2e BLAD Zonnebrand PUROL Vreest geen Examen HEEREN BAAI Van Week tot Week BURGERLIJKE STAND lv! Twee eigenschappen n verschaft U wolken van genot. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 6 JUNr 1930 No. 22. BINNENLAND. Tegenstellingen. De kleurlooze midden stof. De strijd in de radiowereld. Een jaarlijksche terugkeerende tegenstelling. Diploma's. Een teveel aan zout in In- dië. De plaats die het zout inneemt. Ben autorit op Zuiderzeegrond. Begroe tingstaai op internationale congressen. Wat er bij de opening van het Neder- landsch Paviljoen te Luik gesproken •werd. De schatgraverij. Lichtfeest te VGravenhage ter gelegenheid van den 50en verjaardag van H. M. de Koningin. Volgens sommige mensehen is alles op de wereld betrekkelijk en is er ook maar weinig of niets positiefs en absoluut zus of zoo. Er zijn tegenstellingen genoeg en te over in de wereld maar de grens tusschen die tegenstel lingen is in zeer vele gevallen niet of slechts heel vaag en bij benadering aan te geven. Men is dit of men is dat, maar tusschen het dit en dat ligt in vele gevallen nog het een en ander. Juiste kwalificaties is dikwijls heel moeilijk en in verband hiermede is het zeer moeilijk laten we zeggen onmogelijk een volk in twee geheel tegengestelde deelen te verdëëlën. Aangenomen, dat er twee geheel tegengestelde Ifeelen waren aan te wijzen, dan zou daar nog zijn een zekere middenstof, die zich al naar bevinding van omstandigheden al of niet bij een der tegengestelden zou kunnen aanslui ten. In de politiek sprak men en spreekt men wellicht nog van de kleurlooze middenstof, waarmede natuurlijk nog niet bedoeld wordt speciaal dat deel (zoo het bestaat) dat zich door kameleontische neigingen en eigenschappen het van richting, partij, meening veranderen tot een tweSde ïiatuur maakt. Inzake den zendtijd bestaan eenige tegenstellingen. Men behoeft de bladen (niet eens heel nauwkeurig zelf) maar In te zien om tot de overtuiging te komen, dat de tegenstellingen op het gebied van voorkeur ifroor een of anderen radio-omroep er zijn en zich waar mogelijk, zoo krachtig mogelijk laten gelden. De kleurlooze middenstof in de zen zou kunnen zijn de massa die zich houdt aan het bekende Fransche spreekwoord: „Je priends mon bien ou je le "trouve", ik neem het goede en profiteer er van waar ik het vind. De kleurlooze middenstof in de radiowe reld of staat ze nog buiten die wereld? dalj zijn idan de menschen, die geen radio hebben, het krijgen van radio is een kwestie van tijd en goed) of de menschen, die wel radio hebben maar zich houden aan het bovenver meldde spreekwoord. De „aether" biedt 'zooveel en 'velerlei te kust en te keur, dat men ook zonder speciale voorkeur ergens zijn gading kan vinden. Wat niet weg neemt dat we zonder ons in den strijd te mengen, gaarne zullen en kunnen begrijpen, dat ieder voor zich voor zijn radiobestaan strijdt. Om nog even op de tegenstellingen terug te komen, is in ons land zoo goed als daarbui ten, een tegenstelling te noemen, waarvan wel mag worden aangenomen, dat ze een natie ook de onze in twee helften verdeelt, waar- tusschen de kleurlooze middenstof ontbreekt 't Is al een oud gezegde, dat zoo rond den lang- sten idag ons volk te verdeel en is in twee helf ten, die zoo al niet vijandig, dan tenminste toch uit den aard der zaak niet onvriendelijk tegenover elkaar staan: examinatoren en zij, die geëxamineerd worden. Geëxamineerd wordt er in ons lieve landje tegenwoordig het heele jaar door, wat te begrijpen is. Er is fnaar een heel enkel emplooi meer te bedenken, waarvoor men niet gediplomeerd moet zijn. Diploma voor dit, diploma voor dat, voor alles haast. En dit feit zal wel min of meer in verband staan met een ander feit dit namelijk, dat voor zeer vele betrekkingen, van welken aard ook, "het aanbod de vraag verre overtreft. Zoo dat men tenslotte met een beetje goeden wil het steeds toenemend aantal examens en het steeds meer gevraagd worden van diploma's voor alles en nog wat zou kunnen toeschrijven althans voor een deel aan de nog steeds vrij snelle toename van het Nederlandsehe zielental. Intusschen zullen er ook wel andere oorzaken zijn. Het zout neemt in de wereld een belangrijke plaats in, alleen al