2e BLAD Van Week tot Week HEEREN-BAAI BURGERLIJKE STAND Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1930 No. S5. BINNENLAND. De hittegolf is voorbij. Hij heeft slechts lut-» tele dagen geduurd en kwam niet onvoorbe reid, tenminste niet onverwacht. Voornamelijk uit Engeland (en daarvoor uit Amerika) en uit Spanje kwamen berichten over abnormale hit te, zooals wij die hier te lande slechts bij name kennen. Maar al was 't bij ons dan niet zoo warm, 't is welletjes geweest. Van deskundige zijde wordt beweerd, dat de hitte golf er een van sub-tropische herkomst was en een gevolg van uit het Zuiden aangevoerde heete luchtmassa's. Die sub-tropische warme luchtmassa's moeten zich onderscheiden door een hoog watergehalte en dit laalte juists is het, wat die warmte voor ons minder goed te verdragen maakt. De fl: uur van dien warmen aanvoer was slechts eenige dagen en het einde van de groote warmte kwam even snel en on verwachts als het 'begin. De ommekeer van Zondag deed even vreezen, dat het op den ver jaardag der Koningin minder mooi zou zijn, of liever niet op den verjaardag, maar op den dag, waarop die dag allerwege gevierd is in ons land, op den eersten van Herfstmaand dus. Doch, dat is meegevallen. Wat het weer betreft zijn de feestelijkheden uitstekend ge slaagd en wat al het andere betreft, ook. Vooral in de groote steden is er ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van onze Ko ningin heel wat te doen geweest. We noemen slechts de residentie met den lichtstoet, Rot terdam en Amsterdam, Rotterdam o.a. met zijn aubade voor het Raadhuis. En de radioluister aars hebben volop kunnen genieten van de hier en daar gehouden redevoeringen, Van zang en muziek. Een aparte hulde werd aan H.M,*<fte Koningin gebracht uit Indië en wel Zaterdagmiddag (d.i. Zaterdagavond in Indië). De K.R.O. heeft zich verdienstelijk gemaakt door de heruiteznding voor Nederlandsche luis teraars van hetgeen van Batavia uit door den aether naar ons land kwam: zang en muziek- hulde uit genoemde stad van particulieren en militairen, 't Was niet alles even gaaf, zooals 't na duizenden mijlen langen tocht door den aether de Hollandsche ooren bereikte, maar desniettemin was het indrukwekkend. En, niel minder indrukwekkend was het een stem uil Holland te hooren zeggen: „Hallo IndJê" enz. Want de Koningin zou antwoorden op de haar gebrachte hulde. In een korte toespraak be tuigde Hare Majesteit Hare ingenomenheid mei de huldiging uit Indië. In Batavia was de aan Koningin gebrachte serenade aangehoord door ruim zestigduizend personen. Hoevelen zullen het er in Nederland geweest zijn? De toespraak van H M. werd te Batavia door luidsprekers over een uitgestrekt terrein doorgezonden. Wal Nederiand betreft, bij de Haagsohe feesten, of liever 'bij de parade, was een opluistering van bijzondere soort. Niet minder dan negen en-dertig vliegtuigen uit Soeslerberg bewogen zich in den voormiddag in de richting Den Haag. Ook dat was een grootsch gezicht. Ook in verschillende deelen van. het buiten land is de verjaardag van onze Koningin niel ongemerkt voorbijgegaan. Een der Duitsche bladen, de Frankfurter Zeitung schreef bij voorbeeld naar aanleiding van den verjaardag dat Nederland dien dag kon vieren