Doorzitten PUROL 2e BLAD HEERENBAAI Van Week tot Week Bij Examens BURGERLIJKE STAND VER K O O P ING EN - WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 30 MEI 1930 No. 21. BINNENLAND. We kunnen niet meer loopen. „Iuh hab kein Auto", maar wel een fiets. Iedereen een vliegmachine? Thans in zeven kwartier van Rotterdam naar Parijs met de K.L.M. Het bevol kingsvraagstuk in ons land. Hoe meer ziel hoe meer vreugd. Elk jaar honderdduizenden meer. Daling ge boortecijfer. 't Laagste niveau van het sterftecijfer bereikt. Meer ves tiging dan vertrek. In de toekomst minder groote toename te verwach ten. De Zuiderzeegronden nog wel bevolkt. Een nieuwe industrie voor de buiten hu,n bedrijf geraakte vis- schers. Een knoopenfabriek. Nog eens. de spinazie. Ingemaakt gras voorhet vee. Er 'wordt wel eens beweerd dat de heden- daagsche menschen niet meer loopen kunnen. Daarmee Wordt natuurlijk niet bedoeld dat zij niet meer in staat zijn de mechanische bewe ging Welke „loopen" genoemd wordt uit te voeren. Niet meer kunnen loopen beteekenl geen groote afstanden te voet meer kunnen afleggen. Of die bewering juist is? Doch juist of niet, in elk geval is het als waar aan te nemen, dat de meerderheid van het heden daagsche menschdom aan het loopen het te voet afleggen van groote afstanden een broertje dood heeft enkele zeer sportief aangelegde wandelaars niet medegerekend. Eu dat heeft zijn redenen. In de eerste en voor naamste plaats wel deze, dat de noodzake lijkheid van de meeste menschen niet meer bestaat. Het aantal verkeersmiddelen is zoo talrijk, de vervoerkosten zijn betrekkkelijk zoo gering en de waarheid van het „tijd is geld' dringt zich in ons aller bestaan zoozeer naar voren dat men wel een wandelaar van professie moet zijn om niet elke gelegenheid om te rij den, te varen ofte vliegen aangrijpt om gemakkelijk en snel zijn bestemming te be reiken. Al zegt ook het heden ten dage welbe kende liedje: „Ich hab kein Auto" ich hab kein Rittergut" een fiets heeft welhaast iedere Nederlander, die beenen heeft om te staan dus ook om te trappen. Van loopen van ver loopen is bij de meeste geen sprake meer. Volgens de wellicht bekende fantasie van een schrijver van jeugdlectuur, zullen de menschen over honderd jaar of' daaromtrent met zekere minachting neerzien op de oudbakken wezens die zich dan nog te voet over den aardbodem zullen voortbewegen, stakkerds die ze zijn. Dan zal vermoedelijk de vliegmachine dus zoo zijn ingeburgerd, dat ieder, die nu tot het be zit van een fiets genaderd is, zich de weelde van een vliegtuig zal kunnen veroorloven. Zoover zijn we nu nog niet. En wat we heden ten (dage als een bijzondere prestal ie van het vlieg, uig beschouwen, zat misschien la de dgn dat alles vliegt, met zoo iets als slakkengang betiteld worden ook de jongste prestatie van een driemotorig K.L.M.-vliegtuig, dat deze tiagen zijn eerste vlucht naar Parijs heeft gemaakt en het traject Rotterdam-Parijs heeft afgelegd in den tijd van zeven kwartier. Waar lijk er zijn geen afstanden van beteekienisi meer. Onder de vele vraagstukken, waarmee we in ons klein landje zitten is het bevolkings vraagstuk. Het spreekwoord zegt: „hoe meer ziel, hoe meer vreugd". Nu is een spreekwoord niet altijd een waar woord en ook het hierge noemde is maar "betrekkelijk waar. Zoowel bij de geregelde toename van de bevolking vah een land als bij de gestadige vermeerde ring in het huisgezin dringt zich noodwendig en onafwijsbaar de vraag naar voren of er voor al ide monden te eten zal zijn. In de laatste tien jaren nam de bevolking van ons land jaar lijks toe met ongeveer honderdduizend zielen en 'waar ons land nu niet alleen dichter be