Van Week tot Week HEEREN-BAA1 BURGERLIJKE STAND Met een heel mooien dag Weer is Oogstmaand begonnen een goed begin is het halve werk maar "het is vrijwel bij het goede begin ge bleven. Wat na den eersten der maand geko men is, bleef geheel in de lijn van wat de afgeloopen Julimaand bracht. Afgezien van de nadeelige gevolgen voor land- en tuinbouw, heeft het slechte weer ook een zeer ongunsti- gen invloed op al degenen, die in binnen- en buitenland hun vacanties gebruiken als de ge legenheid om er eens „geheel uit" te zijn. Nu, daarvoor kan men dan als het niet anders kan een nat pak voor over hebben. Wanneer iemand gedWongen( door arbeid of' anderszins) door Weer en wind loopt geeft hem dat al licht een onaangename gewaarwording; wie het doet zonder dwang, bijv. in de vacantie, kan zelfs in een zWare regenbui no^j zijn ge moedelijkheid en vroolijkheid bewaren. Wat maar gelukkig is ook, want zonder die gemoe delijkheid en vroolijkheid zou het er dezen zomer in de diverse ontspanningsoorden bin nen- en buitenslands al heel miserabel uitgie- zien hebben. Houdt er den moed maar in en gedeelde smart is halve smart; het ongerief van het slechte weer ondervinden we allen., Het gaat er in de natuur anders raar van langs tegenwoordig. Aardbeving, oycloon, typhoon en wat dies meer zij. Met de ramp in den Achter hoek,' eenige jaren geleden, is 't eigenlijk ook voor ons Land begonnen en sinds hooren we waarlijk ook bij herhaling van wervelstormen, die ons lage landje nu hier, dan daar teister- dlen. Verschenen Zondag hééft een cycloon boven het Zuidelijk deel van ons land gewoed, in 't bijzonder boven de Zuid-Hollandsche ei landen en het Zuiden van Noord-Brabant. Ver scheidene boerderijen werden van het dak be roofd, het te velde staande gewas moest het zoo hier en daar danig ontgelden en telefo nische en telegrafische verbindingen werden geheel verstoord. Ook boven een deel van Gel derland deed "de storm zich in groote hevig heid gevoelen. Daar en elders wierden vele boomen ontworteld. In een plaatsje in Noord- Brabant kwam de oycloon de kermisgasten ver rassen. Hagel steen en als kippeneieren. Op som mige plaatsen sloeg de bliksem in. Vooral de tuinderij moet in vele plaatsen veel geleden hebben. Ontreddering dus, hier meer, daar minder, schade en moeite en leed, dat spreekt, over het in enkele minuten verloren gaan van wat na langen en soms moeizamen arbeid ver kregen Was. Naar gemeld wordt bewoog de cycloon zich in de richting van den Gelder- sahen Achterhoek en ging daar weer omhoog. De menschen in den Achterhoek wisten van het natuurgeweld al van vroeger mee te praten. ECHTE FRIESCHB WEGELÏNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 Na 31. BINNENLAND Een goed begin is het halve werk. Houdt er den moed maar in. Een cycloon boven Zuid-Nederland. Ha- gelsteenen als kippeneieren. Een mo dedeeling, die iets van „satire" heeft. Herhaling der regenpro even te Sche veningen. Huldiging van Kingsford Smith. Een boek van Van Dijk. Wat Piet Hein kregel maakte. Het rijwiel plaatje en de postkantoren. De boycot van Duitsohe artikelen. De T. N. Z. staat niet alleen. De Duitsohe indus trie ziet in den boycot geen gevaar. De Duitsohe Landbouw wil den strijd aan vaarden en Wenscht geen inmenging in de Duitsohe binnenlandsche aan gelegenheden. We hebben zooals meer gezegd in den laat- sten tijd veel regen gehad, meer regen, dan voor