met alle vereering welkke een lwee en dertigjarige streng constilulioneele regeerimg van een vorslin ver dient. Voorts werd er door het 'blad op gewezen dat de sympathie ^elke der jonge koningin van het buitenland uit was tegemoetgekomen, behouden bleef, niet het minst doordat ons land in den wereldoorlog zijn neutraliteit heefl weten te bewaren en in dit laatste ziet genoemd blad het bewijs, dat ons land gerechtigd is de zetelplaats te zijn van de groot© instelling in Den Haag tot instandhouding van den vrede. Het is nog maar kort geleden, dat de pilool Evert van Dijk, teruggekeerd uit Amerika, na zijn vliegtocht over den Oceaan, in verscheidene plaatsen van ons land warm en uitbundig ge huldigd werd. Thans zouden we zeggen is de naam van Van Dijk met die van eenige andere piloten wederom op veler lippen. Wlat toch is het geval? Evert van Dijk was met nog een andere piloot van de K.L.M. aangewezen om de eerste postvluoht naar Indië te maken op 25 September. Doch eenige dagen geleden ver^ scheen het bericht, dat de beide genoemde piloten ontslagen waren. Volgens de eerste be richten werd het ontslag gegeven, omdat de genoemden geweigerd hadden den tocht te ondernemen op de voorwaarden welke verle den jaar hadden gegolden. Zij zouden gevraagd hebben behoorlijkke zekerheidsstelling voor hun gezin ingeval van een ongeluk of indien die)ze niet mogelijk Was, verhooging van de vlieguurpremie. Daarenboven moeten de vlie geniers zich niet hebben kunnen vereenigen met d e wijze waarop de vliegtechnische dienst wordt uitgeoefend. In verband met het aan beide genoemde piloten gegeven ontslag is hel tot een staking over de geheele linie gekomen, als gevolg, waarvan de vliegdienst der K.L.M. werd stil gelegd. De rijksmiddelaar heeft zich met het geval bemoeid. Het aanbod inzake be middeling is doori'de stakende piloten aan vaard. Voor het einde dezer week werd echter geen oplossing verwacht, zoo die al verkregen zou worden. Ongetwijfeld is de staking geko- frnen op een tijdstip, waarop het er voor de K.L.M. op aankomt paraat te zijn. Intusschen betreft de staking alleen de vliegt uigbestuur- Iders. De dienst zou op elk gewenscht oogen- bllk hervat kunnen "worden, zoo lezen wij en voor deze Week Donderdag zou, er geen sprake van opheffing der staking zijn. Yahf 9 tot en -met 18 September zal te Utrecht de drie-en-twintigste jaarbeurs gehouden wor den, Waarop wij nader hopen terug te komen. BUITENLAND. Ook in het buitenland is het warm geweest en natuurlijk beeft men het meest last van de warmte gehad waar zwaar en buitengewoon werk werd verricht. Zoo hebben degenen, die in Duitscihland op hun verkiezingsreis waren, 6r van kunnen profiteeren. 't Gaat er in de ver- kievingsdagen in Duitscihland eenigszins anders toe dan bij ons. In ons land hooren we er niet zooveel van, dat de ministers zelve op het ver kiezingspad gaan, op het oorlogspad hadden we haast geschreven. Maar in Duitschland gaan ze er op uit, de Rijksministers, en zoo is minisb ter Gurturs tengevolge van groole inspanning tijdens ïüjn verkiezingsreis en door het spre ken in overvolle zalen onder een buitengewoon hooge temperatuur (misschien waren de ge moederen ook meer dan gewoonlijk verhit) op Cen vergadering flauw