2e BLAD Van Week tot Week Op Reis JfijaiHEEREN-BMI BURGERLIJKE STAND Purol en Purolpoeder i perons MIDDELBURG van 24—31 Juli 1930 OndertrouwdM. G. Schuijt 23 j. en E. C. Radder 26 j. van der Steen 38 en J. M. Poortvliet 26 j. A. P. Hubregtse 30 j. en M. M. Lakerveld 25 j. D. Wit- termans 34 j. en L. A. Tjebbes 28 j. GetrouwdS. Duvekot 20 j. en H. Ludikhuize 21 j. E. W. Pill 24 j. en M. G. Boshamer 21 j. A. Montaan 30 j. en E. van Dijk 28 j. BevallenM. D. C. Klunhaar-Peek z. S. C. Goeman-de Smet z. M. A. den Hollander-van Moolenbroek z. C. M. de Ruijter#Delst d. P. Verhulst-Del- lebeke d. C. P. Cosijn-de Graaf d. Overleden; Theuns 76 j. wede. v. Broekhoven M. Dierx 59 j. ongeh. d. 1. C. Wondergem 30 j. geh. met C. A. Rijn A. de Munck 60 j. geh. met I. Westerbeke j. Ponse 67 j. geh. met Drioel M. E. v. Kesselen 74 j. wede. D. C. Compeer. WEGELING'St NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 No. 30. BINNEN LA ND. Slechte resultaten van den landbouw, ook tengevolge van de vele regens. Nadeel o.a. voor den export van aard appels. Een Duitsche maatregel die voor Nederland wat men noemt „een strop" is. Het Duitsch-Finsche handels verdrag. De meest 'begunstigings-clau- sule in het Duisch-Nederlandsche han delsverdrag „ontdoken". Onze invoer uit Duitschland steeds stijgende, onze uitvoer naar Duitschland dalende. Hoe de Nederlandsohe belanghebbenden op den Duitsohen maatregel reageeren. Boycot van Duitsche artikelen; ook buiten den landbouw. Duitschland zal aan Finland eventueel „rouwgeld'' be talen. Nog geen slechting yan tol- en douanemuren. Een grootsch moment op Schiphol. De Nederlandsche Oceaan vlieger terug. Brielle bestaat zeshon derd jaar als stad. Versneld tempo bij de Zuiderzeewerken. De vele regen, welke de maand Juli heeft opgeleverd was verre van aangenaam niet al leen voor de velen, die door den regen het genoegen moesten derven volop te genieten van de buitenlucht, 't Tij in eigen woonplaats of elders, maar vooral ook voor den landbouwer De boer in 't algemeen is iemand, die het mede van het Weer moet hebben en voor hem hebben de vele regendagen in Juli ongetwijfeld veel bedorven, 't Kan verkeeren, zei Breêro. In 't begin van Juli stond het gewas er lang niel slecht voor, maar de voorlaatste week van ge noemde maand Is al te overvloedig nat geweest, met het gevolg dat menige landbouwer op een aanmerkelijk lagere opbrengst van sommige ge- Wassen te rekenen zal hebben, dan hem door goeden stand in begin Juli was voorgespiegeld. Vooral op aardappelen was de gestadige regen van ongunstigen invloed, wat ook nadeelige ge volgen heeft voor den export, 't Loopt waarlijk den boer dit jaar niet mee ên er zijn teekenen die er op wijzen, dat het loopende jaar een der slechtste jaren zal kunnen worden. En dit te tneer, daar als nadeelige factor ook in aan merking genomen moet worden, dat het buiten land met zijn hooge tarieven op den uitvoer uit ons land (uitvoer van wat er dan nog is) teer belemmerend werkt Er bestaat tusschen Duitschland en ons land 'een handelsverdrag waarin een clausule van meestbegunstiging (van ons land) voorkomt. Maar, nu is door Duitsch land een overeenkomst gesloten met Finland een Voor Finland heel gunstige overeen komst. Dit Laatste blijkt uit de desbetreffende Cijfers, volgens welke Duitschland op grond van de hier bedoelde overeenkomst uit Fin- Land bijna tweemaal zooveel boter