Uraagen£anbod DE NOODVLAG Ie BLAD KING WEEKBLAD VOOR WALCHEREN IN EGYPTE 36e JAARGANG VRIJDAG 30 MEI 1930 No. 21 Uitgave :JH,jye^ellng, Noordstr. 44, Telef. 130, Vilsslngen, BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ H. W EG E LING VLISSINGEN Ook op het van Kantoor- an Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I W eg e ling slïie DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. „In ide modern© beteekenis", zoo schrijft een bekend socioloog, kan de democratie ge acht worden te bedoelen eiken regeeringsvorm, waarin de als zoodanig erkend© burger in het volle recht van zijn politieke rechten en bur gerlijke vrijheden en waarin de regeeringsper- sonen verantwoordelijk zijn voor hun daden, zoowel in juridisch opzicht, als in dien zin, dat de kiezers het recht hebben, hen door an deren te doen vervangen". Het komt ons voor, dat deze definitie het wezen der democratie goed heeft gekarakteriseerd. In den democra tisch bestuurd wordenden Staat heeft dus de burger zekere rechten en vrijheden. Zoo be staat er persvrijheid, men kan nagenoeg alles schrijven, critiek uitoefenen op de regeering zooveel men maar wenscht. Van het oogenblik af dat men deze persvrijheid gaat beperken, tast men één der hechtsle pijlers aan, waarop het gebouw der democratie rust. In den de- moeratischen Staat heeft ook iedere burger het recht van vereeniging. Zonder dit recht is de mocratie evenmin denkbaar. Onder het fascisme, evenals onder dien an deren vorm van dictatuur (bolsjewisme), komt van de evengenoemde vrijheid en het recht, welke de democratie biedt, niets terecht. Cri tiek op Mussolini of de regeering, hetzij in het binnenland dan wel in het buitenland uit geoefend, is strafbaar met verbeurdverklaring van alle goederen van den schuldige. Er wordl discipline, geen critiek geéischt. Iedere poli tieke actie is door de wet verboden. Slechts de fascistische arbilragehoven worden erkend en van deze hoven is slechts beroep mogelijk op Mussolini. Volgens de fasccistische wel is Mussolini slechts verantwoordelijk tegenover den koning, in feit natuurlijk tegenover nie mand. De instelling van den middeleeuwschen podesta als kern van het gezag, de toekenning van uitgebreide administratieve bevoegdheden aan prefecten, welke doorhet centraal gezag worden aangewezen, schakelen de verkiezingen voor het plaatselijk en provinciaal gezag uit. Mussolini is oppermachtig. Het is zooals een andere bekende socioloog zeide: „Baar mij meer zonen", roept Mussolini tot de Italiaansche moeders en zij antwoorden hem: „Wij zullen het doen, Duoe". „Ik zal U brood geven", roept hij tot het Italiaansche volk „en vraag slechts uw gehoor zaamheid in ruil daarvoor". UJ1-- J-t' -<■ 1 11 Gaarne wordt door fascisten betoogd, dat het fascisme practischer is dan de democratie, omdat het geen rekening behoeft te houden met de kostbare en demagogische machinerie der verkiezingen, om krachtige mannen aan het bewind te krijgen, die nuttige wetten uit vaardigen voor den Staat. Er is, volgens hen, geen sprake van nuttelooze krachtsverspilling door de onderdeelen, omdat alles van de cen trale uit werd geregeld en ieder onderdeel zonder critiek de hem toegewezen taak ver vult. In zeker opzicht hebben de fascisten in hunne bewering gelijk. Wie niet blind is voor de feiten, ziet hoe in de verkiezingsdagen de kiezers worden gesuggereerd op een bepaalde partij of groep te stemmen. Ook is de machi nerie der verkiezingen kostbaar. Zelfs willen we toegeven, dat het fascisme „practischer" is dan dsi democratie. Maar er is een gansch andere factor: ge weld schept geweld.' Zoo lezen wij van de hand van den bekenden Spaanschen schrijver Blas- oo-Loanez (Alphous© démasqué. La terreur mi litarist© en Espagne. Alphouse XIII ontmas kerd. Het militaire schrikbewind in Spanje) over de Spaansche dictatuur onder Primo de