MUZIEKNIEUWS WfcGELiü&s MXJÊUVVSiUL.AX> VAN VÏUJÜAG ld AÜttüii'üi ïrèd Wfc «l 392 sec.; 2e L de Pegter 51 etc.; 3e J. Harinck 51.4 sec. De voornaamste ontmoeting van dezen wed strijd was wel die over 600 M De wisselbeker werd ditmaal behaald door C. Merk uit Mid delburg in 11 min. 43 sec.; de tweede prijs J. Geervliet eveneens uit Midde'burg, in 11 m. 59.2 sec., die daardoor den wisselbeker, dien hij verleden jaar won, maar dien hij tot nu toe nog steeds niet ontving, kwijt is. Derde #vas H. v. d. Eist in 12 m. 27.9 sec. en vierde Schroever8 in 13 m 5.S sec. De viermaal 50 M wisselslag estafette voor heeren gaf aan de Middelburgsohe p'oeg, be staande uit J. Geervliet, A. P. Jongepier, A. Fastenau en C. Merk de overwinning in 2 m. 47,6 sec. Tweede was een ploeg van de Marine In 3 m. 11.4 sec. De 50 M. rugslag voor dames bracht als no. 1 Mej. J. v. d. Boogaard in 57 sec; 2 Mej. G. Reidsma in 58.6 sec. Uetoelfde voor heeren als no. 1 A. P. Jongepier, Middelburg in 47 2 sec.; 2. Heem&n (n 48.2 sec. en 3. W, Liebers in 59.2 sec. Ten slotte had de 50 M. vrije slag voor dames tot uitslag: le Mej. M. v. d. Heuvel in 52.4 aefc; 2e Mej. J. v. d. PLasse in 55.8 sec. en 8e Mej. Vermeulen in 56 sec. Nog was er een wedstrijd van anderen aard en wel het oi. niet ongevaarlijke sprietloopen, waarbij men over een ronden stok boven wa ter mjoet loopen lot men er afvalt of afspringt. Bij dezen wedstrijd voor kinderen kwam het er op aan hoeveel meter men langs den 3.50 M. Langen stok kan loopen. Eerste werd J. v. d. Velde met 3.50 M., 2e C. v. d. Heuvel met 3.50 M. en 3e M. v. d. Heuvel met 2.75 M. Dit was het laatste nummer en de wedstrijd was daarmede beëindigd Des avonds had in de Oude Vriendschap de prijsuitdeeling plaats. Geslaagd voor akte Duitsch L.O. Mej. E. A. van Westen, voor akte Engelsch L.O. de heer C. J. van Tatenhove. Ds. B. Tichelman, Ned.-Herv. predikant te Scheveningen, herdacht Din dag zijn 30-ja- rige ambtsbediening. Ds. T. di m le enkele ja ren ook de Ned.-Herv. gemeente alhier. Op het Bellamypark geraakte Woen^d^g een auto in brand, welke door de po.ide mei een minimax werd gebluscht. MIDDELBURG. Geslaagd voo" akte Duitsch L. O. de heer H. Otten, voor diploma coupeuse de dames T. Claassen, H. Paulen, B. Wathei, G. Borstelaar, A. Lampert en E. de Jonge. Geslaagd voor akte Fransch L. O. de heer A. J. Lavooy. Aan den heer L. A. Stofkoper is het Witte Mobilisatiekruis toegekend, a s b ijk van waar deering voor wat ten behoeve der gemobili- fceerden is gedaan. De heer S. h eld n.l. ver schillende malen voor hen voordrachten. Gedurende de kermis werd slechts één persoon wegens dronkenschap in arrest gesteld. Tijdens de tweede voorstelling in de Elec- trobioscoop op de Markt, raak e Zaterdagavond een film in brand, waardoor een kleiné paniek ontstond. Het vuur was echter spoedig ge- bluscht en de voorstelling kon worden voort gezet. Een 25-jarig jongmenseh, die bij zijn tnoeder in Utrecht logeerde, wilde zijn 5-jarig broertje voor overrijden behoeden, toen het de straat wilde oversteken, terwijl een gemeen'e- lijke autobus naderde. Hij redde dit broertje, maar kwam zelf onder de auto. In de rijkskli nieken gebracht, overleed hij kort daarop. Den bestuurder trof geen schuld. In een volkslogement dreigde zekere de de eigenares met een groot mes. Zij werd aan de handen verwond. De man i; aangehou