zal gaan betrekken, terwijl de thans gecontracteerde hoeveelheid kaas uit Finland, 35 percent hoo- ger is dan de export in 1929 bedroeg. Dit be- teekent om het eens min of meer plat uit te drukken: een strop voor ons land. Wat te be grijpen is. Duitscihland neemt ons tot nu toe af tachtig percent van onze export boter. Wal Finland levert, kunnen en behoeven wij niet te leveren. Daarbij komt, dat door de „ontduiking" van de meest begunstigingsolausule in het Duitsch-Nederlandsche verdrag de verhooging van invoerrechten op onze boter mogelijk ge- Worden is. En een verhooging van invoer rechten tot bijna het dubbele is niet voor de poes. Geen wonder is het dus dat door hen,, die belang hebben bij iden boter-export en door hen die $e belangen van den boterexport hebben te behartigen, krachtig op den Duitschen maat regel wordt gereageerd. Vooralsnog alleen in woord en geschrifte. Er wordt van niet meer of minder gesproken dan van een boycot van alle Duitsche artikelen welke maar ©enigszins gemist kunnen Worden, artikelen dus, welke We eventueel zouden kunnen koopen in die landen, die ons ook wat meer laten verdienen. Het Duitsch-Finsche handelsverdrag is door den Duitschen Rijksdag nog voor de ontbinding aangenomen. Uit de desbetreffende cijfers blijkt, dat Wij uit Duitschland voor heel wat meer geld betrekken, dat Duitschland van ons, m.a.w. Duitschland heeft aan ons een beteren klant dan Wij aan Duitschland. En, het feit, d,at wij in het af'geloopen jaar voor 1335 millioen tnark uit dat land betrokken, terwijl wij daar heen voor ongeveer 700 millioen exporteerden wordt door de voorstanders van een boycot van Duitsche artikelen als een belangrijk feit be schouwd, waaruit valt te concludeeren, dat als de boycot mocht doorgaan zou blijken, |iat Duitschland met het sluiten van het verdrag met Finland misschien geen wijze zet gedaan iheeft. De bedoeling zou zijn, dat niet alleen organisaties op zuivelgebied, maar ook andere organisaties en industrieën (buiten den land bouw) aan den boycot zouden meedoen. Naar Kve lezen moet dan ook in een deel van de Duitsche Pers wel degelijk van 'de actie in ons land nota genomen worden. Het artikel kaas (ook in het Duitsch-Finsche verdrag genoemd) zou in verband met verschillende omstandig heden nog niet zoo gauw gevaar loopen. Onder de organisaties hier te lande die krachtig! tegen den Duitschen maatregel ageeren moet in de eerste plaats genoemd worden de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond. De secretaris van dezen bond heeftonder meer berekend, dat onze uitvoer naar Duitschland als gevolg van het Duitsche protectionisme steeds dalende is, terwijl onze export steeds stijgt. Het parool, dat door dan Algemeen en Ned. Zuivelbond aan de Bi) felle zon en schralen wind de huid be schermen met een weinig Purol of wat Purol- poeder en vooral tegen den nacht het gelaat, alsook alle schrijnende en stukgaande huid- deelen inwrijven met Purol, dat dadelijk veraacht en spoedig geneest. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten ruim vierhonderd aangesloten fabrieken gege ven 'wordt is: Zegt uw leverancier van Duitsche artikelen, dat hij ulw deur voorbij kan gaan zoo lang zijn land doorgaat den uitvoer van onze producten naar Duitschland op de tegenwoordi ge wijze te bemoeilijken. Wat zal het einde van een en ander zijn? In Duitschland zelf moet ook tegen het Duitsch-Finsche verdrag gesput terd worden en wel voornamelijk tegen de daar in voorkomende bepaling, dat Duitschland „rouwgeld" zal betalen aan Finland indien het minder boter of kaas van dat land betrekken mocht dan in het verdrag is overeengekomen. De Volkeren hebben elkaar noodig, dat is zeker en juist daarom en daardoor misschien kun nen ze het elkaar zoo lastig maken. Aan onzen minister van Binnenlandsche Zaken zijn ver schillende vragen gericht in verband met de boterkwestie en o.a. is gevraagd of hij de verontwaardiging over de ondermijning van ons handelsverdrag niet alleszins verklaar baar en gerechtvaardigd acht. En, hem is ge vraagd of hij, iiidien Duitschland aan ons land niet dezelfde faciliteiten verleent als aan Fin land, met spoed wetgevende maatregelen aan het Parlement wil voorleggen teneinde de Ne derlandsche regeering steun te bieden om van Duitschland een redelijke handelspolitiek voor ons land te verzoeken, De tol- en douanemuren zijn voorloopig in Europa nog niet geslecht. Ongelukkig misschien het land, dat aan den lij- jve moet voelen dat er meer van een hooger op trekken dan van slechten dier muren sprake is. Er zijn van die groot© en grootsehe momen ten in het leven. Nederland, speciaal Amster dam had deze week zoo'n groot, zoo'n grootsch moment. Nederland heeft Maandag aan een zij ner kloeke zonen, aan den Oceaan vlieger van Dijk een schitterende ontvangst bereid. Ruim een maand geleden vloog de nu zoo warm ge huldigde vliegenier met drie anderen naar het Westen, naar Amerika, met de „Southern Cross" En de tocht Werd schitterend volbracht. Een dubbele reden is er voor Nederland zich in het slagen van den gevaarlijken tocht te ver heugen. De tocht toch werd volbracht met een Nederlandsch vliegtuig, een Fokker en met medewerking van een Hollandsch piloot, 't Heeft er Maandag gedaverd, op Schiphol, waar de ontvangst plaats had en waar de minis ter van Waterstaat en na hem vele anderen den wakkeren piloot in treffende woorden huldig den. Lauwerkransen en geschenken werden hem Aangeboden als zoovele bewijzen, van hooge waardeering en dankbaarheid. Dank zij alweer den (ra<dio-omro<ep kon de luisteraar getuige zijn van de warme huldiging van te toespraken, de luide toejuichingen, het geronk der motoren. De stad Brielle heeft onder groote belang stelling haar zeshonderd-jarig bestaan als stad gevierd, o.a. toet de opvoering van een open luchtspel en vele andere feestelijkheden. Het gaat met de Zuiderzeewerken in versneld •tempo. Het voor het loopende jaar op grond van liet in 1928 gemaakte Werkplan aangevraag de bedrag is niet toereikend gebleken en dil jaar komen nog Werkzaamheden aan de beurt van 'welk verondersteld was, dat ze eerst in het volgend jaar begonnen zou worden. Met het 'oog op de snellere uitbreiding der werkzaam heden vraagt de regeering nog een bedrag van zes millioen bij de Staten Generaal aan. Naar gemeld wordt bestaat de mogelijkheid, dat de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932 tot stand gekomen zal zijn. BUITENLAND. Een zonnig land, dat toch gevaarlijk is. Van taaie volharding en energie uit noodzaak geboren. De hevige aard beving in Italië. Meer dan tweeduizend idooden. Ook nog verwoestingen door een cycloon. Ook elders aardbevingen en overstroomingen. Het ongeluk te Coblenz. Droevig eind der ontruimings feesten. Tandieu zou Willen spreken maar Wil gelegener tijd