Wasch Uw haar 2e BLAD Van Week tot Week HEEREN-BAA1 BURGERLIJKE STAND sponheim j. jordan ECHTE FRIESCHB Hoogwater te Vllssingen op WIELRIJDERS, LICHT OP WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1030 No. 32. BINNENLAND. Wïj Nederlanders weten niet beteer, omdat het zoo behoort. Wij bedoelen het weer in de maanden: Juli en Augustus. Weliswaar hoort men ook in deze dag ven, opmerkingen van ge- teleurgestelde reizigers, die met overtuiging be weren dat zij het nog nooit zoo slecht gehad hebben, en dat ze liever en beter thuis geble ven waren, maar lest heugt het best, én in vorige jaren was het ook niet alles met het weer. En wat dat 'beter, en liever thuisblijven betreft, nu, dat is maar bij wijze van spreken gezegd. Het is tenslotte altijd weer de hoop op beter, tifie den mensch nooit verlaat. Het is evenwel buiten kijf, dat de zomer voor velen, een tegenvaller is, die door een mogelijk mooien nazomer, niet geheel meer is goed te maken. Wij Nederlanders weten niet anders, dan dat het zoo behoort. Maar juist in deze dagen wordt ons land bezocht door vele gas ten. Zoo bracht een Japansch gezelschap een bezoek aan ons land. De hooge gasten een Ja- pansche Prins en zijn Gemalin, krijgen van het klimaat van ons land, een miserabelen in druk. En dan waren er een Siameesheci Prins met twee dochters, die wellicht wat het weer betreft, ook iets beter gewend zijn. Overigens heeft het den verschillenden Hoogheden ir ons land aan niets ontbroken, en als zij zien aan wind, kou en regen geergerd hebben, het zij zoo. Wij hadden zelf niet beter. De regenproe- ven van den heer Veraart, hebben vele belang stellenden naar het Scheveningsche strand ge lokt. Feitelijk zou zijn te zeggen, dat voor de belangstellenden, de proeven op een mislukking fcijn uitgeloopen. Maar gemeld wordt, dat door velen, der aanwezigen, wel degelijk geconsta teerd is, dat tusschen Scheveningen en Katwijk een wolk zich oploste na het uitstorten van het onderafgekoelde ijs. En dit, zich oplossen van een wolk meent men slechts te kunnen^ toe schrijven aan de omzetting .in regenwater. Kort nadat door twee der vliegtuigen, de laat ste lading ijs was uitgeworpen, heeft zich één der uit zee aangedreven wolkengroepen, boven een deel van de residentie in den vorm van eenb eftige regenbui ontlast. Hoe dit zij, de massa van het publiek is nog niet ovvertuigd, en de heer Veraart zal deze maand (genoemd wordt 28 Augustus) nogmaals demonstreeren te Scheveningen, als het weer gunstig is. Naar wij lezen zullen ook in één der Noord-Ame- rikaansche Staten proeven met het verwekken van regen genomen worden. De autoriteiten daar, staan nogal sceptisch tegenover het expe riment. Ze moeten misschien eerst eens hier komen kijken. BUITENLAND. Veten zullen zich nog den held van „Kope- nich" herinneren, den eerzamen schoenmaker die zich in den officiersuniform stak om de gemeentelijke autoriteiten van Kopenioh te im- poneeren en geweldig bij den neus te nemen. Er i s van de hier bedoelde voorstelling (weder om in Duitschland) een reprise gegeven, zij het dan ook met een eenigszins gewijzigde ens- ceneering. De gemeentelijke autoriteiten van het plaatsje Hindenburg ontvingen per telefoon de inededeeling, dat een huisvriend van den rijkspresident von Hindenburg, een .bezoek zou brengen aan de stad. De overste zou het indus triegebied en de mijnen willen bezichtigen. De overste werd door de hem aangegeven tijd van het station afgehaald, door een vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Edoch, de „overste" bleek niet de algemeene ontwik keling te bezitten, welke men van een Overste, huisvriend van den President, meende te mogen verwachten. De argwaan, sloop dus het gemoed van den begeleidenden gemeentelijken ambte naar binnen en die argwaan groeide naarmate voortdurend, meer het gebrek aan ontwikkeling bij den „overste" duidelijk werd. Men liet den man echter, nog een nacht gerust slapen, en met de nieuwe dag begon voor hem de ure der beproeving. Hij werd (figuurlijk) gewogen en te licht bevonden. Hij bleek zelfs niet aanbevo len te zijn door den Rijkspresident. De recher che sloeg de handen aan den „overste". Hij werd gefouilleerd en toeri kwamen de papie ren voor den dag van den arbeider Otto Jahn. Hij Werd in de gevangenis gestopt, waar hij het op zijn zenuwen kreeg, wellicht als gevolg van de ongewone inspanning Aangezien echter deze „Kopenickade" niemand schade geleden heeft, en men het geval ook niet met een of andere politieke bedoeling in verband weet te brengen, is de „pseudo Overste" weer op vrije voeten gesteld. Er is veel lawaai in de wereld, veel te veel zelfs, en het is te begrij pen, dat men er alle wegen op uit is, het lawaai zooveel mogelijk te beperken. Heeft Edison niet beweerd, dat na verloop van eenige tientallen van jaren het menschdom potdoof zal zijn van het lawaai? Alleen om dit te voor komen, al moeten de pogingen om het lawaai te verminderen toegejuicht worden. Uit Singa pore komt het bevicht, dat men proeven heeft genomen om op spoorlijnen het geluid te dem pen, en de trillingen te verminderen door hel aanbrengen van speciaal geprepareerde rub berplaten tusschen rails en de dwarsliggers. De proef Werd genomen op een kort baanvak, en moet zoo goed geslaagd zijn, dat men haar ook op langer traject zal toepassen. Rijke perspectiven openen zich dan misschien voor de rubbercultuur en van overproductie zal geen sprake meer zijn. Maar de mogelijkheid zal misschien bestaan, afgedankte rubber, b.v. mn autobanden t« naam gabrulkan voor hat Het beste dage! ilksche Idel Ier opwekking 'en verfrisschlng. a bovenbeschreven doel. In elk geval kan het hier bedoelde gebruik van rubber van invloed zijn op de wereldmarkt, en er zal misschien w;at minder lawaai in de wereld zijn. Het gaal toch (met de vredesbedoelingen den goeden kant uit. Wij hebben hier op het oog de Fran- sche-Duitscbe toenadering, die belichaamd 'is, in de uitwisseling van Fransche en Duitsche schooljongens of meisjes, zooals die heeft plaats gehad. Duitsche jongens en meisjes heb ben een maand in Frankrijk doorgebracht, en Fransche scholieren zijn hu in Berlin aange komen. Het is nog niet eens zoo heel lang ge leden, dat melding gemaakt werd, wan den inhoud van boekjes, welke op scholen gebruik! werden en waarin, zooal niet kwetsend, dan toch op .weinig waardeerende wijze over de Duitsche of Fransche naburen gesproken werd. Wat nu geschiedt, is oneindig veel beier. Kan er iets meer bevordelijk zijn aan den vrede, dan het bijelkaar brengen van de jeugd uit ver schillende landen? Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en misschien ook den vrede. Of het juist noodig is voor het bereiken van het doel, dat de jongelui officieel op het Mi nisterie van Buitenlandscbe Zaken ontvangen werden, (in tegenwoordigheid van Briand) dat is nog de vraag. Men kan ook te gewichtig doen. Morgenconcert van Gewijde Muziek te geven door de harmonie „Óns Genoe gen", directeur de heer C. G. Govaarts, op Zondag 17 Augustus a.s., in den tuin van de voormalige kazerne Willem III des morgens 8 uur. Programma 1. Psalm 66van 't kruijs 2. „Es ist ein Ross' entsprungen" 3. A Sabbath Song" Andante cleampont 4. Andante Religioso arr. c. g. govaarts 5. Fantaisie over Christelijke Liederen arr. c. g. govaarts 6. Jugendzeitgrann 7. Alpenglöcken nebbling 8. Psalm 68van 't kruijs Zondagavondconcert op 17 Augustus te geven door de harmonie „Ons Genoegen" in de tent Boulevard Evertsen. Programma i 1. Vereinthe Fahnen, Marsch max gabriël 2. Ouverture „Elekta" fr. springer 3. Wiener Bürger, Walzer c. m. ziehrer 4. Fantaisie sur l'Opera „Robert le Diable" g. meijerbeer 5. Ouverture „Lebenslust" c. latann 6. Intermezzo Sinfonico p. mascagni Ungarischer Tanz no. 5 j. brahms 7. The song that reached my Haert 8. Fantaisie sur „Les Contes d'Hoffmano" offenbach 9. Finale VLISSINGEN van 7—14 Augustus 1930. Ondertrouwd: J. Riem ens 23 j. en M. E. C. van der Hoeven 25 j. W. F. J. Abeln 32 j. en M. W. Vrolijk 26 j. A. C. van Loenen 27 j. en J. C. Hendrikse 28 j. Getrouwd: C. W. Kentin 28 j. en J. Vogel 19 j. H. J. A. van Lingen 25 j. en S. van Schijndel 22 j. D. Brusselman 24 j. en N. de Nooijer '23 j. A. D. L. Lingier 20 j. en A. J. Bom 20 j. Bevallen: S. J. Bostelaar geb. van de Luijster d. C. Kloeg geb. Struijk d. C. VerhelsK geb. Jonckman d. G. Bostelaar geb. de Rid der d. G. Schouwt geb. Wlagenaar z. Overleden: R. Geilman, man van K. Nagte- gaal 48 j. I. J. Janse, man van P. Polder- man 30 j. MIDDELBURG van 7—13 Aug. 1930 OndertrouwdL. J. Groenenberg 29 j. en M. A. Lorier 22 j. G. van der Welle 26 j. en A. Schaar 28 j. A. A. van Amerongen 28 j. en M. Nijsen 23 j. M. H. van Hee 25 j. en B. C. Capelle 23 j. GetrouwdA. P. Hubregtse 30 j. en M. M. Lakerveld 26 j. P. F. Nagtegaal 24 j. en j. M. v. d. Weel 24 j. BevallenK. Franse-van Tatenhove z. M. M. van Schaik-Ketelaars z. M. Zwagerman-Studer d. C. Eversen-Brood- man d. P. Geldof-Maaa z. W. P. Reijnhout-de Ruijter z. OverledenM. Jobse 75 j. wede. C. Vader A. van der Weele 32 j. geh. met j. J. Schou j. Schoolmeester 85 j. weduwn. M. Beerthuijs J. H. Ohrtmann 48 j. geh. met H. OverkampA. Raijmakers 65 j. geh. met Verheuvel A. Luijk 60 j. geh. met M. van der Kleijn. SOUBURG van 7—14 Augustus 1930. Onertrouwd: Willem Ferdinand Lenselink 29 j. en Maria Boone 21 j. Geboren: Adriaan, z. v. Jan "Poppe en Maatje Joziasse Cornelis Johan z. v. Abraham Ru dolph de Klerck en Dina de Blaeij Adriana d. v. Adriaan Jan Huibregtse en Jakomina Peene David Jan z. v. Simon Kaljouw en Maatje Anna Sanderse. eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij uw haar wordt. Purolzetp It evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten. J ZOUTELANDE. Begunstigd door mooi zo merweer had alhier Zaterdag 9 Augustus de jaarlijksche ringrijderij plaats. De prijzen wer den behaald als volgt: le prijs Geert Koppejan 20 ringen, 2e prijs A. de Witte 19 ringen, 3e prijs P. van Sluijs 18 ringen, 4e prijs P.. de Visser 15 ringen, 5e prijs S. Wisse 14 ringen, 6e prijs P. Kleine- pier 13 ringen, 7e prijs J. de Witte 13 ringen, 8e prijs Gillis Koppejan 12 ringen, 9e prijs J. Franke 9 ringen, 10e prijs P. Koppejan 7 ringen, 11e prijs K. Franke 5 ringen. Gekregen prijzen: le prijs J. de Witte 6 rin gen, 2e prijs A. de Witte 5 ringen, 3e prijs J. Franke 5 ringen, 4e pr. Gillis Koppejan 5 ringen, 5e prijs Geert Koppejan 4 ringen, 6e prijs P. van Sluijs 4 ringen, 7e prijs P. de Visser 3 ringen, 8e prijs S. Wisse 3 ringen, 9e p-rijs P. Koppejan 3 ringen, 10e prijs K. Franke 2 ringen, 11e prijs P. Kleinepier 1 ring. De Wisselbeker werd gewonnen door