WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 30 MEI 1930 No. 21. DE SCHOOT-JAPON WEER IN DE MODE. De mode loopt eigenlijk in een kringetje rond, steeds komen dezelfde ideeën, zij het dan natuurlijk na verloop van korten of langen tijd weer terug. Zoo ook met de sehoot-japon- nen, die ontstonden nadat de schootblouses (1913-1920) aan populariteit begonnen te ver liezen. Langzamerhand zj]n zij weer terug geko men, eerst vrijwel onopgemerkt met heup- atukjes zonder meer, maar nu komen zij pas goed voor den dag. De schoot zien wij weer, royaal en in alle mogelijke vormen. Sommige figuren worden door deze mode ten zeerste geflatteerd, vooral de slanke, doch niet te lange figuren. Ook heeft deze mode voor, dat zij zeer goed door ietwat oudere dames gevolgd kan worden, omdat men een school-japon pre cies maken kan als men wenscht, hetzij op zichtig, hetzij stemmig. Ons model geeft een ontwerp, waarbij het bovenstuk extra opvalt door de z.g. overslag sluiting. Rondom de geheele halsopening is 'h garneering aangebracht, bestaande uit een uit geslagen strookje fijne witte stof. De te wijde overslag-sluiting wordt gemaskeerd door een vestje. Het schootstuk wordt ook hier natuur lijk los aangezet. De naad gaat daarbij schuil onder het ceintuurtje, dat met een paar losse steken op het bovenstuk bevestigd wordt en losjes geknoopt wordt. Op de schouders liggen mier ruimte-plooitjes vlak naast elkaar. De mouwen zijn lang en niet al te nauw. Zij zijn met kapjes als manchetten van dezelfde stof als de overige garneering afgewerkt. De rok valt in vele klok-plooien elegant en ruim neer. Toch treedt het klokmodel niet zoo op den voorgrond; dit komt in hoofdzaak door den vorm van het schootstuk. De punt daarvan la n.l. da oorzaak van het recht vallen van den rok. Een knippatroon van dit fraaie ontwerp kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 231 in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. VOOR PORCELEIN EN GLASWERK. Wie ziet niet het verschil tusschen een ka mer met geboende meubelen en een kamer met ongeboende meubelen? Goed boenen, goed vegen, goed afstoffen maakt een kamer schoon en daardoor gezelliger. Niets zoo pret tig bijv. als een blinkend geboend buffet met schoon gewasschen vaatwerk en een net kan ten kleedje er over Koe staat het echter met het pronkkastje waarin wij ons glaswerk of ons poroelein bewaren? Om dit perfect in orde te maken moet taien eens wat extra tijd hebben. Het Is geen werkje, dat men zoo maar, onder het andere door, kan doen, want letterlijk alles vraagt hier speciale aandacht en bijzondere moeite. Maar dat mag men er dan ook wel voor over hebben, want niets maakt een kamer aoo gezellig ala een blinkend glaeznkastje. H«t waaaobac van porotkdn au moet men doen in een teiltje waarin men op den bodem een dikken handdoek gelegd heeft. Dat verhindert het breken aanmerkelijk. Men legt nu zooveel mogelijk alles tegelijk in het water en wascht daarna stuk voor stuk af. Voor poroelein gebruikt men koud water waarin een paar druppels ammonia zijn opge lost. Met behulp van een zacht zeempje wascht men in dit water de voorwerpen voorziahtig af, ofschoon men goed moet wrijven, en daarna droogt men ze met een gewonen lap. Tenslotte is na wrijven met een droog doekje noodig om den glans terug te krijgen. Om glaswerk te wasschen moet men een heet zeepsopje gebruiken, maar natuurlijk mag dit niet zoo heet zijn, dat het glas er in knapt. Dikwijls zal men moeite hebben om pullen of vazen schoon te maken, vooral als zij van zeer nauwe halsjes voorzien zijn. In zoo'n ge val overwint men de moeilijkheden door de vaasjes half met heet water te vullen en er vervolgens een handje zout en een aantal stuk jes vloeipapier in te doen. Door goed te schudden maakt men ook deze soort vaasjes gemakkelijk