afwachten. Critiek van die, Fransche pers uit uit latingen o.a. van Hindenburg. Beper king v,an Duitscihland's souvereiniteil in Rijnland. De noodverordening. Bezui niging, die overdreven wordt. Proef- af'schaffing van de doodstraf in Enge-' land? De luidspreker als vogelver jager Italië, het land dat door de Natuur zoo kwistig met schoonheid is bedeeld, is en blijjft toch met al zijn schoonheid, met z'n zon, zijn blauwen hemel, zijn bloemenweelde, zijn lachen de en zingende bevolking een plekje, dat hoe bevoorrecht ook in menig opzicht, toch een der gevaarlijkste stukjes van den Europeesatien txxlem is. Een stukje grond, waaraan de bewo ners gehecht zijn, zeker, maar waarvan men zou kunnen vragein hoe het mogelijk is, dat de bodem, de vaste grond, die zoo bij herhaling ver raderlijk bleek, niet door de bewoners ont vlucht wordt. Men zou kunnen vragen hoe het toch mogelijk Is dat de bevolking,' die binnen tijdsverloop van enkele tientallen van jaren zoo bij herhaling den moeizaam bewerkten grond fcag verwoesten soms in luttele uren telkens en telkens weer de vernielde woningen gaat opbouwen, den ontredderden grond opnieuw gaat bereiden voor den oogst, die tenslotte in enkele uren weer te niet gedaan kan worden. -'Gehechtheid aan den vaderlandschen bodem? Ongetwijfeld wel, maar ook de harde noodzaak den binnen het bereik liggenden bodem hoe onbetrouwbaar ook te verkiezen boven tneer rustige en veiliger oorden, die in "den tegenwoordigen tijd maar niet voor het grij pen liggen. De noodzaak te blijven, waar men eenmaal is, ^a, noodzaak is voor velen, tnaar toch moet men bewondering hebben voor de taaie volharding en niet te ontkennen energie, waarmee telkens weer opnieuw de ar beid wordt aangevangen op en in den bodem, die zoo dikwijls onbetrouwbaar bleek. Italië, meer bepaaldelijk de omgeving van Napels werd Wederom getroffen door een hevige aardbe ving, waardoor tal van plaatsen geheel of ge deeltelijk werden vernield, waarbij de ver wachte rijke oogsten van de velden werden weg gevaagd en waarbij meer dan tweeduizend men- 6chen het leven verloren en vele duizenden gewond en vele tienduizenden van have en goed beroofd werden, overgeleverd ^aan de wel dadigheid. Van de weldadigheid van het Itpli- aansche volk wordt inderdaad zeer veel ge vergd en niet minder van hen, die het reddings werk^h ebben te organiseeren. Het is te begrij pen, dat de bevolking der thans geteisterde gebieden in paniekstemming verkeerde toen de hevige aardschokken zich deden gevoelen en •dood en verderf werd gebracht, zioo in Napels als in tal van omliggende plaatsen. Behalve door een aardbeving werd een deel van Italië nog geteisterd door een cycloon, Waardoor ©enige tientallen dorpen vernield of ernstig '.beschadigd. Men zou zoo zeggen dat het in de laatste dagen over den geheelen aardbol niet pluis is. Japan had te lijden onder een .hevigen tyfoon, in Bulgarije werden aardbevin- getn glemaakt. Uit Britsch-Indië en uit het 3ritsche-*ifïjk in Europa, uit Engeland dus, kwamen berichten omtrent ernstige overstroo mingen. De ontruimingsfeesten hebben al zoo eten heeil den allerdroevigst gestoord door het instorten van een brug over de Moezel, waarop zich vele tientallen feestgangers bevonden. Door dit on geluk werden ook vele Duitsche families in rouw gedompeld. Het aantal dooden bedroeg ongeveer veertig, terwijl nog vele personen vermist Worden. De