P. de, Visser met 7 ringen. De potlepel werd gewonnen door P. Klei nepier met 4 ringen. Bij een gelijk aantal ringen Werd om den prijs gekampt. GESCHOKT VERTROUWEN. Als kind was Jack naar Amerika gegaan met vader en moeder. Nog,•duidelijk herinner- hij zich het groote schip, waarop de groole menschen zoo ziek en önpasselijk waren. Ze stonden hem nog zoo goed voor den geest, die lange dagen op dat groote water, toen hij als heel klein mannetje tusschen de landverhui zers had rondgeloopen, en geluisterd naar de verhalen, over dat land van belofte, waar zoo veel geld en Weelde was voor iedereen. Daar zou men niet langer de slaaf zijn van de rijke grondeigenaars. Daar zou men niet meer hoed of pet afnemen voor hen, die leefden van het zweet der arme menschen. Daar zou men niet meer wonen in krotten, te slecht zelfs om dieren onderdak te verschaffen. Daar zou men zijn eigen huis hebben met eigen pieube- ien, mooi gekleed gaan, geldverzamelen, en rijk worden. Daar zou men vrij zijn, aanzien hebben als de grootstenToen het schip zijn be stemming naderde, had iedereen reikhalzend •uitgezien naar het groote vrijheidsbeeld, dal in de haven met de luohtfakkel, hoog in de lucht ide aankomenden begroette. Jack herin nerde zich nog de juichkreten bij dat glorie rijke gezicht. Mannen met strenge gezichten, waren gekomen om hen te onderzoeken. Met een kaart op de borst genummerd, waren ze be vend langs de lessenaars gegaan men had hen bekeken gelijk men de dieren bekijkt, bij een veekeuring. In de wachtkamer hadden ze eten gekregen. Nog hoorde Jack het geschrei van kinderen, het geklaag der moede vrouwen, het dof gepraat der mannen, die verademden omdat ze straks zouden kunnen vertrekken. Een groote neger had luidkeels aangekondigd, dat mén naar den trein kon gaan. Wat een open baring. Een trein met kussens. Iets Wat men al leen van verre gezien had in het Vaderland, iets dat heilig was, en slechts voorbehouden voor edele menschenIn donkere nacht Wa ren ze op een klein spoorwegstation' ui! gestapt. Vader's broer stond er te wachten. Men riep men weende, men lachte. Omhelzingen en ver welkomingen, onder het gewuif van de ande ren, die met den wegsnorrenden trein in de duisternis verdwenen naar het verdere onbe kende, waar ook hen vrienden of familieleden zouden afhalen. In een klein huisje waren ze onderdak gebracht bij oom. Het was wel niet zoo mooi als men zich had voorgesteld, het huisje bleek heelemaal uit hout te zijn op getrokken, en was in vervallen toestand. Dat waren vertelde oom, huizen van de Maatschap pij, die men heel goedkoop huurde tot men zijn eigen huis gebouwd hadOom praatte al maar door, en verklaarde alles al lachende op zijne gemoedelijke manier. Terloops sprak hij wel van een werkstaking, >die eenige maanden geleden veel armoede gebracht had, maar dat leed was thans voorbij. Weliswaar, werkte men tegen lagere loonen, maar men werkte toch en het was in ieder geval toch nog veel beter dan in „the old country" waar men nooit iets bijeen kon brengen. Men dronk bier en wiskey, men zong en danste nog toen het reeds lang dag geworden was Wij zijn thans vele jaren verder en het spoor der Sverkloosheid trekt door de Vereenigde Staten. Oneindig groot is de armoede, welke daar tiuuaa galadaa wondt; te** Jack da aehool 20-50ct per ons verliet, ging hij naar de fabriek om het ma chinevak te leereni Hij werd een fïinken werk man, en reeds op twintigjarigen leeftijd ver diende hij het volle loon, een flink loon, hij kon vooruit. Hij trouwde met een oude studievriendin, en