üraagenJhtnbotl PUROL De rustige plaats Ie BLAPfelfe Stukge/oopen WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 36e JAARGANG VRIJDAG 26 JULI 1930 DRUKKER^ H. WEQELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 29 DRUKKERIJ H. WEGELINO VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave: IJL Wegellng, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlisslngen, BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop 1 Wegelingsïïieuwsbla, Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs i Onder het opschrift: „Algemeen en Bijzon der" geeft de redacteur van de Oog en Oor- ruibri^c ia het „Alg. Weekblad" een rake Zeekoning van wat er in de Radiowereld om gaat. Hij schrijft: Wij hebben nu een reuze-radio-organisatie. Het kind is zoo eerlijk mogelijk gevierendeeld. En ieder „rechthebbende" heeft precies een kwart. En dat kwart is voor een deel „alge meen", voor een deel „bijzonder". Men zou zeggen: het kon niet mooier 1 De Christelijken znogefi '(neen moeten) in hun algemeen programma wat meer „wereldsoh" gaan doen en de Vara heeft nu officieel verlof om in haar „bijzonder" programma dingen te zeg gen, die een rechtgeaard vaderlander; èen beet je hinderen. En tóch zijn er moeilijkheden. Bajv. over de vraag: „TOt is „bijzonder", en •wat is „algemeen"? (Wat een mooie vraag voor eindexamen Nederlandsch!) Vaz Diaz tneende in zijn onnoozelheid dat beursberich ten in 't „algemeen" programma thuishooren. Maar de wakkere radio-raad heelt hem dat Wel anders geleerd. Stel je voor: beursberich ten algemeen 1 En de helft van 't menschdom heeft heelemaal geen obligaties of aandeel en. En die moeten dan maar aanhooreu dat dage lijks aan kapitalisten bij algemeen program ma wordt verteld, hoe 't op de beurs staat Die niet-bezitterde helft van het menschdom Ihooren toch ook bij „algemeen" en hebben er ftocih ook recht op dat de „algemeene" om roep met hun belangen rekening houdt? Ge lukkig was "de radio-raad wijzer. Net zoo min als de Christelijke radio-vereeniging bij haar .yalgemeene" omroep de Apostolische geloofs belijdenis mag doen hooren, net zoo min mag Üe „algemeene" omroep beursberichten ver hielden. De heeren hebben gebedeld om onder curateele te mogen staan, welnu: ze staan onder curateele". Wat is bijzonder, wat algemeen? Dit is niet Üe eenige moeilijke vraag. Er is nog een an dere: Wat is geoorloofd en wat niet? De Kijk- jelSschrijver van 't „Geïll. Volksblad" heeft' het over „sommige bladen die over de houding ^an enkelen onzer bewindslieden niet bijster te spreken zijn, men verwijt minister Reymer tdjn optreden tegenover den Algemeenen Radio- Omroep, minister Deckers wordt gekapitteld, omdat hij weigert, een ridder van de Militaire Willemsorde tnet militaire eer te doen verasschen. In dit laatste woord ligt meteen de oorzaak dier Weigering. Persoonlijk is Zijn (Excellentie van Defensie zeer gekant tegen lijk verbranding en daarom komen bij zulk een tnensch-onteerende handeling geen soldaten of militjaire muziek te pas. 't "Mag ons niet an ders dan aangenaam zijn, wanneer Minister Deckers toont, zijn manschappen niet voor een in zijn oog twijfelachtig doel te willen be schikbaar stellen. Kunnen ze straks nu maar niet aangewend worden voor veel erger en •noodlottjger doeleinden I In Westerveld die>- nend, om den begrafenisstoet meerder plech tigheid te geven, moeten ze zich d&n zelf beschikbaar stellen, om doorschoten, vernield en verbrand te worden, wat toch een veel slechter doel is dan ze mee te doen loopen in een reeds gevormden stoet. Maar de mee ningen over geoorloofd en ongeoorloofd loó- pen in dit opzicht veel uiteen". Als men het maar wéét.. VLISSINGEN. Geslaagd examen getuigschrift ais organist de heer G. Feij. Overgangsexamen R. H. B. S.: Bevorderd van de le naar de 2de klasse: Ly. Agterberg, P. Andriesse, Mtje. Bal jé, P. Beenhouwer, P. v. d. Bergen, M4 Blok land Visser, P. L. Braat, J. A. Brinkhorsjf, Ca. Pa. Broeksma, J. B. J. Buissing, Ca Dek ker, C. Dobbelaar, Ie. M. J. Doornbos, Wa Cl Gijzeis, W. L. Goedbloed, J. J. J. van der Griek, Wa. van Griethuijsen, H. G. van Grol, Lje. Hesselius, A. C. A. van den Heuvel, J. A. van Hiele, A. J. Hubregtse, Ha Ma de Kat, C. G. Lemmers, Aa C. Loesberg, A. E. Mar e/hand, P. E. A. van Nieuwland, C, Onder lijk, Aa J. Ouborg, Mi. Aa, Outhuijs, G. J. Ponnock, A. Poerstamper, J. W. van Tijen, J. Vader, A. G. A, Verdonk, Je, Wolters, Afgewezen 9. Herexamen 4. