2e BLAD Vreest geen Examen HEERENBAAI Van Week tot Week BURGERLIJKE STAND VER K O O P ING EN Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten! verschaft U tvdken van genot WEGELÏNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 27 JUNI 1930 No. 25. BINNENLAND. De zwemkunst in Nederland nog niet algemeen genoeg. Het water eischt in warme dagen veile offers. De Zui derzeewerken. Een groot deel van den afsluitdijk gereed De Weringer meerpolder binnen enkele weken één tiende van den totalen landaanwinst verkregen. Geen vrees voor een fïnan- cieele debacle. Motorontploffing op het Kagiermecr. Gunstige Meiojrorengst van de Rijksmiddelen. Het schoone jaargetijde doet zich in al zijn volheid genieten. Het mag eigenlijk als iets vreemds worden beschouwd, dat in een land als het onze, met zijn grooten waterrijkdom de zwemkunst nog niet meer beoefend wordt, dan thans het geval is. Aan die zwemkunst hadden we in de warme dagen die al achter, ons liggen zeker behoefte gehaid en vermoe delijk zullen we er in de komende dagen even eens Wel behoefte aan hebben. We zitten hier, althans in het lage gedeelte van Neder land zoo aan alle kanten om en bij het water dat wel als vanzelf de behoefte naar een ver- frisschend had zich doet gevoelen, waar de mogelijkheid om aan die behoefte te vol doen hier zoo buitengewoon groot is. En toch, een belangrijk deel van het volk, dat bekend en beroemd is tot ver buiten onze grenzen, om zijn waterbouwkunde, zijn water werken en zijn scheepvaart, een groot deel van dat Volk verstaat de zwemkunst niet en de ge middelde Nederlander is als hij eenmaal te water geraakt is nog hulpeloozer als een kind. Er komt echter verandering en al wordt nu zoo hier èn daar in ernst er over gesproken of het niet wenschelijk zou zijn op de scholen )es in de zwemkunst te geven. We kunnen hel er over eens zijn, dat het zeer nuttig is te kun nen zwemmen. Of nu juist de school weer de aangegeven plaats en de schooltijd de aangewe zen tijd is om het zwemonderricht te doen plaats hebben is intussohen nog de vraag. Vol gens een oud spreekwoord kost het ijs aan vele mensthen het leven. Doch ook het water, hel niet bevroren water eisoht zijn offers en we be hoeven de bladen maar even na te slaan, van dag tot dag om tot de overtuiging te komen, dat het water zelfs vele offers eischt, wat niet althans niet in die mate hel geval zou zijn, ïioch behoefde te zijn als de Hollanders de koene en ondernemende zeevaarders sinds vele eeuwen, „in" het Water even groote helden waren als „op" het water. Edoch de zwem- sport is als vele andere takken van sport nog In opkomst, in groei en waar door velen hel nut van sommige takken van sport nog eenigs zins twijfelachtig wordt gevonden, daar mag zeker de zwemsport zich in de algemeene er kenning van h-aar nuttigheid verheugen. De groote hitte werd aan het begin dezer week gevolgd door zware onweders. In verschillende gedeelten van ons land heeft het er gespannen, met name boven Kennemerland Was het, dat zich een zwaar onweer ontlastte tijdens hetwelk tal van ongelukken plaats hadden en o m. veel schade werd aangericht in tuinen en kassen. De grootte van de gevallen hagelsteenen wordl wel eens genoemd om de hevigheid van het on weer aan te duiden. Hier en daar in Kennemer land moeten h agelsteenen gevallen zijn met een middellijn van 4 centimeter. Merkten we boven op, dat de belangstelling voor onze waterbouw kunde en onze waterwerken tot ver over onze grenzen gaat, dit is ook bet geval met de be langstelling in de Zuiderzeewerken. Vooral gaat Öeze