MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maagtabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MUZIEKNIEUWS dienst met pensioen. Chefs en collega's huldig den hem. Na afloop der werkzaamheden werd een 'foto genomen. De heer B. H. Ligferngen, onderwijzer aan de Chr. Uloschool, herdacht zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Ook deze weid gehul digd. Namens schoolbesluur, onderwijze d per soneel en kinderen werden hem verschillende geschenken aangeboden. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" is weder in dienst gesteld. MIDDELBURG. In het Militair Tehuis hield het suppletie-fonds „Draagt Eikanders Las ten", ter verpleging in „Vrederust" zijn a^gie- meene vergadering. Dit fonds had een nadeeiigj slot van 138.46. Als nieuw bestuurslid we ra gekozen de heer Joh. Wemmers te Bruinisse. - Bij het Ned. Koffiehuis was de start van de motorclub „Scheldegouwen". Er waren 68 deelnemers. De uilslag was als volgt: le prijs A. de Brie, Vrouwepolder; 2e pr. A. Weststrale, Goes; 3e pr. F. J. van den Burg, Middelburg; 4e pr. P. Polderman, Koudekerke; 5e pr. R. Steur, Kamperland; 6e pr. G. Koole, Middelburg; 7e pr. J. W. Nieuwenhuijze, Noord- kraaijert; 8e pr. W. Louisse, Goes; 9e pr. K. Wisse, Ooslkapelle; 10e pr. J. Pieters, Noord- kraaijert. Verder werden nog een 34-tal prij zen uitgereikt aan verschi' lende dee1 nemers. Dit was de eerste gezelligheidsri' die door bovengenoemde club was georganiseerd. In een logement had een woordenwisseling plaats tusschen zekeren v. H. en de eigenares van een ander logement over'het be'al en van 7 glazen bier. Van K. die er zich inmengde, kreeg eenige steken met een mes in zijn hoofd en rug. De politie arresteerde v. H. Op „Veldzicht" werd een landdag gehou den van den Kring Walcheren van Voikoonder- «wijs, waar als spreker oplrad Ds. D. A. Hoek stra van Zier k/.ee. Een kinderkoor zong en de arbeiders-muziekvereeniging „Excelsior'- gaf ha re medewerking. De mondharmonica-vereeniging „Crescen do", maakte een wandeltocht naar Verre, t Door den heer J. J. van Arenthals jen eenige andere belanghebbenden, zal op hel stationsemplacemenl een weegbrug worden op gericht. i Door het bestuur der Ver. tot bev. van het 'Vreemdelingenverkeer in Walcheren alhier, is tot tijdelijk administrateur van het informa tiebureel op de Groote Markt, benoemd de heetr F. A. E. Buiterijs. Alhier werd de jaarlijksche réunie van de Zeeuwsche afdeelingen van den Centr. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel gehouden in het Schuttershof. Het woord Werd gevoerd door den heer H M. Roos, den bondsvoorzitter, die o.m. zeide, dal deze dag zou staan in het tee ken van protest tegen de overmatig lange diensturen. Aanneming eener motie volgde. Daarop tableaux en een blijspel. De post fanfare zorgde voor muzikale afwisse ling. In het Schuttershof werd ook een protest meeting gehouden van de Avro. Een collecte bracht ruim f133— op. Sprekers waren de heeren Mr. J. Adriaans© en Baron Tindal. Zaterdagmiddag is het nieuwe clubhuis der Midd. Padvinderstroep I, onderafd. C. J. M. V. geopend Goor hopman G. P. de Jongh. ARNEMUIDEN. „Arne's Genoegen" gaf Za terdagavond een concert op het marktplein: DOMBURG. Door den heer W. Abele ven is een reclameplaat van Domburg vervaardigd, symboliseerend de verschillende attracties der hadplaats. DOMBURG. Alhier had Zaterdagmiddag do officieele om-neming plaats van de electrische stroomvoorziening van het electrisch bedrijf Ifler gemeente door de P. Z. E. M. De heer Elout schakelde den strrom in. Vrijdag vergaderde de Coöp. Boerenleen bank. De balans der spaarbank hoeft een eind cijfer van f 544.007.58, de rekening der bank sluit met f591048.81, terwijl de balans aan geeft een eindcijfer van f609106.42 (waarbij een bedrag van f2099.75 als saldo-winst. KOUDEKERKE. Zaterdag herdacht Dr. J. J. v. id. Harst den dag, waarop hij vóór 40 jaar op 22-jarigen leeftijd to! arts werd bevorderd. Hij Vestigde zich in 1891 in deze geraeentje. Groot was de belangstelling. Muzek en zang- vereeniging brachten den Jubilaris hun hulde. Alhier had dien dag een aanrijding plaats tusschen een met s eenen ge'ad en vrachtauto en een bus Dornburg-Midde b. rg, die S'iopte, om den vrachl wagen door te la en. Door het niet goed werken der remmen, liep deze tegen het spatbord der bus. De poiL.e nam de auto in beslag. •a- Zondagmiddag slipte bij Dishoeck de racewagen B 13772 uit Antwerpen en vloog tegen een dam paal. Gevolg: iy» uur opont houd. ST.