Vraagett rfanbod De rustige plaats Ie BLAD WEEKBLAD VOOR WALCHEREN mm 36e JAARGANG VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930 DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 32 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. UitgaveH. Wegeling, Noordstr. 44, Teief. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ H. WEGELINO VLISSINGEN Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wi] goed en goedkoop I WegelingsJïieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs In onze dagen van heerschende werkloos heid, en bij het zoeken naar middelen en We gen om deze weg te nemen, komt de „Amster dammer" met het volgende artikel, dat zeker lezenswaard en der overweging waard'is. Het blad schrijlt: DE WEG TOT ARBEID. De maatschappelijke wereld, waarin wij le ven, is ondanks al haar rijkdom aan sahoone instellingen en schitterende organisaties, ©en doolhof van problemen, waaruit zelfs de knap ste kop den uitweg niet kan vinden. Eerst scheen het of wij met ijl pas sen wan delden langs een draad van ontwikkeling naar een paradijsachtige toekomst van weinig zwoe gen en veel geluk, maar op het oogenblik zit deze evolutiedraad in de war en niemand blijkt in staat te zijn da knoopen los te maken. Wlat toch is de zaak? De allerwege als een epidemische ziekte heerschende en zich nog steeds uitbreidende werkloosheid wordt niet zoozeer veroorzaakt door een zoogenaamde malaise, door een tijde lijke inzinking of verflauwing van het maat schappelijk leven. Ware dit het geval, dan zou men met de vaderen kunnen zegg)en: „Nu- biculum est, transibit" (het is een wolkje, het zal voorbijgaan). Maar de oorzaak ligt, gelijk wij weten, voor namelijk in de geaardheid van de fenomenale cultuur, van de wonderbaarlijke techniek zélf. Steeds weer bedenkt de mensch nieuw© mi rakelen tot productie, maar de ijzeren won deren maken steeds meer de levende krachten overbodig. Wanneer de beschaving zich op deze wijze blijft ontwikkelen, staan er straks hier en daar enkele reusachtige, tot de wolken rei kende machines, die, door een paar ingenieurs geleid al het Werk tot voortbrenging ver richten en de maatschappij heeft het toekijken. Wlat te doen? Niemand weet welke geheimen de toekomst verbergt, wij moeten ons dus houden aan het tastbare heden, en dan nuchter en reëel de werkelijkheid beoordeel en, niet fantaseer en en idealiseeren, maar eerlijk en moedig de wer kelijkheid onder de oogen zien. Wanneer de tegenwoordige crisis van werk loosheid niet zoozeer het gevolg is van de verwoestende oorlogsinvloeden, maar van de menschoverbodigmakende Werking der cultuur, dan moet de oplossing der benauwende moei lijkheid gezocht worden in een anderen dan den gewoon economisclien weg. Er zullen offers van liefde en ware maat schap gebracht moeten worden. Op het oogenblik is het vooral één deel van de maatschappij, dat dm last en (in veler oog!) de schande van de werkloosheid draagt. Billijkheid eischt (wij zijn immers allen broe ders, allen leden van één lichaam), dat het werk meer gelijkmatig verdeeld wordt onder degenen, die tot arbeiden in staat zijn. Natuurlijk zal een verdeeling van betrekkelijk weinige arbeidsuren over velen, groote moei lijkheden medebrengen, maar wanneer het ge voel van rechtvaardigheid en barmhartigheid de overhand heeft, zijn alle dingen mogelijk. Wanneer het schoone en Wijze Woord van Jezus: ,,Alle dingen, die gij wilt, dat u de menschen doen, doe gij hun ook aizoo", weerklank vindt in de harten en fret beginsel wordt van geheel onze maatschappelijke sa menleving, dan kan alles. De Wil vindt den weg. In ieder gevalt komt er dan een eind© aan den ondragelijk en toestand, dat tal van gezonde, werkwillige arbeiders jarenlang in doodend nietsdoen omzwerven. Al vonden deze menschen, om te beginnen slechts 8 of 10 urm werk in de week, die door de andere arbeiders hun werden afgestaan, dan zou er reeds veel gewonnen zijn. Het verheffend gevoel: wij zijn