üraagen£anbod DE VERLOREN ZOON Ie BLA STER-TABAK WEEKBLAD VOOR WALCHEREN BERICHT 36e JAARGANG VRIJDAG 23 MEI 1930 DRUKKERIJ H. WEGELING VL1SSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 20 DRUKKERIJ H. WEGELING VL1SSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg „De grond in koud, de sloenon zijn koud, allen is koud". Mol deze woorden geelt de stra tenmaker Valenlijn, een der figuren uit hel Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Wanneer het gesprelc gint te verflauwen, zet d een pak op tafeL Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin ken en bij het genieten van denfijnen zachten geur van Ster-tabak zal de opgewekt te stemming terugkeer en./ EINDE. Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling sïïieumsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs Met het oog op den Hemelvaarts dag verzoeken wij H.H. Adverteer ders en Agenten advertentiën voor het nummer van Vrijdag 30 Juni In te zenden vóór Woensdagmid dag 3 uur. De Uitgever flpol „Dldoler" van R. D. Spelberg en F, Huijsmans, aan, dat het leven den mensch niet koestert, doch hem altijd zijn koude zijde toont. Valentijn wijst Didoler, den dwaler, de negatieve zijde. En zijn ervaring wordt ook de ervaring van Didoler. Alles is koud Dat is de ervaring van elkeen bij zijn zoe ken naar rust en harmonie in het leven. Alles keert zich tegen hem en doet koud aan. Ten slotte wordt de mensch zelf koud als ijs, cy nisch. Vraag het den werklooze, die van goeden yville is. Hij zal het U zeggen, hoe koud de tnenscben zijn. „Geen plaats". „Kom maar eons terug". Of alleen maar een dichte deur. Is het wonder dat de meeste werkloozen onverschil lig zijn? Eigenlijk behoeft men hel geen werk looze te vragen. Ieder mensch heeft de erva ring, die vroeger of later zich opdoet, dat alles koud is. Het leven zelve maakt alle idealisme kapot. Wat zou het zoeken geven. Toch is dit ver keerd. Want wie zijn idealisme en zijn enthou siasme verliest, verliest meteen de kans om zijn doel te bereiken, te vinden wat hij zoekt. Wie zoekt, die vindt. Maar men moet blijven zoeken, ondanks allen tegenslag. Dat ervaart ook Didoler, zooals het hem werd voorspeld door Maarten, den kameraad van Valenüijn. Maarten wijst den zoekenden mensch Didoler op de positieve zijde. Hij heeft vertrouwen en weet dat ook bij Didoler te wekken, door te zeggen: „Didolel, je kop boven water. Ieder mensch vindt, vroeger of later". Dat is de positieve waarheid, die men vin- 0en kan door de negatieve heen. Het vinden kan pas geschieden na het zoeken. Zeer zeker zal toen bij het zoeken tot de ervaring komen, dat alles koud is. Maar als men zich daardoor niet op den kop laat zitten, doch er zich bo ven stelt dan komt men tot het doel. Daarom „Je kop boven water. Ieder mensch vindt, vroe ger of later".# VLISSINGEN. De heeren P. J. van Gameren, W. van Es, P. Bergman, H. A. van Leeuwen, A. de Hartog, P. Koelewijn, J. A. Doornebos en T. C. van Dalen slaagden voor het voor- loopig machinisten-diploma. Door de politie werden de vorige week 4 Letten, 1 Marokkaan en 1 Amerikaan aTs verstekeling aangehouden en over de grens gezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een politieagent op het Bellatoypark een auto tegen een boom rijden en de bestuurder zich uit de voeten maken. Daar bleek dat de auto die aan een ander 'toebehoorde, door hem was weggereden, is hij later aangehouden. De man verkeerde onder drankinvloed. De eigenaar van de auto, die beschadigd was, kwam later opdagen. MIDDELBURG. Het ambtenarenreglement is na de aangebrachte wijzigingen in druk aan de raadsleden toegezonden. ARNEMUIDEN. Ds. E. van Ascih heeft