land- en tuinbouw nuttig en noodig was. En in verband met 'dit feit zou het lichtelijk satiriek kunnen klinken, wanneer ons zoo- al«i !flet geval is wordt medegedeeld, dat de „regenproeven" deze Week Donderdag her haald zouden worden. Te Scheveningen? Waar om te Scheveningen? Vermoedelijk niet omdat de logeergasten en de dagjesmenschen daar op regen, op meer regen bijzonder gesteld zouden zijn, Doch, omtrent de vraag waarom te Sche veningen zullen de ondernemers wel het ant woord weten te geven. In elk geval zal er be langstelling zijn. Het onder afgekoelde ijs zal op een hoogte van drie tot vijfduizend meter uit een vliegtuig worden neergeworpen. Op hoop van regen. Als 't niet lukt, hebben de talrijke bezoe kers toon nog het pretje van een waarschijn lijk wel interessante vliegdemonstratie met de K.L.M.vliegtuigen. De proeven zijn ongetwijfeld zeer belangrijk, maar momenteel zou het nog belangrijker zijn als er proeven van genomen konden Worden met het naar willekeur doen ophouden van regenbuien. Te Amsterdam zijn beide vliegeniers ge huldigd met wie onze landgenoot Evert van Dijk den tocht over den Ocean in Westelijke richting gemaakt heeft, n.l. Kingsford Smith, de koene Australische luchtreiziger en Stannage. Aan d eze h uldiging ging er een vooraf' te Ham burg en wel overal zou een huldiging nog vol gen, als uit den aard der zaak de gelegenheid tot huldiging niet alfhing van het al of niet aanwezig zijn van een vliegterrein, waarop de dapperen kunnen neerstrijken. Een lucht- held of een held der lucht kan men ongetwij feld het best en het meest spontaan huldigen als hij zoo voor de oogen der belangstel lende menigte, uit zijn vliegtuig stapt. Nu, dat is te Hamburg en te Amsterdam weer gebeurd. Onze Landgenoot Van Dijk heeft „door de radio" een en ander van zijn moeitevollen maar glorieuzen overtocht verteld, net genoeg om de luisteraars nieuwsgierig te maken naar wat hij^ Evert van Dijk, in zijn boek zal mee- tieelen, zijn boek, dat weldra zal uitkomen. Wij twintigste eeuwers hebben er waarschijnlijk geen flauw begrip van hoe onze zeventien eeuw- sche zeehelden werden gehuldigd als ze met roem en eer beladen na een moeitevollen tocht weer aan wal stapten. Beweerd wordt, dat Piel Hein, toen hij na het inpikken van de Zilver vloot weer thuis kwam, zoodanig gehuldigd werd, dat hij er stekelig van werd. Maar Piet Hein was ©en dergelijke hulde niet gewend en de bijzondere hulde, hem gebracht toen hij met een dikke elf millioen thuis kwam, moet hij voornamelijk hebben toegeschreven aan den lieven duit, welken hij meebracht. Zoo iets is met de huldiging van onze luohthel- den de K.L.M. telt er vele natuurlijk niet mogelijk. Wie zou er financieel wat te winnen hebben bij het slagen van den ooeaanvlucht? En daarom, doet de warme, spontane hulde aan Van Dijk, Kingsford Smith en1 Stannage gebrachttd.es te meer het Hollandsche hart goed Het begin van Oogstmaand bracht de verplich ting van het nieuwe rijwielplaatje mee. Waar schijnlijk zijn er hier en daar weer eenigen, misschien velen gesnapt, die om een of andere reden, nog niet aan de fiscale verplichting heb ben voldaan. De postkantoren hadden het ove rigens druk genoeg. Ja, waarvoor zoo'n post kantoor tegenwoordig al niet dient: belasting, ouderdomsrente, rijwielplaatjes, aangifte van radiotoestel en dan nog de speciale postzaken En dan mopperen sommige lieden nog wel om eens