belangstelling uit naar de afsluiting van de Zuiderzee door den dijk, die de kust van Noord-Holland, met die van Friesland zal ver binden. De geheele lengte vam den zeedijk zal dertig kilometer bedragen. Van de hier genoem de lengte is reeds een groot gedeelte gelegd en aangenomen wordt, dat voor de einde van werkseizoen van <lit jaar ongeveer achttien kilometer klaar zal zijn, in 1931 zouden dan nog acht kilometer gereed komen en het res- teerende stuk van vier kilometer zou voor Aug. 1932 klaar zijn, waarmee dan een reuzenwerk voltooid zal zijn, dat ongetwijfeld nieuwen luister zal bijzetten aan den grooten naam, welken wij op het gebied v'an waterbouwkunde en waterwerken al hebben. Gaat het met het leggen van den afsluitdijk gestadig verder, ook met de droogmaling van den Wieringermeer schiet het goed op. Sinds op den tienden Februari van dit jaar de beide electrische gemalen in werking zijn gestéld, is het 'water in den Wieringermeer al 2.70 M. gezakt en de hoogst gelegen gedeelten van den bodem liggen al droog en als een herinnering aan het verleden, dat zeker een grootsch ver- leden mag genoemd worden, ziet men hier en daar eenige visscherschepen op het droge lig gen. Het werk gaat met spoed voort en gere kend wordt dat nog voor de maand October begint ons land verrijkt zal zijn met een land oppervlakte van twintigduizend Hectaren; hel eerste tiende gedeelte van den landaanwinst, "welken onze natie na de volledige drooglegging der Zuiderzee zal hebben te boeken. Of de drooggelegde gronden aan de verwachting zul len beantwoorden? Over eenige weken zal het drie jaar geleden zijn, dat de proefpolder bij Andijk droog kwam. En, naar van deskundige zijde verzekerd wordt moeten de bereikte re sultaten zeer bevredigend zijn "en de oogst van verschillende gewassen alsmede de hooiop- brengst zeer goed zijn. De vraag is gesteld of leosLürttj da droogmaking van de Zuiderzee want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten niet op een financieel débacle zou moeten uit- loopen. Er is wellicht aanleiding voor het Stel len van die vraag geweest, waar de verschillen de berekeningen, de kosten betreffende, achter af onjuist en te gunstig gemaakt bleken te zijn Zoo Waren bijv. de kosten van den afsluitdijk geraamd óp negentig millioen, dqch reeds in 1928 bleek, dat die kosten ver over de honderd millioen zouden beloopen. En de afsluiting van den Wieringermeerpolder, waarvoor aan vankelijk zeven-en-dertig millioen was uitge trokken, bleek een bedrag te vereisohen van ongeveer zestig millioen. Ondanks deze en wellicht andere tegenvallers meent men voor een financieel débacle niet bevreesd meer te moeten zijn, zoodat het grootste waterbouw kundige Werk ter wereld ook op economische gronden een succes genoemd zal mogen wor den. De ex-keizer Wilhelm en zijn gemalin wa ren in 't laatst van de vorige week met vele anderen te gast op een buiten te Heemstede, vanwaar uit een tocht werd ondernomen naar en over het Kagermeer. Het gezelschap bevond zich op een tweetal motorbooten. Op den terugtoaht had aan boord van een dezer booten een ontploffing plaats. Verscheidene der op varenden werden min óf meer ernstig gewond opgenomen door het vaartuig waarop zich de ex-keizer bevond. De andere boot brandde ge heel uit. Wlat de opbrengst der rijksmiddelen over de maand Mei betreft, kan gemeld worden, dat deze een record-opbrengst is geweest. De Mei opbrengst bedroeg ongeveer twee millioen meer dan die van de gelijknamige maand van het vorige jaar Het totaal van de Opbrengst in de afgeloopen maand Mei overschrijdt