be dankt voor het beroep naar Scherpenisse. KOUDEKERKE. Bij het uitwijken voor een uit Vlissingen komende groentenwagen is in de gevaarlijke bocht bij „Ter Boede" een auto uit Middelburg, bestuurd door een dame, in de diepe doch droge sloot gereden. De zes inzittende personen konden zonder eenig let sel de geheel omgekantelde auto verlaten. OOSTKAPELLE. Door de Ned Herv. Kerk is beroepen Ds. G. A. van der Hooft te Over- scbie (toez.) RTTTHEM. Vorige week hield de afd. Rit- 'hem van de vereeniging tot Christeliike ver zorging van krankzinnigen in Zeeland haar al gemeene jaarvergadering. Notulen, jaarverslag en rekening en verantwoording werden goed gekeurd. de aftredende bestuursleden M. Ba- »*entsen en C. Wisse herkozen. De heeren J. Meliefste en A. Tange werden als afgevaar digden naar de alg. iaarvergadering gekozen, de heeren Ds. Van Oijen en H. M. van de Putte als plaatsvervangend. In 't belang der stichting zal dezen zomer een Ned. Herv. pre dikant Worden uitgenoodigd om in de kerk een spreekbeurt te vervullen. Door overlijden verminderde bet aantal leden met 1, het sup- nleticfonds ..Draagt Elkanders Lasten", ver meerderde met 17 leden. SOURURG. Uit de voorloomge plannen van feestviering on Zaferdag 6 Sept. noemen wij: 's Morgens klokluiden reverie, zanghulde der schoolkinderen, spelen en tractatie der kinde ren, 's middags: allegorische optocht, met ver sierde paarden, rijtuigen en rijwielen. Deel nemers aan de wedstrijden. Wedstrijden: Ririg^ •rijden te paard, met rijtuigen en rijwielen; turnen, zwemmen, geeostumeord voetbal, hfn- dernisloopen. sprietloopen, touwtrekken, eier- riiden. mastklimmen enz. Muziek- en zang- concerten, straat- en etalageversiering. Des avonds verlichting en lichtstoet. De lijsten voor biidrage zullen dezer dagen worden aange boden. VROUWEPOLDER. Tot hoofd der Openbare Lagere School in de afdeeling Gapinge is benoemd de heer J. L. van Bortel te Drie bergen. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer Mesu. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Stalen bericht van ont vangst der vastgestelde alg. politieverordening hadden gezonden, zoodat tot afkondiging die: verordening kan worden overgegaan, dat d- door B. en W. aan Ged. Staten ingezonden stukken inzake de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten, onveranderd zijn overgenomen, en de bedragen bedoeld bij art. 9 en 17, le lid van het Kon. besluit van 4 Nov. 1929 vastgesteld zijn op resp. f12.794.92 en f 11.296.02, dat de opbrengst aan opcenten op de hoofdsom der personoele belasting over 1929 is vastgesteld op f773.38 en dat aan he gemeentebestuur van Middelburg ingevolge de Nijverheidsonderwijswet over 1929 f 1.18 ver schuldigd is. Na breedvoerige bespreking der op de voor dracht ter benoeming tot hoofd der O. L school te Gapinge geplaatste personen, «werd met 5 st. en 1 blanco benoemd de heer J. L. van Bortel, oud-hoöfd eener O. L. school in N.O.I. woonachtig te Driebergen. Na be spreking van de circulaire van Ged. Staten betreffende suhsidieering van bestrijding der iepenziekte werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten voor dat doel een jaarlijksche subsidie van f2.50 beschikbaar te stellen. Na breedvoerige bespreking der circulaire van Ged. Staten be treffende brievenbussen aan woningen, werd besloten daarvoor niet tot wijziging der bouw verordening over te gaan, doch bij nieuwbouw in de kommen der gemeente, den timmerlieden te verzoeken een brievenbus te doetn aanbrein gen. Na breedvoerige bespreking werd overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten, de aan de brandweerlieden in de afd. Vrou wepolder te betalen