een keertje voor een of ander loket moe ten wachten. Maakten we de vorige week melding van de ontevredenheid hier te lande (en elders) over het verdrag tusschen Duitschland en Finland inzake de levering van boter en eieren en deel den we daarbij o.a. mee op welke wijze door den Alg Ned. Zuivelbond op de Duitsch-Fin- «che plannen Werd gereageerd, namelijk met een boycot van Duitsche waren, thans kan gemeld Worden dat genoemde Bond, de T.N.Z., niet alleen staat in zijn houding tegenover Duitschland. Meerdere industrieën of groepen van industrieën betuigden reeds, dat ook naar haar meening oen boycot van Duitsche artike len nuttig en noodig Wordt geoordeeld, al geeft men dan ook uiting aan zijn meening, dal het tö betreuren is, dat het tot zulke krasse maatregelen moet komen. Nui schijnt het mei het tot fctand komen van het verdrag toch niet zoo vlot te gaan. De T.N.Z. richtte tot de meer dan vierhonderd aangesloten fabrieken een cir culaire waarin op de noodzakelijkheid van een boycot dringend getwezen wordt, voor zoover deze in verband met loopende contracten, kan ktorden toegepast In Duitschland zelf gaan stemmen op, die zich min of meer krachtig tegen het verdrag met Finland verheffen. Door Velen in de eerste plaats door tndustrieeleni wordt de boycot gezien als een ernstige maat regel, die niet dan verlammend op de Duitsche industrie kan Werken. Maar zijn de Duitsche industriealen al belanghebbenden, zij zouden den NiederLandscfben boycot aan den lijve ge voelen, er zijn andere belanghebbenden, die zich niet en zeker niet in de eerste plaats tegen de Duitsche regeering keeren, dioor welke de maat regelen genomen Worden, welkle in Holland tot zooveel protest aanleiding geven (ook h? Denemarken en Zweden). De hier bedoelde be langhebbenden keeren zich juist niet legen de Duitsche regeering, maar zij keeren zich tegen hen, die met den boycot dreigen. Immers in Essen is een vCrgajdering gehouden van verte genwoordigers'van den West Duitschen Landbouw, in Welke vergadering een hevige dis aussie werd gevoerd over den Hollandschen boyicot. En besloten werd een telegram aan fd en Duitsldhen minister te zenden, waarin verklaard wleird dat maatregelen tegen den Ne- derlandschen boycot noodig zijn. De landbouw zoo heet h et, zal den strijd aanvaarden en, ver zoekt aan de Rijksregeering steun, want, zoo WOrdt gezegd, de inwerkingtreding van de tol- bescherming voor landbouwproducten is in het bijzonder dringend omdat elke verlaging leidt tot ruine van den landbouw. De West Duit schen landbouw wil dus den strijd, aanvaarden en Wensalit elke inmenging in Duitschlands bin nenlandsche aangelegenheden af tö wijzen. In dustrie en landbouw nemen blijkbaar lang niet hetzelfde standpunt in. BUITENLA ND. De Sociale maatregelen in Frankrijk iets achter bij andere landen. De sta kingen in Noord-Frankrijk in de me taal- en textielindustrie. Het aantal Duitsche metaalindustrie. Het aantal Werkloozen in Engeland op twee mil lioen geschat. Actie tegen Mac Donald en Snowden. Niet ingeloste beloften. Duizend extra treinen. Briand en zijn memorandum. Poincaré is met 'het plan inzake een Europeesohen Sta tenbond niet ingenomen. Ook niet met Hindenburg5 s rede te MaLnz. Opzoek naar nieuwe records. Frankrijk maakt in deze dagen een periode stakingen door, speciaal in de industrie in het Noorden des lands, voornamelijk de textiel industrie. Frankrijk