de vijf tig millioen. Doch tegenover vooruitgang op enkele onderdeelen, staat ook eenige terug gang hier en daar en speciaal de daling in de opbrengst van de dividend en tantième be lasting moet van dien aard zijn, dat ze als een waarschuwing voor de toekomst zou zijn te beschouwen en fn elk geval ook als een waarschuwing niet al te optimistisch te zijn. W!at niet wegneemt dat de Nederlandsche Staat momenteel wat men noemt „goed boert". Wie hebben in elk geval slechtere tijden en meer magere maanden en jaren meegemaakt. BUITENLAND. Spanning tusschen Frankrijk, en Italië. Wat de „Daily Herold" er van zegt. Geen vriendschappelijke onderhande ling tusschen bed ie landen meer mo gelijk na de Londensche vlootconfe- rentie. De werkloosheid in Engeland. Een voorstel tot samenwerking tus schen Labour en de twee andere par tijen. Waarop de samenwerking met de partij van Baldwin (de conserva tieve) afstuit. Ook in Duitschland de noodzakelijkheid van samenwerking ge voeld. De ministercrisis. Er is in den laatsten tijd over Italië heel wat geschreven en dat is te begrijpen. Ben land, waar de hoofdpersoon zoo hij herhaling en in zoo krachtige termen zijn getrouwen toe spreekt als dat in Italië geschiedt. Mussolini heeft eenige malen de groóte trom geroerd en dit niet alleen maar vele van zijn maatre gelen in de laatste jaren genomen wijzen er op dat het hem ernst is zijn land, zijn Italië en 'zijn volk de Italianen, groot te maken, groot en machtig. Italië heeft behoefte aan expansie. Maar om aan d:e expansiezuoht te kunnen voldoen is het noodig, dat er een rich ting is en wordt aangewezen, in welke zich die zucht naar uitbreiding zal kunnen ontwikkelen en verder is er noodig, dat de mogendheiid, welke expansie zoekt geruggesteund wordt door een krachtigen volkswil en door een gewa pende macht welke aan de verwezenlijking van de'gekoesterde verlangens (die ook eischen kun nen Worden) de noodige kracht bij te zetten. Met goeden wil om land en volk groot te maken is men er niet. Er moet ook een middel ge reed zijn om dien goeden Wil in daden om te zetten ook daar waar eventueel een andere wil bereid zou zijn zich tegen den eersten te ver zetten. De Londensche vlootconferentie 'heeft althans voor Frankrijk en Italië n'et de resul taten gehad, waarmede ongetwijfeld de goede wil die te Londen moet hebben voorgezeten beide landen Wel gaarne had willen toebedee- len. Frankrijk en Italië hielden ten opzichte van verschillende punten de vrije hand en mocht het gevolg van de Londensche confe rentie voor andere mogendheden al zijn 'dat br tenslotte een duurzame op onderling ac- coord berustende beperking van vlootbewa- pening tot stand komt (wat intusschen nog af gewacht moet worden) Frankrijk en Italië blij ken Sh un gang te kunnen gaan. Dit laatste geeft hier en daar aanleiding tot eenige ongerustheid. Volgens het Engelsche blad „de Daily Harold" zou er al een gespannen toestand bestaan tus schen Frankrijk en Italië, een toestand, dien het blad gevaarlijk noemt. De „Daily Harold", verklaart uit een brief uit Rome, dat de hoop vernietigd is dat de beide landen na de Londen- densche vlootconferentie de onderhandelingen op vriendschappelijke wijze zouden kunnen voortzetten. Tusschen beide landen, aldus het blad is een wedstrijd ontstaan in vlootbewa- pening en aan weerskanten van de jjrens is men druk bezig met de voorbereiding van den oor log. Verder wordt gezegd, dat door een der fascistische voorgangers op een vergadering is gezegd, dat de oorlog mef Frankrijk onvermij delijk is en dat de marsch tot