niet geheel als nuttelooz© wezens uitgeschakeld zou hun troosteloos bestaan verlichten. Dat er op dm duur voor iederen arbeider acht uren werk per dag zal wezen, is moeilijk meer te verwachten. Maar dat, gelijk thans, een deel van de ar beiders volop werk heeft en een ander deel jarenlang van allen arbeid uitgesloten blijft, is een toestand, waarin wij uit eerbied en liefde voor den mensch, niet berusten mogen. VLISSINGEN. Geslaagd examen Modevak school Mej. A. Carré. Benoemd tot algemeen procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bankvereeniging N. V. de heer H. Kriegsman, thans te Assen. De heer B. J. Schreuder is in gelijke functie benoemd te Ter Neuzen. Donderdagmorgen had er een storing plaats in het electrisch bedrijf, welke een half uur duurde. In de electrische centrale was em stoomzeef verstopt geraakt Het vreemdelingenbezoek bedroeg dien dag 2500 passagiers met de Prov. booten. Er werden 42 auto's overgezet Op Zaterdag 6 September zal Mevr. Blum- de Niet, des middags om 2 uur een gedenksteen leggen aan den uitspringenden gevel van het in aanbouw zijnde ziekenhuis „Bethesda". Na mens het bestuur zal het Woord gevoerd wor den door Ds. Hartjes en Ds. Wïersinga. Voor den grond van de nieuwe kerk der Ned.-Herv. gemeente, aldus werd in het „Vliss. Predikbeurtenblad" meegedeeld, is reeds een bedrag van f7704.48 in kas. De opening van de nieuwe sluis zal Don derdag 4 September plaats hebben door den minister van waterstaat, dm heer Mr. P. J. Reymer. De Vlissingsche Vrij willige Brandweer her denkt haar 10-jarig bestaan en hoopt dit vol gende maand te vieren. Aangekomen het Engelscthe stoomschip ^Tartary" van Boston met em lading me lasse voor Bergen op Zoom. Het Nederlandsche stoomschip „Merwe- de" bekwam op de reede orders voor Vlaar- dingen. In de week van 9—15 Augustus werden 4340 baden genomen Zaterdag werd het examen gehouden van de V. R. B. Diploma A werd behaald door de dames J. Steketee, N. Cast el, M. v. d. Heu vel en de heeren S. Paul, P. Ventevogel, W. Burgraeijer, P. Koolwijk, J. Stroo, C. Reidsma en P. de Vries. De heer N. Verhoeff slaagde Voor het technisch gedeelte, de heeren M Stoenaard, F. W. v. d. Vlies en H. P. Verhago voldedm medisch, terwijl de heeren M. v. d. Heuvel, S. Paul en W. Burgmeijer de mooiste cijfers bekwamen. Diploma B kon allen deél- nemmden cum laude worden toegekend, n.l. aan de dames C. v. d. Schaaf, E. Klaassen, N. Dekker, en de heeren P. Stroosnijder en B. van Anraad. De heer Ligthart Schenk had het medisch gedeelte met goed gevolg afge legd m onderwierp zioh met succes te Middel burg aan het technisch deel. Door den heer J. C. Geervliet Jr. uit Middelburg Werd op uitstekende wijze aan het technische water deel van diploma C voldaan. Op het te Venlo gehouden internationaal muziek- en zangconcours, behaalde de R.-Kath, Dameszangvereeniging em eersten prijs in de eerste afdeeling met 299 punten. MIDDELBURG. Geslaagd leerares handwer ken Mej. A. Roose. De Australische vlieger Kingsford Smith hééft het ziekenhuis verlaten en vertrok naar Veere, om daar nog eenige "dagen rust te riemen ten huize van Dr. WI. H. v;an Loon. Uitslag van den in "St.-Joris Balans ge houden jaarlijkschen brood- en bescliuitwed strijd van de Vereeniging van Bakkerszonen in Zeeland. Afdeeling I Waterbrood le prijs zil veren wisselbeker, W. P. van de Vrede te Ier- seke, 2e prijs zilveren medaille M. C. de Vis ser te Amemuiden, 3e prijs verguld zilveren medaille W. Boutens te Amemuiden. Afd. II Hollandsche beschuit, le prijs zilveren lau wertak K. J. Po uwer te Kort gene, 2e prijs zilveren medaille B. C. van de Male te 's-Heer Arendskerke, 3e prijs zilveren medaille W P. van de Vrede te Ierseke. De Raad der Gerei'. Kerk alhier diende Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. bij de a.s. Generale Synode het voorstel In, de volgende synode te Middelburgs te houden. Voor de in aanbouw zijnde Geref. Kerk aan het Hofplein, is aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes em kerkorgel besteld met twee klavieren m vrij pedaal en electri sche wind voorziening, volgens pneumatisch sy steem. Het zal 100 sprekende pijpen bevatten. Onderklavier: Bourdon 16 voet, prestant octaaf 4 voet, octaaf 2 voet, comet 5 stera, troïnpet 8 voet. BovenklavierBourdon 8 voet, gamba 8 voet, concertfluit 8 voet, viool prestant 4 voet, openfluit 4 voet, tremulant. Het boven- klavier wordt in zwelkast gebouwd. Pedaal: Subbas 16 voet, zacht gedekt 16 voet, cello 8 voet^ Van half October—half Maart zal in de burger-manége, rijkundig onderricht worden gegeven aan onbereden beroeps- en reserve- officieren. Voor de arbeiders uit Middelburg, die werken op het Wit te veen, was de aanvankelijk getroffen regeling deze, dat zij plm. f 15.50 per week zouden verdienen en daarboven f8 voor kost- en zakgeld ontvangen en verder gedu rende vier weken trainingstoelagen. Toen bleek dat de meeste menschen het gemiddelde van f 15.50 niet konden halen, door onvoldoende lichaamskracht, werd de trainingsperiode met wekm verlengd. Nu ook dit niet afdoende bleek, is thans een definitieve toeslag van 15 procent toegestaan. SOUBURG. Geslaagd voor de hoofdacte de heecr W. van Soelen. Een vrachtauto met melkbussen reéd in den Ritthemschen weg in de sloot en moest met een kraanwagen op het droge worden ge bracht. Aan het departement van defensie is goedkeuring verleend tot het oprichten van een gaskamer op het vliegveld alhier. Bij de Geref. Kerk is geroepen Ds. H. R, Pel te Suawoude. Vrijdagavond werd door den heer Sel- lenraad, commercieel propagandist der N.V. 9. „Nu, laten wij daarover zwijgen", zei de di recteur, terwijl hij zijn schouders ophaalde. 's Avonds reisde de directeur met zijn vrouw naar de stad terug. Hij kuste Paul. „Blijf ge zond, jongen", zeide hij, „wordt sterk, leer braaf. Je moet flink en krachtig worden, want je bent een Duitscher en dat is nu een gevaar lijke post". Zijn stem beefde bij deze woor den en zijn oogen werden vochtig. Hierdoor werd Paul verdrietig en begon te huilen en hij verheugde zich, dat hij het deed, want hij was bang geweest niet te kunnen huilen en hij wist, dat het van hem verwacht werd. Nu braken er stille zomerdagen aan, waarin het leven onbewogen voortgleed onder het piepen der veldkrekels en het wetten der zei sen in de weiden.'Het verwonderde Paul, dati er sedert den oorlog niets veranderd was. Éven als anders werden de koeien naar de weide gedreven en liepen de zomen-gasten met hun lichte kleederen en stroohoeden op, door de demnenlaaii. Door het geopende venster van de villa klonk het luide zingen van mevrouw Irene of zij zat met de vrouw van majoor Wel ker in het vlierpriëel, zij aten uit een zak kersen en Lachten zoo vroolijk, alsof er geen oorlog was, Ja, het kwam Paul zoo nu en dan voor, alsof de oorlog vergeten was, maar van tijd tot tijd kwamen er berichten van overwin ningen. Vlaggen wapperden dan van de huizen en kinderen onder aanvoering van Loulou en Anna trokken door de dorpsstraat, met hooge, heesche stemmen de „Wacht am Rhein" en „Deutschland, Deutschland über aJles" zingend. Als Paul hen zag aankomen, had lüj slechts één vurige wensch, n.l. mee te mogen gaan. Toen het hem toegestaan Word en hij zich bij den optocht aansloot, verklaarde Loulou dat Paul niet marcheeren en zingen kon, bij stoorde maar, „blijf bij je kindermeid,, wurm", eindigde hij te zeggen. Benige kinderen lachten. Paul liep uit den optocht, bleef aan den kant van den weg staan en liet de anderen voorbijgaan. Hij was erg bleek geworden, maar schreide niet. Toen de stoet voorbij was, keerde hij zich om en ging weer naar zijn tuin. Hij ging flink rechtop staan, zwaaide zijn armen heen en 'weer; hij deed alsof het hem niets kon scheien, hij voelde het echter wel: dit was zijn eerste groote verdriet, 's Avonds in bed huilde hij, hij kon niet slapen, bevend van toorn en opwinding staarde hij met wijdopen oogen in de duisternis en dacht over het groote, dat "hij zou doen en wraamede hij de bewonde ring van Loulou en Anna zou afdwingen. Sinds dien dag nam Paul zich voor niet over den oorlog te denken. Maar de oorlog lief hem niet los. 