2e BLAD Van Week tot Week JnJaiHEEREN-BAAI BURGERLIJKE STAND l echte frieschb WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 18 JULI 1930 No. 28. BINNENLAND. De jubileerende Haarlemmermeer. Al 75 jaar droog. De verbinding van Am sterdam met den Boven Rijn. Een wetsontwerp ingediend. Kostenzes tig a vijf en zestig millioen. Eender de door de belanghebbenden te betalen van welke Amsterdam de voornaam ste is. Ontstemming over de rijwiel belasting. Het heele bedrag voor slechts een paar maanden lijkt wat teveel. Op 1 Augustus een nieuw plaat je geen dementie. Geruchten over een buitengewonen ministerraad en over de verloving van Prinses Juliana Van allen grond ontbloot. Huldiging van H M. de Koningin. In de residen tie: lichtfeest en nationale banier- groet. Een Raadskelder te Maastricht Kunst en Goudsche pijpen. Wij Nederlanders zijn, naar beweerd wordt, sinds eeuwen bekend en beroemd geweest om de wijze waarop wij het water „den wa tergolf' wisten te bedwingen. Als dat zoo inderdaad is, mogen we veilig aannemen, dat de oogen van het buitenland ook thans weer op ons land zijn gevestigd, nu we, met de droogmaking van de Zuiderzee, bezig zijn de kroon te zitten op het vele, dat door onze voorouders gedaan werd. Eenige dagen ge leden was het 75 jaar geleden, dat de Haar lemmermeer als zelfstandige gemeente onder /de Nederlandsdhe gemeenten werd opgeno men. In 1855 toch viel het einde van de drooglegging van het uitgestrekte waterge bied, welke vijftien jaren gevorderd had. De eerste plannen tot drooglegging daleeren reeds uit ongeveer het midden der zeventiende eeuw toen Leeghwater aan de Staten van Hol land en aan Frederik Hendrik den toenmalige» stadhouder, een ontwerp voor bedijking en drooglegging aanbood. Maar Leeghwater was met zijn plannen rond twee eeuwen te vroeg juister gezegd, men zal in zijn dagen het «werk niet aangedurfd hebben, 't Zou «nog honderd jaren duren voor en aleer er door Cruquius een rapport over de eventueele droogmaking werd uitgebracht en werd hon derd jaren later (nadat in 1838 een voorstel tot droogmaking door de Tweede Kamer was verworpen) bij Koninklijk Besluit bepaald, dal de drooglegging zou geschieden door de aan wending van stoomkracht (welke zooals men zal weten, voor de droogmaking van de Zui derzee heeft afgedaan.) En zoo werd de water plas van welke de dichter zong: „Groote plas, groote plas, 'k wou dat je leeggemalen •was" tot een bloeiende welvarende en wélbe volkte gemeente. Er is reden voor de Haar lemmermeer om te jubelen, en er zou feest geweest zijn indien niet de heerschende ma laise welke zich ook in den Haarlemmermeer polder doet gevoelen, aanleiding ware ge weest tot het uitstellen van feestbetoon tot betere lijden zoo mogelijk lot het hon derdjarig bestaan. Ingediend is een wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding tusschen Am sterdam en den Bo ven-Rijn. Dit on! werp be doelt verbetering van het huidige Merwede- kanaal tusschen Amsterdam en Utrecht naar de Lek (ongeveer bij Wijk bij Duurstede) en een van de Lek naar de Waal (ongeveer bij Tiel). Verder zou van Utrecht naar Vreeswijk een zijtak gemaakt worden ten behoeve van de Binnenvaart. De uitvoering van het Werk zal ongeveer zestig k vijfen zestig millioen kosten, waarvan één derde, volgens het wets ontwerp, gedragen zal moeten worden door de belanghebbenden. De voornaamste be langhebbende is Amsterdam. Als Amsterdam voor de te maken nieuwe verbinding een zelf de percentage bijdraagt als het indertijd deed met betrekking tot het Noordzeekanaal zou het van de genoemde zestig k vijf en zestig millioen ongeveer zestien millioen te betalen krijgen. Nog een spanne tijds en een rijwielmerk het bekende belaslingplaatje moet weer afge dankt worden om door een ander vervangen te worden. Want, van de rijwielbelasling zijn we nog niet af. Er blijkt eenige ontstemming te zijn in den lande met betrekking