verbetering van Italië's positie voortgezet moet worden, waarop de toehoorders, fascistische studenten geant woord zouden hebben met kreten als: „Wij willen Nizza", „Wij willen Savoye". Er is een tijd geweest dat de Zuidoosthoek van Europa bevattende de Balkanlanden, werd beschouwd als de haard, waar het vuurtje werd gestook! dat een deel van ons werelddeel in lichte laaie zou kunnen zetten. En, vooral de aanwezigheid an Turkije werd voor gevaarlijk aangezien. De Toote wereldbrand is inderdaad in een der Balkanstaten begonnen, of liever, daar werd vonk ontstoken, waardoor de elders gereedlig gende brandstof in vlam gezet werd. Maar daarj bleef Turkije voorloopig buiten, al had hel! dan misschien de naam van stokebrand. Zonder nu te willen aannemen, dat er inderdaad ern stig sprake zou zijn van oorlogsgeruoht met betrekking tot Italië en Frankrijk, zou men| toch wellicht met een'gen grond kunnen bewe ren, dat de haard, vanwaar de oorlogsvlam zal kunnen uitslaan zich van het Balkanschier eiland uit eenigszins naar het Westen verplaatst heeft. Hopen we intusschen, dat het nuchtere verstand moge zegevieren en dat tegenover de oorlogszuchtige ne gingen Welke aan Ila'ië wor den toegeschreven, de vrede'ievende neigingen gesteld zullen wordep, waarop de Franschen zich in de laatste jaren nogal hebben laten voorstaan. Het werkloosheidsvraagstuk baart de Engel sche regeering heel veel zorg. En geen wonder. Aangenomen mag worden, dat elke nieuwe re geering, die in eenig land aan het bewind ge komen is, er prijs op stelt de tijdens de ver kiezingen gedane beloften naar eer en geweten en zoo spoedig mogelijk in te lossen. En irider daad is er in Engeland sprake van het Inlossen van gedane beloften, beloften, welke ,ook ge daan werden door die part:jen, aan welke de verkiezingen niet de overwinning hebben be zorgd. Maar waar de Labourpartij het was, die aan het bewind kwam, is zij het van wie de oplossing van het Werkloosheidsvraagstuk verlangd en verwacht wordt. Reeds meerdere malen fwezen wij er op, dat het met die oplos sing zeer slecht ging. Ingezien werd, ook door den ^ritschen premier, Mac Donald, dat het niet ging. En daarom heeft hij aan de heide andere Engelsche partijen, de liberale en de conservatieve voorgesteld gezamenlijk de kwaal te bestudeeren en tevens gezamenlijk naar het geneesmiddel te zoeken. Ongetwijfeld moet bet prijzenswaardig zijn, wanneer alle partijen de handen ineenslaan om gezamenlijk het eigen land van een zijner zwaarste zorgen te ontlas ten. Baldwin, de leider van de conservatieve partij zou voor de door Mac Donald verlangde samenwerking allicht te vinden zijn geweest in dien de premier op zijn beurt van eenige tege moetkoming had willen doen blijken. Baldwin wilde n.l. in het gemeenschappelijke studieplan ook opgenomen zien de toepassing der be schermende rechten en daarmede was Mac Do nald het niet eens. Het verschil in opvatting inzake bescherming besloot trouwens niet al leen tusschen de Labourpartij en de conserva tieven. Ook in den boezem dezer laatste partij heerscht verschil van meening omtrent de toe passing van bescherming ein de vraag is of dit verschil tenslotte niet aanleiding 1 zijn tot een splitsing in de conservatieve partij. Hoe dit zij, Mac Donald's plan stuit op eenige hin- dernis. Van de/ ^jde der Liberale Partij werd bij monde van Lloyd George, samenwerking aangeboden, maar die samenwerking wordt van de zijde der Labourpartij niet zonder meer aan vaard. Zoo zit Engeland dus steeds nog met de werkloosheid en de uitweg is nog niet ge vonden. Ook