Vraag en Aanbod DE VERLOREN ZOON Ie BLAB Pijnloos Scheren PUROL WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Bl| Haaruitval 36e JAARGANG VRIJDAG 2 MEI 1930 DRUKKERIJ H. WEGELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN ^MIDDELB. No. 17 DRUKKERIJ N. WEGELING VLISSINGEN ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT ejeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlisslngen. Bijkantoor: Drukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Apotheken geopend te Vlisslngen: „Troost je, lieve vriendin", en streek zJtah Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wi) goed en goedkoop I Wegelingsïïieuwsbldi Wi] zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs I Traditie is een sterke macht in ons leven. Overal spreekt ze een woordje mee. In de op voeding, in de keuze van een werkkring, op alle mogdlijke terreinen. We doen en laten alles, zooals men dat altijd al gedaan en gelaten heeft. We imiteeren onze ouders, grootouders en zelfs voorouders. Een aardig voorbeeld van traditie in de beroepskeuze vormt de familie Hugenholtz, die al sinds langen tijd predikan ten zijn gelweest. Het is ongelooflijk, maar als men oplet, ziet men pas, hoe verbazend veel in "wezen er onveranderd is gebleven in den loop der tijden. We koopen bijvoorbeeld in winkels „die van ouds bekend zijn". We gebruiken voorwer pen, etenswaren en meer van dat goed, omdat we weten in welk jaar het product voor het eerst gefabriceerd werd. Al wat oud is, is al hij voorbaat goed. Een tweede vorm van traditie is de zucht om precies het jaartal te Willen weten, waarin het eerste luchtvaartuig werd gefabriekt, en waarin de auto ontstond en zoo meer. De derde vorm van traditie, die veel beden kelijker is dan de onschuldige vormen, die bo ven genoemd zijn, is het nadoen van wat een ander deed, in bepaalde omstandigheden en bij bijzondere gebeurtenissen. Heel vaak komt een dergelijke na-aperij wel falikant uit, maar meestal zitten we zoo vastgeroest in de sleur, dat we het een volgende maal weer precies zoo doen. Stanley heeft eens gezegd: Weersta de verleidingen om dingen te doen, omdat ie dereen ze doet. Die verleiding is groot, omdat het zoo gemakkelijk is langs de traditioneele paadjes te draven. Toch moeten we daar van af. Want het aanvaarden van een traditie zon der er bij te denken wijst er op, dat we slaven zijn van het leven, geen meesters. Wie de tra ditie begrijpt in haar wezen en het vooze, on bruikbare heeft weggedaan uit zijn leven, zal des te meer waardeeren die traditie, die grond heeft en waarde. Hij zal dan tevens een dienst hebben bewezen aan het nageslacht, waaraan wij eens de traditie over te leveren hebben. VLISSINGEN. Tegen een schipper, die een zijner collega's, waarmee hij uit was, van zijn portemonnaie beroofde, is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. Daartoe uitgenoodigd, zal de heer J. P. van Bel, alhier, den internationalen voetbal- 'Wedstrijd Nederland-België op Zondag 4 Mei a.s. via den Phohi-zender (Philips Omroep Holland-Indië) uitzenden naar Oost- en West- Indië. In het „Vliss. Predikbeurtenblad" deelt Ds. Hartjes mede, dat de F 6000.—- voor den grond voor de Nieuwe Herv. Kerk thans bij eengebracht is. In totaal werd door hem' ont vangen f6013.98. Naar wij vernemen is aan den heer J. A. C. Lagaoe ontvanger der zeevaartrechten 4e klasse van het Belgisch Loodswezeiroij besluit van den koning van België eervol ontslag ver- ïeend bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Op weg van Londen naar Terneuzen is van den Belgischen lichter „Sido V" een man over boord geslagen. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer G. Mulder alhier benoemd tot adjunct-ipsp. te Middelburg. De Emmabloem-collecte op Zaterdag heeft f1016.