den, doch na gemaakt proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. Op den hoek Poelendal esingeb—Nieuwe Vlissingsche weg had Maandag een botsing plaats tusschen een vrachlaulo en een perso nenauto Laatstgenoemde werd vrij be.changjd De vrachtauto kon spoedig verder rijden. De burgemeester van Koudekerke nam de bescha digde auto in beslag. Geslaagd voor akte Fransch de heer M. Bouma. Bedankt voor Zoetenneer Zegwaard door Ds A. Verhagen, prLd. bij de Gerei', gemeente alhier. AAGTEKERKE. Uitslag van d n gehouden schietwedstrijd van de afdeeling Bijz. Yrijw. Landstorm, op Zaterdag 9 Augustus 1930. Maxi mum 100 punten, le prijs W. Jongepier 93 pun ten 2e pr. P. de Visser Pz. 96, 3e L. Bosse- laar 94, 4e A. Provoost 94, 5e A„ Verhage 92, 6e M. v. d. Driest 92, 7e L. Louws 90, 8e A. Ddkker 90, 9e J. de Visser 90, 10e J. Jobse 90, He H. Peper 80, 12e S. Wi.se Lz. 83, 13e A. Bosselaar 88, 14e J. de Lange 88, 15e J. Adriaan- se 88, 16e L Meijer 87, 17e A. Jobse 87, 18e W. Bakker 87, 19e W. Bimmel 87, 20e S. de Visser 87, 21e S BLaas 86, 22e J. Simonse 85, 23e D. Hugense 84, 24e Adr. Verhage 84, 25e P. Mal- jaars 82, 26e A. Maljaars 73, 27e Ghr. Dekker 70. BIGGEKERKE. Uitslag van de op Zaterdag 9 Augustus gehoud -n ringrijd rij Wedstrijd om oonlanten le pr. J. Maljaars tnet 13 ringen, 2e pr J. Lampert met 12 r., 3e pr C Gal jé met 11 r., 4e pr, J. Corbijn met 11 r., 5e pr. A. Simonse met 10 r., 6e pr. P. Kaljauw met 10 r., 7e pr. Joh. S.roo met 10 r., 8e pr. S. Koets met 10 r., 9e pr. A. Melis met 9 r., 10e pr. H. Ka jauw met 9 r., 11e pr. Adr. Koets meti 9 r., 12e pr. L. Krijger biet 9 r13e pr. A. Simpelaar met 7 r.. 14e pr. J. parijs met 5 r., 15e pr. W. de Witte met 5 r, 16e pr. F. de Wolf met 4 r, 17e pr. Adr. Janse met 4 r. Wedstrijd om kunstvoorwerpen: le pr. J. Corbijn met 5 ringen, 2e pr. J. Lampert met 4 r., 3e pr. A. Melis met 4 r., 4e pr. J. Mal jaars met 4 r., 5e pr. Adr. Koets met 4 r., 6e pr. F. de Wolf met 4 r., 7e pr. Abr. Simonse met 3 r., 8e pr. L. Krijger met 3 r., 9e pr. Joh. Stroo met 3 r., 10e pr. S. Koets met 2 r., lie pr. A. Janse met 2 r., 12e pr. J. Marijs met 2 r., 13e pr. H. Kaljauw met 2 r., 14e pr. W. de Witte met 1 r., 15e pr. P. Kaljauw mei 1 r16e pr. A. Simpelaar met 0 r., 17e pr. C. Gal jé met 0 r. De potlepel werd gewonnen door den heer Abr. Simonse. DOMBURG. Evenals het vorige jaar werd ook nu Zaterdag j.l. op het Marktplein een ringrijderij te paard gehouden, waar van de deelnemers uitsluitend getrouwde inwoners van Domburg waren. Het doel was, om de alhier vertoevende badgasten een idee te geven van deze oude Walchersche sport. Een twaalftal rijders nam aan den kamp deel. Te twee uur werd gelegenheid gegeven aan de badgasten om mee te dingen naar de speciaal voor hen Uitgeloofde prijzen. Evenals het vo rig jaar werd de eerste prijs gewonnen door den heer H. Buteux van der Kamp met 3 rin gen van 4 banen. De tweede prijs verkreeg de heer C. van Rossum met 2 ringen. Een electrische ganglamp, geschonken door den burgemeester werd gewonnen door L. de Voogd met 5 ringen van zes banen. De wisselbeker werd dit jaar gewonnen door A. Trielier met 6 ringen van 8 banen, terwijl J. Geldof den potlepel afreed. De hoogste se rie ringen behaalde P. de Pagter met 9 ringen, terwijl L. de Voogd, winnaar van den kamp Werd met '33 ringen. Om zes uur vond de prijsuitdeeling