gevallen. Men moet wat voor de goede zaak over hebben. Duitscihland is het met Finland eens gewor den inzake de 'boter. Naar we vernemen zou de toestand nu zoo worden, dat het invoerrecht op 'boter Weltverhooogd wordt, maar niet in die mate als aanvankelijk gevreesd werd. In hel nieuwe Duitsch-Finsche handelsverdrag toch zou gesproken worden van een verhooging tot vijftig mark in plaats van tachtig mark. Ook door deze lagere verhooging echter zou onze boterexport naar Duitschland in de knel kun nen komen. De vraag mag echter gesteld wor den of het verhoogen van het invoerrecht op boter inderdaad van zoo gunstigen invloed zal zijn op de Duitsche boterproductie. De moge lijkheid bestaat (en die mogelijkheid 'wordt door sommigen voor waarschijnlijkheid gehou den) -dat de Duitsche consument de duurdere boter niet meer zal kunnen betalen, ze niel meer (of in mindere mate dan thans het geval is) zal koopen. Is dit inderdaad het geval, dan zal het de margarineproductie gunstig bein- vloedeh. En waar de margarineproductie naar Duitschland voor het overgroole deel onder invloed en onder leiding van het buitenland staat (voornamelijk Nederland en Engeland) daar zou de tariefsverhooging, welke bedoeld werd als steun aan den Duilsahen landbouw het averechtsche gevolg hebben, dat toch het buitenland er ln hoofdzaak van ging profi teeren, wat vermoedelijk wel niet de bedoe ling van den Duitschen minister van Land bouw geweest zal zijn. Het geval, als het zich werkelijk ontwikkelt zooals boven is aange geven, lijkt wel een beetje gek. En, naar ge meld 'wordt, zitten er onder de Duitsche mi nisters Wel, die van het nieuwe Duitsche Fin- sche verdrag niet zoo bijster gediend zijn. Maar de verkiezingsdagen maken het nu eenmaal noodig, dat de minister van Landbouw eenig practisch resultaat kan toonen inzake den in voer van boter en kaas. Met andere woorden, min. Schelle moet iets doen om de Landbouwers tevreden te stellen en te vriend te houden. Zoo gaat het in de wereld. De werkloosheid, het groote probleem van onzen tijd. De Britsche premier MacDonald heeft in een brief aan een arbeiderscandidaat onder meer er op gewezen, dat op dit oogenblik de toe stand in de heele wereld zoo is, dat hij de groot ste reden tot 'bezorgdheid geeft aan ieder, die verantwoordelijkheid draagt. De instor ing van de wereldprijzen van den handel weerspiegelt zich in een ongelukkige vermeerdering van de werkloosheid in alle landen. En, volgens Mac Donald is het in Engeland met de werkloosheid niet erger dan in andere landen. MacDonald acht het poodig de bestaande toestanden met moed onder de oogen te zien. Er moet een keer komen. De Wereld is 'bezig zich aan nieuwe om slandigheden aan te passen. Reeds de vorige week liepen er hardnekkige geruchten als zou er tusschen'de Labourregee- ring en de Liberale partij, tusschen MacDonald en LIoyd George besprekingen gehouden zijn over het vormen van een coalitieregeering en de heffing van een invoerrecht van tien percent op alle goederen. Doch de vorming van een coalitieregeering moet nog niet. bepaald het onderwerp van gesprek zijn geweest tusschen de beide heeren. Lloyd George heeft plannen gemaakt voor werkverschaffing, maar de groole moeilijkheid moet zijn de