— opgebracht. Een prachtbedrag. Een onder drankinvloed verkeerpnd mo torrijder reed 'op den Singelweg tegen een boom. De man werd lichtgewond en naar het politiebureau overgebracht. MIDDELBURG. De herbouw van de door brand vernielde «sociëteit „De Vergenoeging" is opgedragen aan den heer G. Hollema, alhier voor f 52.800. AAGTEKERKE. Tijdens afwezigheid van de bewoners, sloeg de vorige week de bliksem in den schoorsteen van den landarbeider L. Toen de bewoners thuis kwamen vonden zij den spiegel en eenige schoorsteenstukken vernield op den vloer liggen. ARNEMU1DEN. Vrijdagavond vergaderde de Chr. Werkliedenvéreeniging „Arnemuiden", vnl. ter behandeling van de herziening van het reg lement van het ziekenfonds in verband met de op 1 Maart j.l. in werking getreden Ziekte wet. Door deze wijziging wordt nu artikel 5 van het ziekenfondsreglement aldus gelezen: „De leden betalen een wekelijksche contribu tie van 2 cent per maximum verzekerde gulden uitkeering, plus één cent voor de bode. Daar nu deze vereeniging door de inwerking getreden ziektewet gedeeltelijk van haar taak ontheven wordt en zij nu slechts een aanvul lend karakter krijgt, werd art. 17 als volgt gewijzigd en gelezen: a. „De uitkeering be draagt per lid 20 pCt. van zijn weekloon of ten hoogste het maximum verzekerd bedrag per week, indien bedoeld lid uitkeering van de ziektewet geniet. Zij die bij ziekte onder bovenbedoelde om standigheden meer dan 20 pCt. van hun loon in ontvangst nemen kunnen worden gestraft jnet inhouding van één week, bij herhaling •met twee weken uitkeering. Een en ander te verrekenen bij het eerstvolgende ziektegeval of ongeval, waarover uitkeering wordt verstrekt. b. een lid dat, na een maand of meer wer keloos te zijn geweest en dien tengevolge bui ten de uitkeering der b.g. wet valt en ziek Oeen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen oer huid, els men vóór het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 ct. wordt, ontvangt van dit ziekenfonds per week tweemaal zijnmaximum verzekerd bedrag als uitkeering over ten hoogste 13 weken. Wanneer een lid, onder de ziektewet val lende, 3 dagen of minder ziek is, en dus uit de ziektewet geen uitkeering ontvangt, zal hem hoogstens 2 dagen f2 per dag uitgekeerd wor den uit onze kas". f 1 Daar in deze gemeente verschillende perso nen zijn, die niet bnder de ziektewet vallen, zooals visschers, vischventers en aldus ook geen aanvullende uitkeering behoeven, is aan dit art. 17 letter c. bijgevoegd luidende: c. „Een lid buiten de ziektewet vallende kan zich bij dit ziekenfonds verzekeren voor een maximum uitkeering van f 12 per week, ge durende 26 weken tegen de in art. 5 genoemde premie. De daguitkeering zal berekend worden door de weekuitkeering, te deelen door zes". Ook werden de artikelen 16 en 22 gewijzigd. Na aangename discussies werden deze wij zigingen goedgekeurd en voorgesteld de resul taten hiervan in September 1931 nader onder het oog te zien. Een lid stelde voor een zeker bedrag aan de kas te onttrekken en dit onder de leden te verdoelen in verband met deze nieuwe rege ling, zijns inziens begint deze vereeniging op nieuw te bestaan 'met deze nieuwe regeling. Dit werd om verschillende redenen niet toe gestaan. Daar deze nieuwe contributie-regeling een gnoote verandering brengt, zullen de leden tciezer dagen een kaart ontvangen welke zij fnoeten invullen tot welk bedrag zij zich wil len verzekeren. Het doel is te trachten deze nieuwe wijziging en regeling zoo sjvoedig mo gelijk te doen ingaan. M. C. OOSTKAPELLE. Woensdag hield de gemeen teraad een openbare vergadering. Tegenwoor dig alle leden. Het jaarverslag van de Gezond- heidsooommissie gezeteld te Veere, en dat van den Vleeschkeuringsdienst werden voor ken nisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en KV. Wordt een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas verstrekt tot bestrijding der iep ziekte. Ter bestrijding van tijdverlies voor den postdienst zal in de bouwverordening worden opgenomen dat elke te bouwen nieuwe woning aan de straatzijde van een brievenbus moet voorzien zijn. Dit besluit wordt genomen met 6 tegen 1 stem (die van den heer Zwem er). Het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke be lastingen stellen "B. en W. voor te brengen van 0.4 op 0.76, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. De schoolkinderen zullen op den 50sten verjaardag der Koningin Worden getracteerd, waarvoor B. en Wl een blanco crediet wondt verleend. De graskanten langs de wegen worden op de gebruikelijke wijze verdeeld. Bij de rondvraag besprak de heer Janse de schade, die de landbouwers-ondervinden door schadelijk gevogelte. Hij stelt voor, de eigena ren van de bosschen in Westhove en Duinbeek, waar die vogels zich in grooten getale ophou den, te verzoeken die vogels zooveel mogelijk! te laten uitroeien. Daartoe werd besloten. Z. R ITT HEM. De opbrengst der Emmabloem collecte bedroeg f13.