plaats aan het Badpaviljoen. De heer Eiout sprak woorden van hulde en dank aan de rijders, waarna de burgemeester met een voor ieder passend woord de prijzen uitreikte. De heer W. Brand bracht namens de commissie en rij ders in een hartelijke speech dank voor aller medewerking in het bijzonder aan de badgasten voor hun overgroofce belangstelling. GRIJPSKERKE. Vrijdag werd het door de P. Z. E. M. in de kom der gemeente; aangelegde electrisch laagspanningsnet in gebruik genomen. De burgemeester schakelde den electrischen stroom in. Reeds 60 pot. van de aansluitbare perceelen in de kom zijn aangesloten. GRIJPSKERKE. Maandagavond hield de schietvereeniging „Eendracht maakt Macht" een gezellige bijeenkomst 'tot uitreiking der prijzen van den gehouden huishoudelijken wedstrijd Zaterdag 1.1. De pTijzen werden als volgt behaald: Gecomb. vaste baan series K.S.O. Cylinder en Buks 1. G. Krijger 200 p., 2. L. Bimmel 197 p., 3e L. Louwerse J.Wz. 197 p., 4e A. Koets 196 *p., 5e A. Bastiaanse 196 p., 6e J. Walhout 195 p., 7e L. Geertse 195 p., 8e J. Jobse 194 p., 9e W. 'Meier 190 p., 10e Jan Vlieger 189 p.. lie P. S. Geschiere S.Pz.. 12e Js. Vlieger, 13e A. L. 1 .ouws, 14e Abr. Davidse, 15e W. de Wolf, 16e W. Coppoolse, 17e Joh. de Visser, 18e Abr. Fraiicke, 19e P Jobse, 20e J. H. Geschiere S.Pz. 21e B. Ton, 22e P. Boogaard, 23e Andr. Boo gaard, 24e E. Wisse, 25e G. Tissink, 26e Anth. Boogaard Adr.z. Vrije baan cylinder: le A. Koets 118 p., 2e WT de Wolf 114 p,. 3e G. Krijger 114 p., 4e Joh. de Visser 112 p., 5e M. Francke 112 p. Vrije baan buks: le L. Bimmel 191 p., 2e A. Koets 189 p., 3e G. Krijger, 4e Joh. de Visser, 5e Abr. Francke Jbz. Eerebaan cylinder A. Koets 57 p.; Eerebaan buks A. Koets 93 punten. Na de uitreiking der prijzen sprak de voor zitter nog een woord van har elijken dank inzonderheid aan den heer burgemce.ter en de vele begunstigers en andere be angstellenden voor de geschonken prijzen, verder tot allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van den wedstrijd. KOUDEKERKE. De tweede postbestelling is uitgebreid met een middagbestelling in de dui nen tusschen Zwanenburg en het pompstation en de gemeente Biggekerke. MELISKERKE. Uitslag van den schietwed strijd der aid. Bijz. Vrijw. Landstorm. 1. A Louws, 93 p.; 2. C. Davidse 93 p.; 3. A Spruijt 93 p.; 4. L. Melse 91 p.; 5. J. Melse 91 p 6. A. Komejan 90 p.; 7. J. Poppe 89 p.; 8. M. Louwerse 89 p.; 9. C. Dingemanse 89 p.; 10. P. Geschiere Jz. 88 p.; 11. -S. v. Keulen 87 p.; 12. W. P. Davidse 87 p.; 13. P. Geschiere Ez. 86 p.; 14. L. Dekker 86 p.; 15. J. Munter 85 p.; 16. A. Janse Pz. 83 p.; 17. S. J. Matthijsse 79 p.; 18. jrï. Krijger 79 p.; 19. E. Koppejan 78 p.; 20. P. Louws 71 p.; 21. J. de Wolf 70 p.; 22. P. Sinke 23. J. de Bruijne. ST-LAURENS. Donderdag werd een verga dering gehouden door de Oranje-vereeniging. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer J. Wondergem. Daarna werd een program aan geboden voor het op 3 Sept. te houden feest. RITTHEM. Zaterdag werd de jaarlijksohe ringrijderij gehouden, waaraan ruim 20 perso nen deelnamen. De eerste tien prijswinnaars Waren: le prijs L. Koole met 30 ringen; 2e pr, D Polderman met 25 ringen; 3e pr. J. D. Kop- p'j|an met 2) ringen; 4e pr. P. de Pagler met lö ringen: 5e pr. Joh. de Visser met 18 rin gen; 6e pr. H. Barentsen met 18 ringen; 7e pr. A. Barentsen met 18 ringen; 8e pr. A. Marijs Jr. met 16 ringen; 9e pr. Jn. de Pagter met 16 ringen; 10e pr. J. J. Schout met 15 ringen. De prijs voor de meeste volgsteken werd be haald door P. de Pachter. De pollepel werd gewonnen door D. Polderman. Muggebeten m - - en Hu id jeuk i De muziek vereeniging „Oefening na den Arbeid" herdacht haar 25-jarig bestaan. Aan de heeren A. Schout en P. Brouwer werd een schilderij aangeboden, daar deze beiden van de oprichting af, lid gebleven. Tot notabel der Ned.