tot die rij- Wi elm erken. Ontstemming niet omdat men wensoht te protesteeren tegen de rijwielbelas ting als zoodanig (wat misschien toch maar weinig helpen zou ook) maar ontstemming over het feit, dat het dienstjaar voor die be lasting eindigt op den laatslen Juli. Dit laat ste is oorzaak dat hij, die gedurende de eerste zomermaanden zich een rijwiel aanschaft, zich genooddzaakt ziet een belaslingplaatje te koopcn dat nog maar hoogstens een of twee maanden geldig is, om dan met ingang van 1 Augustus weer een nieuw plaatje te koopen ten einde ook dan met een zuiver geweten en een onbeklemd en onbevreesd gemoed voor de al en overal ziende ambtenaren van de fis cus te staan. De wenschelijkheid werd geop perd de betreffende wet zoodanig te herzien, dat de prijs van de rïjwielmerken daalde, naar mate het belastingjaar verliep' waarvan dus het resultaat zou zijn, dat iemand, die in April een fiets aanschaft, maar een zeker gedeelte van de belasting zou betalen voor de maanden tijdens het tijdstip van aanschaffing en het tijdstip 31 Juli) waarop het loopende belas tingjaar .eindigt. Beweerd wordt dat velen, die nu voor die luttele maanden zich de uil- gave van het volle bedrag niet wenschen te getroosten voor de betaling van een gedeelte- üjkê belasting tt vinden zouden zün, inglaati van zooals nu heet te geschieden te pro- beeren door de mazen van het net heen te schieten of liever te fietsen, door het er maar op te wagen zonder rijwielmerk op stap te gaan Hoe dit zij, het nieuwe rijwielplaatje is mei ingang van 16 dezer op de postkantoren ver krijgbaar gesteld. En de clementie, die men vroeger van de zijde van den fiscus gehad heeft om gedurende de eerste dagen van hel nieuwe belastingjaar geen controle uit te oefe nen of wat door de vingers te zien, die cle mentie wordt dit jaar niet toegepast. Op den eersten Augustus dus een nieuw belasting- plaatje op de fiets.. Dezer dagen liep het gerucht als zou de ministerraad in buitengewone zitting zijn bij eengeroepen op telegrafisch verzoek van H. M. ide Koningin, die, zöoals men weet, in Noorwegen vertoeft. Dit gerucht werd in ver band gebracht met een ander, volgens hetwelk er sprake zou zijn van een erlovving van Prinses Juliana met een Zweedschen Prins. Beide geruchten heeten uit de lucht gegrepen althans van allen grond ontbloot: de buitenge wone ministerraad zou gehouden worden omdat deze week verscheidene ministers met verlof nf'wezig zijn en blijkens een bericht uit Stockholm zou van een verloving van Prinses Juliana met Prins Sigvard niets bekend zijn. Mocht intusschen ondanks de ontkenning toch eenigen grond voor een der geruchten of voor beide bestaan welnu,' dan zullen we er zeker wel van hooren te avond of te morgen. In de residentie is men druk bezig met de plannen voor en de voorbereiding van het al daar te houden lichtfeest op den vijfligsten ver jaardag van onze koningin. En half Septem ber zal een nationalen haniersgroet metbloe* menhulde gehouden worden voor het paleis het Huis ten Bosch. Reeds hebben zich onge veer honderd vereenigingen uit alle deelen des lands opgegeven om er aan mee te doen. De inschrijving voor deelname zal op den eersten Augustus gesloten worden aangeboden Koningin zal een album worden aangeboden met de namen der deelnemende vereenigingen en een speciaal voor het doel vervaardigd en getoonzet gedicht zal door de deelnemende zangvereenigingen worden uitgevoerd en aan H M. worden opgedragen. Maastricht heeft het voorbeeld van Den Bosch en Utrecht gevolgd en een Raadskelder ingericht, waar tal van voortbrengselen van Itunst te bewonderen moeten zijn. Wat intus schen voor de bezoekers op den duur wel niet het voornaamste zal zijn. En verder vindt men er ook de lange Goudsche pijpen, waar mee in den Utrechtschen kelder in het begin zoo menige bezoeker al heel onhandig zat te manoeuvreeren, wat geen wonder is, waar het gebruik en