volkt is Idan de meeste andere Europeescihe landen maar tevens ook sneller in zielental toe neemt, zou men tot de bewering kunnen, ko men, |dat de strijd om het bestaan hier te lande zoo zoetjes aan moeilijker moet worden dan elders. En daar zou op den duur zelfs de droogmaking van de Zuiderzee niet „afdoen de" aan kunnen verhelpen. We hebben ook maar één Zuiderzee. Van deskundige zijde wordt nu beweerd, dat ons land zijn grootste toename van bevolking al bereikt heeft, of welhaast zal bereikt hebben. Ons land heeft het laagste sterftecijfer van Europa. Dit moet ico laag zijn, dat het naar menschelijke berekening niet lager of niet noemenswaard lager kan worden, zoodat eigenlijk alleen de kans bestaat, dat het weer hooger moet in ver band met het fteit, dat de bevolking, ten ge volge van de sterfte op te jeugdigen leeftijd betrekkelijk een grooter aantal ouderen telt dan vroeger. Hierbij dient in aanmerking ge nomen tie worden dat het geboortecijfer in ons land, evenals in vele beschaafde landen, regelmatig blijft dalen. Nu is het nog maar de vraag of ons land wat zijn zielental betreft door vestiging in en door vertrek uit ons Land al of niet toeneemt. Inderdaad Werd de stijging van het bevol kingscijfer van ons land over het afgeloopen jaar 1929 belangrijk beinvloed door de vesti ging. Er kwamen ongeveer zesduizend perso nen meer in ons land, dan er door emigratie uit vertrokken. Maar, al moge het dan waar schijnlijk rijn, dat de bevolking van ons land op üen duur niet in die mate zal blijven toe nemen als gedurende de laatste tien jaren het geval was een flink jaarlijksch overschot zal er nog wel blijven en we behoeven er niet over in de piepzak te zitten, dat er voor de drooggelegde Zuiderzeegronden geen men schen genoeg zullen zijn. Nu we het toch even over de Zuiderzee hebben, kunnen we terloops er op wijzen, dat het er ook voor de menschen die tot nog toe hun broodje aan en op de Zuiderzee verdienen, iets gedaan wordt. Eenige dagen geleden is te Bunschoten een fabriek geopend een knoopenfabriek. Deze fabriek is gebouwd met het oogmerk, de in de toekomst lot werkeloosheid gedoemde visschers een werk gelegenheid te verschaffen. Hieruit volgt dan min (Of meer, dat de fabriek nog niet dadelijk op haar volle kracht is ingezet en zij, zooals de directeur bij de opening meedeelde, nog maar tachtig arbeiders telt. Dit laatste staat in verband met het feit, dat de visscherij nog kan worden uitgeoefend, dat nog velen om de goede winsten het oude bedrijf blijven verkiezen en het waarschijnlijk voor de mees ten wel een Tieel ding zal zijn het leven, in de open lucht op de zee te verwisselen voor Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest I Dooi 30-60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten een leven binnen de muren van een fabrieks gebouw. Uit den aard der zaak zal de nieuwe fabriek dan ook wel voor de jongere gene ratie voor het meeste belang zijn. Over het wegsmijten van groote hoeveelheden onver koopbare spinazie is heel wat gezegd en ge schreven en in tal van Interpellaties in gemeen teraden en andere colleges is de ontevreden heid over de weggeworpen spinazie tot uiting gekomen. Toch moet de overproductie van spi nazie en andere tuinbouw'gewassen niet iets zijn, dat zich alleen dit jaar voordeed en even min moet het teveel aan spinazie niet speci aal als een crisisverschijnsel beschouwd wor den. Van deskundige zijde wordt beweerd, dat het teveel aan spinazie niet juist is, noch behoeft te rijn een gevolg van den ongebreidel- den teelt en dat de Vernietiging niet speciaal geschiedde met het oogmerk tot een prijsop drijving te komen. De natuur spreekt ook een woordje