-LAURENS Na een rede van den héér L. Onderdijk uit Middelburg is alhier een plaatselijke afdee'ing opgericht van de Zieken- huisvQ*pleging. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren: K. A. Hamelink, voorz., ïp. Wisse, secr. M v. d. Broeke penningm. Tot bode de heer A. van Langevelde. NIEUW- ST.-JOOSLAND In „De Roode Leeuw" hadden de jaarvergaderingen plaats van de polders Johanna, Nieuwerk "rke, Susan na. Middelburgsche, Molen- en Morderenpol- <*er WEÜELING'Ï» NIEUWSBLAD VAN OOSTKAPELLE. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk door Ds. G. A. van der Hooft te Overschie. SEROOSKERKE. Alhier is een comité voor installatie van den burgemeester op 13 Juni gekozen, waarin zitting hebben de heeren: G. v. jd Kreke, voorz.; S. Medjers Bz., vice-voorz.; L. Melse Jz., penningm. en J. J. Capon, vioe- penningm. Men wil een eerewacht te paard en van versierde rijwielen, volksspelen, concer ten en vuurwerk. WESTKAPELLE. Een 7-jarig kind van de familie L. had het ongeluk, bij het oversteken der weg onder een auto te komen. Het moest naar hel ziekenhuis te Vlissingen worden over gebracht, waar het aan de bekomen verwon dingen is overleden. Den chauffeur trof geen schuld. ZOUTELANDE. Maandagmiddag kwam de raad in voltallige zitting bijeen. De burgemees ter opende met gebed waarna de no uien der Laatste en voorlaagste vergadering werden voor gelezen en goedgekeurd, de laatste met een kleine opmerking van den heer Koppejan. De voorzitter deed mededeeling, da-t M. Adriaanse bewilligt heeft in den aankoop van grond tegen den door den raad vastgestelden prijs en dat Ged. Stalen dit besluit goedkeur den. Eveneens werd goedgekeurd het besluit tol verhuur der woning aan A. A. de S'eur. Voor kennisgeving aangenomen. Nog deelt de voorzitter mede dat van den Po'der Walcheren de toezegging is ontvangen voor de bijdrage voor de verharding der Middelburgsche klei weg tot een maximum van f348 en het be sluit tot verharding dier weg door Ged. Staten is goedgekeurd echter onder voorwaarde dat de steen moét voldoen aan de eischen welke er gesteld worden aan eerste sorteering vlamoven steen doch dat door B. en W. is gevraagd' om die ^enaling terug te nemen, om reden een dergelfk onderzoek ongeveer f50 kost. Het antwoord daarop is niet ontvangen. De steen is aangekocht voor f 17.25 per duizend franco voor iden wal De heer Verb age vraagt waarom niet eerst aan de eischen van Ged. Staten is voldaan. 'De voorzitter 'antwoordt dat deze eischen gekomen zijn na aankoop van den steen omdat deze voorwaarden niet verwacht en vroeger ipok niet gesteld waren, waarop den heer Koppeian oomerkf dat deze eischen reeds lang bestonden. Dit punt werd verder voor kennis geving aangenomen. Nog geeft de voorzitter kennis, dat bericht is ontvangen dat de oommissie tot verharding van den Duinweg is ontbonden. •De heer Adriaanse vraagt toch nog of hier van schriftelijk bericht was binnengekomen. De voorzitter hoopte op een betere verstand houding met de nieuw te vormen commissie en &aft >e kennen dat de weg dan wel zal komen. Dat de heer F. Kraat bewilligd heeft in de Voorwaard-ent <ot verkoop van grond en dit besluit nog aan de goedkeuring van Ged. Sta ten is onderworpen, werd voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is het besluit van Ged. S'aten ten tPzachte van de gedane Opgave inzake de nieuwe regeling „Financieele verhouding tus schen rjjk en gemeenten". Aangezien het be sluit zeer "weinig afwijkt van de gedane op gave stellen B en W voor het voor nota aan te nemen. De heer Koppeian vindt de uitleg van B. en