daarom, omdat we voor de instandhouding van ons organisme er niet buiten kunnen. Wat neemt, om maar iets te noemen, het zout in het taaleigen der verschil lende volkeren niet een voorname plaats in. Het vriendschap niet „het zout des levens?" En, op ander gebied, wordt ons in de beschrij vingen van de volkeren, die het zoo'n beetje met elkaar te kwaad hebben een van de eerste (krijgsdaden is te trachten eikaars zout te stelen? Wij wezen er al op, van hoeveel belang het voor ons land is, dat in eigen bodem zout gevonden wordt, dat voor een belangrijk deel in de behoeften voorziet. Er kan ook te veel zout zijn en dat is het geval in ons Indië. Naar gemeld Wordt moet op het eiland Madoera een zoutvoorraad zijn opgeslagen van ruim 1 mil- lioen ton, wat met het oog op den eisch dat in verband met mogelijk slechte jaren voor vier jaar zout gereserveerd moet blijven, toch nog veel te veel is. Reden, waarom getracht wordt, voor het overtollige Indische Zout af zetgebied te vinden in het buitenland, wat nog piaar niet zoo één, twee drie klaar is, omdat het buitenland de kristallen van het Indische kout te grof vinden. Met de droogmaking van de WierLngermeer wordt goed voortgang gemaakt. Een gedeelte van den bodem ls al drooggelegd am op Hemel- zijn het vooral» die PEPERMUNT zoo'n aparte plaats doen innemen. In de eerste plaats de buitengewoon heerlijke smaak en verder de op wekkende en verfris- schende werking. vaartsdag is de eerste autorit al gemaakt, wat vermoedelijk wel niet heelemaal een plezierritje geweest zal zijn, aangezien op een afstand van een paar kilometer uit de kust de grond zoo slap bleek te zijn, dat de aulo dreigde weg te zakken. Enfin, voor een primeur moet men wat over hebben. Wanneer bij verschillende gelegenheden ver tegenwoordigers van allerlei landen bij elkaar zijn kan de vraag eenige moeilijkheid opleveren, in Welke taal datgene gesproken zal worden, wat in verband met den aard der aangelegen heid gezegd moet worden. We hebben een we reldtaal of althans een taal die zich als zoo danig aandient en waarvan de studie naar we meenen voortdurend algemeener wordt: het Esperanto. Hoe dit zij, het kan vooralsnog van alle mogelijke afgevaardigden en gedelegeerden nog niet gevergd worden dat ze de wereldtaal, wat men noemt onder de knie hebben. Nu red den in den regel de heeren (en dames) zich Rvel. Maar, afgezien van de taal, "Waarin de te behandelen zaken zullen worden besproken, dient er ook een taal te zijn, zonder een der congressisten te mishagen, de voorkeur gege ven Worden? Het land, dat récipieert kan de eer aan zich zelf houden, door de begroeting in fle landstaal te doen geschieden. Niemand der congressisten wordt gekwetst of allen wor den in dezelfde mate gekwetst. Dezer dagen werd melding gemaakt (in ons land) van een ministerieele kennisgeving, welke inhoudt, dat in Verband met een door den Ministerraad ge nomen beslissing bij internationale congressen en dergelijke van regeeringswege het Neder- landschals begroetingstaai zal worden gebe zigd. Daar zal wel niets tegen zijn. Staat onze taal niet bekend als een, waarin men zoo uit- piuntend uiting kan geven aan al onze ge voelens? Nu moet ter gelegenheid van de ope ning van het Nederlandsche Paviljoen op de tentoonstelling te Luik eenigszins van den mi nisterieele bedoeling zijn afgeweken. Althans de voorzitter van het uitvoerend comité moet bij die gelegenheid gesproken hebben in het Fransch; een Belgisch minister sprak'in het Fransch; en onze minister van Arbeid, Handel en Nijverheid sprak in hetFransqh' en de Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldde aan zijn blad dat bij de Ne derlandsche plechtigheid bovenbedoeld geen en kel woord Nederlandsch werd gesproken of schoon uit de hier medegedeelde ministerieele kennisgeving wordt afgeleid dat in het oog gehouden moet worden, dat door vertegenwoor digers van onze Regeering in het buitenland ook zooveel mogelijk Nederlandsch gesproken moet worden. Met de Zaandamsche schatgraverij ging 't ondanks aanvankelijk hoopvolle berichten niet naar wensch. Er was een ijzeren kistje op1- gegarven; begrijpelijk is, dat de belangstelling groot was en dat er eenige spanning heersch- te rondom de kuil. Toen het