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. Bode, M. J. Castenmiller, Wy. A. A. Ce*ukiu, Ca. J. Gillissen, S. Hiegehlich, W. J. Man Hoeke, Wa. Korvas, J. Kosten, H. de Kos ter, J. W. G. Leeflaing, E. J. van der Linden, Ja. M. van der Made, L, Lucassen, B. Th. Matzinger, Ja. Naerebout, C. Noom, Ca E. Üuiborg, Tje. M. de Ridder, Ga Rijkeboer, (M. Sanders©, H. P. Siegers, Wy. L. Swart, A. Ch. Vader, L. Verhagen, J, J. Versluijs, Eje. Visser, L. J. Zietsa AfgeWezen 0. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Ja. Brander^ He. J. M Brinkhors, t, P. den voelen, verzacht en geneest men met Dooi 30-60. Tube 80 ct. Bt) Apoth. en Drogliten Broeder, J. I. C. Butler, Ga M. Caljouw, Ly. F. M. Debra, H. Depoorter, A. Groenenberg, J* A. van der Griek, Aa J, L, Harts, J. S. M Harts, Mje. de Lange, A. J. van der Linden, J. J. den Outer, P. M. den Outer, J. Parent,, Th. A. Pennock, J. W. Pieters, Aa, M. Ravelli, D. C. Sorel, A. van de Velde, L. J. van der Vliet, A. K. de Vries. Afgewezen 6. Herexamen 3, Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: A. afdeeling: Aa N. A. Bakker, J. Brocifc, J. H. Pieterse, Aa van Raalte, Ny. Theune, Afgewezen 1. I B afdeeling: J. Anker, Chr. A. van der Efijlk, C. M. C. Brouerius van Nidek, J. Fran ke, J. de Geus, K. de Kat, H. Matzinger, A. Naerebout, L. Wl van Os, A. L, F. Vos, Afge wezen 5. Toelatingsexamen R. H. B. S. te Vlis- singen. To de le klasse der R. H. B. S. alhier zijn toegelaten: Pa. Da. Ha. Amelunxen, Wv ï5. J. Baars, J. van Blerkom, P. J. van Driel te Oost- en West-Souburg, L. P. van Gelder, Pöl He. Harting, M. J, Th. Harts, .Hoek. W. v. d. Hoek, Th. J. Höfelein, L. A. C. Hontelé, F. de Jonge, G. Laedjendecker, J. R Meekels, J. M. Pennock, J. P. Ravelli, D. Q. de Rooij, Ga. Siegers, Aa Ca. Slooves, Sja. Ja. Sluajter, P. van Steveninck, C. J. Troost, 0. de Waard, H. Wagtho, J. H. E. Woltering, Ja Wolters, Ths. J. Zwanenburg, J. A. Zwa nenburg. Voor de 2e klasse: C. A. Stouthart Toelatingsexamen Nijverheidsonderwijs. Voor het toelatingsexamen der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zijn geslaagd: Ch, Arde/wijn, Iz. Bosselaar, G. van Belzen, Joh. Bertijn, D. H. Beneder, Jan Buijs, G. M. (v. Breugel, Jos. Cracau, P. Donze, H. Doense, B. van den Ent *z- Eversdijk, A. den EngelSh hian, Joh. Eckhardt, L. van Eenennaam, Fr. Fleurbaaij, Iz. P. Gazan, P. van Gemst Joh. Gijselman, A. H. Hendrikse, P. Hendrikse, P, Hendrlkse, Ch. P. Hedjman, G. van der Heijden, a van der Hooft C. Fr. Hokke, W. Hui- bregtse, J. Jongepier, M. Kuzee, Joh. Klaassen, Joh. de Kam, Chr. Kats, J, G. Knijpers, A. W. Krijger, C. Klaasse, W. J. Louwerse, H, Lour Werse, W. Leeuwenburg, L. K. van der Linden, C. Marinisse, P. Maljers, L. van Moolenbroek, J. Minnaard, Jao, de Nooijer, J. A. de Nooijer, "H. Nagtegaal, A. S. Pihl, Iz. Patenier, E. de Priester, A. Roelse, W. Roelofs, Joh. de Ruaj- ter, J. P. Risseeuw, P. Rijkse, J. Scharloo, L. P. Sterzenbach, M. Swennen, L. van Soelen, AA. Sommeijer, Joh. Schipper, D. Valkier, »M. Verheij, A. van de Vrede, C. Vertregt M. fle Vos, J. Vollemaere, G. van de Voorde, J. de Vinx L. J. de Vin, A. van der Wteele,' P. de Wolff, T. Zurhaar. 1 wegens ziekte niet aan wezig; 14 afgewezen. Einddiploma, afd. Waterbouwkunde: de "heeren J. H. Buning en M. Vader. Mulo-examen diploma B B. van Wouwe, leropwekk 'enverfrisschlrt?» diploma A, C. Klip, J. Bijl, J. Gunst J. J. Jan sen, J. J. Waterman, N. A. van de Velde. De Rotterdjamscbe Lloyd droeg aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" op, den bouw van een casco voor een vrachtschip van 7700 ton draagvermogen. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij haeft (een dienst geopend eiken Donderdag van Ostende, Knocke, Le Zoute naar Vlisslngen en terug. De heer P. L. Abrahamse, chef de bu reau op het kantoor der Gasfabriek, herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad. Namens het hoofdbestuur der Imp. GonL Gas Association te Londen, overhandigde de directeur den jubilaris het diploma voor 25- jarigen trouwen dienst met zilveren medaille, benevens een geschenk. Als persoonlijk blijk van swaardeering schonk de heer Van der Jagt een klok, de heer Stofkoper bood na mens employé's van het administratiekantoor een fraaie clubfauteuil aan. Verder kwamen vele felicitaties en bloemen in. Gepasseerd de Fransche oorlogsschepen „Torbin", „Suffren" en „Fourgeux" op weg naar Antwerpen. Door een mijnenlegger wer den op de reede saluutschoten gelost, welkü Öoor een der oorlogsschepen werden beant woord. De politie zette weder enkele stow-away's jde grens over. k Met de Prov. booten kwamen Donderdag 1700 passagiers en werden 23 auto's over gezet. De Kon. Marinekapel gaf op de tent op den Boulevard Evertsen een concert Niette genstaande het regenachtige weer, vulde een fcroote menigte het plein en de lanen van het Villapark. Tot Zondag 27 Juli is het tap verbod van toepassing. De vereeniging voor voortgezet nijver heidsonderwijs opent met September weder hare cursussen in waterbouwkunde. Donderdag 24 Juli werd in het voormalig Burgerweeshuis een halfjaarlijksche tentoon- stelilng gehouden van de Industrie- en Huis houdschool ^Middelburg, afd. VUssingen. Tot adjunct-commies bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, is benoemd de kan- ïoorbe&iiende le klasse W. A. Blansaart al hier en J. J. van den Bergen te Middelburg, beiden werkzaam te dezer stede. Anna sprong onvermoeid, heen en weer; heen en weer. De zon verbrandde haar dunne, bruine beentjes, het zwarte haar vloog woest om haar gezicht en zoo nu en dan uitte zij een schril vogelgeschreeuw. Paul keek er naar en het leek hem een bijzonder opwindend spel te zijn. Hij bleef 'achter de dennen staan, tot de kinderen in het weiland genoeg van hun spel hadden. Loulou rolde het touw op en beiden gingen naast elkaar in het gras zitten. Ook toen nog bleef Paul een poosje achter de dennen staan: het werd hem droef te moede en dat begreep hij nu wel, dat die twee daar naast elkaar in het gras gelukkig waren en dat hij ongelukkig was.. Toen hij langzaam naar rijn tuin terugging, voelde hij zich zeer eenzaam. 's Avonds zaten mevrouw Irene en tante Dina op het balkon. Paul ging bij hen zitten. Achter de bergtoppen ging de zon in een roodgouden glans onder; de koeien Werden naar huis gedreven, de wegen waren druk met menschen, die van hun werk naar huis gin gen; zomergasten, in lichtgekleurde kleederen liepen door de dorpsstraat hetdal was plotseling vol van leven en kleuren, totdat de schemering daalde en alles stil werd. De deuren van de dorpshuizen werden gesloten, gele lichten zag men door de vensters schij nen en een frissche Wind kwam van de be dauwde weilanden. Eindelijk was het heele maal donker, een paar twinkelende sterretjes stonden aan den hemel. Mevrouw Irene en taate Dina aaiden af tri toe korte zinnetjes tegen elkaar en dan zwegen rij voor een hee- len tijd. Paul zat daar, met in rijn hart die vreemde étngst, die kinderen krijgen als het stil en donker wordt, de wereld hun f dndig groot voorkomt en zij zich zelf als een klein, raad selachtig wezen in die groote stilte voelen, a «r« Zondag kwam de heer van Mirden. Paul hoorde in den tuin, door het open raam van de woonkamer zijn vroolijke lach en stem. Paul ging naar binnen.. De heer van Mirden zat tegenover mevrouw Irene, hij had een licht zomerpak aan, zijn gezicht was warm en rood, want hij had den weg van het station naar het