W. niet duidelijk en vraagt wat de bedoeling is van B. en W en van Ged. Staten Spreker verzocht voorlezing. Den heer Adri aanse vindt voorlezing onnoodig, hoewel het wel van B, en W, geëischt zou kunnen wor den en zegt dat ér reeds veel over gesproken is en we het toch moe'en aanvaarden, zooals 't komt. ofschoon hij het voorstel van B. en W. noch goed- noch afkeurt. De heer Maas heeft geen behoefte aan voorlezing. De voorzitter ziet het nut niet in. Het groote aantal kolommen cijfers ziegt toch niets, ómdat ttiet beschikt wordt over de bij- behoorende bewijzen. Spr k^r meent met deze simpele mededeeling te kunnen volstaan, te- meer omdat de afwijking zoo is. De heer Koppejan dankt voor de mededeeling en •preekt verder over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. De voorzi ter ont neemt den heer Koppejan het woord, omdat deze niet bij het te bespreken punt blijft en teveel in details treedt. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is ingekomen een schrijven betref fende het opnemen van bepa'ingen in de ver ordening op de volkshuisvesting inzake het aanbrengen van brievenbussen, Hoewel B. en W. het nut wel inzien, meen en zij voorhands nog niet ïe móé1 en oversaan om reeds veror dende bepalingen te maken. Zekere aandrang op particulieren kan in dezen reeds veel re sultaat geven en bovendien wordt op het oogenblik weer gewerkt aan een herziening der Woningwet, waardoor mogelijk binnen af- rienbaren tijd de verordening toch weer zal moeten worden gewijzigd. Blijkt het dan nood'g, dan kan altijd nog een dergelijke bepaling wor den opgenomen. B en W stellen voor er voor- ioopig geen gevolg aan te geven. De heer Kop- YRU DAG 6 JUNI 1930 NO. 23. ■pejan vraagt de bedoeling van aandrang. Dhr. Adriaanse is tegen toepassing op oude gebou wen ook met terugwerkende kracht. De heer Koppejan wil wel by nieuwbouw doch niet met aandrang. De voorzitter stelt voor bij nieuw bouw te verzoeken een brievenbus aan te bren gen doch vindt niet noodig dat de gemeente ingrijpt. De kwestie zal zich zelf wel regelen. Van den Stoomtram Walcheren is een ver zoek ingekomen óm f 500 subsidie, met de mededeeling dat overwogen wordt de winter- dienst der autobus stop te zetten, wanneer de gemeente -geen subsidie geeft. Hoewel B. en W. meenen dat het van belang is dat de auto busdienst ook des winters wordt voortgezet, zijn die belangen toch niet zoo groot, dat daar voor dit bedrag kan worden gegeven en stellen daarom voor afwijzend te beschikken. De heer Verba ge vraagt B. en Wl. om ruggespraak te houden met Ged. Sta'en of, indien een parti culier concessie vraagt, het hem zou worden verleend. Indien niet is spreker er tegen de f 500 te geven, omdat de stoomtram alles ge- liaan heeft om het particulier initiatief den kop in te drukken en wijst op het geval met „De Nieuwe Onderneming". Nu de tram het zoover gekregen heeft, zou ze willen stoppen omdat het niet rendeert. Op dien grond is spr. er tegen, maar bezien van de andere zijde stelt hij het gemeentebestuur aansprakelijk voor 't tekort, pmdat op Zondag niet gereden mag worden, door gemoedsbezwaren van den bur gemeester en deze dag de meeste centen zouden worden ontvangen. Spr. .zegt dat de raad op dien grond ook voor de gevolgen moet instaan en de gevraagde f500 zeker toestaan. Stelt in verband hiermede voor dit verzoek nog aan te houden en niet te beraadslagen. De heer Koppejan is het >ens met den heer Verhage en acht de bus een gemeentebelang. De heer Adriaanse twijfelt er niet aan dat particulieren toch geen concessie zullen krijgen, omdat de bussen gemist "kunnen worden. Bovendien zegt spr. zijn er reeds drie met leege zakken Wegge gaan. Weth. Stroo heeft er geen cient voor over en zegt dat de stoomtram uit zichzelf is gekomen en concessie heeft gevraagd. De heer Koppejan vraagt nogmaals het woord. Op een Vraag van den voorzitter "is Welh. Stroo er tegen dat de heer Koppejan nogmaals *t woord krijgt. Met 4 tegen 3 stemmen, die van den heer Verhage Maas en Koppejan, wordt den heer Koppejan het