komt wat betreft sommige sociale maatregelen, wat bij vele andere landen achter, meer in het bijzonder waar het geldt de sociale verzekering. Doch de invoering eener 'siociale verzekering kwam er eigen lijk wajs de desbetreffende wet er al in 1928. Doori v erschillende omstandigheden had de indiening van het wetsontwerp (dat bedoelde dekking van de risico's van ziekte, invaliditeit), ouderdom, overlijden, steun bij werkeloosheid enz.) geen of weinig resultaat. Vooral van de rijde der werkgevers kwam in 1928 verzet van dit jaar uitgevoerd Worden. De bij het wetsontwerp betrokken minister, Louoheur, zag zich echter genoodzaakt nog eenige wijzi ging aan te brengen, zoowel door een vermin dering van de bijdragen van werkgevers als die van de werknemers. Maar aangezien van een dergelijke vermindering van de bijdragen de verhooging der rijksbijdrage een noodzakelijk gevolg was, kwam minister Loucheur in con flict met de bedoelingen van zijn ambtgenoot van Financiën. Een en ander was oorzaak dat de invoering niet geschiedde in begin Februari maar pas in begin Juli van dit jaar. De invoe ring van de sociale verzekering was er dus, maartevredenheid was er niet Van de zijde der werknemers wordt heftig geprotes teerd, tegen de grootte der bijdragen welke door de werknemers betaald moet worden. En, de bedoeling zit aan de zijde der werk nemers voor een equivalent te verkrijgen voor de door hen te storten bijdragen in den vorm van loonsverhooging. Daarin zit in hoofdzaak de kern van het conflict. Aan de eene zijde de werkgevers die grond meenien te hebben voor de verwachting, dat de economische en industrieele depressie zich ook over Frank rijk zal doen gelden, reden, waarom ze van loonsverhooging niet willen weten en aan de andere zijde de Werknemers. Het conflict be treft niet alleen de textiel-, maar ook de metaal fabrieken in Noord-Frankrijk en daar spe ciaal doen zich de stakingen thans voor. Zoo werd Zondag een vergadering gehouden van de syndicaten in de textiel-nijverheid in welke vergadering besloten werd, tot een algemeen© staking tegen Maandagmorgen, een staking waarbij honderdduizend arbeiders betrokken zouden zijn. Zoo heeft ook Frankrijk, dat over het algemeen op eocnomisch gebied nog gunstig bij de omringende landen afsteekt, ook zijn nood en. Ook Duitschland maakt op het gebied van zijn industrie (om van de financiën nu maar eens niet te spreken) een moeilijke tijd door, voornamelijk ook op het gebied van metaal industrie. Bij verschillende fabrieken werd ook ongeveer één tiende van het personeel ontsla gen. In de Berlijnsche metaalindustrie zou dan ruim drie duizend arbeiders ontslag zijn aan gezegd. Engeland, dat in de laatste maanden het aantal werkloozen steeds zag ^toenemen, Zou naar geraamd werd, aan het eind der vorige week het aantal werkloozen tot twee millioen hebben zien groeien. Gehoopt was nog dat men beneden genoemd getal zou blijven, en ver wacht was dat de jaarlijksche oogst, ware het dan tijdelijk een aantal werkkrachten zou trek ken. Doch dit aantal moet dit jaar minder zijn dan verleden jaar, waardoor de verwachte verruiming van werkgelegenheid uitbleef. De Labourregeering in Engeland heeft ook ten. opzichte van de oplossing van het werkloos heidprobleem weinig succes te boeken, en dit springt te meer in het oog, waar de Labour- Bartij eenige tijdens de verkiezingsdagen ge dane beloften had in te