Van Week tot Week HEERENBAAI BURGERLIJKE STAND sa ECHTE FRIESCHE 20*50ctptma* WIELRIJDERS, LICHT OP: WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 No. 36. BINNENLAND. Nogenkele dagen en het o ogenblik van de plechtige opening vain de Staten Generaal is weer daar. Een plechtigheid, die telken jare vele belangstellenden naar de residentie doet komen om te genieten van het schouw spel, dat H.M. de Koningin zich met de Gour den Koers naar het Haagsche Binnenhof be geeft om in de grafelijke zalen met de voor lezing van de troonrede de zitting der Eerste en tweede kamer voor het nieuwe parlemen taire jaar te openen. Naar we vernemen zal ditmaal H.M. de Koningin-Moeder bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Naar gemeld werd, zou aanstaanden Dinsdag, den dag der opening, de stoet, waarmede de Koningin zich naar de grafelijke zalen begeeft niet meer uit rijden in de sobere samenstelling welke sinds het mobilisatiejaar gebruikelijk was, maar on geveer hersteld zijn in den meer uitgebreiden yorm van de vooroorlogsohe jaren. Er is mis schien in de laatste Weken weinig nieuws aan den binnenlandschen politieken hemel ge weest, mede in verband met het naderend ein de van een parlementaire periode. De Troon- trede zal allicht weer om te beginnen wat leven in de brouwerij brengen en rij zal evenals elk jaar ook ditmaal wel weder stoffè te over leveren tot nadere beschouwing en tommentaar van verschillende zijden, tol waardeening en afkeuring, tot tevredenheid eeoierzijds en teleurstelling anderzijds. Onder meer zal in de nieuwe parlementaire periode die voor de deur staat, in het nieuwe zittings jaar d us, wel een en ander betreffende nieuwe vlootpLannen aan de orde komen. Tegen die nieuwe vlootplannen wordt al sinds geruimen tijd in hoofdzaak van soa dem. zijde krach tige actie gevoerd en door het geheele land wordt gewerkt met lijsten ter verzameling van handteekeningen vooor het petitionnement te(- gen de vlootplannen van minnister Deckers. En dan wordt er op Zondag 14 September te Rotterdam een groote demonstratie gehouden, waarvan zeer groote deelname wordt ver wacht, gezien ook het aantal extra-tarieven, dat zal worden ingelegd op genoemden datum Een demonstratie van anderen aard is ©enige (dagen geleden gehouden op het bekendeHoutr rusb-terrein te 's-Gravenhageeen A.V.R.O.- demonstnatie tegen het zendtijdbesluit van 15 Mei van dit jaar. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd voor de vele tiendui zenden deelnemers uit alle deelen van ons land. Volgens schatting moeten er op Hout- rust een 'honderddertig honderd veer tig dui zend menschen aanwezig geweest zijn. Bij acclamatie werd een motie aangenomen, waarin de verlangens van de A.V.R.O. en zijnn leden inzake een heele week zendtijd worden uitge drukt. Bedoelde motie zou ter kennisse ge bracht worden van H.M. de Koningin, 't Zijn alweer de vorderingen der weten schap en der techniek, die het hoiiden) van deze en 'dergelijke demonstraties meer mogelijk ma ken of liever de mogelijkheid scheppen, dat een onbegrensd aantal deelnemers zich niet meer tevreden behoeft te stellen met „zien" alleen, maar ook in staat gesteld wordt te hoe ren wat er gesproken wordt. Waar vroeger alleen de naaste omgeving van de spreker hel genoegen had diens woorden te verstaan en een overgroote massa er op aangewezen was de woorden zoo mogelijk van des sprekers lippen te lezen, daar zorgen nu de luidsprekers, vele in getal, er voor dat het gesprokene ook be serafs taanden kan bereiken. Zooidat, om zoo te zeggen, ieder voldaan huiswaarts kan keeren. Wie leven tegenwoordig ifi een tijd van groote feesten. Zoo vierde o.a. de stad Zwolle feest ter gelegenheid van haar zevenhonderd- |arig bestaan. In 1230 toch werden aan Zwolle stadsrechten verleend. Als onderdeel van de Zwolsche feesten werd een groote historische pptocht gehouden. En dan vierde ook Enk huizen feest. Enkhuizen, de stad met een