woord verder ontzegd. .Nadat de heer Verhage wenscht aangetee-* kend te zien o-p dezen grond tegen te stemmen "wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op het volgende ingekomen verzoek van Ged. Staten om de oommissie tot bestudeering der Iepenziekle een subsidie toe te kennen van 4* 2 gedurende 5 jaren. Hoewel er hier niet veel boomen staan meenen B. en W. dat het toch van belang is, waar de provincie voorgaat, deze oommissie te steunen. De heer Koppejan vraagt de bedoeling van het comité. De heer Adriaanse is er mee verlegen en zegt er ligt heel wat achter, want het kwaad zit niet al leen in 't hout, we zien hel ook in de gerst^ aardappelen, enz. De heer Koppejan vraagt waarom alleen voor de iepenziekte subsidie wordt gegeven. De heer Maas is ongerust dal dan aan alles subsidie verleend moet worden. De voorzitter antwoordt den heer Koppejan dat de iepenziekte als algemeen bekend mag wor den geacht en steeds bestudeerd wordt om de verwekker der ziekte te vinden. Spr. acht het een algemeen belang omdat eenmaal aangetaste iepen niets meer waard zijn. De heer Koppejan vraagt voor de derde maal het woord waarover gestemd moet worden op voorstel van den heer Maas, die vindt dat het altijd dezelfde zjjn, die willen spreken. Met 5 stemmen legen en 2 voor van den heer Verhage en Koppejan krijgt de heer Koppejan het woord niet meer. De heer Koppejan wenscht hoofdelijke stem ming over het voorstel B. en W. De heer Adri aanse wil buiten stemming blijven, de heer Verhage roept voorzit'erWaarop de voor zitter den heer Adriaanse wijst op art. 24 van het Regl. van Orde en dus stemmen moet of zich verwijderen. Voorstel B. en W. werd daarna aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Adriaanse en Maljaars. Punt 6 van de agenda, een voorstel van J. Munter voor V» jaar ontheffing van de hon denbelasting, wordt zonder hoofdei, stemming aangenomen. Vervolgens komt in behandeling de door Ged. Staten ontworpen nieuwe salarisregeling voor burgemeesters, secretarissen, we houders en ontvangers. De regeling komt hierop neer dat de indertijd verlaagde wedden van de bur gemeesters thans wederom gelijk wordt ge steld met die van den secretaris. De heer Koppejan begrijpt niet dat men in dezen tijd van malaise de salarissen wil verhoogen. '"Van alles loopen de prijzen terug. Spr. vindt een salaris van vermoedelijk f3000 te zwaar voor de gemeente, ook al wordt daarvan drievierde door het Rijk opgebracht. Hij vermoedt dat de afd. Walcheren van de ver. van Burgemeesters en Secretarissen daar achter zit en is tegen (leze verhoogingen. Ook de heeren Maas en .Adriaanse zijn er tegen. De voorzitter licht de heer Koppejan toe dat geen plaalselijke afd. bestaat doch overleg gepleegd wordt met den Ned. Bond. Het voorstel van B. en Wl om Ged. Staten te berichten dat er wel voor ge voeld wordt om de wedden van burgemeester en secretaris gelijk te stellen, maar algemeen niet voor de voorgestelde verhoogingen, wordt na hoofdelijke stemming met 6 tegen 1 stem den heer Koppejan, aangenomen. Bij het voorstel tot wijzig ng begrooting 1930, maakt de heer Koppejan een opmerking over •Heden (Vrijdag) geeft de Eerste VHssing» sche Harmonica vorken'"ging „Crescendo", direc teur ide heer M. P Ventevogel, een concert in den tuin van de Willem III. Aanvang 8 uur. Programma: 1. „Homme centre Homme" marsch J. Knegtell 2. „Marie Henriëtte", Ouverture L. Montagne. 3; „Suspinul", wals J. Ivanovid 4. „Une Pensée", melodie J. Kessels. 5; „Lustspiel-Ouverture" Keler Bela. 6. „Salut au Drapeau", marsch J. de Wolf! Op het concours te Gouda werd met no. 2 en «5 een eerste prijs behaald in de 2de aM. Programma van het concert te geven door het fanfarekorps „Voorwaarts" te Kou dekerke, directeur de heer André J. Geijsen, op Zalendag 7 Juni des avonds 8 uur in de mu ziektent te Koudekerke. 1. „Konefa" Jubileummarsch A. A. Groot 2. Ouverture „Le Serment" P. GUSón. 3. „Exquisse Florale" Divertissement Jules Emile Slrauwen. 4. „Au Bords du Rhin" Herzer-Martin. 