schoon. Theepotten en andere voor werpen van eigenaardigen vorm kunnen even eens op deze wijze behandeld worden. Heeft men porcelein of glaswerk waarin scheuren en barstjes zitten, maar dat overi gens nog mooi is, dan maakt men deez scheur tjes het beste schoon, door er met een hard nagelborsteltje met zeepsop over heen te bor stelen. Daarna is naspoelen natuurlijk noodig. Heeft men voorwerpjes die al eens gebro ken zijn doch weer aan elkaar gelijmd werden, dan moet men natuurlijk oppassen met heet water. Beter kan men hier met een vochtig en warm lapje vluchtig heen en weer wrijven. Dan nog moet men oppassen niet over de kiertjes met lijm te wrijven en de voorwerpen dadelijk afdnogen als zij eenmaal schoon zijn. EEN SPORTJASJE. Dit manteltje is uitstekend geschikt voor de tennisbanen of voor de watersport. Men maakt het van een lichte of witte wollen ot flanellen stof. Zooals men ziet heeft het Veel weg yan een heerein-colbert. Zoo bijv. de «malle revers en het kraagje, evenals de twe^f rijen knoopen. Om wat vulsel te verkrijgen moet men op de schouders een paar plooitjes maken. De zak ken zijn zonder kleppen, zoodat men hier alleen voor de voering en de belegsels heeft te zorgen. 'De mouwen zijn nogal ruim en eigenlijk zijn zij overal even wijd. Door een paar smalle manchetten echter sluiten bij de polsen toch goed. Wie "dit manteltje speciaal voor de wa terspor! wil maken, kan zich desgewenscht nog wat vrijheden veroorloven. Zoo bijv. is het heel aardig om inplaats van wit een marine blauwe stof te nemen, hetzij flanel' of wel maar ook bijv. gabardine. Voor de knoopjes kan men nu koperen marine-knoopen kiezen, waardoor men het effect van een officieren-jas verkrijgt. Eventueel kunnen er nog een paar kleine koperen ankertjes op de revers beves tig.» worden. Een knippatroon kan men bestellen aan onz< bureaux onder opgave van no. 219, in de hiaten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. VOOR DEN TUIN. Geen enkele vrouw zal er iets op te zeggen hebben als haar man zoo nu en dan in den tuin wegduikt om daar wat nu'tige werkjes te doen. Maar onaangenaam zal zij het winden, dat hij steeds met .,modderschoenen" in de huiska mer terugkeert. De voeten afwrijven op de steentjes van 't plaatsje is ook niet pre'tig, want zelfs het plaatsje houdt men loch liever schoon. En een matje neerleggen zou wel een beetje erg vreemd zijn. Wat dan? Wel de oplossing is eenvoudig en wordt gevonden in een instru mentje, dat vroeger vrijwel voor geen enkel huis ontbrak, maar dat men tegenwoordig haast niet meer ziet. Wij bedoelen een voetschraper. Zoo'n ding is snel gemaakt Men neemt een stukje zink, ijzer of staal, al wat men maar vinden kan. Het moet on geveer 20 cM. lang zijn en 5 cM. hoog en natuurlijk niet te dun. Nu maakt men van 2 houtjes de steunen. Elk steuntje moet ongeveer 25 cM. lang zijn en dik zijn: 5 bij 5 cM. Op de toppen van deze beide paaltjes zaagt men een gleuf, waarin men het stukje metaal wringt. Daarna maakt men een paar gaten in het plaatsje van den tuin waarin men de steun tjes drijft. De voelschraper is klaar. Dan is er nog een methode die eveneens gemakkelijk is uit te voeren. Men neemt n.l. het bovenstuk van een ouden bezem, dat men met de haren naar boven een plaatsje geeft. Natuurlijk zoo, dat het niet verschuiven kan. Echte tuinliefhebbers zullen na het lezen van deze wenken misschien zeggen: loop rond, ik heb altijd een paar speciale klompen in mijn schuur staan. Dit mag dan waar zijn, maar dan zal toch de voetschraper nog nuttige diensten kunnen bewijzen als er soms bezoek komt, dat men in den tuin brengt en daarna weer in de kamer. LAPJESDAG. Om zoo nu en dan eens een lapjesdag te houden is voor de grootere meisjes heel gezel lig maar natuurlijk zijn er heel wat lapjes voor noodig. Die krijg je echter van