glorierijk verleden. Doch, Enkhuizen's glorie is sinds lang vergaan en met hare zusleren $!edemblik en Hoorn vormden zij den trots Öer doode steden aan de Zuiderzee, die als zoodanig nog eenige vermaardheid hadden en aantrekkelijkheid voor bezoekers, maar die zich 'overigens in niet meer dan middelmatige bclangdcring moch en verheugen Doch eeni ge dagen geleden stond Enkhuizen weer in het brandpunt fan belangstelling, er werd in de -oude vissobersstad een Zuiderzee Vis- soherij tentoonstelling, gehouden. Vermoedelijk de eerste I en toons telling van dien aard, maar zeker wel de laatste tevens, zou men zeggen. Wlant met de droogmaking van de Zuiderzee zal het houden van een Zuiderzee Visscherij- tentoonstelling Wellicht min of meer overbo dig geacht worden, tenzij men in latere jaren den verren naneer nog eens wil laten zien wat er op het gebied van het zeevissoherijbedrijf op de Zuiderzee te zien was. Maar allicht zal in die latere jaren in Enkhuizen het der- coratieve van de thans nog bestaande 'Zuider- zeevloot althans voor het overgroote deel ge mist worden. Maar thans heeft Enkhuizen en met Enkhuizen een groot deel vain Noord- Holland nog eeais gelegenheid gehad goed voor den dag te komen mei alles wat op hel gebied der Zuiderzeevisscherij te toonen viel. De Kon. familie bracht aan de feestvierende £tad een bezoek. En d© Zuiderzeevloot, uil de ver schillende provincies rondom de Zuiderzee, van Urk, Marken en Wieringen inbegrepen, heeft in kleurigen vlaggen tooi haar vermoe delijk laatste reünie in Enkhuizen gehouden onder Koninklijke belangstelling. En daar mede heeft wellicht Enkhulzen voorgoed af scheid genomen van een in menig opzicht grootsdh en belangrijk verleden. Er zou ©en vlootrevue plaats hebben, waaraan zou worden deelgenomen door velen honderden vaartuigen van velerlei vorm, grootte en makelij. Maar ook hier leek het alsof (om weer met den dich ter Tollens te spreken) „natuur verbood den toeleg door te drijven". De revue werd afge last, doch het weer werd beter en honderden bij honderden vaartuigen kozen zee, tenminnste voor zoover ze over mechanische drijfkracht motor-, of stoomvermogen beschikten, met het vaartuig, waarop zich de Kon. familie be vond. En zoo heeft ook hierdoor Enkhuizen zijn groote dag gehad, waarover men lang zal spreken en aan 'de boorden van de Zuiderzee en zeker ook nog.èls welige landouwen, vrucht 'bare korenakkers en malsohe weiden, de plaats innemen, Waar het nog dagelijks een kloek visschersvolkje met zijn vaartuigen de golven ploegt. Misschien daagt dan voor Ehkhuizen ook een nieuwe, weer betere toekomst BUITENLAND. Wederom heeft een orkaan groote verwoes tingen aangericht, thans boven San Domingo in Midden- Afrika, 't Is er raak geweest. Werd aanvankelijk het -aantal dooden op eenige hon derden geschat, achtereenvolgens kwamen be richten binnen, volgens welke het aantal slacht offers veel en ^eel vgrooter was. Er werd zelfs vermoed dat het aantal zou stijgen tot vijfduizend in verhand met het zeer groote aantal gewonden, van wie er zeer velen zoo ernstig gekwetst werden, dat ze er het leven niet meer zullen afbrengen. Van de stad San Domingo moet bijna de geheele bevolking dak loos geworden zijn. En niet alleen dat door den hevigen wervelstorm zoo velen het leven verloren en dat er zoo onnnoemelijk veel materieele schade werd veroorzaakt, de ge volgen van de natuurramp deden zich ook hier weer gevoelen bij de reddingspogingen. Zoo was bijvoorbeeld de electrische controle ver woest, de stad was in duisternis gehuld en dat dit het reddingswerk ten zeerste bemoei lijkte laat zich begrijpen. Als een ander ge volg van den desolaten toestand waarin de stad en haar omgeving zijn gebracht, moet genoemd worden het uitbreken van epidemieën. De meeste gevangenen en krankzinnigen zijn uit him cellen ontsnapt en maken de omgeving der stad onveilig. Naar gemeld werd bleven de in San Domingo vertoevende Europeanen