üraagenJïanbod Doorzitten PUROL DE NOODVLAG Ie BLAD STER-TABAK WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 36e JAARGANG VRIJDAG 20 JUNI 1930 No. 24 DRUKKERIJ H, WEGELIN0 VLISSINGEN DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. UitgaveH. Wegejing, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Een pljproolcer, die voor het eerst kennis maakte met riep uit: „Had ik dat maar eerder gewetenl Maar het spreekwoord zegt: „Beter laat dan nooit," en hij haalt nu de schade weer in. Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop 1 Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BRAVE HENDRIK. Onder dit opschrift schrijft E G. te 's Gr. in het „Algemeen Weekblad" het volgende. 'Hij is de gevaarlijks!© en de minst sympat hieke. Zijn heele geesteilij kvermogen spian- deert hïj' aan d© menschen, die om hem heen zijn. Hij is ordelijk, altijd op tijd, nooit on gehoorzaam, overal erg beleefd, vouwt des avonds altijd netjes zijn broek op en is in één •woord: braaf. Zoo braaf, dat hij als het sum mum van braafheid tentoongesteld wordt aan de broertjes en zusjes of de vriendjes en ken nisjes, teneinde aan zijn braafheid een. wan hopig voorbeeld te nemen. De Brave Hendrik heeft geen echte vrienden, want deze kunnen hem niet uitstaan. Hij staat alléén en in die t"uimte heeft hij plaats om al zijn goede deug den uittestallen. Maar één deugd mist hij, n.l. die van geest. Hij springt nooit uit den band, onldat hij geen veerkracht heeift. Hij is nooit opgewonden, want hij heeft geen driftig bloed in zijn aderen. Hij is nooit uitbundig vroolijk, zijn lachspieren zijn t© slap en hij kan niet fijn stoeien ©n ravotten, omdat dan zijn klee- Iren uit de plooi raken. Hij komt altijd op tijd. omdat hij een zilverenhorloge draagt, dat hij trouw iederen avond opwindt en hij leerl altijd prompt zijn lessen, ómdat hij ter wereld niet weet, wat hij anders zou kunnen doen, Ziehier het uiterlijk van de Brave Hendrikken. Innerlijk ziet hij er iets anders uil. Er zijn twee mogelijkheden: of hij is louter geestloos -braaf en dan is deze knaap een belreurens- Waardig kind dat voor de toekomst aangewezen is op een zeer ordelievend patroon, in een zeer machinaal ingericht kantoor en dan komt zijn promotie slechts langs het gereglementeer de laddertje van de periodieke verhoogingkjes of hij heeft hem achter de mouW en dan is hij gevaarlijk, want zijn heele braafheid is dan een hooge schutting, waarachter hij' zeer stiekum gemeen© dingen doet. In dat geval ontpopt de Brave Hendrik op het meest onverwachte oo- genblik, zich tot 'n sluwen jongen, die de kat in 't donker knijpt. Dan ligt zijn akelige Bra v© Hendrik-reputatie tegen de vlakte en ieder een zegt: Wie had nou van hem gedaciht? Waar op iedereen antwoordt: „Nou maar ik heb dien braven Hendrik eigenlijk nooit vertrouwd". Maar; de ouders. De jongen, waarmee ik kennis maakte tijdens mijn paedagogisöho strooptochten, was een Brave Hendrik zonder achterdeurtje. Zijn ouders vonden hem bet toon beeld van deugd en toen ik die ouders voor stelde hem eens 14 dagen mee te laten doen aan een beetje' geïmproviseerd kamp ergens buiten, van 'den zomer, toen zeiden die ouders, dat zal onze Gerrit zelf niet willen. Waarom niet? vroeg ik. Och, daar voelt hij zich niet thuis. Hoe dat zoo? hield ik aan. Och, hij is bij andepen altijd zoo stil. Ze vinden hem dan sëai, maar dat komt, ziet u, omdat hij altijd inleen is geweest en hard werkt. O, hij leert hard. Juist, Toen had ik die ouders, waar ik ben hebben wilde. Hij leerl alles, behalve: te leven. Geef hem de ruimte, sluit hem niet op in het keurslijf uwer trage