het eerste kindje had beider geluk volkomen gemaakt. Toen was evenwel het ongeluk gen komen. Een werkstaking, hardnekkiger en ver- wo eden er dan men ooit in de streek gekend had, was uitgebroken. De armoede kwam in het dorp en de spaarpenningen van Jack wa ren spoedig verdwenen. Weken, maanden, lag het werk stil. Met een benepen hart zag Jack, dat het allernoodigste begon te ontbreken; het weinige, dat door de arbeiders uit andere stre ken werd toegestuurd, was voldoende om de ellende te verhelpen. Jack kon het niet langer aanzien, en vertrok naar elders, waar werk te verkrijgen was. Dat was de oplossing geweest Men had zich opnieuw huisraad aangeschaft en sparende wa ren ze er spoedig bovenop gekomen. Een eigen huisje, dat was een eerste droom, die verwe zenlijkt werd. Later kwam de „Car" waarmede menig aangenaam ritje gemaakt werd. Maar hun geluk, zou ook hier maar al te spoedig verstoord worden. Want de groole beurscrisis kwam, er kwam een paniekstemming, de effec- tenkoersen zakten in elkaar en ontelbaren had den ineens hun fortuintje verloren. Fabrieken Werden gesloten, en ook Jack kon Marie tenslotte niet meer verheimelijken dat de crisis en zijne werkloosheid van langdu^ rigen aard zou zijn. En de Armoede trad op nieuw over den drempel van hun woning Ik zou U heel gemakkelijk kunnen wijsmaken, dat het per slot van rekening met Jack en zijn inmiddels tot vier personen aangegroeid ge zin, toch Weer goed afliep, maar waartoe zou het noodig zijn U de waarheid en mijn verhaal is waar te verbergen. Steeds meer ging de moed er bij Jack uit Steeds trager 'werd zijn gang huiswaarts op dien avond. Zijn hoofd duizelde van het denken. Hij zag geen uitkomst meer. Nog dienzelfden avond, bracht men aan Marie het verschrikke lijk verminkte lijk van haren man, dat op de spoorbaan gevonden was. 't Is vreeselijk slecht thans in de Vereenigide Staten. WEET GIJ? dat er niets is, dat zulk een warmen gloed spreidt over het menschelijke leven, als het koesteren van een ideaal? en dat de stoombooten op de Amazonerivier voor het stoken der machines hout in plaats van steenkool gebruiken? en dat men 1000 groote stukken gedroogd vuur- hout noodig heeft, om de zelfde hoeveelheid energie te verkrijgen, die door één tonkolen verkregen wordt? en dat een telefoongesprek tusschen New-York en Londen in 1930 werd verLaagd van 45 tot 30 dollar per 3 minuten? en dat ofschoon Potosi, in Bolivia, een van de hoogst gelegen steden ter wereld, in de tro pische zone ligt, er eiken nacht nachtvorst heerscht? en dat men in politiek niet altijd 'de partij naar haar vertegenwoordiger, noch den vertegen woordiger naar zijn partij mag oordeelen? en dat orde hebben een uitmuntend middel is tegen verdriet en verveling alsmede een groote besparing van tijd en Werk? en dat spreken zilver, zwijgen goud, maar een goed woord op den juisten tijd een diamant van het •zuiverste water is? AUGUSTUS ZON Zaterdag 16 Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag21 Vrijdag 22 Zondag 17 Augustus L.K. Op Onder 5.44 8.23 5.46 8.21 5.48 8.19 5.49 8.17 5.51 8.15 5.53 8.13 5.54 8.11 Zaterdag 16 Aug. v.m 6.13 n.m 627 Zondag 17 ii 6.57 t> 7.12 Maandag 18 tt ii 7.50 i« 8.12 Dinsdag 19 II ii 8.57 i» 9.30 Woensdag 20 II ii 10.21 ii 11.02 Donderdag 21 II ii 11.38 n 12.15 Vrijdag 22 II M 12.38 ii 1.— Zaterdag 16 Aug. te 8.53 uur Zondag 17 te 8.51 it Maandag 18 te 8.49 Dinsdag 19 te 8.47 ti Woensd. 20 te 8.45 M Donderd. 21 te 8.43 II Vrijdag 22 te 8.41 ft

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5