ongedeerd. Talrijke hulptroepen en reddings ploegen zijn naar het geteisterde gebied uilge- trekken. Ook een Nederlandsch marinevaar- tuig is uil 'Willemstad naar San Domingo gegatn om hulp te bieden, o.a. met levensmid delen en verbandmiddelen, waaraan groot ge brek moet zijn. Uit 'Zurd-Amerika kwamen andere berich ten. Daar is een revolutie uitgebroken, Üie een einde gems a k* heeft aan de regeering van president Irigoyea en zijn partij. Een voorloo- pig foew.rd is gevormd. Reeds geruimen tijd me,et in leger- en vlootkringen ernstige onte vredenheid geheerscht hebben over het regime van den nu afgezetten president. Deze laatste was indertijd tot tweemaal toe tot president van de Argentijnsche republiek gekozen. Vol gens mededeeling van generaal Ureburu is in een tot de bevolking gericht manifest Wenscht de nieuwe regeering de grondwet te eerbiedi gen en tot den normalen toestand terug te keerén. De nieuwe regeering erkent ook alle verdragen en overeenkomsten met het bui tenland. Argentinië maakt Ge "laatste jaren een uitzondering op de overige Zuid-Amerikaansche staten en Wel in dit opzicht dat er in Argen tinië sinds eenige tientallen van jaren eenige revolutionaire beweging eigenlijk geen sprake was, wat van völe andere staten in Zuid- Amerika lang niet gezegd kan worden. Doch, het schijnt dat de tachtigjarige Irigoyea met zijn partij niet meer in staat is geweest het land er financieel en economisch boven op te brengen of te houden. In elk geval werden hij en zijn medewerkers voor het steeds ver slechteren van den financieel en en economi- sohen toestand verantwoordelijk gesteld. Het Congres werd ontbonden. Het zal nu wellicht van den uitslag der verkiezingen van een nieuwe volksvertegenwoordiging afhangen, of weer spoedig de constitutioneel e toestand her steld zal worden. In Lotharingen zijn de groole Fransche ma noeuvres begonnen Of begonnen is eigenlijk het woord niet, want er werden dit jaar, nog heel onlangs al groote manoeuvres gehouden op de Italiaansche grens. De mogendheden, die elk jaar elk voor zich op grooter of klei ner schaal manoeuvres laten houden, schijnen toch van wat er even over hunne grenzen gebeurt wel goede nota \e nemen. En zoo blijft Uiteraard voor Duitsobland niets onopgemerkt, wat er even over de Fran sche grens gebeurt, én nog wel op het terrein, dat In 1914, het oorlogsjaar, een opmarsohge bied van een der Duitsche legers was. Het feit, dat de manoeuvres in Lotharingen onmiddellijk volgen op de oefeningen aan de Italiaansche grens mod aifhans inDuPschl and min of meer den indruk Wekken alsof Frankrijk bezig is zich voor" te bereiden op een moge- lijken striid Gissoh en Duitsehland en tegen HaMê 4Tet Duitsche blad Germania" van de C^nt-umoariij maakt zich eenigszins ongerust Got wijst er oai. op, dat uit artikelen van Pnin car* on itft redevoeringen van den Fran sehen minister van oorlog Magenot, al vol doende gebleken is, dat Frankrijk, nu het Rijnland óhtruimd ts, rijn gedachten ernstig laat gaan over "de mogelijkheid tmisschien Weil waarschijnlijkheid) van een nieuwen oorlog met Duitsehland en dat in sommige Fransche kringen de sterke vestinggordel ten westen van den Rijn nog niet sterk genoeg geacht wordt om eventueel invallende en overvallende Duitsche troepen het hoofd te bieden. En dan wijst .de Germania" (waarschijnlijk niet ten onrechte) er op, dat Duitsehland toch waar borgen heeft gegeven voor de onaantastbaar heid der bestaande grenzen. Nu zal de „Ger mania" er misschien niet aan denken, dat de meening over Duitsche opvattingen omtrent gesloten verdragen en overeenkomsten er na de bekende Duitsche bewering inzake: „vod jes papier" niet bepaald beter op geworden moet rijn. Maar geprikkeld door de legeroef e- ningen van Fransche militairen op het voor malig Duitsoh gebied, vraagt het blad o.a. waarvoor toch wel verdragen als het Locarno- en het Rellogg-pact gesloten Worden, wanneer toch de militairen