noödige gelden te vinden voor dekking van de groote bedragen welke voor de productieve werkverschaffing door Lloyd George bedoeld, noodig zijn. En daarover zullen Mac Donald en Lloyd George het wellicht gehad hebben. De heer Poincaré is onlangs opgekomen te gen wat door den Duitschen minister Trevi- nanus was gezegd in verband met de Duitsche Oostgrens (Polen) en de mogelijkheden van een herziening der verdragen. Poincaré was over een en ander niet tevreden. Treviranus heeft nu op het door Poincaré aangevoerde geant woord. Hij wijst er op, dat dé vredesverdragen, zooals ze nu bestaan voor de Duitschers geen ruimte laten voor de hoop in een' aangenamen vrede te kunnen leven. De verdragen dwingen Duitschland als een wanhopig volk de laatste krachten te verzamelen om zijn bestaan te ver zekeren. Treviranus spreekt er verder zijn ern- stigen twijfel over uit of de wereld er van overtuigd is, dat de bestaande vredesverdragen voor eeuwig den vrede zullen verzekeren. Een ding is zeker, moge al de heele wereld (behalve Duitschland) van de bestaande verdragen den eeuwigen vrede verwachten, de Duitschers doen het zeker niet en het streven naar revisie der verdragen komt steeds weer naar voren. Dat blijken de Franschen goed in de gaten te heb ben. Zoo zegt o.m. het blad „Echo de Paris" dat Duitschland stap voor slap tracht het doel te naderen, dat het zich gesteld heeft, name lijk volledige herziening der oorlogsverdragen. Eer het zoover is zal er vermoedelijk nog heel wat water door den Rijn moeten slroomen. In Frankrijk schijnt men er van overtuigd te zijn, dat met de ontruiming van het Rijnland een heel belangrijke concessie aan Duitschland ge daan is en ejr zijn er die meenen, dat juist de ontruiming Duitschland in 'staat zal stellen krachtiger op te treden en „verdere conces sies" van Frankrijk te vragen. Heel gerust is men in sommige kringen niet, wat wel blijkt uit een opmerking in een Parijsch blad, vol gens welke de leuze voor de Rijksdagverkie zingen in Duitschland zal zijn: de vernietiging van de resultaten der overwinning van Frank rijk in den wereldoorlog. Aan het „Berliner Tageblatt" werd dezer dagen gemeld, dat 2 Duitsche militairen onlangs uit hun krijgsge vangenschap in Rusland zijn teruggekeerd. Bei de mannen en nog een derde, die onderweg bezJweken was, hadden pas het vorige jaar vernomen, dat de wereldoorlog was afgeloopen. Zij zijn vijftien maanden onderweg geweesU Zij hebben beweerd dat er in Siberië nog steeds Duitsche krijgsgevangenen vertoeven, -die on kundig zijn van het einde van den oorlog. In tusschen werd 'bij herhaling van officaeele zijde ontkend, dat zich nog steeds Duitsche krijgsgevangenen in een der vroegere vijande lijke Landen bevinden. ST.-LAURENS. Onder begunstiging van het prachtig zomerweer, had Woensdag alhier hel reeds eerder aangekondigde Koninginnefeest plaats. Overal zag men de driekleur met oranje wapperen. Reeds in den vroegen morgen werd het feest met klokkengelui aangekondigd. In den rtiiddag vonden volksspelen o.w. de be kende Walchersche ringrijderij te paard, per rijwiel en motorfiets, plaats, terwijl op een weide bij den weg naar het idylische dorpje kinderspelen plaats hadden. Van 6 tot 8.30 des avonds kon men in 'de nabijheid van de grens bij Middelburg genieten van zang, terwijl het muziekgezelschap van Serooskerke met zijn kranigen directeur, 'de heer Broerse, de aan wezigen vergastte op goede muziek. Des avonds in het park bij de Laan vond een openlucht bioscoopvoorstelling plaats en was het dorpje electrisch verlicht. Een en ander bracht vele belangstellenden op de been. St.