ontruimingseefsten hebben alzoo een droevig einde gehad, Bij die feesten hebben verschillende autoriteiten het woord gevoerd. En, er is heel wat gesproken en niet alleen wat, gesproken werd bleek in Frankrijk met Inge nomenheid .begroet te worden. De Fransche pers heeft zich in haar critiek niet onbetuigd gelaten. Ook de minister-president Tardieu had het zich tot taak gerekend op enkele passages in de van Duitsche zijde gehouden redevoerin gen nader terug te komen maarna de ramp bij Coblenz achtte hij voorloopig Me/ juiste tijdstip voor officieel© polemiek nog niet aangebroken, wat niet wegneemt, dat in de Fransche pers, zooals gezegd, critiek wordt uitgeoefend o.a. over een uitlating van presi dent Hindenburg, waarin hy zei, dat er nog steeds voorschriften zijn, waardoor de Duit sche souvereiniteit in het Rijnland beperkt wordt. Dit zou betrekking hebben op de demi litariseering van het Rijnland, waaromtrent eenige bepalingen in het vredesverdrag jjijn op genomen. Die bepalingen heeft Frankrijk in het vredesverdrag gekregen, ten einde het gerust te stellen ten opzichte van eventueel© plannen van Duitschland om het Rijnland te gebruiken als aanvals- en opmarschgebied tegen Frank rijk. En nu is men eer in Frankrijk ontstemd over, dat Duitschland zoo kort na de ontrui ming van het Rijnland pr al aan zou gaan den ken zijn ontevredenheid te betuigen over en op te komen tegen de bepalingen van het vre desverdrag van Versailles. Sommige Fransche bladen wezen er ook op, dat in het Verdrag van Locarno, een bevestiging ligt van het ver drag van Versailles. De nieuwe noodverordening in Duitschland is in het Staatsblad gepubliceerd. Deze nood verordening houdt de meeste maatregelen in welke door de regeering 'aan den Rijksdag wer den voorgesteld en waardoor ongetwijfeld van het Duitsche yolk zware offers worden ge vraagd, of liever genomen. Zeer zeker is de financieele toestand van Duitschland 'momen teel zoo, dat krasse maatregelen zooal niet gewenscht, dan toch begrijpelijk geacht moeten worden.. Er wordt, ook van regeeringswege op alles en nog wat bezuinigd. Doch men kan de bezuiniging ook overdrijven. Zoo maakt de „Frankfurter Zeitung" melding van een bezuiniging, die zeker overdreven lijkt.Door een Duitsch consul in China zou op grond van door het Duitsche ministerie van Buitenland- sche Zaken voorgeschreven bezuiniging bedankt zijn voor het abonnement op een Duitsche courant. Als dit laatste er niet meer af kan. De afschaffing van de doodstraf komt zoo af en toe in de landen waar de doodstraf nog bestaat, aan de orde. Zoo ook in Engeland. Door de bijzondere commissie welke in Enge land belast is met het onderzoek inzake 'af schaffing zal, naar^gemeld wordt, worden voor gesteld de doodstraf bij wijze'van proef voor een bepaalden tijd af te schaffen. Van het al of niet toenemen van het aantal moorden in bedoelde proefperiode zou het dan afhangen of de doodstraf werd afgeschaft of werd ge continueerd De Engelsche misdadigers heb ben het dus in de hand of de doodstraf zal Worden afgeschaft dan wel of ze blijft ge handhaafd Een Franschman is op een gedachte geko men, die pleit voor zijn vernuft en vinding rijkheid. Vermoedelijk al dikwijls teleurgesteld in zijn verwachtingen omtrent een rijken oogst uit zijn boomgaard en overtuigd van het nut- talooz* van allerlei vogelverschrikkers, waar- ll/gggV ECHTE FRIESCHB V 'Tl