Duitschland zit met de zorgen inzake de werkloosheidsbestrijding en ook daar blijkt meer en meer de noodzakelijkheid van krach tige samenwerking van alle partijen. In Duitsch land hebben de moeilijkheden met be'.rekking tot de werkloosheid misschien een ernstiger karakter dan in Engeland. Het tekort op de begrooting in Duitschland is in hoofdzaak ver oorzaakt door de toenemende werkloosheid en de moeilijkheden inzake heT vinden van de dek king van dat tekort hebben al geleid tot het aftreden van Dr. Moldenauer, den rijksminister van Financiën. De oplossing van de minister crisis zal dus in de eerste plaats do aandacht vragen. Daar hebben de Duitschers voorloopig de handen wel vol mee. De oplossing van het werkloosheidsvraagstuk zal daarop in pik ge val moeten wachten. Buitenlucht I Geiona tn Heerlijk I Ja, dat wéét ik allemaal Maar de lucht van DOUU/E EGBERTS Jiit mijn pijp is ideaal, t Js genot by volle teugen. Het is geurig zacht en fytt. Het brengt in myn mannenleven Reu zen geur en zonneschijn. Clinge Doorenba* ECHTE FRÏESCHB 20-50CIPERONS VLISSINGEN van 19-26 Juni 1930. Ondertrouwd: L. de Nooijer 25 j. en M. Oreel 22 j. J. A. Walrave 25 j. en G. W. van der Burght 28 j W. Stroo 28 j. en F. L. Stecher 32 j. Getrouwd: G. de Rijcke 25 j. en B. C. S. Snaaijer 17 j. A. Knijff 23 j. en P. G. War ren 22 j. Bevallen: E. M. Pluimgraaff geb. Verstelle z. E. J. de Visser geb. van de Velde z. M. W. de Bie geb. Meuldijk z. J. Verstelle geb. Verburg d. A. van Galen geb. de Jonge M. S. Eversdijk z. G. Koster geb. Smit d. geb. Kramp d. (levenl.) Overleden: E. L. Kersbulck jd. 24 j. SOUBURG van 19-26 Juni 1930. Ondertrouwd: Izaak Boone 26 j. en Albertje Wareman 25 j. Getrouwd: Pieter Koole jm. 26 j. en Adr'ana Hendrika Vos jd. 22 j. Overleden: G( rnelia Suzanna Catharina Wis- sekerke 33 j. vrouw van Johannes Gerard us Veis. MIDDELBURG van 19—26 juni 1930 GetrouwdH. Koers 24 j. en W. Bos man 19 j. I. v. d. Velde 24 j. en F. H. Looijse 23 j. Bevallen W. NeufégliseAerts z. M. J. Overweelde Jonge z. J. M. Meeren- donk—Seijmour d. M. J. de Kramer— Moens d. M. BeekmanPolderman z. OverledenC. Boone 53 j. geh. met P. Provoost. HOFSTEDE „Het Hollandsch Hof met Bouw en Weilanden benevens 2 arbeiders woningen te Kleverskerke op Woens dag 2 Juli 1930 in het Schuttershof te Middelburg. Notaris J. C. Blaupot ten Cate. HUIS EN ERF, Walstraat N 25 groot 85 c.A. en Huis en Erf Kuiperspoort G 80 groot 93 c.A. te Middelburg op Don* derdag 3 Juli a.s. Notaris H. R. Struve. VRUCHTEN TE VELDE op de Hofstede „Het Hollandsche Hof" te Kleverskerke op Maandag 7 Juli a.s. Notaris J. C. Blaupot ten Cate, Middelburg. HUIS, SCHUUR, ERF en BOUWLAND te Zoutelande aan en nabij de Molenweg op Woensdag 9 Juli a.s. NotarisA.de Neeling, Middelburg. Apotheken geopend te Vlisslngen: Zondag a»s. is geopend de Apotheek van ENGERING, Nieuw straat—hoek Hendrikstraat. Te Middelburg: Zondag a.s. is geopend de Apotheek van VAN DE GARDE, Korte Noordstraat. ZEG TOT UZELF. Ik verbind mij in het vervolg niets te 'doen, groot of klein, dat niet de goedkeuring zou hebben van dien innerlijken vermaner, die altijd instemt met hel goede en zich verzet legen, het kwade. Ik weet dat di> mij nooit bedriegt, dat zijn ingeving de hoogde wijsheid is en dut, indien ik mijn ideaal wil bereiken, ik niet mag trachten de stem in mijn binnenste te verloo chenen of Jjaar het stilzwijgen op te leggen. Ik weet, dat dc Macht, die mij geschapen heeft, mij tot meester en niet' tót slaaf der omstandigheden heelt gemaakt

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5