zelf als je leen beetje zuinig bent en niet .altijd de ,stof weg Werpt die je vaak overhoudt. En als dan moeder haar lapjes ook nog eens aan je geeft, wel dan schiet je hard op. Hier zijn twee vriendinnen, die er een heele- boel hebben. Met veel overleg en ook met veel smaak schikken zij al de lapjes tezamen om er een gordijntje van te maken voor een boekenkastje. Wat geeft het als er honderd en meer kleuren en figuurtjes op voorkomen. Dat is juist wel leuk. Er zijn een massa dingen, vdie je van lapjes maken kan. Allereerst poppen-dekentjes en ook wel poppenkleertjos. Als je zelf geen pop meer hebt, wel dan is het leuk voor kleine zus. Ze kan er bij helpen ook. En dan nog kun je voor je eigen kamer'je iets maken, zooals bijv. een gordijntje of een lampekapje of een paar aardige kussens. Voor lapjes is altijd wel een goed gebruik te vinden. Als je er maar genoeg hebt en er niet legen bp ziet een beetje veel te naaien. Me t een paar vriendinnen samen kan er echter best een leuke middag van groeien. Begin dus maar eens met voortaan alle sluk- jes slof die bij het naaien overblijven, van moe- #ler zoowel als van jezelf, te bewaren, dan krijg je spoedig een heele massa, waar best waL mee te beginnen is. EEN KLOK-JURKJE VOOR KINDEREN. Het aardige jurkje dat hierboven is afge beeld bestaat natuurlijk uit twee stukken. Hei bovenstuk is eenvoudig genoeg, recht toet, rechl aan. met apart ingezet'e kleine mouwtjes en een aardig Peter-Pan-kraagje. Opzij, ter hoogte van oe heupen is nog voor een beetje garnee ring gezorgd. Het rokje is een ruim en prettig klok-mo- aei, dat recht is doch ingehaald aan het bo venstuk wordt bevestigd. De onderzoom is met breed lint of tresband afgewerkt. Natuur lijk kan men wat de lengte van het rokje en JItbM van de mouwen betreft desgewenscht zonder bezwaren zelf veranderingen aanbrerr^feit Een knippatroonije kan men bestellen aan onze bureaux onder no. 220 voor meisjes van vijf tot acht jaar. Prijs 55 cents. EEN SPORTIEVE WANDEL-JAPONr dQfisriaS smhq ng ni eellA 18 m a Deze japon is vervaardigd van ruwe en ruige Schotsche tweed en heeft in het model iets weg van de heeren-golfoostuums. Het is dan ook een echt sportief kleedingstuk, dat op de wandeling of op r$is uitstekende diensten kan bewijzen, mits men zoo verstandig is het idee van den ontwerper te volgen en ook inderdaad tweed of in ieder geval een rulle stof er voor aanschaft. Het bovenstuk is tamelijk lang en ook vrij ruim. Het teveel aan ruimte wordt echter weggenomen door een ceintuur, waardoor te vens een aardige ovcrblousing ontstaat. Voor de ceintuur en de sjaalkraag kieze mem. een sterke zijden stof. Hel idee om hier tweet kleu ren te gebruiken, zooals is aangegeven, lok\ ons echter niet erg aan. Wij zouden of zwart of de kleur van den streep kiezen. De mou wen zijn van boven flink ruim. zoodat men zich zeer prettig en gemakkelijk zal kunnen bewegen. Zij loopen echter smal toe en *tjn op de polsen afgewerkt met manchetjes, die natuurlijk van dezelfde stof moe en zijn als de ceintuur en de kraag. Hel bovenstuk eindigt aan den onderzoóm in een paar flinke punten en daaraan wordt de gladde en rechte rok bevestigd. In het front heeft de rok echter een flinke stolpplooi, die de noodige vrijheid van beweging toestaat en ■absoluut noodzakelijk is om het effect te verkrijgen dat met dit ontwerp beoogd werd. Men late dus vooral deze plooi niet wtg. Gebruikt men d't cosluum inderdaad voor groote wandelingen of voor reizen, dan ver dient het aanbeveling er een s'evlg hoedje bij Ie nemen van luchtig zomervilt. Men is dan fekleed op een eventueele en onverwachte zo- mersche bui. Het knippatroon kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 232, in de maien 42 44, 46 en 48. Prijs 55 cents.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 10