogen wordt Aan de meeste gewassen in den tuin is ech ter niets meer te doen. De rozen en de vele andere struikensoorten rijn hopeloos verwaaid, van heesters rijn takken gebroken en van de vruchtboomen rijn de vruchten onrijp ter aarde gestort. .Wie nu zegt: ik doe er niets meer aan en zal maar wachten tot volgend jaar, han delt zeker begrijpelijk. Wil men echter toch nog nuttig werk doen, dan is het nu tijd: ten eerste om alles wat beschadigd is zooveel mogelijk weer te herstellen en opnieuw op te binden en tweedens, om al het ongedierte, dat men ziet, zooals vlinders, vliegen, wormen, etc. te verdelgen. Reeds in dit voorjaar heb ben Wij tegen ontelbare hoeveelheden onge dierte moeten kampen en het dreigt volgend jaar nog $liipmer te worden. Door nu zooveel mogelijk te verdelgen belet men alliciht het leggen van ettelijke millioemen eitjes. De spin nen moet men natuurlijk laten zitten, want deze geboren insecten-jagers peuzelen tusschen Augustus en begin October heel wat op. De oorwormen, die afschuwelijke bewoners van mooie bloementuinen, moet men ook nu te pakken zien te krijgen. Eerstens zoekt men in den tuin alle plaatsen op, Waar losse stee- nen of plavuizen leggen. Als men die öplicht vindt men er meestal een troepje oorwormen bijeen. Een flinke plas petroleum er op en het Werk is gedaan. Verder zet men hier en daar in den tuin een bloempot neer met Wat vochtig gemaakt houtwol of hooi. Daar kruipen de beesten in en men vangt er een heele massa als men van tijd tot tijd de bloempotten weg neemt en in een emmer water omkeert Zij verdrinken dan en hiermede is ons doel bereikt MAAKT ZELF UW FIETSBAND. Talrijk rijn degenen, die gelooven het te kunnen, doch het niet te kunnen. Hel is niet voldoende lijm te s!rijken op een stukje band -n dit op d~n lueh'bnnd 'e plakken, terwij' de lijm nog nat is van hel doopen in hel wa er om het wegvloeien le beletten. Laat ons beginnen bij hel begin. De band van uw fiets is lek. Keer de fiets om en onder zoek nauwkeurig den buitenband, of gij de oorzaak van het kwaad kunt 'ontdekken; een spijker of een doorn. Zoo ja, trek deze er dan uit, en merk de plaats met inktpotlood, (aleer nuttig om in het taschje bij zich te hebben). Vervolgens demonteert gij den band. Dit stelt U in staat noodeloos zoeken te ver mijden en vergunt U, de lekke plaats terstond te vinden. Zijn er geen uitwendige teekenen? Wacht fcnet den band in het water te plaatsen. Pomp hem op, en luister onder het oppompen met uw oor langs den band. Aldus zal uw gehoor orgaan U wellicht het lek aanwijzen, en gij den uitstroomenden wind langs uw wang voe len strijken Ik heb in een oud 'boek over wielrijden het volgende recep1 gelezen: Neem een klein rieten slokje, of zelfs een een van dun metaal van 6 of 7 centimeters v v-. uw d't volgöus de uiterlijke ronding ék Vv-émc dit vervolgens van een tiental dunne evenwijdige draden, en maak aan de uiteinden daarvan klein* vierkante stukjes sigarettenpapier vast. Wanneer men. met dit nieuw soort van kam, langs den band gaat, zoo zult gij, zoo gij goed oplet, op een 'bepaalde plek daarvan de papiertjes zien bewegen, als Werd er tegen geblazen,^_en dat is de plek van het lek. Ik geef U dit recept voor het geen het waard is. Het heeft tenminste de verdienste van de oorspronkelijkheid. Wanneer ondanks alle middelen, het lek door U niet kan worden gevonden, aarzel dan niet langer, dompel de band in het water, en zie met oplettendheid, wat er gebeurd is. Som tijds is het een gaatje zoo klein, dat de lucht er met kleine blaasjes doorheen perst, en zeer langzaam: de band heeft een geheel en dag poo- dig om leeg te loopen doch leegloopen zal hij. Eindelijk is het gaatje gevonden, wanneer de geheele band daarbij nat geworden is, moet hij eerst zorgvuldig worden afgedroogd, pm ieder spoor van vochtigheid te verwijderen, terwijl gij van te voren de voorzorg hebt geno men, een kring rond het gaatje te trekken met een Vochtig gemaakt, of vet potlood. Anders kunt gij het