lossen. En 't was nief alleen uit liberale of conservatieve klingen, dat een herinnering aan de toen gedane be loften voortkwam, ook uit den eigen boezem der Labour Partij kwam ontstemming over het niet inlossen van gedane beloften meer dere malen tot uiting. Er gingen zelfs geruch ten, volgens Welke er in de Labour Partij een stemming zou zijn, welke bedoelde twee minis ters uit het huidige Engelsche kabinet, n.l. Mac Donald en Snowden, kwijt te raken. Doch, in een deel van de Engelsche pers wordt er op gewezen, dat eigenlijk de actie tegen de genoemde ministers weinig om 't lijf heeft en dat {hief geen groep van beteekenis is, welke met plannen zou rondloopen om Mac Donald en Snowden wat men noemt aan den dijk te zetten. Het Engelsche parlement is op reces gegaan met vacantie en niet het parlement alleen. Over geheel Engeland is de groote vacantie begonnen en de spoorwegmaatschap pijen legde voor de eerste week van Augustus duizend extra-treinen in. Briand had op zijn memorandum inzake de vorming van een Euro- peesche federatie van alle landen op een na (Zwitserland) antwoord bekomen. De Fransche regeering is nu bezig met haar antwoord samen te stellen op de verschillende bedenkingen welke in de antwoorden der mogendheden wer den neergelegd. Zijn niet alle mogendheden evenzeer met 'Briand's plannen ingenomen, de heer Poincaré is het heelemaal niet. In een artikel in de „Illustration" heeft de Fransche oud-premier zich nogal scherp over de plan nen tot vorming van een Europeeschen Sta tenbond uitgelaten. Nu is die Statenbond er voorloopig ook nog niet en Briand zelf' is er nog niet geheel zeker van of er voor een vol gende vergadering van den Volkenbond nog nader over te beraadslagen zal vallen. Poincaré is ook over andere dingen niet al te best te spreken. Zoo 'komt hij in een der Fransche bladen terug op de woorden, welke door pre sident Hindenburg op zijn reis door het Rijn land te Mainz gesproken werden; dat waren o.a. de woorden, waarin Hindenburg sprak oevr de teruggave van het Saargebied. Derge lijke Woorden acht Poincaré niet dienstig tot de bevordering van den vrede, maar aan den anderen kant van den Rijn stelt men zich zeer waarschijnlijk op het standpunt, volgens 'twelk het heelemaal niet bevorderlijk voor den vrede zou zijn, indien Frankrijk het Saargebied nog langer onder zijn beheer hield. V De bladen brengen schier iederen dag be richten omtrent de vestiging of de verbetering van een of ander record. Het is maar de kwe - tie elkaar op de eene of andere manier een vlieg af te Vangen. Men heeft zich intusschen altijd slechts te bewegen binnen de grenzen van 20-50cLp&n?ra zachtjes aan een massa records zijn, die niet meer voor verbetering vatbaar zijn. Een snel heidsrecord bijvoorbeeld. Men zal het toch met geen enkele machine of werktuig zoover brengen, dat men al weer terug is, voor men vertrokken is. En zoo zal er aan het duurre- cord ook Wel een grens zijn. Het duurrecord voor vliegers staat thans op naam van twee ge broeders, die gedurende ongeveer drie weken onafgebroken met hun vliegtoestel in de lucht zijn gebleven. Daar valt misschien nog iets aan te verbeteren, maar niet veel. En toch blijft de zucht naar verbetering van records maar steeds tot nieuwe vindingen aanwakkeren. Olie en benzine Worden nu al onder het vliegen, in genomen. Thans neemt men in Amerika ook proeven met het onder het Vliegen