vergoeding voor de bij den brand van den molen aldaar verleende hulp, vast te stellen op fl .per persoon, terwijl voorts met algemeene stemmen werd besloten, aan de brandweerlieden uit de afd. Gapinge ofschoon geen diensten door hen zijn verricht, een vergoeding uit te betalen van f0.50 per persoon. Naar aanleiding van het schrijven van de schietvereen. „Koningin Wilhelmina" te Vrou wepolder, houdende verzoek om beschikbaar stelling van een medaille voor de in Juni a.s. te houden schietwedstrijden, werd besloten een verguld zilveren medaille beschikbaar te -tellen. Daarna werd den raad door den voorzitter het verslag van den toestand der gemeente pver 1929 aangeboden. Vervolgens werd na bespreking op voorstel van den heer Lange- beeke met algemeene stemmen besloten over te gaan tot de aanschaffing van nieuwe stoe len voor de gemeentekamer in de afd. Gapinge. Vervolgens werd na bespreking in beginsel besloten, de schoolkinderen ter gelegenheid van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin vanwege de gemeente te doen tracteeren, ter wijl B. en W. werden uitgenoodigd te dezer zake nadere voorstellen te doen. Bij de rondvraag werden door den heer Dingemanse inlichtingen gevraagd betreffende •de exploitatie van den gemeentegrond aan den Gapingschen weg, terwijl mede inlichtin gen (door hem werden gevraagd inzake dein aankoop van bouwgrond in de afd. Vrouwe polder. Nadat de voorzitter den heer Dinge manse van antwoord op het door hem gevraag de had gediend, werd de vergadering gesloten. Z. SEROOSKERKE. Zondag in de morgengods dienstoefening werd de beroepen predikant der Geref. Kerk, cand. W. F. M. Lindeboom, over gekomen van AmsterdamNoord, tot zijn dienstwerk ingeleid door zijn grootvader Prof. L. Lindeboom van Kampen, met 2 Tim. 113 en 14. In die verzen zag de bevestiger de le venstaak van Timotheüs in den Dienst des Woord en hij sprak over: le Wat die levenstaak omvat en 2e waardoor die levenstaak vefze- kierd is. In een persoonlijk woord tot den bevestigden predikant sprak hij er zijn groote blijdschap over uit, dat hij op zoo hoogen leef tijd zijn kleinzoon in het ambt mocht bevesti- (Na£r Het Duitsch.) 14. Tegen den morgen bedaarde de wind; in plaats daarvan viel er nu een fijne, koude regen, die steeds dichter werd en ten laatste alles in een grauwen sluier hulde. De dood graver, die om vijf uur met nog twee mannen een graf bij den kerkmuur gegraven had en er een doodkist van ruw hout in had laten neerdalen, was haastiger dan ooit met zijn werk geweest. De kist stond schuin in het armoedige) graf. Toen de geestelijke, die een grafrede zou uit spreken, niet verscheen sprak hij, met de schop in zijne hand maar zelf een gebed uit voor de zielsrust van den doode etn schopte dan vlug de aardkluiten in het graf, terwijl hij het overige aan zijn helpers overliet. Juist Wilde hij naar huis gaan om nog een kort morgenslaapje in de warme kamer te doen, toen hij eene vrouw bemerkte, die bij een van de grafkruisen, niet ver verwijderd van het nieuwe graf knielde, en haar hoofd, dat met een donkeren doek omsluierd was, tegen het steenen voetstuk drukte. Dit graf was reeds lang verlaten, de familie van degeen, die daar rosten, uit het land vertrokken. Wat zou die vrouw daar te maken hebben? Daar zij zich echter heel stil hield en ondanks den regen in vrome aandacht bad, had hij den moed niet, haar weg te jagen. Een oogenblik dacht hij, dat het misschien het Italiaansche meisje kon zijn, die het graf van den doodgestoken man betaald had, maar later hoorde hij in het raadhuis, dat zij tot diep in den morgen had geslapen, en pas wakker was geworden, toen de gerechtsdienaar kwam