mee en haar is het te danken (of te wijten?) geweest, dat er op verschillende tij den zooveel spinazie aan de veilingen was, dat er van verkoopen geen sprake was en dat naar de meening van de verbouwers vernie tiging de aangewezen en zeker minst kost bare "weg was. De menschen eten nu eenmaal bij Voorkeur ook geen spinazie, die te oud is en men kan ook niet eiken dag spinazie eten, niet in den zomer en niet in den winter ingemaakt dus. Het zal wellicht den bewoners van het plat teland bekend zijn, dat ook het op stal staande veet egenWoordig vergast wordt op ingemaakten kost. De bladeren van de bieten worden gecon serveerd in putten of knilwi en hier en daar ook het gras. Vermoedelijk zal een en ander meer geschieden om economisch voordeel, dan om het vee in den winterdag een prettige her innering aan de groene weiden te doen smaken. BUITENLAND. Verkiezingsleuzen. Beloften, van welke inlossing wordt verwacht. De beloofde maatregelen tegen werkloos heid in Enge'and. Toename inDuitsch land der werkloosheid, met zijn drie kwart millioen werkloozen en onder steunden. Sir Mosley leverde scherpe critiek op de politiek van Minister Thomas entrad af. MacDonald neemt de leiding. Nog geen crisis Snaterende ganzen. Sarcasme van Mussolini. Het studen'enduel een spor tieve uiting. Ben Duitsch goudmaker. Wlanneer een partij in den lande, welke ook, in verkeizingsdagen komt met haar leuzen, die uit den aard der zaak eenigszins klinkend: en pakkend moeten rijn, zorgen in den regel de tegenpartijen van velerlei schakeering er na de Verkiezingen wel voor dat degene die na gewonnen te hebben aan het roer gekomen is, zoo af en toe eenigszins klemmend en nadruk kelijk aan de in de aangeheven leuzen vervatte beloften wordt herinnerd. Zoo gaat het hier, zoo gaat hef ook in Engeland. Daar werden tijdens de laatste verkiezingen, welke de La- bour-partij aan het bewind brachten, leuzen aangeheven, welke betrekkking hadden op de voorziening in en de vermindering van de toen heerschende werkloosheid, 't Was niet de Labourpartij alleen, welke zich blijkens hare leuzen het nemen van maatregelen met betrek waar zij tot regeeren geroepen werd de partij welke ook inzake werkloosheid hare woorden in daden had om te zetten. Dit laatste is wat de maatregelen inzake werkloosheid betreft, niet geschied. De Werkloosheid is ook onder het huidige Engelsche bewind nog toegenomen, evenals trouwens ook in andere landen, met name in Duitschland het geval is. In laatst genoemd land waren op den eersten Mei van dit jaar ruim drie kwart millioen werkloo zen en ondersteunden meer dan op denzelfden datum van het vorige jaar. Dit geeft de Duit- sche regeering zeer veel zorg en de besprekin gen over eventueel te nemen maatregelen om de Werkloozeiiverzekerinfl te saneeren, zjjn aan de orde van den dag. Als een der redmid delen wordt overwogen de bijdrage te ver- hoogen. Dit wat Duitschlan dbetreft. In Enge land heeft ook in den boezem der regeerings- partij de ontevredenheid over het uitblijven van doeltreffende en afdoende maatregelen zich geuit. Een der leden van het kabinet minister zonder portefeuille, Sir Oswald Mosley heeft ontslag genomen wegens de ver werping door het kabinet van rijn tegen minister Thomas gericht memorandum, waarin door hem scherpe critiek werd uitgeoefend op de poli tiek de werkloozenpolitiek van minister Tho mas. Bij het debat over het werkloozenvraag- stuk bleek de regeeringsmeerderheid zeer klein en als conservatieven gewild hadden, zou het misschien niet zoo moeilijk geweest zijn de regeering ten val te brengen. De Britscihe premier MacDonald heeft besloten het toezicht op de werkloosheidspolitiek van Minister Tho