het volle genot van de lange pijp aan onze minder gejaagde en wellicht zeer be zadigde en rustiger voorvaderen meer ver trouwd was dan aan het hedendaagsche ge slacht. BUITENLAND. Financieele moei'ijkheden in Duitsch- land. Een zeer groot tekort. Dekkings voor stellen bij den Rijksdag ingediend. Verschil van meening onder de politie ke fractiën. Ook in Frankrijk gaat het over geld. Belastingvoorstellen aange nomen. De Kamer met vacanlie gezon den. Minister Tardieu voorloopig van de aanvallen der oppositie ontslagen. Hij wil er physiek niet ondergaan. Het Saargebied. Onderhandelingen af gebroken. Wat het Verdrag van Ver sailles bepaalde. Volksstemming in het jaar 1935. Fransche wenschen ten op zichte van het Saargebied. Gemeen schappelijk bezit der mijnen, door de Duitschers niet gewenscht. Ook met de Fransch-Italiaansche besprekingen wil het niet vlotten. Volgens Briand komt het voor 1931 terecht. Geen oor log in Europa mogelijk. Ongelukken van allerlei aard. Hel geld, zoo heet het, is de zenuw van den oorlog Maar, van den oorlog niet alleen, dat ondervindt men daar het best, waar het ont breekt en waar moeizaam en niet altijd met succes wordt rond- en omgezien naar midde len om in het financieel tekort eenigszins af doende te voorzien. Dat ondervindt Duitsch land thans in niet geringe mate, misschien in nog meerdere mate als gedurende de peri oden, waarin dit Rijk nog niet de Verlichting en opluchting kende van de verandering van het plan-Dawes en het plan-Young. Er is in Duitschland een groot tekort te dekken en al mogen dan vele wegen naar Rome lei den de middelen om in een deficit van «eenige honderden millioenen te voorzien lig gen nu juist niet .voor de hand. En bij de pogingen die in Duitschland werden en wor den aangewend om dan toch tot een oplos sing van de moeilijkheid te komen, springt het verschil van opvatting tusschen de politieke partijen in het oog. Meer dan één minister in Duitschland heeft zijn pogingen schipbreuk zien lijden. Van welke partij die ministers ook waren, ze mochten zich niet in het vinden van een oplossing verheugen. De tegenwoor dige minister van Financiën heeft zijn dek- kingsvoorstellen ingediend, Wat nog niet zeg gen wil dat ze door de versohillende partijen aanvaard zijn. Voor alles zal de leuze moeten zijn: bezuiniging. Bezuiniging door hervorming van de sociale Verzekering en de verhooging der bijdragen voor deze, bezuiniging op de begrooting voor verschillende onderdeeleh en dan ten slotte een noodoffer van de ambtena ren, verhooging van inkomstenbelasting voor de ongehuwden, die ongeveer honderd millioen zal moeten opbrengen. Hoeveel ongehuwden er in Duitschland zijn, die gezamenlijk dat bagatel zullen moeten opbrengen, is ons niet bekend Als het persoonlijk aandeel voor el- ken ongehuwden Duitscher eens zoo groot was, dat het tenslotte goedkooper uitkwam te gaan trouwen. De dekkings voorstellen van mi nister Dietrich zijn bij den Rijksdag inge diend. En nu is het woord aan de verschil lende fracties om het over de financieele plan nen van minister Dietrich eens te worden of niet. In Frankrijk gaat het in den laatsten tijd ook over geld en over niets dan geld. De fran sche minister van Financiën, Tardieu, heeft de redenen opgegeven welke hem tot de plot selinge sluiting der Kamer noopten. Voor een groot deel ligt die reden in de obstructieve houding van de oppositie, maar voor een deel ook ergens anders. Er zijn grenzen aan de menschelijke kracht, heeft Tardieu gezegd, en waar men er niet in geslaagd is hem op po litiek gebied te verslaan, daar bedankt hij er voor zich een physieke nederlaag te laten toebrengen. Ongetwijfeld moet het lichamelijke en geestelijke uithoudingsvermogen van som mige politieke kopstukken bewonderd worden en als deze laatste er voor een keer eens schoon genoeg van krijgen is dat heel goed te begrijpen. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk over het Saargebied hebben nog niet tot .een resultaat geleid, Integendeel ze Werden geschorst. Frankrijk ontleent aan 't Verdrag van Versailles „eenige" rechten. Vol gens genoemd verdrag toch zou Duitschland de kolenmijnen in het Saargebied in vol bezit aan Frankrijk afstaan, een en ander ter ge deeltelijke betaling van de oorlogsschulden en als vergoeding voor het vernielen (door Duitschland) van de kolenmijnen in Noord- Frankrijk. Volgens het Verdrag van Versailles zou het Saargebied komen onder het beheer van den Volkenbond en dan zou in 1935 een volksstemming gehouden worden, welke zou uitmaken of het beheer door den Volkenbond gehandhaafd zou blijven, dan wel of het Saar gebied van Frankrijk zou worden ingelijfd of weer met Duitschland hereenigd zou worden. In dit laatste geval zou Duitschland het recht hebben het bezit der afgestane mijnen terug te koopen. Nu moet in den loop der jaren den Franschen min of meer duidelijk geworden zijn dat zij voor zich, van een volksstemming in 1935 niet zoo heel veel te hopen hebben Wat betreft de Franschgezindheid der bewoners van het Saargebied. Maar als de lui in het Saargebied zich voor de hereeniging met de Duitschers uitspreken, volgt daaruit krachtens het Verdrag van Versailles, dat Duitschland het recht heeft, (en daarvan gebruik zou kunnen maken) de mijnen terug te koopen. En nu schijnt het, dat dit laatste vierkant te gen de Fransche verlangens in zou gaan. Frank rijk (en zijn industrieel en) zouden zich on gaarne het rijk bezit der kolenmijnen zien ontglippen en daarom zou dit land de voor keur geven aan een gemeenschappelijk be zit der mijnen, liever dan tegen betaling weer van dat bezit afstand te doe<n. En dat ge meenschappelijk bezit, daar hebben de Duit schers nu beelemaal geen liefhebberij in. On getwijfeld zou hel den Duitschers niet dan aangenaam zijn als Frankrijk de beslissing om trent het lot van het Saargebied wat wilde verhaasten en Duitschland zou zich eenige offers, in den vorm van eene of andere com pensatie willen getroosten, maar de mijnen voor goed afstaan, afzien van het recht tol terugkoop, daar blijkt men in Duitschland niet van te willen weten. Zeker staat Duilsahland nogal sterk, waar het «er niet aan twijfelt of de te houden volksstemming zou ten zijnen gunste uitvallen. Zijn de onderhandelingen met Frankrijk en Duitschland vastgeloopen, dit is ook hel geval met de Fransch-Italiaansche onderhandelingen van heel anduren aard. De beide ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Frank rijk, Grandi en Briand, gevenelkaar zoo'n beetje de schuld van het vastloopen der be sprekingen. ^Briand ziet den toestand niet zoo ernstig in en een beroep op den. Volken bond (dat van Amerika uit als noodzakelijk werd aangeprezen) acht hij geheel onnoodig. Briand verwacht voor het einde van het jaar een groote ontspanning, waaruit men kan op maken, dat de spanning thans toch inderdaad groot is. In de Kamercommissie van buiten landsche zaken heeft Briand verklaard, dat de Fransch-Italiaansche onderhandelingen wa ren afgebroken, omdat dé atmosfeer door ze kere betoogingen was vertroebeld. Volgens hem is een oorlog in Europa niet' mogelijk en kan deze ook niet geduld worden., Waarom die dan vroeger wel mogelijk was en waarom de oorlog gedurende vier jaren wel geduld kon worden? Hopen we intusschen dat hij minister Briand gelijk heeft. De steenkolen worden duur betaald, afge zien nog van wat men gewoonlijk onder prijs" verstaat In Silezië is een ontzettend mijnon geluk gebeurd tengevolge van gasontploffingen Reeds de-vorige week was het aantal slacht offers, dat gevonden was, tot boven de 160 gestegen. Parijs werd door een hevige brand getroffen: een der grootste magazijnen een warenhuis brandde geheel uit, wat neer komt op een schade van eenige tientallen millioenen. De brand veroorzaakte geen per soonlijke ongelukken. En uit Zuid-Amerika