-Laurens heeft binnen korten tijd tweemaal op een waardige wijze feest gevierd. VLISSÏNGEN van 28 Aug.—4 Sept. 193a Ondertrouwd: J. van Bel zen 23 j. en N. Oreel 24 j. P. Keersemaker 21 j. en W. Sdhot 20 j. J. L. Schroots 30 j. en C. H. M. van Dierendonck 28 j. J. D. van. der Wal 29 j. en H. R. Notebaart 21 j. P. A. van der Zande 25 j. en A. P. A. Minneboo 18 j. C. A. van de Vijver 26 j. en ML J. Meeusen 30 j. J. L. Dane 26 j. en J. G. Dattin 23 j. Getrouwd: P. F. Jacobs 23 j. en J. van den Broek 22 j. A. C. van Loenen 27 j. en J. C. Hendrikse 28 j. H. Stofberg 22 j. en M. M. Maas 17 j. R. de Meijer 22 j. en P. de Ridder 20 j. Bevallen: I. M. E. van Vlaanderen geb. Voet d. F. Kruisdijk geb. Schout z. H. P. Le- naerts geb. van Aken z. S. de Hamer gTó. Bertijn z. M. C. Kouwenhoven geb. van Houten z. A. Boutens geb. Rouffaer d. J. Vader geb. Swennen z. M. C. de Bruijne geb. Boidin z. (levenl.) Overleden: S. Coppoolse man van L. Sturm 51 j. C. van Go ethem wed. van T. Bezem er 72 j. t SOUBURG van 28 Aug.—3 Sept. 1930. Ondertrouwd: Adriaan Malthijsse 39 j. en Johanna de Bree 21 j. Er win Joseph Hell- ring 23 j. en Jacoba Pieternella de Vrieze 23 j' Getrouwd: Willem Ferdinand Lenselink jm. 29 j. en Maria Boone 21 j. Geboren: Helena Johanna d. v. Leonardus Hermes en Maatje Goedhart Maria Jannie d. v. Hendrik Tissink en Digna Maria Pieter nella Vader. Ingekomen: Mej. Fr. J. de Pagter Vliss. str. B 182 van Mid delburg. Mej. W. de Moor Vliss. str. B 282 van Koude- jïerke. Mej. A. Bostelaar-Jacobse Paspoortstr. B 39 van Vlissingen. C. Wouters Groote Abeele B 259 v. Bergen op Zoom. L. de Rijke Tuindorp D 24 van Middelburg. J. Jansen enjg^ezm De Deckerstr. E 33 van Wissingen. J. Marnig Middelb. str. A 183 v. Loppersum. J. Broeder De Deckerstr. E 35 v. "Den Helder. M. C. Davidse N. VI. weg G 166 v. Middelburg. Mej. Chr. Overbeeke N. VI. weg C 171b v. Delft Vertrokken: Mej. M. G. Geurts van den Brink De Decker straat E 33 naar Nijmegen. J. W. Geurts De Deckerstr. E 33 n. N.-Indiê. W. Schouten-de Jel en gezin Ritth. str. A 129 naar Vlissingen. P A. de Meulder en gezin Marnixplein C 9 naar Vlissingen. ggpjW ECHTE FRIESCHE I -50 ct per ons D. Poppe Buteuxstraat B 208 naar Hoek. W. Willeboordse Paspoortstr. A 39 n. M'burg. A. de Jong-Burger en kind De Deckerstr. E 35 naar Den Helder. H. L. Koster en gezin Vliss. str. E 8 naar Vlissingen. C. Baas N. VI. Weg C lb naar Middelburg. KOUDEKERKE over Augustus 1930. Bevallen: E. Kluijfhout geb. de Wïtte z, E. M. Geerse geb. van den Hove z. K. Vetr- straate geb. Adriaanse z. M. H. de Klerk geb. van Iren z. J. Nieuwenhuijzo geb. Din- gemanse d. 'M. M. M. Bosch geb. Suurmond z. T. Melse geb. Stroo d. C. Aarnoutse geb. Simonse d. en z. (levenloos). Ondertrouwd: J. de Schipper jm. 23 j. en M. L. Koets jd. 22 j. B. C. Visser jm. 26 j. en R. L. van Doesburgh jd. 26 j. Getrouwd: A. Kluijfhout jm. 22 j. en C. Poppe jd. 18 j. K. van Sluijs jm. 31 j. en N. Bioone jd. 26 j. C. J. Toebes jm.. 28 j. en S. M. Brouwer jd. 26 j. ST.