moeizame werk. van het openen van het kistje was afgeloopen bleek de inhoud te beslaan uit een paar vrij waardelooze onderdeeltjes van een gouden sie raad. Aangenomen wordt, dat men hier rhel een grap te doen heeft. Inmiddels moet inu door de leiders last gegeven zijn dien gemaak- ten kuil maar dicht te gooien. Er worden o.a. in Den Haag toebereidselen gemaakt, althans besprekingen gevoerd met het oog op de viering van den vijftigsten ver jaardag van H. M. de Koningin. Voorloopig zij gemeld, dat het in de bedoeling zou liggen een lichtfeest te organiseeren. BUITENLAND. Werkloosheid. De critiek op minister Thomas. Salarisvermindering voor mi nisters, die in gebreke blijven. Vol gens Baldwin is protectie het eenige middel tot verbetering. Werkloosheid in Duitschland. Tien millioen werkloozen Amerika, Engeland en Duitschland. Geen enkele Duitsche regeering zou voor de zeshonderd millioen mark weten te vinden, die noodig zijn om twee milli oen werkloozen werk te verzekeren. Fi- nancieele superioriteit van Amerika en evenwicht ter zee. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Poo» 30-60. Tube 80 et- Bij Apoth. en Proglrtca Het werkloosheidsvraagstuk is er in nage noeg alle landen een van zeer groot belang. In het Britsche Lagerhuis is wederom heel wa' over het hierbedoelde vraagstuk gezegd over de politiek der Labourregeering betreffende de in Engeland heerschende en nog steeds toenemende vraagstuk. In Engeland is zoo als Sve reeds de vorige week meedeelden van conservatieve zijde een voorstel ingediend om het salaris van minister Thomas den minister 'van werkloosheid te verminderen als blijk van afkeuring van zijn politiek. Als iets dergelijks algemeen was, zou wellicht de kans bestaan, dat er bij een eventueele kabinets crisis in een of ander land nog langer naar een nieuw ministerie gezocht zou moeten wor den dan thans zoo hier en daar al het geval is, behalve dan in Frankrijk waar men zoowel in het vinden als in het verslijten van ministe ries het record wel zal hebben geslagen, Maar aangezien ministers Waarschijnlijk ook wel heel dikwijls menschen zullen zijn, die iets voor het dagelijksch brood zullen moeten doen, en ook het ministerambt ook wel niet door alle functionarissen Jouter als een eereambt be schouwd zal worden, zou het aantal gegadig den voor een minislerszetel misschien aanmer kelijk kleiner zijn, indien men van te voren moest vreezen voor salarisvermindering inge val een minister eens iets deed of iets naliet, waarmee hij zich het ongenoegen op den hals haalde dergenen, door wier invloed hij op het kussen \vas gekomen. De critiek op het minis terieele beleid van den heer Thpmas kwam niet alleen en misschien ook niet in hoofdzaak van de zijde van den linkervleugel van de regee- hende partij, maar ook en wel zeer scherp van d'e zijde der conservatieven. De oud-premier Stanley Baldwin voerde in zijn critiek tevens een pleidooi voor de protectie, de bescherming der industrie. Wel gaf hij toe, dat hooge tarie ven een hindernis kunnen zijn voor het zaken leven, maar andere landen hebben nu eenmaal soms hooge tarieven, terwijl Engeland een land is, waarheen alle goederen goedkoop gezonden kunnen worden. Mac Donald wees er in zijn antwoord _op Baldwin's critiek o.m. op, dat de Werkloosheid in de landen, waar protectie is, sneller is toegenomen dan in Engeland. Als voorbeeld van snelle toename der werk loosheid noemde hij o.a. Amerika, dat een jaar geleden nagenoeg geen werkloozen had, maar waar thans tusschen de vijf en zes mil lioen werkloozen zijn. Mac Donald is voor protectie niet te vinden. Vermelden We hier nog even, dat Baldwin's motie strekkende om het salaris van minister Thomas te verlagen, werd verworpen. Ook in Duitschland is het werkloosheidsvraagstuk heel belangrijk en heel moeilijk. De Rijksarbeidsminister, Dr. Ste- gerwold, heeft in een te Berlijn gehouden rede gewezen op de heerschende economische we reldcrisis en in verband daarmee op de groote werkloosheid in Amerika, Engeland en Duitsch land. Volgens genoemden minister zouden deze drie landen gezamenlijk ongeveer tien millioen werkloozen hebben. Dr. Stegerwold wees ook op de bewering van sommigen, dat het beter zou zijn voor de werkloozen