Werd gemeld, dat een tramwagen met 70 passagiers van een brug in de rivTer Was gestort, van de 70 zouden slechts drie het er levend afgebracht hebben. v -50 ct per ons GOEDKOOPE TREIN. Op Donderdag 24 Juli a.s. zal er wederom een goedkoope trein rijden van Vlissingennaar Rotterdam en Den Haag met bezoek aan de Diergaarde te Rotterdam en de Dierentuin te Den Haag. Vertrek van Vlissingen te 5.55, van Middel burg te 604 en van Arnemuiden te 6.10. Aan komst Rotterdam D.P. 8.51 en Den Haag H.S. M. 9.20 uur. Vertrek uit Den Haag H.S.M. te 19.31, van Rotterdam D.P. 20.02 en aankomst te Arne muiden te 22.43, te Middelburg te 22.49 en te Vlissingen te 22.58 uur. Prijzen voor heen en terug van de stations Vlissingen tot en met 's-Heer Arendskerke is 2e klasse f4.25, 8e klasse f3.20 naar Rotter dam; naar Den Haag resp. f4,65, en f3.40. Deelnemers kunnen Zich door bemiddeling der Ned Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de „Eagle Star" te Londen. VLISSINGEN van 10-17 Juli 1930. Ondertrouwd: C. Gel jon 39 j. en C. Joosse 36 j. - G. F. H. Hendrikx 33' j. en E. J. M. van Hoepen 31 j. J. J. Janse 24 j. en C. Florusse 20 j. Getrouwd: L. de Nooijer 25 j. en M. Oreel 22 j. J. A. Duine 23 j. en A. P. Verhage 23 j. J. Torbijn 27 j. en C. Castel 26 j. Bevallen: M. van den Broek geb. Ooster waal d P. A. M. Geleijn geb. Scheepers z. C. M. Tabak geb. Fliers z. C. A. Siegen- thaler geb. Kikkert z. J. C. W. De Dobbe- laere geb. van Hoorn z. P. C. Bleijenberg geb. Klein d. Th. de Koster geb. Ie Feber d. A. Quite geb. Schink d. M. E. G. Antonisse geb. van der Hoeven z. J. Das- bach geb. Colijn z. J. Gebraad geb. Jacob- se z. P. M. Ventevogel geb. Suurmond z. J. van de Gruitèr geb. Schroevers d. N. Castel geb. Schrijver z. OverledenJ. P. Kroes vrouw van J. C. Nieuwdorp 59 j. P. J. J. Geleijn z. 1 dag W. Dekker wedr. van E. Adriaansen 87 j. M. Wijsman vrouw van H. B. A. van Hal 46 j. J. C. Kopmels man van A. van de Woes tij ne 07 j. SOUBURG van 10—17 Juli 1930. Geboren: Jan z. v. Teunis Puit en Johanna Jacoba Hoek Cornelis Adriaan z. v. Adri- aan Johannes Luijten en Theodora Johanna van Gellekom Willeboord z. v. Andries van Maldegem en Willemina Flipse. Ingekomen C. Pikstra en gezin v. Teijlingenstraat B 225 van Rotterdam. Mej. v. Ham-Zweedijk Braamstraat B 42 van Krabbendijke. Mej. E, Keim Middelburgsche straat A 279 van "Vlissingen. Mej. d. Boone-Marijs Groote Abeele A 220 van St.-Laurens. C. Mannaart Buteuxstr. B 210 v. Vlissingen. J. S. Adriaanse en gezin Wissel C 137 van Vlissingen. L. Boone Groote Abeele A 220 v. Koudekerke. S. F. de Jonge Marnixpïein C 13boven van, Breskens. Mej. C. Brasser-v. Soelen Vlissingsche straat E 4 van Den Helder. Mej. J. Torbijn Nieuwe Vlissingsche weg C 194 van Middelburg. C. Torbijn-Castel Nieuwe Vlissingsche weg C 194 van Vlissingen. G. Stroo Middelburgsche straat A 262 van Middelburg. Vertrokken: v Mej. N. H. Vos Abeelsche weg A 250 naar Koudekerke. J. Theune en gezin Vliss. straat B 180 naar Vlissiigen. M. v. Sorgen N. Vliss. weg C 203 n. Goes. D. J. v. d. Putte Middelburgsche straat A 186 naar Koudekerke. C, D.. Jongepier Nieuwe Abeele C 214 naar Middelburg. J. H. Kcijzer en gezin De Dekkerstraat G 25 naar Den Helder. MIDDELBURG van 10—16 Juli 1930 Ondertrouwd S. Duvekot 20 j. en H. J. Ludikhuize 21 j. E. W. Piel 23 j. en M G. Boshamer 21 j. P. W. Platen* kamp 21 j. en G v. Bijsteren 23 j. L. Baljeu 22 j. en H. L. A. van Boven 23 j. A. de Vos 28 j. en W. j. van Liere 26 j. BevallenE. Uijlenbroek-joziasse z N. Flipse-Harthoorn d. C. A. Schuit van Olm d. OverledenA. Faro 69 j. geh. met M. J. Manhave H. Radersma 28 j. ongeh. z. Verhage 2 j. z. M. C. Hooftrr.an 65 j. geh. met F. Verniel P. Meertse 64 j. weduwn. M. de Nooijer I. Polder man 63 j. geh. met W. C. Akkerman -— L. A. Kusz 70 j. ongeh. man C. S. Heijt 57 j. geh. met F. A. Kraat.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5