— Een losloopende hond heeft van de landbouwer W. C. eenige eenden doodgebe ten. Voor den eigenaar yan den hond een tegenvaller. SOUBURG. De Ned. Herv. Kerk te Souburg heetft beroepen Ds. L. C. Spijkerboer te Wel- sum (O.) die reeds de toezegging van beroep heeft aangenomen. Ds. L. C. Spijkerboer stond van 1919 tot 1921 te Meliskerke. Ds. G. B. Würth heeft afscheid geno men van de Geref. Kerk te Souburg wegens vertrek naar Katendrecht met een preek over 2 CorT. 6:1 en 2. Den scheidenden voorganger Werd toegezongen Ps. 121:4. Bij. het plotseling oversteken van de straat is het 3-jarig zoontje van M. H. door een passeerende auto gegrepen. De kleine werd de woning zijner ouders binnengedragen, waar de inmiddels gewaarschuwde geneesheer her senschudding constateerde en het noodig achtte het ventje naar een ziekenhuis over te brengen. De Emmabloem collecte bracht alhier f 119.49 op. Zaterdagmiddag sloeg het paard van den vrachtrijder B te Ritthem, gespannen voor een met hout geladen wagen in de Kanaalstr. op hol. De wagen kwam terecht tegen de schut ting van den tuin van Dr. Plugge, welke ver nield werd. Persoonlijke ongelukkken kwamen gelukkig niet voor. ZOUTELANDE. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Zoutelande Is benoemd de heer P. J. Lamain te Kamperland. Zondag a.s. is geopend de Apotheek van OCKENBURG, Badhuisstraat. Te Middelburg: Zondag a.s. is geopend do Apotheek van VAN DER HARST, Korte Delft en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol Doe dit 1 of 2 maal per weekdit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig (Naar hét Duitsch.) 11. De doode had haar goed voorzien van klee- ren, eten en geschenken, maar zij had toch Weinig vreugde bij hem gehad, daar hij een «ïoedelooze natuur had. Ook was hij geen Franschman, maar naar zij geloofde, een El- zasser. Hij heette Laporte, was vaak in vreemde landen geweest en had een rang in het Hol- landsche leger bekleed en nooit graag over zijn verleden gepraat. Toen hij niet meer wist waarvan hij moest leven, was hij eerst van plan in Zwitserland te reizen. Zij was er echter niet achter gekomen, of hij hier ergens een schat begraven had of goede vrienden had, die hem nog wat schuldig waren en waarbij hij maar had aan te kloppen om weer een onbe zorgd leven te kunnen hebben. Dit alles was de zuivere waarheid en meer wist zij niet. Bij deze verklaring van Fleurette, zooals de vrouwspersoon zich noemde, liet de schout het lijk, waarvan niemand in de herberg vermoe den had, gisteren nog laat in den nacht ten spoedigste naar het hospitaal brengen en in de doodenkamer op een baar leggen, om eerst een verklaring op te maken, voordat de doode, als een niet-inwoner der stad bij den muur van het kerkhof begraven werd. Het Italiaansche rondtrekkende juffertje werd dadelijk in ver zekerde bewaring gehouden. Toen wij nu van morgen in de doodenkamer kwamen, en bij de doodschouw was gebleken, dat de stoot met een gnoote Duitsche degen was toegebracht en tus- schen de vierde en vijfde ribbe was doorge gaan, verwonderde liet ons, hoe de gewonde man nog zoo lang had kunnen leven. Uit zijn papieren bleek dat hij mijnheer Laporte of De- laporte genoemd werd. De secretaris van de rechtbank wilde al eindigen met alles op te schrijven, toen de dokter op een zegelring opmerkzaam maakte, dien de doode aan zijn dichtgeknepen hand droeg. Het was een dikke gouden ring, van een vreemden vorm en een bloedroode edelsteen. Men kon den ring onmo gelijk van zijn vinger krijgen. Toen ik mij ech ter toevallig, daar ik een liefhebber van oud heden ben, met een licht in mijn hand bukte, om den vorm nader te