Rivera o.a. het volgende: „In geen ander land als (Spanje) nemen de arbeiders zoo gauw hun toevlucht tot het gebruiken van geweld. Iedere keer, dat ze hun verlangens naar voren brach ten, heeft men hen in de straten neergeschoten. De arbeider, niet over de middelen beschik kend om het militarisme, dat alle moordinstru- menten in handen heeft, te bestrijden, heeft zijn toevlucht genomen tot aanslagen. De so ciale worstelingen, welke zich In andere lan den voltrekken onder een meer of minder zach- teren vorm, dragen in Spanje het karakter van een verwarden oorlog". Het verwonderde ons dan ook geenszins, dat de Spaansche corres pondent van de „Rotterdamsche Courant" on langs schreef, dat eene dictatuur als in Rus land in de naaste toekomst zoo al niet te ver wachten was, dan toch zeer zeker niet tot de onmogelijkheden behoorde. Dit is de scha duwzijde van het fascistisch regime. Stellen wij ons de vraag, of in de naaste bekomst het tijdvak der demokratie zal wor sen (afgesloten, de nieuwe sociale en cultu- ^eele ontwikkeling der menschheid een tijdvak van dictatuur zal noodig hebben. Haast geen fciaand gaat er voorbij, pf er valt in één der vele Europeesche Staten een kabinet. In ver schillende staten brengt het parlementaire sy steem moeilijkheden. Nemen we in den aan vang gegeven definite van democratie, dan blijkt hier wel uit, dat de moeilijkheden met het vormen van een kabinet eigenlijk haast in overeenstemming is met de democratie. Daar uit te besluiten, dat het met de democratie ten einde loopt, is onjuist. Echter zijn er an dere dingen, welke wijzen op het naderend einde der democratie, ook al vormt, het zij er direct bij gezegd, Nederland in dit opzicht nog eene uitzondering. Langzamerhand komen de politieke rechten en burgerlijke vrijheden der democratie in vele landen in het gedrang. kende men reeds vanaf de oudste tijden de op* wekkende en verfris* schende eigenschappen van de echte pepermunt, zoodat men de peper* muntplant (menta pipe* rita) als cultuurgewas verbouwde. PEPERMUNT ontleent haar eigen* schappen aan hetzelfde origineele natuurpro* duct en is daardoor voor iedereen een onmisbaar middel ter opwekking en verfrissching. Dat het inlrekken dezer vrijheden en rechten noodzakelijk is, wordt door ons niet betwist. Maar niettemin gaat het dan toch den kant van het fascisme uit. Of ook weer de dictatuur een voorbijgaand verschijnsel is en men later weer terugkeert op de „beproefde wegen" der democratie, is een andere vraag. Eene vraag intusschen, welke vooral voor Italië, naar het ons voorkomt, varf het grootste belang is. H. VLISSINGEN. Voor het examen als derde stuurman is geslaagd de heer A. L. van Dijk, leerling van de De Ruyterschool. Dinsdag 29 Juli zal een zendingsdag ge houden worden alhier in den tuin van de Voormalige Willem III-kazerne, ten bate der Qhr. Geref. zending op midden-Celebes. Als spreker hopen dan op te treden Ds. Gruppen van Zwaagwesteinde, Ds. Hoogen- doorn van Zierikzee, Ds. H. Jansen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, Ds. van ♦der Meiden van Den Haag en Ds. Tolsma van Zaamslag. MIDDELBURG. Door het polderbestuur van Walcheren is in het polderhuis in de Abdij aan besteed le. het maken van een rijwielpad en het verleggen van een bocht op den Noordweg tus- schen Serooskerke en Oostkapelle. Minste inschrijver de heer H. Geldof Jzn. te Serooskerke voor f22850; 2e. de uitvoering der werken en leverantiën tot verbetering en onderhoud der zeeweringen, enz. in 5 perceelen. is Minste inschrijver voor het eerste perceel de heer L. Minderhoud te We'stkapelle voor f27773; tweede perceel dezelfde f9700; derde perceel de heer A. A. de Wilde te Middelburg voor f2290, vierde perceel f3480; vijfde per ceel de heer C, van der Klippe te Vlissingem f9143. Met zeer veel succes zijn proeven geno men met het verlichten van het Stadhuis met op verschillende plaatsen op de Markt opge stelde schijnwerpers. Tegen den donkeren he- tnel geleek het wereldberoemde gebouw als een hieuw stuk marmer. Voor stadgenoot en zeker niet minder voor vreemdelingen zal een herhaling dezer verlichtfhg een zeldzaam ge not verstrekken. ARNEMUIDEN. De scheepstimmerman J. Meerman Czn. 