ordelievendheid. Gun hem een robbedoes te zijn. Waag er een paar broeken aan. En jaag hem het leven in. Zijn vriendjes zullen hem wel ontdooien. En dat is goed. Redt hem van uW fatsoenlijke leeg heid. En wensch hem van zijn fco mui ten een blauw oog toe. Dan is hij ermisschien nog niet, want als zijn braafheid gebrek aan geest is, zal hem het blauwe oog doen huilen. Piet Is zijn tegenvoeter. Achter de hooge schutting. Die is alleen te ontmaskeren. Het eerste ver moeden van zijn achterbakste schulting-politiek moet en voor zijn ouders en voor zijn onderwij zers en voor zijn vriendjes het sein wezen tot een felle spionnage. Hoe eerder deze Brave Hendrik aan de galg komt, hoe beter: voor hem. Zonder dat, wordt hij de intrigant in het leven, de sluipmoordenaar de schijnheilige broe der:; de oarricatuur van een mensch. Brave Hendrikken zijn een gevaar voor zichzelf. Want hun jeugd deugt niet. VLISSINGEN. Dr. J. E. B. Blase, predikant bij de Luthersche gemeente alhier, is voor uitzending naar Indië bestemd. Tot vertegenwoordigers der verzekerden van het Ziekenfonds „Walcheren" zijn geko zen de heeren T. J. C. van Aartsen, E. Andries- sen, A. J. Buisman, W. J. Gillissen, J. Herwig, L. J. Jansen, J. C. Lenaerts, L. P. van Oor schot, J. van der Peijl, M. A. van Poperingen, W, de Ridder, W. M. de Rooij. Toegelaten tot uitoefening der artsenij- bereidkunde als apotheker in Indië, is onze vroegere stadgenoote Mej. M. Jacobze. De officier van den Marinestoomvaart dienst 2e klasse A. Hoogkamer, wordt 16 Juli tijdelijk alhier geplaatst en belast met het toe zicht op de opstelling der werktuigelijke inrich tingen van de onderzeeboot O 12 in aanbouw bijl de Kon. Mij. „De Schelde". Geslaagd voor het examen als machinist diploma B. de heer J. H. Haverman, voor diptor fiia Kantoorsffenograaf Eng. taal onze vroegere pllaatsgenoote Mej. M. J. Spapé. Tijdens de afwezigheid van Dr. J. H. Vaandrager zal diens werk te Den Helder en Amsterdam worden waargenomen door den vlootpredikant Ds. J. van der Giesen alhier. Woensdag had de officieel e opening plaats van de Jeugdherberg „De Soheldestroom" in de voormalige Willem III-kazerne, nu daarvoor keurig gerestaureerd,. De opening geschiedde door den Burgemeester. Verschillende toespra ken Werden gehouden. Het lichtschip „Noord-Hinder" is tijdelijk binnengebracht en vervangen door een roode lichtbrulboei met wit onderbroken licht, elke 10 seconden helder 5 seconden. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest I Dooi 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten In de Aagje Dekenstraat slipte een wiel rijdster en raakte builen kennis. Na een poosje ergens in huis te zijn geweest, kon zij haar weg vervolgen. In de Badhuisstraat reed een motorrijder het trottoir op, om uit te wijken voor een wielrijder, die op rijn beurt weer voor een tram was uitgeweken. Echler reed de motor rijder nu een vrouw met een kind aan. Zij raak te daarvoor zoo van stuur, dat zij bij een dok ter tot rust moest worden gebracht. Alhier rijn van het Duitsche stoomschip Interfild" 3 Duitschers aan wal gezet, welke door de politie over de grenzen zijn geleid. In de Badhuisstraat Was een schoorsteen brand ontstaan, welke de politie bluschte. Door een defect aan de bovenleiding is de' tramdienst Donderdag een half uur ge stremd geweest. Alhier kwam binnen het Engelsehe stoom schip „Fartary" met een lading melasse voor Bergen op Zoom. Benoemd tot telefoniste bij den interlocalen dienst de leerling-telefoniste Mej. S. C. Bliek te Zierikzea Inplaats van bootsman B. Leenders wordt bootsman H. H. Schipperijn overgeplaatst van „Heemskerk" naar