om haar uit de stad te brengen. Een paar dagen later werd hem' door eene, onbekende hand een aanzienlijke som gelds gegeven, die, zooals er bij vermeld stond, was, om een vergeten begrafenisschuld te voldoen. Hij dacht er verder niet over na en streek het onverwachte geld op alsof het uit den hemel gevallen was. Wat nu volgde is gauw verteld. In het vol gend voorjaar werd de bruiloft gevierd van Koert Brucker en Elisabeth Amthor, die in het huis van de bruid gehouden werd. De Augs- burgsche bloedverwanten kwamen over om de moeder van de bruid en de familie Amthor alle eer te bewijzen. Het ontbrak aan niets, wat bij zoo'n gelegenheid gebruikelijk is en Lize kon niet klagen, dat er aan kosten gespaard was of dat de bruiloftswijn niet goed was. Slechts één ding ontbrak: het blijde gezicht van de moeder der bruid. Zij was voor iedereen vriendelijk en beleefd. Zij knikte ook heel toestemmend, toen de gasten haar zeiden, hoe zij vonden, dat het jonge paar zoo voor elkaar geschapen scheen. Maar zij zat temidden van alle bruiloftsvreugde strak en stom als een geest en als de anderen van de familie van de bruidegom die zij van te voren noo'it gezien of gekend had, elkaar -toefluisterden, dat het van verdriet om haar verdwenen zoon was, Koert was het toch anders van zijn schoonmoe der gewend en het viel hem in al deze dagen op dat zij hem noch eene hand gaf, noch in haar armen sloot, zoo zij toch den wildvreemde gedaan had, toen hij een gast in haar huis geweest was en half genezen om de hand van haar dochter gevraagd had. Hij waagde het ten laatste om naar de reden van haar veran derde houding jegens hem te vragen, of zij hem de oorzaak wilde zeggen en, als het in zijn macht stond wilde hij maken, dat zijn schoonmoeder weer een lief gezicht voor hem zou over hebben. Zij schudde echter haar grijze hoofd en antwoordde slechts: haar ver driet gold niet hem, maar haar lot, waartegen ■le wil van den mensch onmachtig stond. Zij bleef dan ook de dagen van de bruiloft ernstig en zwijgzaam, maar ook niet onaardig. Slechts toen de jonggehuwden vertrokken, om naar hun eigen huis te gaan, kuste de moeder haar dochter onder veel tranen, alsof haar hart zou breken en legde den schoonzoon die haar handen aan zijn lippen drukte haar vochtig- koude hand op zijn voorhoofd, terwijl zij woor den Imompelde, die niemand verstond. Toen keerde zij zich vlug om en sloot zich, nog voordat het jonge paar uit het huis vertrok ken was, in haar kamer op. Van nu af aan bracht zij daar de weinige jaren door, die zij nog te leven had, meed alle gezelschap, las veel in Stichtelijke boeken, en slechts voor armen en noodlijdenden stond haar deur ten allen tijde open. Toen er na een jaar een brief kwam. waarin een dringende uitnoodiging stond om naar Augsburg te komen voor den doop van een kleinkind, verontschul digde zij zich met haar gebrekkigen ouder dom. dat het reizen haar niet meer beviel. Toch zag men haar nog vele malen rustig op eenzame wegen buiten de stad wandelen; de oude Valentijn eenipe passen achter haar. Zij sprak echter nooit een woord tegen hem en scheen het spreken bijna verleerd. Op haar sterfbed, toen zij voelde, dat haar einde ge komen was. liet zij aan den pastoor vragen bij baar te komen en 'bleef ze eenige uren met hem alleen. Wat zij hem toen vertelde heeft de pastoor later aan een achterkleinkind van me vrouw Helena oververteld, dat naar Bern kwam om het graf van grootmoeder te bezoeken. Dit had zij willen hebben tegen den muur, naast de reeds lang ingezonken heuvel, waaronder haar verloren zoon zijn laatste rustplaats ge>- vonden had.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1