maar rustig doorgaan met het ontwerpen van veldtochtplannen, als ware de vólgende oorlog slechts een kwestie van tijd. En ten slotte heeft de „Germania" het over wat er met de manoeuvres aan de hand is en de redevoeringen welke te Genève we der gehouden zullen Worden over de beper king 'van Jaewapening. De „Germania" meent misschien dat er te veel gepraat Wordt en dat er te weinig gedaan wordt, dat als consequentie van dat gepraat te beschouwen zou zijn. Een dergelijke meening is ook wel eens door man nen van naam aan de overzijde van het Kanaal geuit. Te Genève is de Pan-E uropees oh e con ferentie begonnen, Welke door Briand is bij eengeroepen. Aan deze conferentie wordt deel genomen door de vertegenwoordigers van 27 staten. Op die conferentie zal Briand's plan inzake de vorming van een Europeesche Fe deratie, of Statenbond, besproken worden. Wal niet zeggen wil, in 't geheel niet, dat de Euro peesche Statenbond daar te Genève nu maar zoo geboren zal worden. De Europeesche Sta tenbond ligt nog zoo diep in de windselen, dat er van een te voorschijn komen, als dat ooit al zal plaats hebben, zeker voorloopig nog Wel geen sprake zal zijn. En, dat de Euro peesche Federatie er zoo spoedig zal zijn, wordt ook wel niet verwacht. Wat wel verwacht wordt, als 't eenige practische resultaat van de Pan-Europeesche conferentie, dat is de vor ming van een commissie van onderzoek. Over de wenschelijkheid van een dergelijke com missie zal men het te Genève wel eens zijn, en, daarover kan men )iet ook veilig eens rijn, zonder zich ook maar eenigszins te binden op welke wijze dan ook. Baat het niet, dan schaadt het in elk geval ook niet en men kan altijd weer verder zien. Er is pas te Genève nog een andere conferentie gehouden, namelijk hel congres der Europeesche minderheden, de zg. nationale minderheden. Daar heeft men onder te verstaan die grootere en kleinere groepen van bevolking, die in verschillende staten wo nen en daar een minderheid vormen, die door Ge meerderheden in den regel niet naar Wensoh behandeld worden en die zich het door wijlen den Amerikaanschen president Wilson aange duide en aanbevolen zelfbeschikkingsrecht zon der meer langs den neus zagen voorbijgaan. Eenige tientallen van millioenen moeten er in Europa^ nog tot dergelijke nationale minder heden behooren, - die het zelfbeschikkingsrecht alleen bij name kennen. Nu zijn na den oorlog eenige der vroegere nationale minderheden tot min of meer zelfstandige staten verheven, voor namelijk in Oost-Europa, waar van het oude Rusland heel wat gebied tot den rang van af zonderlijken staat is verheven, op grond van het nationaliteitsbeginsel. Maar er bleven toch nog vele groote groepen over, die ingedeeld werden of bleven bij andere naties, zonder het tot ^parte natie te kunnen brengen en zonder de grieven tegen de meerderheid bij welke ze waren of werden ingedeeld te kunnen vergeten. En die nationale minderheden, te Genève in (haar zesde) congresbijeenkomst, ver wachten van Briand's Statenbond al heel wei nig, omdat rij meenen dat zij, de nationale minderheden, in Briand's plannenalweer vergeten zijn. CORNEILLE. Deze beroemde dichter, die wel de vader van het Fransche treurspel genoemd wordt, Werd geboren te Rouaan in 1606. Daar rijn vader advocaat was, studeerde "hij aanvankelijk in de rechten, maar met weinig plezier. Hij voelde zieh reeds iong tot de poëzie aangetrok ken. Eerst maakte hij een blijspel „Melite" dat hij aan het gezelschap van Alexander Hard zond; in 1629 werd het voor het eerst opge voerd. Het succes, dat hij oogstte met dit stuk, moedigde hem aan om op den ingeslagen weg voort te gaan, zoodat hij verscheidene blijspelen samenstelde. Zijn eerste treurspel „Médée" gaf reeds blijken van een groot talent op bet gebied van dichtkunst „Le Cid" (1636) was een openbaring: nog nooit waren zulke edele, verheven gevoelens in zulk een krachtige taal op het tooneel uitgedrukt; Frankrijk