'had de vorige week1 terwijl hij bezig was 'een stuk hout met den dissel te bewerken, het ongeluk dat de dissel uitschoot en hem aan het rechterbeen zoodanig ver wondde, dat M. zich onder geneeskundige hulp moest stellen. KOUDEKERKE. De afd. Koudekerkio van de Ziekenhuisverpleging vergaderde vorige week onder Ds. A. C. Heij. De heer P. Dorleljn hield een propagandarede. Acht personen ga ven zich als lid Op. Opgewekt werd de alge- fneene vergadering te Middelburg op 24 de zer te bezoeken. Ds. A. C. Heij en F. de Rijke werden als bestuurslid gekozen, als nieuw be stuurslid de heer P. Dorleajn, in de plaats van burgemeester Bakker, die bedankt had. SOUBURG. Vorige week vergaderde de afd Souburg van de vereeniging Ziekenhuisverple ging op Walcheren. In zijn voorwoord wees de voorzitter er op, Hat 1929 goed was geweest en het ledental tot 1559 was gestegen. Het geheele bestuur, be halve de voorzitter werden tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering te 'Middelburg benoemd. De voorstellen voor deze vergade ring werden unaniem goedgekeurd. Den leden Werd verzocht in eigen belang en van de ver eeniging bij eventueel vervoer naar het zie kenhuis van de goedkoopste gelegenheid ge bruik te maken. VROUWEPOLDER. De heer J. L. van Bor- tel te Driebergen heeft bedankt voor de be- 1. De ochtendzon scheen warm en vriendelijk over de daken en in de straten van Lerchentalj doch toen Brigitte Köllner uit een van de kleine huizen, die in de voorstad gelegen waren, trad, was het opeens alsof de zon nog helderder in' de straat scheen. Voor zij het kleine voortuintje doorliep, buk- te zij zich om een paar anjelieren uit het bloembed te plukken, die zij op haar blouse stak. Vervolgens hief zij haar hoofd op en keek dankbaar omhoog naar de zon, die van daag weer een mooien zomerdag voferspelde. Brigitte Köllner was zoo jong niet meer en toch lachte alles aan haar evenals in de van levenslust bruisende jeugd. Die gezonde, roode kleur. Die lichte tred. Wat stond het hoofd fier rechtop boven den fraai gevormd en hals. Het vilten hoedje een weinig naar achteren ge schoven zoo stond zij daar en keek naar de zon. En met welke oogen. Met lange wimpers, groot en fonkelend: als angels, die zich in mannenharten vastzetten, zoodat deze sparte len en zich niet meer los kunnen maken. „Haar oogen, die doen het. Zij is geheel en al oog", had eens de in café „Het Lam", toen bet. gesprek op buurvrouw Brigitte Köllner kwam, de lyrisch aangelegde onderwijzer Ap- felstedt gezegd. „Jammer, jammer". Slager Akendroht echter had zijn mond af geveegd en vervolgens aan zijn baard getrok ken, waarop hij met den bijzonderen nadruk van een kenner opmerkte: uF.n die borst Die schouders. Jammer, jammer". „Jammer, jammer", dat hadden allen tot flus ver gezegd. Den een was zij te arm, de ander ergerde zich aan de ingebeelde nede righeid van haar beroep. Deze voelde zich weer te jong en had zeft' juist zooveel om met eere zich door het leven te slaan, een ander zou haar zeker reeds uit het dorp weggehaald hebben, als hij niet reeds lang in het bezit van een betere helft geweest was. Maar bij allen ontvlamde in meerde of mindere mate hun hart als zij in de oogen van Brigitte Köllner gekeken hadden. Deze zelf echter scheen zich weinig om dit alles te bekommeren. De jaren gingen voorbij. Zij lachte echter vroolijk en dapper, en uit haar oogen straalde een licht, alsof zij elk nieuw jaar pas haar leven begon. Dat zij den mannen niet onverschillig was, wist zij natuurlijk. Dat