5. „Colonel Bogey" marsch Kenne'.h J. Alford 6. „Cortège Etinoelanl" F. Popy. 7. Fantaisie op Motieven Fr. Schubdrt Albert Floris. 8. Fantaisie sur l'Op. Guillaume Teil Rossini J. Martin 9. jMarche Populaire Heinrich Franszon. deze wijziging. Doordat een lerr'ing voor het Nijverheidsonderwijs stond ingeschreven als schilder en behanger, wat smd had moeted zijn, is in deze begroo ingeen wijziging gekomen. Volgens een ingekomen schrijven van den vee- en vlees oh k e u rin gsd ien s l moet deze ge meente in het tekort over 1929 bijdragen f 17,54. De heer Koppejan meent dat er vroeger altijd een overschot was en vraagt naar het t kort. De voorzitter zegt, dat dit ligt in het minder slachten. .troon Bij de rondvraag vraagt de heer Adriaanse of voor Pinksteren op de gemeente allea nog netjes in orde wordt gebracht, en heh gras afgesneden op de paadjes. Het eerste,.zjegbide voorzitter toe, aan het tweede wordt aandöoht geschonken, omdat hierin het reglement niet voorziet. De heer Verhage houdt hierna de volgende rede: Mijnheer de Voorzitter, Naar aanleiding van de laatste vergadering Wensch ik het een en ander in het midden u brengen. Zooals wij 'hier zitten zijn wij allen, geen meester in de rechten, noch dominee's, dat wil zeggen geen gestudeerde mensohen, wij allen hebben niet meer genoten dan ge woon lager onderwijs. Daarom moet men er rekening mede houden dat het niet altijd' even gemakkelijk is de juiste woorden voor onze gedachten te vinden en we wel eens moeten zoeken. Zoo heb ik de subsidie-aanvraag van V. V. niet naar 'behooren kunnen toelichten, odordat het woord mij was on'nomen eer ik het wist, op grond van de eerste alinea van art. 20 van "het Regl. van Orde. Doordat ik, zooals bij 't begin gezegd, geen meester in de rechten ben, m.a.w., dat ik niet gestudeerd heb, kon ik mij toen niet beroepen op de tweede alinea van genoemd art. 't welk luidt: het lid wiens voorstel in beraadslaging is •wondt vrijgesteld van het in de eerste alinea ge noemde. De voorzitter ging door alsof de tweede alinea niet bestend. Ik kom er dus nu terecht op terug en weet wel dat onze raad niet op dit besluit zal te rugkomen, maar tegen sc.heeve voorstellingen die na mijn spreken gedaan werden, kom ik wel op. V. V. is geen politieke vereeniging en beoogt het stoffelijk welzijn van zijn leden en gemeente te bevorderen. Kan het grootste deel van den raad de middelen, die V. V. toepast niet goedkeuren dan zou ik wel eens willen weten wat V. V. gedaan heeft, wat niet en bet belang der gemeente was want een opmerking van den heer Maas dat het moreel van Zoute- lande naar beneden gaat door V. V. kan ik niet aanvaarden. Zijn wij dan zooveel beter dan die vreemdelingen? Dat V.V. niet alle be sluiten van liet gemeentebestuur kan goed keuren dat Is het goed recht van deze vereeni ging; ons gemeentebestuur keurt ook hunne daden niet altijd goed we hebben meen ik gelijke rechten om voor onze overtuiging op te komen. Wilt gij weten wat V. V. deed? Ze zond duizenden g'dsen de wereld in, waarvan talrijke brieven aan pension-, woning- en ka merverhuurders het gevolg waren. V. V. ver. beterde de overgangen naar zee, zij plaatste een tweetal trappen en wegwijzers, huurde van het Rijk het strand om te zorgen dat het strandleven geen bandelooze bende werd. V. V. heeft er evenveel belang bij dat het ordelijk op "het strand blijft als het gemeentebestuur, Waar in binnen- en buitenland het \reemdelin- genverkeer een voordeel wordt geacht maakt Zoutelande hierop een uitzonder ng. Ik kreeg juist een boekje uit Baarn Vaar in 1925 een V. V. wend opgericht, die dade ijk een. belang rijke subsidie toegekend werd mei algemeene stemmen. (Mijne heeren, de raad van Baarn is samen gesteld uit verschillende poliicki frariles, maar hier begrepen allen dat geen politiek met een dergelijke subsidie gemoeid was, maar alle leden het belang van V. V. erkenden. Zoover zijn wij helaas nog niet. Ik kan U verzekeren dat mocht één jaar de vreemdelingen hier wegblijven bijv. door aeo.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 2