-Herv. Kerk is ge kozen de heer W. Cevaal. SOUBURG. Geslaagd voor akte Fransdh L.O. de beer J. de Meij, alhier. Viertal bij de Geref. Kerk: J. M Spier te Dussen, A. J. Noordewier te W'es^erbork, J. Krüger te Elburg, H. R. Pel te Suawoiide. VEERE. Een schilderij van Veere. In het raadhuis alhier hing sinds menschenheuge- nis een oud schilderij. Het had de respectabele afmeting van 169 bij 294 cM. en stelde een vloot van .schepen voor, in de prachtige bouworde van de 17de eeuw, sierlijk en schilderachtig, elke drie- en tweemaster een juweeltje op zich zelf, de zeilen in top, op het kabbelende water, door een zachte bries uit een hemel met blauw en wojken in beweging gehouden. Men heeft het voor een Van de Velde, en de schepen voor een vloot van Willem den derde, die voor de re«4e van Veere paradeerde, gehouden, maar het was in een toestand welke restauratie meer dan wenschelijk maak'e. Deze restauratie, door den heer C. B. van Bohemen te VGravenhage ondernomen, heeft iets heel merkwaardigs aan het licht gebracht. Er bleek n.l. zoo vertelt „Ons Zeewezen" dat elk der schepen een cijfer of letter droeg. Bij de Werkzaamheden voor de verdoe king werd aan den achterkant een uitvoerige lijst met de namen der schepen gevonden, waar van de cijfers met de letters verwezen naar de genummerde schepen op den voorkant. Deze schepen, waaronder er zich van allerlei natio naliteit bevinden, hebben in den jare 1651 alle de haven van Veere aangedaan, waarvan de hulzen, wallen en torens in het verschiet op doemen. Op het schip, geteekend met de letter c, kwam de naam van den schilder voor den dag: Plülip van Macheren. Philip van Macheren werd te Middelburg geboren. Het jaartal is niet goed bekend, maar men weet, dat hij in 1672 naar Rotterdam toog en een plaats op de vloot wist te veroveren, pm de zeeslagen te observeeren. In verband hier mede zocht hij ook een plaats op de Deensche en o_p de Zweedsche vloot. De kwaliteiten van het doek, die na de res tauratie niet gering bleken, maken het begrij pelijk, dat men aan Van de Velde heeft gedacht. In musea te Weenen en Brussel bevinden zich werken van Philip van Macheren, die op naam stonden van niemand minder dan Jacob van Ruysdael. Voor de kunst een verrijking, blijkt dit schil derij ook voor de geschiedenis, in het bijzonder voor het oude mooie stadje Veere een belang rijke aanwinst, want men vindt in de lijst op den achterkant van het doek niet alleen de namen van de schepen, maai ook die van de gezaghebbers en het aantal manschappen. Ds. P. van Strien, Geref. predikant is beroepen te Westmaas. VROUWEPOLDER. Ds. S. J. M. Hulsbergen, Herv. predikant alhier, is beroepen te Hoede- kensk-erke. GOEDKOOPE TREIN. Op Woensdag 20 Augustus zal er wederom een goedkoope trein rijden van Vlissingen naar Rotterdam D P. (met een boottocht door de Rotterdamsche Havens mei een der salonboolen 'van de Reederij „Fop Smit Co.") en naar Den Haag met een bezoek aan den Dierentuin. De prijzen voor heen en terug zijn van de stations Vlissingen lot en met 's-Heer Arends- 'k<|rke f4.35 2de kl., f3.00 3de kl. en naar Den Haag r^sp. f4.65 en f3.40. In deze prijzen is de boottocht te Rolterdam resp. toegang tot den Dierentuin te Den Haag inbegrepen. Vertrek van Vlissingen te 5.55, van Middel burg 6.04, van Arnemuiden 6.10. 