-LAURENS over Augustus 1930. Geboren: Elizabeth dochter van J. Willemse en M. Huijbregtsen Abraham zoon van A. Buijs en M. Mesu. Ondertrouwd: G. Vreeke 29 j. en S. de Vis ser 20 j. Getrouwd: G. Vreeke 29 j. en S. de Vis ser 20 j. Overleden: C. A. Mieier 23 j. gehuwd met S. de Putter H. Meijers 43 j. gehuwd met J. W. van de Garde. M'DDELBURG van 27 Aug.—3 Sept. 1930 Ondertrouwd L. P. Louwerse 27 j. en C. S. Koppejan 25 j. A. A. Noest 27 j. en E. C. Arnoldus 22 j. D. van Luijk 26 j. en C. de Koning 25 j. M. Merk 29 j. en E. Hoonderd 25 j. GetrouwdA. A. van Amerongen 28 j. M. Nijsen 23 j. P. H. Paardekooper 23 j. en M. Marijs 23 j. G. v. d. Welle 26 j. en A. Schaar 29 j. v. d. Berg 23 j. en v. Meten 23 j. J. v. Meten 26 j. en S. den Engelsman 29 j. v. d. Steen 39 j. en M. Poortvliet 27 j. BevallenC. Lefèvre-Kleinepier z. A. M. E. S. Schram-Kaan d. N. Sturm- Bastiaanse z. M. E. Kousemaker-Kröon z. M. A. J. Jongepier-Snoep d. L. Klaasse-van Moolenbroek d. OverledenP. Goeman 64 j. geh. met W. C. Sinke J. Back 86 j. wede. P. Pou- wer Hamelink 85 j. gehuwd met M. Melse M. E. Visser 80 j. wede. H. Gooijen G. M. Lenselink 74 j. ongeh. d. M. W. J. Reijers 74 j. wede. D. Burg- hardt C. Vermeulen 44 j. gehuwd met D. Polen. IEDER HET ZIJNE. „Ieder het zijne" is een stelregel, die reeds bij de Romeinen gold. Ieder krijgt dan, wat hem volgens wet en recht toekomt, niemand krijgt teveel, niemand krijgt te weinig Er zal er misschien wel een tusschen doorloopen, die meent dat hijzelf te weinig heeft, en een ander te veel, maar het omgekeerde vindt nooit plaats. En over het geheel gezien heeft toch eider het hem toekomende. Dat is niet altijd precies evenveel. Want de een kan met veel minder toe, stelt zijn eischen minder hoog, dan een ander. Ieder het zijne beteekent ook. ieder naar zijn behoefte. Ieder het zijne slaat echter niet alleen op het ontvriagen. Het heeft ook gezag op het ge bied van geven. Ieder geve het zijne aan het algemeen. Dat wordt echter meestal vergeten. Niemand betaalt graag belasting, doch wil graag goede wegen, veiligheid enzekerheid dat hij het zijne zal krijgen, Maar gelijk overal staan hier geven en nemen tegenover elkaar. Pas als ieder het zijne geeft kan ieder het zijne krijgen. Men moet wat geven en nemen. Dat geldt niet alleen bij de min of meer officieele ver houding tusschen mensch en maatschappij, maar ook tusschen menschen onderling. Men frioet iets toegeven, de lijnen niet al te strak trekken. Ook daar imoel ieder het zijne doen. Ieder het zijne. Weet ge wel, dat dat ook voor U persoonlijk, als eenheid, geldt? Ge moet uzelven geven wat uzelven toekomt. Maar ge hioet van uzelven ook nemen, wat uzelven toekomt. Ge moet, wanneer ge uzelf niet te kort wilt doen, er ook voor zorgen, dat ieder het zijne krijgt, dat ge over U zelf niet onte vreden behoeft te zijn. Pas dan zal "het: „ieder het zijne" waardevol zijn. WEET GIJ? dat de wortel van het geluk ligt in den mensch zelf? en dat wanneer een verstandige man eenmaal een domheid begaat, het gewoonlijk een heel groote is?

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5