toch immers niet weer terug vin den? En vervolgens maakt gij rondom het gaat je, den band met schuurpapier schoon. De volgende voorzorg is noodig voor iedere bandreparatie, die zal houden. Het lapje: men kan in den h and el, rond geknipte dunne stuk- jes caoutchouc krijgen, dit rijn de best geschik te. Zuinige menschen gebruiken stukjes, die ze uit een buiten dienst gestelden band heb ben geknipt. Men kan 'het er mede doen, hoe wel ze wel wat dik zijn. Doch knip vooral de hoeken rond, of knip in een cirkel zoo rónd mogelijk. De solutie: het is niet aan mij, U dit of dat merk aan te bevelen. De meeste rijn goed. Neem alleen de volgende voorzor gen: Strijk niet te veel lijm op het stukje en op den band. No. 2 strijk op den luchtband, de solutie over een oppervlakje gelijk aan die van het stukje. No. 3 wrijf de solutie met den vinger goed uit en in. i No. 4 laat drogen, alvorens het lapje aan te brengen. De benzine van de solutie moet bijna geheel zijn gedroogd of verdampt. Men verhaast dit verschijnsel door er op te blazen, en men herkent, dat de lijm op het goede punt is, wanneer zij dof en kleverig geworden is. Dan is het tijd: De reparatie zal houden. Ik sta op 'dit punt, omdat veel wielrijders en motorwielrijders en automobilisten alleen ban- denpech hebben omdat ze de stukken te vlug opleggen. Over het algemeen Is het voldoende, een paar seconden met den duim te drukken, om ze voldoende te laten kleven. Wanneer de ran den neiging vertoonen om te krullen, is de lijm niet droog genoeg geweest, of is ze in onvol doende hoeveelheid opgestreken. Nu behoeft de band alleen nog maar in den buitenband ge bracht te worden, denkt gij niet waar? Neem evenwel de voorzorg, ook deze laatste door de hand te laten glijden om na te zien of daarin geen gaatje is ontstaan, op de overeenkomstige plaats, als in den binnenband. WEET GIJ? dat, hoewel de wapenstilstand op 11 Novem ber 1918 gesloten werd, hé1 officieele einde fyan den oorlogstoestand pas kwam op 31 Augustus 1921, toen alle onderteekeningen van het vredesverdrag door de verschillende parle menten eerst geratificeerd 'waren? en (dat een lichtstraal met een snelheid van ongeveer 300.000 K.M. per Seconde door de ruimte gaat? en dat het licht van de zon aldus acht minuten noodig lieert, om ere aarde te bereiken? en dat paanden geen wenkbrauwen hebben en visschen geen oogleden? en 'dat een staticus heeft vastgesteld, Bat er op de wereld 10.000 'beroepen bestaan? en dat er in Argentinië meer paarden dan men schen wonen? en Bat er 17 meialen rijn, die meer waarde hebben dan goud? en dat eT in het afgeloopen jaar in Britsch- Indië 22 000 menschen door wilde dieren ge dood rijn? en dat de slangen alleen 19.724 menschen om het leven brachten, maar dat hier tegenover staat dat 'de mensdflten 25 612 wilde dieren en 57116 slangen afmaakten? én dat Tonden ongeveer ëén millioen Scholie ren en <-fiiirlpn*pn en dat de Vlrins'e VepuWek van Enropa het ri'andjo vv-o'a is, ^egen iri de Mid^ehandsche zee. or> 12 KM. afrimd van Sicilië? en dat dit eilsnd nauwelijks 2 KM lang is en ma°r 55 inwoners telt? en dat het niet mogelijk is een zegen voor an deren te "riin. indien men zich zelf niet geze gend voelt? en dat de mensrh zichzelf een doel moet stellen: om niet "aan het einddoel te wanhopen? dat Mussolini in allen ernst bezig is bananen palmen te caan kweek en om zoodoende "W'estf- Tndiö Prnstige concurrentie te sa*n aandoen? dat pr in de Vereenigde Staten dagelijks meer dan 720^0 000 telefoongesprekken gevoerd wor den? en dat de New-York City 8 maal zooveel tele foons heeft dan het geheele Werelddeel Afri ka? en dat vIiVjtptï in de buitenlucht, niet hooger vlfprtpn dan 10 met pr? en dat deugd dip aMjd bewaakt moet worden noch een schildwacht, noch de moeite van het bewaken waard is? en dat de pruiken van de rechters en advoca ten in Engeland gemaakt worden van paarden haar afkomstig uit China. Canada en Rusland?

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5