werkgelegenheid te scheppen dan hooge steunbedragen te verlee- nen. Maar volgens hem is dit gemakkelijker ge- want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten zegd, dan gedaan, en naar hij opmerkte, zou geen enkele Duilsche regeering noch door bin nen- of builenlandsche leeningen, noch door loopende belastingen zich het bedrag van zes milliard mark weten te verschaffen, dat noo dig is om twee millioen werkloozen geregeld werk te verzekeren. In Amerika is men nu niet bepaald ingeno men met het Londensch vlootverdrag. Nu staat men ook in Amerika voor de vraag ralificeeren van het verdrag of niet, maar men ontveinst zich niet de moeilijkheid, die zou kunnen voortvloeien uit het niet aanvaarden van het verdrag; wanneer Amerika het verdrag eens niet aanvaardde zou dit naar gemeend wordt, wel eens aanleiding kunnen zijn tot verkoeiling tusschen* Amerika en Japan. Desniettemin is men in marinekringen sterk tegen het verdrag gekant. Onder die tegenstanders bevindt zich een groep, die verklaart het jammer te vinden, dat de financieel© superioriteit van Amerika niet gebruikt wordt om dit 'land het absolute overwicht op zee te doen verkrijgen. Volgens het inzicht van den hierbedoelden groep, zou dus tenslotte het overwicht van eene of «andere natie ter zee (en misschien ook te land) zijn grond moeten vinden in een financieel over wicht, wat mogelijk niet eens zoo heel ver kleurd gezien is, waar het tenslotte toch de dubbeltjes zijn, die voor een zeer groot deel de sterkte van de oorlogsuilrusting en zeker het uithoudingsvermogen in een oorlog kun nen bepalen. Praat me niet van pracht-Hava.nna'5 Met een bandje er om heen Een fijn pijpe DOUWE EGBERTS Is en blijft er nummer één. 't Is een troost in't mannenleven, 't Zet den man op i'n gemak. En hij voelt zich in de wolken Door die wolken van tabak. Clinge Doorenbo» ECHTE FRIESCHE r 20-50 Cl. PER ONS VLISSINGEN van 30 Mei—5 Juni 1930. Ondertrouwd: A. Knijff 25 j. en P. C. War ren 22 j. •Getrouwd: P. J. van Och ten 23 j. en S. do Pagber 21 j. P. M. Meulblok 26 j. en P. van Eek 24 j. - C. J. F. H. van der Hof 25 j. en A. van Boekhout 23 j. A. M. Kok 30 j. en F. |V[. E. Lauwereins 25 j. J. J. W. Harent 26 j. en M. Laernoes 25 j. F. K. A. Leiszmer 29 j. en E. J. A. H. Baumgarten 27 j. J. C. Jongman 31 j. en L. M. de Buck 22 j. Bevallen: A. de Klerk geb. Goetheer z. A. J. B. Kruidenier geb. van Hilst d. J. EL Lichtenberg geb. Laport d. E. M. Meijboom geb. Harting z. T. de Houdt: geb. Janse z. A. Moeliker geb. van Hulst z. J. G. van der Klooster geb. Baas d. H. Wl Aspeslagh geb. Verkroost d. S. Stroo geb. Franse tl M. F. van Egeraat geb. Lammens d. Overleden: J. Lievense d. 7 jaren C. C. M. van Belois vrouw van G. J. van de Velde 63 j. P. Roos© z. 2 mnd. MIDDELBURG van 30 Mei—5 Juni 1930 OndertrouwdJ. Mesu 51 en C. J Jansen 32 j. GetrouwdA. H. Loomans 25 j. en J. van den Bergen 21 j. C. Kraamer3Q j. en P. Reijnierse 30 j. Bevallen L. AdamWielemaker z. M Schoolmeester—Brand d. M. C. de Pag- terSchelfaut z. M. JanssenClement z. BostelaarBos d. M. Geervliet Roth d. OverledenA. Jongepier 84 j. wede. J. Marinissen A. C. Wasch 7b j. ongeh. d. M. P. Roelse 82 j. ongeh. d. C. Hoo- gesteger 54 j. wede. W. E. Fissot v. Patot J. A. Roskam 19 j. ongeh. z. P. van Aartse 41 j. geh. met E. Marijs z. P. J. Brombacher 32 j. ongeh. d. SOUBURG van 29 Mei5 Juni 1930 OndertrouwdW. Kaljouw 26 j. en D. van de Putte 24 j. Getrouwd: C H. Kieboom j.m. 19 j. en v. d Weele jd. 18 j. W. Schouten de jel jm. 25 j. en J. v. de Vrede jd. 25 j. Bevallen jozina Emma d. v. Lucien Braet en Adriana Avot—Wilhelmina jannetje d. v. Stoffel jan van den Hoek en Cornelia Maria van der Maas. Overleden P. Brombacher 32 j. d. v. W. Brombacher en W. Ruijper. Gevestigd. Moerland en gezin Tuindorp D 21 van Vlissingen. Mej. P. Cevaal, Groote Abeele A 225d v. Grijpskerke. C. jobse en gezin Marnixplein C 68 v. Goes Brouwer en gezin Tuindorp D 42 v. Vliss. C. joziasse Zandweg C 41 v. Oostkapelle Wis Schouten de jel. Ritth. str. A 129 van /isse Keijzersbaan 58 K van Ritthem Vlissingen. C. Marinissen Vliss. str. B 265 v. Vliss. W. Pieterse Wissel C 123 v. Middelburg. Vertrokken

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5