's Avonds bij de lamp las tante Dina, de krant voor, zij las langzaam en met nadruk. Paul zat op de canapé tegen zijn moeder geleund. Hij was moe van 'den langen dag; hij kneep zijn oogleden dicht en zag, hoe er dan gouden draden van het lamplicht uilgingen en' de lange oorlogsberichten klonken verve lend, brandende steden, kanongebulder, loop graven en altijd gesneuvelden, steeds weetr doo- den, in een eindelooze reeks trokken ze aan hem1 voorbij. Tante Dina las de getallen met een treurige kalmte. Soms vroeg Paul „Moeder overwinnen wij?" En mevrouw Irene antwoord de: „Ja, kind, wij overwinnen". En terwijl Paul luisterde begon hij duidelijk een beeld te zien, altijd hetzelfde: lange rijen gele soldaten, geel en diep zwart zooals het grint bij het dorp in de groote kuil, en er liep bloed naar be neden Langs de wanden, helrood bloed. Daar voor lagen dooden, die door de zon beschenen werden, zoo ver men zien kon, dooden. Paul had nog nooit doode menschen gezien, en toch, hoe duidelijk zag hij ze daar liggen; de kleine stijve soldaten met hun roode broeken, "blceke gezichten en heldere oogen, d!e niets zien konden; oogen zooals Paul ze in de keuken gezien had van de hazen, die vader van de jacht mee naar huis had gebracht. Dit beeld had hij steeds voor oogen en ver volgde hem tot in zijn droomen. Overdag ach ter in den tuin maakte hij kleine grafheuvels in het grint, beplantte ze met bloemen van het leeuwenbekje, ging pp de bank zitten en gooide met kleine steentjes er naar. Daarmede kon hij uren doorbrengen, en als er zeer veel bloemen getroffen waren, dan lachte hij zegevierend. Op een ochtend had Paul zijn soldatengraven heel dicht bij het vlierpriëel gemaakt. Sinds zijn droom van dien bewusten nacht, trachtte hij zooveel mogelijk in de nabijheid van zijn moedfr te zijn. Het kwam hem voor, dat hij haar niet verlaten moest en nu zat zij in hel priëeltje te lezen. Door de takken van de vlier struiken heen zag hij haar witte japon en hel blonde hoofd, dat zich over het boek heen- boog. De zon scheen Paul warm op zijn rug, voor een poosje had hij zijn zorgen vergeten en voelde hij zich rustig en tevreden. Ejus lig en vol ijver schoot hij zijn steen en kogels af en „doodde" alle leeuwenbekjes. Plotseling hoorde Paul het grint knarsen on der een lichten voetstap en bijna tegelijk hoor de hij de stem v.an mevrouw Irene zeggen.: „Mirden ben jij het? Wat kom je doen"' Ik schreef je toch". „Ja mevrouw", antwoordde Mirden, en zijn stem had een hoogen en vroolijken klank. „U schreef mij en •verbood mij hier te komen, omdat hij het niet wil. Maar nu, dacht ik, is wat anders". „Neen Mirden", zei mevrouw Irene klagend, „dat is niet goed. dat is oneerlijk. HJj is ten oorlog getrokken". „O, ik ga ook weg", zeide Mirden „en daar om zou het onbillijk zijn mij te verbieden nog éénmaal hier bij U te zijn". „Ja, je gaat weg dat weet ik". De stem van mevrouw Irene klonk dof en moedeloos. „Ik wensch je veel goeds toe, dat God je moge beschermen. Ik zal dikwijls aan je denken". „Ach neen", zeide Mirden, „om dat te hoo- ren, ben ik niet gekomen. Ik ga weg, goed, daar verheug ik mij in. Nu zal er een tijd aan breken waarin ik tenminste voor iels deug. Tot nögtoe was ik een prul, een lichtzinnig mensch, een windbuil, noemde hij me niet zoo? Nu ja, ik leidde een leven, dat mij opge drongen was geworden, waarin ik paste als een rechterhand in een linkerschoen, dat kan anders worden. Maar voordat iemand weggaat, regelt "hij zijn zaken, behalve één, een enkele Eji als ik die niet afdoe zal ik geen rust hebben, ook niet in het graf. En deze zaak is U le zeggen, dal ik van U hou, van U hou, van U hou zoo dat is gezegd". Hij zuchtte diep. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1