bekijken, zag ik tot mijn scjhrik en ontzetting, dat in den steen een wapen was gegraveerd, dat precies, maar U moet niet schrikken, het kan toevallig zijn, op het wapen der familie Amthor gelijkt: Twee balken, die een kroonlijst dragen, daartusschen een open deur, vleugel en een ster boven de kroonlijst Het licht trilde in mijn hand, des te meer toen ik in hetzelfde oogenblik op het bleeke gelaat een trek bemerkte, zooals ik vergeef mij, als ik U verdrietig maak, op het doode gelaat van mijn nobelen vriend, uw man, gezien heb, op den begrafenisdag. Toen de waardige man zoover met zijn ver haal was gekomen, hield hij even op, doch hij durfde de vrouw, die tegenover hem zat, niet aankijken, ofschoon hij den ganschen omvang van het ongeluk, dat boven haar hoofd zweefde, niet bevatten kon. Hij wist niet, dat het lot van haar beide kinderen er van afhing, of de doode vreemdeling haar eigen zoon was of niet. inet zijn hand het koude zweet van zijn voor hoofd, „ik heb mij voorgenomen van deze ont dekking niemand iets te vertellen, behalve den schout, dien je kent als een brave man, die je familie van harte toegenegen is. Ik vroeg hem, of het treurige vermoeden niet begraven kon blijven bij ons. Het kon zijn, dat een tak van de Amthors heel vroeger naar Italië gegaan was en de naam veranderd had in Laporte of Dela- porte om hem gemakkelijker uit te spreken, maar dat ze hun wapen behouden hadden. Van die gelijkenis in het gezicht van den doode, dat een diep lidteeken had, zeide ik geen woord, daar hij zelf, toen hij daarna met mij alleen was het laken nog eenmaal oplichtte, geen overeen komst vond met André, dien hij negen of tien jaar geleden meermalen gezien had, zooals hij zich bedacht Maar toch was hij van meening^ dat dit alles niet voor U verborgen mocht blij ven. Als het eens uw arme zoon was, die hier een zoo treurig einde had gevonden, dan mocht men de moeder niet de biltere troost onthou den, voor de eeuwige rust van haar kind te bidden. Ook was het, wegens ambtelijke forma liteiten, niet goed, zich met de uitspraken van een zwervend meisje te Vergenoegen, terwijl men de beste getuige zoo dichtbij had, vooral daar ook bij latere sterfgevallen, erfenissen en dergelijke, men licht zekerheid wou hebben om moeilijkheden te voorkomen. Daarom raadde hij mij aan naar U te gaan, U alles te vertellen en U vriendelijk te verzoe ken in het hospitaal te komen, zoo heimelijk als U maar wilt om onnoodige drukte en aan stoot te vermijden. Met deze woorden -stond hij van zijn stoel op en ging aan het venster staan om de vrouw den tijd te laten zich te herstellen en tot een besluit te komen. Er verliep wel een kwartier zonder dat men in het kleine vertrek een ander geluid hoorde, als het tikken van de groote klok, een bruidsgeschenk van den groot vader van Lize aan zijn Schoondochter. Op da looden wijzerplaat was het familiewapen van de Amthor gegraveerd. Buiten was het stil; van tijd tot tijd hoorde men slechts het krassen van raven, die over den tuin vlogen of het vallen van een overrijpen appel, die inet een doffe plomp op den grond viel. Eindelijk stond de vrouw op en ging naar den trouwen vriend, die haar vol deernis in de starre oogen keek. „Ik dank U", rei zij, „dat U bij me bent gekomen en deze zware plicht met zulk een mededoogen vervuld hebt Zeg aan den hoogeerwaarden heer schout, dat ik omstreeks negen uur komen zal en vraag of ik door een betrouwbaren man aan de zij deur van het hospitaal kan binnengelaten wor den, zoodat niemand mij bij dezen zwaren gang kan opmerken of daarover praten. Het overige beveel ik in God's handHij zal het goed maken". „U zult mij bij het hospitaal vinden", ant woordde de president van de rechtbank. Moge God U kracht naar lichaam en geest geven en ►noge onze hoop vervuld worden, dat hier slechts toeval in het spel is". „Amen", zei mevrouw Helena met een doffe stem, die geheel hopeloos klonk. Vervolgens verliet zij den bezoeker. Zoo gauw zij alleen was, viel zij op haar knieën, wa groot verdriet deed haar moederhart ineen krimpen. (Wordt vervolgd^.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1