'Aankomst Rot terdam D.P. 8.51 en te Den Haag 9.20 uur. Vertrek Den Haag H S M. 19.31, van Rotter dam D.P. 20.02. Aankomst te Arnemuiden 2243, te Middelburg 22.49 en te Vlissingen 22.58 uur. Deelnemers kunnen zich door bemiddeling der NederLandsche Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de Eagle Star" te Londen. DE TIENDAAGSCHE VELDTOCHT. Toen eindelijk het Congres te Brussel op 9 Juli 1831 met 126 tegen 70 stemmen in het be lang van den Algemeenen Vrede de „Prélimi- naires de traité" in 18 artikelen na lange dis- cussiën had aangenomen betrad prins Leopold den 17en d.a.v. den Belgischen grond om vier dagen later na een triomf al en tocht van de grens af te Brussel gehuldigd te worden. Intussohen was de verontwaardiging en het ongeduld in het Noorden hand over hand toe genomen en koning Willem weigerde absoluut de hem namens de conferentie aangeboden 18 artikelen aan te nemen. In een nota van den 12en werd dit medegedeeld ond jr opmerking, dat hij, de souvereiniteit over België aannam als vijand tegenover Nederland zou komen te staan en dat dit met de wapens zijne belangen en rechten zou weten te verdedigen. Reeds geruimen tijd was op de grenzen van Brabant in den omtrek van Breda het Nederlandsche leger samengetrokken en eatae schitterends re- Concert door de fanfare „Voorwaarts", directeur de heer André J. Gedjsen, te Koude kerke op Zaterdag den 16 Augustus des avonds 8 uur in de muziektent op het Dorpsplein. Programma: 1. „Konefa" Jubileummarsch A. A. Groot. 2. Ouverture „Fete Porvinciale" F. Popy, 3. „Cortege Heroïque" Alfred Mahy. 4. „Colonel Bogey" marche Kenneth J. Allord 5. „Schwartze Husaren" march L. Hr. Su Jongers, 6. „Une Soirée d'Automne aux Ardennes", Fantaisie A. Govaert, 7. Soirées d'Hiver aux Ardennes" Fanta sie Doublevé. 8. Finale. vue bij Rijen, Wiaar de koning met den prins van Oranje hét zeer geestdriftig) gestemde leger bezocht, zou de oude betrekkingen tusschen prins Willem en het leger volkomen herstellen» Het door de gebeurtenissen van de lailsie maanden van 1830 geheel ontredderde Neder Landsche leger was sedert dien op uitnemende wijze gereorganiseerd, maar de samenstelling uit weinig aan elkaar gewende geregede troe pen, meerendeels ongeoefende vrijwillig rs en schutterij, maakte behoedzaamheid en overleg bij de aanvoerders zeer noodig. Van de bijna 87000 man, die het thans telde, lagen 36000 op de grenzen van Noord-Brabant en vormden het voor een veldtocht beschikbare gedeelte, waarbij 78 kanonnen. Daartegenover hadden de Belgen, wier legermacht ten gevolge van de heerschende verwarring in alle takken van bestuur zeer onvoldoende geregeld was, en die slechts op de heimelijke toegezegde hulp van Frankrijk en Engeland hadden 'gerekend, slechts 31.500 man te stellen: 17000 onder den voormajigen Napoleontisch en huzarenofficier De Fiecken de Terhove als „Scheldeleger" hiel den de citadel vna Antwerpen Tnet hare bezet ting van 4000 man onder Chassé en 14500 man onder den thans Belgischen generaal Daine als „Maasleger" Dibbets met zijn bijna 6000 man tellend Maastrichtsch garnizoen in het oog. En dat leger bestond grootendeels uit ongeoefende vrijwilligers zonder voldoende bewapening, zon der* eigenlijke genie, zonder behoorlijke artil lerie. Aangezien eene interventie van Frankrijk te verwachten was, was het voor de Nederlanders van groot belang snel hun slag te slaan. 