mas over te nemen, waaruit dus moge blijken dat Öe regeering al zoo min als de afgetreden Sir Mosley over de politiek van Thomas tevre den is. Ofschoon er niet alleen naar aanlei ding van de verschillen inzake de werkloos heidspolitiek, van een zekere crisis gesproken wend, waardoor de regeering van MacDonald bedreigd zou zijn, Wil dit nag niet zeggen, dat die bedreiging tot werkelijkheid zal worden door de val van het huidige kabinet. De La bo ur-partij is niet tot een accoord gekomen met de liberalen inzake kiesreohthervormin'g waarmede de kans op samenwerking tussohen de Labour-partij en de liberalen Wel verke ken is. Sir Mosley heeft veel instemming on dervonden hij zijn scherpe critiek op de poli tiek van Minister Thomas, maar ook dit is wel licht niet gevaarlijk voor het voortbestaan van het kabinet, waar bedoelde instemming welke Sir Mosley ten deel viel, nog niet beteekent, dat men hem zou willen aanvaarden als lei der Van een andere werkloosheidspolitiek. In elk geval echter moet Thomas de pil slikken, dat hem de hoofdleiding inzake de werkloos heidspolitiek uit de handen is genomen. En, dan zou er deze week een conservatief voor stel in behandeling komen om het salaris van minister Thomas te verminderen. Of dit nu speciaal een gevolg zal zijn van zijn naar veler bewering te geringe werkzaamheid? Naar gemeld wordt uit Londen zou de crisis tot den herfst zijn uitgesteld. Briands plannen tot het vormen van een Europeesche federatie, een Europeeschen Staten hónd hebben nog niet algemeen instem ming gevonden. Met name de Italiaansche fas cistische pers pakt leelijk tegen Briand'splan-. nen uit. Mussolini heeft na de door hem te T/fvqrnO' en te 'Florence uitgesproken rede-» voeringen andermaal te Milaanjg esproken. Deze, zijn redevoeringen hadden, zooals hij zei, ten doel te beletten, dat het Italiaansche volk zou lnslanen, bij het geblaat der lammeren', blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten die echte wolven zijn en opdat het zich bij rijn ontwaken niet geplaatst zou zien voor min of meer tragisahe verrassingen in zijn geschie denis. Vooral in de redevoeringen te Livorno en Milaan moet nogal aan sabelgekletter heb ben doen denken. De rede le Milaan moet iets kalmer geweest zijn, wat niet wegneemt, dat Mussolini ook te Milaan ernstig het groote doel heeft nagestreefd het Italiaansche natio nalisme danig te prikkelen tegenover het bui tenland, dat zich niet in alle opzichten met ItaÜe's Streven naar vooruitgang en naar groot heid kan Vereenigen. Het is te begrijpen, dat Mussolini wel nota neemt van de wijze waarop het buitenland op zijn redevoeringen reageert. Zoo heeft hij bij gelegenheid dat hem door oor logsinvaliden te Milaan een commandostaf werd o verhandigd een rede gehouden, waarin hij er blijken van gaf wel degelijk zijn aan dacht te hebben gewijd aan wat er over zijn redevoeringen te Livorno en Florence in het buitenland gezegd Was. „Alle ganzen", zoo zei hij, „zijn aan het snateren geslagen en de vergelijking (aan de indertijd volgens het be kende verhaal dank zij de wakende ganzen ver ijdelende poging het Romeinsche kapitaal in te nemen) verder doortrekkende, zei hij', dat dit snateren geschiedde om alle kapitolen der ver schillende landen van Europa te redden, wat hij het schitterendste schouwspel van huichela rij noemde. Het schijnt, zei hij, dat Italië al leen vliegtuigen heeft, elders heeft men on schuldige vliegertjes; Italië heeft alleen kanon nen, elders slechts praalkanonnen, plleen in Italië staan kazernes elders heeft men slechts plaatsen voor verpleging en stichting; alleen Italië heeft de brutaliteit zijn oorlogsvloot te bezitten, andere landen