merkte zij uit iedere groet, dat zei haar ieder mannenoog, dat naar haar keek. Maar hoogge plaatst of nederig: op dit punt waren zij allen eender. Met een eerlijke, op redelijke gronden gebouwden genegenheid was tot nu toe nog geen een bij haar gekomen en om zich aan een te geven, enkel en alleen om de genoegens der jeugd na te jagen, dat wilde zij niet. Daar voor vond zij zichzelf te goed. Zij wilde niet met zich laten seplen. „Ga met ons mee" had den de andere meisjes meermalen vroeger tegen haar gezegd. „Men is toch maar eens jong, en later kijkt niemand meer naar ons£. Mijnentwegen. Het kwam haar heelemaal niet voor, alsof haar meisjesjeugd voorbij was, ondanks haar vijf en twintig jaren. De arbeid schonk haar vreugde en een vermindering van haar inwendige vroolijkheid had zij ook niet bij zichzelf waargenomen. Tot nu toe was het zonder man goed gegaan, zelfs heel goed. Dan behoefde zij zich voor de toekomst ook niet bevreesd te maken. Zij trok een weinig aan het roode lint, dat om haar hals zat, zoodat de uiteinden midden onder den donkerbruinen haarwrong in haar nek kwamen te zitten. Toen deed zij de tuindeur op slot. Uit het geopende venster der onderste ver dieping klonk oen zwak geklop. Op den driestal achter den met water gevulden glazen bol zal schoenmaker Metzier, die onbarmhartig op op het leder klopte. „Goeden morgen, buurman". Hij verhief glimlachend zijn borstelig rood- blond voorhoofd. „Goeden morgen, juffrouw Köllner. Al zoo vroeg aan den wandel?" Zijn oogen keken met welgevallen naar het aardige meisje. „Ik ga naar hievrouw Kantor te X. Zij noemde den naam van een dorp in den om trek. „En altijd maar vroolijk. Altijd maar een vriendelijk gezicht". „Waarom zou het anders zijn? Het Ifwade moet men vergeten en zich verheugen bver al het overige". „Ja, dat is zoo. Maar velen leeren het nooit". „Omdat ze dom zijn, Metzier. Ad ju". „Dat is zoo, dat is zoo. Adju. Dat is den spijker op den kop geslagen". En hij begon lustig weer te hameren, alsof hij zinnebeeldig de waarheid van het zooeven géhoorde bevestigen wilde. „Het is en blijft een arm meisje", wendde hij zich vervolgens tot zijn vrouw, die achter in de kamer juist bezig was hun bed op te sdhuddeiL „Nietwaar Augusta: jammer, jam mer". Maar zijn vrouw scheen echter van een an dere meening te zijn. De onverholen bewonde ring van haar man deed haar telkens onprettig aan. „Bekommer je liever om je werk", antwoord de ze kattig. „Iedere ouwe ezel maakt zij het hoofd op hol en jij bent geen uitzondering. Kijk toch eens naar die loop van haar. Alleen om de aandacht van heeren te trekken. En dan van achteren dat roode halslint. Haha, dat is de noodvlag. Die dragen alle ouwe juffers als het bedenkelijk wordt of ze nog eenen man zullen krijgen". Schoenmaker Metzier antwoordde hier niets op. Hij kende de nutteloosheid van hiertegen iets in te brengen. Maar hij keek het aardige buurvrouwtje na, totdat zij om den hoek ver dwenen was. En toen leek het hem toe oT die groole fonkelende oogen nog op hem gevestigd waren. Hij lachte stil vergenoegd in zichzelf en begon opnieuw het leder te bewerken. Al spoedig had Brigitte Köllner de stad ach ter zich. Menigen groet had zij gegeven, maar misschien nog meer beantwoord. Toen kwam het laatste huis, tuinen, een paar strook en land, vervolgens het bosch. Wat was het hier heerlijk stil onder de hooge boomen. Men hoor de slechts het gezang der vogels en het murme len van een half verscholen beekje en in de verte hoorde men ergens een dorpsklok in de ochtendstilte. Het rook zoo frisch en kruidig in het bosch. Een paar malen bleef zij staan om diep adem te halen en dan. keek zij vroolijk naar boven. Onbeweeglijk stonden de toppen ider dennen in het blauw der lucht O, wat was de wereld toch mooi (Wordt vervolgd)»,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1