het Wachtschip alhier. De luitenant ter zee le klasse C. Hellingsman, over geplaatst naar hier, is heiast met het toezicht op den bouw der onderzeebooten O 12, O 13 én 014, inaanb. b. d. Kon. Mij. „De Schelde". Geslaagd voor examen als machinist, di ploma C. de heer J. L. Legemaate. Naar „Het Volk" meldt, zal de heer J. A. Berger binnenkort zijn raadslidmaatschap neer leggen. Hij gaat zich meer aan de studie wij den. Zijn opvolger op de lijst der S.p.A.P. is de heer P. H. J. Wïllemse. De leden der Rotterdamsche Aeroclub brachten een bezoek aan Walcheren. Even na 11 uur kwam de eerste machine. Binnen een kwartier waren totaal 14 vliegtuigen gedaald. Nai de begroeting werd per auto naar Grand Hotel Britannia gereden, waar de burgemees ter hun welkom heette, welk' woord beant woord Werd door den Voorzitter, de heer Kolf. Ook de secretaris der Brusselsche vlieg club dankte den burgemeester voor de ont vangst. Daarna reed men in Touringcars Wal cheren rond. In „de Abdij" te Middelburg werd de thé gebruikt. Voor het vertrek maakte de Chef-Instructeur van de Nat. Luchtvaartschool te Rotterdam allerlei Zware oefeningen met zijn vliegtuig. De politie heeift Zaterdag een wielrijder bekeurd, die zonder licht fietste. Toen de man daarna toch verder reed, is het rijwiel in beslag genomen. Dien avond had een aan rijding plaats tussohen twee wielrijders in de Walslraat—hoek Wagenaarstraat, doordat een hunner geen teeken gaf van richting-verande ring. In den nacht van Zaterdag op1 Zondag Werd hulp ingeroepen, door het op de reede passeerende Amerikaansche stoomschip „Ef fingham". Een inspecteur van politie, verge zeld van Dr. Detmar, begaven zich aan boord, en vonden daar veohtende, dronken matrozen. Een hunner had den ander met een flesch op het hoofd geslagen. Op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" viel Maandagmorgen de werkman W. uit Kou- dekerke van een stelling. Hij bekwam schou der- en armkneuzingen en moest naar het St. Joseph Ziekenhuis worden overgebracht. MIDDELBURG. Bij den inspecteur der directe belastingen is ingekomen een bedrag van. T 100. als gewetensgeld. Voor de derde maal had de Middelburg- sche athletiekvereeniging „E.M.M." Zaterdag j.l. een singelloop georganiseerd. Tegen 4 uur vereenigdein zich de 37 deelnemers aan den start bij den hoek van den Veersohen Singel en den Veerschen weg voor het afleggen van het parcours, dat in totaal 3700 M. lang was, •waarvan 3200 M. gesloten wegdek en 500 M. keibestrating Precies te 4 uur klonk het startschot en zet ten alle loopers zich in beweging. Zij waren in drie klassen verdeeld: A de craks; B vrije deel name en C d© nieuwelingen. Eerstaankomende van de afdeeling A was J. Kemp van D.O.S. te Rotlerdam in 10 min. 552/5 sec.; tweede A. Wolf van Hellas te U- trecht in 11 man. 3 Vft sec. en drie D. van Yperen van D.O.S. te Rot'erdam. In afdeeling B. was eerste J. Arnold van B. A. C. te Breda in 11 min. 3 sec.; tweede I. Le- feber van Maralhon te Vlissingen; derde J. A. van Schaik van de Kon. Marine le Vlissingen 4. „Ja, en danik wil niets kwaads zeggen, maar hoe vaak komt er niet wat met de post. Dan een brief, dan een pakje. Het gaat mij natuurlijk niet aan, maar'hm.v.of' het wel in den haak is?Hm.... ik wasch mijn handen in onschuld". En de schoenmakersvrouw Tetrier ging dan ook voort haar handen in leliënreine onschuld le wa^sclien. Hij echter had er nog altijd schik In als hij de luide groet van zijn buurvrouw hoorde en hij haar voorbij zag gaan. „Hm", mompelde hij dan wel eens, „die vele bloemen zijn wel opvallendmaar, lieve hemel, men kan toch niets slechts van haar