2 Augustus trokken de Nederlandsche troe pen in drie divisies onder den hertog van Sak sen-Weimar en de generaals van Geen en Mijer, van Noord-Brabant uit methodisah België bin nen en wierpen de zwakke Belgische voor posten zonder moeite terug. Een proclamatie van den Prins van Oranje kondigde aan, dat geen verovering of wraakneming, maar alleen de verkrijging van billijke en rechtmatige voor waarden van scheiding het doel van den veld tocht was. Turnhout werd den 3en bezet, ter wijl intusschen koning Leopold uit Brussel de Belgen te wapen riep en het a'gemeene op perbevel over zijn legers in handen nam. Koning Leopold, het plan van den Prins niet volkomen doorziende maar meenend, dat het op het gewichtige Antwerpen gemunt was, be val Daine zich aanstonds met het Scheldeleger te vereenigen en vestigde zijn eigen hoofdkwar tier te Mecihelen. Door onbekwaamheid van Daine en doordat hij geen gevolg gaf aan hel gegeven bevel werd den Sen het Maasleger door de NederLandsche overmacht overvleugeld en in de grootste wanorde naar den kant van Luik uitgedreven. Koning Leopold hoopte nog bijtijds de Fransche hulp 'te zullen verkrijgen, maar deze illusie werd hem spoe lig ontnomen. Zijn troepen, tegen de macht van den Prins van Oranje niet bestand, werden spoelig we derom overvleugeld en het Schelde eg r, reeds vluchtend, zou hetzelfde lot hebben onder gaan als dat van de Maas, toen juist op het met bedachtzaamheid uitgekozen oogeublik, dat de aanval op de slecht te verdedigen Siad Leur ven zou verbonden worden met dè vervolging van den aan alle zijden wijkenden vijand, lord William Russell, 's Pruisen adjudant bij Waf terloo, namens den Engelsohen gezant te Brus sel, lord Robert Adair, nog half tegen den zin van Leopold, een wapenstilstand kwam aanbie den onder mededeeling, dat de Fransche maar schalk Gérard met een leger van 40 0 0 man de Belgische grenzen had overschreden en reeds tot Havre genaderd waren. Oranje, voor het geval der nadering van de Franscihen met instructièn voorzien, eischté wapenstilstand nog de overgave van Leuven, dat van de andere zijde door Saksen-Weimar van Brussel was afgesneden; de Belgische be velhebbers, wel wetend, dat Brussel volkomen ongedekt was, stemden dadelijk toe en hel Ne derLandsche leger bezette Leuven, waarmedq het strategische doel van den tiendaagschen veldtocht eigenlijk bereikt was. De gansche veldtocht had het Nederlandsche leger 700 man gekost en de schande der Septemberdagen van 1830 was schitterend gewroken. Een oorlog togen Frankrijk em Engeland zou groote gevaren opleveren en de Noord-N©der- Landers hoopten thans de Conferentie door matiging in de overwinning voor zich te kun nen winnen. Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag a.s. is geopend de Apotheek van OCKENBURG, Walstraat. Te Middelburg: Zondag als. is geopend, de Apotheek van NONHRBRL, Koüra Delft.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 2