inlaten en uitlaten van leden van de bemanning. Dit zou bijv. zijn nut hebben voor het verwisselen*van de bemanning van een vliegtuig. En dan was men klaar. Olie, benzine en een versche en nog onvermoeide bemanning neemt men al vliegende in en dan valt het duurrecord mis schien wel tot in het oneindige toe te verbef- teren. Dat begint intusschen op kunstenma kerij te gelijken en in sommige luchtvaartkrin gen van Amerika meent men zich dan ook tegen dergelijke luchtacrobatiek te moeien ver zetten, ook, omdat men er voorloopig het nut nog niet van inziet dat Iemand drie weken lang tusschen hemel Vn aarde blijft rondzweven. Overigens is de hierbedoelde luchfcacrobatiek wel geschikt er bij het publiek de belangstel ling in te houden. VLISSINGEN van 31 Juli—7 Aug. 1930. Ondertrouwd: D. P. F. van Beusicjiem 24 j. en L. C. van de Velde 22 j. Wl de Vries 29 j. en S. J. van Rosevelt 17 j. J. Wonder- gelm 27 j. en P. C. Pleijte 22 j. G. J. Ma- chielse 25 j. en A. M. Jansen 21 j. K„ F. Pieterse 23 j. en J. L. de Ridder 21 j. Getrouwd: H. Kort 30 j. en A. Fieterse 25 j. D. Roelse 24 j. en D. P. Liebers 22 j. J. M. Kemner 26 j. en J. J. H. de Landme^- ter 23 j. C. H. J. ML van Erck en A. M. Malefason 26 j. "Bevallen: C. E. van Maris geb. van Duin d. G. J. de Rijke geb. de Kaïn d. EL Gyallai geb. Fontein d. M. tie Baar geb. Lippens d< Overleden: W. Jaoobse jd. 21 j. E. Crinoe vrouw v^nx D. C. van Boven 56 j. MIDDELBURG van 1—6 Aug. 1930 OndertrouwdM. van Meenen 22 j. en R. van Gemert 24 P. Gillissen 25 j. en A. Neufegliese 22 j. C. |ellema 29 j. en A. Ballem 26 j. GetrouwdP. W. Platenkamp 21 j. en G. van Bijsteren 24 j. L. Roth 26 j. en K- van Schelven 23 j. P. A. Louwerse 35 j. en M. den Toonder 20 j. M. G. Schuijt 23 j. en E. C. Radder 27 j. Bevallen P. Dille-Gillisse z. J. E. M. van Halst-Bosdijk d. S. P. Hollebrandse- Roeise d. C. de Visser-Looise z. L. Koole-van Moolenbroek z. OverledenW. Sprenger 83 wedn. H. C. A. de Bruijn van Melis- en Marie- kerke P. W. A. Malgo 62 j. wede. P. de Ruijter M. Lievense 70 j. geh. met P. Cijvat S. Provoost 40 j. geh. met M. Maas M. van Bokstel 1 j. d. I. A. Goedbloed 57 j. geh. met A. van Boven Doch de wet kwam er en zou in begin Februari het mogelijke en ongetwijfeld zullen er zoo SOUBURG van 31 Juli—6 Aug. 193Q. 1 "OndertrouwdCornells van Zweeden 20 j. en Elizabeth Aagt je Keim 20 j. Getrouwd: Casper Hendrik Baas jm. 30 j. en Maria de Kam jd. 28 j. Geboren: Pieternella Martina d. v. Pieter Schot en Martina van Schaik Jacobus z. v. Jan Francois van Eenennaam en Dina Marijs. Ingekomen J. v. Schravendijk en gezin Nieuwe Abeele C 264 van Vlissingen. Mej. S. de Roos-Smeerdijk Keijzershaan A 58n van Vlissingen. R. P. Aarnouts en gezin Van Teijlingenstraat B 224 van IJzendijke. - J. Dekker De Deckerstraat E 29 v. VlissingeiL Mej. J. IJzelenburg-Flipse Tuindorp D 44 van Bruinisse. M. L. Suijkens v. Teijlingenstraat E 15 van België. Mej. H. J. Ludikhuize Vliss. str. B 266 van Middelburg. J. W. Vetter Vlissingsche straat B 314b van Groningen. Mej. H. P. van Krakelingen-Ver steeg Nieuwe VL Weg C 175 van Gorinchem. Mej. J. v. Eenennaam Vliss. straat B 270 van De Bilt. A. D. Beaufort en gezin Ritth. straat A ,129 van Den Helder. S. Duvekot Vliss. str. B 266 van Vlissingen. D. Poppe Buteuxstraat B 208 van Rotterdam. A de Vos D« Deckerstr. E 37 v. Koudekearke.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5