dorp te voet afgelegd. „Daar hebben we onzen kleinen vriend", riep hij tegen Paul; trok hem naar zich toe en streek hem, zooals hij dat zoo graag deed met de hand door zijn blonde haren. „Nog altijd dat bleeke naden kende gezciht. Neen, wendde hij zich tot me vrouw Irene „dat is nog geen buitenkind ge worden, de buitenlucht heeft op hem nog geen invloed gehad', „Dus mij vindt U al veranderd? Waaraan ziet U dat", zette mevrouw Irene het onder broken gesprek weer voort. Zij leunde in den hoek van de sofa acchterover, en verljrok haar mond een weinig, alsof rij wou gaan lachen; een uitdrukking die Paul van haar kende, wanneer zij trachtte niet te lachen. „O, dat zie ik dadelijk", riep Mirden. „U heeft ja, hoe zal ik het zeggen aan ieder van uw bewegingen kan men zien, dat U den tijd heeft, dat U niet opgejaagd wordt door al die kleine zorgen en gedachten van een stad,". „Gaat dat zoo spoedig?" vroeg Irene. „Dat kan zeer gauw gaan", antwoordde Mir- tien. „Al op den weg van het station naar hier, was het of alles van mij afviel". „Wat viel van U af?" „Nou de stad, het delbet, credit en saldo". Irene glimlachte. „Dat durft U mijn man niet zeggen". „Ik weet, dat de directeur van al die din gen houdt. Het verwondert mij, dat uw zoon geen „Saldo" heet". „Saldo", herhaalde Irene, „nee dan zou ik niet zooveel van hem kunnen houden". „Ik wil geen „Saldo" heeten", verzekerde Paul. „Je hebt gelijk", antwoordde Mirden. „Sal do Is het kind van debet en credit, en dat is niet prettig". „Is het in de stad nu werkelijk zoo naar", vroeg Irene. „Erg naar", zei Mirden. Allen verwachten oorlog, en niemand gelooft er aan en ieder heeft zoo zijn meening". Oude schrijvers op het kantoor, die het heele 'jaar geen woord zeggen, nu hebben zij een meening". „En U, hebt U ook een meening?" vroeg Irene verder? Mirden sloeg met rijn vlakke hand op zijn knie: „Dal is het juist natuurlijk heb ik ook een meening en daarom valt het mij moei lijk op mijn verlof te wachten, omdat ik buiten ir. de vrije natuur ook hierover mijn gedachten kwijtraak. Dan zou ik mij graag in een groen weiland wel willen strekken, over eenvoudige zaken denken, een mensch rijn". „Als wij dat toch eens konden", zeide me vrouw Irene nadenkend. „O, maar dat kunnen wij", verzekerde Mir den haastig, „let eens op de menschen hier, hoe vaak kan men een man of vrouw lang, op een plek zien staan en naar de ber gen ldjlcen; op hun gezichten staat het geschre ven, dat zij maar aan één ding denken. Op mijn weg van het station naar hier, zag ik een man bij zijn weiland staan; hij keek naar zijn hooi, hij had daar vast al heel lang geh staan en steeds maar gedacht: „Zou het hooi morgen droog zijn?" Dat moesten wij eenige weken lang kunnen doen om weer gezond te worden van de ziekte door het groote stads leven. Onze gedachten moeten tot een rus tige, eentonige muziek worden". Mevrouw Irene zweeg. Zij keek recht voor zich uit door het venster naar buiten; zij voelde dat de oogen van Mirden naar haar keken en zij wilde hem hierin niet storen. „Ja, waarlijk", begon Mirden weer en Paul dacht: „Waarom klinkt zijn stem nu zoo an ders?" „Ja, waarlijk dat gaat alles heel gemakkelijk als wij een beetje verliefd rijn, want dan wor den we behalve dat meer eenvoudige men schen. Het is merkwaardig hoe lang wij een en dezelfde gedachte kunnen hebben als we verliefd zijn". Paul bemerkte met verbazing, dat zijn moe der een kleur kreeg. Een zachte blos ver spreidde zich over haar gezicht tot aan het blonde haar op haar voorhoofd, en zij zag er wonderlijk jong en hulpeloos uit. Mirden was ernstig geworden. Paul keek beiden aan en kreeg een prettig en rustig gevoel. „Paul, jon genlief', zei mevrouw Irene, „gia in den tuin spelen". Paul gehoorzaamde ongaarne, maar hij wist, als het interessant begon te worden, werd hij weggestuurd en het doen van de groote menschen bleef liaardoor altijd geheim zinnig voor hem. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1