aan het gevogelte in den regel maling heeft, kwam op het lumineuze idee zijn radio te ge bruiken om de op snoepen beluste vogels te verjagen. Hij plaatste zijn luidspreker onder of in de boo men en inderdaad moet het succes gehad hebben: de gevleugelde snoepers moesten van de krachtige muziek uit den luidspreker niets hebbenen trokken af. Wat nut men toch al niet kan hebben van de radio. VLISSINGEN van 24—31 Juli 1930., Ondertrouwd: L. Outermans 23 j. en W. van Betek 20 j. A. C. Snoep 22 j. en A. J. van Uxem 25 j. Getrouwd: W. Vos 29 j. en L. Slabber 29 j. C. Geljon 39 j. en C. Joosse 36 j. Bevallen: M. E. Lameijn geb. van Son dL L. Geljon geb. Meeuse d. S. van Sorge geb, Heüjstek d. P. S. van Weele geb.- Smit d. Overleden: J. C. van Bel wed. van C. F. Koorin 84 j. A. C. van Dam wed. van J. A. Visser 61 j. P. Wl Geldhof man van C. J. van der Welle 67 j. A. A. Duvekot z. 3 mnd. M. C. Loois jd. 51 j. J. Wijkhuijs vrouw van J. Klaasse 73 j. SOUBURG van 24—31 Juli 1930. Ondertrouwd: Casper Hendrik Baas 30 J. en Maria de Kam 28 j. "Getrouwd: Pieter Joost Mink jm. 26 j. en Maatje Maria Magdalena Walrave jd. 24 j. Geboren: Cornells Dirk z. y. Johan Karei Voogd en Cornelia Jaooba Jamigje Romeijn Johannes Adriaan z. v. Pieter Boone en Maria de Visser. Overleden: Adriaan Anthoni 3 maanden z. v. Laurens Duvekot en Geertruida Jacomina Bos. ANDREAS VESALIUS. Andreas Vesalius, de vader der ontleedkun de en schrijver van het werk: „De bouw van het menschelijk lichaam, heeft de groote ver dienste de eerste te zijn geweest, die genees- en heelkunde den stoot gaf, die haar uit .den Schetmer der middeleeuwen geleidelijk deed overgaan tot het licht, waarin zij heden wan delt. Hij werd te Brussel geboren in 1514. Hij Was de eerste, die het aandurfde, te bre ken met de heerschende opvattingen der ge neeskundigen van zijn tijd, Welke voornamelijk steunden op de leeringen van Galenus, den grootsten geneesheer der Oudheid, over wiens levensloop wij in deze zelfde rubriek reeds eerder een en ander mededeelden. Galenus leefde 1300 jaar voordat Vesalius zijn roem won en gedurende al dien tijd had de ganeesr kunde zich naar zijn aanwijzingen gedragen. Het is geen wonder dat de behandeling van zieken en ziekten hoofdzakelijk berustte op ervaring en dat zij gepaard ging met vele en voor ons haast ongelooflijke dwalingen en vooroordeelen. Beoefening der knatomie, dóór inWerijdig onderzoek van lijken, was streng verboden en stond met een halsmisdaad gelijk Vesalius durfde echter tegen den stroom oproeien. In diep geheim en omringd door alle voorzorgen legen ontdekking begon hij zijn practische onderzoekingen. Het resultaat daar van legde hij vast in zijn boek, dat een gewel digen opgang maakte. Het werd geïllustreerd door Stephaan van Calcar een der leerlingen van Titiaan. Doch eer het zoover kwam had Vesalius nog menige moeilijkheid te overwinnen. Toen het bleek, dat hij lijken ontleed had, werd hij voor de inquisitie gedaagd en ter dood veroor deeld. Philips II Van Spanje echter nam hem in bescherming en zoodoende werd dit vonnis veranderd in een bedevaart naar Jerusalem. Vesalius stierf in het jaar 1564 te Zanten. Voor de rest Mevrouw' telegrafeerde uit de badplaats: „In vier weken mijn gewicht tot de helft vermin derd. Hoe lang mag ik nog blijven?" Haar achtganoot antwoordde: „Nog 4 wakan".

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5