be zat nu een echt nationaal tooneel. Zijn vol gende stukken „Horace". „Cina" en „Poly- eucte" (1639—40) waren oorzaak, dat hij voorl aan de „groote Corneille" werd genoemd, wel ken naam hij altijd heeft behouden. Inderdaad is grootheid een kenmerkende karaktertrek van de personen, die hij schetst. De bewondering, die rij ons afdwingen is de voornaamste oor zaak van zijn succes. Met bovengenoemde vier meesterwerken was het treurspel gegrondvest. In 161? maakte hij nog een boelend "treurspel „Le Menfceur" (De Leugenaar), vol inlrigues, Uat een wegwijzer is geweest voor Molière. Ten slotte dankt men aan Corneille nog de schep ping van een derde genre van tooneel, de tragi- oomedie, dat in den modernen tijd is uitgen groeid tot het romantisch drama. Zijn ouder dom werd helaas verdonkerd door het geringe succes, dat hij met zijn laatste stukken ver wierf en door de ondankbaarheid van het publiek, dat hem liet ritten om Raeille, zijn jeugdigen en genialen opvolger, te verheer lijken. In 1648 stierf hij onder droevige om standigheden, bijna vergeten door het Fran sche volk, dat hem na zjjn dood weer zou gaan roemen. Tot de Weinigen, die hem tot het einde toe getrouw gebleven, behoort Madame de Sévigné, die zijn verzen „verrukkelijk" vond. VLISSINGEN van 411 September 1930. Ondertrouwd: K. van Everdingen 25 j. en R. M. G. Mae sen 23 j. N. Fiegen 23 j. en P. M. Taelman 22 j. J. Schout 27 j. en J. C. Franke 21 j. C. L. Koster 24 j. en C. L. van der Walle 26 j. Getrouwd: H. deJongh 24 j. en J. Swenneo 21 j. K. Wl Meulmeester 23 j. en J. M. Geschiere .20 j. Bevallen: M. de Smit geb. Visser z. C. de Wolff geb. de Rijke z. F. E de Greef geb. van Dongen 27" J. van Weele geb. Kerkhove d. H. van Sprang geb. le Roij d. C. de Keijser geb. de Rijke z. (levenl.) Overleden: G. Neurink vrouw van P. J. Faas 32 j. J. Leeman d. 1 jaar C. Aar- noutse vrouw 83 j. C. E. Schütz wed. van P. B. Oost Lievense 78 j. SUOBURG van 4—11 September 1930. Ondertrouwd: Jan Willem van Kogelenberg 31 j. en Jacomina Goud 25 j. Getrouwd. Hermen Jan van der Eist jm. 34 j. en Maria van Soelen jd. 30 j. Adriaan Matthijsse jm. 39 j. en Johanna de Bree jd. 21 j. Erwin Joseph Hellrüng jm. 23 j. en Jaooba Pieternella de Vrieze 23 j. Geboren: Pieternella', d. v. Hubreciht de Kok en Jans Sturm. MIDDELBURG van 4—10 Sept. 1930 OndertrouwdJ. J. Boutens 29 j. en P. E. Leijnse 24 j. Verrijzer 23 j. en H. van Raay 22 j. H. Haan 27 j. en A. Kerkhove 18 j. Getrouwd K. W. Haaze 22 j. en Spruijt 20 j. C. de Munck 27 j. en M. C. Fie gen 22 j. J. Polderman 48 j. en D. Snoodijk 45 j. D. van Luijk 26 j. en de Koning 25 j. L. P. Louwerse 27 j. en C. S. Koppejan 25 j. A. A. Noest 27 j. en E. C. Arnoldus 22 j. BevallenM. joziasse-Dobbelaar z. E. Will-Meerman d. G. van Faassen- Wentzel z M. Markusse-Wijkhuis z. A. Sinke-van der Reest d. H. E. van Duren-Lindhout I. Schenkenberg-Blok- poel d. C. J. de Hijke-Behage z. Overleden1. |anse 85 j. geh. met J. Cijvat P. W. Pijpelink 6 mnd. z. M. J. van de Vijver 26 j. ongeh. d. A. D. Berger 61 j. ongeh. d. Zaterdag 13 Sept. te 7.50 uur Zondag 14 te 7.48 Maandag 15 te 7.46 Dinsdag 16 te 7.43 Woensd. 17 te 741 Donderd. 18 te 7.39 Vrijdag 19 te 7.36 Naïef. Vrouw (een verjaringscadeautie voor haar man koopend): „Ik geloof niet, dat mijn man om sigaren met bandjes geeft; hij scheurt er de bandjes altijd af. DITJES EN DATJES. I Heeft U visch gekookt? Doe dan wat versch water in de pan en doe er een handje ge bruikte theebladeren in. Even laten koken. Dat neemt de vischlucht uit de pan weg. Schoencreme. Hard en brokkelig geworden schoencreme kunt U zacht maken met een beetje terpen tijn. Brons. Bronzen voorwerpen krijgt men schoon door ze met zeepsop af te wasschen en daarna op te wrijven met witte was. Kachelglans. Als ge kachelglans met azijn nat maakt, in plaats van met water, zal de kachel of het fornuis veel mooier glimmen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5