zeggen. Klop, klop, klop, besloot de lxamer daarop deze diepzinnige gedachte. Het was een stille Zondagnamiddag. Met den zomer was het haast gedaan. De zon wierp haar stralen over bosch en veld en deed de toppen der heuvels in haar schijn gloeien, ze overgietend met gouden glans als Wilde ze bij het afscheid van den zomer nog eens ten volle van haar schoonheid doem genieten. In hun Zondagskleed gestoken, Waren de buren Metzier naar een geliefde dorpsuitspan ning gegaan. De straat lag als uitgestorven. Bri gitte had eerst bij het venster ritten lezen. Toen stond rij op en ging naar buiten. Achter het huis stond een aardig prieeltje. Van daaruit kon men over de groene beukenboschjes zien. Daar ging rij zitten. De andere bewoners van het huis waren ook uitgegaan. Zoq was zij dus de baas in huis. Opeens schrikte zij op. Hoorde rij geen voetstappen in huis? En daar ging de tuindeur open. Brigitte kwam uit het prieeltje. Toen bleef zij, als in den grond genageld staan. ^Mijnheer KühlerWat heeft U mij la ten schrikken". „Heb ik dat nog niet eens gedaan? Toen.j.^ in het bosch?" Zijn geheel e gezicht straalde, toen hij naderbij kwam, haar een stevige hand gaf en haar een paar seconden zwijgend aan keek. Toen sprak hij opgewonden verder, terwijl hij nog altijd haar hand vasthield„'Die domme voet. Zes weken moest ik stil liggenVan daag is het mijn eerste grootere wandeling en die moest hierheen rijn, naar U, die ik Zooveel te danken heb". „Ach, zoo moet U niet spreken. Daar wil ik niet naar luisteren". „U zal het toch moeten hooren. Ook wil ik V bedanken voor uw lieven brief". „Het was niet goed, dat ik schreef. Ik weet het,. Maar U vroeg mij er zoo dringend om en steeds weertoen ben ik zwak geweeist". „En mij heeft het f.erk gemaakt. U kunt niet gelooven, hoe ik mij telkens weer op een nieuwen brief verheugde". „U bent nu weer heelemaal hersteld?" .„Lichamelijk voel ik mij als een vischje in het water. Maar nu lijd ik aan iets anders en nu kunt U me weder helpen". s Zij zag hem zonder te begrijpen aan. „U weer helpen?" herhaalde zij. „Ja, ja. Anders ga ik bankroet. Dat zou U toch niet willen, al wenschl U mij verder niet veel goeds toe". „Het hoofdagenlschap voor naaimachines, Berthold Kühler, wil zich vergrooten, moet zich uitbreiden, moet groeien om alle con currentie het hoofd le bieden. U heeft al voor mij meegewerkt, eer U mij kende, uw scherpe blik heeft al gauw het goede van het middelma tig© kunnen onderscheiden. U is geboren om deelneemster in de zaak te Worden. En daarom juffrouw Brigitte, ben ik vandaag bij U ge komen, om U te vragen of U genegen bent als stille vennoot in mijn zaak te komen, juf frouw Brigitte, mijn botten zijn weer heel...» maardaarbinnendat arme hart dat heeft U ziek gemaakten nu moet U het Weer gezond maken. Zeg U niet „ja of „neen". Kijk U me aan, uit uw oogen wil ik alles lezen". En rij zei geen „ja" of „neen". Haar blik zocht den'zijnen, en toen trok hij haar aan zijn borst. Daar keek men van op inLerchental, toen beide plaatselijke kranten in hun eerstver- schijnend nummer de verloving van Brigitte met den hoofdagent Berthold Kühler in Gotha meldden. Doch ieder gunde het meisje haar onverwacht geluk. „Kijk nou", zei mevrouw Melzler tot haar echtgenoot, „die heeft niet tevergeefs al die jaren haar noodvlag omgedaan". „Schaam je, vrouw", antwoordde de schoen maker. „Zij heeft, haar geluk verdiend. Tm sjotte vindt iedere Hans toch maar rijn Griet". .„Nu, wat haar kleeren betreft, die kan zij vlug genaaid hebben". Daar mee had de schoenmakersvrouw Metzier gelijk. EINDE.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1