hebben slechts vis schers- en plezierschepen. De Italianen begrij pen niet waarom Italië zou ontwapenen, of zich niet zou wapenen, waar alle andere landen het wel doen. Waarlijk, die Mussolini kan zoo sar castisch iets opmerken. lu Duitschland was in den laatsten tijd veel belangstelling voor de vraag of het duel, het «tudentenduel al dan niet strafbaar was. Uit den laard der zaak waren hef voornamelijk studenten die zich voor de kwestie interesseer den. Eenigen tijd geleden waren een zestal stu- dfnten die geduelleerd hadden, vrijgesproken op grond van de overweging dat de door hen gehouden duels als onderdeel van de lichame lijke opvoeding als een zuiver sportieve daad beschouwd moeten worden. Edoch, in hoogef beroep rijn de heeren door de rechtbank] vcr- ooredeld tot drie maanden vestingstraf. Midden in de drukke zaken Een momentje „blazen"gaan Duid'lijk zier hij „DOUWE EGBERTS' In de blauu/e krinqen staan, 't Prikkelt- hem tot nieuwc daders 't Geeft hem energie en kracht-, 't Heeft al héél veel zaken menschen Op een nieuu/ idee gebracht. Clirtgc Doorenbas ECHTE FRÏESCHË 20-50 Ct PER ONS verschaft U wclkm vanrgmof* Al In Dusseldorf, dat zich dezef dagen ver heugt over d arrestatie van den man, die daar zooveel moorden pleegde, In Dusseldorf of juister in een dorp bij Dusseldorf, is een goudmaker voor het voetlicht getreden. Mep zou izoo zeggen dat we den tijd van de wonde ren ider alchemisten al lang achter den tug hebben. Maar de oude methode om gield te "verdienen door de menschen bij den neus te nemen, werd in bedoeld dorp toch nog met succes toegepast. Er was een goudmaker, die door een verzegelde flesch met water en zand een eleotrischen stroom Jiet gaan en dan daarna goudkorrels tn de flesch vond. Nu werd beweerd dat de man deze er eerst zelf ingedaan had en deswege is hij in hechtenis genomen. Onder de lichtgeloovigen, die door hem bij den neus genomen werden waren bankdirecteuren, advocaten en.professo ren. Er is toch maar weinig nieuws Onder de zon. VLISSINGEN van 22—29 Mei 1930 OndertrouwdN. M. Corveleijn 26 j. en en H. L. M. Tournoij 25 j. C. Jong man 31 j. en L. M. de Buck 22 j. H. Koetje 34 j. en A. Brouwer 24 j. Getrouwd L. A. Lerooij 28 j. en 3. S. E. Joukes 28 j. P. Nonnekes 26 j. en G. J. Binkhorst 26 j. Bevallen M. C. Huizer geb. Bal d. A. P. de Kam geb. Knuijt d. J. van Broekhoven geb. De Lij z. M. Lorier geb. van Loo d. N. Berting geb. van Eenennaam d. M. Joziasse geb. Dekker d. Overleden: P. M. Corveleijn z. 16 j. H. Buis man van J. Klarenberg 82 j. C. F. M. van der Weijden vrouw van S. J. J. van Houcke 70 j. G. S. Dijkstra wede. van I. Collet 86 j P. van Dixhoorn wede.'van J. Maas 81 j. MIDDELBURG van 22-29 Mei 1930. Bevallen: M. Meijboom-Geelhoed d. J. J. Mennes-de Klerk d. W, Joosse-de Klerkf z. Overleden: J. de Vos 73 j. wed. van J. Schout A. A. G. Vandeweghe 39 j. geh. met P. J. Le Cocq J. Gideonse 71 j. geh. met M, Matthijsse. Ondertrouwd: J. Vermeulen 26 j. en T. C. Adamse 22 j. W. A. Joziasse 28 j. en M. C. Riath 24 j. A. H. Loomans 24 j'. en J. van den eBrgen 21 j. Getrouwd: H. de Zeeuw 22 j. en M. J. JLo- kerse 21 j. SOUBURG van 22-29 Mei 1930, Geboren: Janna Suzanna Sophie dochter van Flo-ris Walraven en Jaoomina Jobse Marinus zoon van Jacobus Caljouw en Geertje Meulmeester. WOONHUIS en ERF en eenigen Inboedel, in den Campveerschen Toren te Veere op Woensdag 4 Juni 1930 Notaris J. G. Blau- pot ten Gale te Middelburg. HOFSTEEDJE in Café Westdorp te Seroos- kerke op Dinsdag 3 Juni 1930. Notaris W. Hioolen te Middelburg. DE HOFSTEDE „De Vijgeter" te Koudekerke op Vrijdag 27 Juni 1930. Notaris Paap te Vlissingen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5